Hypotheekrente 81% j rijkspostspaarbank Machinefabriek teruggekocht van belastingen £etdóe@ouxa/nt Zakenman licht firma's op voor 57 miljoen Voorlopige stop op verzoeken om pleegkinderen Ben Essing ontkent falen bij lepra-actie Nederlands buitenland imago m verandert Kabinet—Van Agt Geen reële loonsverhoging voor bouwvakkers Eerlijk is eerlijk BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) Op verdenking van om vangrijke frauduleuze handelingen heeft de Am sterdamse centrale recherche de 58-jarige hoofd stedelijke zakenman AJVLA. aangehouden. Hij zou twee Oostenrijkse firma's in Wenen voor 57 mil joen gulden hebben opgelicht Volgens de recherche sloot de verdachte in de jaren 1973 en 1974 een overeenkomst met de Weense ondernemingen. Hij had partijen antibioti ca te koop en die waren bestemd voor een onder neming in het Joegoslaviscne Skopje. De Weense firma's zouden als tussenhandelaren optreden. Zij openden in Oostenrijk een zogenaamd accreditief waardoor A tegen afgifte van documenten bepaal de bedragen kon opnemen. Volgens de recherche zou de Joegoslavische firma direct betalen nadat kans met valse voorspiegelingen en valse handels- aan de Weense firma was geleverd. A. was er papieren het in Oostenrijk beschikbare geld op te echter in geslaagd buiten de Weense firma's om nemen, een overeenkomst te sluiten met de Joegoslaven om de antibiotica door te verkopen aan een niet Bovendien bleek het spul dat lag opgeslagen in met name genoemd land in de Derde Wereld. Hij een veem in Zwitserland „waardeloze rommel" te ontsloeg de Joegoslaven van hun verplichtingen zijn. Ze waren gedekt met valse verklaringen van tegenover de Weense firma's. A. zag echter wel echtheid. DEN HAAG Het ministerie van Justitie heeft besloten van af 1 januari 1978 nieuwe aan meldingen van adspirant-plee- gouders voor buitenlandse pleegkinderen pas voor behan deling aan de Raden voor de Kinderbescherming door te stu ren wanneer zij voor onderzoek in aanmerking komen. Het ministerie wil eerst alle ge zinsonderzoeken naar aanlei ding van aanmeldingen van vóór 1 juli 1976 zo spoedig mo gelijk laten afwerken. Men ver wacht dat dit tussen 1 april en 1 juli komend jaar gereed zal zijn. Intussen zullen geen nieu we onderzoeken meer worden ingesteld naar aanleiding van verzoeken van na 1 juli 1976. Pas wanneer alle aanmeldingen van voor die datum onderzocht zijn wordt bekend gemaakt wel ke aanmeldingen dan voor on derzoek in aanmerking komen en in welke periode die zullen worden afgewerkt. Het aantal onderzoeken en de wachttijd zullen voortaan worden afge stemd op het aantal kinderen dat, gezien het aantal binnenge komen kinderen in de voorgaan de periode, verwacht mag wor den, aldus Justitie. De nieuwe regeling van Justitie sluit aan op de beslissing van de staatssecretaris van Justitie eind augustus, dat Raden van Kinderbescherming geen voor rang meer mogen geven bij ge zinsonderzoeken ter verkrijging van een beginseltoestemming tot opname van een buitenlands pleegkind. Hij wilde hiermee ge lijke wachttijden bevorderen voor alle adspirant-pleegouders. Door de vele verzoeken om voorrang en het verschil in wachttijden in de diverse arron dissementen was de ongelijk heid volgens hem onaanvaard baar geworden. Doordat meer onderzoeken werden ingesteld dan er kinderen kwamen, dreig den te veel rapporten te verou deren. (Van één onzer verslaggevers) ALKMAAR - Heeft de stich ting Leprafonds het recht be slag te leggen bij het Wereldna- tuurfonds op een deel van de gelden uit de opbrengst van de door Ben Essing en zijn bureau Inter-essing geleide actie „Geef om de Natuur"? Het Lepra- fonds zegt van wel, omdat het heeft berekend een vordering te hebben op Essing en zijn bu reau van zo'n 4 miljoen, in ver band met het mislukken van de actie „Driemaal M" ter gelegen heid van wereld-lepradag in ja nuari van dit jaar. Gistermiddag diende voor de president van de Alkmaarse rechtbank, mr. Van den Haak, een kort geding dat het Lepra- fonds tegen Essing en zijn bu reau had aangespannen om het beslag gesanctioneerd te krij gen. De gedaagde ontkende dat er zijnerzijds sprake is van een vordering op het Wereld Na- tuurfonds. Zijn raadsman, mr. Wouters uit Amsterdam, wees er in dit verband onder meer op, dat Essing zijn vordering heeft overgedragen aan een der de, hetgeen bij een waterdichte acte van cessie is gebeurd. En overigens ontkende mr. Wouters de beschuldiging van wanpres tatie of onrechtmatige daad je gens het Leprafonds. Dat de NCRV op een gegeven moment besloot geen medewerking aan de actie „Driemaal M" te verle nen kon, zo zei hij, organisator Essing niet worden verweten. De Haagse advocaat mr. Kopp voerde het pleidooi voor het Le prafonds. Hij zei dat bureau Essing zich garant had gesteld voor bijbetaling, als de uitgaven hoger zouden zijn als de ont vangsten. Alleen al de kosten hadden ruim 1,5 miljoen be dragen, waartegenover baten stonden van slechts 513.000.-. De rechtbank doet vanmiddag uitspraak. (Van één onzer verslaggevers) BOEKELO Hoewel het beeld van Nederland in het buiten land nog steeds positief is, is het op dit ogenblik wel aan het veranderen. Het vermogen van ons land om te irriteren en de Jachtopziener en stroper leveren vuurgevecht ZANDVOORT (ANP) Een 25- jarige jachtopziener en een 28- jarige stroper uit Haarlem zijn gisteren met schotwonden in de buik in een ziekenhuis opgeno men. Twee jachtopzieners betrapten de stroper T.J. 's ochtends tij dens zijn werk in de Bloemen- daalse duinen. De stroper schoot toen met zijn geweer jachtopziener T.I.D.B. in de buik, waarop de tweede jacht opziener de stroper neerschoot, die eveneens in de buik werd getroffen. Beiden maken het re delijk. De Zandvoortse politie stelt een onderzoek in. Treinverkeer naar Parijs gestoord UTRECHT (ANP) Als gevolg van een staking bij de Franse spoorwegen zullen vandaag, za terdag en zondag een aantal treinen tussen Amsterdam en Parijs niet verder rijden dan Brussel. Dat zijn de Tee-treinen „Etoile du Nord" en „Ile de France" en de D-trein, die om 10.56 uit Am sterdam vertrekt. De staking beinvloedt ook het treinverkeer van Parijs naar Brussel. De D-trein die elke dag om 10.30 uur vertrek uit Parijs, zal uitvallen. Dat geldt ook voor de „Etoile du Nord" in de rich ting Brussel. toenemende radicalisering heb ben wat dit betreft consequen ties, in de toekomst wellicht ook economische. Dit zei oud-ambassadeur dr. H. Boon gisteren op een bijeen komst in Boekelo. Het buiten land ziet ons nog steeds als een sober levend volkje, vrijheidslie vend, zindelijk, democratisch en behept met een voortvarende handelsgeest. Maar dat beeld is bepaald door Nederlands verle den en loopt achter bij de wer kelijkheid, aldus dr. Boon. De houding van de Nederlandse re gering met betrekking tot lan den als Zuid-Afrika en Rhodesië wekt hier en daar wrevel, ter wijl men achter het Nederland se „ontwikkelingshulpsyn droom" motieven'zoekt, waarbij het Nederland te doen zou zijn om er later zelf beter van te worden. Desondanks stellen we meer voor dan we zelf vaak denken, aldus de oud-ambassa deur. Directeur Kreijman overhandigt 68.000 gulden aan deurwaarder N. Looze (links) ROTTERDAM (ANP) Directeur A. Kreijman Hiermee is de schuld gekweten. De belangstel van de machinefabriek Carmeta b.v. in Oud- ling tijdens de executie was groot. Behalve de Beijerland heeft gisteren zijn bedrijf voor directeur en de deurwaarder heeft niemand 68.000 van de belastingen teruggekocht, geboden. De onderneming was in moeilijkheden geraakt door dat zij haar werknemers voor het woon-werkverkeer 30 cent per kilometer ver goedde. Volgens de belastin gen mag maar 9 cent per kilometer worden vergoed voor het gebruik van de auto van huis naar het bedrijf. De rest wordt aangemerkt als inkomsten. Hierover moeten sociale premies worden be taald. Carmeta had dit geld niet afgedragen, omdat zij de 30 cent per kilometer als reëel gemaakte kosten be schouwt. Het bedrijf was tot betaling van dit geld aan zijn werknemers overgegaan, om- De heer Kreijman klaagt er over, dat de belastingen op deze wijze de continuiteit van zijn onderneming in ge vaar brengt. „Het is een ar beidsintensief bedrijf, waar de loonkosten hoog zijn. On danks de winst blijft er te weinig geld over voor inves teringen". Het bedrag, dat Carmeta over de periode 1972 tot en met 1975 aan de belastingen schuldig was, be droeg 68.000. De heer Kreijman weigerde te beta len. Daarop legde de belas tingen beslag op het machi nepark van de onderneming. Voorts is Carmeta nog een bedrag van 87.000 schuldig aan het GAK. Het bedrijf heeft kwijtschelding ge vraagd. Er is over de beta ling nog geen beslissing ge- De heer Kreijman deelde vanmorgen mee, dat hij zijn werknemers de vergoedingen voor het op- en neerreizen blijft betalen. Hij zal nu de verplichte premies over het meerdere bedrag afdragen. Met ingang van 1 januari dit jaar is de belastingvrije ver goeding gebracht op 18 cent per kilometer. Overzicht van de openbare verkoping. De directeur van de machinefabriek bleek zelf de hoogste bieder. Weer arrestaties in zwendel met Mercedessen MIDDELBURG (ANP) - De politie in Zeeland verwacht volgende week opnieuw enkele arrestaties te kunnen verrich ten in verband met de groot scheepse autozwendel die enke le weken geleden aan het licht kwam. De politie heeft inmid dels enkele tientallen auto's van het merk Mercedes in het hele land kunnen opsporen. De politie heeft nu in totaal vier mannen aangehouden die be trokken zijn bij de diefstal en heling van de luxe personenau to's. Drie weken geleden al be trapte de rijkspolitie in Kapelle de 41-jarige eigenaar van een boerenschuur bij het aanbren gen van vïdse chassisnummers op gestolen auto's van het merk Mercedes. De politie beperkt zich bij het onderzoek uitslui tend tot gestolen auto'3 van dit merk, ook al is bekend dat ook andere automerken bij deze zwendel betrokken zijn. Technische hulp brandweer steeds belangrijker HILVERSUM (ANP De brandweer wordt steeds meer betrokken bij technische hulp verlening. In 1976 moest de brandweer vijftigduizend keer uitrukken en in de helft van de gevallen betrof het technische bijstand. Dit deelde de plaatsvervangend hoofdinspecteur voor het brand weerwezen, de heer J. K. de Boer, in de radiorubriek van het ministerie van Binnenlandse Za ken „Den Haag aan de lijn" vanmiddag mee. Wanneer men uitgaat van de situatie in de grotere gemeenten is het duide lijk dat de taakverschuiving van de brandweer zich in die rich ting de komende jaren zal voort zetten. De Boer meent dat een verhouding zal ontstaan van een keer uitrukken voor brandweer tegen acht keer uitrukken voor technische hulpverlening. Tien miljoen voor opvang (-verslaafden drugs- (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Tien miljoen gulden is er volgend jaar be schikbaar voor de opvang van drugsverslaafden in Amster dam. Dit is mogelijk door een bijdrage van de rijksoverheid die het miljoen dat Amsterdam voor de opvang had uitgetrok ken te vertienvoudigen. Een en ander blijkt uit de toelichting die gisteren werd gegeven op de Amsterdamse begroting. Mysterie gevonden been onopgelost ALMELO (ANP) De vondst van het stoffelijk overschot van de sinds 5 november vermiste 30-jarige Turk Mehmet Bozkurt in Almelo heeft de politie van die plaats voor nog grotere raadsels geplaatst bij het on derzoek naar het op 23 novem ber langs de spoorbaan gevon den mannelijk onderbeen. Aanvankelijk werd rekening ge houden met de mogelijkheid dat Turk een treinongeluk had ge had. De gevonden man bleek echter beide benen nog te bezit ten. Twee man van de Almelose po litie zijn voortdurend met het onderzoek bezig. Ook de Neder landse Spoorwegen hebben de spoorbaan en de treinen gron dig nagezien, alles nog zonder resultaat. De politie heeft over de mysterieuze zaak geen enkele tip of aanwijzing ontvangen, zo verklaarde een woordvoerder. MOET de benoeming van CDA-fractievoorzitter Van Agt tot formateur is thans duidelijk, dat er een kabinet CDA—WD komt. De formateur hoopt zijn regering volgen de week al aan het parlement te kunnen presenteren. Tegelijk daarmee is dan ook een einde gekomen aan de slepende kabinetscrisis die de Nederlandse politiek weinig goed gedaan heeft. Mr. Van Agt neemt geen eenvoudige taak op zich. Hij moet proberen het vertrouwen in de politiek te herstellen. Hij moet tevens bewijzen, dat zijn kabinet, dat slechts op een wankele meerderheid kan rekenen, aanvaardbare oplossin gen weet te vinden voor onder meer de grote speciaal-econo- mische problemen. HET al eerder bereikte regeerakkoord tussen CDA en WD biedt daarvoor mogelijkheden. Niet in het minst omdat het voor een zeer groot deel een CDA-bijdrage is, die al eerder met de PvdA-partners en die van D'66 is vastgelegd. Het zal daarom voor de oppositie vaak moeilijk kiezen worden. Het kabinet—Van Agt zou erop moeten kunnen rekenen, dat de vroegere partners ook in de oppositie hun eerder gegeven woord op een aantal program punten gestand zullen doen. VOORAL de PvdA zal het daarmee moeilijk hebben. Zij heeft al laten weten de hardst mogelijke oppositie te zullen voeren tegen het kabinet—Van Agt. De vraag is alleen of zij daarmee recht zal doen aan alles waarover deze partij in een eerder stadium al een akkoord met het CDA had DEN HAAG (ANP) Bouwvakkers hoeven volgend jaar niet te rekenen op een reële loonsverhoging. Dat zegt de Algemene Vereniging Bouwbedrijven (AVBB) in haar „Werkgeversnota ar beidsvoorwaarden Bouwbedrijf 1978". Volgens de AVBB is de situatie in de bouw zorgelijk. Het is dan ook van groot belang de stijging van de bouwkosten af te rem men om de afzet niet nog nega tiever te beïnvloeden en daar aan moet een beperking van de loonkosten een bijdrage leveren. De AVBB stelt de werknemers in de bouw voor om samen bij de overheid te pleiten dat er maatregelen worden genomen die ervoor zorgen dat bouwwer ken door erkende bedrijven worden uitgevoerd. Onder meer zouden er voorwaarden moeten worden gesteld bij het afgeven van bouwvergunningen. Daar mee kan volgens de AVBB het verschijnsel van de illegale bou wers die zonder vestigingsver gunningen en buiten de normale arbeidsuren de bouwmarkt af stropen, worden tegengegaan. Ook moet er volgens de bouw werkgevers snel een eind komen aan „de waas die rond de werk loosheid in de bouw hangt". In de nota wijzen zij erop dat in sommige delen van het land de vraag naar arbeidskrachten gro ter is dan het aanbod. Zij plei ten ervoor dat de zogenaamde vrijwillige werkloosheid wordt tegengegaan. Daarvan is vol gens de AVBB sprake als een werkloze bouwvakker bij- of omscholing afwijst hoewel hij er zeker van kan zijn dat hij daar na een baan vindt. Auto-van-de-toe- komst van VW WEST-BERLIJN (AFP) De autofabriek Volkswagen is proefnemingen begonnen met haar „auto van de toekomst". Het voertuig gebruikt volgens Ernst Fiala, het hoofd van de onderzoekafdeling van de Volkswagen niet meer dan een liter benzine op 25 kilometer. De nieuwe VW voldoet voorts aan de nieuwe normen voor vei ligheid en de milieuvervuiling Volgens Fiala zal het model in de toekomst een bijzonder goed exportprodukt zijn. Huiseigenaar Fennis in beroep tegen dwangbevelen ROTTERDAM (ANP) - De Was- senaarse huiseigenaar Fennis heeft beroep aangetekend tegen 143 door de gemeente Rotter dam uitgevaardigde dwangbe velen. De gemeente heeft de dwangbevelen uitgebracht, om dat Fennis weigert een schuld van een miljoen gulden te beta len. Deze schuld is ontstaan, doordat de gemeente achterstallig onder houd aan de Rotterdamse pan den van Fennis heeft laten ver richten. Inmiddels heeft de ge meente op 405 panden - meer dan 1000 woningen - beslag la ten leggen. De beroepsprocedures zullen voor ieder afzonderlijk dwang bevel worden gevoerd bij de kantonrechter, of als de vorde ring meer dan 1500 bedraagt voor de rechtbank. Volgens de gemeente kunnen hier jaren mee gemoeid zijn. De gemeente wijst erop, dat er voor de huur ders geen consequenties zullen zijn en dat zij in de huizen kunnen blijven wonen. Bermflora leeft op (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De flora in de bermen van de Nederlandse we gen geeft een duidelijke ople ving te zien. Bij een recente inventarisatie zijn al weer 450 plantsoorten waargenomen. Dit is ongeveer éénderde van het totaal aantal wilde planten in Nederland. Ir. M. Hoogerkamp heeft deze ontwikkeling gisteren onder de aandacht gebracht op de in Ut recht gehouden jaarvergadering van de vereniging Het Neder landse Wegencongres. De toena me vloeit voort uit het feit dat men de bermvegetatie niet lan ger kunstmatig aan banden legt door ze periodiek kaal te sche ren. Vroeger gebeurde dit voor al door veehouders die het hooi aan hun beestenvoederden. Kostenstijgingen hebben deze vorm van hooi-winning voor de veeboeren onaantrekkelijk ge maakt WIJZIGING HYPOTHEEKRENTE BIJ DE RPS PER 8 DECEMBER 1977. De renteontwikkelingen op de kapitaal markten maakte het de RPS een week geleden mogelijk de rente op nieuwe spaargelden met vaste looptijd (spaardeposito's en beleggings- bewijzen) te verhogen. (6 jaar 8 Door dezelfde ontwikkelingen moet nu ook de rente op nieuwe hypotheken omhoog. Hypotheekrente 8 'A% Voor tophypotheken wordt de rente 8%%. De eenmalige afsluitprovisie blijft 196. Gunstige premie voor de overlijdens- risikoverzekering. lOCPo financiering is mogelijk tegen het laagste tarief bij gemeente-garantie. Meer informatie: Vraag de folder "RPS hypotheken" via onderstaande bon bij het postkantoor of bij de Rijkspostspaarbank afd. voorlichting. Van Baerlestraat 27, 1071 AN Amsterdam. Bellen kan ook. Telefoon: (020) 5 89 31 37 of 0017 (gratis) [*Bon voor meer informatie J Stuur mij de folder "RPS hypotheken": Deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar: Rijkspostspaarbank, afd. voorlichting, Van Baerlestraat 27,1071 AN Amsterdam.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9