schaatsers nog matig in vorm PRO PATRIA OPPERMACHTIG Louk Sanders door John Paish gestuit Sportwereld Handbalsters Joegoslavië wereldkampioen B-groep Bestuursmutaties Nederlandse roeibond Gelijkspel en verlies hockeyploeg SPORTTRIBUNE ZIJDELINGS Wielerkalender voor amateurs Degradatie voor twee bridgeteams Hulp van sponsor voor Europa Cup Korfbalbond 80.000 leden Astrid Jansen in de Wal negende LEIDSE COURANT/ MAANDAG 12 DECEMBER 1977 PAGINA 11 BOSSCHENHOOFD Hoewel Louk Sanders, mede dank zl| de op zijn internationale toernee verworven Inzichten, schier onbereikbaar ver boven de nationale tennlstop is uitgestegen, blijkt zijn deelneming aan het toernooi van het door de KNLTB georganiseerde wlnterclrcult 'niet garant te staan voor een ononderbroken zegereeks. In de Westbrabantse plaats Bosschenhoofd zette de 29-jarige Brit John Palsh, Sanders In de finale de voet dwars: 7-5,6-3. Sanders voerde als excuus voor zijn matige spel in de finale overver moeidheid aan. een laat gevolg van zijn reis door Azië en Australië. Sanders, die in de halve finales met 7-5, 6-3 van Rolf Thung had gewonnen, schakelde in de kwartfinales de rijk getalenteerde Mare Albert, winnaar van het eerste toernooi in Hoorn, uit. Daarvoor had Sanders drie sets en veel inspanning nodig: 7-5, 2-6, 6-4. Zijn bewonder ing voor Marc Albert uitte hij na afloop: „Deze jongen speelt veel beter,, dan ik op die leeftijd presteerde". Bij de dames is de strijd, volgens verwachting, beslist in het voordeel van nationaal kampioene Elly Vessies. Zij won ook dit derde toernooi, ditmaal door een zege van 6-0, 7-5 in de finale op Marriet Pakker. Uitslagen eerste ronde heren: Sanders—Keunen 6-2, 6-3; Albert—Panman 6-3, 4-6, 6-2; Thung—Fleury 6-2, 6-0; Heffels—Hornman 7-6, 6-7, 6-4; Fok—Laudin 7-5, 61; Schapers— Lloyd (GBr) 62, 4-6, 60; Paish (GBr>—Gorter 7-5, 6-3; Van Min—Koek 62. 3-6, 63. Kwartfinales: SandersAlbert 7-5, 2-6, 6-4; ThungHeffels 62, 6-4; Fok—Schapers 63, 7-5; Paish—Van Min 7-5, 7-6. Halve finales: Sanders—Thung 7-5, 6-3; Paish—Fok 6-3, 7-6. Finale: Paish—Sanders 7-5, 63. Dames: kwartfinales: Vessies—Albers 62, 6-3; Blom—Van Erven 62, 6-4; Schothor st—Schutte 3-6, 7-5,61Pakker—'Veentier 6-3, 6-4. Halve finales: Vessies—Blom 6-4, 7-5; Pakker—Schothorst 7-5, 63. Finale: Vessies—Pakker 6-0, 7-5. De 20-jarige Nieuwzeelander Chris Lewis is uiteindelijk In het toernooi in Adelaide pas gestuit In de finale. Nadat de jeugdkampioen van 1975 van Wimbledon eerder had afgerekend met de Australiërs Dent en Warwick verloor hij In de eindstrijd In vijf sets van de Amerikaan Tim Guilikson: 3-6, 6-4, 3-6. 62. 64. In Kaapstad deelden Guillermo Vilas (Arg) en Sherwood Stewart (VSt) de hoofdprijs, nadat hun finalepartij wegens regen was gestaakt. Billy Jean King verzekerde zich gisteren van de hoofdprijs van 10.000 dollar door in de finale met 6-3, 61 te winnen van de Britse Virginia Wade. Betty Stöve (die eerder van King had verloren), legde beslag op de derde plaats door in een partij van één set met 6-3 te winnen van de Roemeense Virginia Ruzici. Gaby Minneboo veroverde in Ahoy' de nationale dernytitel achter gangmaker Bruno Walrave. Op de tweede plaats rijdt Rietveld achter Duivenbode. Oerde en vierde werden Huveneers en Pronk. LILLEHAMMER Oe Nederlandse he renkernploeg kan enigszins gerust zijn. Tijdens de laatste selectiewed strijden van de Noren voor de Inter land tegen Nederland op 17 en 1S december In Hamar zijn er op het natuurijs van Ullehammer geen schok kende tijden op het Ijs gezet. Voor coach-trainer Jos Tenman een nogal teleurstellende zaak, maar voor Ten- man was er een excuus, het Ijs was niet in een al te beste conditie. De enige echte uitschieter leverde Sten Stensen die de 3000 meter in 4.23.1 aflegde en met deze tijd tevens voor een baanrecord zorgde. Op de 5000 meter, vaak de beslissende afstand, kwam geen van de Noren beneden de 7.30. Stensen was opnieuw de sterkste in 7.39.0. Uitslagen: 500: 1. Kay Stensjhemmet 40.0. 2. Jan Egil Storholt 40.3, 3. Terje Andersen 40.6. 1500: 1. Sjöbrend 2.06.5. 2. Storholt 2.06.7, 3. Stensen 2.07.1 3000: 1. Stensen 4.23.1, 2. Sjöbrend 4.23.7, 3. Storholt 4.25.0. 5000: 1. Stensen 7.39.0, 2. Storholt 7.41.3, 3. Stensjhemmet 7.44.8. De Canadees Gaetan Boucher heeft In het nog jonge schaatsseizoen zaterdag opnieuw een overwinning geboekt. Hij won bij Internationale sprintwedstrijden In Inzeil de 500 meter In een zeer goede tijd van 38,75 seconden. Twee weken geleden, op 26 en 27 november, won de 19-jarige sprinter een internationale sprintvier kamp in Berlijn. Boucher's landgenote Sylvia Burka maakte het Canadese succes compleet. Zij won de sprint bij de dames in de tijd van 43,12 seconden. Drie schaatsers uit Oost-Duitsland hebben tijdens internationale wedstrijden in het Zuidduitse Inzeil hun stempel gedrukt op de 5000 meter. Andreas Ehrig werd eerste in een tijd van 7.22.62 voor Jurgen Warnicke 7.22.97. Als derde plaatste zich had ingeschreven, kwam evenmin in actie. Hij was de dag tevoren door zijn hond in het been gebeten en achtte een rustdag op zijn plaats. Ineke Kooyman, die geen deel uitmaakt van de dameskernploeg, heeft in Utrecht een deel van de kernploeg van Ab Krook achter zich gelaten. Tijdens het driebanentoernooi eindigde zij na de 1000 en 1500 meter als eerste, voor Sophie Westenbroek en Hanne de Jong. De tijden van Kooyman over respectievelijk de 1000 en 1500 meter waren: 1.33.2 en 2.22.8. Sophie Westen broek reed de snelste 1000 meter, maar moest op de 1500 teveel prijsgeven: 1.32.9 en 2.23.6. Derde werd Hanne de Jong in 1.34.4 en 2.23.1. Hennie Top werd gediskwalificeerd. Andreas Dietel in 7.28.47. Vierde werd de West duitser Herbert Schwarz die eerder een Westduits, record op de 1500 meter had gereden (2.03.3) in 7.31.08. Friesland heeft zaterdag voor de zesde keer In zeven jaar (vorig jaar ging de trofee naar Drente) beslag gelegd op de Zilveren Schaats. Deze onderscheiding is de Inzet van een wed strijd tussen de gewesten Friesland, Groningen en Drente. Bij de heren kwam Friesland uit met een ploeg van de tweede garnituur. Onder meer ontbraken Hilbert van der Duim, lep Kramer, Harm van de Pal en Teun Busser. Hans van Helden, die wel BUNNIK Op de kalender van de belangrijkste amateurwedstrij den zullen volgend jaar, niet zoals in 1977, de Ronde van Noord-Hol land en de Ronde van Overijssel samenvallen. Noord-Holland vindt plaats op 3, 4 en 5 mei, Overijssel op de zaterdag die onmiddellijk daarop volgt. Tijdens het kalen dercongres, dat In Bunnlk werd gehouden, werd bepaald dat ten hoogste 102 renners In een klas sieker zullen mogen vertrekken. De kalender van de belangrijkste da amateurwedstrijden voor het nieu we jaar ziet er onder meer als volgt uit: maart 11: Ster van Zwolle, 18: Ronde van Zuid-Holland, 29: Omloop Glazen Stad (Naaldwijk). April 2: Ster van Bladel (merkenkam- pioenschap). Mei 13 en 15: Provinciale kampioen schappen. 17/24: Olympia's Ronde door Nederland. Juni 24: Wegkampioenschap van Ne derland. Juli 24/28: Nationale baankampioen- schappen. September 16: Clubkampioenschappen Dronten. SCHEVENINGEN De twee Haagse bridgeteams Dtudlecen- trum en Buitenhof zijn dit week einde gedegradeerd uit de mees terklasse. Studiecentrum verloor de beslis sende confrontatie met Continen tal verrassend met maximale cij- •ers (20—0) na daarvoor al nindere te zijn geweest van Star (11—0) en USS 2 (13—7). Oe nationale titel ging naar ABC dat in de iaatste drie wedstrij den, die gespeeld werden in het Europa Hotel te Scheveningen, 48 punten verzamelde. Daarvoor zorg den de koppels Sint-Rebattu en Bist-Van Oppen. De eindstand is: 1. ABC 1 197 punten; 2. Star 162; 3. USS 2 159; 4. USS 1 144; 5. Continental 132; 6. ABC 2 127; 7. Studiecentrum 116; 8. Buitenhof 64. Sportschool Boersma kansloos verslagen OOST-BERLIJN Sportschool Boersma uit Amersfoort is er zater dag in Oost-Berlijn niet in ge slaagd de Europese beker voor ploegen te veroveren. De Amers- foorters verloren kansloos de tweede wedstrijd tegen de Oost- duitse kampioen Dynamo Hop Pe- garten met 6—0. De eerste wed strijd, vorige week in Amersfoort, ging verloren met 7—0. DEN BOSCH Falcon/Den Bo sch, lijstaanvoerder in de eredivisie basketbal heren zal blijven spelen in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Bossche ploeg, die na overwin ningen op MTV Giessen en Slavia Praag, de kwart-finales had be reikt, heeft een sponsor (Opstalan uit Oisterwijk) gevonden om de kosten te dragen. Het nadelig sal do van de wedstrijden (uit en thuis) tegen Kvarner Rijeka (Jsl), Gabetti Cantu (Ita) en BC Caen (Fra) werd geschat op ruim 50.000 gulden. UTRECHT Zaterdag hield het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond te Utrecht de jaarlijkse algemene vergadering. In zijn openingsrede wees voorzitter Van Dijk op de uitstekende positie van het verbond. Het ledental steeg tot boven de tachtigduizend. Financieel deed het KNKV het ook goed. want op de rekening der verantwoording van ruim 1.720.000 gulden werd een voordelig saldo van 56.000 gulden genoteerd. Het hoofdbestuur werd weer op negen leden gebracht door verkie zing van de heren J. Jettinghof uit Kapelle, J. van den Brink uit Zeist en M. W. Geutjes uit Dordrecht. De scheidende leden Velthuizen en Hogendoorn ontvingen respectie velijk het ereteken en de Broekhui zen-medaille. Zinkend schip ZWOLLE De damesploeg van Pro Patria uit Zoetermeer is oppermach tig geweest tijdens het verenigingskampioenschap turnen in de Stilo- sporthal van Zwolle. St. Mauritius moest bijna negen punten prijsgeven aan de ploeg van trainer Hans van Zetten. Klimop, dat derde werd. bleef 21 punten bij Pro Patria achter. De eindstand in het verenigingskampioenschap is; 1. Pro Patria, Zoeter meer 177,20 punten; 2. St. Mauritius. Volendam 168,45 punten, 3. Klimop. Heiloo 156,25 punten, 4. Excelsior. Nijkerk 155,20 punten, 5. Pancratius, Amsterdam 155,00 punten. 6. DOO, Utrecht 148,10 punten, 7. WIK-FTS, Heerenveen 144,80 punten, 8. DOS, Amsterdam 137,60 punten, 9. SC Delfzijl 128,75 punten. Tot dusver keek vrijwel nooit iemand er van op als FC Den Haag een uitwed strijd voor de competitie puntloos beëindigde. De negatieve weerslag daar van werd doorgaans op eigen veld weer uitgepoet- st. Nu is het echter al zo ver gekomen dat de club zelfs in het Zuiderpark ui terst kwetsbaar is gewor den, zodat ploegen als NEC, FC Utrecht en giste ren nota bene NAC (dat op vreemd terrein ook nauwe lijks potten pleegt te bre ken), met een of zelfs twee punten kunnen vertrekken. Te stellen dat dit te den ken geeft is zacht uitge drukt. De ontwikkeling bij FC Den Haag begint eer der rampzalige vormen aan te nemen. Niet alleen sportief, maar - en eigen lijk belangrijker - ook fi nancieel. Want wat te den ken van toeschouwersaan tallen van vier- en driedui zend van de laatste twee thuiswedstrijden? Wat dat betreft is de Haagse prof voetbalclub al wel tot een zeer laag peil afgedaald, zodat moet worden ge vreesd dat het begroting stekort dat vorig seizoen moest worden gestopt de ze competitie wel eens een veelvoud daarvan kan gaan bedragen. FC Den Haag zou dan wel eens de tol kunnen gaan betalen voor de stelregel dat het kapitaal in het veld moet staan. Want de rente van dat kapitaal blijkt een arm zalig bedragje te zijn, dat hopelijk wat stijgt als er nieuwe impulsen ontstaan. Een daarvan zou de be kendmaking van de naam van een nieuwe trainer kunnen zijn, hoewel je je kunt afvragen of FC Den Haag er goed aan doet de reputatie te houden nooit een trainer voor het ende van zijn contract van zijn taak te ontheffen. Hoe zeer het velen ook tegen ae borst zou stuiten de aumabele en zonder twij fel bekwame huidige oe- fenmeester de hoogste verantwoordwlijkheid te ontnemen, een wat nauw lettende toeschouwer kan zien dat FC Den Haag on der de huidige, wat uitge bluste en teleurgestelde leiding een zinkend schip is. Een andere koers, ge richt op de toekomst zou wellicht zinvol kunnen zijn. Eresaluut Er zijn van die sporten die nimmer hoog van de toren blazen maar rustig door werken en dan met resul taten te voorschijn komen. Zeer onlangs gebeurde dat met karate waarin Ne derland twee wereldtitels behaalde, hoewel daarbij in aanmerking moet wor den genomen dat het om een van de drie wereld- toernooien gaat. Nog re center is het succes dat de zaalhandbalsters be haalden door zich te plaat sen voor de A-groep, die gevormd wordt door lan den die volgend jaar deel nemen aan het wereld kampioenschap. Beide sporten beschikken over coaches die tevoren niet bluften maar reëel de za ken beschouwen en met kennis van zaken oordelen en beoordelen. Zij blijken ook in staat hun discipe len zodanig voor te berei den dat het leveren van prestaties daarvan het lo gische gevolg is. Een ere saluut voor de karateka's en de zaalhandbalsters die hun sport middenin de schijnwerpers hebben ge plaatst. MANILLA Spanje is voor het tweede achtereenvolgende jaar winnaar geworden van de wereld beker golf. Het team, bestaande uit Severiano Ballesteros en Antonio Garrido. maakte een totaal van 591 slagen, drie minder dan de Philip- pijnen. Nederland (Martin Groe- nendaal en Jan Dorrestein) eindig de met een score van 657 op de 23e plaats. WAGENINGEN De jeugdinter- land tussen de tafeltennisteams van Nederland en West-Duitsland is voor de Nederlandse jongens in een overwinning van 5—4 geëind igd. De meisjes hadden minder succes en verloren met 8—1. AMSTERDAM Drs. Paul Schucklnk Kool Is zaterdag tijdens de' algemene laarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Roelbond gekozen tot opvolger van mr. Udo Suermondt ala voorzitter. De nieuwe praeses Is lid van de Utrechtse roeivereniging Viking. Udo Suermondt, wiens ambtstermijn reglementair niet meer kon worden verlengd, werd het erelidmaatschap verleend. Tot opvolger van penning meester Jan Fortuin, die aftredend was en zich na een termijn van zeven jaar niet meer herkiesbaar stelde, werd mr. J. Gmelich Meijling van de Hollandbeker wedstrijd vereniging aangewezen. De scheidende penningmeester kreeg de gouden erepenning van de roeibond. Mevr. drs. Wil Lippits-Wach werd herkozen. Ir. W. T. Grothuis (De Koninklijke) en G. E. W. Hille (De Hoop) namen de plaatsen in het bestuur in van de heren ir. G. J. de Wolf en drs. M. W. Wemer. die zich niet herkiesbaar hadden gesteld. De vergadering benoemde voorts ook dokter Ansko Dokkum, onder meer chef de mission van de Nederlandse Olympische ploeg in 1968 in Mexico, tot erelid van de bond. MOSKOU Astrid Jansen in de Wal is gisteren als negende geëindigd bij wedstrijden in Moskou. Rudina Pasveer werd elfde. De eerste drie in de eindstand van deze wedstrijden kunstrijden waren rijdsters uit Rusland. Met Natalia Strelkova als beste. BOMBAY Het Nederlands hoc- key-elftal Is de negen wedstrijden omvattende toernee door India wisselvallig begonnen. Zaterdag werd In Bombay tegen het natio nale team van India een knap gelijkspel van 2—2 berelkL Giste ren verloor Oranje In New Delhi van dezelfde tegenstander: 3—2. Tijdens de met een gelijkspel afge sloten ontmoeting in Bombay scoorden Ron Steens en Ties Krui- ze voor Nederland. De tweede wedstrijd tegen India leek in de eerste helft op een catastrofale nederlaag voor Oranje uit te gaan draaien. Bij de rust had India al een voorsprong van 3—0 opge bouwd. Na de hervatting kwam Nederland sterk terug. Maar de treffers van Tom van 't Hek en Andrè Bolhuis konden een neder laag niet meer verhinderen. Paul Schockemöhle toonde zich gisteren de sterkste ruiter in het belangrijkste onderdeel van het concours hippique in Zuidlaren. De Westduitser bereed het paard El Paso. Hans Steekers zegevierde afgelopen weekeinde in een wielercross in het Amsterdamse Bos door onder meer de in tweede positie lopende Gertie Wildeboer te verslaan. LÜBECK Joegoslavië is gisteren wereldkampioen zaalhandbal voor dames In de b-groep geworden. De favoriet versloeg In de finale In Lübeck in een schitterende wedstrijd Polen met 21—17. Hiervoor was echter wel twee keer vijf minuten verlenging nodig, want na afloop van de normale speeltijd was de stand 17—17. Ook bij de rust hielden de ploegen elkaar reeds in evenwicht: 9—9. De 1200 toeschouwers brachten de dames na afloop een minutenlange ovatie. Joegoslavië heeft zich geplaatst voor de a-kampioenschappen, die volgend jaar in Tsjechoslowakije worden gespeeld. Daarin mogen ook uitkomen finalist Polen, Roemenië (derde), West-Duitsland (vierde) en Nederland, dat verrassend vijfde werd. Automatisch geplaatst waren Olympisch kampioen Rusland, zilveren medaillewinnaar van Montreal en wereldkampioen Oost-Duitsland, Hon garije, derde in Montreal en Tsjechoslowakije als organiserend land. Hierbij komen dan nog drie vertegenwoordigers van Afrika, Azië en Amerika.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11