WASHINGTON: VREDE IN MIDDEN-OOSTEN IKAN ZONDER GENÈVE Onnodige operaties en fraude kosten miljarden Visserijberaad EEG: moeizaam geploeter Heyerdahl gered uit ondiep water Tientallen gewonden bij rellen in Malaga Amerikaanse gezondheidszorg in beweging Buitenland LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 7 DECEMBER 1977 pagina 11 MALAGA (AP) Terwijl het openbare leven in de Zuid- spaanse stad Malaga als gevolg van een algemene staking vrij wel geheel stillag en politieke leiders de bevolking opriepen niet de straat op te gaan is het gisteren voor de derde achter eenvolgende dag tot botsingen gekomen tussen oproerpolitie en betogers. Tientallen perso nen raakten gewond bij de on lusten, die uitbraken nadat dit weekeinde een 19-jarige demon strant om het leven kwam. Door de 24-uursstaking reden er geen bussen of taxi's en werd er in fabrieken, winkels, bars, eethuizen, bij banken en bij kranten niet gewerkt. Luchtha ven-, spoorwegpersoneel en postbeambten hielden een lang- zaam-aan-actie. In sommige ho tels weigerde het personeel de gasten te bedienen. De veer dienst van Malaga naar de Noordafrikaanse enclave Melilla viel uit en ook in andere delen van Andalusië werd de staking gevoeld. Politici en linkse vakbondslei ders riepen de inwoners van Malaga via de radio op rustig te blijven en zeiden te zullen aandringen op een parlementair onderzoek. De regering heeft al een politie-onderzoek gelast naar de dood van de 19-jarige betoger. Ondanks de aanwezigheid van politieversterkingen wierpen linkse betogers wegversperrin gen op, gooiden zij winkelruiten in en vernielden zij telefooncel len. De politie trad op met rub berkogels en traangas. „Nederlandse bijdrage aan NAVO waardevol" Eerste foto Meteosat Wandborden voor Unicef Ten bate van het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, is een mooi porseleinen wandbord op de Nederlandse markt gebracht. Het is de eerste uitgave van een serie van zes of misschien twaalf. De serie heeft als titel meegekregen „Kinderen van de wereld". De verkoopprijs is 37,50 per stuk waarvan 7,50 ten goede zal komen aan Unicef Nederland. Voor de uitvoering is gekozen voor pasteltinten, waarin geel en oranje overheersen. BRUSSEL (ANP) „Nederland levert een bijzonder waardevol le bijdrage aan de gemeen schappelijke verdediging van de NAVO-landen", aldus het overzicht van de huidige en toe komstige defensie-inspanning dat de ministers van defensie van het bondgenootschap giste ren in Brussel is voorgelegd. Een knelpunt is de legering van een tweede Nederlandse brigade in West-Duitsland, die eigenlijk niet in het kader van de korte- termijnmaatregelen moet wor den gezien. Nederland is ge neigd dit meer als een lange-ter- mijnmaatregel te zien, en ae uitvoering van een eventueel be sluit om een tweede brigade naar de bondsrepubliek te zen den zal in elk geval jaren ver gen. Nederland, West-Duitsland, de Verenigde Staten, Engeland en België hebben maandag in Brussel besloten over het gehele probleem van de tweede Neder landse brigade een studie te ma ken die in mei moet zijn vol tooid, en op basis waarvan Ne derland een politieke beslissing moet nemen. PARIJS (AFP) De Europese meteorologische satelliet Me teosat heeft zijn eerste foto van de aarde doorgeseind, zo is in Parijs bekendgemaakt door het Europese Bureau voor Ruimte vaart. De satelliet werd op 23 novem ber gelanceerd. De eerste foto werd opgevangen door het volg- station in Darmstadt, West- Duitsland. Volgens deskundigen in Parijs moet worden afge wacht of op 8 of 9 december ook infra-rood foto's worden ge seind. Is dat het geval, en zijn die foto's goed, pas dan kan worden gezegd dat de Meteosat correct functioneert. Amerikaans kind ontvoerd in W.-Duitsland BRUSSEL (ANP) De ministerraadsvergadering van EEG-ministers over de visserijproblemen, is gisteravond Iaat afgebroken. Vandaag zouden er bilaterale gesprekken gevoerd worden tussen Eu ropese Commissie en de verschillende delegaties, in de hoop op die manier deelakkoorden tot stand te brengen. Op 19 en 20 december wil men voorts gaan spreken over het voorstel van raadsvoorzitter Humblet over internationale regelingen tot behoud van de visstand. Acht van de negen delegaties konden het met die voorstellen eens zijn; alleen Engeland bleef zich verzetten. Minister Van der Stee is overigens zeer pessimis tisch over de resultaten van de visserijbesprekin gen. De Engelse weerstand tegen een regeling voor maatregelen ter behoud van de visstand wordt in Nederlandse kringen toegeschreven aan het Britse wantrouwen tegen de plannen van de commissie voor gemeenschappelijke conserveringsmiddelen. Voorts is Engeland bang dat als het voorstel van Humblet gevolgd wordt, Britse nationale maatre gelen getorpedeerd kunnen worden door een ge kwalificeerde meerderheid in de ministerraad. Een tweede hoofdpunt waarover op deze conferen tie veel gesproken is, is het voorstel van de Europese Commissie over totale toegestane vangsthoeveelheden van verschillende vissoorten. Acht landen waren het er in grote lijnen wel over eens, alleen de Britten gaven geen antwoord op de vraag hoe groot zij zich hun deel hadden voorgesteld. Nederland heeft voor enkele vissoorten ook wel wensen die verder gaan dan de Commissie wil. Het wil volgend jaar nog graag een beetje maatjes haring vangen en dus niet de Noordzeeharingvisse- rij totaal stilleggen. En ook 8000 ton tong uit Noordzee, Golf van Biskaje en Skagerrak in plaats van 6000 ton. IEIDELBERG (DPA) - Een man en een vrouw die beiden gemaskerd waren, hebben giste ren in Dielsheim bij Wiesloch in de Westduitse deelstaat Ba- den-Würtemmberg een driejarig Amerikaanse jongen uit de wo ning van zijn grootouders ont voerd. De vader van het kind is een Amerikaanse militair die bij Stuttgart is gelegerd. Het motief van de ontvoerders, van wie de man Engels sprak, is niet bekend. Zij hebben zich tot dusver niet tot de familie gewend. De jongen woonde sinds enige tijd bij zijn grootou ders. Sint Nicolaas vult zak lil /«WASHINGTON (Rtr/UPI) De Amerikaan- Jse minister van buitenlandse zaken Cyrus My^nce heeft gisteren verklaard dat er een M regeling van het Midden-Oostenconflict mo- gelijk is zonder dat de vredesconferentie van Genève wordt hervat. Tot dusver heeft Washington steeds gepleit voor een spoedi ge hervatting van de conferentie in Genève en hebben de VS weinig belangstelling getoond voor het voor-overleg waartoe 1 Egypte de betrokken partijen heeft uitgeno- digd. Dit overleg begint volgende week in JHcairo, nadat president Sadat vermoedelijk ^H«erst de Israëlische minister Mosje Dajan m— heeft ontmoet Vance, die vrijdag een rondreis door het Midden-Oosten begint, zei dat Sadat en Be gin door psychologische barrières zijn ge broken, die gedurende dertig jaar een voor uitgang naar vrede hebben verhinderd. Als gevolg daarvan is een proces op gang geko men dat niet meer tot staan kan worden gebracht. Zijn komende rondreis door het Midden-Oosten is bedoeld om de vredesini tiatieven van president Sadat te steunen. Inmiddels zijn de Syrische en Algerijnse diplomaten in Cairo naar hun land vertrok ken en zijn hun ambassadegebouwen verze geld. Een verbreking van de diplomatieke betrekkingen in het Midden-Oosten is echter niet zo onherroepelijk als deze in de wester se wereld zou zijn. In Londen herstelt premier Begin van Israël van een aanval van maagstoornis, die hem vanaf gistermorgen op het bed hield. Die zou te maken hebben met een voedselvergif tiging, na een maaltijd die afkomstig was van een centrale keuken in Londen. Smeergelden Amerikaanse [bedrijven nu verboden WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse senaat heeft giste ren zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp dat Ame rikaanse ondernemingen ver biedt buitenlandse functiona rissen om te kopen op straffe een boete van een miljoen dollar per overtreding. De huidige Amerikaanse wetge ving verbiedt buitenlandse om koping niet. Het wetsontwerp werd opgesteld nadat aan het I licht was gekomen dat honder- den Amerikaanse bedrijven op »(a| grote schaal mensen hadden day i omgekocht in het buitenland. )nd Het wetsontwerp bepaalt ook 5IË dat Amerikanen die buitenland- I se functionarissen omkopen, maximaal 10.000 dollar boete kunnen krijgen voor dit vergrijp Fïfi plus vijf jaar gevangenisstraf. Jeugdbende pleegt lijkschennis (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE De politie van Enschede heeft een vijftal jon geren aangehouden die een in braak hebben gepleegd in het mortuarium van het ziekenhuis De Stadsmaten. In een dronken bui drongen zij naar binnen en solden op ergerlijke wijze met een lijk dat ze uit een koelruim te hadden gehaald. Met de aan houding van de vijf in leeftijd variërend van vijftien tot tweeëntwintig jaar heeft de En- schedese recherche tevens klaarheid gebracht in een groot aantal vernielingen en inbra ken die de laatste anderhalf jaar in Enschede zijn gepleegd. De politie verwacht in de na bije toekomst nog twee arresta ties te kunnen verrichten. Alle verdachten zijn al eerder met de politie in aanraking geweest. Hel vaartuig van Heyerdahl bij de tewaterlating op 11 november, in de Iraakse stad Qoerna. BEIROET (UPD Een dhow (Arabisch kust vaartuig) heeft het rieten schip Tigris waar mee de Noorse onderzoeker Thor Heyerdahl op dit moment in de Perzische Golf vaart, gered uit ondiep water waar het vaartuig door tegen wind en hoge golven terecht was gekomen. „Sinds wij vier dagen geleden de Golf binnen voeren, hebben wij moeten opboksen tegen voortdurend wisselende winden en hoge gol ven," aldus Heyerdahl in een gesprek met een Britse radio amateur. De Noor probeerde met een ploeg van 10 man en een model van een Soemerisch scheepsont werp, de zeevaartkundige geheimen van de Soemerische zeelieden te achterhalen en te ontdekken hoe zij in staat waren naar andere landen te varen met hun in onze ogen gebrekki ge kennis. Heyerdahl zei met het vaartuig in ondiep water te zijn beland bij een eiland bij Koeweit dat de Soemeriërs Faklakah noemden. „Wij hebben daar twee ankers verloren. Met behulp van canvas zeeankers slaagden wij er echter in om tot stilstand te komen". Later sleepte een dhow de rieten boot naar een Russisch vrachtschip dat het vaartuig in veiliger wateren bracht. Na twee weken praktijkervaring met de Tigris te hebben opgedaan, zei Heyerdahl dat het type volkomen zeewaardig was. Alleen waren hij en zijn bemanning er nog niet in geslaagd de navigatie ervan volledig onder de knie te krij gen. Op 12 november is de Tigris in het Iraakse Qoerna te water gelaten,, bij de plaats waar volgens de overleveringen de Hof van Eden zich bevond. Het schip begon de eigenlijke reis op 23 november. Bij Qoerna stromen de Eu- fraat en de Tigris samen. Korte tijd later moest het schip naar de wal omdat het roer niet goed functioneerde, wat een oponthoud van negen dagen opleverde. ZURICH Niet om de zak met goede gaven te legen, maar om hem te vullen trad Sint Nicolaas maandag een bankfiliaal in het Zwitserse plaatsje Oetwil am See bij Zurich een bankfiliaal binnen. Samichlaus, zoals de Zwitsers de Sint noemen, hield de 48-jari- ge filiaalhouder een pistool on der de neus en deze stortte toen noodgedwongen een bedrag van 70.000 tot 100.000 gulden in het „fonds" van de kindervriend. Als dank werd het personeel gebonden en gekneveld en de kerstman verdween. De speurende politie kon slechts vaststellen dat er maandag tal rijke Sinterklazen op weg waren naar brave kinderen. President Giscard d'Estaing en bondskanselier Helmut Schmidt lezen op hun gemak hun krantje, in afwachting van het begin van een van de bijeenkomsten in het kader van het Europese topberaad in Brussel. Van onze correspondent Dick Toet WASHINGTON De Amerikaanse rege ring gaat de strijd aanbinden met de on rustbarend stijgende kosten van de gezond heidszorg. De nationale gezondheidsreke- aing is opgelopen tot bijna 350 miljard gulden per jaar. En hoewel men in de Verenigde Staten niet over een paar dollars pleegt te vallen acht men een bedrag van 350 miljard voor het op de been houden van een dikke 200 miljoen mensen wat aan de al te forse kant. Te meer, daar de rekening in ijltempo blijft oplopen en er volgens de overheid, die voor circa 42 procent Van de kosten opdraait, wegen zijn om tot een flinke vermindering te komen. In eerste instantie denkt men daarbij de volgende wegen te bewandelen: het tegengaan van onnodige operaties; het bestrijden van de zogenaamde „witte-boorden-fraude", ofwel het indienen van valse, te hoge of gewoon slordige deklaraties door medici, en het drastisch beperken van het aantal röntgen foto's De Amerikaanse staatssecretaris voor Volksgezondheid, Hale Champion, noemde het aantal onnodige operaties onlangs „vol strekt onaanvaardbaar". Hij deed een be roep op artsen en patiënten om over elke voorgenomen operatie, noodgevallen natuur lijk uitgezonderd, nog eens een extra nachtje te slapen. Champion wil nog verder gaan: voor zo'n „nachtje" wil hij wel gemeenschapsgeld be schikbaar stellen, d.w.z. als arts en -of pa tiënt twijfelen, mag er op kosten van de zaak (ofwel de regering) een derde onafhan kelijke arts te hulp geroepen worden. De laatste vijf jaar is het aantal operaties in de Verenigde Staten met meer dan 25 procent toegenomen en „populaire" opera ties als het verwijderen van amandelen, het wegnemen van de baarmoeder en de open- hart-operaties zijn in aantal soms meer dan verdubbeld. Met name de coronaire „bypass- operatie", waarbij de belemmerde toevoer van bloed naar het hart wordt ondervangen door een „omleiding" via een meestal uit het been gehaalde ader, staat de laatste maan den in de Verenigde Staten ter discussie. Vorig jaar vonden 70.000 operaties van deze operaties in de Verenigde Staten plaats. Gemiddeld kost zo'n operatie ruim 30.000 gulden. Dat maakt een totaal van ruim 2 miljard. Volgens een aantal medische des kundigen was circa 50 procent van deze operaties „discutabel", dat wil zeggen dat in 35.000 gevallen minstens ook een behande ling met medicijnen ernstig overwogen had dienen te worden. De gezaghebbende New England Journal of Medicine publiceerde onlangs een studie, waarbij in dertien ziekenhuizen de resulta ten waren onderzocht bij geopereerde en met medicijnen behandelde hartpatiënten. De uiteindelijke resultaten afgezien van het feit dat een behandeling met medicijnen meer tijd vergt verschilden nagenoeg niet. Konklusie van de deskundigen: de vaak verbluffende en snelle resultaten van de bypass-operaties hebben een sfeer gescha pen, waarin soms te snel tot een operatie wordt besloten. Maar ook op andere terrei nen speelt de regering met gevallen, waarin te snel operatief wordt ingegrepen, of ander- zins verspillend wordt gewerkt. Zo heeft een speciale regeringscommissie onlangs 462 ge vallen in 27 medische centra onderzocht, •waarin bij vrouwen een borst of een deel ervan was weggenomen. Konklusie: in 53 gevallen was onnodig of in ieder geval te haastig geopereerd. Zeven gevallen werden bestempeld als „duidelijk onnodig". Dit jaar worden in de Verenigde Staten 241 miljoen rontgen-foto's gemaakt Dat is ruim één per inwoner. Kosten: bijna 16 miljard gulden. Een recent onderzoek heeft aange toond, dat circa 30 procent van deze foto's op zijn minst „niet strikt nodig" zijn. Moge lijke besparing: vijf miljard gulden per jaar. Onjuiste, te hoge en slordige deklaraties bij de twee Amerikaanse overheidsinstellingen voor medische hulp aan minder draagkrach- tigen (Medicare en Me-dicaid) kosten de schatkist jaarlijks minstens 5 miljard gul den. Althans volgens een nog slechts vlucht ig computer-onderzoek. De computer stuitte bijvoorbeeld op de volgende „vergissingen". een arts, die driemaal het wegnemen van een baarmoeder had gedeklareerd, op zich niets bijzonders, het had echter betrekking op een en dezelfde vrouw; een arts, die in één jaar 478 recepten voor een pótient had uitgeschreven; een arts, die in één jaar 33.918 huisbezoeken in rekening had gebracht, d.w.z. dat de man 365 dagen lang 24 uur per dag werkend elke 15 minuten een bezoek zou hebben afgelegd. In het kader van de zogenaamde „witte- boorden-fraude" gaat de regering ook spe ciale aandacht besteden aan de verzorging stehuizen. Dat deze „industrie", waar het om puur particuliere ondernemingen gaat, zo hier en daar uiterst luxueuse uitspattingen kent, baart voornamelijk de familie van de betrokken patiënten zorgen, maar dat ook gedeeltelijk via overheidsgeld in stand ge houden tehuizen er soms een Hollywood-ac- tige allure op blijken na te houden, is een onderwerp van meer algemene zorg. Bij een grootscheeps onderzoek in de staat New York werd onlangs in korte tijd voor circa 75 miljoen gulden aan onjuist besteed over heidsgeld ontdekt. Gemeenschapsgeld bleek door verzorgingstehuizen te zijn besteed aan zulke weinig medische zaken als aandelen, kostbare kunstwerken (bijvoorbeeld echte stukken van beroemdheden als Renoir en Matisse), bontjassen, immense drankvoorra den en zelfs politieke bijdragen. Het is in deze nogal troebele sfeer, ondanks in Amerika nog uiterst hoog gehouden „vrij heid-blijheid-gedachte" niet meer zo verwon derlijk, dat de roep om een grotere greep van de overheid op het gezondheidswezen hand over hand toeneemt. De American Public Health Association, een invloedrijke organisatie, waarvan ruim 50.000 gezond heidswerkers lid zijn, kwam enkele weken geleden, zelfs onomwonden met een pleidooi voor een nationale gezondheidsdienst naar Engels voorbeeld. De overheid betaalt nu al bijna de helft van de gezondheidsrekening, aldus de APHA, dat wordt in de komende jaren steeds meer. Over 10, 20 of ieder geval 30 jaar betaalt de overheid het overgrote deel van de gezondheidskosten. Dan is het, aldus de APHA, maar het beste om nu met de opzet van een goede nationale gezond heidsdienst te starten. Er is nog nog een andere ontwikkeling, die de gezondheidsrekening aardig zou kunnen drukken. Steeds meer medici en medische instellingen gaan adverteren, aangemoedigd door het feit, dat het hooggerechtshof on langs een verbod voor advokaten om rekla- me te maken, nietig verklaarde. In sommige staten zijn medische adverten ties -reklameborden van ondermeer tandart sen en plastisch chirugen al geen ongewone verschijning. De medische advertenties wor den nu echter in het hele land gemeengoed en ook ziekenhuizen beginnen zich in de strijd om de gunst van de patiënt te mengen. Een van de grootste ziekenhuizen in Was hington de Washington Hospital Center heeft bijvoorbeeld een in het oog vallende advertentie ontworpen, waarin onder de af beelding van een reddings-helikopter zaken worden aangeprezen als een dag- en nach- tongevallendienst en specialisaties op het gebied van oogletsel, niertransplantaties en bedrijfsongevallen. Het Sinai Hospitaal in Baltimore laat het publiek via advertenties weten: „Leer ons kennen, voordat u ons nodig hebt". Het meest agressieve op dit terrein komt tot nu toe echter van de Washingtonse ex-dok ter Barry Jacobs. Hij houdt mogelijke pa tiënten via een fraaie brochure ondermeer voor: „Hebt u er genoeg van voor de Cadil lac en de dure club van uw dokter te betalen?". Jacobs biedt een kompleet me disch onderzoek met o.m. 25 bloedtesten aan voor de adembenemende prijs van 137,50. Een prik tegen allergie kost bij hem 2,50, een elektro-cardiogram 37,50 en een abor tus 300. Een bloeddruktest is bij dokter Jaobs zelfs geheel gratis. Dat de reklame- methode van dokter Jacobs gemeengoed zal worden, is twijfelachtig. Hoewel Jacobs tot nu toe door geen enkele officiële instantie iets in de weg is gelegd, lijkt het onvermijde lijk, dat de medische reklame uiteindelijk zal worden voorgelegd aan het oordeel van de réchter. Hoewel er nog in brede kring grote bedenkingen bestaan tegen het rekla me maken door medici, zou het er wel best eens op kunnen uitdraaien, dat medische reklame, binnen zekere grenzen, wordt toe gestaan

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11