Behekstgezin doodt man die de „gave" heeft Argentijnse moeders treuren om hun vermiste kinderen Alles mag in Park Hoge Veluwe Oranjeverenigingen na kwart eeuw nog steeds springlevend Kinder huwelij ken in India nog aan de orde van de dag tijdperk van kunst en kunstenaars DIT JAAR HALF MILJOEN BEZOEKERS BINNENLAND/BUITENLAND leidse Courant dinsdag 6 december 1977 PAGINA 12 m (Van onze correspondent) HESLOUP In de nacht van zaterdag op zondag was er een soort krijgsraad geweest Dat was in de eenzaam gelegen hoeve bij St-Aubin-le-Désert, een woest en verlaten gebied in West-Frankrijk in het grensgebied van de departe menten Sarthe en Mayenne. De drie „samenzweerders" waren een moeder en haar twee zoons: de weduwe Heris- son en haar zoons Daniël (28) en Michel (21). Een hard wer kend boerengezin in een rede lijk florerend bedrijf. En alles zou in beste orde zijn geweest, ware het niet dat de Heris- sons ervan overtuigt zijn, dat zij „bemaakt" en behekst wor den. Vreemde dingen doen zich voor op de boerderij: de aard appelen verkommeren, bees ten sterven zonder aanwijsba re oorzaken en planten en bo men verwelken. Verder heeft de dochter een autoongeluk gehad en de oudste zoon is destijds dood aangetroffen midden in het land zondér dat iemand kon zeggen wat hij gemankeerd heeft. De verkom merde aardappelen hebben de maat doen overlopen. Het wa ren nota bene dezelfde poot- aardappelen als die van Jean Camus, ook wel „Le Camus" genoemd. Maar die van Le Camus staan er prachtig bij en deze laat niet na om daar grove grappen over te make- n Le Camus is een zonderlinge vrijgezel van een jaar of 49. Erg werklustig is hij niet. Hij leeft vooral van de huurop brengst van een paar huizen, die zijn moeder hem heeft na gelaten. Hij rommelt verder wat in de tuin, poot wat aard appelen en plukt fruit Voor de rest vertelt hij spookverha len, waarover de meesten la chen, maar die anderen de stuipen op het lijf jagen. Maar over één ding is men het eens: hij beschikt, net als zijn vader, over geheime gaven. De oude Camus heeft op zijn sterfbed de jonge Jean „ingewijd" en zo is Jean ook nog een soort wonderdokter geworden. Nu wil het geval dat de oude Ca mus ook Michel Herisson heeft „ingewijd", omdat hij voelde dat Michel ook de „aanleg" had. De Herissons en Le Camus hebben daarom altijd goed met elkaar kunnen opschieten, maar toen moet er iets ge beurd zijn, waardoor die vriendschap in laaiende haat deed omslaan. Niemand weet wét. En nu, na al die vreemde ge beurtenissen in en om hun boerderij, vertellen de Heris sons aan ieder die maar horen wil, dat Le Camus hen „be maakt" heeft en een vloek over hen heeft uitgesproke- n Op de avond van de samen zwering hebben zij gedrieën gekeken naar een populaire televisieserie „Les cinq derhie- res minutes", een detective beeld, waarin de toeschouwers in staat moeten worden geacht zelf de schuldige te ontdekken. En deze uitzending handelde nu net over een geval van tovenarij, juist zoals bij hen. Na de uitzending houden moe der en zoons krijgsraad en zij zijn het er over eens dat niet langer meer gewacht kan wor den. De situatie is onhoud baar. Er moet een eind aan komen en wel dezelfde nacht nog. De zoons starten de auto en de moeder blijft achter. Als de broers in Hesloup, waar Le Camus woont, zijn aangeko men, stoppen zij voor diens woning. Daar is alles donker. Zij bonzen op de deur. Er gaat licht aan en dan zien zij, dat de deur niet gesloten is. Ze stormen naar binnen en Mi chel richt zijn jachtgeweer op de figuur, die hij in de kamer ziet staan, op Le Camus, en schiet meteen, met dichte ogen, omdat hij, zoals hij later verklaarde, bang was, dat Le Camus met zijn „gave"de ha gelkorrels wellicht naar zijn ogen zou kunnen terugzenden. Daniël mocht helemaal niet schieten, want, in tegenstelling tot Michel, had hij geen „ga ve", die de krachten van Le Camus zou kunnen neutralise- ren. Bij hem zouden de hagel korrels zich zéker tegen hem gekeerd hebben.Le Camus was op slag dood en „onmete lijk opgelucht", omdat de vloek gebroken was, meldden de broe« ich bij de gendar merie. Deze stel; -en uitgebreid on derzoek in. De broers en de moeder worden uitvoerig psy chiatrisch onderzocht Alle mogelijke motieven worden gewikt en gewogen. De Heris sons worden volkomen nor maal en toerekeningsvatbaar bevonden. Er is alleen maar die „vloek". De gendarmes we ten, zonder er zelf aan te gelo ven, dat heel het gebied in een geheimzinnige sfeer verkeert van geloof en heksen, tovena rij, bezetenheid en vervloe king. Al jarenlang worden zij geregeld geroepen voor geval len van onverklaarbare vees- terfte. Zelfs de veeartsen er kennen dat zij machteloos zijn en laboratoriumproeven wij zen niets uit In Hesloup en ook in de ande re dorpen en gehuchten in de ze streek, maken magie, zwar te kunst en tovenarij deel uit van het leven van alledag. De op het eerste gezicht zo vrien delijke bevolking, goedlachs, gul en steeds bereid een goede fles voor een toevallige gast open te trekken, sluit zich als een oester als het woord tove narij valt In nagenoeg ieder dorp is er wel iemand die de „gave" heeft Wonderdokters en waar zeggers. Er zijn behekste hui zen, waar des nachts de meu bels kraken, waar men klop pen hoort, waar stenen uit het niet komen en in het niet ver dwijnen, waar een stoel zo maar vlam vat of de lamp van het plafond valt Soms wordt de pastoor erbij gehaald, die overvloedig wijwater gebruikt en gebeden zegt, om de duivel op de vlucht te jagen. Veelal gaat het om verschijnselen, die overal elders voorkomen en waarvoor de wetenschap nog geen volledige en afdoende verklaring heeft, maar deze verschijnselen zijn voor de streekbewoners pure hekserij en tovenarij. Soms is er wel eens uit onkun de of naïviteit sprake van lijn rechte vergiftiging. In een plaatsje in Mayenne kwam enige jaren geleden een sterf geval voor van een jonge vrouw. Een man had, om zich van haar gunsten te verzeke ren, een of ander middel in haar eten gedaan, waarvan hij het recept in een oud familie boek had gevonden. Er bestaan een heleboel recep ten, gecombineerd met spreuk en en gebeden," voor allerlei levensomstandigheden. Wat dacht u van dit: een mengsel van verkoolde kippebotten, fijngewreven ogen van een karper, die bij volle maan ge vangen is en het fijngeknipte haar van een maagd Het mag een wonder heten, dat de meeste mensen soortgelijke re cepten nog overleven ook. Het slachten van een zwarte kip bij volle maan, opent tal van perspectieven. Opgehan gen aan de hanebalken van een schapenstal doodt zo'n kippekadaver alle schapen in de stal met nimmer falende zekerheid. Hekserij en godsdienst gaan hand in hand. Wie de „gave" heeft, bezit doorgaans een overvloed aan kruisjes, heili genbeeldjes, rozenkransen en votiefplaatjes. Daarbij beho ren passende tovergebeden, die in oude, van vader op zoon overgegane boeken staan op getekend. De bekende doorsto ken kleipopjes zijn ook zeer in trek. Het popje stelt dan het slachtoffer voor en de doorsto ken lichaamsdelen worden ziek. „Tenminste", zo zegt een „tovenaar" in Villiers, „als dat popje dan ook met haat gela den is". Een andere heksenme- thode is, om een, uiteraard zwarte, kat met haat op te laden en het dier dan naar het huis van het slachtoffer te stu ren. Natuurlijk zijn er tal van af weermiddelen. Teveel om op te noemen. Zout is zo'n mid del. Het komt in die streken voor dat kinderen, die in het donker om een boodschap ge stuurd worden, zout meekrij gen, dat overeenkomstig een bepaalde procedure, op be paalde plaatsen en, vergezeld van bepaalde gebeden, her en der gestrooid moet worden. Een troebele en obsederende wereld, die klaarblijkelijk pa rallel kan lopen met een we reld van maanlandingen, was machines, televisie en wat dies meer zij. De zwarte kip, die bij volle maan geslacht moet wor den, de bedevaart naar Lour- des, vliegende schotels, de Tour de France, de pil, de minicomputer.het kan alle maal met en langs elkaar be staan. Zo ingewikkeld is nu eenmaal de menselijke samen- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoe is het eigenlijk, bij alle veranderin gen die zich de laatste decen nia hebben voltrokken, de Oranjeverenigingen vergaan? Dat is een van de vragen, waarop de vijfentwintig jaar geleden opgerichte Federatie van Oranjeverenigingen in Ne derland zich bezint bij haar zilveren jubileum. In de federatie werken onge veer 250 Oranjeverenigingen samen. Het blijkt onmogelijk een afgerond ledental te noe men, omdat in veel plaatsen een comité opereert in plaats van een vereniging. Maar in een middelgrote gemeente telt een Oranjevereniging al gauw tussen de duizend en tweedui zend leden. Verder bestaat er nog de Chr. Bond van Oranje verenigingen, die een jaar of veertig ouder is dan de federa tie, maar aanzienlijk minder leden telt In het jubileumjaar signaleert waarnemend voorzitter T. van Dijk uit Hengelo, eertijds voorzitter en vanaf zijn twin tigste jaar actief voor Oranje verenigingen een verschuiving in de taakopvatting door de jaren heen. Veel van de oude Oranjeverenigingen waren in de jaren twintig keiharde, haast politieke organisaties. De zaken stonden duidelijk op een rijtje. De koningin was protestants-christelijk, dus het protestants-christelijk volks deel had het meeste recht om zich met haar verbonden te voelen: God, Nederland en Oranje. De rooms-katholieken speelden mee als goede tweede en de socialisten deden hele maal niet mee. „Weg met de socialen, leven de Willemien". Maar daar is nogal wat in veranderd. Veel christenen - waaronder Van Dijk zelf - vin den het een tikkeltje arrogant om God voor te schrijven hoe de zaken in Nederland gere geld moeten worden en anno 1977 is het zeer wel denkbaar, dat een socialist lid is van de plaatselijke Oranjevereniging. Parallel aan die ontwikkeling loopt het toenemen van de rea liteitszin. Kreten als „geef goed en bloed", zonder nuan ces, hebben plaats genaakt voor respect en waardering en begrip voor hetgeen het Oran jehuis in werkelijkheid voor land en volk betekent. In aan sluiting daarop valt ook een toenemende belangstelling van jongeren voor het werk van de Oranjeverenigingen waar te nemen. Het komt vaak voor, dat bij het afscheid van oude re bestuursleden jonge leden klaar staan om hen op te vol gen en er is al minstens één Oranjevereniging in ons land waar het oudste bestuurslid nog geen dertig jaar is. Ook verenigingen die door wat voor omstandigheden dan ook een beetje op dood spoor zijn geraakt, worden vaak weer aan de gang gebracht door jonge mensen. Veel minder dan vroeger ook is het bestuurslidmaatschap van de oranjevereniging een kwestie van status-symbool ge worden. Het bestuur rijdt doorgaans niet meer in een rijtuig vooraan als op Konin ginnedag de grote optocht wordt gehouden zo die nog plaatsvindt Maar met het la ten vervallen van alle decorum zou Van Dijk toch graag een beetje voorzichtig willen zijn. Voor de aubade bijvoorbeeld, waarbij even gesproken kan worden over de betekenis van ons vorstenhuis, wil hij zeker een vaste plaats houden. „Oranjefeesten moeten geen Oranjecamavals worden zon der enige verdere inhoud Er moet een principiële achter grond van waardering en dankbaarheid in blijven. Maar het is wel fijn dat we dat nu zonder zwoel gedoe en zonder tranen in de ogen te krijgen kunnen doen", aldus Van Dijk. Hij wil tenslotte een nogal eens door hem gesignaleerd misverstand rechtzetten, na melijk dat de Oranjeverenigin gen als steunpilaar voor de monarchie zouden willen fun geren. „Maar zo is het niet Ons werk heeft te maken met dankbaarheid jegens en ver wevenheid van ons volk met het Oranjehuis en niet met de monarchie als zodanig. Be grijp dus goed, als het Oranje huis er ooit niet meer zou zijn, gaan we beslist niet voorstel len om bijvoorbeeld een graaf uit Parijs te halen en die hier tot koning te kronen." „En", zegt hij, heb je er wel eens bij stil gestaan dat Neder land het enige land ter wereld is waar zo'n instituut als deze vereniging bestaat, een nuch ter denkende club uit het volk rondom zijn vorstenhuis, die samen met dat vorstenhuis middenin dat volk staat" et Koninklijk Conservatorium voor Muziek te Den Haag sluit het studiejaar 1977 af met twee concerten. Het eerste wordt op vrijdagavond 9 december in de Remonstranse Kerk aan de Laan gegeven door ensembles o.l.v. Reinbert de Leeuw en om vat werken van Milhaud, Pou- lenc, Varèse en Ligeti. Het twee de is op maandagavond 12 de cember in de Nieuwe Kerk aan het Spui. Het Conservatoriu morkest o.Ly. Louis Stotijn vel. Het Julianakerkkoor La us Deo geeft op vrijdag 9 december o.l.v. Gerard Brëas weer zijn jaarlijkse grote kerstconcert- zangavond in de Julianakerk aan de Kempstraat in Den Haag. Medewerking verlenen Caroline van Hemert alt, het Chr. Mannenkoor Scheveningen (Kees van Delft orgel), The Young ChaDel Singers. Koper blazersensemble der Koninklijk Militaire Kapel en Jan van Weelden orgeL De Haagse Kunstkring, Denne- weg 64, organiseert morgen avond (20.30) in samenwerking met de Nederlands-Japanse Vereniging Den Haag een avond gewijd aan het zeer korte Ja panse gedicht, genaamd Haiku. De avond wordt ingeleid door prof. dr. F. Vos, directeur van het Japanologisch Studiecen trum van de universiteit van Leiden. Voorts werken mee: me vr. J. van Tooren, vertaalster van bloemlezingen, en dr. Lucet- te Oostenbroek, schrijfster van Nederlandse Haiku. (Van onze correspondent Si mon Winchester) NEW DELHI De Indiase regering is van plan om tij dens de nieuwe zitting van het parlement, die op 15 no vember is geopend, serieuze stappen te ondernemen om een einde te maken aan de aloude traditie van het kin derhuwelijk Het gaat om een wetsvoorstel, dat de minimumleeftijd voor het huwelijk met drie jaar moet verhogen. Vrouwen zul len dan 18 en mannen 21 jaar moeten zijn voor ze mogen trouwen. De minister geniet de steun van de meeste politici hier, en zijn wet zal er dan ook zeker wel doorkomen, maar over het algemeen wordt aan genomen dat de wet genegeerd zal worden juist door de men sen die er van zouden moeten profiteren. Honderd vijf jaar geleden werd door het Britse koloniale regi me de Wet op Huwelijken voor Inheemsen afgekondigd, want de Britse meesters vonden die inheemsen maar gevaarlijk vruchtbaar. De Britten wilden die vruchtbaarheid zoveel mo gelijk aan banden leggen en daarorrt verboden zij huwelij ken van meisjes onder de 14 en jongens onder de 18 jaar. Huwelijken tussen mensen uit verschillende kasten werden toegestaan en meerwijverij werd verboden. De Indiërs lapten al de wetten aan hun Met de Sarda-wet van 1929 werden de jaren des verstands verhoogd van 12 tot 13 jaar, en later in 1945 weer eens tot 15 jaar. Verder kwamen er verschillende „persoonswet- ten", zoals de Parsi Huwelijks- en Echtscheidingswet, de Hin doe Huwelijkswet, allemaal wetten die op een onderling wat verschillende wijze regels vaststelden voor de jaren des verstands en de minimum-leef tijd voor het huwelijk. De Mohammedanen hebben hun eigen regels: huwelijk spartners mogen niet minder jarig zijn, maar moeten de ge slachtsrijpe leeftijd hebben, wat, „tenzij er bewijzen voor het tegendeel zijn," voor een meisje 15 en voor een jongen 19 is. Maar de onverstoorbare India se dorpeling heeft zich door de jaren heen altijd door deze berg van nergens op slaande wetten weten heen te slaan. Kinderhuwelijken gaan in In dia rustig door, terwijl de in spanningen van het parlement bijna geheel in de wind wor den geslagen. Vorig jaar vond er nog een massa-ceremonie plaats in de afgelegen woestijn Rajasthan: 10.000 zuigelingen werden bij een heilige huwelijksinzege- n;ng weggegeven. Na de oor log van 1971 moest de Indiase regering oorlogsweduwepen- sioen uitbetalen aan meisjes van 13 en 14 jaar. Waarom, kan men zich afvragen, pro beert de regering het nu dan weer? De Times of India merkte onlangs triest op, dat er „iets onwerkelijks was aan de voorgestelde wetsherzienin gen". Net zoals de wet die „onaanraakbaarheid" afschaf te en de wet die de bruids schat verbood, zou deze wet „eerder worden overtreden dan worden nageleefd". De regering gaf ten antwoord, dat het werk van haar voor gangers wel degelijk effect heeft gehad, zij het in beperk te mate. In de steden trouwt slechts 4,2 pet van de meisjes voor hun veertiende en slechts 36 pet voor hun negentiende. Op het platteland lijkt alles bij het oude te blijven, gaf het ministerie van gezondheid toe, maar in de steden wordt lang zamerhand vooruitgang ge boekt en dat is zeker iets waard. Zelfs in de hoogontwikkelde steden blijven de oude tradi ties een magische aantrek kingskracht uitoefenen. Astro logen stellen steevast de „gun stigste datum" voor het huwe lijk vast en als de horoscopen van bruid en bruidegom niet in gunstige zin met elkaar „kloppen", gaat de ceremonie al helemaal niet door. Pas wanneer de astroloog vervan gen zal zijn door de ambte naar van de burgelijke stand en de astrologische kaart door een bankdagafschrift, zullen de Indiase dorpelingen de wet ten, zoals die onlangs door de Janataregering voorgesteld zijn, werkelijk naleven. BUENOS AIRES (UPI) - Op het eerste gezicht zijn deze vrouwen lid van een kaartclub die wat rondslenteren over het belangrijkste plein van de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires, Plaza de Mayo. Als men echter goed kijkt ziet men angstige gezichten en hoort men serieus gepraat. De vrouwen zijn ner veus, ongeduldig, opstandig, vastbera den, treurend, geklemd tussen hoop en wanhoop. Het zijn de „Las Locas", de „gekke vrouwen" van het Plaza de Mayo. Hun aanwezigheid is een doorn in het oog van de Argentijnse militaire leiders. Het zijn de vrouwen, moeders en groot moeders van degenen die „verdwenen" zijn. Honderden personen worden momenteel vermist in Argentinië. Dit verschijnsel is begonnen na de militaire staatsgreep in 1976. Volgens de vrouwen, organisaties voor de mensenrechten en gematigde fi guren zijn het leger en de politie verant woordelijk voor de ontvoeringen. De mili taire machthebbers hebben na hun staatsgreep verzekerd dat de linkse „sub-i versie" zou worden uitgebannen, op wel ke manier dan ook, de vrouwen roepen tevergeefs de hulp in van de rechters om hun te helpen iets te weten te komen over hun verdwenen echtgenoten, kinderen en kleinkinderen. De vrouwen zijn oud of jong, goed ge kleed of slonzig. Zij komen zowel uit de „betere buurten", als uit de arme slop penwijken. Zij zijn verbonden door hun lot en hun doel te blijven proberen hun verwanten terug te vinden. Iedere don derdagmiddag komen zij op het plein bij elkaar, tegenover het presidentieel paleis. Soms zijn het er meer dan 100. De vrou wen hebben geen protestborden bij zich. Ze praten zachtjes, maar met een woe dende ondertoon. „Mijn zoon was student aan de universiteit van La Plata, (60 kilometer tert zuidoosten van Buenos Ai res), slechts 45 dagen verwijderd van zijn graad voor geneeskunde," zo vertelt me vrouw Hebe Bonafini. Zij heeft haar 26-jarige zóón Jorge sinds 8 februari niet meer gezien. Op die dag werd hij ont voerd. De vrouwen zoeken al twee tot zestien maanden naar hun verwanten. „De buren vertelden ons dat vier auto's arriveerden voor het gebouw waar hij woonde," zo vervolgt mevrouw Bonafini haar verhaal. „Zeven mannen in burger kleding met wapens m de hand drongen zijn appartement binnen. Op dat moment was Jorge niet thuis. Zij gingen aan tafel eten en wachtten rustig af totdat hij thuis kwam. Om één uur 's middags droegen zij hem naar buiten. Hij was bewusteloos geslagen. In een van de vier auto's werd hij weggevoerd. Dezelfde auto kwam 's nachts nog terug om alles te stelen wat enige waarde had." Bij het horen van dit verhaal schudden andere vrouwen hun hoofd. Zij hebben verhalen die niet veel verschillen van dit geval. Mannen in burgerkleding, die zich indentificeren als lid van het leger of politie, arresteren de betrokkene. Vaak nemen ze niet alleen het slachtoffer mee, maar ook televisietoestellen, radio's, ju welen en geld. Dan valt een gordijn van stilte. Regeringsfunctionarissen hebben gesug gereerd dat linkse guerrillero's verant woordelijk zijn voor het verdwijnen van mensen, maar de vrouwen sluiten dit uit De guerrillastrijders, hard aangevallen door regeringstroepen, besteden al hun tijd en kracht aan bomaanslagen en moordaanslagen op hooggeplaatste per sonen. Velen zijn van mening dat de politie en het leger verantwoordelijk zijn voor de ontvoeringen. De Argentijnse president generaal Videla gaf onlangs toe dat het „wel eens zo kon zijn dat leden van zijn leger mensen ontvoeren. In een staat van oorlog kan zoiets gebeuren," zo meende hij. De echtgenoot van Cristina Goyeneches, Hugo, werd op 4 december van het vorig jaar ontvoerd door vier mannen in bur gerkleding die lid waren van het leger. Hugo was werknemer bij de Argentijnse telefoonmaatschappij. Al de pogingen van Cristina om haar man vrij te krijgen zijn mislukt. Zij zit nu alleen met een 9-maanden oude baby, die kort na de verdwijning van de vader geboren werd. Mevrouw Rosa Burztejn vertelt dat haar gezin op 11 augustus van vorig jaar 's nachts wakker gemaakt werd door gewapende mannen die haar zonen Angel (24), en Daniel 18), meenamen. „Zij blind doekten mij en namen alles mee wat zij konden dragen. Een van de buren belde de politie en zei dat de twee studenten meegenomen waren door gewapende mannen. De politie kon echter niet bij ons huis komen omdat een legervoertuig de weg afsloot." Mevrouw Burztejn, een joodse, zei dat de mannen hakenkruisen krasten op vier auto's die geparkeerd stonden voor het huis. Ondanks haar herhaalde bezoeken aan politiebureaus, kazernes, en ministeries heeft zij niets meer van haar zonen vernomen. „Eerst zeiden ze op het politiebureau dat het na een maand te vroeg was om ze al te vinden. Daarna zeiden ze dat het wel vijf maanden kon duren. Een legerkolonel zei me dat ze waarschijnlijk dood zijn." De „gekke vrouwen" zagen elkaar zo vaak op de klachtenbureaus, politiebu reaus enzovoorts, dat ze op een dag besloten samen te komen en een audiën tie aan te vragen bij president Jorge Videla. „De eerste keer verschenen 14 vrouwen. We waren zo stom dat we dachten dat Videla op zaterdag in zijn kantoor zou zijn. Toen werden de bijeen komsten verschoven naar vrijdag. Mo menteel is het iedere donderdagmiddag." Dat zegt Maria Antocolets, moeder van de advocaat die streed voor de mensen rechten, Daniel Antocolets. Hij werd op 10 november uit zijn huis weggehaald. De naam „Las locas" is de vrouwen badinerend bezorgd door kantoorbedien den in het gebied rond het plein. „We zijn passief, wij provoceren niet," zo zegt mevrouw Antocolets. „Het is verboden om demonstraties te hóuden onder de staat van beleg. Wij gaan echter door met de bijeenkomsten en zullen blijven vra gen om een ontmoeting met de president Het is de enige manier om druk uit te oefenen."' Op 25 augustus voerde de politie een razzia uit tegen de vrouwen en arresteer de. 16 van hen. Dezelfde nacht werden zij vrijgelaten. De politie vertelde hen dat zij niet mochten blijven stilstaan. Zij mochten alleen in kleine groepen over het plein wandelen. Dat doen zij nu dan ook. (Van een onzer verslaggevers) Het natuurreservaat De Hoge Veluwe 'trok dit jaar al meer dan een half miljoen bezoekers. Dat is twintig procent meer dan vorig jaar. Allemaal recreanten die voor een broodnodige rust de fauna induiken om te genieten van dier en den. Je vraagt je bij zo'n bericht natuurlijk wel af of 500.000 mensen op een kluitje wel zo rustig zijn dat ze natuur en beest met rust laten. Een vraag die wij voorlegden aan hoofd jachtopziener L. Wetzels. Hij loopt al acht jaar te genieten van het Nationale Park en vertelt dat hij weinig of geen last heeft van deze mensenmenigte en wat misschien belangrij ker is de mensenmenigte is zichzelf niet tot last. „Het is wel een mijlpaal die 500.000 men sen. Het is ook een geruststellend aantal voor ons park, want door de enorme kostenstijging hebben we wel een half miljoen mensen nodig om de begroting sluitend te krijgen. Het is een partikulier park zonder overheidssubsidies dat zichzelf moet bedruipen. We hebben mensen nodig en er kunnen er nog wel meer bij. Het -moet natuurlijk niet te veel worden, geen 2 miljoen per jaar of zo. De mensen komen uiteindelijk om een zekere mate van rust te zoeken. Maar een lichte stijging kunnen we nog gemakkelijk hebben, per slot van zaken ligt hier 5,5 duizend hectare puur natuur". „We werken in het park met vijf jachtopzichters. Hun eerste taak is het observeren van wild, het voeren van wild, het bijvoeren en het zorgen voor de attributen. Een groot gedeelte van onze tijd zit echter in het observeren van het publiek. Gewoon patrouilleren. Op drukke dagen verto nen we ons graag zichtbaar tussen concentraties van mensen. Dat werkt erg preventief'. „En dan mag best eens uitdrukkelijk gezegd worden dat wij over het publiek in het algemeen niet te klagen hebben. Het publiek gedraagt zich keurig netjes. Wij ervaren het zelf als schokkend wanneer iemand uit de boot valt. En dan bedoel ik bij voorbeeld friteszakjes uit het autoraampje gooien, of het mollen van een witte fiets, vernie len van een verkeersbord of het kraken van een geparkeerde auto. Laat ik direkt zeggen het gebeurt bijna niet, kennelijk hebben de mensen ontstellend vee' plezier in het park". „Bovendien is de preventieve bewaking dermate groot dat we geen stropers en weinig mensen tegenkomen met verkeerde bedoelingen. De ter reinbevuiling bij voorbeeld is hier veel en veel minder dan in openbare bossen. Maar het komt tot onze grote ergernis natuurlijk toch nog wel voor. We kennen hier weinig bepalingen. Bijna alles mag. Je mag overal lopen, je hoeft niet op de paden te blijven. Je steekt maar een sigaar of sigaret op als je dat nu per se wilt, je neemt je hond maar aangelijnd mee dat kan allemaal. We zien zelfs verliefde stelletjes in allerlei houdingen. Ach, dat brengt de natuur met zich mee". „De mensen kunnen naar het museum, genieten van de prachtige natuur waarin het wild zich vrij beweegt. Er zijn wandelroutes van vijf of zes kilometer langs wildgebieden. En als je niet met de auto door het park wil crossen, kom je heus wel wild tegen. Voor de hele luie hebben we een wildkansel, kunnen ze met de auto tot aan de trapjes rijden. Dat is ook een categorie. We kennen ook nog de struiners, die lopen in schutkleuren gewapend met camera en verrekij ker, die schokken dwars door terreinen heen om ongezien wild te zien. Die categorie breidt zich nog steeds uit. Nee, we hebben geen last van de mensen. Je hoort ook weieens dat wilde zwijnen zouden bijten. Die bijten alleen wanneer de mensen het te bont maken. Als iemand de kleintjes wil aaien. Dat pikt moederzwijn na tuurlijk niet. We hebben wel eens vernielde handtasjes of jassen, ook wel eens verwondin gen. Maar zelfs het grootste varken bijt niet zomaar". „Verdwalingen komen we ook weinig tegen. Misschien een paar keer per jaar. 's Avonds is er eens iemand z'n auto kwijt, of kinderen zijn hun ouders kwijt. Voordat je gaat zoeken zijn ze meestal terecht. We hebben zelfs geen toe standen wat de zedelijkheid betreft. Nooit last. Kennen we hier niet. En ondanks het feit dat de mensen hier mogen gaan en staan waar ze willen uitgezonderd vijf procent van het totale terrein ze overal mogen lopen, komen hier relatief de minste brandjes voor. Noem dat nu maar eens voorbeeldig. Volgens mij zijn de mensen wat uitgekeken op kermissen en pret- tenten. Er is weer een grotere hang naar de natuur. De mens wordt wat milieubewuster. Wij hebben hier de tijd gewoon mee want de menta liteitsverandering werkt in ons voordeel. Mis schien heeft het park daar ook wel aan meege werkt sinds de familie Kröller Müller het park in 1935 overdeed aan de stichting en het voor ieder toegankelijk werd". „De mensen zoeken de natuur en zijn hier vrij. Er is geen land ter wereld waar zoveel is afgerasterd en in hokjes wordt gedeeld als in Nederland. In het Nationale Park is dat niet het geval. Als wij hier het zogenaamde langharige vreemde tuig observeren, je weet wel die met een baard, snorren en tierlantijnen, dan zie je dat hen de natuur aanspreekt. Ze doen wat met en in die natuur. De mensen leren het waarde ren. Daarom: laat ze maar komen".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12