8ï% Leidse raad verbolgen over strop nieuw restaurant Groenoordhallen Sluipverkeer .geen kant meer op CPN-interpellatie over ontslagen bij Grofsmederij Jeugdsparen 'de Zilvervloot' (was 8%) bovendien 10% premie LEIDSE SPAARBANK DIAMANTEN TROUW Jaar cel voor inbrekende straatmaker DINSDAG 13 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Berouwvol Een 18-jarige Leidenaar heeft dit weekend een tas terugbe zorgd die hij afgelopen donderdag had gestolen. In tegenstel ling tot wat gebruikelijk in handtassen wordt meegesjouwd, bevatte deze tas maar liefst 12 duizend gulden aan contan ten en ruim 10 duizend gulden aan juwelen en andere kostbaarheden. De tas behoorde toe aan een enigsINS ins zonderlinge 53-jarige Leidse. De vrouw die in een koffiebar in Leiden werkt, deed donderdagnacht aangifte bij de politie. Zij verklaarde dat zij de afgelopen vier jaar al met de stevig gevulde tas naar haar werk ging. Toen zij afgelo pen donderdagavond door de jongeman na het werk naar huis werd gereden, vroeg zij hem mee naar binnen te gaan voor een kop koffie. Toen de vrouw even de kamer uit liep, verdween de jongeman met de handtas. De volgende dag om drie uur kwam hij weer berouwvol terug. Het was maar een grapje geweest. Geneesmiddelen in ontwikkelingslanden De commissie buitenland van de Leidse Universiteit houdt donderdag en vrijdag, 15 en 16 december een symposium over de geneesmiddelenvoorziening in ontwikkelingslanden in de universiteitsraadszaal. Voorzitter van het symposium is de arts W. Th. C. Gitzels. SUMATRABRUG GEOPEND: l R Sinds gistermiddag twaalf uur is de Sumatrabrug voor het verkeer opengesteld. De Sumatrastraat werd op datzelfde moment door paaltjes zodanig versmald, dat het vrachtverkeer dat van het indus trieterrein de Waard over de Sumatrabrug komt, gedwongen wordt zijn weg via de Lage Rijndijk „yu te zoeken. Om te voorkomen dat er een doorgaan- aid de route zou ontstaan van de Zeeheldenbuurt via an de Trompstraat, het industrieterrein, de Sumatra brug naar de Lage Rijndijk, is de Trompstraat eveneens voor het autoverkeer afgesloten. De St Heemskerkstraat, de Kortenaerstraat en de Tas manstraat zijn in verband met de veranderde verkeerssituatie met hekken afgesloten. Aan het begin van de Sumatrastraat deden zich in de loop van de dag enkele verkeersopstoppingen voor, daar het vrachtverkeer vanuit de Sumatrastraat gedwongen was in de drukte om te keren. De Leidse politie sprak gisteravond echter van een rustig verloop in de aangepaste situatie. Met de reconstructie van de Sumatrastraat zal naar het zich laat aanzien begin 1978 een aanvang worden gemaakt. LEIDEN Met de grootst mogelijke tegenzin is de Leidse gemeenteraad gisteravond tanden knarsend akkoord gegaan met bet dichten van een financieel tekort van bijna een half mil joen gulden op de bouw van een nieuw restau rant bij de Groenoordhallen. Van de kant van CDA, WD en SGP/GPV werd daarbij scherp I uitgehaald naar wethouder M. van Aken (eco- nomiscbe zaken) die voor velen de eerst ver antwoordelijke is voor de enorme strop die de stad heeft opgelopen. Opnieuw zou de wethou der aan de raadsleden wezenlijke informatie hebben achtergehouden dan wel onwaarheden hebben verteld. Alleen het besef dat een nieuw restaurant voor de Groenoordhallen een le vensnoodzaak is, zeker met de komst van de Tour de France volgend jaar, was voor de oppositie de reden om (zij het tandenknarsend) in te stemmen met een extra krediet voor de inmiddels al aanzienlijk vertraagde bouw van het nieuwe restaurant. Oorzaak van alle ellende is het feit dat het bedrag waarvoor de goedkoopste aannemer bereid is het restaurant te bouwen altijd nog 465.300 gulden ligt boven het krediet dat de gemeenteraad in juni heeft uitgetrokken voor de bouw van het restaurant. De raad ging toen akkoord met een bouwsom van 1,2 miljoen. Bij de aanbesteding, die onderhands plaatsvond tussen enkele daartoe uitgenodigde aannemers, bleek Noorlander BV uit Leiderdorp het laagste uit de bus te komen met een bouwsom van 1,64 miljoen gulden. De raad moest gisteren het resterende bedrag nog eens aanvullen om de bouw alsnog mogelijk te maken. Dat gebeurde met de grootst mogelijke moeite en zeker niet zonder harde beschuldigingen aan het adres van wethouder Van Aken. Van Duyn (WD) verweet hem dat hij moedwillig de zaak had verzwegen voor de leden van de commissie economische zaken, die ook het beleid ten aanzien van de Groenoordhallen behandelt Volgens Van Duyn wist Van Aken in Septem ber al dat de bouw van het restaurant veel duurder zou uitvallen, maar duurde het tot november voor hij de raadsleden hiervan in kennis stelde. „U hebt stiekeme, slinkse wegen bewandeld en informatie achter gehouden", verweet Van Duyn. Miskleun Zijn collega Van der Mey (SGP/GPV) sprak over „een miskleun die z*n weerga niet zal vinden in de geschiedenis van de Leidse raad". „Van Aken heeft de commissie als een stel kwajongens aan de kant gezet", vond Van der Mey. Hij haalde ook aan dat een uitstel van de behandeling van dit agendapunt, twee we ken geleden, voor nog eens een extra strop van 10.000 gulden had gezorgd, omdat de beier, die voor de volgende dag al was besteld, moest worden afgebeld. Ofschoon wethouder Van Aken gisteren stelde hier niet tijdig van gewe ten te hebben, was in elk geval de Dienst Gemeentewerken wel van dit gevolg doordron gen. Een reden voor Van der Mey om te stellen dat het college deze strop dan ook maar uit eigen zak moest betalen en niet mocht verha len op de Leidse gemeenschap. CDA-woordvoerder Bleijie sprak gisteren van een „ontzettende stommiteit en het sollen met gemeentegeld". Naar zijn oordeel ging het colle ge veel te veel uit van de gewoonlijke dekking in de rug door de krappe linkse meerderheid in de gemeenteraad. Een opmerking die giste ren ten volle bewaarheid werd door de uiterst milde opmerkingen van Van Akens partijge noot Ranner (PvdA) over de missers van zijn wethouder. In tegenstelling tot de ongezouten kritiek die de PvdA in eerdere instanties in kleinere kring aan het adres van Van Aken had Mr. Driessen: strop door loslippigheid geuit, kwam zij gisteren niet verder dan het uiten van de wens dat dit soort zaken in de toekomst'niet meer voorkomen. Van Aken stelde in zijn weerwoord de verwach ting te hebben gehad „dat het allemaal nog wel mee zou vallen". Volgens hem waren de brieven over de aanbesteding ook eerder de deur uit gegaan dan hij gedacht had. En toen de strop eenmaal onvermijdelijk was geworden had ook de wethouder naar eigen zeggen een gevoel bekropen „met de rug tegen de muur te staan". „Het is een goed voorbeeld van hoe het niet moet", gaf Van Aken gisteren toe. „Het spijt ons ook ten zeerste We hebben afspraken gemaakt om dit in de toekomst te voorkomen", suggereerde hij. Een antwoord dat geen van de oppositionele raadsleden kon bevredigen. Van Duyn verwoordde de algemene bitterheid met de opmerking: Jk zou het liefst een motie van afkeuring willen indienen. Maar ik doe het toch maar niet, want dan zou de wethouder deze misschien nog overnemen ook Zaak stinkt CDA-Leider mr. Driessen was de enige die gisteravond tegen het extra crediet voor het Groenoordhalrestaurant stemde. „Deze hele zaak stinkt", stelde Driessen, „en ik vind bet zeer verontrustend dat de wethouder geen lering trekt uit deze gang van zaken". Na afloop van de raadsvergadering verduide lijkte de CDA-fractievoorzitter desgevraagd de ze opmerking. Naar zijn stellige overtuiging is het de onderhandse aanbesteding geweest ge combineerd met enige loslippigheid vanuit het stadhuis die de gemeente Leiden de strop van 4,6 ton heeft bezorgd. ,Jk geloof vast dat die aannemers wisten wat de gemeentelijke kosten raming was en dat ze in onderling overleg daar boven zijn gaan zitten om zo de winst samen te delen. Ik ben in deze mening gesterkt door ambtenaren van de dienst gemeentewerken", aldus mr. Driessen. (Van onze ra a dsversl aggever) LEIDEN CPN-raadslid D. Hoeven heeft middels een interpella tie in de gemeenteraad gisteren een poging willen doen bet collectief ontslag voor 54 werknemers van de Koninklijke Neder landse Grofsmederij in Zoeterwoude te verhinderen. Volgns het raadslid zou de gemeente alles in het werk moeten stellen om te voorkomen dat de gevraagde ontslagvergunning voor de 54 werknemers wordt verleend. Hoeven memoreerde het feit dat sinds 1970 3000 arbeidsplaatsen tn Leiden verloren zijn gegaan door inkrimpingen en bedrijfs sluitingen. Ook de diverse reor ganisaties bij de KNG hadden hiertoe bijgedragen, meende Hoeven. Terwijl sympathisanten van het CPN-raadslid met span doeken op de publieke tribune zowel de intrekking van de 54 ontslagen „grof' noemden als pleitten voor het behoud van de werkgelegenheid bij de KNG stelde Hoeven dat het hele be leid van de KNG gericht was op de afbraak van het aantal ar beidsplaatsen. „Daarom mogen we geen genoegen nemen met de ontslagaanvrage. Ik heb geen enkel vertrouwen in de overle vingsplannen omdat er onvol doende is gezocht naar echte overlevingskansen," stelde Hoe ven. Hij bespeurde een streven naar een volledige ontmanteling van het bedrijf. Wethouder Van Aken, die giste ren een begin maakte aan de beantwoording van Hoevens op merkingen en in een later sta dium dit antwoord zal voortzet ten, stelde niet zo bijster veel invloed te hebben om het ont slag tegen te houden. Van Aken wees erop dat alle partijen hun instemming hebben betuigd met het collectief ontslag voor 54 werknemers, en dat de kans op een faillissement alleen maar groter wordt als deze reorgani satie niet wordt doorgevoerd. De wethouder zei toch al te vrezen dat er op 17 januari wel een heel goed verhaal moet wor den gehouden bij het ministerie van Economische Zaken, wil dit met de onontbeerlijke financiële steun voor de Grofsmederij over de brug komen. Het niet doorvoeren van de ontslagen zou dit alleen maar nog moeilij ker maken, meende de wethou- Mli Burgemeester en mevrouw Vis brachten gistermorgen een bezoek aan het diamanten bruidspaar Emke-van Rooijen. De heer (87) en mevrouw (88) Emke hebben elkaar leren kennen in Noordwijk. De heer Emke kwam dikwijls in de badplaats in zijn hoedanigheid als buschauffeur. Het paar woonde enkele jaren in Rijnsburg. Daarna verhuisden de heer en mevrouw Emke naar de Kapteynstraat in Leiden. Sinds enkele jaren woont het diamanten paar nu in de Lorentzhof. De diamanten bruid en bruidegom hebben drie dochters en vijf kleinkinderen. Gistermiddag hielden zij een receptie in restaurant Bernsen. DEN HAAG/LEIDEN Een 19-jarige straatma ker uit Leiden is gisteren door de Haagse recht bank veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest De straatmaker werd verweten enkele inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. De jongeman pleegde onder meer op 27 augustus een inbraak in een benzinestation aan de Willem de Zwijgerlaap, maar werd tijdens die bezigheid betrapt. Eerder had hij al een kantine in Oegst- geest bezocht en een school aan de Leidse Timor- straat. De Haagse rechtbank veroordeelde een andere jeugdige straatmaker wegens een inbraak tot een boete van 750 gulden. De 20-jarige jongeman had uit een woning aan de Jacob Catsstraat twee antieke tegels en een Friese klok meegenomen. Het werd hem daarbij overigens wel erg gemakkelijk gemaakt, want hij kon zich toegang verschaffen met behulp van een touwtje dat uit de biievenbus stak. Groen licht voor reconstructie Valkbrug (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Alleen de eenmans fractie van de PSP Is zich gis teravond blijven verzetten te gen een reconstructie van het wegenbeloop rondom Molen de Valk en het openstellen van de Valkbrug voor tweerichting verkeer. De overige raadsfrac ties gingen unaniem akkoord met het college-voorstel over deze verkeersaanpassing. Een en ander betekent, dat de Mo- lenwerf in openbaar groen wordt omgetoverd, nadat het verkeer naar de andere zijde van de Molen is omgeleid. De Valkbrug wordt verbreed met fiets- en voetgangerspaden en krijgt in beide richtingen een baan voor het autoverkeer. Daarnaast zal de Warmonder- brug(tussen Haarlemmerweg en Korte Mare) voor autoverkeer worden afgesloten. Het raadslid Van Zijp (CDA) wilde met een definitief besluit over de afsluiting nog drie maanden wachten. Hij stelde bang te zijn dat door het ver minderen van het aantal rijstro ken stad-uit op Valkbrug en Warmonderbrug (van 3 naar 1) het verkeer wel eens grote druk zou kunnen gaan uitoefenen op andere uitvalswegen, waaronder 1 de Zijlpoort. Van Zijp wilde de I situatie eerst eens in de praktijk bezien alvorens de afsluiting van de Warmonderbrug defini tief zou worden. Wethouder Waal (verkeer) verklaarde zich hier echter een tegenstander van, omdat de Warmonderbrug niet langer in staat is autover keer te verwerken. Het CDA- voorstel werd daarop verwor pen met alleen de stemmen van C.DA, SGP/GPV en CPN vóór. Promotie J. K. Radder Het hoofd van de diabetespolikliniek van het Academisch Ziekenhuis in Leiden J. K. Radder hoopt morgen 14 decem ber te promoveren. Promotor is mw. dr. J. Terpstra, lector in de inwendige geneeskunde met een bijzondere opdracht voor diabetologie in Leiden. Het proefschrift van de heer Radder draagt de titel „Early stages of diabetes mellitus" en bevat een onderzoek naar de mogelijkheid tot opsporen van diabetes mellitus. Huizenwinkel Frisia Makelaars b.v. opent vrijdag 16 december een nieuwe vestiging in het Gangetje 10 te Leiden. Frisia is voornamelijk werkzaam op de markt van bedrijfs- en winkelpanden en is dagelijks, behalve zaterdag, geopend van half negen tot half zes. Harry Sacksioni De bekende Nederlandse gitarist Harry Sacksioni treedt zondag 18 december op in de Leidse Stadsgehoorzaal. Harry Sacksioni maakt deel uit van Harlekijn Holland, de organi satie van Herman van Veen. Tijdens het optreden van de gitarist worden loten verkocht voor de stichting Colombine. Deze stichting die naar een idee van Herman van Veen werd opgericht beijvert zich voor de Derde Wereld en houdt als eerste specifieke activiteit een actie voor de aanschaf van verloskoffers. Hoofdprijs van de loterij is de gouden elpee „Vensters" van Sacksioni De opbrengst komt ten goede aan de Colombine-actie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3