ÊddaeSou/ux/rit Problemen voor Van Agt met AR-kandidaten eduwe van Churchill op 92-jarige leeftijd overleden KABINETSFORMATIE STAGNEERT Duits parlement eist opheldering "RIJDENDE" KERSTBOOM STRAFBAAR i Handgemeen om in Trompstraat paaltjes Knipperende installatie irt Rapenburg 2 Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Jvertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoont|es f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) jonnementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 13 december 1977,68e jaargang no. 20914 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Tatort Aflevering van de politieserie Tatort op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.29 uur Vader Abraham met zijn smurfen en om 21.50 uur AJctua-tv over toenemend beroep op wao. Ned. I om 21.00 uur Nader beke ken over problemen rond weg gelopen jongeren en om 22.45 uur Rembrandt. Plaatselijk mist In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Plaatselijk mist. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Temp. omstreeks 7 graden. Morgen zon: 8.41—16.28. Maan: 11.13—21.26. Scheveningen hoog water 5.25, 17.44. Laagwater 1.06,13.34. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Lady Spencer Churchill, de weduwe van Groot-Brittannië's oorlogsleider, sir Winston, is gis teren in Londen overleden ten gevolge van en har- üanval. Ze is 92 jaar geworden. De dood kwam, terwijl lady Churchill met haar secretaresse aan tafel zat voor het middageten in de flat, vlakbij Hyde Park, waar ze woonde, sedert het overlijden van haar echtgenoot, nu 15 jaar geleden. Winston Churchill en Clementine Hotier zijn 56 jaar gehuwd geweest. Zij was de kleindochter van een burggraaf en speelde een leidende rol in het Engelse society-leven, in de tijd van koning Edward VII. Churchill was toen een opkomende politieke ster. De Churchill's hadden vier kinderen. Hun kleinzoon is de conservatieve lagerhuisafgevaardigde Winston Churchill, wiens vader, wijlen Randolph Churchill, sporen verdiende in de Britse dagbladjournalistiek. Lady Churchill stond haar echtgenoot trouw terzijde in zijn politieke carrière. Tijdens de tweede werel doorlog reisde zij veel om munitiefabrieken, gewon den en door de vijand bestookte steden te bezoeken. In de laatste jaren van haar leven ondervond Lady Spencer Churchill financiële moeilijkheden. Zij ge noot een klein staatspensioen en vulde dit aan met het inkomen van enkele investeringen. Afgelopen winter moest ze enkele familiestukken, waaronder bepaalde doeken, geschilderd door wijlen haar echt genoot, verkopen om de huishuur te kunnen betalen. UÊÊÊ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kabinetsformateur Van Agt, die gisteren met enkele problemen over de bezetting van de ministersposten te maken kreeg zou vandaag professor dr. W. Albeda lid van de ARP en oud-informateur ontvangen om hem te polsen voor Sociale Zaken. De problemen van de kabinetsformateur gisteren ontston den toen professor dr. W. de Gaay Fortman, lid van de ARP en demis sionair minister van Binnenlandse Zaken en van Justitie hem liet we ten niet voor een post (Justitie) in het kabinet CDA-VVD in aanmer king te willen komen. De Gaay Fortman is tegen een dergelijk kabinet, omdat dit, zo zei hij gisteravond, de verkiezingsuitslag geen recht doet Bovendien heeft hij bedenkingen tegen de paragraaf over de grondpolitiek van het huidige regeerakkoord en tegen het te voeren sociaal-economisch beleid. In gesprekken met de demissionair mi nister Boersma van Sociale Zaken, even eens lid van de ARP, is het de kabinets formateur duidelijk geworden, dat Boers ma als Tweede Kamerlid van het CDA zich bij de zeven ARP-leden voegt, die het kabinet positief-kritisch benaderen. Boersma zal vooral de sociale aangele genheden nauwlettend blijven volgen, zo heeft hij laten weten. Want „sociale zaken zal een van de sleutelposities worden in het nieuwe kabinet". Daarom zou forma teur Van Agt alles willen proberen om' professor Albeda, ook lid van de ARP, op dit ministerie te krijgen. Ook professor dr. B. Goudzwaard, oud- Tweede Kamerlid van de ARP, thans hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en een van de opstellers van het CDA-program, is voor een minister spost gevraagd. Hij bedenkt zich daarop nog. Van Agt heeft gisteren verder gesprek ken gevoerd met de WD-er - dr. CH. A. van der Klauw, direkteur-generaal van de Europese samenwerking op Buiten landse Zaken over diens kandidatuur voor Buitenlandse Zaken. Wellicht nog twee kosmonauten naar ruimtelab MOSKOU (AP) - Waarschijnlijk vandaag al zullen twee Russische kosmonauten zich voegen bij hun collega's Joeri Romanenko en Geor- gi GreLsjko die verblijven in het ruimtelaboratorium Saljoet-6, dat in een baan om de aarde draait op hoogten tussen de 267 en 329 kilome ter. Het persbureau Tass onthulde dat het station twee ruimtevaartuigen kan ontvangen en dat de twee kos monauten de tweede ingang inspec teerden. Vluchtleider Aleksei Yelisyew zei gisteren dat hij tevreden was over het verloop van de vlucht en dat beide kosmonauten „belangrijk en Gisteren zond de Russische televisie deze beelden uit van de kosmonauten Joeri gecompliceerd" werk verrichten. Romanenko en Georgi Gretsjko aan het werk in het ruimtelaboratorium Saljoet-6. LEIDEN De gisteren in de Leidse Trompstraat geplaatste paaltjes om sluipverkeer van de opengestelde Sumatrabrug te weren, zijn rond zes uur inzet geworden van een handgemeen tussëh buurtbewoners. Een groep bewoners begon 's avonds paaltjes te verwijde ren, hetgeen door een andere groep werd verhinderd. Zelfs de politie moest eraan te pas komen om de vechtenden te scheiden. De groepen waren afkomstig uit de Trompstraat en de Vanhuis- weg. De Leidse politie moest één zwaar belaagde man ontzet ten. Over en weer vielen rake klappen en werden stevige be dreigingen geuit. De politie ver richtte geen arrestaties; ook vei len er geen gewonden. LEIDEN Op de kruising Ples- manlaan - Haagse Schouwweg zijn de verkeerslichten op knip peren gezet Dit in verband met vernielingen aan de installatie gedurende het weekeinde. De herstelwerkzaamheden kunnen op dit moment niet uitgevoerd worden, omdat de reserve-on derdelen ontbreken. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De defensiecommis sie van de Westduitse Bondsdag zal zich morgen beraden over de gevolgen van de spectaculai re spionage-affaire die zoals gisteren gemeld door de frank furter Allgemeine Zeitung is onthuld. De voorzitter van de commissie Worner (CDU) heeft minister Leber dringend ver zocht de bondsdagafgevaardig den uitvoerig over deze kwestie in te lichten. Een aantal Bonds dagafgevaardigden van CDU heeft inmiddels vragen gesteld aan de regering. Procureur-generaal Rebmann heeft gisteren verklaard dat de affaire militair méér schade heeft aangericht dan indertijd de kwestie Guillaume (de secre taris van Willy Brandt die in 1974 als spion werd ontmaskerd waardoor Brandt moest aftre den als Bondskanselier) en dat zeer belangrijke dingen, waar onder ook staatsgeheimen, aan de DDR zijn verraden. Hoofdverdachte in deze affaire is de secretaresse Renate Lutze die tot haar arrestatie in juni 1976 werkzaam was bij het hoofd van de sociale afdeling van het ministerie van defensie Laabs. Tegelijk met haar werd haar man Lothar-Erwin Lutze, medewerker in de afdeling ont wapening, gearresteerd alsmede Jurgen Wiegel beambte in het archief van de marinestaf. Volgens de publikatie in de Frankfurter Allgemeine die in grote lijnen door het ministerie van defensie en door het open baar ministerie als juist is beti teld, had het drietal toegang tot meer dan duizend, soms zeer omvangrijke dossiers. In het spervuur van vragen gistermid dag in Bonn op woordvoerder Fischer van het ministerie van defensie klonk vooral verbazing door over het feit dat een een voudige secretaresse zoveel ge heim materiaal zo makkelijk kon bereiken, dat zij een sleutel had van de brandkast en dat dit nota bene gebeurde op de afde ling sociale zaken die niets met dergelijke beleidsplannen te ma ken heeft. Volgens Fischer had het antecendentenonderzoek van Renate Lutze bij haar noch bij haar indiensttreding en ook niet bij haar promotie belasten de gegevens opgeleverd en ook latere routine-onderzoeken (waarvan er een op verzoek van haar chef Laabs pas enkele maanden voor haar arrestatie had plaats gehad) hadden niets verdachts aan het licht ge bracht. Fischer wilde zich niet uitlaten over „disciplinaire maatregelen" die eventueel naar aanleiding van de spionage-af faire worden genomen, omdat hij mogelijk nieuwe gegevens wilde afwachten over de toe dracht die bij het proces, dat in januari of februari in 'Dussel- dorf zal worden gehouden, naar voren kunnen komen. t -■?( Mevrouw La Fors tracteerde zichzelf vanmorgen op een extra groot stuk taart. Nederlands oudste 109 jaar STEENBERGEN (ANP) De volgens de CBS-cijfers oudste inwoonster van Ne derland is vandaag 109 jaar geworden. Het is me vrouw Cornelia Ia Fors- Van Geel, die sinds 1973 in huize Charitas in Steenber gen woont. Mevrouw La Fors verkeert nog in een redelijke ge zondheid, hoewel ze wat hardhorend is en niet meer zo best kan zien. Ze bladert nog wel veel in allerlei weekbladen. Nederlands oudste is op een griepje na eigenlijk nooit ziek ge weest. Wel heeft ze toen ze honderd was, haar heup ge broken en moest worden geopereerd. Haar verjaardag is van morgen gevierd met een communie in familiekring. In de aula van het tehuis bood loco-burgemeester M. Herbers van Steenbergen haar daarna, tijdens de ver- jaardagskoffie en-borrel, de traditionele fruitmand aan. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Feestlicht Op de Rijksweg Utrecht—Arnhem werden tijdens een verlichtings- controole heel wat automobilisten met rijdende kerstbomen bekeurd. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeldn naam: adres woonplaats Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349. Leiden. DRIEBERGEN (ANP) De Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie heeft gisteravond op rijksweg 12 (Ut recht-Arnhem) bij een verlichtingscon trole 135 overtredingen geconstateerd. Vierendertig automobilisten werden bekeurd, omdat zij hadden gemeend hun wagen feestelijk te moeten inrich ten met een verlicht kerstboompje. "Het aantal van 135 bekeuringen op één avond is voornamelijk zo hoog uitgeval len door het voeren van kerstverlichting in de auto", aldus een woordvoerder van de Algemene Verkeersdienst. Vij fenveertig bekeuringen werden uitge deeld van rijders met onjuist afgestelde koplampen. Zeven automobilisten gin gen op de bon door onjuist afgestelde achterlichten, zeven voor onwettige mistlampen aan de voorzijde en even eens zeven voor dezelfde onwettige vorm van verlichting aan de achterzij de. Achttien automobilisten voerden een te verblindende verlichting. Twaalf maal werd proces verbaal ópgemaakt voor een onjuiste kenteken verlichting. Voorts werden enkele bekeuringen uit geschreven voor andere overtredingen, terwijl ook nog tweemaal overtreding van de alcoholwet werd geconstateerd. De wegenwacht, die op de controle plaats aanwezig was om overtreders technische assistentie te verlenen, kon dertig lampensets verkopen. Ganzen Een hele troep Am sterdamse ganzen draafde gisteren achter een brood kruimels strooiende dame aan. Toen de zak kruimels leeg was, draaiden ze zich trouweloos om, op zoek naar een andere öroqd- tjever. ADVERTENTIE als U nu uw Opel koopt, leveren wij deze in januari '78 af tegen de NU NOG GELDENDE PRIJS dus u bent de prijsverhoging vóór kom even langs om de nieuwste modellen te zienl Het Motorhuis Vondel laan 80/hoek Plesman- laan/Leiden. Tel. 071-769313. Leiden/Katwijk ^Leldschendam/V^

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1