Bij verzekeringsbedrijven 10.000 banen op de tocht Genezing is geen lopende band werk Spoorwegongeluk Schiedam te wijten aan menselijke fout )otste verkope landse vakanti* NS grootste verkoper binnenlandse vakantiereizen MERCURIUS-VOORZITTER BROUWER: PVDA OVERWEEGT SCHADUWKABINET Drie jaar cel voor oplichter echtgenote van Frans H. VERDEDIGING STO( ZICH AAN PANTSEI LICHAAM EN GEEST MOETEN ÉÉN ZIJN VERDEDIGING STOORT ZICH AAN PANTSERWAGEN LEIDSE COURANT €en overzicht van de ravage bij de treinramp in Schiedam, vorig jaar mei, UTRECHT (ANP) In de komende vijf jaar zal het aantal arbeidsplaatsen in de sector van de commerciële verzekeringsbe drijven met tienduizend verminderen, als gevolg van automatiseringsprojecten. Dit stelde voorzitter J. Brouwer van de NW- dienstenbond Mercurius vanmorgen in Ut recht in een openingsrede voor het congres van de bond. Brouwer zei, dat dit getal een schatting is, afgeleid van de verhoudingen bij de automa tiseringsprojecten waarover de bonden voor af overleggen op de betrokken bedrijven. „We kunnen uit de cijfers concluderen, dat meer winst niet automatisch hoeft te leiden tot meer werk. Alle verantwoordelijke werk gevers uit diverse bedrijfstakken zouden hieruit de conclusie kunnen trekken dat overleg met de vakbeweging over het omzet ten van winst in werk noodzakelijk is", aldus Brouwer. Het blijkt volgens hem ook op z'n minst twijfelachtig, dat er in de dienstverlenende sector nog arbeidsplaatsen zouden zijn te creëren. Om daar iets tegenover te stellen zullen op korte termijn met de werkgevers arbeidsplaatsenovereenkomsten worden af gesloten, kondigde Brouwer aan. Daarbij komt voorop te staan, dat automatisering sprojecten in vertraagd tempo worden door gevoerd. Deze tactiek wordt in de eerste plaats gekozen om gedwongen ontslagen te voorkomen en voorts om tijd over te hebben voor het zoeken naar vervangende werkgele genheid, aldus voorzitter Brouwer. Superaftrek met DEN HAAG (ANP) - De treinbotsing op 4 mei vorig jaar bij Schiedam, die 24 men sen het leven kostte en een groot aantal verwondde, was te wijten aan een menselijke fout. Dit heeft de spoorwegon gevallenraad na uitgebreid onderzoek geconcludeerd. De bevindingen van de raad zijn aangeboden aan de minister van verkeer en waterstaat Op grond van aanbevelingen van de spoorwegongevallen raad heeft minister Westerterp inmiddels al maatregelen be kend gemaakt Het tempo van installatie van automatische Joods protest bij Russische ambassade DEN HAAG (ANP) - Rabbijn A. Soetendorp heeft samen met secretaris-generaal dr. A. van den Heuvel tevergeefs gepro beerd een petitie aan te bieden bij de Russische ambassade in Den Haag. Dat gebeurde tijdens een betoging van ruim zeventig mensen bij het ambassade-ge bouw. De petitie kwam niet verder dan het hek, er werd niet opengedaan. De demonstranten betoogden voor een betere behandeling van de joden in de Sowjet-Unie. Ze verspreidden een lijst met 21 namen van mensen die in Rus land gevangen zitten omdat ze ooit om een uitreisvisum hebben gevraagd. Volgens rabbijn Soe tendorp jr. voert de Sowjet-Unie een nieuwe hetze tegen de jo den. „Het is ongelooflijk dat een groot land daarin zo klein kan zijn", zei hij. De Russische tele visie zendt regelmatig antisemi tische programma's uit, aldus de rabbijn. Het solidariteitsco- mité voor de joden zal ook van daag en morgen betogen bij de Russische ambassade in Den Haag. Aanleiding daarvoor vormt het Joodse Chanoeka feest MAASTRICHT (ANP) De rechtbank in Maastricht heeft gisteren de 60-jarige H. K. uit Arnhem wegens oplichting en bedreiging veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De offi cier van jusitie had vijf Jaar geëist K. slaagde er in de zomer van dit jaar in de echtgenote van Frans H. 12.500 afhandig te maken door zich uit te geven als vertegenwoordiger van de pro cureur-generaal. Hij vertelde de vrouw dat haar man in vrijheid zou worden gesteld als zij hem het genoemde bedrag betaalde. De vrouw van Frans H. geloof de K., die zich naar het oordeel van de rechtbank nog aan een ander soorgelijk geval van op lichting alsmede aan bedreiging en afpersing van een taxichauf feur heeft schuldig gemaakt Lijk gevonden op fabrieksterrein ZEVENBERGEN (ANP) - Een werknemer van de Suiker Unie in Zevenbergen heeft gister avond op het fabrieksterrein van de suikerfabriek het lijk van een nog onbekende man gevonden. Het lichaam, dat in staat van ontbinding verkeerde, lag in een zogenaamde sterfput, waarin men niet meer bruikbaar zand laat bezinken. Ook de doodsoor zaak van de man is nog niet bekend. treinbeïnvloeding (atb) zal ver hoogd worden, „voor zover dit gezien de technische capaciteit van de Nederlandse Spoorwe gen redelijkerwijs mogelijk is". De spoorwegongevallenraad heeft vastgesteld, onder meer na een uitgebreide hoorzitting op 14 oktober, dat de Sprinter- trein station Schiedam/Rotter dam-West te vroeg heeft verla ten. Het vertreklicht op het perron brandde nog niet en het sein buiten het station stond op rood. De machinist, die het sein had moeten zien, kan zich van het ongeluk en de daaraan voorafgegane pe riode op die dag niets meer herinneren. De hoofdconduc teur, die op het vertreklicht moest letten, vertelde tijdens het onderzoek dat hij niet meer wist of hij het licht al of niet had zien branden. De raad acht sprake van een fout van de machinist van de Sprinter, „vermoedelijk mede beïnvloed door een menselijke fout van de hoofdconducteur". De machinist van de uit de tegenovergestelde richting ko mende al tot stilstand gebrach te Exprestrein, had de botsing niet kunnen voorkomen. „En dit geldt ook voor de treind ienstleiders en hun assisten ten, die op hun tableau kon den zien dat er een ongeluk moest gebeuren", aldus de on derzoekers. De raad heeft de minister voorgesteld te onderzoeken welke voordelen voor de vei ligheid installatie van het sys teem Telerail op het hele spoorwegnet kan hebben. Met dit systeem is rechtstreeks te lefonisch contact mogelijk tus sen verkeersleiding en de ma minus twee liter bloed verloor. Verdediger mr. A. Willems van Knut Folkerts vroeg aan het begin van het proces de recht bank de pantserauto op het voorplein van het Utrechtse pa leis van justitie te laten verwij deren. „Ik stoor me aan die pantserwagen. Het beeld van ge wapende justitie kan nadelig zijn voor mijn cliënt We moeten toch uit gaan van zijn vermoe delijke onschuld. Er kunnen verkeerde conclusies uit getrok ken worden". De rechtbank be sliste na kort beraad dat zij alleen in de rechtszaal compe tentie bezit en niet voor wat op het voorplein gebeurd. Folkerts, die direct na zijn aankomst in de rechtszaal in conclaaf ging met zijn verdedigers Willems en Bakker Schut en als enige bleef zitten toen de rechtbank de zaal betrad, wordt van moord be schuldigd op brigadier Kranen burg en poging tot moord op hoofdagent Pieterse. Folkerts liet direct weten dat hij op dat moment geen verklaring zou afleggen. „Dat doe ik later wel". chinist Ook zou de raad on derzocht willen zien of het rij dend personeel niet beter inge licht kan worden over bijzon dere situaties, zoals treinen die in tegengestelde richting van hetzelfde spoor gebruik ma ken. Het Sprintermaterieel voldoet volgens de spoorwegongeval lenraad wel aan de veiligheids eisen. Er zouden enkele kleine verbeteringen kunnen worden uitgevoerd, hoofdzakelijk in de vorm van het versterken van de constructie bij de bal kons. Wilde staking bij Desso OSS - Bij de tapijtenfabrieb Desseaux (Dessotapi jt) in Oss is gisteren een wilde staking uit gebroken. Volgens het Arbei- dersmachtcomité Oss hebben ongeveer tweehonderd werkne mers van de productieafdelin gen het werk neergelegd. Zij eisen een aanpassing van het zogenaamde classificatiesys teem dat op 1 januari volgend jaar wordt ingevoerd. Zo zal er onder meer de garantie moeten komen dat de arbeiders niet in loon achteruitgaan. Ook vinden de stakers dat werknemers die al in een lagere klasse zijn inge deeld, hoger moeten worden in gedeeld omdat ze anders in ja nuari minder zullen verdienen. Volgens een woordvoerder van de directie van Desseaux gaat op 1 januari geen enkele werk nemer in inkomen er op achter uit Van vermindering van inko men kan pas op 1 oktober van het komend jaar sprake zijn. De classificatie naar functie is vol gens de woordvoerder het ge volg van de blijvende proble men waarmee de tapijtweverij te kampen heeft (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De PvdA-fractie vergadert morgen over de vraag of er al dan niet een schaduwkabinet moet komen, dat de verrichtingen van het kabinet-Van Agt-Wiegel kri tisch zal begeleiden. Zo'n scha duwkabinet, dat zou moeten be staan uit personen in en buiten de Tweede Kamerfracties van PvdA, D'66 en eventueel PPR, kan dan regelmatig alternatie ven aandragen voor het beleid van het zittende kabinet De progressieve fracties hebben aan zo'n kabinet steun en de kiezers zullen dan weten hoe en met welke regeringsploeg het ook anders zou kunnen. In 1971, tijdens de regering van het kabi net-Biesheuvel, hebben PvdA, D'66 en PPR ook een schaduw kabinet gevormd. Overigens hebben toen niet alle personen uit dat schaduwkabinet ook daadwerkelijk zitting genomen in het eerste kabinet-Den Uyl, dat in 1973 aantrad. Binnen de PvdA-fractie lopen de meningen over een schaduw kabinet nogal uiteen, bij D'66 twijfelt men sterk aan het nut en de noodzaak ervan. D'66- fractieleider Terlouw heeft ge zegd, dat hij het liefst onafhan kelijk van de PvdA oppositie wil voeren tegen de ploeg van Van Agt en Wiegel. De PPR heeft zich in principe akkoord verklaard om in een eventueel schaduwkabinet zitting te ne men. De uiteindelijke beslissing valt echter eind deze week. Als de PvdA-fractie morgen mocht be sluiten om wel een schaduwka binet in het leven te roepen, zal zij misschien D'66 kunnen over halen. Bovendien is er altijd nog een kans dat de PvdA een scha duwkabinet gaat vormen van uitsluitend socialisten. toegestaan DEN HAAG - De superaftrek, waarmee beleggingsfondsen als D ems ter Plaza Fonds en Battle Creek Fonds adverteren, is voor de fiscus niet aanvaard baar. Minister Duisenberg van financiën heeft dit geantwoord op vragen van de Tweede-Ka merleden Van der Hek en Dol man. Er is hier sprake van een con structie, waarbij door een con tante betaling per participatie van 25.500 gulden een bijbeho rende fiscale aftrekpost van 62.100 gulden wordt gecreëerd. De bewindsman zegt van oor deel te zijn dat in de via adver tenties aangeboden constructies waarbij sprake zou zijn van deelnemen in besloten fondsen dan wel van rechtstreeks beleg gen in (Amerikaans) onroerend goed, de gepretendeerde fiscale voordelen niet als zodanig kun nen worden geaccepteerd. Mocht blijken dat de huidige wettelijke bepalingen onvol doende steun bieden voor een succesvolle bestrijding dan zal de minister niet aarzelen de in diening van een voorstel tot wetswijziging te bevorderen ten einde deze en soortgelijke uit een oogpunt van een rechtvaar dige verdeling van fiscale lasten onbevredigende aftrekmogelijk heden, tegen te gaan. Veerdienst op Harwich gehalveerd (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De bootdienst tussen Hoek van Hol land—Harwich is als gevolg van een staking van Engelse zeelie den gehalveerd. De Engelse veerboten St Edmund en St Jones kunnen daardoor niet uit varen. De veerboten van de Stoomvaart Maatschappij Zeel and blijven volgens het normale schema doorvaren. Reizigers naar Engeland ondervonden van de staking, veel hinder. De Nederlandse Spoorwegen heb ben gisteravond geprobeerd passagiers naar Engeland over te brengen via Oostende en Dover. De staking is volgens een woordvoerder van de Britse Spoorwegen een solidariteitsac tie met stakende zeelui op veer boten van de Britse Spoorwe gen. Tussen directie en beman ning is een meningsverschil over het benodigde aantal be manningsleden op de boten. Het is nog onbekend hoelang de sta king van de bemanning van de St. Edmund en de St. Jones zal duren. Proces tegen RAF-lid Folkerts (Vervolg van de voorpagina UTRECHT „We liepen zwij gend op Folkerts af. Hij keek toen al wat schichtig om zich heen. Ik heb zijn rechterpols vastgepakt. Op dat moment zag ik een vuurgloed in mijn rich ting, en ik voelde plotseling een hevige pijn in mijn buik. Ik viel op de grond, hoorde scho ten. Ik ben naar de telefoon gekropen om het hoofdbureau te bellen, zes maal drie. Het lukte niet, het nummer was steeds in gesprek". Deze verklaring legde vanmor gen hoofdagent Pieterse van de Utrechtse politie af, voor de bij zondere strafkamer in het Ut rechtse paleis van justitie. Hij raakte op 22 september ernstig gewond bij een schietparij in een Utrechts autoverhuurbe drijf waarbij zijn collega briga dier Kranenburg, het leven ver loor. Pieterse en Kranenburg wachtten in het bedrijf op de vrouw die met een vals rijbewijs een auto had gehuurd. Haar sig nalement klopte met dat van de vrouw die enkele dagen tevoren in Den Haag een auto had ge huurd en later betrokken was bij een schietpartij waarbij een Haagse agent werd gewond. In plaats van de vrouw bracht Fol kerts de auto terug. Na een seintje van de bedrijfsleider be sloten Kranenburg en Pieterse tot arrestatie over te gaan. Zij hielden hun pistolen in het heupholster. Folkerts werd bui ten na een hevige schietpartij overmeesterd. Vast staat dat hij binnen viermaal heeft geschoten en buiten driemaal. Bij zijn ar restatie had hij een revolver, munitie en een handgranaat bij zich. De geheimzinnige vrouw, volgens haar valste rijbewijs Astrid Winter, slaagde erin te ontkomen. Zij had buiten ge wacht. Vaststaat ook dat Pieter se en Kranenburg hun wapens niet hebben gebruikt Folkerts is later geïdentificeerd door Duitse rechercheurs. Hoofda gent Pieterse kon door snelle operatie worden gered, briga dier Kranenburg overleed in het ziekenhuis. Hij werd onder meer getroffen door een kogel in de rug, waardoor hij plus s) Ie Neder- :lamevak it als het verkopen lenlandse te verko lzen. Het nteel on- ingemen- mgemen- ■en. Dgal jong te beschouwen. Ze zijn snel opgekomen, treurt het zoals de reismarkt zelf snel is gegroeid, se toerisme maar nu reeds vormen ze voor NS een wordt gepl wezenlijk deel van het totale aanbod en een sche beeld belangrijke bron van inkomsten. Uitbreiding de vakanti< en versterking van de NS-positie in deze tische bene toeristische markt wordt daarom zowel in geland, Sc binnen- als buitenland krachtig nagestreefd. Scandinavi komst in Er zit Opa Spoor echter iets dwars, althans ander klin dat is de mening van mr. G. H. Rameijer, daar over directeur van Trans B.V., het reisbureau van mers? Gee de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Hij be- beeld aan (Van een onzer verslaggevers) RAALTE We mochten al geen panklare carbonades meer fokken, geen batterij-eie ren eten, geen kuikentjes de snavel afbran den en nu moeten we naar een alternatief kurcentrum voor een kruidendieet en een Kneipp-plons. De belangengroep „Rechten voor al wat leeft" heeft de cyclus rond. Na zeven jaar geleden te zijn begonnen met de kip, heeft deze actieve groep nu de mens bij de veren. Mevrouw Van Oosten-Poortman uit Raalte heeft al heel wat succesjes en successen weten te boeken in haar strijd tegen dieren- en mensenleed. Het gezondheidsoord-ku- roord is het nieuwste project van deze belangengroep in de maatschappij waarin de mensen zo kippig tegen elkaar doen. „Het doet me zo'n verdriet dat er zoveel onvrede is. De mensen hebben van alles meer en beter dan vroeger, maar de mensen zijn ziek en ze zien elkaar niet meer staan. Wij kenden vroeger ook werkloosheid, wij waren ook jong, maar we hielpen elkaar. Wij staan thans vreselijk snel klaar voor alle mogelijke acties in het buitenland en als je hier gewoon om je heen ziet is er nog zoveel te doen." „Ik heb bijna derti* jaar in de verpleging gezeten. Het h +ib\ op de afdeling neurologie in het Sofiaziekcnhuis in Zwolle. Dat was een ontstellende afdeling. Om wat daar ei genlijk met de mensen gebeurt ben ik uit de verpleging gestapt Ik ben natuurlijk een ouderwetse zuster, maar ik wilde niet gelo ven in het lopende handwerk. Het lichaam kan zelf genezen en een mens moet kunnen kiezen wat hij of zij met zijn lichaam doet En wat anderen ermee uithalen. Maar wat zie je: er worden aan de lopende band borsten afgezet. Ik kon daar niet meer tegen. Ik heb daarna nog als lerares gewerkt In die tussentijd zag ik, 20 jaar lang, zoveel om me heen groeien. Je zag het agrarische bedrijf van de ene op de andere dag over gaan op de intensieve veehouderij." „Ik zette alles op stencil wat ik zag. Niet zielig hoor, gewoon feiten registreren. Veel mensen lazen dat en zeiden: „Oh, mevrouw wat is dat toch erg, ik eet geen eieren meer als het zo moet." Maar dat is de weg van de minste weerstand. Je moet niet ergens tegenaan trappen en niks doen. Daarom heb ik gezegd, als je dat niet tolereert, zullen we een handelsmerk aanvragen voor eieren uit strooiselschuren. Koop'je die eieren dan lukt het Dan maak je de agrariër, de consument en de kip blij." „Het is de kip niet alleen; het is de big, het kalkoen, het kalf, noem maar op. Ze geven de dieren geen dierwaardig bestaan. Het is een schande dat wij als geciviliseerd land dit onze dieren aandoen. Ik beschuldig dege nen die onze agrariërs dwingen om hun vee op een dergelijke wijze rijp te maken voor snelle consumptie." „Door de voeding heen krijgen de dieren allerlei preparaten tegen ziektes. Wij slikken dat vlees. Een mens kan onmogelijk alleen gelukkig zijn. Je bent gelukkig als je omge ving, je milieu ook gelukkig is. De hele atmosfeer is totaal fout" „We krijgen onnatuurlijk voedsel. Alles is opgefokt en bespoten. We kunnen nog een klein stapje terug, maar nooit meer hele maal alles terugdraaien. Mijn verstand zegt me dat mijn lichaam zou protesteren tegen verkeerde eetgewoontes. Bruine bonen met spek was vroeger lekker en gezond. Nu is spek ongezond. Ja, dank je de duvel, als je weet hoe kunstmatig dat spek tot stand komt." „Ik zeg altijd: word eens wakker en ga bewuster eten. Vanaf 1970 zijn wij dan ook al bezig met een gezondheidscentrum. Nu zijn we dan zover dat we eindelijk een project gevonden hebben. Maar daarmee zijn we niet klaar. Het ministerie en de ziekenfondsen moeten er voor zorgen dat patiënten, die langs natuurlijke weg genezen willen worden en gebruik willen maken van preventieve of alternatieve gezondheidszorg, dit niet zelf hoeven te betalen. Dit moet in het ziekenfondspakket, net zoals dat in veel andere landen gebeurt Maar we mogen hier niet voor ons eigen lichaam opkomen." „Als dit ons lukt hebben we een afgerond geheel. Precies zoals bij de kippen en de scharrel-eieren. Bij het varkensvlees lukt het nog niet, omdat de slachterijen, die het gezonde varkensvlees leveren, geen aparte verpakking kunnen aanbieden. Daardoor is het verschil tussen gezond natuurlijk vlees en kunstmatig opgefokt vlees niet zichtbaar. Daar werken we al anderhalf jaar aan, maar dat lukt niet" „De mens wordt ziek en wil op een andere, maar natuurlijke wijze geholpen worden. Dat moet kunnen en dat moet ook kunnen worden betaald. Wij hebben cijfermateriaal dat bijvoorbeeld in Duitsland relatief veel minder mensen de wao ingaan omdat ze via kuroorden een gezond en normaal mens geworden zijn." „Het lichaam en de geest moet een eenheid zijn. Zo niet, dan klopt er iets niet. De mens moet gewoon eerlijk tegenover zichzelf zijn. Als je geestelijk hard gewerkt hebt, moet je niet gaan stofzuigen. Laat het lichaam dan ook met rust. Je moet nu eenmaal geestelijke en lichamelijke problemen altijd zelf oplossen." „In zo'n kuroord komen die mensen einde lijk tot rust. Als we opkomen voor een dierwaardig bestaan, moeten we ook opko men voor een menswaardig bestaan. In dat kuroord zullen we daaraan voldoen. Niet een koolzuurbad met een vette biefstuk na, nee, ook tijdens de kur verantwoord natuur lijk voedsel. En we hebben nu al een wacht lijst met mensen die daarvoor interesse heb ben." „Wij krijgen een paviljoen van zes bunga lows op het terrein van „De Wispelberg", in Beekbergen met een eigen diëtiste, op na tuurlijke basis en een verpleegkundige. Achttien tot twintig mensen zullen daar kunnen worden geherbergd. Tenminste wan neer het volgend jaar kan doorgaan. Maar als de patiënt, of zeg maar consument, hier net zo hard aan gaat werken, als aan de scharreleieren, dan komen we er." I Fins feest Finland vierde gisteren voor de zestigste maal Onafhanke lijkheidsdag. Onderdeel van de festiviteiten was een recep tie van president Kekkonen die hier de felicitaties in ontvangst neemt van prins Claus (I.), die namens Neder land naar Finland was gegaan. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Opa Spoor, zoals de Neder landse Spoorwegen zich in het reclamevak graag noemen, doet het niet slecht als het gaat om het organiseren en het verkopen van vakantiereizen op de binnenlandse markt. De NS zijn zelfs de grootste verko per van binnenlandse vakantiereizen. Het aangeboden pakket omvat momenteel on dermeer 13 achtdaagse zomer-arrangemen- ten en 23 „buiten het seizoen"-arrangemen- ten die twee, drie en vijf dagen duren. Toch zijn de activiteiten bij NS nogal jong te beschouwen. Ze zijn snel opgekomen, zoals de reismarkt zelf snel is gegroeid, maar nu reeds vormen ze voor NS een wezenlijk deel van het totale aanbod en een belangrijke bron van inkomsten. Uitbreiding en versterking van de NS-positie in deze toeristische markt wordt daarom zowel in binnen- als buitenland krachtig nagestreefd. Er zit Opa Spoor echter iets dwars, althans dat is de mening van mr. G. H. Rameijer, directeur van Trans B.V., het reisbureau van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Hij be treurt het dat de markt van het binnenland se toerisme in het eigen land bij voortduring wordt geplaatst in het negatieve pessimisti sche beeld van een slecht klimaat „Wij doen de vakantiegangers tekort met zo'n pessimis tische benadering", zegt hij. „Kijk naar En geland, Schotland, Ierland, kijk naar de Scandinavische landen, alle sterk in op komst in het toerisme, landen met geen ander klimaat dan Nederland. Wie praat daar over slecht weer, koude en natte zo mers? Geen mens, laat ons daar een voor beeld aan nemen", aldus de heer Rameijer.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9