HSV legt Starlift geen strobreed in de weg „Belachelijk dat ik judokampioen word" Badmintonjeugd nog niet rijp voor de top Krachtsverhoudingen in zwemsport onaangetast SPORTTRIBUNE RIJSWIJKSE PLOEG MOEITELOOS NAAR RUIME ZEGE -- - - - Volleybalsters op verlies tegen Hongaarse teams NATIONALE TITELS WEER BIJ DEZELFDE SPELERS Viktor Kortsjnoj ovatie LEIDSE C0URAN1 pagina ij RIJSWIJK - Hamburger SV stond zaterdagmiddag in de eindelijk weer eens goed gevulde Marimbahal te Rijs wijk ruim binnen het uur al weer met beide benen op de grond. De Westduitse illusie op een mogelijk suc cesvol optreden tegen Star- lift was razendsnel, in wel geteld 52 minuten, ver stoord. Tevoren hadden de Duitsers nog buitengewoon optimistisch aangekondigd de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen be paald nog niet als een ho peloze opgave te willen be schouwen. Mede daardoor kwam de klap dan ook dub bel zo hard aan. Want de moedige prognoses van trainer/speler Klaus Meetz, die overigens in de tweede set tegen een gele kaart van de Belgische scheidsrechter W. Calledout op liep. en de zijnen bleken reeds in het eerste treffen ver bezijden de waarheid. Starlift maakte het kar wei in eigen huis kinderlijk een voudig (3—0) af. De setcijfers 156. 153 15—7 spreken voor zich. Hamburger SV kwam er in het geheel niet aan te pas. En de return komend weekeinde is dan ook zeker niet meer dan een nu eenmaal voorgeschreven for maliteit. Het kan immers normaal gespro ken niet meer kapot. Starlift haalt met gemak de volgende ronde. Geen mens die daar nog aan twij felt. De spelers van Hamburger SV met toch vijf internationals in de gelederen inbegrepen. Met diep gebogen hoofd spoedden zij zich direkt na afloop van het voor de Westduitsers uitermate ontluis- Opnieuw is de verdediging van Hamburger sv kansloos. Aanvoerder Klaus-Peter Weinhold vormt met zijn blok geen bedreiging voor Loek Willemstein, die ondanks zijn duimblessure een goede wedstrijd speelde. terende gebeuren richting kleedka mer. om daar korte tijd later met evenmin al te vrolijke gezichten weer uit te voorschijn te komen. Sensatie Geen verrassing dus wat Starlift contra Hamburger SV betreft Op naar de tweede ronde. Maar dan komt naar alle waarschijnlijkheid wel een levensgrote sensatie voor de dag. Want de komende tegenstander zal vermoedelijk niet het alom verwachte Madost Zagreb worden. De Joegoslavi sche kampioen verloor namelijk met ruim verschil (eveneens 3—0) bij Real Madrid. Ook hierbij tot de verbeelding sprekende tussen standen: 15-9,15-6,15-5. Coach Pierre Mathieu had zijn spe lers in de voorafgaande dagen ge waarschuwd Hamburger SV niet al te zeer te onderschatten. Maar al vlug bleek dat de Westduitse gas ten de Rijswijkse formatie geen strobreed in de weg zouden kun nen leggen. Starlift hoefde niet eens tot het uiterste te gaan om de kandidatuur voor de tweede ronde veilig te stellen. Loek Willemstein, met een gebles seerde linkerduim aan de ontmoe ting begonnen, zei na afloop ge schrokken te zijn van de onthut sende zwakte bij HSV. „Wat een verschrikkelijk slechte ploeg" al dus de 25-jarige aanvaller. „We hebben hier nauwelijks echt moei te voor moeten doen. Ik heb mijn duim, waarvan de banden enigs zins zijn ingescheurd, totaal niet belast. En dan ging het ook wel. We hebben bij lange na niet het onderste uit de kast gehaald". Aanvankelijk leek de confrontatie tussen Starlift en HSV nog wel wat aantrekkelijks te beloven. Sinds lange tijd was er eindelijk weer eens sfeer in de Marimbahal. Een hoempa-orkest zorgde voor de mu zikale omlijsting. De vreugde op de HEERLEN De dames van Van Houten VCH hebben het eerste duel uit de eerste ronde van de Europa Cupstrljd voor landskam pioenen met NIM SE Boedapest met 3—0 verloren. De setstanden waren 15—3,15—6 en 15—10. In het Europese toernooi voor bekerwinnaars (dames) verloor Quick Orion In Doetlnchem met 3—1 van het Hongaarse Vasas Boedapest: 12—15, 15—7, 15-8, 15—3. De heren van Delta Lloyd versloe gen in het eerste treffen het Zweedse Tapper Gothenburg in de strijd om de Europa Cup voor cupwinnaars met 3—0. De set standen waren: 15—6, 15—9 en 15-5. tribunes was van korte duur. De krachtsverschillen bleken veel te groot. Geen greintje spanning viel te beleven. Hamburger SV stelde hevig teleur. In deze vorm lijkt de ploeg niet eens waardig voor een internatio naal avontuur. In de Nederlandse competitie lopen veel betere ploe gen rond. Hoge, doorzichtige aan vallen maakten het Starlift "bijzon der gemakkelijk. Via het blok wer den dan ook de nodige punten gescoord. Variatie Ook de verdediging van de V duitse titelhouder liet het ee ander te wensen over. Met g rieerd spel sloeg Starlift rege tig levensgrote bressen In de andelljke defensie. De Westdi spelers stonden bij de me smashes van vooral Wlm The sen regelmatig met de ogei knipperen. En met een dl zucht maakte co-trainer Lada halverwege al duidelijk niet heil meer in de ontmoeting zien. Eigenlijk alleen in de eerste kwam HSV heel even voor. 3—1, daarna was het definitief beurd. Moeiteloos pakte St> met 15—6 de eerste si tweede kon Starlift doen wat wilde: 15—3. De Rijswijkse speelde vrijwel constant in dt stelling Frank Constandse, i Schmidt, Jan Warns, Loek Will stein, Ad van van der Velden Wim Thewissen. Af en toe m< Rob Lantsheer op de plaats Warns spelen. In de laatste se opnieuw zonder enige inspann met 157 werd gewonnen, ma ook Hans Krieger nog even opwachting in het team van f lift. De volgende halte wordt schijnlijk Real Madrid, een teg^ stander waarmee Starlift vorig ji afrekende. Indien dat kan word| herhaald, staat de formatie trainer/coach Pierre Mathieu I nenkort de Europa Cup-finale I Basel te wachten. De kansen f toe zijn aanwezig. Loek Willeij stein, ironisch: „Het wordt w gezelligheid troef, straks in drid". Hamburger SV was al larl vergeten. De Westduitsers reisej intussen met stille trom waarts. DICK K TILBURG Sinds de tijd perken Geesink en Ruska zonk de Nederlandse |u- dosport in een diepe put. Internationaal werd Neder land letterlijk en figuurlijk van de mat geveegd. Op de Olympische Spelen van Moskou in 1980 wil Neder land met een ploeg deel nemen, die zich behoorlijk zal kunnen weren. Dat heeft Peter Snijders sinds twee jaar bondscoach, zich ten doel gesteld. Tijdens de Nederlandse kampioen schappen in Tilburg moest dezelf de Peter Snijders tot zijn leedwe zen constateren dat het Nederland se topjudo binnen afzienbare tijd nog niet over de rand van de put, waarin de sport zonk sinds Ruska- 1972, kan en mag kijken. In Tilburg heerste de (middelmatige) oude garde, waarin geen Olympische toekomst schuilt. Een man als Wil Peters, de 25-jarige metselaar uit Geleen, die kampioen werd bij de superzwaargewichten, en boven dien zilver veroverde in de klasse alle categorieën, heeft geen inter nationale toekomst omdat hij ten opzichte van zijn privè-leven geen centrale trainingen kan verant woorden. Met speels gemak ook werd Ton van de Kordelaar, de 29-jarige Haarlemmer, kampioen in de zwaargewichtklasse tot 95 kilo gram. Van de Kordelaar was acht. negen jaar geleden een belofte. Hij stopte ruim een jaar met judo, omdat hij zijn tegelzetbedrijf goed op poten wilde zetten. In Tilburg nam hij aan de nationale titelstrijd deel, nadat hij zich met zoveel gemak door het districtstoernooi had gevochten. Van de Kordelaar werd in Tilburg met pijnlijk gemak ook nationaal kampioen. Hij rea geerde realistisch: „Het is belache lijk dat ik kampioen ben geworden. Een bewijs hoe slecht het met het Nederlandse judo op dit moment gesteld is". De kampioenschappen in Tilburg, waarbij nationale vedette Jan Bos man (enkelblessure) en Peter Ade laar (weinig interesse) ontbraken, brachten ook positieve zaken aan het licht. Zoals bijvoorbeeld de titel in de klasse tot 71 kilo van de Limburger Theo Hoen. Deze 20-jarige sportstudent uit Schin- veld won al zijn partijen tot de finale op Ippon. Zijn tegenstand was niet gering, onder anderen van de broers Herman en Do Boersma, van de Sportschool die de Europese bekerfinale haalde. Herman Boersma verweerde zich in de eindstrijd tot het uiterste, maar was kansloos tegen de vinni ge Hoen, die om studieredenen niet aan de centrale trainingen kan deelnemen. Bij de beschikking over meer tijd, krijgt hij zeker kansen zich te plaatsen voor Mos kou. Moment van het-duel tussen de judoka's Knegtjens en De Brot. Henk Numan in de klasse alle wichten, Peters, in de eindstrijd wedstrijden hypernerveus. Een ty- dus verrassen. Zo kun je winnen, categorieën. Numan verraste de met een stevige wurging. Numan pe, dat Snijders graag heeft. Snij- Numan heeft klasse. Als hij wil kan kampioen bij de superzwaarge- is normaal wat laconiek, maar in ders: „Zo'n jongen kan flitsen en hij ver komen". UTRECHT Joke van Beusekom behaalde haar negende nationale titel In het damesenkelspel, Rob Ridder triomfeerde voor de vijfde maal In successie bl| de heren, het damesdubbelspel was voor de vier de keer een aangelegenheid van Joke van Beusekom en Mar|an Rid der, het herendubbelspel werd ook al een herhaling voor de broers Plet en Rob. Ridder en een vijfde prolon gatie schreef het echtpaar Mar|an en Rob Ridder op zijn naam met een zege In het gemengd dubbel spel. Maureen Oskam drong door tot de halve finales in het damesenkelspel. Daarin stuitte zij op de "eeuwige nummer twee" Marjan Ridder. De laatste boekte in de afgelopen maanden enkele klinkende internationale suc cessen en had daarmee haar vorm gedemon streerd. Voor velen gold zij zelfs als favoriete voor de damestitel, waarmee dan aan de triomfreeks van Joke van Beusekom een eind AitL Rob Ridder Joke van Beusekom zou zijn gekomen. In de eindstrijd tegen Joke was Marjan in de eerste set nergens (1-11), maar ze herstelde zich in de tweede set knap. Op het beslissende moment, bij de stand 9-9, na een achterstand van 6-2, ontbrak haar weer net dat tikje dat haar de toegang tot de wereldtop ontneemt. Dat tikje heeft Joke van Beusekom juist wel en dat bewees zij in deze slopende eindfase: 12-10. De twee jeugdige exponenten bij de heren. Rob Nout en Richard Paul, etaleerden ook hun kwaliteiten. Vooral de twintigjarige Arnhemmer Richard Paul zorgde voor een geweldige sen satie door de als nummer twee geplaatste Clemens Wortel in de achtste finales uit te schakelen. "Hij zit ook nog in de jeugdselec- tie, ondanks zijn twintig jaar", zegt Sörensen, "hij heeft veel talent en ook ambitie. Als dat gebundeld kan worden, is hij een man, die in staat moet worden geacht binnen niet al te lange tijd opvolger van Rob Ridder te worden". Zover is Rob Nout nog niet. Maar zijn onmis kenbare aanleg bestempelt hem als een troef aas, die onder goede leiding een nieuwe dimensie aan de vaderlandse herentop kan geven. In de derde ronde werd zijn wilskracht gebroken door Cock Koenekoop. De vijf finales werden alle in twee sets beslist en dat zegt voldoende. Het waren geen flinke- rende eindstrijden, maar meer plichtmatige nummers. De koek was verdeeld. De winnaars stonden vast. Dat bleek duidelijk in het here nenkelspel, waar Guus van der Vlugt geen enkele poging deed Rob Ridder tot een krachtsinspanning te dwingen. Hij nam bij voorbaat genoegen met de tweede plaats. De dubbelspelen brachten ook al weinig of geen spanning. Of het moest bij de heren het gerucht zijn, dat bondscoach Sörensen wil trachten de vertrouwde formatie Rob en Piet Ridder uit elkaar te halen en een nieuw koppel te vormen met Rob Ridder en Herman Leidel- mijer. Hij zou deze équipe voor de eerst keer willen laten optreden tijdens de internationale kampioenschappen van Zweden, in januari. Maar zover is het nog niet, want Piet Ridder heeft een onderhoud aangevraagd mét Sören sen om een en ander door te praten. Nu werden de broers weer kampioen, werden Rob en Marjan het ook weer eens in de mixed, waarmee Rob Ridder met drie titels de de succesvolste speler in het toernooi werd. HÜHHH OOST-BERLIJN Bij wijze van uitzondering was het ditmaal geen zwemster, die beslag legde op de enige Nederlandse zege bij de wedstrijden in Oost-Beriijn, waar vertegen woordigers van zo'n vijftien landen aan de start verschenen. Het was de Utrechtse zwemmer Fred Eefting, die samen met Ro bert Rudolf onder de 2 minuut 10 seconden bleef op de 200 meter rugslag en de Hon gaar in de eindsprint versloeg: 2.09,45 tegen 2.09,58. Op de halve afstand legde Eefting landse vertegenwoordiger bij de heren, Re ne van der Kuil, deed het voortreffelijk. Hij finishte zaterdag als vierde op de 100 meter vrije slag in 54,02 sec. en werd gisteren tweede op de 200 meter vrije slag in 1.56,93. Winnaar werd hier de Italiaan Paoio Ravelli. Voor het overige bleken de krachtsverhoudingen sinds de Europese kampioenschappen van deze zomer in Jönköping ni^t merkbaar gewijzigd. Met dien verstande, dat de terugval bij de heren gemid deld groter was dan die bij de dames. Daaraan was het feit niet vreemd, dat Oost-Duitsland bij de heren er maar niet in slaagt een rol van betekenis te spelen. De Oostduitse dames daarentegen schitterden als vanouds. Enith Brigitha en Annelies Maas moesten op alle vrije slagafstanden hun meerderen erken nen in Barbara Krause en Petra Thümer. Brigitha wist de verschillen vrij klein te houden. Annelies Maas moest meer terrein prijsgeven. Zij probeert dan ook rond de Australische trip, die de twee zwemsters in januari maken, een trainingskamp te organiseren om op die manier de trainingsachter stand weg te werken. Bij selectiewedstrijden in het 25 meterbad van Vleuten heeft de Utrechtse zwemster Monique Bosga zaterdag het nationale record op de 200 meter rugslag twee seconden scherper gesteld. Diane Edelijn, die op hetzelfde ogenblik deelnam aan de wedstrijden in Oost-Berlijn, had met 2.19,30 de snelste tijd op haar naam staan. Monique Bosga finishte in 2.17,3. Voorts vestigde Frank van Keste- ren van De Otters met een tijd van 1.57,3 een nieuw adspirantenrecord op de 200 meter vrije slag. Na afloop van de selectiewedstrijden in Vleuten heeft Ineke Ran zaterdagavond nog deelgenomen aan estafette-wedstrijden van De Vechtstreek in Utrecht. Als startzwemster van de estafetteploeg van DJK verbeterde zij daarbij het nationaal adspi rantenrecord op de 100 meter vrije slag (25 meter- baan) tot 57,6 seconden. BELGRADO Boris Spasski heeft zaterdag di b in onvoordelige stand d D avond tevoren afgebroke M zevende partij van o g tweekamp tegen Vikto o Kortsjnoj na zeven zette w gewonnen moeten geveiv Kortsjnoj leidt thans in dt c finale van het kandidaten toernooi met 5—2 en heel uit de resterende 13 partij en nog 5 1/2 punt nodii om zeker te zijn van he j recht wereldkampioen Kar pov uit te dagen. Kortsjnoj kreeg van de volle speel zaal (meer dan drieduizend toe schouwers) een. daverende ovatie toen zijn tegenstander met een achterstand van drie pionnen hel zinloze van verder spelen inzag en capituleerde. Spasski zag er uitge put uit. De zevende partij (de Tartakowen variant van het damegambiell wordt algemeen beschouwd als de beste van de tot dusver in de serie gespeelde partijen. Op ongemeen hoog niveau ontweek beide grootmeesters ook maar een moment de scherpste voortzetting, Spasski geloofde blijkens zijn eigen uitlatingen lange tijd de zege in de knip te hebben, maar strandde op de welhaast legendari sche verdedigingskunst van zijn tegenstander. Kortsjnoj gelat in zulke situaties als bijzonder ge vaarlijk. Hij kwam een pion voor en wikkelde zaterdagmiddag bin nen veertig minuten naar winst af. Er zal heel wat studie voor nodig zijn om aan te wijzen waar de beslissende fout is gemaakt. Kortsjnoj, noch Spasski was daar direct na afloop toe in staat. In Belgrado hellen de aanwezige grootmeesters steeds meer over naar de mening, dat Kortsjnoj in deze vorm door niemand kan wor den bedwongen. Zelfs niet door zijn eigen vriend Robert Fischer. Grootmeester Robert Byrne (VS) gaf als zijn mening in een inter view met het Amerikaanse blad „Time", dat zelfs wereldkampioen Karpov tegen een in deze vorm verkerende Kortsjnoj geen kans zou hebben. Het vervolg van de partij: Wit" Kortsjnoj Zwart Spasski. Afgebroken stand: Wit Kh2, De7, Ta7 pionnen h3. g2, f4. e4. Zwart: Kg8, Dd4, Tf8, pionnen: h6, g7, a5. 42. f4-f5 (afgegeven zet van Kortsjnoj) h6-h5; 43. Ta8xa5; Dd4-d2; 44. De7-e5; Dd2-g5; 45. Ta5-a6; Tf8-f7; 46. Ta6-g6; Dg5-d8; 47 f5-f6; h5-h4; 48. f6xg7. Spasski geeft het op. Eindstand: Wit: Kh2, De5, Tg6, pionnen: h3, g2, g7, e4. Zwart: Kg8, Dd8, Tf7, pion: h4.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18