Maatregelen NAVO na diefstal geheimen Veel landbouw- produkten kunnen goedkoper Europese verkiezingen gaan volgend jaar niet door Censuur in Zuid-Afrika treft bekroond blank boek Nu ook zoon van Mussolini ontdekt KONSUMENTEN KONTAKT: Kapitalistisch goochelen in Oost-Duitsland Nieuw onderzoek naar dood Biko geëist Advies aan Chinezen: eet maar schoenzool ib UITEN LAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 PAGINA 11 MILAAN (AFP) - Een zoon van diktator Mussolini is in Italië „ontdekt", zo laat het Ita liaanse persbureau „Italia" gis- 1 teren weten. 1 Het gaat volgens het persagent- - schap om de 57-jarige Glauco di 1 Salle, die het daglicht heeft mo- 1 gen aanschouwen als gevolg van een verhouding, die de Italiaan- se fascistenleider gehad heeft met een jonge vrouw, Bianca genaamd. Britse brandweer wijst loonaanbod j van regering af LONDEN (Reuter) De sinds i 14 november stakende Britse brandweerlieden hebben giste- j -ren een door de overheid goed gekeurd loonaanbod afgewezen. •Geboden was een onmiddellijke •loonsverhoging van 10 procent .plus verdere verhogingen over ;twee jaar, zodat zij in december „1979 zouden zijn gekomen op' [het peil van de geschoolde ar- beider. De stakers eisen een onmiddel lijke loonsverhoging van 30 pro cent, die de overheid niet over- 'een kan brengen met het pro- (gram tot bestrijding van de in flatie. DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) De Europese commissie moet haar land- bouwprijsbeleid drastisch wijzigen. Dat zegt Konsumenten Kontakt naar aanleiding van de succesvolle ver koop van kerstboter. Als de prijs daalt, wil de consument namelijk roomboter kopen. Ook voor andere produkten waarvoor overschotten be staan, gaat dat volgens de consumen tenorganisatie op. Deze produkten zijn vlees, fruit, graan, wijn en zui- velprodukten. Terwijl de landbouwministers van de Europese gemeenschap hun best doen om de boterberg te laten slinken liet in de Volksgezondheidsraad die gisteren voor de eerste maal in de Europese geschiedenis is gehouden, de Belgische staatsse cretaris Luc Dhoore weten dat er nu maar een eind moet komen aan de tegenstrijdige verkla ringen over de gevolgen van het eten van boter. Volgens sommige onderzoekers zou het eten van boter allerlei kwalen bevorderen. Luc Dhoore vindt dat de kwestie eindelijk eens objectief onderzocht moet worden. De Volksgezondheidsraad liet gisteren overi gens weten dat roken, te veel eten en drinken, de EG-lidstaten handen vol geld kosten om via de gezondheidszorg de kwalen die er door ontstaan te bestrijden. De Landbouwministers van de Europese Ge meenschap hebben gisteren waarschijnlijk een economisch einde gemaakt aan de z.g. Butter- fahrte. Het gaat hier om tochtjes op zee (ook vanuit het noorden van Nederland georgani seerd) die leiden tot buiten de territoriale wate- Mensen die zo'n uitstapje maken krijgen de gelegenheid om, tegen sterk verlaagde prijzen landbouwprodukten te kopen, voornamelijk boter. '«Illlllllllllilllllllllllllllllllllllllllli Supporters" Bij iedere internationale thuis wedstrijd van de volleybalver- eniging Starlift word je gecon fronteerd met het feit dat je geen ..genodigde" van deze ver- i eniging bent. Wat je dan wel I bent, is een van de „gewone" supporters. Supporters zijn vol- tot de brandweer I gans de programmablaadjes haar zou komen i van eerder genoemde verem- ging „hard nodig"; aan hen dankt Starlift de winst van de redden. Deze op name is gemaakt a^Tl otariul at tijdens een felle I Bespeelde wedstnjden brand in de slaapvertrekken van meisjesstu denten van de universiteit van Providence. Ten minste acht meisjes kwamen om het leven, van wie enkele toen zij uit het raam waren ge sprongen. Maar van deze waardering is tijdens een internationale wed strijd bitter weinig terug te vin- Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De geplande verkiezingen volgend jaar voor het Europese parlement moeten overal uitgesteld worden omdat Groot Brittannië onmo gelijk tijdig klaar komt net de nodige voorberei- \ingen. Dit is het eerste /tvolg van het feit, dat Aet Britse Lagerhuis zich gisteravond ir.et een meerderheid van 97 stemmen uitgesproken heeft tegen bet gebruik van een eenvoudig kies stelsel van evenrediger vertegenwoo diging. De Britten wil ien het bij hun eigen c istrictenstel- sel houden. Het voorgestelde systeem voor de Europese verkie zingen steunt op een een voudige meerderheid van stemmen. Voor de Euro pese vérkiezingen moet het Verenigd Koninkrijk dan verdeeld worden in 81 nieuwe kiesdistricten, BERLIJN (AP) Een Oostduits weekblad trekt van leer tegen „kapitalistische vormen in de goochelkunst", zoals bijvoor beeld konijnen toveren uit het kapitalistische symbool: de hoge hoed. Of dat dan maar moet gebeuren uit eenvoudige petten of werk- helmen is niet gezegd, maar de goochelaars in de DDR wordt wel aangeraden om zich met de uitvoering van hun werk te rich ten naar de leiding van de par tij. die elk een afgevaardigde kiezen. Een dergelijke verdeling vraagt echter veel tijd. Groot Brittannië zal dus vermoedelijk pas in 1979 Europese verkie zingen kunnen uitschrij ven. Volgens premier Callag- han, leider van de socia listische minderheidsre gering, is dat helemaal niet erg. De meeste Brit ten vinden die verkiezin gen trouwens weinig be langrijk. Zij beschouwen het Europese parlement maar als een gewone ver gadering. Het enige waar over premier Callaghan zich momenteel enige zor gen hoeft te maken is de mogelijkheid dat de Brit se liberalen hem nu in de steek zouden kunnen la ten. Het voortbestaan van Callaghan's socialistische minderheidsregering hangt immers af van haar pact met de dertien liberale Lagerhuisleden. De liberalen rekenen er op, dat het kiesstelsel van evenredige vertegenwoor diging aanvaard zal wor den. Het oude Britse distrcitsstelsel levert bit ter weinig liberale afge vaardigden op, wat uite raard ondemocratisch is. De liberalen voelen zich verraden door de socialis ten. Daartegenover staat evenwel, dat alles bij el kaar meer conservatieven dan Labourleden voor het oude kiesstelsel ge stemd hebben. Voor de liberalen zit er dus ook geen brood in een even tuele samenwerking met de conservatieve partij. De Westduitse minister van defensie Georg Leber. (Van onze correspondente Ami van cretaresse ervan wordt verdacht de ten dele Vree) zeer geheime stukken naar buiten te hebben BONN Vnlireim de HWdnitse gesmokkeld, wordt op diens eigen verzoek BUXNIN volgens ae wesiauuse een discipiinair onderzoek ingesteld om minister Leber van defensie hoelt erachter te komen of veiligheids voorschrif- het strategische concept van de ten niet of slordig zijn nagekomen. Tot de NAVO niet te worden veranderd afronding van het onderzoek wordt Laabs als gevolg van de grootscheepse met verlof gestuurd. Minister Leber kondig- spionage-affaire die maandag door de *even aan dt fe" strafrechtelijk onder- «„„jo zoek wordt ingesteld tegen de onbekende een krantenpubllkatie in de Bonds- ambtenaar die het geheime dossier met de republiek in de openbaarheid is inhoud van de verdwenen stukken aan de gekomen. Wel heeft het bondge- Frankfurter Algemeine Zeitung ter inzage nootschap de nodige maatregelen heeft gegeven. Hij noemde dit net zo goed getroffen in verband met het feit "verraac*" wat drie Oostduitse spion dat een groot aantal NAVO-gehei- nen hebben gedaan. uien in handen van het Warschau- Leber zal voor zichzelf geen politieke conse- pact is gekomen. quenties uit de spionage-affaire trekken. „Welke schuld heb ik, wat heb ik fout Tegen het hoofd van de afdeling Sociale gedaan?" vroeg hij gisteren op een drukbe- Zaken van het ministerie, Laabs, wiens se- zochte persconferentie in Bonn aan de jour- Wanneer je als „gewone" sup porter later dan een uur vóór de aanvang van zo'n wedstrijd in de sporthal arriveert, kan je alleen nog met veel moeite een plaatsje vinden op een van de twee buitenste tribunes, welke overvol zijn omdat ze slechts enkele honderden mensen kun nen herbergen. De hoofdtribune is op zo'n dag "een heiligdom, die door een tien- lllllllllllllllllllimillimillllllllll 'al suppoosten zeer streng wordt bewaakt en waar je als „gewone" supporter nauwelijks naar mag wijzen; laat staan hem betreden Dit nu is de tribu ne voor genodigden. Eenderde van de totale toe schouwersruimte is dus voor ge nodigden; hoewel het aantal ge nodigden lang niet in deze ver houding staat tot het totaal aan tal toeschouwers. Afgelopen zaterdag, bij de Eu ropa-cup wedstrijd Starlift- Hamburger S.V., kende de ont vangst van de „gewone" suppor ters een absoluut hoogtepunt. Na afloop van deze wedstrijd, waarbij natuurlijk hierboven genoemde moeilijkheden zich weer hadden voorgedaan, wil den de supporters de droge ke len smeren in de bar van de nalisten „Ik hoef toch niet treurig te zijn sporthal. Maar wat een schrik omdat een spion is ontmaskerd?" Tot stom- bij hel betreden van deze bar verbazing van de aanwezigen bleek over igens dat Leber tot maandag zelf niet op de hoogte is geweest van de omvang en de zwaarte van de spionage-affaire. Letterlijk zei hij dat hem door lezing van het artikel in de Frankfurter Algemeine „een licht was opgegaan". Gevraagd naar de reden van deze onkunde antwoordde Leber dat hij toch niet alles kan lezen wat er op zijn departement aan stukken wordt geprodu- „Ik kan niet de hele dag krimi-story's zitten lezen. Op het ministerie werken duizenden mensen, het is geen broodjeswinkel om de hoek!" Leber was kennelijk geërgerd door de uitspraak van procureur-generaal Reb- mann dat de jongste spionage-zaak ernstiger is dan de affaire-Guillaume. „Niemand heeft Rebmann gevraagd een dergelijke vergelij king te trekken", aldus de minister. Waarschijnlijk om het verschil tussen de genodigden en de .ge wone" supporters nog eens ex tra te accentueren, had Starlift de bar afgesloten voor het „ge wone" publiek d.m.v. een groot bord: „Alleen voor genodigden en spelers". Om het „gewone" publiek dan toch nog in de gele genheid te stellen een drankje te nuttigen, had men met een groots gebaar enkele vierkante meters van de bar voor dit doel „vrij" gemaakt. Na weer zo'n middag Europa cup volleybal ga je je toch af vragen of Starlift z'n supporters wel zo hard nodig heeft. Rijswijk, Een gewone supporter. B. van Eekhout. BELFAST BEREIDT ZICH VOOR OP HET KERSTFEEST Zelfs in het immer door aanslagen en anderszins bedreigde Belfast, de hoofdstad van Noord-lerland. gaan de voorbereidingen tot het kerstfeest gewoon door. getuige dit beeld in het centrum van de stad. Geheel links waakt een legervoertuig over de winkelende menigte. PRETORIA (DPA) Rechtsgeleerden aan de blanke Zuidafri- kaanse universiteiten hebben een nieuw onderzoek geëist naar de dood van negerleider Steve Biko. Biko overleed tijdens zijn gevangenschap aan hersenletsel. „De onthullingen over de manier waarop politieke gevangenen worden behandeld maken", aldus professor Johan van der Vijver, „niet alleen een nauwkeuriger onderzoek naar de dood van Biko noodzakelijk maar moet er tevens een onderzoek worden ingesteld naar alle voorgekomen sterfgevallen tijdens gevangenschap". PEKING (AFP) Het Volksdagblad van Peking meent dat de Chinezen te veel aanzitten aan een welvoorziene dis en raadt hen aan terug te keren naar het eenvoudige voedsel dat tijdens de „lange mars" genuttigd werd: gekookte koppelriem en idem schoenzool. Het artikel is waarschijnlijk verschenen met het oog op oud en nieuw, voor Chinezep altijd een gerede aanleiding om feest te vieren. JOHANNESBURG (UPI) Wanneer Zuid- afrikaanse schrijvers hun pennevruchten binnenkort nog eens via een „Samizdat" (een ondergrondse pers op zijn Russisch) gaan verspreiden, ligt dat minder aan hun politiek afwijkende denkbeelden dan aan een ongelooflijke intolerantie van de cen sors. Die fatsoensrakkers menen en zeggen het ook plompverloren dat al leen zij in staat zijn uit te maken wat de burgerij wil lezen. Veel Afrikaander au teurs hebben hun buik vol van die menta liteit. De gevoelens van frustratie in die kring bereikten onlangs een crisis toen de be roepsinstantie van het Censuurbureau als nog de roman „Magersfontein, O Magers- fontein" met haar banvloek trof. Toen dit boek van Etienne Leroux vorig jaar ver scheen, werd het bekroond met de CNA- prijs voor literatuur. Hogere lof is er voor een in het Afrikaans geschreven werk niet te behalen Leroux wordt door velen be schouwd als de „belangrijkste hedendaag se prozaschrijver" van Zuid-Afrika, terwijl „Magersfontein" werd bejubeld als het be langrijkste satirische werk dat ooit in het Afrikaans verscheen. Hunne hoogmogen- den van de censuur hebben niettemin be paald dat het maar ongelezen moet blijven. De schrijver André Brink, die zelf ook door de censuur is getroffen, beschouwt het verbod als een „definitieve zege van de politiek op de kunst". Volgens Brink geeft het blijk van „de puriteinse geestdrij verij die in de hele geschiedenis steeds symptomatisch is voor een regime met totalitaire tendensen". De opperste censor, rechter Lammie Sny- man, en vier andere zedemeesters betrok ken begin november de voormalige syna goge van Pretoria, waar anders de grote politieke processen plaatsvinden. Achter de groene tafel hoorden zij vijf dagen lang de pleidooien pro en contra Leroux' boek aan. De verdedigers noemden „Magersfon tein, O Magersfontein" een diepgravende satire op de hele Zuidafrikaanse maat schappij. Vergoeilijkend werd opgemerkt dat slechts weinigen in den lande het ontwikkelingspeil hebben om te kunnen doorzien wat de schrijver bedoelt. Na een beraad van veertien dagen, kondig den Snyman en de zijnen echter aan dat de literaire waarde van „Magersfontein" weliswaar buiten kijf stond, maar dat het boek toch werd verboden vanwege vieze woorden, „platvloerse verwijzingen naar de geslachtsdaad" en godslastering dit alles „ter bescherming van de maatschap pij. zoals die belichaamd wordt door de gewone man". Leroux verkeert in een groot en kakelbont gezelschap. Vanzelfsprekend is alles wat maar naar porno zweemt in Zuid-Afrika verboden. Datzelfde geldt echter voor niet weinige Nobelprijswinnaars en ook hon derden andere binnen- en buitenlandse schrijvers bij wie de erotiek slechts zijde lings of „funktioneel" ter sprake komt. Verder staan er op de Zuidafrikaanse „In dex" uiteenlopende zaken als de geschrif ten van Mau Tse-toeng, Zuidkoreaanse postzegelcatalogi, grappig bedoelde stic kers. grammofoonplaten en films. Snyman had, voor hij in 1976 op zijn huidige post werd benoemd, zitting in het Hooggerechtshof Toen hij optrad als chef van de censuur zei Snyman: „Niet iedere Afrikaner kan elk boek dat verschijnt kopen om te bepalen of hij het al dan niet de moeite waard vindt. Nu is er echter een instantie die hem dat uit handen neemt. Wij zullen hem gaan vertellen of hij een bepaald boek mooi zal vinden". Tot dusver reageerden de Afrikaander schrijvers nogal laks wanneer de boeken van hun in het Engels publicerende confra ters werden vernietigd. Maar sinds het verbod op „Magersfontein" is er een onge kend hevige storm van kritiek opgestoken. De Afnkaander auteurs zijn duidelijk ge radicaliseerd. „Wie is dan wel die „gewone man" die beschermd moet worden?", bitste Wilma Stockenstrom, om haar, eigen vraag me teen te beantwoorden met: „Hij is van de soort die grinnikte toen 'hij hoorde dat Steve Biko dood was". Ze doelde daarmee op het gegrinnik onder leden van de Nasionale Partij, toen minis ter van politie Jimmy Kruger hen meedeel de: „Biko's dood laat me koud". Leroux. zegt Rosa Keet van het Afrikaanse schrijversgilde, is het slachtoffer geworden van „een politiek systeem dat vijandig staat tegenover de vrije meningsuiting en nieuwe denkbeelden". „Het is een verschrikkelijk teken van een doodzieke maatschappij", meent André Brink. „We naderen het punt waarop onze schrijvers net zo zullen moeten werken als de (dissidente) Russische collega's, die hun manuscripten in het geheim van hand tot hand laten gaan". „De censuur is een monster geworden", schreef liet Dagblad „Beeld" in een hoofd artikel dat de schuld legde bij figuren in de regering-Vorster „die gehoor blijken te geven aan hyper-puriteinse sentimenten". Zulke sentimenten zijn dan afkomstig van groepen als „Zuid-Afrika: Aktie voor Mo rele Beginselen". Deze club gaat er prat op dat zijn leden „Magersfontein" uit de boekwinkels hebben verbannen Een van hun aktievoerders, Eddie van Zyl, geeft toe dat hij het boek drie keer heeft gelezen „zonder dat ik het begreep". Wat hem echter wel trof was „het overmatige ge bruik van 's Heren naam en de verdorven Van Zijl zette alle scabreuze termen en zinnen die hem niet bevielen op een rijtje en leurde met dit lijstje bij 350 conservatie ve predikanten. In die kring kreeg hij voldoende steun om de zaak „Magersfon tein" in tweede instantie aan het college van rechter Snyman voor te leggen. Etienne Leroux is een lange Afrikaanser met een Paul Krugeriaanse baard die een boerderij drijft in Koffiefontein, in het droge hart van Zuid-Afrika. Hij heeft voor een Afrikaander de best denkbare papie ren. is dc zoon van een oud-minister, steunt Vorsters Nasionale Partij, is lid van de Academie van Kunsten en Wetenschappen en won behalve twee CNA-prijzen ook nóg ■eens de HertzogprijS. „Magersfontein" is zijn negende roman. Aanvankelijk reageert hij op het verbod met een schouderophalend. „Welke auteur kan nu werken met het rode potloodje van de censor in zijn achterhoofd?" Even later valt ook hij echter fel uit naar die van hogerhand opgelegde dictatuur van de middelmatigheid. „Die zogenaamde smaak van het volk", zegt Leroux met nauwverho- len drift, „is een angstaanjagende, vage, gevaarlijke, stompzinnige en niet te omlij nen kreet, waaraan elke schrijver zich met elke gram geestkracht die in hem is zal proberen te onttmkken".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11