H 1 I /der wet Het leken net zwarte pieten Bejaarden Soos Zuid-West, grootste gezelligheidsclub Leidse Onze hond doet zoiets niet WINST VAN DER PLAS IN HARD DUEL MET LDWS Voorhoutse jeugd rent zich rot -feTAD/REGIO Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tégen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. DOODGEBETEN SCHAPEN BLEVEN ACHTER LEIDEN De vaak gehoorde kreet „Onze hond doet zoiets niet" lou van toepassing kun nen worden verklaard op een paar Leidenaars die gisteren te recht stonden op het kantonge recht Enige tijd geleden werden er namelijk in de Broek en Simon- tjespolder door de politie twee honden aangetroffen die zich zelf op een niet mis te verstane wijze aan het uitlaten waren. Ze joegen namelijk in een weiland schapen op, en namen deze vrij willige taak zo ernstig op dat een paar van deze wollige die ren doodgebeten achterbleven. De politie had het bloeddorstige duo snel te pakken en spoorde de eigenaars op, die zich giste ren moesten verantwoorden op de zitting van het kantonge recht. En dat op de aanklacht dat ze „Honden hadden gehou den op een schadelijke wijze", waarover vooral de eigenaar van de schapen - een boer - kon meepraten. De eigenaresse van de grootste en ook meest woeste hond gaf volmondig toe dat haar hond zich aan verscheurende neigin gen had blootgesteld, maar ze was niet blij geweest met de inbeslagname van de hond. Haar man bleek echter zonder meer bereid het dier aan de politie over te dragen waarna het in verzekerde bewaring werd gesteld. Het schaap werd aan de boer in termijnen ver goed. Eén en ander weerhield de officier van justitie, me vrouw mr. Klopper er niet van om 150 gulden boete te eisen en verbeurdverklaring van de hond. (zolang die inmiddels niet al op de vlucht is neergescho ten). Rechter Van Dijke maakte daar 100 gulden boete van. De eigenaar van de kleinere hond wilde niet van vraatzuchti ge neigingen van zijn oogappel weten. „Mijn hond heeft de schapen alleen maar nagezeten. Bij de dierenarts bleek boven dien dat hij geen schapenresten in zijn maag had (na een onsma kelijke braakproef) en dat had de andere hond wel", meende de kleine hondbezitter. Rechter Van Dijke gaf hem het recht van de twijfel en veroordeelde hem tot 350 gulden boete, waar van 300 voorwaardelijk voor het geval dat de hond nog eens een keer soortgelijke plannen in zijn hoofd mocht halen. Brand Een inwoner van Alkemade werd verweten dat hij geheel tegen de gemeentelijke verorde ningen in wat vuur had ontsto ken - of had doen laten ontste ken - om van wat overtollig vuil af te komen. De politie had een paar werknemers van het be drijf dat verdachte in Alkemade heeft, bij de vuilverbranding aangetroffen. Op het politionele verzoek om het vuur terstond te doven werd nogal halsstarrig gereageerd: .Maak het zelf maar uit", was het ietwat botte commentaar ten overstaan van de politie. Volgens verdachte waren zijn werknemers wat re calcitrant omdat ze het vuur zelf niet hadden aangestoken. „Wij hebben met de gemeente een overeenkomst om op dat veldje hout en ander brandbaar mate riaal te storten. Dat wordt dan met Oudjaar aangestoken met de kerstbomen die zijn overge bleven van Kerstmis en dan doet de brandweer gelijk haar brandweeroefening. Maar het materiaal is dit keer vroegtijdig in brand gevlogen, ik denk dat het aangestoken is door baldadi ge jeugd van een nabijgelegen school. Daar hebben we al heel wat mee te stellen gehad, ook met ons eigen materiaal dat re gelmatig ten prooi valt aan van dalisme", aldus de van pyroma nie beschuldigde Alkemade- naar. Officier en kantonrechter hadden begrip en spraken hem vrij. Enkels Een automobilist die op een in validenparkeerplaats had gepar keerd zonder de indruk te wek ken invalide te zijn werd derhal ve gisteren een^ zware parkeer- overtreding aangerekend. „Ik zie er misschien niet invalide uit, maar ik heb zwakke enkels. En het was koopavond en ik moest toen mijn meisje ophalen. Ik was tijdelijk invalide", aldus de parkeerder. „Blijf dan tijde lijk thuis", was het commentaar van Van Dijke die 40 gulden boete oplegde. De parkeerder was over dit povere resultaat zo ontevreden dat hij de rechtszaal verliet met het keihard dicht gooien van de deur, hetgeen hem een berisping vn de parket wachter opleverde. FRANK BUURMAN Economisch wel en wee Aan de Driftstraat 36 is i.p.v. dameskapsalon J. F. Vermeer, „Hairshop for men", kappersbedrijf, gevestigd. Aan de Trompstraat 20 is in een v.m. kapsalon, John Verschoor B.V. bloemen en plantenshop, gevestigd. Aan de IJsselkade 43 is de slijterij .Meerburg", eig. J. J. Meyer, overgenomen door slijterij „Run In". Aan de Haarlemmerstraat 236 is in een leegstaand v.m. winkel pand (laatst in gebruik door muziekhandel Servaas t.b.v. het geven van orgellessen), het modemagazijn. „Esther" gevestigd. Van onze sportredactie KATWIJK Ook de rentree van „good-old" Ger de Roode heeft de zaalvoetbal-acht van LDWS gisteravond in de Cleyn Duinhal niet aan de zo broodnodige winstpunten kunnen helpen. BMW Van der Plas bleef in „eigen hal" geflatteerd de baks over de Leidenaars: 5-2. Van der Plas, dit keer weer eens met Martin Heerikhuis- en en Arie Remmelzwaal in de gelederen, nam wel spoe dig afstand van LDWS. Jan van der Plas werd tweemaal op maat aangespeeld door Gert Zwaan (2-0) en in de vijftiende minuut was het Zwaan zelf die nummer drie voor zijn rekening nam. Het bleek niet voldoende om LDWS definitief af te troe ven. Onder aanvoering van De Roode herstelden de Lei denaars zich en werden ook diverse kansen gecreëerd. Mede omdat de lat een tref fer van George Moesman in de weg stond werd de rust met de 3-0 stand bereikt. In de zesde minuut na rust kende LDWS wel het geluk van een treffer. Gert Zwaan soms te irritant bezig in deze duidelijk te harde wed strijd werd door de niet overtuigend fluitende scheidsrechter Uphoff voor twee minuten naar de kant gestuurd en Wally Galjaard profiteerde: 3-1. Kort daarop trok Van der Plas de punten beslissend naar zich toe. Bart van der Weiden, die kort daarvoor nog de paal naast Floor Schaap had getroffen, was de veroorzaker van de strafschop die door Jan van der Plas werd benut: 4-1. Remmelzwaal en weer Wally Gajlaard (minder wendbaar dan voor zijn zware kniebles sure, maar nog altijd gevaar lijk) bepaalden vervolgens de eindstand op 5-2. LEIDSE COURANT DINSDAG 13 DECEMBER 1977 Verbeterings plannen voor Groenoord LEIDEN De gemeente en wijkvereniging Groenoord hou den donderdag 15 december een informatiéve bijeenkomst over de straatverbeteringsplannen in de buurt. Tijdens de in het gebouw van de speeltuinvereni ging „De Boei" te houden bij eenkomst zullen twee verbete ringsplannen worden toege licht, waarvoor de gemeente enige tijd geleden susbsidie van CRM ontving. Het eerste plan omvat een wijzi ging van het slachthuisplein aan de Maresingel. De weg langs de school (Pasteurstraat) zal ge deeltelijk dichter bij het stad huis worden gelegd waardoor er een knik in de straat ontstaat Het bestaande parkeerterreintje zal komen te vervallen, maar daarvoor in de plaats ontstaat meer ruimte aan de kant van de school. De stoep wordt groter en kan als speelterreintje worden ingericht. Er komen bomen, en een muurtje. Het tweede plan houdt een wij ziging van de hoofdinging van speeltuin De Boei in (aan de Musschenbroekstraat). De in gang wordt vergroot om de au to's aparte parkeerplaatsen te geven. Mogelijk blijft er na uit voering van het werk subsidie geld over. Over de bestemming zal van gedachten worden ge wisseld. NOORDWUKSE JUWELIER MEVR. BRUGGEMAN VOORKOMT INBRAAK Noord wijk Dankzij het kordate optreden van de Noord wijkse juwelier mevrouw L. Bruggeman kon in de nacht van zondag op maandag een inbraak verijdeld worden. Vanuit haar raam op de derde verdieping boven de juwelierszaak aan de Hoofdstraat zag zij om half vier dat drie mannen met maskers zich met behulp van een autokrik toegang wilden verschaffen tot de etalage van haar eigen winkel. Het geschreeuwde „Hé, wat moet dat daar", was voor de inbrekers in spé voldoende om het haze pad te kiezen. Om 4.30 uur, precies één uur later arresteerde de politie bet drietal, afkomstig uit Den Haag in NoordwijkerhouL Een beetje geschrokken wil me vrouw Bruggeman het verhaal nog wel een keer vertellea „Als eigenares van een juwelierszaak slaap ik natuurlijk toch al erg licht. Om 4.30 uur hoorde ik een auto stoppen, de motor bleef lopen. Ik voelde de bui gelijk al hangen en keek uit het raam van de woonkamer. Toen zag ik ze, het leken net zwarte pieten, met die maskers op. De één had een autokrik bij zich en de an der droeg een plastic zak. Ik opende het raam en schreeuwde „Hé, wat moet dat daar, maken jullie eens dat je wegkomt". Ge schrokken sprong het tweetal in de auto, met de derde man ach ter het stuur. Ik kon nog wel het autonummer noteren". Aan de hand van het kenteken- nummer kon de Noord wijkse politie die alle regionale korp sen had gealarmeerd, de drie mAhnen arresteren. Mevrouw Bruggeman is de schrik nog niet geheel te boven. Je krijgt niet elke dag de kans om een inbraak te verhinderen. „Dit is al de vijfde keer", zo vertelt ze. „De vorige vier inbra ken liepen voor mij heel wat slechter af. Met een zwaar voor werp werd de winkelruit inge slagen en binnen enkele secon den was de etalage leeggegrist: de vogels waren telkens spoor loos verdwenen. Ik raak er zo langzamerhand wel aan ge wend...". De drie arrestanten bekenden gisteren de inbraak te hebben gepleegd. Zij hadden eerst in Den Haag hun slag willen slaan, maar daar waren alle juweliers te goed beveiligd. Op zoek naar een beter object kwam het drie tal in Noordwijk terecht Na een eerste oriëntatie besloot men in Voorhout een auto te stelen. In deze auto werden zij wat later aangehouden. ,,Hé, wat moet dat daar", roept mevrouw Bruggeman Kaarten en sjoelen en elke maand uit Om en nabij de zeventig men sen: de Bejaarden Soos Zuid- West in Leiden zit weer vol. h" Dat is elke maandag- en woensdagmiddag het geval. Behalve als de weersomstan- digheden remmend werken, is zoals vorige week woensdag toen de wolken zich lieten uit wringen en alle nattigheid e. voor een heleboel zuidwester- se 65-plussers een beletsel werd voor het leggen van een kaartje. Maar gistermiddag en dat is het normale beeld was het weer raak. Geen tafel tje onbezet, in het Ontmoe tingscentrum van de Antonius- kerk. Er werd vaak met rode koontjes een pandoertje ge- ,t legd en de meest geroutineer de bejaarden van Leidens grootste sociëteit hielden zich stoïcijns bezig met de edele bridgesport of hadden het t grootste plezier met klaverjas sen. Een typisch vrouwen- hoekje werd gevormd door driftig sjoelende dames, met 1 uitzicht op de aanpalende Iterkzaal, die niet van de bak i J taren weg te slaan. Zo is het hier nu altijd", ver zekerde mij mevrouw Pont- Bemelman (een voor mij ver trouwd gezicht, sinds jaren her), die doorgaans als secre taresse fungeert en verder on verdroten alle activteiten coör dineert en organiseert, kortom onmisbaar. Ze had me al ge schreven: „Je moet hier eens komen kijken en je weet niet wat je ziet. Het is alleen nog niet bekend genoeg. Natuur lijk, bij de verschillende dienstencentra hier ter stede zijn de bejaardenclubs wel be kend. Die leveren prachtig werk, dat is buiten kijf. Maar juist daarom zou ik nou eens zo graag zien, dat onze samen leving in Zuid-West, met haar meer „bedaagde" groepering ook eens in de publiciteit kwam." Welnu, ik kwam terecht in een oergezellige, ongedwongen groep van oudere mensen die volop zaten te genieten. Met eervolle vermelding van de „koffiedames", de leden die zich vrijwillig bezighouden met rondbrengen van natjes en droogjes en zelf bijkans niet aan bod kunnen komen bij het gezelschapsspel dat twee keer in de week hier Volop gezelligheid in de bejaardensoos Zuid-West. wordt opgevoerd. Dat is toch wat: je zou best mee kunnen doen met kaarten of sjoelen, maar je beseft, dat je medele den op hun tijd naar enige lafenis snakken. Dan ga je maar zo'n hele middag rond met gevulde kopjes en breng je de lege weer terug naar de keuken. Mevrouw Pont: „Die vrouwen zijn zowat onze steun en toeverlaat. Bij het spel zijn ze vaak niet betrokken, maar dat deert hen niet. Ofschoon het vaak fervente kaartsters zijn. Kaarten is hier veelal hoofdzaak. Als er niet gekaart werd, zouden onze bejaarden boos worden." Het komt ook wel voor, d^t de •dames in al dat „denkwerk" van het kaarten geen zin meer hebben. In zo'n geval nemen ze een handwerkje op. Me vrouw Pont-Bemelman: „Voor een zacht prijsje duiken we hier en daar wat materiaal op, wol en zo. Voor dat handwerk bestaat erg veel animo. Van de voltooide produkten maken we uiteindelijk een bazar, in het voorjaar, met het oog op de prijs van ons dagje-uit. Vo rig jaar konden we op deze manier acht gulden per per soon reductie verlenen. Dat is verdraaid leuk, vind ik. Ik had het zoeven over die koffieda mes, maar we hebben onze bestuursleden ook hard nodig, ze zetten allemaal hun beste beentje voor. Zo verzorgt be stuurder W. Helvensteijn een autodienst voor aan- en afvoer van sommige leden en voor de bevoorrading." De Bejaarden Soos Zuid-West draait nu alweer een jaar of zeven. Het begon als een paro chieel initiatief. De eerste weèk kwamen er 22 mensen naar het centrum, dat door het parochiebestuur tegen een voordelig prijsje aan de soos werd verhuurd. Al gauw wa ren het er 80. Die konden op de maandagmiddag niet meer terecht; het werd te klein, daarboven in het centrum. Al gauw werd de woensdagmid dag erbij getrokken. Het is allang geen katholieke club meer: iedereen mag bij de Soos in Zuid-West komen, op richter good old Frans God- dijn hoevelen kennen die oud-horecaman niet komt er nog steeds graag op bezoek. De oudste vaste gast is Hein jongeleen (88), de broer van de vroegere Leidse wethouder; een gewaardeerde soosganger, bekend om z'n papieren roos jes en servetjes met „de Sint" en het „Kerst-souper", telken- jare. Ik vond Heins leeftijd niet eens zo oud. Hilariteit bij enige sjoelende dames: „Dat noemt-ie niet oud! Ik wil het er best voor doen..." De jongste is een weduwe van 52 jaar, werkelijk een jonkie dat alle voordelen van de soos mag meemaken. En die voor delen zijn er vele. Dat begint al op 19 december, met het jaarlijks Kerst-souper, omlijst door films en dia's, zoals dit maal met de bekende Leidse amateurfotograaf Kleijbrink. die zoveel stadsgezichten tot monumenen vereeuwigde in sprekende fotoboeken. Een filmbrief uit oud-Leiden wordt dat, met de onvergetelijke stadhuisbrand in '29 en nog veel meer. Over een maandje vertrekken de zuidwesterse 65- plussers voor hun winter-uit- gaansdag naar Heerde, waar een warme winterpot genut tigd zal worden, voorafgegaan door een hoogstaangenaam borreltje, en na het eten wordt nog even doorgebracht met een uurtje genieten onder de muziek van de Robots. Als je dan nog niet gezond slaapt, na thuiskomst, nou dan weet ik het niet meer. Nadien komen de Leidse Hut spotten (rasecht Leids cama- valsgebeuren) op 21 januari voor de 65-plussers de boel op stelten zetten, men gaat (voor de laatste maal) naar de Koks- school, waar nog steeds iets te eten valt. Een maandje later wil de soos gaan onderzoeken of de Westfriese flora werke lijk zo mooi is als men zegt (in Alkmaar een hapje eten en wat winkelen), en op 16 maart wordt in Leerdam de glasfa briek bezichtigd en in Schoon hoven wil men het goud en zilver van dit edele oud-Hol landse stadje gaan bewonde ren. In april komt er ook iets: gesprekken zijn gaande met een zilverfabriek, en rijdende viskeuken, Conimex, B.P., of het Vredespaleis. Het kan werkelijk niet op: een heel bijzondere dag op 23 mei '781 uitstapje naar de Paleis- kassen van de Belgische ko ning in Laeken. Het program ma voor de vakantie (10-17 juni) komt nog. Maar het is al mooi genoeg, zo te zien. Soms wou ik, dat ik alvast ouder was. En dat er, tegen die tijd, nog steeds een mevrouw Pont- Bemelman was. Want anders kun je wel thuisblijven, dunkt me. .Moet je dat stelletje bij elkaar zien zitten, op die maandag- en woensdagmid dag. Het is om jaloers op te worden. Kopje koffie, okay, maar over een tijd wordt er vast ook wel een borrel ge schonken. Tegen die tijd neem ik m'n vrouw mee en dan gaan we er wekelijks een keer tegen aan. 's Middags van even na tweeën tot vijf uur. Weer ot geen weer, zomer ot winter, de jeugd moet bezigge houden worden. Als omroe porganisatie moet je daarop bedacht zijn. Ook in dit op zicht geldt: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. En dan maar tegen elkaar intellen. Juist. Dat is van later zorg. Inmiddels verneem ik, via een brok attente persinformatie „vanwege de Tros" (ik kan het ook niet helpen), dat het gezie ne en gezwinde jeugdprogram ma „Ren je rot" een gevleu gelde uitdrukking in het he dendaags vocabularium en dus erg aanspreekbaar op zaterdag 17 december, dat is dus alweer over een paar daagjes, „helemaal in het te ken van allerlei winterse za ken" zal staan. Dat is niet zo onnatuurlijk, natuurlijk, met een hopelijk ijzige jaarwende voor de deur. Toch aardig, dat de Tros daar een open oog voor heeft. Als je hard rent, hou je in elk geval je voeten warm. Wat ge beurt er zaterdag b.v.? U zult kunnen waarnemen, dat aan het Ren je rot-spel de jeugd van de Prinses Wilhelmina- school uit Bilthoven en die van de Boerhaaveschool m Voor hout meedoet. Ren je rot uit Voorhout dus. En dan maar weer bij de bollen neerzitten. Het wordt best een leuk win ters programma, met Martin Brozius en zijn rechterhand Lars Boom, die hun ski-vaar digheid een beetje gaan opha len op een skibaan, ergens in Nederland. Als je als kind erg geïnteresseerd bent kun je ook nog kijken naar een „item" over bergbeklimmen. Dat is een zaak die in Bilthoven zo wel als in Voorhout nog in de kinderschoenen staat. Artistiek staat er ook nog één en ander te gebeuren. Kijk maar naar Spooky en Sue en naar een optreden van Frede- rico en zijn fameuze hond Blit- ser die verbazingwekkende kunstjes uithalen voor een jeugdig forum. Het kan niet zo gek lopen, of er is weer een dier in „Ren je rot". Ditmaal een dier dat niet al te snel ter been is en derhalve met bereid of niet in staat om zich rot te rennen. Het gaat deze keer om een gewoon warm wollig schaap, gepresenteerd door miss Hanneke Louwman. En de dieren-Louwmannen ko men nog steeds uit Wassenaar, waar de Zoo hoge ogen blijft gooien, ondanks inflatie en stijgende loon- en voedings kosten. Zo stel ik me het ten minste voor. Dat wordt op Nederland I een amusant tijdverdrijf voor jong èn oud, want zo is de Tros nu ook weer. Hou me ten goede: ik ben géén lid en zal het ook niet worden, want een andere zuil houdt me in haar greep. Maar om die (Voorhoutse) jeugd en al die onnozele die ren kan ik niet heen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5