Het verhaal van de boom Vrouw op haar best met kerst Slimme schildluis bouwt eigen huis ai Nieuwe show Holiday on Ice WJilllW Kolendamp: de dood op kousevoeten Gids voor kamerbladplanten BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 PAGINA 12 SF Wanneer is de vrouw op haar best? Natuurlijk met Kerst! Tenmin ste dat wil ze graag. Bovendien helpen sfeer, kaarslicht en stem ming bij het open haardvuur een handje mee om de ogen te laten glinsteren, een tere film over de huid te trekken. Niets echter voor niets. Hier komt een make-up die het prima doet Het teint is teer gemaakt met Maquisatin Ambre. Oogleden nootbruin met perzik. Wenkbrauwen geprononveerd. Mond: kerstlint-rood. Het leukste is dat over de bananenlijn, op de met biusher aangezette koontjes, op het décolleté goudpoeder is gestrooid (verkrijgbaar in alle grote warenhuizen), (foto Lancome) Jacob Christian Scheffler, botanicus uit de 18e eeuw en boezem vriend van de beroemde natuurkundige Linnaeus, is de ontdek ker van de „Schefflera Actinophilly", die zoals gebruikelijk naar zijn „vinder" in het oerwoud is genoemd. In Australië, haar thuisland wordt zij soms 40 m hoog, voorzien van prachtige rode bloemen. Er zijn wel 150 soorten in de familie; een verre nicht bijvoorbeeld is de „Dizygotheca", die na jaren kleine stammetjes wormt In cultuur gebracht is de „Schefflera" wel een beetje veranderd. Ze heeft een lange stam met vaak meervoudige bladeren, bestaande uit zes of tien leerachtige bladeren (min ,of meer gedeeld blad). De plant is een snelle groeier, die van mei tot sept in de tuin mag staan en daarna pijlsnel op een lichte plaats in de kamermoet worden gezet (niet te veel zon). Als ze te dinker staat treedt het vervelend verschijn sel „schildluis" op, dat moeilijk te bestrijden is. Van zijn uitwerpselen maakt de schild— of dopluis een klein huisje of dopje, waaronder hij zich lekker verschuilt. Over het blad komt een soort vette laag. Spuiten met insecticides helpt in eerste instantie niet, je bereikt het heerschap nauwelijks of helemaal niet. Bij bestrijding van schildluis dus even stevig met de vingers over het blad wrijven, speciaal bij de hoofdnerf, want daar heeft het slimme beest zich meestal genesteld, (de wolluis houdt er net zo'n beschermingssysteem op na, alleen maakt deze een wollen „knopje") boven zijn bedreigde hoofdDe „Scheffle ra" verlangt normaal water en staat erg decoratief op een tegelvloer. Tijdens het kerstseizoen ver scheen in Wall Street een piep klein kerstboompje. Zuinige overheidsdienaren hadden ge kozen voor zo'n schrieltje om Broadstreet mee te versieren. Toen barstte de bui over hun schuldige hoofden los. Dat na men de New Yorkers niet! Snel liet men een kanjer van een kerstboom aanrukken en sedertdien wordt die elk jaar hoger. De bemoeienis met de kerstboom door de keiharde Wallstreet-jongens heeft zich later uitgebreid over heel de States. Hun stemmen echoën nog steeds in elk huis! De boom moet groot zijn. Veel mensen zien de kerstboom al leen als een verhoging van de feestelijkheid, zoals je met de vakantie een kleurig vrijetijd- spak koopt, maar er zijn toch nog wel families waar hij een symbool vertegenwoordigt wat voor het Kerstfeest staat: vre de en licht R Rond de kerstboom zijn tallo ze legenden in omloop. Nie mand weet er het fijne van. Hoe de gewoonte is ontstaan met Kerstmis een denneboom te behangen met glinsterende ballen en glazen engeltjes blijft een open vraag. De oud ste sage luidt aldus: twaalf honderd jaar geleden was een stel heidenen bezig een van hun stamgenoten onder een enorme eikeboom een kopje kleiner te maken ten gerieve van hun god Thor. Juist op het moment dat de bijl naar de top van het „slachtoffer" zwaaide verscheen de Engel se missionaris Winfred of Cre- diton met enige bekeerlingen. Buiten zichzelf van woede riep hij de barbaren toe onmiddel lijk op te houden met hun „ceremonieel". Hij en zijn vol gelingen pakten de bijl en be gonnen woest de eikeboom om te hakken. De climax was dat hij de heidenen dwong de boom in stukken te zagen en er een kerk van te bouwen. Ze keken enorm op hun neus, want hun eigen wijze van ere dienst houden was wel een beetje anders. Maar de mili tante man gods bulderde: „Laat dit een les voor jullie zijn. Van nu af aan moeten jullie elk jaar rondom een boom zoals deze vergaderen zonder bloed te vergieten en zingen om de Geboorte van onze Heer te vieren. Volgens een andere fabel liep Martin Luther, de grote hervormer, op een avond naar de sterren te kijken en over het naderend kerstfeest te denken. Plotse ling viel hem iets in om het kerstfeest voor zijn zoontje nog meer inhoud te geven. Hij zou een 's winters groene boom, waarvan de takken ge lijkenis vertoonden met het kruishout, in huis halen. Hij zou er kaarsjes in branden om de sterren aan de hemel te symboliseren. Andere legende betreft de Levensboom. Om dit symbool te ondersteunen zetten de Hamburgers in Duitsland gedurende de 18e en 19e eeuw replica's van Adam en Eva met de slang onder een denneboom, in plaats van een kribbe. Maar de charmantste fabel komt uit de Duitse fol klore. Op een late stormachti ge, koude kerstavond zaten Overblijfselen van bijgeloof een houtvester met zijn vrouw en kinderen rond een vlam mend open vuur. Toen ze op het punt stonden naar bed te gaan, werd er op de deur ge klopt. Op de drempel stond een bibberend, doodmoe kind, dat verging van de honger. Vlug droeg de houtvester het kind naar het nog smeulend vuur dat hij oprakelde. Zijn vrouw maakte een heerlijk maal voor de stumper. De oudste zoon stond hem zijn eigen bed af en de familie begaf zich ter ruste. De vol gende morgen werden allen gewekt door een koor van en- gelenstemmen. Ze vlogen naar de voordeur, terwijl het ge zang steeds luider werd. Bui ten, vlak voor hun hut zagen ze hun nachtelijke gast, omge ven door sprankelend Licht. Hij was het Christus-Kind. De hele familie knielde-voor Hem neer en het Kind brak een tak van een boom en stak die in de aarde. Hij zei dat de familie Hem goede gaven had ge bracht en dat ook Hij een gift voor hen had: een boom, die op elk Kerstfeest de vruchten der liefde zou afwerpen. Historisch staat vast dat hei dense Europeanen er een ge woonte van maakten versierde bomen te aanbidden. Het is waarschijnlijk dat de kerst boom hiervan een overblijfsel is. Bij de Kelten werd boom aanbidding zo hoog aangesla gen dat de doodstraf stond op het beschadigen of aftrekken vann de bast. In de literatuur wordt het eerste aan de kerst boom gerefereerd in een ano niem Duits manuscript, waar in een „versierde" boom voor komt Uit Duitsland waaide omstreeks 1800 het kerstboom- ceremonieel over naar Finland en dertig jaar later hadden de Denen het overgenomen. Het is bekend dat de Duitse prins Albert met wie koningin Victo ria huwde, de kerstboom bij het Engelse hof introduceerde. Nu begon de kerstboom zijn opmars door Frankrijk naar Zwitserland, Australië, Rus land, Holland, Italië en Span je. Men zegt dat een boer uit Catskill rond 1850 de eerste kerstbomen aan inwoners van New York-city verkocht. De versieringen van de boom ver schillen nogal. Men hangt er kransen in en slingers. Dit zijn ook heidense overblijfselen van bijgeloof. Honderd jaar •geleden werd in heel Europa heilig geloofd dat klimop, hul st, jeneverbessen, dennehout, en lauriertakken een probaat middel waren tegen heksen en duivels. Inwoners van Tirol plachten jeneverbessen te branden en de rook van de ene kamer naar de andere te blazen om hun huizen voor ongeluk te bewaren. Het was ook verstandig zich zo nu en dan door een groene tak te laten aanraken In sommige kleine Duitse dorpen zag men een jaar of tien geleden twee en een halve week voor Kerst mis kinderen met armen vol dennetakken rondsjouwen om iedereen die ze maar tegen kwamen, daarmee aan te tik ken. Als een volwassene ge noeg van dit gezeur had, kon hij het afkopen met een kleine gift. Maar het was allemaal goed bedoeld. Je moet de dui vel geen kans geven je mede mens te pakken te krijgen Het kussen onder de mistle toe is nog steeds een gewoon te, die door sommige mensen meer wordt gewaardeerd. Dit gewas komt voor in bijgelovi ge verhalen uit secten van de Druïden (priesters bij de Kelti sche volkeren). Het heette ziekten en kwalen te genezen en is overgenomen als een leuk grapje met Kerstmis. Er wordt zelfs gezegd, dat als vij anden samen onder misletoe staan, ze hun ruzie maar gauw moeten bijleggen. (Naar „The Tale of the Tree") Elk jaar hoger Kosmos BV uit Amsterdam gaf kort geleden een 160 bladzijden tellend boekwerkje uit dat geheel gewijd is aan bladplanten voor in de kamer. Bij iedere beschrijving, afkomst en verzorging, behoort een werkelijk voortreffelij ke kleurenfoto. In de inleiding besteedt de auteur, Inger Betzema, vier bladzijden aan enkele belangrijke begrippen als lucht, water, temperatuur en planteziekten. Bij het vluchtig doorbladeren springt al gauw de enorme rijk dom aan kleur en vorm in het oog.. Het is de kunst om bij de steeds meer in trek komende plantenbakken hier met rake composities op in te spelen. De afwisseling kan gezocht worden in de diverse plantengeslachten, maar ook de soorten binnen een plantengeslacht bieden ver rassende mogelijkheden. (Zoals bekend, geeft de eerste latijnse naam van de plant het ge slacht aan en de tweede de soort). Het fijne zwaardvormige blad van de Dracaena Margina- ta, rood gerand, contrasteert heel prachtig met de grovere bladeren van de Philodendron. Bloeiende planten geven zonder meer kleur aan de kamer. Fascinerende kleurschakeringen vin den we evenwel ook bij bladplanten. Denk maar aan de bonte soorten van Peperomia. Ananas en Croton. En in het rode: Fittonia. Maranta, Pilea, Coleus en bladbegonia. Een enkele bloeier doet het overigens wel goed in een rustgevend decor van bladplanten. Vaak worden hiervoor Bromeliaceeën gebruikt „Kamerplanten in kleur" geeft op vele vragen antwoord en verschaft nieuwe ideeën. Het boekwerkje bevat een greep uit het steeds groter wordende bladplanten sortiment. Zo misten wij de varens. Niettemin een goed ver zorgde uitgave. De prijs bedraagt 19,90. (Van onze kunstredactie) Maar nauwelijks één meter vijftig groot, dun en broos naar het lijkt, neemt de Japanse Mitsuko Funakoshi een centrale plaats in, wanneer de ijsshow Holiday on Ice dinsdag 13 tot en met zondag 18 december in bet schaatscentrum De Uithof een glanzende show geeft van ruim twee uur. „Ik ben zenuwach tig", bekende de frêle Japanse, die niettemin 22 jaren schaatservaring heeft, gehuwd is met de directeur van de show William Stewart en maanden van voorbereiding achter de rug heeft. Die voorbereiding hebben ook de 74 andere schaatsers die tot de uitvoering in De Uithof in Dortmund oefenen, getooid met totaal 3500 meter pluim, 350.000 pailletten en 150.000 gram strass-steentjes op de fraaie kostuums die men van deze Holiday-show gewend is. De show van Holiday on Ice is geheel nieuw. Centraal staan een samenvatting van de film Cabaret en een bexnopte vorm van Spartacus, die op de ijsvloer van De Uithof gestalte krij gen. Dezelfde show gaat direct van Den Haag door naar het Verre Oosten, na acht uitvoerin gen in De Uithof, waaraan ook meewerken de Amerikaanse kampioen Ken Newfield, de Brit Roland Hailston, de Canadese ballerina Cheryl Richardson en anderen. Voor het komische en spectaculaire element zorgen de Engelse „Crac kerjacks. De leden van het trio Los Argentinos zijn de enigen die niet op schaatsen staan, maar een show geven met rondgierende houten ko gels. Voorts komen op de ijsvloer figuren uit tekenfilm en stripwereld en de finale is, als gewoonlijk met vuurwerk, indrukwekkend. Van Japanse Mitsuko zal opvallend zijn haar werk als tapdanseres; zij is van oorsprong balletdan seres, zoals zij overduidelijk zal demonstreren. Behalve sierlijke danskunst op de schaats wil deze ijsshow toch vooral amusement brengen, waardoor ook en misschien vooral kinderen op zaterdag- en zondagmiddag kunnen genieten. Mitsuko Funakoshi, centrale danseres in Holiday on Ice. VEEMARKT DEN BOSCH DEN BOSCH - Aanvoer: totaal 7753; runderen 2460; graskalveren 305; vette kalveren 58; nuchtere kalveren 2658; schapen en lammeren 1548; geiten 30; slachtvarkens 694; slachtrunderen 1379. Prijzen in guldens: melk - en kalfkoeien 1750-2850; guiste koeien 1350-2275; kalfvaarzen roodbont 2075-2925, zwart bont 1625-2375; klamvaarzen 1675- 2075; guiste vaarzen 1525-1850; pinken 1150-1475; graskalveren 650-950; nuch tere kalveren v. fok-mesterlj roodbont 375-590, zwartbont 350-520; weidescha- pen 135-165; lammeren 145-175; stieren (resp. 1e, 2e kw) 7,25-7,75 6,70-7,20; vaarzen (resp. 1e en 2e kw.) 6,70-7,65 6,20-6,65; koeien (resp. 1e. 2e en 3e kw.) 6,30-7,30 5,65-6,25 5.40-5.60; worst koeien 4,50-5,50; vette kalveren (rsp. 1e,. 2e en 3e kw.) 6.05-6.25 5.80-6.00 5.60- 5,75; nuchtere slachtkalveren 1,60-1,80; slachtzeugen (resp. 1e, 2e en 3e kw.) 2,97-3,03 2,90-2,96 2,83-2,89; slachtvar kens 3,15-3,25; vette schapen 175-225; vette lammeren 185-235. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prij zen): melk - en kallkoeien normaal-lui- duur; guiste koeien minder-stug-goed prijshoudend; graskalveren mmder-sle- pend-vast, vette kalveren kort-goed-iets vaster; nuchtere kalveren als vorige week-rustig-prijshoudend; schapen en lammeren minder-matig-nauw. prijshou dend; slachtvee minder-redelijk-weinig veranderd; slachtzeugen minder-iets tlauwer-nauw. prijshoudend. VEEMARKT UTRECHT (8 dec.) UTRECHT Aanvoer 4676, weekaan- voer 5004, runderen 950, graskalveren 98. nuchtere kalveren 766, schapen 2034, varkens 319, biggen 487, bokken en geiten 32, slachtrunderen ca. 750. Prijzen (in guldens per kg): slacht koeien extra kwal. 5,40-5,90, stieren 6,65-8,05, worstkoeien 3,50-5,25, nuch tere kalveren 1,40-1,70, slachtzeugen extra kwal. 3,00-3,05, 1e kwal. 2,95-3,00, 2e kwal. 2,90-2,95 en 3e kwal. 2.85-2,90. Prijzen (in guldens per stuk): melk - en kalfkoeien 1750-2850. kalfvaarzen 2750, vare koeien 1425-2400, pinken 1075- 1500, stieren 1650-3100, graskalveren 600-1200, nuchtere kalveren 40-70, nuchtere kalveren voor mest en fokkerij zwartbont 350-480, roodbont 450-550, vette schapen 200-240, vette lammeren 215-245, schrammen 125-135, biggen 115-122,50 geiten 25-80. Overzicht (resp. handel en prijzen): slachtrunde ren: redelijk - hoger, melk - en kalf koeien: kalm - moeizaam prijshoudend, jongvee: rustig even lager, nuchtere kalveren: rustig - stabiel, nuchtere kal veren voor fok en mesterij: traag - niet genoeg prijshoudend, schapen: traag - prijshoudend lammeren: lui - lager, var kens: kalm - vast. schrammen: stijg - even hoger en geiten: rustig prijshou- KAASMARKT GOUDA (8 dec.) GOUDA, 8 dec. - Aanvoer 10 partijen. Bij flauwe handel werd voor de 1e en extra kwaliteit een prijs opgemaakt van 7,65-7,85 per kg. EIERPRIJ2EN BARNEVELD (8 dec.) BARNEVELD. 8 dec. - Aanvoer 6.886.854 stuks (volgens veilinglijst: 2.017.800 stuks), stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 13.33-13,91. 55-56 gram 16,89-17,36, 60-61 gram 18.09-18.57. 65- 66 gram 18,72. EIERVEILING, 8 dec. - Xanvoer 1.124.910 stuks, stemming redelijk. Prij zen in guldens per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 13.87-14,66, 56-57 gram 17,28-17,49, 61-62 gram 18,27-18,59, 66- 67 gram 18,64-18,38. eiermarkt, 8 dec. - Aanvoer ca. 1.450.000 stuks, handel vlug, afloop kalm. Prijzen in guldens: eieren van 48-54 gram 13,70-16,50 per 100 stuks, kg-prijs 2,85-3,06, 57-61 gram 17,50- 18,25 per 100 stuks, kg-prijs 3,07-2,99. 64-67 gram 18,50-19,00 per 100 Stuks, kg-prijs 2,89-2,84. APELDOORN Kolendamp, de dood op kousevoeten, slaat nog elk jaar veelvuldig toe. Ook in huizen, waar alleen maar aardgas gestookt wordt Het Doetinchemse drama dezer dagen heeft dat opnieuw bewe zen. Twee doden kostte dit on geval. De overlevenden hebben niet doorgehad dat het om CO- vergiftiging ging. Ze dachten aan griep en waarschuwden de dokter, toen het al te laat was. Bij het Gasinstituut te Apel doorn maken ze elk jaar dertien tot veertien dodelijke gevallen van gasvergiftiging mee. Ze maken daarover rapport op, vaalt op verzoek van politie of betrokken gasbedrijf. Oorzaak ligt vaak in een gebrek aan onderhoud. Ir. A. C. Koelewijn, hoofd afde ling gastoepassingen van het Gasinstituut zegt: „Het vervelen de is dat je die kolendamp in wezen niet merkt. Je wordt wat suf, wat apatisch, je verliest je verantwoordelijkheidsgevoel, je bent niet meer in staat bepaalde handelingen te verrichten. Je realiseert je gewoon niet dat je het hebt. Zelfs deskundigen niet. We hebben hier twee van onze mensen gehad. Die hadden ook niets in de gaten. Ze hadden ergens een onderzoek gedaan. Ze zijn naar huis gereden in een heel vrolijke stemming, een bee tje lacherig, lekker licht in het hoofd. Achteraf hebben ze het op een heel lichte CO-vergifti- ging teruggevoerd. Het staat wel vast dat in het - Doetinchemse geval de gaska chel in de keuken niet goed werkte en een overmatige hoe veelheid koolmonoxyde produ ceerde. Er zou niets aan de h3nd geweest zijn, ware het niet dat een elleboogje ontbrak in de afvoerpijp naar de schoorsteen. Daardoor stroomde de kolen damp in de keuken en via de hal naar de zolder, waar het zich ophoopte. En op die zolder sliepen de twee jongens. In dit geval was na vijftien minuten al de dodelijke concentratie be reikt. Dat hebben we bij ons onderzoek kunnen nagaan. Nee, er stond geen raam open op zolder. De twee dochters, die een verdieping lager sliepen, hadden de deur van hun kamer dicht en het raam open, dus dat kon weinig gevaar. Op de ou derslaapkamer was de concen tratie koolmonoxyde een stuk hoger. Over concentratie gesproken, er zijn mensen die met chronische hoofdpijn bij de dokter komen en dan niet in de gaten hebben, dat ze in lichte mate bloot staan aan kolendampvergiftiging. Dat komt voor. Het is een sluipend gif. Het bloed verbindt zich ont zettend graag met CO, Veel lie ver dan met zuurstof. En als er CO. in het bloed zit, is er geen plaats meer voor zuurstof. De meeste ongevallen gebeuren met geisers zonder afvoer. Je ziet ook duidelijk meer ongeval len in de winter dan in de zo mer. Dat laat zich verklaren uit het feit dat in warmere tijden meer ramen en deuren open staan. En dat brengt ons direct op de oorzaak, namelijk geen of slechte ventilatie. Als je goed ventileert is de kans op kool monoxyde klein en de gevolgen zullen ook veel minder zijn. De oorzaak van kolendamp is in principe altijd onvoldoende toe voer van zuurstof, zodat het gas niet volledig verbrandt en dat kan op verschillende manieren. De meeste ongevallen komen bij afvoerloze geisers. Als de ver brandingsgassen in dezelfde ruimte terechtkomen en er is geen ventilatie, dan krijg je het effect van een brandende kaars in de gesloten fles. Een andere oorzaak is dat het toestel verkeerd is afgesteld. Er zijn mensen die de neiging heb ben om dat ding hoger af te stellen. In zo'n geval kan de geiser soms niet voldoende lucht krijgen. Zelf knutselen aan een toestel is dan ook uit den boze. Helaas gebeurt het nog al te veel. Een derde oorzaak kan zijn, dat de openingen waardoor de lucht aangezogen wordt, vervuild en verstopt zijn. U moet weten, dat voor de verbranding van één kubieke meter gas tien kubieke meter lucht nodig is. In wezen zijn al die ongevallen terug te brengen tot onvoldoende onder houd of ondeskundig onder houd." Het Gasinstituut voert al jaren lang met de VEGIN een grote campagne om de mensen ertoe te brengen hun gastoestellen goed te laten onderhouden en voor een goede ventilatie te zor gen. „Het probleem is dat on derhoud geld kost. Het is wel aardig vergelijkbaar met de au to. Men wacht meestal tot het ding het niet meer doet. En dan kan het te laat zijn. Op het ogenblik is binnen de gasbedrij ven sterk in discussie in hoever re de gasbedrijven zelf de con trole zouden moeten doen. Jaar lijkse controle is praktisch onuitvoerbaar. Er is wel beslo ten om het eens in de vijftien jaar te doen. En het gebeurt ook bij elke wisseling van bewoner. Maar de verantwoordelijkheid voor de binneninstallatie blijft duidelijk bij de eigenaar van het huis liggen. Een jaarlijkse con trole is financieel ook een moei lijke zaak. Je zou het in de tarieven moeten verwerken. Een jaar geleden hebben we een commissie opgericht om de hele problematiek nog eens te bekij ken. Het wordt inderdaad hoog tijd dat we daar wat aan doen. Bij de omschakeling van stads- gas naar aardgas, nu tien, vijf tien jaar geleden, is heel Neder land wel gecontroleerd. Maar veel toestellen uit die tijd zijn langzamerhand aan vervanging toe. Ze gaan zo'n vijftien jaar mee. Het risico neemt toe. Nee, zelf doen is sterk af te raden. Er zijn natuurlijk wel doe-het-zelvers die weten hoe de toestellen werken, maar ze heb ben niet de vereiste meetappa ratuur om te controleren of ze hun werk goed gedaan hebben. Daarom is mijn advies, dat ze er beter af kunnen blijven. Nogmaals: ventilatie en goede afvoer zijn van levensbelang. Ook met c.v.-gaskachels. Op zol ders van veel bestaande wonin gen is vaak wel voldoende venti latie, met andere woorden, je waait er weg, maar in nieuwe woningen wordt veel meer aan dacht aan isolatie besteed. Bij isoleren moet men er dus wel op letten dat er voldoende venti latie blijft. En af en toe met de stofzuiger door het toestel kan ook geen kwaad, dus het vuil op de brander meezuigen. Maar dan niet als de kachel brandt natuurlijk."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12