Malafide koppelbazen wacht genadeslag Ook matiging hij overheids personeel „PRIJZEN MOETEN MEER OMHOOG Vakbeweging zit fout met overeenkomst over arbeidsplaatsen VRACHTWAGENS VAAK BIJ VERKEERSONGEVAL BETROKKEN Politie-agent zit eenderde van dienst achter zijn bureau Oude j aars-vuurwerk niet altijd welkom BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 PAGINA 13 (Van onze sociaal economische re- daktie) DEN HAAG De werkgevers wil len morgen een definitief einde maken aan de vooral in de bouw nog bestaande zwendel met belas tinggelden en sociale premies. Zij zullen in een vergadering van de Sociale Verzekerings Raad van harte instemmen met een advies, dat de nekslag moet betekenen voor de praktijken van lieden, die zich juridisch aandienen als onder aannemers, maar in feite opereren als koppelbazen. De SVR zal nu adviseren ook de vakbeweging stemt daarmee in de hoofdaan nemer aansprakelijk te stellen voor de betaling van belasting en premies door de onderaannemers. Eerdere pogingen om aan de zwendelprak- tijken een einde te maken zijn grotendeels mislukt door de juridische spitsvondigheid van de koppelbazen. Deze boden hun dienst en niet langer aan als uitleenbedrijven, maar als onderaannemers. Daarbij worden veelal naamloze of besloten vennootschappen op gericht dan wel opgekocht. Wanneer deze vennootschappen in gebreke blijven de ver schillende premies te betalen, blijkt er in de praktijk niets aanwezig te zijn waar de schuldeisers zich op kunnen verhalen. De eigenlijke wandaders maken zich intussen elders ophieuw aan dezelfde praktijken schuldig. Om daaraan het hoofd te bieden wordt de situatie zo dat de hoofdaannemer steeds volledig aansprakelijk is voor de betaling van de sociale premies door de onderaanne mer, tenzij deze laatste in het bezit is van een „vrijwaringsverklaring" van de bedrijfs vereniging. Zo'n verklaring wordt gegeven aan elk bedrijf dat gedurende twee jaren trouw aan zijn premieverplichtingen heeft voldaan. ILLEGALE ALCOHOL Minister Boersma over niet-cao inkomens DEN HAAG Volgens minister Boersma (Sociale Zaken) ligt het niet in de bedoeling het overheidspersoneel in een uitzonderingspositie te plaatsen wat betreft de matiging in de loonontwikkeling voor ook de niet-cao-inkomens. Indien de doelstelling van het door hem ingediende wetsontwerp wordt gerealiseerd zal dit inhouden dat het overheidsperso neel eveneens zal matigen, aldus de bewindsman in ant woord op vragen vanuit de kamer. In de gisteren verschenen memorie van antwoord op het wetsontwerp inzake de inkomensmatiging voor niet-cao-werk- nemers zet de minister uiteen, dat het aantal werknemers waarop het ontwerp betrekking zal hebben 1,3 miljoen bedraagt. Minister Boersma zegt het te betreuren dat het niet mogelijk is geweest advies aan de SER te vragen. Hij vraagt de Kamer er begrip voor dat de beperkte tijd die beschikbaar was, hierbij parten heeft gespeeld. Uit de memo rie blijkt, dat aan de SER is overgelaten te bezien of er i aanleiding is, enig oordeel over het ontwerp te geven. I Minister Boersma ontkent „met stelligheid" dat door het afspringen van een Centraal Akkoord het ontwerp van wet in de lucht is komen te hangen. De bewindsman zegt dat „op korte termijn" zijn collega van Economische Zaken zich tot de Kamer zal kunnen richten met voorstellen voor het te voeren beleid ten aanzien van de tarieven van beoefenaren van vrije beroepen. Minister Boersma benadrukt dat de opzet van het ontwerp is, het scheppen van de mogelijkheid de niet-cao-inkomens evenzeer te doen matigen als de cao-inkomens. Volgens Nederlandse ondernemers: 99 (van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het verbond van Neder landse ondernemingen wil af van het prijsbeleid van de overheid. Het vindt dat de concurrentie ook op de binnen landse markt zo heftig is dat het bedrijf sleven hot wel uit zijn hoofd laat de prijzen onverantwoord hoog op te voe ren. Maar in een brief aan de toekomsti ge minister van economische zaken heeft het VNO gesteld, dat als er een prijsbe leid blijft, dit realistischer moet worden gevoerd. De grief van de ondernemers is dat bij het toestaan door de overheid van prijs verhogingen vele jaren is uitgegaan van te lage loonkostenstijgingen en van een te optimistische kijk op de groei van de produktiviteit. Daardoor konden de be drijven te weinig doorberekenen, wat leidde tot uitholling van de rendementen. De ondernemers verlangen nu niet alleen dat de minister van economische zaken rekening houdt met meer reële ramingen, maar dat ook wordt toegestaan dat de opgelopen achterstand in prijsverhogin gen wordt ingehaald. Ook zouden wat meer kosten doorberekend moeten kun nen worden. Staat de minister dit niet toe, dan zullen steeds meer ontheffingen wegens nood toestanden bij het bedrijfsleven moeten worden verleend en verwordt het alge meen prijsbeleid tot een ontheffingenbe leid. „Verslaggever van Bild", de Westduitse schrijver Günther Wallraff, die enige maanden onder een valse naam bij deze Duitse sensatiekrant heeft gewerkt, heeft gisteren in Amster dam onder deze Ne derlandse titel zijn boek over zijn erva ringen ten doop ge houden. Hij baarde nogal opzien met zijn verklaring, dat het terrorisme in de Bondsrepubliek nooit zover zou zijn geko men, wanneer kran ten als Bild de terro risten niet van het begin als beestmen sen had afgeschil derd. Spa- scherven Zo zag gisteren de provinciale weg Ra- vestein—Uden er voor een deel uit, toen een vrachtwa gen met flessen frisdrank kantelde. De vraag is natuur lijk hoeveel geluk al diescherven de chauffeur nog zul len brengen. In ie der geval werd hij slechts licht ge wond, dat was op zich al veel geluk. D'66-voorzitter: Kiezer heeft geen invloed op samenstelling van regering NIJMEGEN (ANP) „De for- matie 1977, maar ook vorige formaties, tonen aan dat de kie zer geen wezenlijke invloed heeft op de regeringssamenstel ling. Zo weet de kiezer hele maal niet wat er met zijn stem gebeurt bij de -kabinetsforma tie. Hij weet ook niet met wel ke partijen de partij waarop hij of zij heeft gestemd na de ver kiezingen zal gaan samenwer ken". Aldus mr. Glastra van Loon, voorzitter van D'66, tijdens een forumavond over „het parle mentair stelsel, veranderen of niet?" gisteravond in Nijmegen. De D'66-voorzitter stelde even eens, dat voor zover de kiezer invloed heeft op de kabinetsfor matie, dit alleen via de Tweede Kamer gebeurt. Mr. Glastra van Loon was van mening dat we veranderingen moeten aanbren gen in het kiesstelsel, dat vol gens hem verouderd is. Hij zei dat het al heel wat zou zijn als de partijen vóór de verkiezingen kenbaar zouden maken met wel ke partijen zij na de verkiezin gen zouden willen gaan samen werken. Dr. Anne Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer, sloot zich bij deze opmerking aan. HILVERSUM (ANP) Niet iedereen waardeert het massaal afsteken van vuurwerk op oude jaareavond, wanneer voor meer dan dertig miljoen gulden de lucht ingeschoten wordt. Zeker tien procent van de bevolking vindt dat geknal hinderlijk, vooral kinderen en huisdieren. Dat blijkt uit een bliksemonderzoekje van de NOS. Vijf procent van de door de NOS ondervraagden had door het vuurwerk letsel opgelopen, de helft van die ongevallen was van fysieke aard, de andere helft had betrekking op materiële schaden. Zeker de helft van de bevolking is bij het afsteken van het oude j aars vuurwerk betrokken, aldus dat onderzoek. Men besteedt daaraan gemiddeld zeventien gulden. Nederlanders blijken ook op oudejaarsavond nogal honkvast te zijn Dat geldt tenminste voor de helft van de bevolking, die het feest „lekker thuis" viert. Toch blijft nog altijd twee procent van de Nederlanders ook op dit feest alleen. ADVERTENTIE Geen vervolging Bloemenhove- kliniek HAARLEM ANP De straf vervolging tegen de medisch coördinator van de Bloemenho- vekliniek in Heemstede dr. A.S. van den Bergh en de direkteur F. Kause is ingetrokken. Hen was het aborteren van tien vrouwen in augustus/september 1974 ten laste gelegd. De kliniek is destijds oorzaak geweest van heftige debatten in de Tweede Kamer en van bezet ting van de door van een groot aantal vrouwen, onder leiding van het oud-Tweede Kamerlid mr. Anneke Goudsmit (D'66). De Haarlemse hoofdofficier van -Justitie, mr. J.L. Andreae, heeft deze stap ondernomen omdat „rekening moet worden gehou den met een mogelijk binnen kort tot stand te komen wijzi ging van het abortusartikel (251 bis wetboek van Strafrecht)". Daarom is volgens de hoofdoffi cier „terughoudendheid inzake vervolging gewenst". Zoals bekend speelt de abortus kwestie ook in deze kabinetsfor matie een belangrijke rol. Zij is zelfs oorzaak geweest van het vastlopen van de besprekingen tussen Den Uyl en Van Agt bij de informatie-Den Uyl. Het lid van de Raad van State, dr. G. Veringa, moest toen als infor mateur de impasse proberen te doorbreken. Hoge Raad stelt BM in ongelijk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Belangen vereniging Minderjarigen (BM) zal alsnog de boete van 100,- moeten betalen die de politie rechter aan drie leden van deze bond had opgelegd na een be zetting van het kantoor van staatssecretaris Zeevalking van Justitie vorig jaar. Dat is het gevolg van de beslis sing van de Hoge Raad die gis teren het vonnis in hoger beroep van het Haagse gerechtshof be vestigde. De BM had de boete om principiële reden niet willen betalen. De Bond wil toegang tot de zeven rijksinrichtingen in Nederland en voelde zich daar bij gesteund door een uitspraak van de Tweede Kamer. -VOORZITTER HOGER PERSONEEL: UTRECHT (ANP) Het tot standkomen van arbeidsplaat senovereenkomsten (apo's) dat de Federatie Ned. Vakbeweging (FNV) als voorwaarde heeft verbonden aan haar bereidheid om landelijk 1 k 1,5 procent van de loonstijging in te leveren is een voorbeeld van de manier, waarop we niet moeten probe ren de zaken op te lossen. Voorzitter H. van der Schalie van de NCHP (hoger personeel) heeft dit gisteren gezegd op de ledenvergadering van zijn orga nisatie in Utrecht. Apo's komen volgens Van der Schalie in feite neer op een landelijk ontslag verbod en zo'n verbod zal leiden tot een verstarring. Zwakke be drijven worden er nog verder door in de put geholpen omdat saneringen vrijwel onmogelijk worden. Zoiets kan alleen leiden tot een verdere verslechtering van de situatie. In plaats van het afsluiten van apo's pleit Van der Schalie voor overleg met de werkgevers over mogelijkheden om de werkgele genheid zo goed mogelijk in stand te houden. Hij noemde een aantal maatregelen die zijns inziens nodig zijn om onze eco nomie uit het slop te halen. Zo dringt hij bijvoorbeeld aan op een gelijktijdige matiging van de lonen en de overheidsuitga ven. Bij dit laatste zou volgens Van der Schalie de nadruk moe ten liggen op het opsporen en wegnemen van verspilling. Verder vindt Van der Schalie een effectieve steun aan het be drijfsleven onontbeerlijk. Hij noemde in dit verband de wet op de investeringsrekening en zei, dat hij het niet eens is met de opvatting van de traditionele vakbeweging, die duidelijk voorkeur heeft voor het subsi diëren van arbeidsintensieve be drijven. Van der Schalie voelt meer voor gerichte steun' aan kapitaalintensieve bedrijven. Daar moet volgens hem herstel van de produktiviteitsstijging vandaan komen. Het is zo zei hij zinloos om het leven van ten ondergang gedoemde bedrij ven te rekken. Bovendien is dat onbillijk ten opzichte van de Derde Wereld. Door arbeidsin tensieve bedrijven in staat te stellen hun internationale con currentie voort te zetten, ontne- men we de Derde Wereld-landen de mogelijkheid om zich verder industrieel te ontwikkelen, aldus Van der Schalie. Werkloosheid neemt weer licht toe DEN HAAG De werkloos heid is in de maand november licht toegenomen. Eind vorige maand waren er 141.660 man nen en 65.550 vrouwen werk loos. Dit betekent bij de man nen een stijging van 5620 en bij de vrouwen een daling van 1950 ten opzichte van oktober. De werkloosheid van mannen en vrouwen tezamen kwam hier mee uit op ongeveer 207.000, ruim frieënhalfduizend perso nen meer dan in oktober. Bij de mannen nam de werk loosheid vooral toe onder bouw vakkers en landbouwpersoneel. Houdt men echter rekening met seizoensinvloeden, dan consta teert het ministerie van Sociale Zaken in zijn maandelijks ver slag over de arbeidsmarkt in vrijwel alle omvangrijke be roepsgroepen een daling. Alleen bij vrouwelijk kantoor- en onderwijzend personeel blijkt zich het aantal werklozen te stabiliseren. Opmerkelijk feit is nog dat na de actie tegen de koppelbazen het aantal geregi streerde bouwvakkers in de Rotterdamse regio opmerkelijk toenam. 10.000 boete voor dood na abortus AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gisteren twee artsen van de voormalige Amsterdamse abor tuskliniek „Het Sarphatihuis" in hoger beroep veroordeeld tot elk 10.000.- boete in verband met de dood van een Belgische vrouw, die in mei 1974 in hun kliniek werd geaborteerd. Het gerechtshof achtte de artsen schuldig aan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, ge pleegd in het kader van hun beroepsuitoefening en het opzet telijk in behandeling nemen van een vrouw, waarbij werd voor gespiegeld dat de zwangerschap kon worden onderbroken. De vrouw, die meer dan drie maan den zwanger bleek te zijn, over leed kort na de ingreep. De procureur-generaal had be vestiging van het rechtbankvon- nis, drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en 10.000.- boete, geëist. Hij acht te bewezen dat de verdachten schuld hadden aan de dood van de vrouw. Het hof sprak hen hiervan vrij. 9,5 ton boete wegens fraude AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 51-jarige Ph. D. van S. wegens onjuiste belasting aangifte tot zes maanden ge vangenisstraf (waarvan drie voorwaardelijk) en een boete van tweehonderdduizend gul den veroordeeld. Het bedrijf waarvan S. de 'hoofdeigenaar is, moet een boe te van zevenhonderdvijftigdui- zend gulden betalen. De officier van Justitie had tegen S. een jaar en vier ton boete, en tegen het bedrijf een boete van ander half miljoen gulden geëist. Tussen 1968 en 1975 heeft het bedrijf ongeveer zeven miljoen gulden vennootschapsbelasting niet opgegeven. De onderne ming deed dit door aan de Ver enigde Staten i verkochte goede ren „om te leiden" via Zwitser land. S. had hiertoe in Zwitser land en Liechtenstein onderne mingen opgericht. Die construc tie was S. aangeraden door een fiscaal expert, die door een on handige manoeuvre met z'n jachtgeweer het leven verloor. Dat gebeurde vlak nadat het onderzoek tegen S. en zijn be drijf op gang was gekomen. Nieuwe zwendel met Mercedessen ZEVENAAR De politie in Gelderland heeft drie mannen aangehouden in een nieuwe zwendelaffaire met auto's van het Duitse merk Mercedes. De politie achterhaalde ongeveer veertig auto's met een totale waarde van ongeveer zevenhon derdduizend gulden. De in Duitsland gestolen auto's wer den van valse kentekens en chassisnummers voorzien, af komstig van sloopauto's en meestal via advertenties aan particulieren doorverkocht. De politie verwacht dat nog meer auto's zullen worden opge spoord en nog enkele verdach ten zullen worden aangehouden. De opgehelderde diefstallen lij ken niets te maken te hebben met soortgelijke affaires in Nij megen en Zeeland, aldus de po litie van Zevenaar die samen met de Apeldoornse politie zich de afgelopen drie weken met de zwendelaffaire heeft bezig ge houden. De zaak kwam aan het licht toen de Zevenaarse politie bij een 41-jarige uitvaartverzor ger in oktober een gestolen Mer cedes met een vals chassisnum mer ontdekte. De kopers van de gestolen auto's lopen de kans dat spoedig hun auto wordt te ruggevorderd door de eigenaar of diens verzekeringsmaat schappij. AMSTERDAM (ANP) - Het vrachtverkeer kan een belangrijke bijdrage leveren het aantal verkeersongevallen terug te dringen, omdat gebleken is, dat vrachtauto's onge veer anderhalf maal meer bij ongevallen zijn betrokken dan personenauto's, <Lw.z. op rijkswegen buiten de bebouwde kom. Dit heeft vandaag in Amsterdam drs. P. Allewijn, directeur voor de verkeersveilig heid van het ministerie van verkeer en waterstaat verklaard op een bijeenkomst van de EVO (Eigen Vervoerders en Verla ders), die was georganiseerd om het dertig jarig bestaan van de EVO-vakopleiding chauffeur te herdenken, en in het teken stond van „vrachtverkeer partner in veilig heid". Vrachtverkeer is een zodanig internationale zaak geworden, dat het steeds moeilijker wordt om veiligheidsmaatregelen uitsluitend voor Nederland te nemen." De heer Allewijn kwam onder meer tot de volgende conclusies: Aan de beroepsvrach- tautochauffeur moeten eisen worden ge steld, opdat de risico's, die de aparte eigen schappen van het vrachtvoertuig met zich meebrengen, worden beheerst en beperkt Iedere weggebruiker, met name de automo bilist, moet het teken stond van „vrachtver keer partner in veiligheid". „Vrachtverkeer is een zodanig internationale zaak geworden, dat het steeds moeilijk wordt om veiligheidsmaatregelen uitsluitend voor Nederland te nemen". De heer Allewijn kwam onder meer tot de volgende conclu sies: Aan de beroepsvrachtautochauffeur moeten eisen worden gesteld, opdat de risi co's, die de aparte eigenschappen van het vrachtvoertuig met zich brengen, worden beheerst en beperkt Iedere weggebruiker, met name de automo bilist, moet op de hoogte zijn van de bijzon dere eigenschappen en mogelijkheden van een al dan niet beladen vrachtauto, opdat hij daarmee bij het rijden rekening kan houden. De vrachtauto moet in het verkeer wegens zijn zeer aparte eigenschappen altijd duidelijk herkenbaar en zichtbaar zijn, wil len de andere weggebruikers er in hun rijgedrag rekening mee kunnen houden. De heer Allewijn achtte het een goede zaak dat bij de ophanden zijnde verplichte autokeu ring voorrang wordt gegeven aan vrachtwa gens. Geen jager op misdaad DEN HAAG (ANP) Het beeld dat de surveillerende politieman bezig is misdaden op te sporen en misdadigers in de kraag te grijpen, is een mythe. Dat constateert het ministerie van Justitie uit een onderzoek naar het werk van de surveillance-diensten in een grote, een middelgrote en een aantal kleinere gemeenten. Maar 5,5 procent van alle voorvallen die zich tijdens de 91 gevolgde dag-, avond- en nachtdiensten voordeden, had betrekking op crimi naliteit. Het onderzoek is verricht door het wetenschappelijk onderzoek en documentatiecentrum van Justitie, in samenwerking met Bin nenlandse Zaken. De surveillanten zitten eenderde van hun dienst achter het bureau, de helft van de voorvallen waarmee ze tijdens hun werkelijke surveillance te maken krijgen, zijn verkeersovertredingen en onge vallen. De onderzoekers consteteerden, dat langharigen, kleurlingen en opvallend slordige personen onverschilliger en vijandiger tegen de politie waren. Maar de politie gedroeg zich op haar beurt tegenover deze groepen vaker kleinerend en autoritair. De onderzoexers concluderen hieruit een sterke wisselwerking tussen het gedrag van burgers en politie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13