FC Pen Haag vindt in Muider zondebok FC Twente trekt zich niets aan van Ajax' toverformule VERDEDIGENDE TACTIEK BREEKT FEYENOORD OP EEN VAN DE DRIE MOET WEG Geen subsidie in 1978 aan Rotterdamse drie Wellinga man van de klok INA MAANDAG 12 DECEMBER 1977 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De drie betalende voetbalclubs in Rot terdam hebben vanochtend een brief ontvangen van het gemeentebestuur waarin wordt meegedeeld dat in 1978 niet kan worden gerekend op subsidie maar dat geldelij ke ondersteuning in de toekomst mogelijk blijft. Maar dan moet wel een van de drie clubs verdwijnen. Het gemeentebestuur had destijds de drie clubs Feyenoord, Sparta en Excelsior verzocht een beleidsplan op te stellen waaraan de clubs niet hebben voldaan. Zij reageerden slechts met het reeds gedane verzoek om subsidie. Bij de behandeling van de begroting 1978 heeft het gemeentebestuur geen post subsidie opgevoerd Nogmaals is de clubs bericht dat wellicht in de toekomst subsidie wordt gegeven maar dan dient alsnog een uitgewerkt en gedegen beleidsplan te worden overgelegd waarbij de gemeente als dwingende eis stelt dat een van de drie clubs moet opgaan in een andere. Zonder het expliciet te stellen wordt gedoeld op Excelsior dat een schuld heeft van bijna vier ton en het hoofd nauwelijks boven water kan houden. Excelsior zou samen moeten gaan met Sparta. NIJMEGEN NEC heeft de reeks negatieve resultaten van de laatste weken eindelijk doorbroken door Feyenoord verdiend met 3—2 terug te wijzen. Toch heeft het er lange tijd naar uit gezien dat de thuisclub op nieuw met een nederlaag zou worden geconfronteerd. In de 20e minuut na de rust bracht Mansveld zijn ploeg op 1—2 en dat was voor Feyenoord het sein om het accent volledig op de verdediging te leggen. Die tactiek zou de Rotterdam mers danig opbreken. Door treffers van Dries Visser en Frans Janssen in de laatste vijf minuten leidde NEC wellicht een periode van herstel in. De overwinning van NEC krijgt nog meer cachet doordat ook het spel een opgaande lijn vertoonde, ofschoon de ploeg de pech had dat doelman Schellekens na tien minu ten al moest worden vervangen door de nerveuze Formanoy. Schellekens was in botsing gekomen met Notten. Na medisch onderzoek bleek dat de enkelbanden zijn gescheurd. De kans is zeer groot dat Schellekens dit seizoen niet meer in actie zal kunnen komen. NEC liet zich door deze tegenvaller echter niet van zijn stuk brengen en nam verdiend de leiding. Sije Visser schoot uit een vrije trap ineens hard in: 1—0. De vreugde was echter van korte duur, want twee minuten later maakte Van der Lem gelijk: 1—1. NEC kreeg nog kansen maar maakte er geen gebruik van. Feyenoord deed het na de rust beter. Mansveld reageerde op een beoordelings fout van Formanoy en maakte van dichtbij geen fout: 1—2. Feyenoord trok een barricade op voor doelman Treytel omdat NEC op jacht ging naar de gelijkmaker. De Nijmegenaars zouden loon naar werken krijgen. Eerst kopte Dries Visser zijn ploeg naar Feyenoord en drie minuten voor het laatste fluitsignaal schoot Frans Janssen vanaf veertig meter raak: 3—2. In de allerlaatste seconde leek de Nijmeeg se droom nog verstoord te worden toen Notten uit een vrije trap inschoot, maar vlak voordat de bal de doellijn zou passe ren, floot Wellinga, die Hulshoff de gele kaart had gegeven, af. Scoreverloop: 16. Sije Visser 1—0, 18. Van der Lem 1—1, 65. Mansveld 1—2, 85. Dries Visser 2—2, 87. Janssen 3—2. Scheidsrechter: Wellinga. Toeschouwers: 6.000. NEC: Schellekens (Formanoy); Sije Visser. Dries Visser. Hiddink, Willemse; Marijnissen. Jos Hen driks. Surau: Ronald Hendriks. Janssen, Hulshoff (Hoogendoorn). Feyenoord: Treytel: Van de Korput, Mansveld. RijSbergen, Wijnstekers; Notten. Jansen, Kreuz; Van der Lem, Best, Budding (Snoeck). Egbert Mulder stapt met een bedrukt jezicht het veld af, één van zijn assis- ünten kijkt begrijpend toe. Ook deze kopbal van Lex Schoenmaker vanaf anderhalve meter treft geen doel. Doelman De Jong krijgt de bal tegen het bovenlichaam. Simon van Vliet haalt uit en dè Haagse treffer is in aantocht. Budisic en Krijnen zijn verslagen. DEN HAAG Het is natuurlijk altijd zeer verleidelijk om eigen tekortkomingen af te schuiven op een ander. Vooral als er iemand voorhanden is die nadrukkelijk sol liciteert naar de zwarte pletenröl, zoals scheidsrechter Egbert Mul der gisteren in het Zuiderpark. De Groninger meldde zich als vervan ger voor de geblesseerde Bart Ram, begon redelijk overtuigend te fluiten, maar zakte gaandeweg het duel FC Den Haag—NAC (1—2) af tot een bedenkelijk peil. Hij haalde zich het misnoegen van vooral de thuisclub op de hals door enerzijds een naar buitenspel riekend Bre da's doelpunt goed te keuren en aan de andere kant FC Den Haag twee strafschoppen te onthouden. De aanhang van FC Den Haag was er dan ook na afloop op uit om Mulder „rekenschap te vragen" voor zijn optreden, maar deze ont moeting kon worden voorkomen door de Groninger langs de ach teruitgang het Zuiderpark uit te loodsen. Maar het voert veel te ver om de schuld voor de derde thuisnederlaag van FC Den Haag geheel en al in de schoenen van Egbert Mulder te schuiven. Veeleer dient FC Den Haag de hand in eigen boezem te steken, want als je een riant aantal kansen om zeep helpt en dan beschuldigend met de vinger in de richting van de scheidsrech ter wijst is dat het afschuiven van verant woordelijkheid. Want FC Den Haag heeft het geheel in eigen hand gehad om NAC ook in deze confrontatie, evenals voorgaande jaren, op een nederlaag te onthalen. Maar het schort op een ontstellende wijze aan de afwerking bij de thuisclub. Daarbij dient te worden aangetekend dat doelman Jan de Jong gisteren, vooral nadat hij een Haagse strafschop had gekeerd, uitgroeide tot een bijna onneembaar obstakel. De Bredase doelwachter verplichtte zijn ploeggenoten vooral aan zich door voor de rust een inzet-ineens van Hoekema in een reflex te keren en na de pauze door een kopbal vanaf minder dan twee meter van Lex Schoenma ker te blokkeren. Best aardig Ondanks de nederlaag van FC Den Haag is het gisteren in het Zuiderpark best een aardige wedstrijd geworden. Vooral voor het Bredase doel speelden zich de meest aangrijpende tonelen af, waaronder vooral de gemiste strafschop van Henk van Leeu wen en het uitblijven van een elfmetertrap na een charge van Budisic tegenover Fred Goemans tot de verbeelding spraken. De kleine linksbuiten werd door de Joego slaaf, die al eerder een gele kaart had gekregen wegens een overtreding tegen Kila, duidelijk zichtbaar binnen de zestienmeterlij- nen gevloerd, maar het ontbrak scheidsrech ter Mulder aan moed en karakter om FC Den Haag opnieuw een strafschop toe te kennen. Hij legde de bal opzichtig buiten het beruch te gebied, waarbinnen drie minuten eerder een veel minder ernstige overtreding van Bakker contra Van Leeuwen de bal wel op de stip deed belanden. Dat Mulder later in de tweede helft een ingreep van Dekker tegen de voor Goemans ingevallen Blijie evenmin met een strafschop honoreerde paste daarom alleen maar in de lijn der verwachtingen. Andere manieren Maar tussen deze gebeurtenissen door kreeg FC Den Haag ook op andere manle ren de kans om NAC op de knieën te brengen. In de eerste helft ontstonden er niet minder dan zes meer of minder doelri|- pe mogelijkheden, maar de bal verdween niet tussen de palen. NAC kon er weinig tegenover stellen, hoewel de eerste mogelijkheid voor de Bredanaars was. Martin Vreysen scoorde al in de eerste minuut bijna, nadat Schoenmaker wat onoordeelkundig op doelman Hans Galjé terugspeelde. De tweede kans van NAC mondde uit in een treffer. Aad Kila zag de door Quaars voorgezette bal over zijn kruin scheren, waarna de Engelsman Goodlass het snelst reageerde en Galjé beheerst passeer de. 0—1. FC Den Haag leek deze tegenslag zonder al te veel problemen te incasseren en toog onverminderd ten aanval. Maar steeds weer trad aan het licht dat de afwerking in de Haagse ploeg onder de maat is. Van Vliet, één van de weinigen die voor vaart in de acties zorgden, was nog het dichtst bij een doelpunt, maar zijn inzet na een lange solo en een een-twee met Van Leeuwen ging net naast. Het zou symbolisch zijn voor de verdere wijze waarop FC Den Haag trachtte het tij te doen keren. Het beste bewijs van de onmacht leverde de thuisclub in de eerste vijf minuten van de tweede helft af, waarbij Lex Schoenmaker zelfs eenmaal vanaf an derhalve meter het net niet kon vinden. Zijn kopbal stuitte af op het lichaam van De Jong. Onder druk ENSCHEDE - FC Twente en Ajax, twee van de zes ploegen die in de schaduw van PSV worstelen om de troostprijzen, hadden voor dat zij aan hun onderlinge en in een 2—2 geëindigde confrontatie begonnen, di verse zaken gemeen. Bij voorbeeld de resultaten van de laatste twee ont moetingen, waarin beide ploegen drie punten moes ten inleveren. FC Twente door verlies op eigen ter rein tegen AZ'67 met 41 en een gelijkspel van 1—1 bij Haarlem, Ajax door een thuisnederlaag tegen PSV en een remise bi] Sparta, met dezelfde cijfers als FC Twente. Ajax, dat de eerste doeltreffende daad verrichtte, noch FC Twente slaagde er in een voorsprong vast te houden en beide ploegen had den een foutieve pass van een tegenstander nodig om aan de eerste treffer te komen. En omdat aan weerszijden de slordigheden gelijkelijk verdeeld waren zou de 2—2 rechtvaardig genoemd kun nen worden. Maar als er één ploeg verdiend had te winnen op basis van initiatief, durf en doorzettings vermogen, was het FC Twente. FC Twente schuwde het initiatief niet, durfde risico's te nemen door massaal in de aanval te gaan. Ajax daarentegen hanteerde een soort 7—3 opstelling, waarbij de spitsen Ling, Geels en Meijer bij Ensche- de's balbezit bijna geen meter te- rugverdedigden en veelal bij de middenlijn halt hielden. Daar ble ven zij dan wachten op een verre trap vanuit een versterkte Amster damse defensie om vervolgens te Verdedigend Een speelwl|ze, die Spltz Kohn niet verraste. „Ik had verwacht dat Ajax zo verdedigend zou spe len." Ajax werd toch al snel ge sterkt In de mening de toverfor mule gevonden te hebben. In de achtste minuut gaf Epl Drost, die zich later sterk herstelde, een weinig accurate pass, wat Zulde- ma de gelegenheid bood de snel startende Ling op pad te sturen. Op het |ulste moment trok hij de bal, net onbereikbaar voor Over weg, terug op Meijer die geen enkele moeite had de score te openen: 01. FC Twente kwam op gelijke hoog te door een weggevertje van Er- kens, die eenzelfde fout beging als Drost. Arnold Mühren bemachtigde de bal, bereikte met een schitte rende crosspass de naar de rech tervleugel uitgeweken Thoresen, die vrij voor Piet Schrijvers kwam die met een boogballetje werd ver slagen: 1—1. Thoresen Met Thoresen Is meteen één van FC Twente's beste spelers ge noemd. Het was dan ook niet verwonderlijk dat hij de grondleg ger was van Twente's tweede doelpunt. Hij dwarrelde, voor de zoveelste keer langs Zuidema en leverde een scherpe voorzet af. Voor wie? Er was maar één medespeler in het voorste gelid te vinden en die kon er met geen mogelijkheid bij. Ruud Krol nam diens taak evenwel over en zorgde voor een feilloze afwerk ing door de bal onhoudbaar langs zijn eigen doelman Piet Schrijvers te jagen: 2—1. Bredase ploeg zelfs de voorsprong nog. NAC mocht op links een vrije trap nemen en daaruit plaatste Quaars de bal naar de op de rand van buitenspel staande Kees Storm, die ooit bij FC Den Haag te licht werd bevonden. De ex-Hagenaar liet zich dit buitenkansje niet ontgaan en scoorde beheerst: 02. Aad Kila ging nog wel verhaal halen bij de grensrechter, die overigens niet had gevlagd, maar voor hij scheidsrechter Mulder ertoe had kunnen bewegen zich bij zijn assistent te oriënteren trapte Van Leeuwen reeds af. „Dat was natuurlijk dom", oordeelde Kila. die zich nog minuten lang liep op te winden over dit voorval, maar de boven zijn hoofd hangende gele kaart niet getrokken zag worden. Hij werd later, evenals eerder Van Leeuwen overigens, nog wel genoteerd, we gens demonstratief applaudisseren voor de scheidsrechter. FC Den Haag bleef stormlopen op de Breda se stellingen, maar ondanks de aansluiting streffer zeventien minuten voor tijd van Van Vliet bleef de verdiende gelijk maker uit. NAC kreeg zelfs nog een moge lijkheid op 3—1, maar Goodlass had te veel tijd nodig om Galjé te passeren. „We zitten in de hoek waar de klappen vallen", zei Aad Kila. „En zie daar maar eens uit te komen." FRANK WERKMAN Scoreverloop- 31 Goodlass 0—1. 61. Storm 0—2. 74. Van Vliet 1—2. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 3200. FC Den Haag: Galjé; Jol, Van Vliet, Ouwehand, Zondervan; Albertsen, Hoekema. Kila. Goemans (Blijie), Van Leeuwen, Schoenmaker (Tempelaar). Ajax moest het (weer) van de laatste minuten hebben. Frank Amesen (links lig gend) heeft gevuurd en de stand op 2—2* gebracht. Van Gerven springt ver geefs en Van lerssel (rechts) kan er ook niets meer aan doen. Wildschut met een fel schot Piet Schrijvers tot een knappe redding had gedwongen, legde Tahamata zes minuten voor het einde de grondslag voor de gelijkmaker. Hij ontdeed zich heel behendig van "Müh ren en Piet Wildschut en bood de door niemand bewaakte Frank Amesen de gelegenheid om koppend 2—2 te laten regi streren. KYO TEUSINK Scoreverloop: 8. Meijer 0—1, 20. Thore sen 1—1, 76. Krol (eigen doel) 1—2, 84. Amesen 2—2. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 13.000. Ajax, dat bij twee van de spaarzame hoekschoppen al dicht bij een tweede treffer was geweest Ling kopte tegen de binnenkant van de paal en Geels strandde op Van Gerven zette Simon Taha mata in voor Ling. Een gouden wissel, want direct nadat Piet kens; Ling ffahamataj", Geels, Meijer

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9