Kasko maakt bouw betaalbare premiekoopwoningen mogelijk i Genoeglijk avondje bij TIG BOUWVERENIGING WIL IN LEIDEN GROND KRIJGEN De Kooi in beroep bij Raad van State Imponerend blokfluiteoncert in Lokhorstkerk Stuurgroep vraagt om andere plaats voor weidewinkel MAANDAG 12 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN - Wethouder Verboom (Volkshuisves ting) zal in de eerste da gen van het nieuwe jaar een verzoek op zijn bu reau krijgen grond te verkopen aan de bouw vereniging „Kasko", een particuliere bouwvereni ging die zich ten doel stelt door middel van een flink stuk zelfwerkzaam heid de bouw van echt betaalbare premiekoop woningen mogelijk te maken. De onlangs opge richte Leidse afdeling van deze landelijk opere rende vereniging wil na een geslaagd project in Purmerend en een in aanbouw zijnde serie wo ningen in Almere ook in Leiden een dergelijk bouwproject gaan opzet ten. waarbij gedacht wordt aan ongeveer 150 woningen. Het grote voordeel van Kas ko ligt in de zelfwerkzaam heid die de toekomstige huiseigenaren ten toon moe ten spreiden om hun „eigen home" van de grond te krij gen en waarmee duizenden guldens kunnen worden uit gespaard. Die eigen activitei ten liggen zowel in de sfeer ran de voorbereiding, bouw- kegeleiding als in de daad werkelijke uitvoering van het plan, de bouwfases en afwerking van de woningen. De geboortegrond van de bouw vereniging Kasko ligt in Purme rend, waar enkele jaren geleden ontevreden huurders de koppen bij elkaar staken om met een grote mate van eigen inzet een serie betaalbare eigen huizen te bouwen. De kennis waarover zij beschikten werd efficient ge bundeld en na een voorberei ding van een jaar of vijf konden de huizen gebouwd worden. De 177 woningen zijn intussen op geleverd en in de praktijk is hiermee vastgesteld dat Kasko inderdaad aan zijn doel beant woordt en het mogelijk maakt betaalbare eigen woningen van de grond te krijgen die ook de kleine man een reële kans biedt zichzelf een eigen huis te ver schaffen. De besparingen lopen op tot zo'n 20 a 30.000 gulden per wo ning, nog afgezien van de rijk spremie waarvoor ze ook alle maal in aanmerking komen. Dat voordeel wordt allereerst be reikt doordat de leden van de vereniging zelf in hun vrije tijd de begeleiding van de plannen voor hun rekening nemen. Nor maliter wordt dit aan nogal du re beroepskrachten overgelaten. Maar omdat Kasko vanuit Pur merend nogal wat kennis in huis heeft, en deze kennis ook aan nieuwe leden van de vereni ging wordt overgedragen, (een voorwaarde voor het Kasko - lidmaatschap) kan deze steeds opnieuw worden gebruikt en uitgebreid, waardoor de kosten blijvend gedrukt kunnen wor- Afbouwpakketten Yvonne Krol, voorzitster van Leidse afde ling van Kas ko ner in staat is ook zelf actief aan de bouw van zijn woning bij te dragen. Dat kan gebeuren door middel van vijf 'verschil lende zogenaamde afbouwpak- ketten. Deze variëren van het eigenhandig uitvoeren van schil derwerk in de woning tot het zelf aanleggen van van een CV- installatie. Maximaal kan hier door zo'n 9.000 gulden worden uitgespaard. Al deze financiële voordelen maken het mogelijk dat ook minimumloners (een jaarinkomen van rond de 22.000 gulden) voor een eigen koopwo ning in aanmerking kunnen ko men. Afgezien van de financiële voor delen die de bouwvereniging in de praktijk op deze wijze weet te bereiken liggen er ook tal van gunstige bijkomstigheden in de niet-materiële sfeer. Daarbij valt te denken aan de grote variaties die de toekomstige huiseigenaar in zijn woning kan. aanbrengen. Hij is het immers zelf die actief de bouw begeleidt en zo mogelijk aan de afbouw van zijn woning ook direct bij draagt. Placht vroeger de in spraak van de toekomstige huis eigenaar beperkt te blijven tot de kleur van zijn badkamerte geltjes, middels het Kasko-sys- teem wordt de inspraak vrijwel geoptimaliseerd tot een soort van bouwopdracht. Niet voor niets werden bij de bouw van de 177 woningen maar liefst 53 varianten uitgevoerd overeen komstig de eigen wens van de koper. Speculatie Een mogelijk nadeel van deze efficiënte en daardoor goedkope bouwwijze heeft de vereniging Kasko aardig weten te onder vangen. Om speculatie (dat wil zeggen het veel duurder door verkopen van de woning aan niet-leden van de vereniging) te gen te gaan verplicht ieder Kas- kolid zich zijn woning in voor komende gevallen terug te ver kopen aan de bouwvereniging, die hem hiervoor de oorspron kelijke prijs, aangepast aan in flatie ed., terugbetaalt. Het huis kan dan voor dezelfde redelijke prijs worden doorverkocht aan een ander lid van deze vereni ging, die in de betrokken plaats wil komen wonen. Ook met onvoorziene persoonlij ke problemen heeft de vereni ging rekening gehouden: raakt iemand arbeidsongeschikt, ver liest hij een deel van zijn inko men, dan kan hij zijn woning (ook als hij nog niet is afbe taald) verkopen aan de vereni ging en deze vervolgens gaan huren. Hij hoeft door deze om standigheden dus niet gedwon gen te verhuizen, maar kan ge woon in zijn eigen huis - zij het dan als huurder - blijven zitten. Problemen Om ook in Leiden een dergelijk project woningen te realiseren zal de onlangs opgerichte Leidse afdeling, die zich in een groeien de belangstelling mag verheu gen, nog wel wat problemen te overwinnen krijgen. Voorzitster Yvonne Krol van Kasko-Leiden is zich daar heel wel van be wust. Deze mogelijke problemen liggen onder meer op het vlak van de toewijzingsnormen die de gemeente Leiden hanteert. Alleen Leidenaren komen daar immers voor een huis in aan merking, ook al zouden ze de woningen van de eerste tot de laatste steen zelf bouwen. En onder de leden van de Leidse afdeling van Kasko zijn nogal wat niet-Leidenaren en mensen die niet economisch aan deze stad gebonden zijn. Er zullen dus uitzonderingen moeten wor den gemaakt Dat geldt ook voor het door de gemeente ge hanteerde principe dat er alleen grond in erfpacht wordt uitge geven, terwijl de bouwvereni ging Kasko staat op grond in eigendom. Wethouder Verboom wilde, ge confronteerd met deze proble men, geen toezeggingen in wel ke richting dan ook doen. Hij stelde slechts dat een verzoek van de vereniging om grond te mogen kopen zoals eik verzoek in behandeling zal worden ge nomen. Overigens had de wet houder nog geen kennis geno men van het bestaan van de bouwvereniging Kasko, de Leidse afdeling en hun doelstel lingen en principes. Verboom wees er wel op dat uitgifte van grond voor een flink aantal wo ningen bijzonder moeilijk zal worden: „Onze prioriteit ligt op dit moment bij het opvullen van gaten in de binnenstad en het lijkt me dat zo'n vereniging daarin ook moeilijk kan parti ciperen", aldus de wethouder van volkshuisvesting. Hij stel de echter met belangstelling uit te zien naar een gemotiveerd verzoek van de Leidse Kasko- afdeling. Inmiddels is voorzitster Yvonne Krol druk doende de politieke voorzitters in Leiden te benade ren. Ook de fractievoorzitters krijgen een brief met een ui teenzetting over doel en wer kwijze van de bouwvereniging. En dan maar hopen dat de ge meente aan dit project haar me dewerking zal verlenen. „We zullen het uiterste proberen om in Leiden te kunnen gaan bou wen. Lukt dat niet dan zullen we wel uit moeten wijken naar een regiogemeente. Maar ik hoop dat de problemen oplos baar zullen blijken", aldus de voorzitster van de Leidse afde ling. Belangstellenden kunnen zich schriftelijk bij haar mel den. Het adres: Leeuwerikstraat 3 Leiderdorp. Sterrenkunde Dr. £L J. Habing houdt morgen een lezing over de IRAS-sa- telliet in de grote collegezaal van Zoölogie aan het begin van de Sterrenwachtlaan. De lezing wordt georganiseerd door de Leidse Weer- en Sterrenkundige Kring. De IRAS-sa- telliet gaat in de ruimte waarnemingen verrichten in het infrarood. Aanvang 20.00 uur. Vissen Het viscollege hield gisteren zijn negende wedstrijd. De vangst was redelijk. K. Laterveer eindigde als eerste. Hij ving 43 vissen met een gezamenlijk gewicht van 2527 gram. Tweede werd F. Boot met 40 vissen van 2575 gram en derde was Laterveer sr. Hij sloeg 45 vissen aan de haak met een gezamenlijk gewicht van 2525 gram. Benoeming Dr. J. Bruijn. wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Leidse Universiteit, is benoemd tot gewoon lector in de zeegeschiedenis. Dr. Bruijn is sinds 1968 werkzaam als wetenschappelijk medewerker aan de Leidse universiteit Van de hand van dr. Bruijn zijn ondermeer bewerkingen van scheepsjournalen, en bijdragen aan het in 1973 versche nen werk „Vier eeuwen varen". Tuinstadwijk Woningbouwvereniging Tuinstadwijk houdt vanavond een algemene ledenvergadering. Aan de orde komen ondermeer de behandeling van het jaarverslag, het beleid van het bestuur en de verkiezing van bestuursleden en leden voor de raad van Commissarissen. De vergadering wordt gehou den in de Stadsgehoorzaal en begint om 20.00 uur. K O-medewerkers Volksuniversiteit K O houdt vrijdag 16 december een feestelijke bijeenkomst voor al degenen die bij bet werk van de volksuniversitiet betrokken zijn. Het gezellig samen zijn is in het K O-gebouw, Oude Vest 45, en begint om acht uur. De pianist Marius Flipse zal wat muziek ten gehore brengen. Tevens staat er een optreden van het Leids zigeunerorkest op bet programma. Rozekmisers Het Rozekruisers Genootschap houdt in de maand december twee openbare lezingen. Op dindsdag 13 december een bijeenkomst met als titel „De reinmakende kracht van het onkenbare vuur". Op dinsdag 20 december wordt de aan dacht gevraagd voor de Kerstlezing. Beide avonden worden gehouden in het gebouw Korte Mare 4 in Leiden (de zaal van de autorijschool van Ton van de Bos) en beginnen om 20.00 uur. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. TEGEN OPENSTELLING SUMATRABRUG LEIDEN De stichting wijk- comité de Kooi heeft de Raad van State gevraagd de openstel ling van de Sumatrabrug op te schorten. In haar beroep schrijft de stichting aan de Raad van State dat het college van b. en w. zijn toezeggingen' aan de bewoners van de Kooi niet is nagekomen. De stichting wijst erop dat de Kooi een oude wijk is, die niet berekend is op het verkeer dat de openstelling van de Sumatra brug ongetwijfeld met zich mee- zal brengen. Tevens maakt de stichting bezwaar tegen ontoe laatbare verkeersstroom die zich na de openstelling op de Lage Rijndijk zal ontwikkelen. Zij verzoekt de raad van State zo spoedig mogelijk de zaak in behandeling te nemen en voor uitlopend op die behandeling het Leidse college te berichten dat het zich tot dan aan het genomen raadsbesluit en het daarin opgenomen amandement moet houden. In dit amende ment is bepaald dat de Suma- trastraat eerst ingrijpend moet worden gereconstrueerd alvo rens de brug mag worden geo- LEIDEN Zaterdagavond vierde de toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" haar 47-jarig bestaan. De laatste twee uitvoeringen hadden in de Schouwburg plaatsgevonden, maar op veler verzoek werd het nu weer eens in het St. Anto- nius Clubhuis geprobeerd. En al verried de voorzifter in zijn inleiding voorkeur voor de betere accommodatie in de Schouwburg, naar mijn mening biedt bet clubhuis aan de Mare precies de ambian ce die „TIG" nodig heeft. Zonder be zwaar drinkt men een glaasje en/of neemt men een rokertje tijdens de op voering en wat nog belangrijker is: na afloop blijft men met vrienden en ken nissen gezellig nakaarten, eventueel zelfs met een danspasje erbij. Die intie me, broederlijke sfeer past helemaal bij het amateurtoneel. Het stuk dat werd opgevoerd heette „Ba bysit", een blijspel in twee bedrijven van Bob van Leersum. Als de heer en me vrouw Preston een avondje uitgaan, be stellen zij een baysit om op hun 17-jarige dochter Marilyn te passen, die een vorige keer een waar bacchanaal heeft aange richt. Voor Rex, de oppas, wordt het zo'n avond waarop honderd keer de bel en de telefoon gaan en waarin van alles en nog wat gebeurt. Het eind van alle ver wikkelingen laat zich echter al gauw voorspellen: de oppas en de „baby" zijn vastbesloten te gaan trouwen! De inhoud van het stuk bevatte dus alles wat het publiek van een blijspel ver wacht. Van de spelers kan zelfs gezegd worden, dat ze bóven verwachting waren. John Donders (vader Preston) bleek in staat alle stadia van verbijstering en woede zeer levensecht te doorlopen en was voor mij de held van het stuk. Corry van Doorn (de dochter) speelde haar wispelturigheid zeer overtuigend en met erg veel humor. Aan Frans Rodenburg (de oppas) voltrok zich heel duidelijk de omslag van de mooie versierder naar de verliefde schoonzoon. Alie Zeilstra (de moeder), Mary-Liz Muller (Jayne), Martin Stapper (Patrick) en Leo van der Kroft (Larry) kan ik hier slechts even noemen, ofschoon ook zij meer aandacht zouden verdienen. Tempo en souplesse zijn twee elementen, waarop veel amateurtoneel stuk loopt Het moet "TIG" en regisseur Jacques Boom worden nagegeven, dat ze tot een uitvoering gekomen zijn met daarin erg veel vaart en erg weinig stunteligheid. In het algemeen - en nu kijken we niet details détails - kan dan ook gezegd worden, dat het Leidse amateurtoneel zaterdagavond een hoogtepunt beleefde. Na afloop van de voorstelling werd het toneel in snel tempo brandschoon ge maakt voor „The Keytown Combo", de stoelen aan de kant en een swingende voortzetting van de avond was verzekerd. "TIG" deed zo haar naam in alle opzich ten eer aan: een heerlijk avondje in deze feestmaand, inderdaad tot ieders genoe gen! JOS NLJHOF LEIDEN Het is niet gemakkelijk uit te leggen waarom, maar de fragmenten voor tenorblokfluit van Shinohara hebben van al de mooie muziek die zaterdagavond in de Lokhorstkerk te horen was het meeste indruk op mij gemaakt. Het is een bonte afwisseling van hese en schrille tonen, een compositie die op het eerste gehoor weinig structuur vertoont. Maar het werk speelt zeer tot de verbeel ding, en het is misschien een goed idee om het bij een volgende gelegenheid eens twee of drie keer in een concert op te nemen: bij herhaald horen komen de zeer gevarieerde aspecten van dergelijke muziek vaak beter tot hun recht Van een heel ander soort vrolijkheid zijn de Berenvariaties voor alt-, tenor- en basblokfluit van Smit Siebinga, een charmante compositie waarmee Piet Kunst, Alberine van der Deijl-Carrière en Nora Gortzak het concert afsloten. Ook dit is moderne muziek, maar van een veel bekender karakter. Daarvoor speelden gitarist Bert Maas enkele delen uit de Poolse Suite van Alexandere Tansman. Een werk dat allerlei technische mogelijkheden van de gitaar benut en dat Bert Maas met zichtbaar plezier stond te spelen. Minder op dreef was hij voor de pauze in een fantasie van de vijftiende-eeu- wer Conrad Paumann, maar daar staat tegenover dat hij in de Spaanse romances van Baialas en in de sonate voor drie altblokfluiten en basso continuo van Scarlatti een perfec te eenheid met de blokfluiters wist te bereiken. TONHARMSEN LEIDEN De stuurgroep Re gionaal Distributie Planolo gisch Onderzoek voor Rijnland heeft er bij de raad van de gemeente Leiden op aangedron gen een reële alternatieve con crete locatie voor een weide winkel in Leiden aan te wijzen. In een brief stelt de stuurgroep dat het aannemen van eenmotie tegen vestiging van een groot zelfbedieningswarenhuis aan de Plesmanlaan indruist tegen eer der gemaakte afspraken. Te vens wijst de stuurgroep er op dat de motie de wezenlijke grondslag van het regionaal distributie planologisch onder zoek op losse schroeven zet Het onderzoek beoogde voor een belangrijk deel het beoorde len van de effecten van de vesti ging van een zelfbedieningswa renhuis aan de Plesmanlaan. Het onderzoek verkeert thans al in een vergevorderd stadium. Belangrijk voor het onderzoek is dat een exacte plaatsbepaling voor het warenhuis wordt gege ven. Ondermeer om deze rede nen vraagt de stuurgroep de Leidse gemeenteraad een ande re plaats voor het zelfbedie ningswarenhuis aan te wijzen of de uitvoering van de motie op te schorten totdat de resultaten van het onderzoek bekend zijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3