Ontbinding Volksunie gevorderd Ambon wil dialoog met Nederlandse Molukkers" WERKLOOSHEID NOG 25 JAAR EEN PLAAG £eidóe6owo/nt Eigen genen niet negeren uw wensen toch wel op tijd! Weer twee man aangehouden in zaak olie-fraude IN STRIJD MET OPENBARE ORDE EN GOEDE ZEDEN Nederland moet gasbankier van Europa worden Géén veto van WD Frankrijk na Duitsland tweede afnemer bloemen LEIDSE COURANT DINSDAG 13 DECEMBER 1977 PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse officier van justi tie, mr. J. H. C. Pieters, beeft bij de rechtbank (civiele kamer) i de hoofdstad een request in gediend waarin hij ontbinding vraagt van de Nederlandse Volksunie (NVU) van Hagenaar Joop Glimmerveen. De ontbin ding wordt gevorderd op grond van het feit dat doel of werk zaamheden der NVU in strijd zijn met de openbare orde en/of de goede zeden (artikel 15 van Dit artikel bepaalt, dat een rechtspersoon (zoals een vereni ging, een nv, bv en een stich ting) verboden is als deze in strijd is met de openbare orde en goede zeden. Een officier van justitie kan dan van de recht bank ontbinding vragen. Het is, voorzover mr. Pieters weet, de eerste keer in ons land dat ont binding van een politieke partij op grond van genoemd artikel wordt gevraagd. De behande ling van het request is een zoge naamde raadkamerprocedure, dat wil zeggen een besloten be handeling. In zijn verzoek tot ontbinding van de Volksunie heeft officier van justitie mr. Pieters het ba- sis- en verkiezingsprogramma van de partij, verkiezingsaffi ches en uitspraken van de ge rechtshoven van Amsterdam en Den Haag verwerkt. Daar zijn leden van de Volksunie wegens hun rascistische activiteiten ver oordeeld. Ook een groot aantal klachten die voor en na de Ka merverkiezingen van 25 mei bij het openbaar ministerie zijn in gediend, heeft mr. Pieters opge nomen. Het Openbaar Ministerie onder zoekt al vanaf mei van dit jaar mogelijkheden om de Volksunie aan te pakken. Begin mei vroe gen de PvdA-Kamerleden Kosto en Molleman de toenmalige mi nister van Justitie Van Agt om strafvervolging tegen de Volksu nie in te stellen. De bewindsman reageerde daarop met te zeggen dat .Justitie met het wetboek van strafrecht in de hand tegen de Volksunie gaat optreden". Joop Glimmerveen, de leider van de Volksunie, zal als de rechter zijn partij ontbindt in hoger beroep gaan, „desnoods bij het Euroese Hof van justitie in Luxemburg". Dat is de laat ste beroepsmogelijkheid na het hof en de Hoge Raad. Glimmerveen gelooft niet dat de rechter zijn NVU zal ontbinden. „Wellicht heb ik in hoger beroep succes, want desnoods stel ik het programma wat bij", aldus Glimmerveen. Mocht de Volksu nie wél moeten verdwijnen, dan zal hij een nieuwe partij oprich ten. „Ik heb nog nooit gehoord dat een politieke strijd gestaakt is na een verbod van een par tij". ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst Fiod hebben gisteren op nieuw twee arrestaties verricht in verband met de belasting- zwendel met gasolie. De twee arrestanten zijn medewerkers een oliemaatschappij uit Rotterdam. Ze zijn 56 en 58 jaar oud en wonen in Rozenburg bij Rotterdam. Eind vorige maand arresteerde de politie in deze zaak drie personeelsleden van oliehandelaren in Amstelveen, Haarlem en Amsterdam. Volgens de Rotterdamse politie hebben de twee mannen van de Rotterdamse oliemaatschappij zich evenals de drie eerder aan gehouden verdachten schuldig gemaakt aan manipulaties bij het beladen van schepen met gasolie, waardoor niet-gekleur- de olie volgens de documenten als gekleurd werden afgeleverd met betaling van de lagere ac cijns op gekleurde olie. De fis cus ontving door deze knoeierij en veel te weinig accijns. In Nederland bestaat een hoog accijnstarief voor gasolie voor het wegverkeer en laag tarief voor olie die voor andere doe leinden wordt gebruikt (onder andere verwarming). Om de gasolie volgens het juiste tarief te kunnen belasten wordt de olie die in het lage tarief valt door toevoeging van een stof rood gekleurd. Het accijnsver- schil tussen blanke en rode gas olie bedraagt ongeveer vijftien gulden per honderd liter. Hoofdagent vegens ontucht veroordeeld AMSTERDAM De 26-jarige hoofdagent Henri v.d. H. is gis teren door de rechtbank te Am sterdam wegens het plegen van ontucht veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf. Deze straf zal de hoofdagent op ontslag uit de dienst komen te staan. De hoofdagent betrapte enige maanden geleden een prostituée met haar klant in een auto op .de Plantage Middenlaan. Samen met drie collega's voerde hij de vrouw naar een stil plekje om haar te „fouilleren". Deze „fouil- .lering" kwam erop neer, dat zij zich geheel uit moest kleden. Achteraf bleek de vrouw boven dien twee briefjes van 25 gulden kwijt te zijn. Nadat zijn collega's vertrokken waren, had de hoofdagent de prostituee aangerand, met de mededeling dat hij haar zou ar resteren als ze hem niet zijn gang liet gaan. De agent beschreef ter zitting het incident als een uit de hand gelopen spelletje. Hij verklaarde dat wel meer agenten zich aan zulke „spelletjes" bezondigen. MOLUKSE JONGEREN SCHIPHOL (ANP) Er moet overeenstemming te vinden zijn tussen de standpunten van de Ambonezen in Indonesië en de in Nederland wonende Molukkers. De vooroordelen die er aan beide kanten bestaan zullen uit de weg moeten worden geruimd. Dit is één van de conclusies die twee Zuidmolukse jongeren, Noes Solisa en Theo Tenu hebben getrokken uit een bezoek aan Indonesië. Het tweetal uit Bovensmilde is gisteren van een bezoek van drie weken aan Indonesië teruggekeerd. Volgens Noes Solisa beantwoordde het bezoek aan Ambon aan de verwachtingen. Hoewel vijf dagen tekort bleek om een goed beeld van de situatie daar te krijgen, was het volgens de Molukse jongeren duidelijk geworden, dat iede reen op Ambon naar een dialoog met de in Nederland wonende Molukkers verlangt. Op de vraag of door deze reis het ideaal van een Vrije Republiek der Zuid-Molukken dichterbij was gekomen, ant woordde Solisa: „Daar kan ik moeilijk antwoord op geven". Tijdens de gesprekken met de Indonesische autoriteiten was duidelijk geworden dat de Indonesische regering voorstander is van een terugkeer van Molukkers naar Indonesië. „Niet alleen de overheid zegt dat, maar ook de mensen op straat zeggen dat. Er bestaat geen haat-nijd verhouding. Zij zien ons als broeders", aldus Solisa. Solisa en Tenu wilden niet ingaan op de resultaten van hun reis. „De resultaten moeten in Nederland blijken", zo zeiden zij. Noes Solisa bevestigde wel dat er nu „beweging" in hun zaak zit Nieuwe brug in Arnhem ARNHEM (ANP) Na een bouwtijd van een kleine drie jaar zal de minister van verkeer en waterstaat zaterdagmorgen de tweede brug over de Neder rijn in Arnhem openen, de Roer- mondspleinbrug. Deze bijna 100 miljoen kostende brug, waarvan ongeveer 60 miljoen gulden voor rekening van de stad Arnhem komt vormt de verbinding tussen de twee stadsdelen Arnhem noord en het zich steik ontwikkelende Arnhem-zuid (Malburgen). Dit nieuwe stadsdeel zal in 1985-196S geheel zijn volgebouwd en plaats bieden aan ruim 60.000 inwoners. Arnhem zal dan ongeveer 140.000 inwoners tellen. Nu wonen circa 126.000 mensen in de Gelderse hoofdstad. Tot nu toe werd de verbinding tussen noord- en zuid-Arnhem uitsluitend gevormd door de Rijnbrug. Tijdens de spitsuren komen er bijna dagelijks files voor en ook buiten de spits is filevorming geen uitzondering. Opleiding narcose wordt beter (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister van Kemenade van Onderwijs is be reid in samenspraak met de mi nister van Volksgezondheid al zijn mogelijke steun te geven aan de nieuwe opleidingseisen voor narcosedeskundigen (anesthesisten). Dit antwoordt de minister op vragen van twee leden van de PvdA. Hooglera ren in deze tak van geneeskun de stelden per brief onlangs dat de opleiding verdiept zou moe ten worden. Zij vinden niet dat de opleidingscapaciteit aan de universiteiten uitgebreid hoeft te worden. De stafbezetting en de verpleegkundige bezetting in de meeste universitaire afdelin gen wordt evenwel onvoldoende geacht. Het aantal assistent plaatsen zou kunnen worden uitgebreid. De minister deelde in zijn antwoord mee dat de opleiding naar de mening van de Nederlandse Anesthesisten Vereniging nu nog te kort is. GASUNIE: ROTTERDAM (ANP) De Nederlandse Daarmee zou een gedeelte van de inkom- Gasume streeft er naar de „gasbankier" sten, die gederfd worden wanneer de export van Europa te worden. Dit heeft ir. Ph. Bijl, van aardgas ophoudt, gecompenseerd kun- hoofd van de afdeling studies van de Gasu- nen worden, nie, gisteren gezegd op een symposium over energietransport in Rotterdam. Volgens Bijl is Nederland bij uitstek geschikt om een bemiddelende rol te gaan spelen tussen de landen, die „vloeibaar" gas kopen en de anden, die dat verkopen. andere Europese landen. Dit des te meer, omdat Nederland in staat zal zijn de onver mijdelijke fluctuaties in de vraag op te vangen. Uit de diverse eigen velden zal immers ook de komende decennia nog zo veel gas gevonden kunnen worden, dat tijde lijke leveranties aan het buitenland mogelijk zijn. Voor het buitenland zou dat veel goed- ligt, dat zijns inziens uitstekend kan dienen koper zijn dan het bouwen van eigen grote ais beginpunt voor transport van gas naar opslagfaciliteiten. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De werkgele genheid blijft in de komende 25 jaren een bron van grote pro blemen. Er zullen zich in het bedrijfsleven allerlei structuur veranderingen voordoen. De grote kwestie zal echter zijn dat de mensen banen beneden hun opleidingsniveau zullen moeten aanvaarden. Door de hogere opleidingen nemen de eisen toe die de werknemers aan de inhoud van hun werk stellen. Dit is te lezen in het rapport „De komende 25 jaar", een toe komstverkenning voor Neder land. Het rapport is het studie werk van de door de weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid in 1974 ingestelde commissie algemene toekomst verkenning. Omdat in de com- stellingen en verwachtingen leefden zijn in het rapport twee varianten opgenomen. Er wordt namelijk verschillend aangeke ken tegen de economische groei na 1980. In de eerste variant wordt uitge gaan van een voortdurend jaar lijkse groei van de produktie met drie percent, in de tweede variant zal de economische groei geleidelijk minder worden door een toenemend besef dat milieu en natuur niet verder mogen worden aangetast. Een veranderde kijk op de arbeid heeft hiermee ook te maken. Meer mannen zullen graag een gedeeltelijke dagtaak vervullen. Bij een geleidelijke, zij het ver minderde economische groei, is een bescheiden jaarlijkse stij ging van het welvaartspeil mo gelijk. De inkomensontwikke ling verloopt in een matiger tempo, waardoor de inflatie te- missie verschillende veronder- rugloopt tot zo'n vijf percent per jaar. Het is nog de vraag of het zal lukken het aantal werklozen te doen verminderen tot 150.000 in 1981. Tussen 1980 en 1985 neemt het aanbod van werknemers- sterkte toe, daarna komen meer arbeidsplaatsen beschikbaar. De verwachting is dat tegen het einde van de eeuw er bijna al leen nog sprake is van zgn. fric tiewerkloosheid, de .ruimte" bij het veranderen van baan. Overi gens wordt rond 1985 grote werkloosheid onder onderwijs krachten en medisch personeel verwacht. Meer dan 100.000 leer krachten zoeken dan naar een baan. Een probleem blijft dat te wei nig mensen het vuile werk wil len doen. De weerstand tegen onaangenaam werk zal nog gro ter worden. Verwacht wordt een tekort aan administratief perso neel, kelners, buffetbedienden en werksters. Kamerlid informeert naar zaak-Kalma (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het PvdA- Tweede Kamerlid Roethof heeft minister De Gaay Fort man (Justitie) schriftelijk ge vraagd in welk stadium zich thans het onderzoek van de Haagse procureur-generaal Van der Feltz in de zaak-Kalma be vindt. Het Kamerlid vraagt zich af, of de procureur-generaal er reke ning mee houdt, dat over het functioneren van de heer Kalma binnen het Rotterdamse politie korps door het bevoegd gezag reeds een disciplinaire straf is opgelegd en dat de heer Kalma hiertegen bij de ambtenaren rechter in beroep is gegaan. Het Kamerlid vindt, dat de minister onder alle omstandigheden moet voorkomen dat, gezien de ondeelbaarheid van het bevoegd gezag, aan een ambtenaar twee maal een maatregel voor het zelfde feit wordt opgelegd. Bo vendien, zo zegt het Kamerlid, is de zaak-Kalma reeds aan een onafhankelijke rechter voorge legd. Juristen op de bres voor consumenten (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Een groep juris ten van consumentenorganisa ties uit de landen van de EEG heeft zich verenigd in een nieu we organisatie: de Europese Consumenten Juristen Groep. Zij willen trachten de positie van de consumenten in alle EG- 1 anden te verbeteren. Als eerste onderwerp heeft de groep een plan van de Europese Commissie bestudeerd om de fabrikant aansprakelijk te stel len voor produkten met gebre ken en de schade die de consu menten daardoor lijden. In gro te lijnen onderschrijven de ju risten deze plannen maar ze zouden op een aantal punten nog wat aanvullingen willen zien. Zo is het volgens hen voor een koper vrijwel onmogelijk om geleden schade op een bui tenlandse producent te verha len. Het zou, aldus de groep, beter zijn als de consument ook bij de handelaar kon aanklop pen. Voorts meent men dat eventuele schade volledig ver goed moet worden en dat er geen maximumbedragen moe ten worden vastgesteld. Ook vindt men het onbillijk om te stellen dat een producent tien jaar na aflevering niet meer aansprakelijk kan worden ge steld voor eventuele gebreken aan het produkt. Tenslotte be pleiten de juristen ook een scha devergoeding voor geleden ver driet of pijn (smartegëld). FORMATEUR Van Agt heeft met enkele tegenslagen in eigen kring te kampen nu het gaat om de bezetting van ministersposten. Lubbers verhuist liever niet naar een ander departement - de WD kriigt immers Economische Zaken in handen - doch kiest voor het kamerlidmaatschap. Met de ministers De Gaay Fortman en Boersma liggen de zaken iets anders. De Gaay Fortman, thans op Binnenland se Zaken, heeft van de formateur Justitie aangeboden gekregen en laten weten eigenlijk wel graag op dat departe ment aan de slag te willen. Boersma kon terugkeren op het ministerie, waar hij zoveel jaren zijn werkkracht en kunde heeft ingezet. Beide weigeren echter een minister spost omdat - en dat is kennelijk de hoofdreden - zij aanmerkingen hebben op het regeerakkoord, dat tussen CDA en WD is gesloten. Boersma heeft laten weten ook naar de Kamer te zullen terugkeren en zich te scharen bij de zeven „loyalisten". Na de rede van Aantjes afgelopen zaterdag en de duidelij ke uitspraak van het CDA-congres met betrekking tot de komende politieke samenwerking, had men van de beide demissionaire bewindslieden wellicht een ander standpunt mogen verwachten. Het is echter niet gebeurd. Zou de Ar-voorzitter, de heer De Boer, eveneens kamerlid en „loyalist", deze reactie van de heren De Gaay Fortman en Boersma niet hebben verwacht? Dat lijkt bijzonder onwaar schijnlijk. Waarom, zo kan men zich afvragen, heeft hij aan formateur Van Agt beiden, voor het publieke forum, willen ontvangen? WAARSCHIJNLIJK is daar slechts éen reden voor. De formateur heeft willen vermijden, dat hij - achteraf - verwijten zou kunnen krijgen met betrekking tot deze twee thans nog zittende bewindslieden. De PvdA-oppositie alt hans zal nu niet meer kunnen beweren, dat bijvoorbeeld de heer Boersma niet van de WD in het nieuwe kabinet zitting mocht nemen. Maar ook voor de zeven „loyalisten" in de fractie is het niet van belang ontbloot te weten, dat Van Agt hen beiden wel wilde hebben. Zonder veto's van de WD. Wat dat betreft is het een gelukkig verschijnsel, dat de geschiedenis zich niet herhaalt. Gesprek over bouw-cao DEN HAAG Morgen zullen ten kantore van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf in Den Haag de eerste besprekingen worden gevoerd door partijen, die bij de cao voor het bouwbe drijf betrokken zijn. Op die dag zullen partijen een toelichting geven op de door hen ingedien de verlangens en eisen. Het volgende gesprek zal dan op donderdag worden gehouden in Woerden, waar de bouwbonden NW/NKV kantoor houden. Het derde vastgestelde gesprek zal weer in Den Haag plaatsvinden, en wel op maandag 19 decem ber. Het ligt in de bedoeling, dat de besprekingen, evenals voor gaande jaren, zullen worden ge houden onder leiding van een onafhankelijk voorzitter. De laatste jaren is dit steeds prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit te Rot terdam en fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kemer, geweest. Hij zal ook nu beschik baar zijn, tenzij hij zal worden gevraagd om een ministerspost te gaan vervullen in het nieuwe kabinet. Mocht dat het geval zijn, dan zal hij een vervanger voordragen, die voor de partijen acceptabel moet zijn. Prof. dr. ir. J. Sneep: WAGENINGEN Is het al tijd: ,.,Hoe verder je het haalt, hoe mooier en hoe lekkerder" of zou het goede vlak bij huis ook eens wat meer aandacht moeten krijgen? Voor zo'n keus kan men ook komen te staan als het erom gaat, gun stige erfelijke eigenschappen voor landbouwgewassen bij een te brengen en te behou den. Prof. dr. ir. J. Sneep, hoogleraar plantenveredeling aan de Landbouwhogeschool te Wageningen constateert, dat in de kwekerswereld de laatste tien jaar de belangstel ling voor genenbanken is op geleefd. Men wil daar mate riaal bewaren van wilde ras sen van gewassen, die we hier in Europa als cultuurgewas kennen. Het gaat erom die wilde rassen voor uitsterven te behoeden, zodat gunstige erfelijke eigenschappen die ze bezitten via het kweekwerk in het Europese cultuurgewas DEN HAAG - Dankzij de EEG is voor al onze sierteelt produktenFrankrijk de twee de afnemer geworden. Onze invoer wordt praktisch niets meer in de weg gelegd, ook al geven zo hier en daar de in voerformaliteiten wat proble men. Vooral nu onze export naar West-Duitsl&nd vrijwel geen groei meer te zien geeft, komt Frankrijk als export land op het juiste ogenblik voor onze afzet van bloemen en planten. In 1976 importeerde Frankrijk voor een waarde van ruim 260 miljoen gulden aan sierteeltge wassen, tegenover een export- ter waarde van 92 miljoen gul den. De betekenis van Frankrijk voor afzet van bloemen en planten kan men ook constate ren door de vele voertuigen ook op het terrein van de CCWS met bestemming Fran krijk. Onze export van bloe men gaat vooral naar de groothandel in Frankrijk; 37 procent van hen verkoopt Ne derlandse bloemen. Bij een en quête gaven de groothandela ren te kennen.dat de invoer van bloemen en planten uit Nederland in de komende ja ren zal blijven stijgen. Sinds jaar en dag is de teelt van sierteeltgewassen in Fran krijk van veel betekenis. Er zijn thans nog 18.000 kwekerij en, meest familiebedrijven. Wanneer de maatregelen tot versterking van de Franse franc succes hebben, kunnen die ook voor Nederland gun stige uitwerkingen hebben en de export verstevigen. De Franse organisatie van bloemen plantenkwekers be staat thans 150 jaar, ter gele genheid waarvan de Franse posterijen een speciaal „bloe- menzegel" hebben uitgegeven. Blijkens een vorig jaar gehou den enquête, kopen de Franse- winkeliers hun bloemen op verschillende plaatsen in. De grootste marge die de winke liers nemen op snijbloemen bedraagt 150 procent Voor potplanten is dat weinig an ders. Van de handelaren staat 44 procent zes dagen per week op de markt, 21 procent zelfs zeven dagen. De teelt van bollen en knollen in Frankrijk besloeg in 1973 ruim 1.000 ha. Er houden 600 ondernemingen zich bezig met dehteelt van bloembollen in hoofdzaak gladiolen tulpen en anemonen. Uit ons land veilt een groeiende export van bloembollenwaar te nemen. Vooral depostorderbedrijven zijn in Frankrijk van beteke nis voor de verkoop van bloembollen. Blijkens de sta tistiek van het Produktschap voor Siergewassen zijn in na jaar 1975 en voorjaar 1976 bij na 160 miljoen bloembollen aan de Franse huishoudens verkocht, een totale waarde van 48 miljoen gulden. Een op de vijf Franse gezin nen koopt eens per jaar bloembollen, waarvan 19 pro cent in het najaar, waarbij de tulp de voornaamste plaats in neemt. Dan volgt voor de zo mer de gladiool. Vermoedelijk ten kóste van Italië, heeft Ne derland het aandeel in de ver koop van sierbomen, heesters en dergelijke weten te vergro ten. Kleiner Uit onderzoekingen bleek, dat het overgrote deel van de be drijven voor snijbloementeelt kleiner is dan één ha. Van de bloemenkwekers is 72 procent ouder dan 45 jaar en slechts 4 procent jongerDan 30 jaar. Van hen heeft 86 procent geen opleiding gehad. Blijkens een onderzoek najaar 1976 inge steld, verkopen bijna alle groothandelaren bloemen uit Nederland, waarbij anjers het meest worden gekocht. Men was van oordeel, dat de Nederlandse invoer nog zal blijven stijgen als gevolg van goede kwaliteit van het pro dukt, goede organisatie in ver koop en dergelijke kunnen worden gebracht. Om dat genen de overbrengers zijn van de erfelijke eigen schappen spreekt men van ge nenbanken. Belangrijke „genencentra", waar men het wilde materiaaL vandaan haalt, zijn Andesge- bergte in Zuid-Amerika voor aardappelen en Mexico voor granen. Zeer nuttig, die genen- centra in die verre landen, vindt prof. Sneep, maar hij vreest dat er daarnaast te wei nig zorg is besteed aan de genenrijkdom van Nederland se en Westeuropese landrassen door natuurlijke selectie ontstane rassen waar de kwekers in onze gewesten een halve eeuw geleden nog wel veelvuldig en met succes mee werkten. Uit landrassen van zelfbevruchtende gewassen als vlas, wintergerst, haver en bruine boon werden toen goe de nieuwe rassen gekweekt en ook werden kruisingen ge maakt met bepaalde typen uit landrassen. Verdwenen Nu zijn die landrassen van de rassenlijst (de lijst van „aanbe volen" rassen) verdwenen en daarmee is een groot deel van die inheemse genenrijkdom verloren gegaan. In de nu ver bouwde door kweekwerk tot stand gekomen rassen, die vaak nog zo'n landras als ver re voorouder hebben, leeft er nog wat van voort, maar bij iedere nieuwe kruising gaat toch weer iets verloren. Gelukkig, aldus prof. Sneep, worden er nu pogingen ge daan om verdere afkalving te gen te gaan. De belangstelling van de kwe kerswereld voor de genen, de erfelijkheidsoverbrengers, in de landrassen is nu ook weer zeer levendig geworden, ver telt prof. Sneep verder, van wat er nog over is wil men nu niets meer weggooien. De Ne derlandse overheid is ook geïnteresseerd. Er wordt zelfs al gesproken over een genen- bank voor landrassen, al is men daarmee nog in ee.i zeer pril stadium van een mogelij ke ontwikkeling. Het verlangen naar zo'n ge- nenbank manifesteert zich al heel duidelijk bij hen die met koolgewassen te maken heb ben. De koolteelt heeft zich in het jongste verleden snel ont wikkeld in de richting van een hybrideteelt. Met hybride wordt hier bedoeld het pro dukt van een kruising die voor iedere oogst herhaald moet worden. Het voordeel is dat het kruisingsprodukt be ter kan zijn dan de beste van de „ouders". Door die opmars van de hybri den zijn de gewone koolrassen echter wel uit de roulatie ge haald en als er nu verder niets gebeurt zal de koolteler straks aangewezen zijn op hybriden die slechts enkele kweekbe- drijven kunnen leveren. Aan behoud van het oude genen- materiaal van stambomen wordt nu ook gewerkt Om een natuurlijk genencentrum te vinden hoeft men volgens prof. Sneep ook niet per sé naar verre landen te reizen. Ons eigen Nederland heeft zo'n rijkdom aan wilde gras soorten dat men het best als een grasgenencentrum kan be schouwen. pttpost

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9