Britse liberalen eisen evenredige Europese verkiezingen H Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst Hoessein ziet af van Cairo-overleg MALAGA WEER RUSTIG NA ONGEWILDE RELLEN Rellen op Tenerife: een dode EG bereidt acties voor tegen roken, drinken en doping BEREID TOT „TOTALE VREDE" Echtgenote Weense miljonair ontvoerd Blanken uit Afrika vestigen zich in Bolivia "HiaiHHi 'lyWWlB IhliÜiH lezers TAJ MAHAL BEDREIGD si BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 DECEMBER 1977 PAGINA 7 k an onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Het Britse Lagerhuis beslist van avond of morgenochtend op welke manier de 81 afgevaardigden van proot-Brittannië voor het Europese parlement ge kozen zullen worden. Nie mand verwacht, dat de (meerderheid zich zal uit spreken vóór het door de socialistische minder- heidsregering-Callaghan op aandringen van de li beralen gesuggereerde stelsel van evenredige ertegenwoordiging per gewest. Men verwacht, dat de keuze zal vallen op het gewone Britse sys teem, waarbij het land verdeeld wordt in districten, die elk hun eigen vertegenwoordigers kie zen. De overwinnaar hoeft dan slechts een gewone meerderheid van stemmen te behalen. In Groot-Brittannië heeft dit on billijke stelsel tot gevolg, dat het aantal politieke partijen sterk beperkt blijft. De partij die aan het bewind komt, heeft namelijk niet noodzakelijk het grootste aantal stemmen op zicht ver enigd. De liberalen, die veel minder sterk zijn dan de socia listen en de conservatieven, krij gen telkens miljoenen stemmen, maar zij veroveren nooit meer dan een tiental zetels. Op basis van het Britse kiesstel sel zouden dus in het Europese parlement zeer weinig liberale afgevaardigden van Groot-Brit tannië terecht komen. Om die reden steunt het pact waarmee de 13 liberalen sinds het voor jaar de wankele socialistische minderheidsregering-Callaghan recht houden, op de eis dat het Labour-bewind zich moet in spannen om van het parlement de goedkeuring te verkrijgen van het kiesstelsel van evenredi ge vertegenwoordiging per ge west. Premier Callaghan doet inder daad alsof hij dat doel wil berei ken. Ten aanzien van Europa speelt hij evenwel een bijzonder perfide rol. In het diepste van zijn hart wenst hij namelijk niets liever dan dat het Lager huis dinsdagavond voor het ou de Britse kiesstelsel stemt. In dat geval is het oorspronkelijk geprojecteerde tijdstip voor de Europese verkiezingen nooit haalbaar, want Groot-Brittannië zal dan maandenlang moeten werken aan een zeer omslachti ge verdeling van zijn grondge bied in nieuwe kiesdistricten. Callaghan schrijft trouwens lie ver eerst nieuwe algemene ver kiezingen uit, vóór de Britten I naar de stembus geroepen wor- I den om 81 afgevaardigden aan te duiden voor het Europese parlement. De socialistische pre- 1 mier vreest namelijk dat de uit- j slag van Europese verkiezingen, i als die eerst doorgang zouden j vinden, geïnterpreteerd zal wor- j den in het voordeel van zijn politieke tegenstanders, wat La- bours kansen op een overwin ning in nieuwe algemene verkie zingen ernstig zou kunnen scha den. De Britse liberalen dreigen, dat hun pact met de socialistische minderheidsregering zullen op zeggen als vanavond of morge nochtend geen Labour-meerder- heid vóór evenredige vertegen woordiging stemt. ONLUSTEN IN ROME Bij onlusten in de Italiaanse hoofdstad Rome zijn gisteravond zeker zes mensen linkse jongeren trokken door de stad, staken auto's in brand en richtten tal De politie leverde drie uur lang een veldslag met de betogers, van wie er de foto een van de vele brandende auto's. gewond geraakt. Tweeduizend van andere vernielingen aan. 300 gearresteerd werden. Op SANTA CRUZ (AP) Op het eiland Tenerife is gisteren een student om het leven gekomen en een ander zwaar gewond toen de politie het vuur opende op demonstranten. Ernstige ongeregeldheden bra ken uit nadat studenten aan de La Laguna-universiteit diverse demonstratieve bijeenkomsten hadden gehouden. De Guardia Civil, die optrad om de orde te herstellen, werd bekogeld met stenen en andere voorwerpen. Een student overleed in het zie kenhuis aan schotwonden, de inder bevindt zich momenteel n levensgevaar. V? ongeregeldheden braken uit tar aanleiding van een algeme- n staking, die is afgekondigd d©r de vakbondsfederatie van de Canarische eilanden. BRUSSEL (ANP) De geva ren van roken, alcohol en do ping komen vandaag in Brus sel, op een bijeenkomst van de ministers van volksgezond heid van de negen EG-landen, uitvoerig aan de orde. Ver scheidene EG-landen hebben plannen voor acties gereed liggen. Vandaag zullen de mi nisters ook proberen een Eu ropees voorlichtingsbeleid op- het gebied van de gezondheid van de grond te krijgen. In de meeste lidstaten is men in actie tegen het roken, dat bijvoorbeeld in Engeland jaarlijks 50.000 r vroegtijdige dood injaagt. In de mees te landen komen de acties neer op het verhogen van de accijns. Daarnaast is er bijvoorbeeld in België een comité „Anti-tabak" dat de schooljeugd voor licht en niet-rokers tegen rokers pro beert te beschermen. Er wordt ge dacht aan een rookverbod voor sch olieren, een rookverbod in openbare gebouwen en het verminderen van de hoeveelheid belastingvrije sigaretten Daarnaast wil men op Europees ni veau komen tot overeenstemming over een voorlichting over het drinken: eerst werken aan mentaliteitsverande ring en vervolgens komen tot hardere anti-campagnes. Vandaag komen eveneens de weder zijdse bijstand bij uitzonderlijk ernsti ge ziekten en rampen aan de orde. Gisteren heeft men niet tot gemeen schappelijke besluiten kunnen komen inzake de vogelbescherming. Verschei dene landen wensten uitzonderingen op de voorgestelde richtlijnen die uit gingen van het instandhouden van alle in het wild levende vogels, plus de bescherming van hun nesten en woon gebieden. Bejaarde bruid mee naar VS LONDEN Een 20-jarige Amerikaan die wil trou wen met zijn 77-jarige grootmoeder heeft gisteren in de Britse hoofdstad Londen verklaard dat het huwelijk zal plaatsvinden in de Verenigde Staten, omdat het in Groot-Brit tannië verboden is dat ie mand in het huwelijksboo tje stapt met zijn groot moeder. Mark Goodman, de geluk kige toekomstige bruide gom, heeft nog even met zijn vader uit Sepulveda bij Los Angeles gebeld. „Mijn ouders waren eerst er te gen, maar ik heb hen kun nen overhalen. Zij komen ook naar het feest, en re ken maar dat het een reuze gezellige aangelegenheid gaat worden". AMMAN (UPI/Rtr) Koning Hoessein van Jordanië heeft tegenover de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance verklaard dat zijn land niet vertegenwoordigd zal zijn op het komende vredesoverleg in Cairo. Moge lijk zal Jordanië aan een grotere confe rentie, misschien in Genève, deelnemen, want Hoessein gelooft niet dat de Ge- neefse conferentie moet worden opgege ven. Als Israël overigens gunstig ant woordt op de Arabische eisen inzake een vredesregeling is Jordanië bereid tot een totale vrede' met Israël. Amman om Hoessein over te halen aan het overleg in Cairo deel te nemen. Zonder de aanwezigheid van Jordanië kan de kwestie van de bezette Jordaanoever in Cairo geen onderwerp van con crete onderhandelingen zijn. Vandaag reist Cyrus Vance door naar Syrië, evenwel zonder een bood schap van de Israëlische premier Begin bij zich. Met een dergelijke boodschap zou hij, zo had Syrië gewaarschuwd, niet welkom zijn. Syrië zal ook niet aan het overleg in Cairo deelnemen. In kringen van de Verenigde Naties is men nog onzeker over het'voorzitterschap van het overleg. VN-generaal Ensio Siilasvuo zal geen voorzitter zijn, hoewel hij door Egypte als zodanig was Een schilder* is bezig de woorden"Salaam en Shalom~(vrede~in resp. voorgesteld. Het Vaticaan zal vertegenwoordigd het Arabisch en het Hebreeuws) te schilderen op de neus van het El zijn door mgr. Francisco Monterisi. De Israëlische Altoestel dat de Israëlische delegatie naar de conferentie van Cairo heeft Vance was gisteren in de Jordaanse hoofdstad delagtie is vanmorgen al in Cairo gearriveerd. gebracht. Kenia beschermt zijn wild NAIROBI (UPI) - Kenia heeft besloten de handel in huiden en goed verkochte onderdelen, zoals ivoor, te verbieden om» nog iets te behouden van de laatste grote kudde wild van de wereld, die in dat land huizen. De handelaars hebben drie maanden de tijd gekregen om zich van hun voorraden te ont doen. Over heel Kenia was de jacht al sinds 19 mei van dit jaar verboden en de nieuwe maatre gel werd al verwacht. De hande laars hebben hun winkels hoofdzakelijk in Nairobi en Mombassa. Hun koopwaar be staat vooral uit huiden van ze bra's en gazelles, nijlpaardpoten en olifantstanden. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WENEN (RTR/AP) - Gemas kerde mannen hebben gisteren in de voorname Weense wijk Grinzing de echtgenote ont voerd van de rijke Oostenrijkse industrieel Leopold Boe hm. Hij is eigenaar van dertig kleding zaken. Vorige maand werd de textielfa brikant en miljonair Walter Pal mers ontvoerd. Tegen een beta ling van vijf miljoen gulden kwam hij vier dagen later vrij. In de Italiaanse stad Turijn is gisteren de 50-jarige Giuseppe Ginesi, eigenaar van een Turijn- se firma in bouwmaterialen, ontvoerd. Hiermee'is het aantal ontvoeringen in Italië dit jaar gestegen tot 68. Hiervan worden er nog steeds elf vermist. Illllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll Geluiden uit moederlijf „muziek" in baby's oren LONDEN Pasgeboren baby's blijven nog enige tijd verzaligd reageren op de geluiden die zich gedurende de laatste drie zwangerschapsmaanden in een (willekeurig) moederlichaam voordoen, zo is bij proeven in een Londense kliniek vastge steld. Zuigelingen die Oostindisch' doof bleven voor aktuele gelui den in hun omgeving, een dicht slaande deur bij voorbeeld, rea geerden meteen als men ze een in Japan gemaakte plaat met „moedergeluiden" liet horen. De Sunday times bracht het af gelopen weekeinde een uitvoerig artikel over dit experiment van dr. Michele Clements. Zij is op zoek naar een methode om aan geboren doofheid vroegtijdig te kunnen vaststellen. Aangezien zuigelingen zo frappant reage ren op „muziek" uit de baar moeder, meent mevrouw Cle ments dat het uitblijven van een reactie erop een vrijwel zekere aanwijzing is voor gehoor- of hersendefecten. Mevrouw Clements heeft verder vastgesteld dat zuigelingen geen hoge pet op hebben van Beetho- vens muziek. Daarentegen val len Vivaldi en Mozart bijzonder in de smaak. Speciaal de fluit partijen in hun composities brachten een glimlach op de kindergezichtjes tevoorschijn, terwijl sommige baby's zelfs be gonnen mee te „zingen". Van onze correspondent John Hooper MADRID In Malaga is het weer rustig na drie dagen van rellen, plunderingen en tegenacties van de politie. Tijdens de rellen werd een socialistisch parlementslid gesla gen en beledigd door een politieman. In het winkelcentrum van de stad zijn bank- directeuren, winkeleigenaars en gemeente- r.iadsambtenaren bezig een schatting te ma- ken van de schade en de kosten van de herstelwerkzaamheden. Stukken gebroken «las stonden tegen lege vitrines. Tientallen winkelruiten waren ingeslagen en veel win- kels waren geplunderd De eigenaar van een schoenwinkel vertelde 1 dat hij een verlies geleden had van ongeveer een miljoen peseta's 25.000), „en natuur- lijk bestaat er geen verzekering voor dit soort risico's". Zijn winkelbediende voegde J hier aan toe: „Ze sloegen alle rutten in en pakten armen vol schoenen". Niet één van de zeven banken in de straat ontsnapte aan plundering, maar de bars werden met rust gelaten. Telefooncellen werden eveneens beschadigd en verkeers borden werden uit de grond getrokken. De schade zal naar schatting de miljoen gulden overschrijden. Carlos San Juan de la Rocha, lid van het parlement voor de Socialistische Arbeiders partij in Malaga, zou door een politieman zijn geslagen nadat hij zijn parlementaire identiteitspapieren had laten zien. Dit inci dent vond plaats voor het kantoor van de Civiele Goeverneur, waar de politieman au to's tegenhield en de chauffeurs dwong de zwarte banden te verwijderen die zij aan hun auto-antennes hadden gebonden ter na gedachtenis aan de jonge communist die zondag in de stad was gedood. Toen de politieman een chauffeur sloeg die weigerde de band weg te halen kwam het parlementslid, volgens eigen zeggen en be- t vestigd door een ooggetuige, tussenbeide. Hij zei tegen de politieman „Zo kun je de 'mensen niet behandelen". De agent zou hem gezegd hebben weg te gaan, en toen hij dit .weigerde en zijn papieren liet zien, werd het parlementslid twee keer geslagen. De politie man zou gezegd hebben: „Dat is voor degene die stierf, iets wat jullie stelletje organiseer de", Had iemand zes maanden geleden aan Span jaarden gevraagd een lijstje op te stellen van Spaanse steden waar na de verkiezingen felle onlusten zouden kunnen voorkomen, dan zou Malaga wel helemaal onderaan gekomen zijn. Net zoals buitenlanders den ken Spanjaarden bij Malaga eerder aan een haven in de zon en aan vakantie. Maar toch vonden juist in Malaga de felste rellen in zes maanden plaats, zeer tot schrik en ontzetting van de inwoners van die stad. Ze realiseren zich dat de gebeurtenissen van vorige week de herinneringen aan het trieste verleden van Malaga weer opgewekt heb- Toen de tegeh de kerk gerichte onlusten van mei 1931 zich van Madrid over de rest van het land verspreidden, liepen de kerken en kloosters van Malaga de meeste schade op. Onder de Republiek zouden 2500 mensen in de stad het leven laten. Rafael Ballesteros, het socialistische parle mentslid. die de meeste stemmen bij de verkiezingen van juni in Malaga won, wijst het idee van de hand dat de stad gewoon weer is begonnen waar het 40 jaar geleden stopte. „Alles was gewoon hier tijdens de verkiezingen en gedurende een groot aantal stakingen en conflicten in de afgelopen zes maanden die gemakkelijk de verkeerde kant hadden op kunnen gaan. Alles was zo ge woon dat we geheel verrast waren." Minstens twee omstandigheden lijken het hunne bijgedragen te hebben. Ten eerste waren er de acties van de politie. Het politie optreden tegen de mars van afgelopen zon dag leidde tot de gevechten waarin de jonge communist Manuel Garcia de dood vond. Het politie-óptreden werd niet bekritiseerd als een geweldige overreactie. Deze mars was immers niet een op het laatste moment georganiseerde demonstratie van extremis ten. maar een protest dat bijeengeroepen was door de burgemeester van Malaga en zijn raadsleden. „Het was erg gezellig; er waren families met hun kinderen", zegt Ballesteros. Er zijn voldoende aanwijzingen dat de poli tic met diezelfde wreedheid bleef optreden. Een plaatselijke priester vertelde dat hij naar het politiebureau meegenomen werd en daar geslagen werd met knuppels. Men zou hem „bloed laten plassen", en men draaide hom met het gezicht naar een foto van Franco, en zei hem dat als de Caudillo nu zou leven „het rustig zou zijn in Malaga". Een tweede factor is de mogelijke inmen ging van buitenstaanders. Volgens de politie zou een linkse groep specialisten in Granada op zondag en in Malaga op maandag de straat op gegaan zijn om de acties te leiden. Een ander parlementslid, Francisco de la Torre van de regerende Centrum-Democra tische Unie. zei: „Het is niet mogelijk te zeggen hoeveel van de jongeren die in groep jes van 20 of 30 de straten afschuimden lid waren van extreem rechts of links of ge woon behoorden tot de straatjeugd". „Maar ik geloof wel dat er ook jongeren bij waren die niet tot extreme partijen behoren maar die alleen radicaal en wanhopig wa ren. Misschien zijn de moeilijkheden voor een deel te wijten aan diepere problemen in Malaga." Een van de diepere problemen is de werk loosheid. die hier 21 a 22 procent bedraagt. Malaga heeft, misschien meer dan enig an dere Spaanse stad, geleden doordat er een einde kwam aan de opleving van de toeristi sche industrie. Te veel inwoners werkten, en hopen weer te werken, in de bouwindustrie, die zich richt op hotels, appartementen en chalets die lqngs de Costa del Sol staan. (copyright The Guardian) LA PAZ De Boliviaanse re gering heeft bevestigd dat 50 blanke gezinnen uit Zuid-Afri- ka toestemming hebben gekre gen zich als immigranten in dit Zuidamerikaanse land te vesti gen. Onderminister voor immigratie Guido Strauss zei dat berichten uit Johannesburg over de aan staande komst van de immi granten juist waren. Volgens zijn zeggen bestaat de groep uit 50 blanke boeren en hun gezin nen die hadden gevraagd zich in Bolivia te kunnen vestigen. Ver wacht wordt dat de groep medio februari in Bolivia zal aanko- gen zich in Bolivia te vestigen, men. In katholieke kringen in La Paz zegt men over bewijzen te be schikken dat de militaire rege ring van Bolivia een plan heeft opgesteld om 150.000 blanken uit zuidelijk Afrika uit te nodi- Volgens die kringen gaat het om blanken uit Rhodesië, Namibië en Zuid-Afrika die in de komen de zes jaar zouden kunnen wor den gevestigd in dunbevolkte gebieden van het land. 3rieven graag kort en Juidelijk geschreven. De •edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- jen stukken te bekorten. Kabinetsformatie Voor uw commentaar op de ka binetsformatie in de krant van 7 december is kennelijk de wens de vader van de gedachte ge weest. Met name de in uw derde reden gebruikte vergelijking met de Tweede Kamer vraagt een weerwoord. Als de Tweede Kamer met meerderheid een beslissing neemt is dat inderdaad en be sluit van Dé Kamer. Het komt overigens bij vragen dat zij te gen zijn om aldus voor de toe komst vast te leggen dat zij de verantwoordelijkheid voor het betreffende besluit afwijzen. Een beslissing van de Kamer om iets wel of niet te doen is echter altijd een eindstadium, b.v. een wetsontwerp wordt aan genomen of verworpen. Daar mee is dat onderwerp van de agenda verdwenen. De houding van de CD A-fractie inzake het huidige regeerakkoord is aller minst een eindstadium maar juist het begin van het eventuele optreden van een nieuw kabi net. Een fractie bestaat gelukkig uit individuen die niet slaafs hun voorzitter behoeven te vol: gen, Wanneer een aantal leden menen hun voorzitter niet te kunnen volgen en dat uitspre ken, betekent dat dat zij voor de toekomst aangetekend willen zien geen verantwoordelijkheid voor het te vormen kabinet te aanvaarden. Dat zij daarbij uit loyaliteit zeggen de bijl niet reeds bij de presentatie van het nieuwe kabinet te willen hante ren, is van ondergeschikt be lang. Een kabinet wordt toch niet alleen gemaakt voor de foto met de koningin? Men moet er van uitgaan dat de „loyalisten" geen holle frasen gebruiken. Vrij snel na het optreden van een CDA/WD-kabinet kan er al een belangrijk wetsontwerp ko men waarmee zij niet kunnen instemmen, c.q. een initiatief- ontwerp door de oppositie wor den ingediend dat hun goedkeu ring juist wel heeft. Er is dan een breuk. Van zo'n wankele constructie kan men moeilijk staande houden dat zij „vol doende" steun heeft in de volks vertegenwoordiging. Met andere woorden, de informateur is bui ten zijn opdracht getreden en het door hem bedachte kabinet is staatsrechterlijk anders dan hij pretendeert. De zelfverzeker de uitspraken van Van Agt en Van der Grinten dat zo'n kabi net vier jaar blijft zitten, dienen dan ook beschouwd te worden als praatjes voor de vaak. Den Haag C. Paridon Kostelijk" Vrijdagavond jl traden bij Wil lem Duys Kraaykamp en zoon op. Het was me wat moois, wat daar door vader en zoon werd opgevoerd. Bij de AVRO zit je goed, zegt men. Willem Duys sprak daarna nog over „koste lijk". Als hij „kotselijk" had ge zegd, zou dat beter zijn geweest. Den Haag G. van Drunen. NEW DELHI (RTR) - De Taj Mahal, het beroemde grafmonu ment dat de Indische vorst Sjah Jehan in de 17de eeuw voor zijn gemalin liet bouwen, wordt be dreigd door de voorgenomen bouw van een raffinaderij in de omgeving. Milieudeskundigen uit verschei dene landen zijn van oordeel dat het rode zandsteen en het witte marmer van het praalgraf zullen worden aangetast door de zwaveldioxyde, dat bij het raffi- nageproces vrijkomt. De Taj Mahal die tussen 1640 en 1648 werd gebouwd voor Moemtaz Tahal, ligt in de Noordindiase stad Agra. Aan de bouw namen 20.000 mensen deel, onder wie kunstenaars uit Frankrijk, Italië, Turkije en De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken en spaarbanken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7