Bereidheid clubtrainers tot samenwerking groot winstpunt voor atletiekplan Louk Sanders wil zich losmaken van de tennisbond j Eerst een jaar wennen aan professionele inbreng Trainingscoördinator Joop Waterreus LEIDEN Louk Sanders heeft deze week weer eens een stevige Hollandse pot gegeten en dat is hem na zijn ruim zeven weken durende trip door het Verre Oosten en Australië uitstekend beval len. „Ik eet nu weliswaar beter met stokjes dan iedereen die ik ken", zegt hij glimlachend, „maar het is toch wel weer eens prettig „normaal" voedsel naar binnen te krijgen. Ik heb daar vrijwel constant rijst gegeten". Emd vorige week keerde nationaal tenniskam pioen Louk Sanders terug in ons land na zes toernooien te hebben gespeeld. Hoewel noodge dwongen weer in eigen contreien beland ("Ik had het nog wel twee maanden volgehouden") heeft de Leidenaar er weinig moeite mee. „Het was een onderdeel van de afspraak met de bond", zegt hij. „En dan moet je er niet moeilijk over gaan doen". Sanders toerde ruim anderehalve maand aan de andere kant van de wereld rond op kosten van de tennisbond, waarbij hij voor zijn vertrek de zeker niet onplezierige permissie van de K.N.L.- T.B. kreeg dat hij eventueel verdiend prijzengeld zelf in de portefeuille mocht steken. Daar stond evenwel de verplichting tegenover dat Sanders in het inmiddels al twee weken aan de gang zijnde wintercircuit van de bond acte de presence moest geven. „Een billijke voorwaarde", vindt Sanders. „Maar ik wil er zo langzamerhand wel van af. Het is natuurlijk mooi als ze je steunen, maar aan de andere kant schept het vervelende verplichtingen. En daar wil ik nu wel eens los van komen. Na de opgedane ervaringen in Australië en Azië ben ik tot de conclusie gekomen dat het het beste is geheel op eigen benen te staan, hoewel dat mis schien nog zeer moeilijk kan zijn". Waarde Om zijn verdere tennisavontuur te kunnen bekos tigen zal Louk Sanders volgend jaar eerst het Europese circuit spelen alvorens eventueel naar Amerika af te reizen. „Dat zal dan pas na de nationale kampioenschap pen aan de orde komen", zegt Sanders, die zoals bekend veel waarde hecht aan een Nederlands kampioenschap. In tegenstelling tot zijn illustere voorganger Tom Okker. Die liet zich, nadat hij viermaal de vaderlandse titel had veroverd, op het Nederlandse onderonsje niet meer zien en zocht en vond zijn heil elders in de wereld. Zo ver is Louk Sanders nog lang niet, wat hij eens te meer besefte tijdens zijn pas beëindigde tournee. Maar zijn plan om zeker een a anderhalf jaar te gaan tennissen staat nog steeds recht overeind. Zijn verrichtingen in exotische oorden als Manilla hebben hem in die overtuiging zelfs nog gesterkt. Hoewel Louk Sanders van de zeven toernooien waarvoor hij had inoeschreven in slechts drie het hoofdevenement bereikte (Sydney tweede ron de, Manilla- kwartfinales en Bombay tweede ronde) heeft hij het gevoel dat zijn uitstapje sportief bezien zeker is geslaagd. Verdienstelijk „Ik heb nu een zodanig aantal punten verzameld dat ik bij de eerste honderd spelers van de A.T.P.-ranglijst sta. Dat is weliswaar nog geen positie die alle wegen opent, maar het is als begin verdienstelijk". „Het belangrijkste van deze trip is het feit dat ik behoorlijk constant heb gespeeld. Er zat niet één uitschieter bij, maar ook geen absolute negatieve prestatie. Dat is gunstig, want je kunt wel in een bepaald toernooi de halve finale halen, maar dan de volgende drie weken worden uitgeschakeld in de eerste ronde. Dat is niet zo best voor je ranglijstpositie, want dan ben je volgend jaar ineens dat grote aantal punten van dat ene toer nooi weer kwijt. Je kunt beter, zoals ik nu heb gedaan, regelmatig spelen." Ook een belangrijk ervaringsfeit van de tournee vindt Louk Sanders het reageren op het vele reizen en het spelen onder de meest verschillende omstandigheden. „Ik heb gemerkt dat mijn spel onder beide voorwaarden met lijdt. In Bombay bij voorbeeld (waar ze overigens koeieuitwerpselen gebruiken als substantie om op de baan te strooien; dat is wel even wennen, die stank) was het publiek erg betrokken bij de gang van zaken. Ik heb daar geen last van gehad. Zoals ik ook nauwelijks hinder heb ondervonden van het rei zen. Beide zaken zijn me erg meegevallen. Van te voren was ik wel een beetje bang dat mijn spel onder het van de ene plaats naar de andere trekken zou worden beïnvloed, maar het gebeurde vrijwel niet." Brandje Een onprettige ervaring deden Louk Sanders en verloofde Paulien op in Manilla. Daar moest het zo juist opgestegen vliegtuig, dat beiden hadden genomen naar Taipeh, wegens een mankement terugkeren, waarpa een halve noodlanding alsme de een optreden van de plaatselijke brandweer op de Philippijnen noodzakelijk was om een beginnend brandje te blussen. „Dat was jammer", zegt Sanders, „want we liepen daardoor zoveel vertraging op dat ik te laat in Taipeh aankwam om aan de kwalifikatieronden deel te nemen. Vooral zonde omdat juist dat toernee niet zo bijzonder sterk was bezet. Dat waren die overige evenementen wel. Ik had voor deze trip gekozen in plaats van het op hetzelfde tijdstip plaats vindende Europese circuit, omdat ik dacht dat in Australië en Azië de toppers in niet zo grote getalen aanwezig zouden zijn". „Dat was helaas niet het geval. Deze reeks was zelfs sterker dan het Europese circuit. Een voor deel was wel dat we nu iets van dat deel van de wereld hebben gezien. En dat ik toch ook een prettige bijkomstigheid." „Van meer belang was het feit dat je daar alles buiten kon spelen, omdat je niet door het jaargetij de was aangewezen op een enkele binnenbaan. In zulke gevallen is het nauwelijks mogelijk om te trainen. Dat heb ik nu in Australië en Azië in ruime mate kunnen doen, waarbij het opvallend is hoe snel je wordt geaccepteerd." Voorlopig blijft Louk Sanders weer geruime tijd in eigen land, waar optredens wachten in het Kings- en Davis Cuptoernooi. Dan volgen enige Europese Grand Prix toernooien („Die ga ik na tuurlijk voornamelijk spelen, want je moet je puntenaantal proberen op te vijzelen") en dan wellicht later in het jaar Amerika. Maar dan, zoals gezegd, niet meer onder bondsvleugels. Daaronder heeft Louk Sanders naar zijn smaak inmiddels te lang vertoefd. FRANK WERKMAN „Ik wordt niet beïnvloed door omstandigheden en reizen LEIDSE COURANT DINSDAG 13 DECEMBER 1977 HENGELO Anton Huiskes heeft het zelf niet meer mogen meemaken, maar sinds een maand of twee functioneert het trainingsplan, dat in de Koninklijke Nederlandsche Atletiek Unie al zo veel opschudding heeft veroorzaakt Het bonds be stuur ontplooide nieuwe initiatieven, want zelfs de leiding had in de gaten gekregen dat Neder land in internationaal opzicht nauwelijks meer iets in de melk te brokkelen had. Enige toppers konden niet verbloemen dat het in ons land met atletiek maar droevig gesteld is. De Limburger Sjef Swinkels legde een aantal jaren geleden een pakket wensen op tafel, dat mede als basis diende voor het trainingsplan, waaraan de unieraad op 26 februari van dit jaar zijn goedkeuring hechtte. Onder leiding van de „onbesmette Anton Huiskes", die als trainings- coordinator werd aangesteld, zou het plan ten uitvoer moeten worden gebracht, maar voor de oud-schaatscoach goed en wel met zijn werkzaam heden was begonnen, brak de hel los. De nationaal technische commissie, die op last van de Unieraad tot september zou moeten blijven functioneren, stapte begin mei reeds op omdat die zich niet met de gecreëerde situatie kon verenigen, waardoor Huiskes en de zijnen ook nog eens met de begelei ding van de nationale seniorenploeg voor de inter nationale ontmoetingen van het afgelopen seizoen werden opgezadeld. Bovendien vonden de door Huiskes aangestelde vakgroeptrainers in het begin weinig of geen medewerking van collega's, die het of niet eens waren met de te volgen beleidslijnen of het niet konden verkroppen dat zij door Huis kes niet waardig waren bevonden om deel te gaan uitmaken van diens trainerscorps. Voor Ajiton Huiskes hoefde het toen echter al niet meer. Hij bedankte voor de eer. De KNAU was er zich van bewust dat het beslist geen eenvoudige opgave zou zijn om een opvolger voor de alom gerespecteerde Huiskes te vinden en deed een beroep op secretaris Joop Waterreus met het verzoek zich voorlopig met de leiding van het trainingsapparaat-nieuwe-stijl te belasten. Dat woord „voorlopig" moet niet te letterlijk worden opgevat, want het ligt in de bedoeling dat de man, die na zijn sporen bij het Rotterdamse A.V.R. ruimschoots verdiend te hebben, domicilie koos in het nabij Zwolle gelegen 't Harde, in ieder geval het komend baanseizoen als trainingscoördinator afmaakt. Als het aan de gewezen secretaris die functie is inmiddels door Bart Kappenburg inge nomen ligt, plakt hij er nog een paar jaar aan vast. Waterreus komt er rond voor uit dat hij zich best thuisvoelt in het wereldje van de topsporters, al is dat natuurlijk voor de manier waarop in Nederland atletiek wordt bedreven, een betrekke lijk begrip. De nieuwe trainingscoördinator is eerlijk genoeg om vast te stellen dat hij ten opzichte van Anton Huiskes tekortkomingen heeft „Daar staat weer tegenover dat je, als je een professional, een echte vakman, op deze stoel zet en daar moeten we in de toekomst toch echt naar toe waarschijnlijk meer conflicten krijgt. Zo'n vent weet meer van topatletiek en zal zich ongetwijfeld intensiever met trainingen gaan bemoeien. Zoals het nu gaat, mag ik niet klagen. Laat die vakgroeptrainers eerst maar eens een jaar werken en de organisatie laten wennen aan de professionele inbreng". Samenwerken Waterreus prijst zich er gelukkig om dat hij na alle meningsverschillen en gevoelens van afgunst en nijd in de periode-Huiskes, weinig of geen tegenwerking heeft ondervonden bij het ten uit voer brengen van het even verguisde als gewaar deerde trainingsplan. „Dat had ik niet gedacht, maar ik heb het idee dat tachtig tot negentig procent van de clubtrai ners bereid is om met ons samen te werken. Zelfs Wil Westphal en Cees Koppelaar, hebben zich niet af willen zetten. Wil Westphal heeft onze mensen inzicht gegeven in de begeleiding van zijn atleten van wie bijvoorbeeld Harrie Schulting een belang rijke troef voor onze nationale ploeg is. Hij heeft te kennen gegeven geen belangstelling te hebben om in de toekomst iets in de atletiek te willen doen. Waarschijnlijk eist zijn werk op het CIOS in Overveen hem te veel op, maar hij stelt zich len opzichte van ons niet afwijzend op". „Met Cees Koppelaar, die vorig jaar een aantal atleten van de middenafstand om zich heen heeft verzameld in de kerngroep Zaanstreek, ligt dat weer anders. Koppelaar heeft zijn jongens de vrije keus gelaten, om zich naar de wensen van de KNAU te schikken. Wybo Lelieveld heeft voor Koppelaar gekozen. Die beslissing respecteren we, maar dat heeft wel tot gevolg dat hij de kans loopt buiten onze vertegenwoordigende ploegen te val len. wanneer onze trainers van mening zijn dat zij tenminste gelijkwaardige krachten tot hun be schikking hebben". Winstpunt Dat de meeste clubtrainers zich achter de inten ties van de KNAU hebben geschaard, vindt Joop Waterreus een zeer belangrijk winstpunt „Met hun medewerking valt of staat het hele plan. Zij zullei\ de atleten aan de hand van richtlijnen van vakgroeptrainers zo goed mogelijk dienen te bege leiden". „Vergeet niet dat ze voor een belangrijk deel hobbyisten zijn, die graag bereid zijn om iets van anderen over te nemen. Tegenstand ondervinden we juist van degenen, die vroeger gestudeerd hebben, maar daarna ook direct de boeken hebben dichtgeslagen en daardoor de ontwikkelingen op atletiekgebied onvoldoende hebben kunnen bijhou den. Zij zijn bang hun atleten aan ons te verliezen, maar dat is helemaal niet onze bedoeling. Wij proberen alleen door middel van een gerichte aanpak het prestatieniveau op te vijzelen. En dat willen we bereiken door een atleet onder zo gun stig mogelijke omstandigheden te laten trainen. Dan kom je er niet alleen door je pupil in technisch opzicht te verbeteren, maar dien je ook ons te hebben voor medische en maatschappelijke problemen". Hans Heizer, op 28 oktober j.l. afgestudeerd als arts, heeft het initiatief genomen om zoveel moge lijk atleten een zogenaamde „topsportkeuring" te laten ondergaan. Met Frits Kessel, sportarts in het KNVB-sportcentrum te Zeist, heeft Keizer een plan opgesteld. De diverse trainers hebben inmid dels een lijst ingeleverd waarop urgente gevallen voorkomen. De moeilijkheid is alleen een lokatie in ons land te vinden, waar alle onderzoeken mogelijk zijn en daarvan hangt voor een groot deel af wanneer kan worden begonnen. Want dat de nood hoog is, daarvan is ook de KNAU overtuigd. Anton Huiskes had nauwelijks de touwtjes in handen of hij hield het al voor gezien met het trainingsplan van de KNAU. „Steunen is mooi maar schept ook verplichtingen Maandelijks wordt een schier eindeloos aantal blessuregevallen in het officieel orgaan Atletie- Itwrirlil irmiriili i Louk Sanders waardeert de steun van de tennisbond maar wil toch liever op eigen benen staan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12