Schilderij en^uit Gemeente museum terecht NA VO-geheimen in handen naar Oostblok Mislukte huurmoord op vrouw Overval in Consumarkt Voetballers bestolen 800 chauffeurs onder invloed bij controle Turk door messteken gedood Aanrander gegrepen Brand chef d'equipe? 80.000 op wachtlijst Czabania eindelijk prof Sporthuwelijken Geliefkoosde bezigheden Karei Kaufman overleden 191 £dd^c0omcmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Maandag 12 december 1977,68e jaargang na 20913 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Anthony Quinn „Requiem voor een zwaarge wicht" speelfilm uit 1962 met Anthony Quinn op Ned. I om 19.57 uur. Om 21.50- uur Een winteravond met.., een kerst programma met o.m. Nana Mouskouri. Ned. II om 20.25 uur De Wre kers en om 22.10 uur Brandpunt met de kabinetsformatie. Zacht Meest zwaar bewolkt met soms regen, maar ook enkele opkla ringen. Meest matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maxi- mumtemp. van 7 tot 11 graden. Morgen zon: 8.40-16.29. Maan: 10.35-20.09. Scheveningen hoog water 4.39,16,58. Laagwater 018, 12.44. Onderzoek naar raadselachtige dood patiënt in ziekenhuis (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse politie laat een onderzoek instellen naar de dood soorzaak van een 49-jarige patiënt, die afge lopen vrijdag is overleden in het hoofdste delijke Juliana-ziekenhuis. De man onder ging 's morgens een lichte operatie, maar overleed 's middags door nog onbekende oorzaak. overleden na complicaties bij het inbrengen mentaar. van de beademingsbuis tijdens de operatie, noch bevestigen, noch ontkennen. „Dat moet uit het onderzoek blijken", aldus een woord voerder. De geneesheer-directeur van het ziekenhuis was vanmorgen niet bereikbaar voor com- BEVEILIGINGSAMBTENAAR STAL DOEKEN (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Een 28-ja- rige beveiligingsbeambte uit Den Haag blijkt ver antwoordelijk te zijn voor de diefstal van in totaal twaalf schilderijen uit het Haagse Gemeen temuseum. De doeken vertegenwoordigen een gezamenlijke waarde van bijna een half miljoen gulden. De beambte, in dienst van een beveilingsbedrijf werkte en was in het bezit van een sleutel van de kelderdepots waaruit de doe ken zijn verdwenen. Hij heeft tegenover de recherche bekend, dat hij gedurende drie avonden tijdens zijn dienst steeds vier schilderijen uit een van de de pots heeft gestolen en deze via het museum heeft gebracht naar een zij-uitgang, waar zijn 25-jarige broer de doeken aan nam. Zijn motief berustte op financiële financiële Behalve de beambte en zijn broer heeft de Haagse politie ook hun 38-jarige oom en een 48-jarige Hagenaar zonder beroep aangehouden, in wiens woning aan de Haagse Fischerstraat de doeken werden teruggevonden. De doeken zijn onbeschadigd. Onder de gestolen schilderijen bevonden zich een Van Gogh ter waarde van twee ton, twee wer ken van Jan Toorop, vijf schil derijen van de gebroeders Ma- ris, een doek van Isaak Israels en drie Mondriaans. Een van deze Mondriaans, was overigens door het museum niet als ver mist opgegeven. Het is het een na kostbaarste doek in de partij. LEIDEN Een tot nog toe onbekend gebleven man heeft afgelopen zaterdag ruim 1800 gulden uit de kassa van de Con sumarkt aan het Levendaal ge grist De man stond met zijn boodschappen in de rij vbor de kassa. Plotseling liep hij naar de geldla en pakte een bundel papier geld. Daarop verdween hij razendsnel. Het personeel verbouwereerd achterlatend. LEIDEN De voetballers van het eerste elftal van UVS zijn afgelopen zaterdag bestolen. De spelers hadden voor het begin van de wedstrijd die zij in Dordrecht moesten spelen hun portemonnees, horloges en an dere waardevolle spullen bij hun teamleider ingeleverd. Na de wedstrijd pas bemerkte de leider dat al deze spullen uit zijn leren tas, waarin hij deze had bewaard, verdwenen wa ren. Baby in wiegje verbrand AMSTERDAM (ANP) Bij een brandje in een Amsterdamse woning is de twee maanden oude Christiaan Steggerda om bet leven gekomen. Zijn wieg vloog in brand doordat een straalkacheltje ernaast oververhit raakte. De moeder, de 19-jarige mevrouw M. Steggerda, merkte de brand te laat op om het kind nog te redden. Met behulp van de buren slaagde zij er in de vlammen te doven. Christiaan was toen echter al aan brandwonden en rookontwikkeling bezwe ken^ (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het Warschau-Pakt is op de hoogte van de belangrijkste gegevens over het Westduitse leger en van gede tailleerde gegevens over de NAVO. Dit mag worden geconcludeerd uit de be- kandmaking van wat als de grootste spionage-affaire in de geschiedenis van de Bondsrepubliek wordt genoemd. De zaak is vandaag onthuld door het dagblad de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Een woordvoer der van het ministerie van defensie heeft vanmor gen desgevraagd toegegeven dat de DDR beschikt over streng geheime dossiers met betrekking tot de planning van het Duitse leger, de toestand waarin de strijdkrachten zich bevinden en de resultaten van NAVO-oefeningen. Volgens deze woordvoerder heeft men inmiddels konsekwenties getrokken uit het gebeurde. Het afgelopen jaar reeds zijn drie arrestaties in deze zaak verricht. Het gaat om de eerste secreta resse van het hoofd van de sociale afdeling van het ministerie van defensie, Renate Lutze, die de belangrijkste verdachte is, haar man Lothar-Erwin Lutze die een medewerker was in de afdeling ontwapening, en Jargen Wiegel, beambte van de marine-staf. Dit drietal had volgens de publikatie toegang tot meer dan duizend dossiers die ten dele zeer om vangrijk waren. Een deel van deze dokumenten was bestempeld als „zeer geheim". Door deze spionage-affaire is het Warschau-Pakt uitvoerig op de hoogte gebracht over de situatie waarin zijn tegenstander zich bevindt: de totale verdedigingsconceptie van de Bondsrepubliek, de taakstelling van het Duitse leger tot in het midden der tachiger jaren, de militair-strategische uit gangspunten voor de ontwikkeling van de NAVO, de plannen voor de verdere ontwikkeling van het Duitse leger en gegevens over haar personele, materiële en organisatorische situatie. AMSTERDAM Pierre Kartner, alias Vader Abraham, heeft in het City-theater in Amsterdam twee platinaplaten in ontvangst genomen. De platina single (voor meer dan 250.000 exemplaren van „Het Smurfenlied") en de platina langspeel plaat (voor meer dan 100.000 exemplaren van „Vader Abraham in Smurfenland") werd door de disc jockeys Ad Visser en Krijn Torringa onder grote belangstelling uitgereikt. Inmiddels zijn- er ruim een half miljoen platen in Nederland en België van het Smurfenlied ver kocht, terwijl het aantal verkochte langspeelplaten is gestegen tot 200.000. Een volstrekt unicum voor een grammofoonplaat in een dergelijk kort tijdsbe stek, aldus een woordvoerder van de platenmaat schappij Dureco. Binnenkort verschijnt in de bio scoop de Smurfenfilm. DEN HAAG (ANP) Een rijverbod voor ruim zeshonderd chauffeurs en proces-ver baal tegen 218 autobestuurders. Dat is het resultaat van een landelijke alcoholcontrole die afgelopen vrijdag is gehouden. In totaal zijn 28.353 automobilisten gecontroleerd. waarneembaar in het alcoholgebruik onder de 34 (was: 1 op de 38) chauffeurs te veel weggebruikers. Omgerekend kreeg 1 op de alcohol genuttigd had om veilig aan het 4 chauffeurs een rijverbod opgelegd. Bij een verkeer deel te nemen, vorige actie was dat 1 op de 54. Tegen 1 Bij de actie zijn nog 51 automobilisten aan- op de 130 chauffeurs is proces-verbaal opge- gehouden door surveillerende agenten. Zij maakt. Bij de voorlaatste controle was dat wilden in hun wagens stappen ondanks het 1 op de 127. feit dat ze volgens de politie zichtbaar te Volgens de politie is er een stijgende lijn Gemiddeld komt het er op neer dat 1 op veel gedronken hadden. HILVERSUM (ANP) - De 28- jarige Mustafa Y. heeft gister middag in Hilversum zijn 24-ja rige landgenoot R. Sajan met een mes doodgestoken. De mannen, die allebei in Bus- sum wonen, ontmoetten elkaar in een bioscoop in Hilversum. Tijdens de pauze ontstond er een scheldpartij die buiten werd voortgezet. Mustafa trok toen plotseling een mes en stak Sa- jan daarmee zeven tot acht keer in de rug. Hij rende weg en verborg het mes in de tuin van een hotel. Daar werd het later, nadat Mustafa op aanwijzing van andere Turken was aange houden, teruggevonden. Na ver hoor bleek dat Mustafa een tijd lang bij de ouders van Sajan in Bussum had ingewoond en dat toen al de onenigheid tussen de twee is ontstaan. Toen de twee elkaar in de Hilversumse bio- schoop opnieuw tegenkwamen, laaide de oude ruzie weer op. Mustafa heeft een volledige be kentenis afgelegd. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond Iaat een 18-ja rige Leidenaar aangehouden, die er van wordt verdacht in de afgelopen twee weken ten minste dertig vrouwen vanaf zijn brommer onzedelijk te heb ben betast. De jongeman opereerde voorna melijk in de omgeving van de Oegstgeesterweg. Daar reed hij op zijn brommer met een goud kleurige helm en een sjaal voor zijn gezicht. Als hij een vrouw zag lopen of fietsen kwam hij in actie. Zaterdag al betrapte de politie de man toen hij een vrouw op de Oegstgeesterweg aanrandde maar omdat de sur veillancewagen in tegengestelde richting reed, was de man in middels weer verdwenen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en. 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Scholier mishandeld EINDHOVEN (ANP) - De Eindhoven se politie heeft het afgelopen weekeinde de 17-jari- ge J. T. en de 16-jarige M. W., beiden uit Eindhoven, aange houden omdat zij een 14-jarige scholier hebben mishandeld. Het slachtoffer was vrijdag avond laat in een park vastge bonden aan een boom en daar na geschopt en geslagen. Ook probeerde het tweetal de trui van de jongen in brand te ste ken. Uiteindelijk verdwenen zij en namen al het geld van de scholier mee, te weten drie gul- (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De rijkspolitie in Dordrecht heeft gisteren drie mannen aangehouden wegens poging tot moord op de 42-jarige mevrouw Maria O. uit Hardinxveld-Giessendam. Het zijn haar 42-jarige echtgenoot Jan Willem O. en twee huurmoordenaars, de 32-jarige H. P. de H. en de 29-jarige M. P. van D., beiden uit Rotterdam. Het tweetal zou voor hun (op het laatste nippertje mislukte) moordaanslag 4000 gulden ontvangen. De twee Rotterdammers lokten op maandag 28 november de vrouw uit haar huis met het verhaal dat haar man een autoongeluk was overkomen. Op weg naar het ziekenhuis van Gorinchem bedwelm den zij haar. De vrouw werd vervolgens in het Zederikkanaal in de Alblasserwaard gegooid. In het koude water kwam zij echter weer bij bewustzijn en wist de wal te bereiken. Zij werd op de kant geholpen door haar echtgenoot die had staan toekijken. Op aandrang van de buren werd de politie gebeld. Pas na dagenlang verhoor bekende Jan Willem O. dat hij zijn vrouw, met wie hij in een echtscheidingsprocedure is gewikkeld, om het leven had willen laten brengen. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de rol van elk van de drie verdachten en speciaal naar die van de echtgenoot Het is nog onduidelijk wat hij precies op de plaats van de moordaanslag heeft gedaan. Maria O. wil daar geen opheldering over geven: „Er zijn al de zotste verhalen in onloop, maar dat kan me niets schelen. Voor mij is het een hele klare .zaak. Binnenkort voor de politie ook". VOLENDAM De leveranciers voor het Nederlands voetbalelftal, PSV. Feyenoord, AZ en Ajax hebben het sectiebestuur in overweging gege ven Joop Brand aan te stellen als chef d'equipe voor het WK-voetbal in Ar gentinië. Brand, op dit moment tech nisch coördinator bij Volendam, lijkt echter weinig kans te maken bij het sectiebestuur, dat vooralsnog de door de spelers gewenste Jack van Zanten niet acceptabel acht en meer ziet in een oplossing met in KNVB-dienst zijnd personeel. VANDAAG TIEN PAGINA'S Het was dit week einde baggeren ge blazen op de voet balvelden zowel bij de profs als ama teurs. Toch komen de liefhebbers lie ver binnen de lijnen dan te moeten ho ren dat hun partij is afgelast. Of moeder de vrouw net als deze willekeurige 1 spelers van HDV 6 BPff in hun nopjes zijn met de activiteiten van de mannen on der deze omstan digheden kan ern stig worden betwij feld. Want de plunje dient volgend week einde toch weer ge streken klaar te lig gen, voor wellicht een nieuw modder bad. HILVERSUM Bij de tennisbond staan niet minder dan 80.000 mensen op een wachtlijst om te kunnen worden ingeschreven bij een tennisclub. Dit cijfer blijkt uit een enquête die de inmiddels 320.000 leden tellende KNLTB heeft uitgevoerd. Er zouden, aldus de tennisbond, duizend banen bij moeten komen om de 80.000 wachtenden speel- gelegenheid te bieden. ROTTERDAM Rob Czabania is eindelijk (boks) prof. Een jaar lang heeft de Rotterdammer geprobeerd een licentie te verkrijgen, maar de boksbond wenste niet mee te werken. Bij hoge uitzondering is de toestemming nu toch afgekomen, nadat een college van vier specialisten los van de bond daartoe had geadviseerd. De NBB had eerdere aanvragen verscheidene keren afgewezen, omdat er afwijk ingen waren geconstateerd in het EEG van Czabania. DEN HAAG In de sportwereld zijn dezer dagen twee opmerkelijke huwelijken voltrokken. In Amerika trouwden tennismiljonairs Chris Evert en Jim Connors (eindelijk) met elkaar en in Rusland gaven turnster Ljoedmilla Toeristjeva en atleet Valeri Borsov elkaar het jawoord. Naar verluidt heeft de bruiloft van het Amerikaanse paar meer gekost dan dat van het Russische koppel. AMSTERDAM Winkeldiefstal, mishandeling en brand stichting waren afgelopen weekeinde geliefkoosde bezighe den van zich voetbalsupporters noemende vandalen. In het Olympisch Stadion staken Amsterdammertjes een houten opslagkeet voor oud papier in brand. Het gebouwtje brandde tot de grond toe af. In Eindhoven wer den zaterdagmid dag Utrechtse jon gens aangehouden, nadat zij waren be trapt op winkeldief stal en vervolgens op de vuist waren gegaan met om standers. Vóór de wedstrijd werd een tyvaalftat arrestan ten aangevuld met een „collega-sup porter" die iemand had mishandeld. Na woensdag even de kwartfinale in het beker-gebeuren te hebben ge haald.... ....stond PSV zaterdag alweer in de wei om met FC Utrecht af te reke nen. De Eindhovenaren staan nu wel een straatlengte voor op de concurren- HAARLEM Op 79-jarige leeftijd is zaterdag in Heem stede de eerste Ne derlandse trainer van het Nederlands voetbalelftal overle den. Kaufman, die de laatste jaren nog actief was als coach van het team van de oud-interna tionals in de ont moetingen met HFC op Nieuwjaarsdag, was van 1935 tot het begin van de tweede wereldoor log bondscoach om dat daarna tot 1951 voort te zetten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1