legen de doodstraf «Amnesty in verzet CDA-congres steunt formatiebeleid Van Agt „Voor mensen zoveel mogelijk proberen te bereiken" Labour lijdt zware nederlaag in Australië Drie doden bij frontale botsing Sovjet-ruimtelab opnieuw bemand Moezorewa dreigt met stakingsactie IINNENLAND/BUITENLAND leidse courant maandag 12 december 1977 pagina 5 als b< |(j een onzer verslaggevers) HAAG Amnesty Inter- lional, de internationale or- inisatie die zich inzet voor slitieke gevangenen, moet het ind vorige week verschenen arverslag ,een uiterst dik, iest boekwerk', waaruit blijkt het aantal politieke moor- tn in de wereld sterk toe- eemt, evenals het aantal exe- ities op politieke gevangenen de mate waarin de vrijheid ji meningsuiting wordt be- d'rrkt. 't^nnesty hield zaterdag in Den studie- en demonstra- lag, op de internationale dag mensenrechten. Ongeveer DO leden en sympathisanten n <i a in maakten een tocht langs de am bassades van Argentinië, de Sovjet-Unie, Zuid-Korea, Uru guay, Indonesië en Tsjechoslo- wakije. De Zuidafrikaanse am bassade was van de lijst ge schrapt in verband met de eer der op de dag voorgedane moei lijkheden. Zuid-Afrika blijft evenwel ook voorwerp van kri tiek bij de komende acties van Amnesty, omdat het land de doodstraf erg vaak uitvoert, al dus Amnesty. Alleen op de am bassade van Indonesië bleek men bereid een petitie aan te Amnesty International wil de komende jaren meer nadruk leggen op verzet tegen de dood straf. .Deze straf is strijdig met het recht op leven, kan onschul- digen treffen, is onherroepelijk en is onmenselijk door de gees telijke foltering die eraan voor afgaat', aldus Amnesty. Er is een campagne gestart ie moet uitmonden in een resolutie in de Verenigde Naties tegen de dood straf. De actie is dit weekeinde in Stockholm ingezet door Amnes- ty-voorzitter Hammarberg, die zaterdag in de Noorse hoofdstad Oslo de Nobelprijs voor de vre de in ontvangst nam. .Tegen woordig schamen de meeste lan den zich ervoor martelingen toe te passen, maar veel landen schijnen trots over het feit dat zij de doodstraf toepassen. Slechts in een twaalftal landen is de doodstraf volledig afge schaft, in ongeveer 130 landen wordt de doodstraf dikwijls uit gevoerd. Amnesty deelde de No belprijs met de Noordierse vre- desvrouwen Betty Williams en Mairead Corrigan. In Moskou heeft de voorgeno men demonstratie ter gelegen heid van de internationale dag voor de mensenrechten geleid tot het onder huisarrest plaat sen van 20 ijveraars voor men senrechten. Twintig mensen na men in Moskou deel aan een korte demonstratie bij het beeld van Poesjkin. OPPOSITIELEIDER DEN UYL: (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Oud-premier en oud-kabinets formateur Den Uyl heeft gisteren in een vraaggesprek voor de KRO gezegd, er geen enkele behoefte aan te hebben de oppositie die hij nu gaat voeren bij voorbaat van eep term te voorzien: „hard" of „boterzacht", „genadeloos" of „bijzonder meedogend". Volgens Den Uyl zal de oppositie erop ge richt zijn zoveel mogelijk voor de mensen te bereiken. „Dat is mijn enige norm en de manier waarop dat gaat zal afhankelijk zijn van de ruimte die ik krijg en van de mate waarin het kabinet dat noodzakelijk maakt". De oppositie zal „vanzelfsprekend redelijk" zijn en hard waar het nodig is. „Wij laten de mensen niet in de hoek trappen; wij zullen uitgaan van de feiten zoals ze door het kabinet gepresenteerd worden". Volgens Den Uyl is er alle reden om onge rust te zijn nu het kabinet CDA-WD aan het roer komt. D'66-leider Jan Terlouw zei zaterdag in Den Bosch, te hopen dat de PvdA een rustige en redelijke oppositie zal voeren. Een harde oppositie zou er naar zijn mening toe leiden dat de PvdA zich voor de toekomst uitscha kelt voor regeringsverantwoordelijkheid. Dat is niet in het landsbelang, aldus Ter- louw. Voor D'66 zal het eigen partijprogramma de basis zijn waarop de fractie oppositie zal voeren. D'66 zal dan ook niet meedoen aan pogingen om een schaduwkabinet te vor men. Terlouw liet verder weten, dat zijn fractie geen besluit heeft genomen over het al of niet steunen van een motie van wan trouwen tegen het nieuwe kabinet Zo'n motie zal op zijn inhoud worden beoordeeld aldus Terlouw. Indonesië vlucht sportvliegers geslaagd (Van een onzer verslaggevers) TEUGE De sportvliegers Rob Kok uit Barneveld en Henk Oude Elfrink uit Emme- loord zijn gistermiddag onder grote belangstelling op het vliegveld Teuge (bij Apeldoorn) geland en hebben daarmee hun poging met hun éénmotorig vliegtuigje, de Cessna, naar Djakarta heen en terug te vlie gen tot een goed einde ge bracht Zondagmorgen vertrokken zij van het Franse vliegveld Troyes bij Lyon. Rob Kok deed vorig jaar ook een poging maar moest op de terugweg in Turkije opge ven toen zijn toestel bij een mislukte landing geheel werd vernield. De tocht met Oude Elfrink begon op 26 oktober. Op 21 november werd vanuit Dja karta de terugtocht aanvaard. De sportvliegers liepen onder meer vertraging in hun tijds- schema op omdat ze in Birma vier dagen lang op benzine moesten wachten. Rob Kok wil nog eenmaal een grote solo vlucht naar Zuid-Amerika on dernemen en dan definitief stoppen met de sportvliegerij. Een beeld van de ravage na het verkeersongeval waarbij drie mensen om het leven kwamen. BLOKKER (ANP) - Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's in de gemeente Blokker zijn gisteravond drie mensen om het leven gekomen. Van de ene auto dwamen beide inzittenden om het leven, van de andere auto verloor de bestuur der het leven. Bij een ernstig ongeluk in Amsterdam kwam een 18-jarige scholier ofn. Het slachtoffer zat met nog vier in zittenden in een auto die ge ramd werd door een andere au to. Deze vier inzittenden werden zwaar gewond. In totaal eiste het verkeer in Nederland bij andere ongelukken zeker acht slachtoffers. Een 71-jarige man uit Haarlem die als passagier meereed in een door zijn schoonzoon bestuurde auto kwam om het leven toen de bestuurder in de auto een siga renaansteker wilde oprapen, de macht over het stuur verloor en vervolgens tegen een boom bot ste. CANBERRA (RTR) - De Aus tralische kiezers hebben de con servatieve premier Malcolm Fraser en diens coalitiegenoten van de plattelandspartij het af gelopen weekeinde in een voor de na oorlogsjaren unieke machtspositie gebracht Terwijl de definitieve uitslag nog werd afgewacht, stond gisteren al vast dat Frasers regering in het nieuwe Lagerhuis (127 zetels) een meerderheid van minimaal 42 zetels zal hebben. Frasers vervroegde oproep aan het als „stembusmoe" afgeschil derde electoraat - dat eigenlijk pas over een jaar had hoeven te kiezen - blijkt een onverwacht goede gok te zijn geweest De 47-jarige premier, miljonair en exponent van de „upper class" stelde een comfortabele meer derheid van 27 zetels in de waagschaal. De sociaal-democratische La bo urparty had gehoopt soelaas te vinden voor 1975, het jaar waarin haar regering door een nog steeds omstreden beslissing van de kroon (formeel in Lon den zetelend) uit het pluche werd gewipt. Labour, dat alleen van 1972-1975 in de regering zat, is een klap toegebracht waarvan de partij zich in geen jaren zal herstellen. Partijleider Gouch Whitlam heeft daaraan zijn per soonlijke conclusie verbonden en is. hoogstwaarschijnlijk voor goed. van het politieke toneel verdwenen. Door zijn tweede monsterzege in twee jaar tijd is Fraser in een machtspositie gekomen die al leen kan worden vergeleken met die van sir Robert Menzies, de oprichter van de liberale (is: conservatieve) partij, en bijna 20 jaar lang premier, tot hij in 1966 afscheid nam Whitlam (en vele waarnemers met hem) had den gedacht dat Labour profijt zou kunnen trekken van de ho ge werkloosheid, de voortgaan de inflatie en de conflicten op het arbeidsfront - verschijnselen waarop Frasers coalitie tot dus ver geen afdoend antwoord heeft kunnen formuleren. Het Australische electoraat heeft de schuld voor deze echter gelegd bij Whitlams korte regeerperio de en niet bij Fraser. Bas de Gaay Fortman (PPR) „MEER AANDACHT NODIG VOOR ONTWIKKELINGSHULP" UTRECHT (ANP) De ontwikkelingssamenwerking neemt tegen woordig een minder belangrijke plaats in de Nederlandse publieke opinie in dan enkele jaren geleden. De Nederlandse organisatie voor internationale samenwerking Novib zal haar aandacht hier voor nog verder moeten vergroten. Het PPR-Eerste Kamerlid Bas de Gaay Fortman heeft dit zaterdag gezegd in de jaarvergadering van de Novib in Utrecht, waar hij tot voorzitter werd gekozen. Hij volgt de heer H. M. de Lange op, die zich niet verkiesbaar had gesteld, omdat zijn eigenlijke werkkring hem de komende tijd geheel gaat opeisen. De heer De Gaay Fortman vond, dat de voorlichting over ontwikkelingssamen werking aan het Nederlandse publiek onvoldoende is. Hij was ook niet te spreken over de manier, waarop de NCO, de organisatie die voor de bewustwording van het Nederlandse publiek op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking moet zorgen, werkt. Naar zijn mening is de ontwikkelingssamenwerking een te abstract onderwerp voor het publiek geworden. De Novib maakt met haar voorlichting hierop een gunstige uitzondering en de nieuwe voorzit ter vond, dat de organisatie nog meer tijd en geld hieraan zal moeten gaan besteden. Nederland naar jamboree in Iran AMERSFOORT (ANP) - De landelijke Raad, het hoogste be slissingsorgaan binnen Scou ting Nederland, heeft zaterdag in Utrecht het sein op groen gezet voor een Nederlandse af vaardiging naar de wereldjam boree 1979 in Iran. Wel is daar aan de voorwaarde verbonden dat de deelnemers zich van te voren uitgebreid op de hoogte dienen te stellen van de situatie in Iran. Hiermede is binnen Scouting Nederland voorlopig een einde gekomen aan een lange en vaak emotionele discussie. Deze speelde zich vooral af rond de vraag of men kan deelnemen aan een zo grote internationale activiteit in een land waar de mensenrechten met voeten wor den getreden. Nederland die de ze discussie ook op wereldni veau op gang bracht, stelt zich met deze beslissing op het standpunt van de overgrote meerderheid van de ruim hon derd landen welke aan dit even ement deelnemen. Onbekende dode vrouw uit Damrak opgehaald AMSTERDAM (ANP) - Uit het water van het Amsterdam se Damrak heeft de politie za terdag het lichaam opgehaald van een naar schatting 55-jarige vrouw. De politie heeft de iden titeit van de vrouw nog niet kunnen vaststellen. Het lichaam moet enige dagen in het Damrak hebben gelegen. De politie heeft nog geen aan wijzingen dat de vrouw door een misdrijf om het leven is gekomen. Het signalement van de vrouw lengte 1.55 meter, zwart halflang haar, bruine tweed-jas, groen-zwarte schoe nen, een bruine ribfluwelen broek, blauw-zwarte hoofddoek, gouden oorringen. Werkgelegenheid Shell Nederland blijft stabiel DEN HAAG (ANP) De perso neelsbezetting van de Neder landse Shell-bedrijven, die nu ongeveer 16.000 man omvat, zal in de komende twee jaar waar schijnlijk niet veranderen. De directeur van Shell-Nederland, ir. J. Montijn, heeft dit meege deeld in een bijeenkomst van de centrale ondernemingsraad, waarvan verslag is uitgebracht in het personeelsblad „Onder de Vlam". Er zullen zich wel verschuivingen binnen de per soneelsbezetting voordoen. Zo is bij de oliebedrijven een klei ne personeelsvermindering te verwachten, doordat de export functie van de Shell-raffinade- rij in Pernis afneemt Naar. ver wachting zal het verlies aan arbeidsplaatsen in deze sector worden gecompenseerd door een geringe groei bij de chemi sche bedrijven van Shell in Moerdijk. Het Amsterdamse re search-centrum van Shell zal een zekere stabilisatie te zien geven, maar bij het Rijswijkse research-centrum is nog een ze kere groei te verwachten. Populariteit van Carter is dalend NEW YORK (AFP) De popu lariteit van president Carter, sinds de maand maart constant afnemend, is verder teruggelo pen zo blijkt uit een opiniepei ling van Gallup waarvan het resultaat gisteren stond in de New York Times. Zesenvijftig procent der onder vraagden is tevreden over hem, 29 procent niet en 15 procent behoudt zich zijn mening voor. Blijkens de vorige peiling, in oktober, waren de verhoudingen 59, 24 en 17. dus mr. Aantjes, die er op aandrong, de zwaksten in de Nederlandse samen leving niet in de steek te laten. Aantjes wees het congres er verder op, dat in het CDA ruimte moet zijn voor mensen, die het met de VVD gesloten regeerakkoord geen goede basis vinden voor een kabinet „Wie nu ondanks de verschillende opstel ling de gezamenlijke verantwoorde lijkheid aanvaardt bouwt aan een echt en hecht CDA. Dan kan een kabinet- Van Agt er niet alleen komen, maar ook slagen. Dank zij de kamerleden die er binding mee hebben en ande ren, die er hun verbondenheid aan hebben, zoals de zeven CDA-kamerle- den, die het kabinet met de VVD niet willen bevorderen, maar het ook niet willen tegenwerken," aldus de vice- voorzitter van het CDA mr. W. Aan tjes, die evenals dat bij formateur Van Agt het geval was door het congres werd toegejuicht Om met de op het congres aanwezige CDA'er en voetbalscheidsrechter Dubbele koppeling mogelijk MOSKOU (AP) Ongeveer vierentwintig uur na hun lancering lijn de Russische kosmonauten Joeri Romanenko en Georgy Sretsjko er in geslaagd hun Sojoez- 26-ruimteschip te koppelen tan het om de aarde draaiende ruimtelaboratorium Saljoet 6. )aarbij hebben zij gebruik gemaakt van een tweede nieuwe koppeleenheid, die in het ruimtelaboratorium was gebouwd. •eze geslaagde koppeling staat in tegenstelling tot de mislukking ran het vorige bemande Russische ruimteavontuur, namelijk met ie Sojoez-25, toen men er niet in is geslaagd de koppeling tot stand e brengen. beide kosmonauten zijn overgestapt naar het ruimtelab, dat daarmee weer „operationeel" is geworden. Dit de bekendmaking over de koppelingsactie blijkt, dat de Saljoet- over twee koppelingssystemen beschikt namelijk een bij het nstrumentengedeelte en een bij het overgangscompartiment. Door at dubbele systeem kunnen eventueel twee ruimteschepen koppe- j er °°k mderdaad nog een ruimteschipgelanceerd zal Horden om gekoppeld te worden aan het ruimtelab, is niet bekend [emaakt. Blanken moeten op knieën" SALISBURY (UPI-DPA) De standpunt gesteld, dat de blan- twarte Rhodesische nationalis- ken 66,1 derde van de zetels in tische leider Abel Moezorewa ^et parlement krijgen en de heeft gisteren gedreigd met een zwarten tweederde van het zete- ilgemene stakingsactie „om de j?3"}3'-. blanken op de knieën te bren- Reeds in november had Smith fen", indien de lopende bespre- ingestemd met het beginsel van hingen over een meerderheids- algemeen kiesrecht. Hiermee ge- bewind niet tot een regeling lukte het hem de als gematigd leiden. De besprekingen zouden geldende Moezorewa, Sithole en vandaag verdergaan. Chireau voor een „interne" po- n ging om tot een regeling te ko- De Rhodesische premier lan men te winnen. Smith hoopt Smith heeft vrijdag, op de eer- met zijn concessies aan de zwar- ste dag van de onderhandelin- te nationalisten de overgang tot gen, met bisschop Moezorewa, een zwart meerderheidsbewind Sithole en het stamhoofd Chi- mogelijk te maken, reau de eis van zijn gesprekge- Aan het interne overleg wordt noten ingewilligd, om de leef- tot dusver niet deelgenomen tijdsgrens voor kiesgerechtigden door de guerilla-organisatie pa- op 18 jaar te stellen. triottische front van Nkome en Smith heeft zich ook op het Moegabe. laagse politie (ïoet ingrijpen >ij demonstratie (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG De Haagse politie heeft iterdagmiddag met de wapenstok een nd moeten maken aan een demonstratie an het Rotterdamse „Namibiëcomité" por de Zuidafrikaanse ambassade. Het ami té had vergunning voor de betoging- t het middaguur, waarna gedemon- reerd zou worden door leden van het lomité Voortrekker", een pro-Zuid-Afri- 1 groepering. De tegenstanders van het me in Zuid-Afrika weigerden echter na herhaalde verzoeken van de politie, te gaan, waarna de politie ingreep. »n agent raakte gewond door een steen. ;n 26-jarige monteur werd later aahge- ibuden op verdenking de steen te hebben egooid. )e betogers van het Namibië-comité volg- fen later de demonstranten van het Voor- trekker-comité, toen deze vanaf de Zuida frikaanse ambassade naar het Binnenhof (rokken. Opnieuw moest de politie, ditmaal geassisteerd door de Mobiele Eenheid, tus- Isenbeide komen op de hoek van Parkweg en Lange Voorhout Argentijnen zoeken hun gevangen verwanten BUENOS AIRES (Reuter) - Achthonderd Argentijnen, voor het merendeel vrouwen, hebben zaterdag een beroep op de mili taire regering van Argentinië gedaan om inlichtingen te ver strekken over de verblijfplaats van hun verwanten die in de laatste jaren van politiek ge weld zonder meer verdwenen zijn. Bij de vermisten is een groep vrouwen van 15 tot 25 jaar die naar men aanneemt betrokken zijn geweest bij de voorbreiding van het verzoekschrift. Volgens ooggetuigen zijn de vrouwen donderdagavond na een verga dering opgepakt door mannen in burger die zeiden dat ze van de politie waren. I 'Vin onze parlementaire redactie) MfStERDAM/DEN HAAG Kabi- fleis/bnnateur Van Agt is vandaag fMtfer gegaan met het gereedmaken ran zijn kabinet CDA-WD. Hij weet rich daarbij gesteund door de uit spraak van het CDA-congres, dat za terdag in Amsterdam goedkeuring {af aan de door Van Agt gevolgde lijn. Hij oogstte namelijk op het con- jres veel waardering voor de wijze waarop hij namens het CDA de for matie-onderhandelingen gevoerd heeft. Het CDA-congres toonde zich wel teleurgesteld dat door wat ge noemd werd de starre houding van de PvdA een regeringscoalitie tussen CDA en PvdA onmogelijk gebleken was. De smalle basis van het CDA- WD-kabinet vervulde het congres met zorg. Vice-fractievoorzitter mr. W. Aantjes wees het congres er" nogmaals op, dat de PvdA niet bereid gebleken was met het CDA tot een echte coalitie te komen. ,De PvdA heeft ons niet als bondgenoot willen zien, maar zette ons de duimschroeven aan. Maar wanneer nu een kabinet van CDA en WD komt zal het worden beoordeeld op de vraag of dit kabinet de zaken goed aan kan. De opportunistische wijze, waarop de WD vaak oppositie ge voerd heeft moet ons waakzaam ma ken. Als echter de PvdA terugkeert tot een genadeloze oppositie moet het CDA zich niet tot een contra-polarisa tie laten verleiden. De grote politieke tegenstelling in ons land mag niet de tegenstelling PvdA-CDA worden," al- Frans Derks te spreken: „We moeten ons niet meer verdiepen in wat ge weest is, we moeten onze koers recht houden." In een resolutie sprak het congres tenslotte de verwachting uit, dat het met de WD gesloten regeerakkoord de mogelijkheid biedt „om ook onder de huidige en toekomstige moeilijke omstandigheden een vernieuwingsge zind beleid te voeren in de geest van het CDA-verkiezingsprogram: niet bij brood alleen." BREDA (ANP) Na een ver blijf onder de allerarmsten van Hongkong heeft frère Roger Schutz, de prior van de oecume nische kloostergemeenschap van het Franse Taizé, een dub bele operatie „samen delen" voorgesteld: het vormen van groepen en het steunen van ont- I heemden en armen. De bijeenkomst in de Bredase veilinghal, waar ongeveer 7500 personen op kartonnen stroken of op groentekistjes zaten, was zaterdagavond het hoogtepunt van een internationaal ontmoe tingsweekend, waaraan van bui ten Breda zo'n vierduizend jon geren deelnamen. Onder de aan wezigen in de veiling waren bis schop H. Ernst van Breda, vice- voorzitter van de Raad van Ker ken, de oud-katholieke aartsbis schop M. Kok, secretaris-gene raal dr. A. van den Heuvel van de hervormde kerk en voorzitter C. Mak van de gereformeerde synode. Taizé-weekeinde in Breda trok 7500 jongeren BRAND BIJ FIAT Voor de vijfde maal dit jaar is in de grote Fialfabrieken in Turijn zaterdag, brand uitgebroken. De brand die na twee uur kon worden geblust, heeft naar schatting twee miljard lire (5,7 miljoen gulden) schade aangericht. Volgens de directie is er sprake van sabotage en dagelijkse intimidatie. De politie meent dat ook deze brand werd aangestoken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5