Dat zul je over n jaar opnieuw meemaken 9 9 Provincie maakt belangen agrariërs ondergeschikt aan wensen stedelingen" Gevaarlijk ijskorstje trekt jeugdige goegemeente Jonge Israëli wacht op briefverkeer met Leidse regio Paula Sluiter exposeert in Wassenaar BEZWAARSCHRIFT LAND- EN TUINBOUWBOND NAAR G.S. Anderhalf jaar cel voor hasj- smokkelende Alphense snackbaas STAD/REGIO LEIDSE COURANT Terwijl Egypte's presi dent Sadat stellingen in neemt tegenover Arabi sche polariserende broe ders, zijn nieuwbakken vriend, maar in het onafscheidelijke harnas gestoken, Begin, pre mier van Israel, slinkse harde wegen bewandelt tot in Londen aan toe, terwijl moslims en joden nog niet weten hoe ze met elkaar in het reine moeten zien te komen, kregen wij op onze re dactie een brief, beplakt met een postzegel die een blauw-gouden, bijna bijbelse, taal sprak. Bij ons kruip je rillerig in je jas, maar aan de oost kusten van de Middel landse zee, waar mensen overdag nog in de zon liggen te bakken en straaljagers allerlei ter ritoirs bewaken, wordt de behoefte aan inter menselijke contacten steeds groter. Die brief dan kwam uit Tel- Aviv. Correct geadresseerd, compleet met ons postbox nummer. Jongen of meisje, ik weet het niet, dat werd er niet bijgeschreven. Ik vermoed dat B. Malachi een jongen is, de taal is bondig en „to the point". Leeftijd onbekend. Maar B. Malachi schrijft op een gelinieerd velletje, dat het brieven schrijven over en weer bruggen bouwt tussen oud en jong, tussen verschillende vol ken, duizenden mijlen van el kaar. B. Malachi wil corres ponderen over allerlei proble men, maar hij (of zij, maar dat neem ik niet aan) is net zo goed geïnteresseerd in het ver zamelen van munten en post zegels. Dat zijn hobby's die steeds weer aanknopingspun ten vinden. B. Malachi is ken nelijk op méér uit dan op het aanleggen van collecties. Hij (zeg ik maar) zit klaar om brieven uit de Leidse regio te beantwoorden. Men kan naar hem schrijven in 't Engels of in Frans en hij begrijpt en leest ook een beetje Neder lands, maar daar zou ik me als penfriend maar niet aan wa gen. „Met dank en warme groeten" wacht B. Malachi thans de reacties uit onze stre ken af. Ik zou zelf geen enkel akkoord in politieke zin willen afwachten, maar de knaap zo gauw mogelijk terugschrijven. Zijn adres is: B. Malachi, Tel- Aviv, P.O.B. 1890, Israël. Mis schien een leuk idee: wie hier op ingaat, laat het me even weten. Ik verneem graag wel ke bruggen er hier gelegd zul len worden. Wat me maandagavond heeft beheer st, is twee nachten tot een obsessie in m'n brein uitgegroeid. Toegeleverde gedichten hebben m'n afkeer van kunstmatige poëzie nog verder doen toenemen; de pantoffels waren wel warm, maar de tenen voelden zich beperkt in hun bewegingen, zodat ik tegen wil en dank weer onder de nazorg van St. Nicolaas kwam te val len: het ruilen. Die obsessie dan. Om half acht op de 5e december, het heerlijk avondje, nuttigde ik het hoofddeksel van een abnormaal grote speculaaspop. Dat was de eerste hap zoetigheid. De hele avond heb ik verder mijn gezondheid geschaad met andere delen van pop pen, brokken letters melk en puur en taai-taaier-dan-ooit, weggespoeld met warme, gekruide en stimulerende Bisschop. Een en ander gevolgd door nieuwe ronden van speculaas, borst plaat en suikerbeesten. Fondant ook, herinner ik me. Ver over twaalfven beklom ik m'n bed met een marsepei nen wortel en een begin van maag kramp. Vooral de eerste nacht was erg onrus tig. Van het St. Nicolaasgebeuren was' niets overgebleven. Het zwerk was zwart. De zwarte pieten hadden plaatsgemaakt voor compagnieën taaipoppen in oud-Hollands kostuum met scherpgeslepen degens, gedegen vrijers en vrijsters die karren vol suikerbieten aansleepten, waardoor ik ondanks alle ellende een zeker inzicht kreeg in de vermeende record prestaties van onze Nederlandse sui kerfabrieken dit jaar. Om vier uur in de voege ochtend veroordeelde ik, als president van een zwevende recht bank (de eerste rotjes knalden al ron dom), met een fondanten voorzitters hamer in de bibberende hand en een poedersuikeren pruik op het aan mi graine lijdende hoofd, directeuren en voormannen van derzelver fabrieken naar evenredigheid van prestaties tot onredelijk hoge gevangenisstraffen. Gistermorgen offreerde een collega me ongewoon collegiaal een stuk pure letter: „Nog van maandagavond; ik heb met vlijt gespaard voor de ko mende dagen. Ik kan er pond van op". zei hij met een propagandische onder toon. Bah, de wereld gaat aan vlijt tenonder... En nu maar weer met een frisse toet de nasleep van 5 december afwerken. De meeste winkeliers gaven dinsda gochtend niet thuis en hadden deuren en etalageramen gebarricadeerd met tralies en schotten, maar tegenhouden konden ze het toch niet. De panty's waren nu eenmaal te klein, de hand schoenen te rood, het geillusteerd jas- overzicht te rechts, het te borduren tafellaken (jazeker, dat gebeurt nog steeds!) te moeilijk, de elpee bevatte een verkeerde „group", de boterletter had een M moeten zijn, de gymschoe nen waren een maat te groot, de slippers te krap, de eye-liner te zwart, het strategisch spel te ingewikkeld, m'n liefde te gering. Het is tenslotte nog altijd waar, zoals een gevleugeld woord het treffend zegt: het is beter te ruilen dan te pruilen. Maar we leren het nooit Dat zul je over een jaar opnieuw meema ken. Best een leuk plaatje van een jeugdig onder onsje zoals je dat overal aantreft bij het voor zichtig begin van een winter. Een aarzelende nachtvorst, nog één nachtje erbij en de vol gende dag zit de kleine goegemeente van rond de tien met de hakken het ijskorstje te beproe ven. Hier gebeurde dat maandag nog in Oegst- geest, op een sloot aan de Lange Voort, Hazen- boslaan, maar dezelfde tafereeltjes kon je elders ook zien. Het is waar, zolang ze nog geen ken nis heeft gemaakt met zeg maar Ton Menkens Ijspaleis, weet onze jeugd amper meer wat ijs is. Het plotseling op duikende natuurver schijnsel moet dan ook uitvoerig beproefd wor den. Maar het zijn momenten dat vele moeders hun hart vast houden, want gisteren was het laagje op sloten en vijvers weer iets dikker en niets is gevaarlijker dan dat. En dan lees je, dat maandag in Fries land alweer de eerste schaat senrijders waren opgetreden; recordjagers op het ijs dat nauwelijks een hond kon dra gen. Op een stuk ondergelopen land bij de Grote Wielen hield het ijs zowaar, al kraakte het en bewoog het dunne laagje nu en dan ijzingwekkend. Maar de veense dreven in de randstad zijn Friesland nog niet Groningen beleefde de eerste ijsdag met min 3 graden overdag, maar omtrent Leiden zijn we daar nog lang niet aan toe, al hebben we de eerste ongemakken van de ijzel te pakken. Dat is me ook een tijd geleden. Op de één of andere vreemde manier begin ik naar de winter te verlangen, maar: moeders, let op uw kinderen als de velden witachtig zijn en sloten en vaarten nauwelijks bedekt met een ijzig vliesje. Schotsjespringen was er gisteren nog niet bij aan de In de Wassenaarse biblio theek aan de Lullelbaan wordt tot en met 12 ja nuari een expositie ge houden van het werk van Paula Sluiter. De tentoon stelling bestaande uit et- n en pentekeningen, wordt geopend door Clara Egglnk. Op donderdag I? de expositie gesloten. De openingstijden zijn: maandag van 14.00—17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur, dinsdag van 10.00 tot 12.30 uur en 14.00—17.00 uur. Woensdag en vrijdag is de expositie de hele dag geopend. Zaterdag is de expositie geopend van 10.00 tot 13.00 uur. DEN HAAG/ALPHEN De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 44-jarige snackbar houder Willem uit Alphen aan den Rijn wegens het uitlokken, financieren en organiseren van hasj-reizen naar Marokko ver oordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eis was twee jaar. De snackbaas ging zelf niet mee op deze per auto ge maakte reisjes, omdat hij in 1976 door het gerechtshof in Den Haag werd veroordeeld tot twee jaar cel wegens de smok kel van 340 kilo hasj. Dit von nis is nog niet ten uitvoer ge bracht. De Alphense snackbaas stuurde llllllllllllll o.a. zijn vierde echtgenote en een zwager naar Marokko. Bij iedere trip werd per auto gemid deld twintig kilo hasj, verborgen in de benzinetank of onder de achterbank, naar Nederland ge smokkeld. De Alphenaar zei voor de rechtbank er financieel niet veel wijzer van te zijn ge worden, omdat veel van de rei zen mislukten. Een bij de grens overgang Marokko-Spanje gear resteerde vriend wacht in Span je nog steeds op zijn berechting. De vrouw van de snackbaas, de 20-jarige Annigje kreeg van de rechtbank drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 2000 gulden, subsidiair een maand hechtenis. Zwager Ge rard werd veroordeeld tot negen maanden gévangenisstraf, waar van twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar; de als tolk bij de groep gehaalde Spanjaard Diego kreeg acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar; en de twee helpers, Jacob uit Waddinxveen en de autohandelaar Geert uit Gouda, beiden 20 jaar oud, wer den tenslotte respectievelijk ver oordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar, en zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. LEIDEN Naar aanleiding van de gisteren in hotel Holliday Inn gehou den protestvergadering van de bij de Land en Tuinbouwbond aangesloten veehouders, werd besloten een be zwaarschrift naar de provincie te stu ren, waarin krachtig wordt geageerd tegen bepaalde plannen die in het ont werp streekplan Zuid-Holland West zijn opgenomen. Volgens dit streekplan zou een aantal veehouders in de toe komst him bedrijf niet meer, of slechts in beperkte mate, kunnen uitoefenen omdat veel weideland nodig is voor recreatie of voor natuurgebieden. Naast het algemene protest van de LTB, werd aan alle veehouders geadvi seerd zelf nog eens een individueel bezwaarschrift in te dienen. In het protest van de LTB wordt de handelwijze van provinciale staten vol komen onaanvaardbaar genoemd. De in het streekplan genoemde maatregelen zouden desastreus voor de veehouderij zijn en bovendien funeste gevolgen voor de natuur en het landschap hebben. Beknotting van de landbouw heeft vol gens het bezwaarschrift immers onaf wendbaar een verpaupering van het landschap tot gevolg. De LTB is van mening dat er eerst overleg met de boeren en de hen vertegenwoordigende organisaties moet plaatsvinden, voordat tot zulke wel zeer vergaande maatrege len kan worden overgegaan. De heer Van Roode, directeur van de tuinbouwschool te Hillegom zette in het kort uiteen wat het streekplan voor de agrariërs zal gaan inhouden. In het gebied Zuid-Holland west zal driedui zend hectare weiland aan de huidige bestemming worden onttrokken. Deze weidegronden zijn in een aantal catego- riën verdeeld. Zo zijn er allereerst de gebieden die als natuurgebied zullen worden aangewezen, of die reeds een dergelijke bestemming hebben. Deze ge bieden zullen door de overheid worden aangekocht en de voortzetting van het agrarisch bedrijf is er niet mogelijk. Van Roode vroeg zich af hoe men tot de term natuurgebied had kunnen ko men, want al het weideland is door de mens gecultiveerd en aangelegd. Werke lijke natuurgebieden zijn volgens hem alleen maar maar bossen, de oorspron kelijke begroeiing van deze streek. Een anderere groep weidegrond, betreft de gronden waarop de uitoefening van het agrarisch bedrijf wel mogelijk blijft maar waarvoor een zogenaamde be heersovereenkomst zal worden gesloten. Een dergelijke overeenkomst houdt in, dat de boer een op natuur en land- schapsbeleid gericht beheer zal moeten gaan voeren Een formulering die in houdt dat onder meer geen bestaande beplantingen zullen mogen worden ge kapt, dat nieuwbouw bij de boerderij in een aangepaste architectuur zal moe ten plaatsvinden, er geen sloten of grep pels gedempt zullen mogen worden en dat ook geen peilverlaging van het pol derwater zal mogen plaatsvinden. Ook zal, in verband met de vogelstand, in bepaalde perioden niet gemaaid mogen worden en dient het aantal stuks vee 'per boerderij te worden teruggebracht. Van Roode over deze plannen: „De ontwerpers van het streekplan hebben duidelijk aan de stedelijke functies in het westen gedacht en dan met name aan Den Haag en Leiden. Men wil een landschap scheppen dat de stedeling zal bevallen maar dat gaat dan wel ten koste van de boer. In het plan wordt gesteld dat de tuinbouw de hoogste prioriteit heeft. De bollenkwekers zijn echter ook niet tevreden. Wel is het zo dat de aanslag die op de bollenkwekers wordt gepleegd, in geen enkele verhou ding staat tot de aanslag op de veehou derij. De akkerbouw en veeteelt in Zuid-Holland West staan wel onder bij zonder sterke druk". Uitstralingseffect Met nadruk wees Van Roode erop dat het aanbeveling verdient om tijdig te protesteren tegen het streekplan. Want hoewel een streekplan geen enkele juri- .dische waarde heeft, heeft een bestem mingsplan dat wel. En als dat bestem mingsplan in overeenstemming is met een goedgekeurd streekplan, dan sta je stukken zwakker, dan wanneer er sterk tegen het streekplan is geprotesteerd, volgens Van Roode. Vraagtekens zette hij bij het zogenaam de „groene dooraderingssysteem". Dit houdt in dat het landschap opgeknapt zal worden, door aan weerszijden van de rijwielpaden beplantingen aan te brengen. De strook van vijftig meter waarover dit aan beide zijden van de paden zal gaan gebeuren zei hij rijkelijk veel te vinden. Dat zou neerkomen op een bunder verlies aan weidegrond per honderd meter rijwielpad. Ook wees Van Roode op het uitstra lingseffect van de recreatie en natuur gebieden. De omgeving van dergelijke gebieden zal moeten worden aangepast, zodat er een langzame overgang van het ene gebied riaar het andere gebied komt. De rijkwijdte van de plannen is dus eigenlijk nog groter dan op het eerste gezicht lijkt. Resumerend stelde Van Roode dat de beste waarborg voor het behoud van een fraai landschap een gezonde landbouw is. De agrariër zou door voorlichting gewezen kunnen wor den op de beste methoden om milieu, natuur en landschap zo goed mogelijk te beschermen. Een drietal zaken waar de boer beslist niet blind voor is. „De klok vijftig jaar terugzetten", noemde voorzitter Van Alkemade de maatregelen die in de betreffende ge bieden zouden moeten gaan gelden. Hij vond het zeer grievend dat er zonder meer door de provincie vanuit wordt gegaan dat de boeren hun grasland verknoeien door intensivering van de landbouw. „Waarom legt men niet eerst op beperk te schaal proefgebieden aan op gronden die reeds eigendom van de overheid zijn. Daar kan men dan gaan onderzoe ken wat het effect van de genoemde beheersregelingen op flora en fauna is, voordat men zoveel gezinnen in onze kerheid brengt", zo stelde hij. Ontevreden was hij ook over de wijze waarop de LTB door de planologische dienst van de provincie te woord was gestaan. Voor overleg was geen tijd, men moest maar door middel van be zwaarschriften zijn wensen kenbaar maken. „Daarom moeten we ons mas saal en bloc laten horen. Daar versta ik onder dat eenieder een bezwaar schrift verzendt naar provinciale sta ten". Willemsens legde uit dat de vrijwillig heid waarmee een boer een beheers overeenkomst aan kan gaan met een flinke korrel zout genomen moet wor den. „Men kan een beheersovereen komst weigeren, maar als men dat doet dan kunnen er altijd via bestemmings plannen bindend beperkende maatrege len aan een boerenbedrijf worden opge legd. Het gebied wordt dan simpelweg planologisch bevroren. De inkomsten derving die door de beheersovereen komst ontstaat wordt wel gecompen seerd. Als een bedrijf minder vee zal moeten nemen, dan zal dit bedrijf een zekere overcapaciteit aah ruimte, perso neel en middelen houden en ook daar voor wordt een vergoeding uitgekeerd. Deze vergoeding wordt echter langzaam afgebouwd, omdat men ervan uitgaat dat de boer langzamerhand zal over schakelen op een kleiner bedrijf, zodat de overcapaciteit verdwijnt. Tijdens de vragen uit de zaal werd diverse malen ingegaan op de beslist onvoldoende en misleidende wijze waarop de boeren inspraak bij de plan nen hadden gehad. Men verdacht be paalde ambtenaren er van hun zin te willen doordrijven tegen het belang van grote groepen in. „We worden hier nog minder behandeld dan de zwarten in Zuid-Afrika", riep iemand uit de zaal. Een andere veehouder zag in de plan nen heel duidelijk de ondergang van de natuur en het milieu in het betrokken gebied. „Als er minder vee in de weide mag lopen, dan zal er ook minder koeie- mest aanwezig zijn. Vliegen worden aangetrokken door koeiemest en die vliegen vormen voedsel voor de weide vogels. De voedselcyclus wordt dan doorbroken en dat is in het nadeel van de vogels. Ik weet dat men deze plan nen in Groningen en in Broek en Water land heeft uigevoerd maar daar hoor je nooit iets over. Het moet waarschijn lijk geheim blijven. En als argument om alles te laten zoals het is citeerde hij een Amsterdamse psychiater die had gesteld: „Niets is beter voor een stads mens dan een agrariër te zien werken". 1,=

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5