H Voorschoten maakt ernst met zwembadplannen lITOIHil Maai lezers Geslaagde vogelshows in Noordwijkerh out Leidschendam verwijt provincie gebrek aan aandacht bezwaren IJclub huldigt jubilarissen KORTWEG Noordwijkse afdeling lions International Mini-volleybal in Hazerswoude Haak Novo en Oud Rijnsburg" winnen zilveren tulp-toernooi STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 12 DECEMBER 1977 PAGINA ïrieven graag kort en luidelijk geschreven. De edactie behoudt zich iet recht voor ingezorl- len stukken te bekorten. raantische van elke boerderij met zijn eigen historie op den duur zeker aantasten. En ten slotte zou een bevolkingsgroep, al is het ook een relatief kleine, ongewild tot een initiatiefloze groep worden, omdat ze teveel in een keurslijf wordt gedron gen. Het voorontwerp dat, zoals dat heet in het belang van de gemeenschap wordt opgezet, is dus eigenlijk geenszins een ge meenschappelijk belang. Op andere plaatsen worden of zijn mooie gebieden aan zand winning opgeofferd. Een voor beeld is de Zwanenburgerpol der, die voor een groot gedeelte wordt weggezogen. Dit was een van de rijjtste vogelgebieden in de wijde omtrek, maar hoewel er veel is geageerd tijdens het ontwerp van dit plan, moesten de bezwaren wijken vanwege de beperkte uitbreidingsmogelijk heden van Warmond, waarvoor dit plan een oplossing zou bie den. De Warmondse bebou wingsplannen werden door de Kroon afgewezen, maar het meer is er en de zandwinning draait op volle toeren. Een uniek stuk weidevogel-gebied is nodeloos opgeofferd. Ook nu weer met de beide voor Zuid-Holland op stapel liggende streekplannen dreigen de belan gen van een kleine gemeen schap te worden geofferd aan een kunstmatig in stand te hou den landschap. Daarom is het aan de agrariërs zelf om alsnog te protesteren tegen de voorge nomen plannen. Voor het streekplan Zuid-Holland Oost kan men tot 12 december op het Provinciehuis (Koningskade 1, Den Haag) terecht en voor wat betreft het streekplan Zuid-Hol land West tot en met 21 decem ber. Gerard van Schie Vrouw Venneweg 20 Oud Ade hebben destijds hard gewerkt aan de oprichting van de plaat selijke afdeling van de Bejaar- denbond. Ook waren er lovende woorden voor de inwoners van Stompwijk die de bezoekers van de bejaardensoos elke dinsdag middag zo trouw vervoeren. Na mens het hoofdbestuur van de Bejaardenbond in het bisdom Haarlem/Rotterdam feliciteerde de heer A. Smit het bestuur van de plaatselijke afdeling met het jubileum. NOORDWIJKERHOUT Het afgelopen weeken- de stond Noordwijkerhout in het teken van de vogels. De vogelsvereniging „De Kolibri" hield haar jaarlijkse onderlinge tentoonstelling en de duivensportvereniging „De Duinklievers" organi seerde het open kampioenschap van De Bollen streek. Voor de twintigste maal hield „De Kolibri" in het parochiehuis haar tentoonstelling. De 110 leden van de vereniging (verspreid over de gehele bollen streek) hadden een groot aantal vogels ingezonden. Twee keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers keurden deze vogels op kleur, postuur, kop, poten, snavel en bevedering, waarbij maximaal 100 punten te verkrijgen waren. Met 90 punten werd de gepigmenteerde kanarie van C. v.d. Ven algemeen kampioen, terwijl bij de jeugd Jan Brama met de eer ging strijken. Nog enkele kampioenen zijn: in de categorie vetstof kanaries (éénkleurig) J. Passchier, in de categorie parkieten N. v. Hage en in de categorie moeilijk kweekbare vogels ging de eerste prijs naar A. Dobbe. Tegelijkertijd werd in hotel V.d. Geest voor de vierde maal het open kampioenschap van de Bollenstreek voor duiven gehouden. De inzending moest een kwartet duiven zijn (een oude en een jonge doffer en een oude en, jonge duivin). In het totaal werden 90 kwartetten ingezonden, die door twee gediplomeerde keurmeesters werden gekeurd op vleugel, kop, boven- en onderstuit en algemene conditie. Met 369 1/2 punt kregen de combinatie Valkenburg (de heren v.d. Valk en v.d. Burg) en de heer Spaan uit Haarlem de hoogste waardering. De Noordwijkerhoutse combinatie Valkenburg had echter met haar kwartet een mooiere eenheid, zodat zij met de eerste prijs en de wisseltrofee naar huis ging. De kampioen van vorig jaar, de heer Jellema uit IJmuiden, moest nu genoegen nemen met een negende plaats. Brand aan Grachtweg LISSE E en felle uitslaande brand heeft vrijdagnacht de i bovenverdieping van een pand aan de Grachtweg geheel vernield. I Voorkomen kon worden dat het gehele pand in de as werd gelegd. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting op de bovenverdieping. De schade aan het pand is aanzienlijk. OUDE ADE - De heer A. C. van Schie en de heer J. v. d. Poel zijn onlangs gehuldigd vanwege htm werk voor de Oud Adese IJsclub. De beide heren zijn vijfentwintig jaar bestuur slid. Zij werden gehuldigd tijdens de algemene ledenvergadering die de IJsclub in café ,,'t Lage Land" hield. Uit handen van voorzitter A. v. d. Poel kregen de jubilarissen een cadeau. Door de heer Karremans voor zitter van de K.N.S.B. gewest Zuid-Holland werd hen het in signe van verdienste ,van het gewest Zuid-Holland aangebo den. Tevens kwam de vraag naar voren of leden van buiten Oud Ade mee mogen rijden bij het clubkampioenschap. Met name de jeugdige leden willen de mo gelijkheid hebben aan het kam pioenschap deel te nemen, ook wanneer zij niet in Oud Ade wonen. Met een krappe minder heid (60 tegen 63) kregen zij het voorstel er niet door. Het be stuur stelde dat het in de toe komst zal overwegen kampioen schappen voor de gehele ge meente Alkemade uit te schrij ven. Kret opent binnenmanege ,,Schoone wegen" 8 Burgemeester Kret heeft zaterdag met enig feestelijk ver toon de binnenmanege van Schoonewegen geopend. Direct na de opening werd door de jeugd een fraaie show onder leiding van instructrice me vrouw Berk ten beste gegeven, waarmee de binnenmanege met „een bak" van 16 bij 30 m en een royale ruimte voor toe schouwers in gebruik werd ge nomen. Het is drie jaar geleden dat de buitenmanege werd geopend met zes poneys. De opening van de binnenmanege biedt meer mogelijkheden voor de paardes- port in en rond Sassenheim. Het echtpaar Ruijgrok, beheerder van de manege kreeg uit han den van de leerlingen een klok en een prachtige vlag waarop .Manege Schoonewegen" stond De vlag werd ontworpen door een van de ruiters, te weten Theo Hoogervorst De feestelij- Burgemeester Kret verricht debfficiële opening ke opening werd besloten met leiding van de instructrices Hei een show carrouselrijden onder my en Ineke, waarna de twee ALPHEN AAN DEN RUN Tijdens een landelijk georgani seerde alcoholactie heeft de Alphense politie het afgelopen weekeinde drie automobilisten aangehouden die onder invloed van sterke drank verkeerden. Een automobilist werd betrapt op het verkeersplein Gouwsluis. De man die vanaf de Steekter- weg kwam, raakte in moeilijk heden toen de weg niet langer recht bleef. De route van het verkeersplein ging hem boven zijn pet. Via een vluchtheuvel en het fietspad parkeerde hij zijn auto midden op het plein. Die slordigheid werd door de politie opgemerkt Op de Conradstraad hield de politie een automobilist aan die door te hoge snelheid in een slip terecht was gekomen. Die snelheid werd tot nul gere duceerd toen hij achtereenvol gens een verkeerspaal en een boom ramde. De derde automo bilist viel bij de patrouillerende politie op doordat hij midden in de nacht geen verlichting voer de. ALPHEN AAN DEN RUN - Op de Hoorn vond zaterdagmid dag omstreeks half een een aan rijding plaats tussen drie voer tuigen. De 19-jarige Alphense automobilist, R. v.d. N., trachtte een voor hem rijdende graafma chine in te halen, die werd bere-. den door de 29-jarige Alphenaar W. v.d. B. Doordat uit tegenge stelde richting, de 28-jarige Alp henaar M.S. met zijn auto na derde, moest de inhalende auto mobilist naar rechts uitwijken en kwam daarbij in aanraking met de graafmachine. De perso nenauto kwam midden op de weg tot stil stand, en werd ge grepen door de andere auto. Beide voertuigen werden totaal vernield. Niemand liep letsel op. De brandweer moest nog in ac tie komen om de benzine die op ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense Vrouwencafé or ganiseert morgenavond een mu ziekavond. Elke vrouw die een instrument bespeelt wordt uitge nodigd om naar het Vrouwenca fé aan de Saffierstraat te ko men. Ook degenen die alleen willen komen luisteren zijn wel kom. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot Mar lies van Oers, telefoon: (01720)- Streekplannen Misschien is er nog weinig van bekend, wat de streekplannen Zuid-Holland Oost en West nu eigenlijk inhouden. Dat is niet zo verwonderlijk als men weet, dat op een door de L.T.B.-afde- ling Oud-Ade en Rijpwetering georganiseerde vergadering op 1 december bleek, dat zelfs de meest direct betrokkenen bij dit plan (de agrariërs) nauwelijks zijn benaderd. Zoals met zovele streekplannen en op ons gebied betrekking hebbende overheids maatregelen wordt in ons demo cratisch bestuurde land vaak geen rekening gehouden met de mensen die er mee te maken krijgen. Wat behelzen in het kort de streekplannen nu eigenlijk? De overheid wil een vaste greep krijgen op grote gebieden, die nu nog door particulieren (boe ren en tuinders) worden be werkt en in stand gehouden. In de ons omringende polders gaat het om zo'n 1530 ha. Landelijk om 100.000 tot 200.000 ha. In het streekplan Zuid-Holland Oost en West zou men door dit plan de nog resterende natuurgebie den (met name de weidevogels daarin) willen beschermen. Op de plankaart van het vooront werp zijn gebieden aangemerkt als „natuurgebied", welke door de overheid zouden moeten wor den gekocht. Grote stukken van de Oud-Ade en Rijpwetering omringende streken zijn aangemerkt als ge bieden met een grote natuur- en landschappelijke waarde. Van deze gebieden zou 1/3 deel in het bezit van de overheid moeten komen, terwijl zij voor wat het resterende gedeelte betreft con tracten wil afsluiten met de ei- i genaars van de grond, waarin deze zich verplichten (tegen schadeloosstelling) beperkende maatregelen in acht te zullen nemen bij de bewerking van de grond. Op zich zit er ogenschijnlijk niets negatiefs in de beweegre- j'den van dit plan: Bescherming j van de natuur, die mij zeker ter i harte gaat. Het blijkt echter dat het huidige, gelukkig grote vo- gelbestand in deze gebieden zich I uitstekend weet te handhaven. I Verandering van de situatie zou J wat dit betreft dus onnodig zijn. I Wel zou verandering de boerde- instructrices een elegante „Pas i rijen met alles er omheen meer de deux" brachten. ^kunstmatig maken en het ro- 92640. plaats op dinsdagavond 13 de cember en begint om acht uur. Ook niet-leden zijn welkom. ROELOFARENDSVEEN/OU- DE WETERING - Tijdens de maandelijkse bijeenkomst van de Alkemadese plattelandsvrou wen zal de heer J. H. Kroon uit Leiden 350 kleurklankbeelden bij passende stereofonische mu ziek (het oratorium die schop- fung van Hayden) vertonen. De bijeenkomst heeft plaats in de Jakobus de Meerdere Kerk aan de Meerkreuk in Oude Wete ring. De bijeenkomst vindt STOMPWIJK De Stompwijk- se bejaardenbond vierde on langs het 12 1/2-jarig jubileum met een Eucharistieviering in de Sint Laurentiuskerk. In cófe- restaurant „Het Blesse Paard" werden vervolgens de heer Jur- gens en mevrouw Schrader ge huldigd. Beide bestuursleden ting geeft een tekort aan, waarbij eerst een overboeking gemaakt werd naar de afdeling onderwijs, welke dan belast werd voor het zweraonderricht aan de leerplichtige jeugd. Het overdekte zwembad in Zutphen kreeg de voorkeur zowel als voorbeeld voor speelsheid en technische eenvoud (vol automatisch) ten opzichte van per soneelskosten, maar ook als financieel haalbaar. In dit zwembad zijn in de lengterichting van de bassins de op staande randen verdwenen. Het bad loopt direkt uit op het wandelpad en dat geeft een ruimtewerking en daar naast een grote benadering van de na tuurbadgelegenheden. Door de centrale ligging van Zutphen heeft dit bad een verzorgingsgebied van ongeveer 50.000 bewoners. Het tekort wordt niettemin nog begroot op ruim 600.000,- per jaar. Tijdens de reis werden er steeds bere keningen gemaakt Voorschoten heeft op een afstand van 5 km. of minder diverse zwembaden, zoals „De Fluit" in Leidschendam, Sportfondsenbad Was senaar en spoedig ook het overdekte - bad in Leiden Zuidwest. De situering van het nieuwe bad is gedacht in Ade- geest, alwaar de grond al gereed ligt Van de 22,000 inwoners moet een per centage afgetrokken worden omdat dit percentage dichter bij een bad in een aangrenzende gemeente woont dan bij het „eigen" bad. Toch is een eigen bad wel nodig omdat thans het slechte in de punten. Leython 1 zegevierde bij de A-pupillen; Orion werd in deze categorie tweede. Bij de B-pu pillen trok Orion aan het lang ste eind ten koste van Leski Bij de aspiranten ging de winst naar DAC. VOORSCHOTEN Het gemeentebe stuur maakt ernst met de plannen tot het realiseren van een zwembadvoor ziening in de eigen gemeente. Als ge volg van die ernst verzamelden zich zaterdagmorgen vroeg gemeenteraad sleden, commissieleden en afgevaardig den van de zwemsportvereniging bij het raadhuis als begin van een tocht door Nederland met een bezoek aan diverse zwembaden in gemeenten, die vergelijkbaar zijn met Voorschoten. De deputatie uit Voorschoten bekeek niet alleen de zwembaden, maar had ook grote aandacht voor de exploitatie uitkomsten. Er werd kennis gemaakt met eerlijke en minder eerlijke begro tingen. Een eerlijke begroting geeft het tekort aan, een minder eerlijke begro- struktiebad al een nadelig saldo van rond 400.000,- per jaar heeft Dat bad moet zo spoedig mogelijk gesloten wor den. Voorschoten heeft grote financiële reserves en die maken de bouw zeker mogelijk. Wel werd de deputatie verteld dat niet teveel gerekend moet worden op de zwemsportverenigingen. Deze blijken in de praktijk voor nog geen 10% van de bezetting van het bad te zorgen. Wethouder Marselis ziet wel mogelijk heden om spoedig tot de bouw te ko men, wethouder Eveleens zal ook wel meegaan indien er grote aandacht be steed kan worden aan het recreatieve element Heel spoedig krijgt dit werkbe zoek een vervolg in het raadhuis. B NOORDWIJK In hotel I Noordzee vond de officiële op- I richtingsvergadering plaats I van de afdeling Noordwijk van j Lions International. Na een j voorbereiding die circa een jaar I in beslag nam, werden de 21- kandidaat-leden, allen Noord- I wijkers, officieel als charter- i members geïnstalleerd in aan- I wezigheid ran onder andere de j goouverneur C. Smitsloo. Lions International is een werel- I domvattende organisatie, die thans uit 1,2 miljoen leden be- staat. De doelstelling van deze I organisatie komt tot uiting in de j code „We serve" (Wij dienen). I De leden van Lions willen pro- beren, op basis van nun onder linge vriendschap, daar hulp te Dan zal vanuit het in de Ver enigde Staten gevestigde hoofd kwartier het officiële erken ningscertificaat (het charter) worden overgevlogen, hetgeen formeel de opname van de 21 plaatsgenoten in de geledere van Lions International zal b vestigen. Op deze officiële ge beurtenis komen wij te zijne tijd terug. Het bestuur van Lions-Interna tional Noordwijk bestaat uit 1 Netten, president, K. J. Ru bingh, vice-president, en als tx a stuursleden E. Admiraal, u Couzijn en P. van den Haak. Hazerswoude Orion uit Ha zerswoude organiseerde zater dag in de gymnastiekzaal aan de Ten Katestraat een mini-vol leybaltoernooi voor meisjes (8 tot en met 12 jaar). Achttien teams uit de regio streden in vijfenveertig wedstrijden om Op zaterdag 17 december is een zelfde toernooi voor jon i gens. Aanvang: 13.00 uur in de ei gymzaal aan de Ten Katestraat Het C-meisjesteam van Orior 3 hees de kampioensvlag. Zodoen e de promoveert de formatie vai t de vierde naar de derde klas. De dames van ,,Oud Rijnsburg (zittend) en de heren van Haak Novo (staand) hebben zaterdag het zilverentulp-volleybaltoer nooi gewonnen, die in het Rijnsburgse Waterbos werd ge- i houden. In totaal dertien da mes- en herenploegen uit Rijns burg, Hillegom, Alphen aan den Rijn, Den Haag en Leiderdorp en Noordwijk namen aan het toernooi deel. Tweede en derde bij de dames werden respectie velijk Haak Novo en R.V.V. en bij de heren R.V. en Leython l| LEIDSCHENDAM „Wij heb ben de stellige indruk dat aan onze reactie op het vooront werp-streekplan nauwelijks aandacht is besteed". Aldus het Leidschendamse gemeentebe stuur in het officiële bezwaar schrift dat, na de behandeling volgende week maandag in de gemeenteraad, bij de provincie wordt ingediend en waarbij de bedoelde brief van eind juni nog maar eens is bijgevoegd. Het afwijzend standpunt over de bouwlocatie wordt als volgt samengevat. Verlies van een groene buffer tussen Den Haag en Zoetermeer en de geïsoleer de, ongunstige en onrustige lig ging tussen enkele uiterst druk ke rijkswegen, de Vliet en twee spoorlijnen. Verder het negéren van de groeikern status van Zoetermeer, een beslissing die in de zestiger jaren toch welbe wust is genomen en daarna doeltreffend en voortvarend is ontwikkeld. Verder wordt gewe zen op de begrenzing aan het vliegveld Ypenburg dat met 800 werknemers bij Avio-Fokker en 600 voor defensie niet zonder meer kan worden gemist of worden vervangen. Behalve een fundamentele aantasting van het recreatieplan 's-Gravenwou- de „waarvoor op volstrekt on voldoende wijze compensatie wordt geboden" wijst het ge meentebestuur van Leidschen dam nog op het ontbreken van voldoende mogelijkheden tot aanpassing van de infra-struc- tuur voor wat genoemd wordt de „zeer problematische ontslui ting". De bezwaren tegen de bouwlocatie worden nog ver sterkt door de opmerking in het streekplan dat vóór 1983 geen gelden aabwezig zijn voor de gehele noordelijke rondweg. Uit een oogpunt van milieuhin der bestaan er bovendien ernsti ge bezwaren tegen de voorge stelde wijziging van het tracé van rijksweg 14/16 (overigens ook door rijkswaterstaat ver worpen. Red.). Leidschendam wijst verder op de wijziging van het tracé van het zoetwaterka naal waarover met Delfland al overeenstemming was bereikt. De provincie heeft op de kaart ook de gemeentegrens tussen Leidschendam en Nootdorp ver keerd aangegeven. Het bedrijf sterrein in Vlietrand wordt met 35 hectare nog steeds te groot gevonden. Voor Stompwijk is aanpassing van de plankaart nodig omdat, zonder motivering, de aandui ding „ontwikkelingszone voor stads- en dorpsgebied" is gewij zigd. Die aanduiding is nodig voor woningbouw voor de na tuurlijke aanwas van de bevol king. Volgens de provinciale planologische dienst zijn in de aan Leidschendam toegekende 12.195 woningen 224 woningen voor Stompwijk begrepen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4