Egypte breekt met Tripoli-gangers Heath de boer op met boek en plaat Belangrijk jaar wacht Raad van Europese Bisschoppenconferenties Prinses Anne aarzelt met naam voor haar zoon J Eenzijdig onafhankelijk Aruba voorlopig van de baan Nieuwe vondst in cel van Baader VS staken hulp aan Bokassa kerk wereld Kanselboodschap in Poolse kerken tegen „morele ontbinding" brieuen lezers Doden bij branden in Engeland BUITENLAND LEIDSE COURANT LONDEN Waarom heeft de Jonggeboren zoon van prinses Anne van Engeland en baar man Mark Phillips, nog steeds geen namen? Volgens de Londense Sunday Mirror is men zelfs in Britse hofkringen verbaasd over bet aanhouden de stilzwijgen in Gatcombe park, het nieuwe landhuis van de prinses en kapitein Phillips. De hofcorrespondent van het blad meent dat de moeder van de prinses, koningin Elizabeth, er over verstoord is dat Anne voor haar eerstgebo ren zoon geen adellijke titel wil accepteren. De koningin zouvan mening zijn dat haar eerste kleinkind een titel moet hebben, wat ip heftige tegenstand bij haar dochter zou stuiten. De Sunday Mirror vindt het ook veelzeggend, dat er nog steeds geen foto's van de baby zijn verstrekt voor publikatie in de kranten en tijd schriften. Dit zou erop wijzen dat de prinses geen publiciteit wil voorzover het haar kind aangaat. Master Phillips neemt op de lijst van erfgenamen van de troon de vijfde plaats in. VIETNAM ONDERHANDELAAR OVERLEDEN David Bruce, een van de meest be kende Amerikaanse diplomaten van na de oorlog is gisteren in Washing ton overleden aan een hartaanval. Bruce leidde in 1970 en 1971 de Amerikaanse delegatie naar de vre desonderhandelingen met Vietnam in Parijs. CAIRO/LONDEN (Rtr/AP) Premier Begin van Israël heeft gisteravond in Londen verklaard dat hij niet verheugd is over het besluit van Egypte om de betrekkingen met Syrië, Irak, Zuid-Jemen, Libië en Algerije, alle deelnemers aan de gisteren geëindigde conferentie in Tripoli, te verbreken. „Wij streven naar een vredesregeling met al onze Arabische buurlanden", aldus Begin. Syrië heeft niet verrast gereageerd op bet besluit van Egypte. De Egyptische diplomaten in de genoemde landen hebben opdracht gekregen „onmiddellijk" terug te keren. Eerder hadden Syrië, Libië, Algerije en Zuid-Jemen besloten de betrekkingen met Egypte te bevriezen. De verklaring van deze vier landen en van de PLO in Tripoli werd niet getekend door Irak, de meest onverzoenlijke tegenstander van een vredesregeling met Israël. Irak vond dat de verklaring niet ver genoeg ging, en wilde de vorming van een gemeenschappelijk front tegen de vredespolitiek van Sadat uitstellen tot de Arabi sche topconferentie die volgende week in Bagdad is bijeen geroepen. De afgevaardigden van de PLO in Egypte waren_al voor kort na het bezoek van Sadat aan Israël uit het land gezet De Egyptische maatregel kwam voor velen als een verrassing. Nog niet eerder in de geschiedenis van Egypte was een dergelijke omvangrijke maatregel genomen. De maatregel verraste juist omdat de Egyptische pers de besluiten van de conferentie van Tripoli als onbelangrijk had beoordeeld. „Een muis die brulde" schreef de Egyptian Gazette, en Al Akhbar schreef over een „volslagen misluk king". Over het akkoord tussen de Palestijnse organisaties merkte de „Gazette" op: „Als de haviken een vijfde oorlog met Israël willen, wie zal dan echt moeten vechten? En wat zal het Volksfront van Habasj doen? Een bus opblazen, een paar kinderen doden, en verwachten dat de Egyptenaren de kastanjes uit het vuur halen?" Avontuurtjes noopten Brandt tot aftreden HAMBURG (DPA) De voormalige chef van de Westduitse geheime dienst, Güntber Nollau, geeft in zijn binnenkort in boekvorm te verschij nen memoires, de redenen waarom Willy Brandt voortijdig aftrad als Bondskanselier. Het nieuwsmagazine ,J2er Spiegel" drukte maandag delen af uit Nol lau's ,J)as Amt". Naar de stukken in Der Spiegel moest Brandt niet alleen weg omdat zijn persoonlijke medewerker Guil- laume agent van de DDR bleek te zijn, maar ook omdat hij door zijn galante avontuurtjes speelde met de staatsveiligheid". De fractieleider van de SPD, Herbert Wehner, waren deze „pikante bijzonderheden uit Brandts intieme kring" ter ore geko men, en hif zorgde ervoor dat de bondskanselier zijn biezen moest pakken. DEN HAAG Zolang er aanwijzingen zijn dat Nederland Aruba wil helpen onafhankelijk te worden, denkt de grootste partij op dat eiland, de MEP, niet aan een eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring. Dit heeft de leider van die partij, Betico Croes, gisteren in Den Haag gezegd aan het einde van een verblijf van ruim veertien dagen in Nederland. Volgens Croes zijn er voldoende aanwijzingen dat Nederland niet meer geheel afwijzend staat tegen over het Arubaanse onafhankelijkheidsstreven. Tijdens gesprekken de afgelopen weken met verte genwoordigers van CDA, VVD, PvdA, D'66 en PPR was hem gebleken dat de nieuwe Nederland se minister voor Antilliaanse zaken zeker naar de Antillen zal komen om de Arubaanse kwestie te bespreken. Als hij daar aankomt, zal een delegatie van het Haagse „Institute of Social Studies" een studie hebben gemaakt over samenwerkingsver banden van een onafhankelijk Aruba met de andere Antilliaanse eilanden en Nederland. De commissie zal ook zaken bestuderen als de mun teenheid, buitenlands beleid, defensie, nationali teit, ontwikkelingshulp en associatie met de EEG. Daarvoor komt in januari een team van vijf man van het instituut naar Aruba. De studie zal worden bekostigd door het instituut. Als de nieuwe minister voor Antilliaanse Zaken naar de Antillen gaat om in een driehoeksgesprek (Nederlandse Antillen, Nederland en Aruba) de Arubaanse onafhankelijkheid te bespreken, moe ten daar, zo vindt Croes, ook vertegenwoordigers van de andere eilanden bij aanwezig zijn. Hij zei dat Aruba zich er terdege van bewust is dat het uittreden van dat eiland uit Antilliaans verband consequenties heeft voor de andere eilanden. Op de vraag of Aruba als het onafhankelijk mocht worden toch niet verantwoordelijk blijft voor de minderdraagkrachtige eilanden zei de MEP-leider dat als het Aruba goed blijft gaan die eilanden daar zeker van zullen profiteren. Premier Begin stak gisteren kaarsen aan op een Cha- noukakandelaar in een synagoge in Londen. Hij vierde daarmee de week van solidariteit met de Russische joden, die in de gehele wereld gehouden wordt. Afrika vraagt spoedzitting Veiligheidsraad NEW TORE (Reuter) De Afrikaanse leden van de Ver enigde Naties hebben gevraagd om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad, ter vaststel ling van het mechanisme waar mee de toepassing in de prak tijk van het verplichte wape nembargo tegen Zuid-Afrika kan worden afgedwongen. Volgens een woordvoerder van de VN zal de raad waarschijn lijk morgen of donderdag bij eenkomen. WASHINGTON (UPI) - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt geen nieuwe hulp meer te zullen verstrekken aan het Centra alafrikaanse keizer rijk waar Jean Bedel Bokassa zichzelf tot keizer heeft ge kroond. De Amerikaanse maatregel houdt verband met de schen ding van de mensenrechten in het land en met de verspilling van Bokassa, die iets van 70 miljoen gulden uitgaf voor zijn kroning. Het keizerrijk behoort tot de 25 armste landen van de wereld. Volgens woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse mi nisterie zullen de VS hun lopen de verplichtingen aan het land nakomen maar zullen geen nieu we projecten worden gefinan- cieerd. STUTTGART (DPA) Bij het doorzoeken van de cellen van de overleden leiders van de Baader-Meinhof-groep in Stuttgart Stammheim is een klein luidsprekertje ge vonden in een neonlamp. Het luidspreker tje, van 1,5 cm doorsnee, kon volgens bet ministerie van justitie gebruikt worden voor het ontvangen en zenden van morsete kens. De cel is beurtelings bewoond ge weest door Andreas Baader, Gudrun Ens- slin en Jan Carl Raspe, die op 18 oktober zelfmoord pleegden. Gebleken is verder, dat vooral Andreas Baa der regelmatig zoveel medicamenten als vi tamine-preparaten, middelen tegen stofwis selingsstoornissen, opwekkende, versterken de en verdovende middelen zowel als slaap- en pijntabletten kreeg, dat het volstrekt mogelijk moet worden geacht dat zij in combinatie zelfs tot de dood zouden hebben kunnen leiden. Het chemisch-toxicologisch onderzoek heeft uitgewezen dat noch Baader noch Gudrun Ensslin, Jan Carl Raspe en Irmgard Möller voor zij zich in de gevangenis Stuttgart- Stammheim van het leven beroofden of dit trachtten te doen een zodanig grote hoeveel heid middelen hadden ingenomen dat dit tot vertroebeling of verstoring van het bewust zijn dan wel tot bewusteloosheid zou hebben kunnen leiden. Intussen is de Westduitse politie weer een nieuwe opsporingsactie begonnen om de ter roristen te vinden die in verband met de aanslagen en moorden van de afgelopen maanden worden gezocht Er werd speciaal een opsporingsbevel uitgevaardigd voor de 29-jarige Rolf Heissler die ervan wordt ver dacht betrokken te zijn geweest bij de moord op de Westduitse bankier Jürgen Ponto op 30 juli en die op werkgeversvoor zitter Hanns Martin Schleyer en diens bege leiders. Voor inlichtingen die tot arrestatie van de terrorist leiden is een beloning van 50.000 mark uitgeloofd. LONDEN De diesel trein die gisteren 5 december uit het Londense eindstation Pad- dington is vertrokken met be stemming Reading, Bristol, Worcester, Birmingham, Li verpool, Manchester, Glas gow, Edinburgh, Newcastle, York, Cambridge en Norwich is beslist geen gewone interci ty. Op een van de vijf wagens prijkt in grote letters de vriendelijke uitnodiging: „Kom binnen en ontmoet Ed ward Heath". Nee, er zijn geen nieuwe Brit se algemene verkiezingen op til. Dit is niet een door Ameri ka geïnspireerde verkiezings- trein. Ex-premier Heath, in 1974 verslagen door de man nen van het huidige socialisti sche minderheidsbewind, gaat per spoor met boeken en el pees venten. Heath' uitgevers hebben voor 4.750 pond een van de speciale expositietrei- nen van de Britse spoorwegen afgehuurd. De gewezen conservatieve re geringsleider zal er zes dagen mee rondtoeren. De Edward Heath-trein stopt tweemaal per dag. In de eerste wagen zit een generator, die voor de ver lichting zorgt. De tweede wa gen is het magazijn, gevuld met dozen vol boeken en el pees, bestemd voor het derde rijtuig. Die wagen is een rol lende winkel. Door wagen nummer drie komt men in het vierde rijtuig, het enige met een groot raam. Edward Heath zal daar breed achter een speciaal gehuurd Queen Anne-bureau zitten, om zijn boeken te signeren en zijn fraai gebit bloot te lachen. De ze wagen biedt ook voldoende ruimte voor recepties op een station waar de trein blijft staan. Het laatste rijtuig is uit gerust met een moderne keu ken, een eethoek met een ron de tafel waaraan zes personen kunnen zitten, twee comforta bele kleine slaapkamers en een douchecel. Edward Heath is vandaag de dag een van Groot Brittanniës meest gelezen auteurs. Zijn populariteit evenaart die van Frederick Forsyth en John le Carré. Zijn bestsellers „In sai ling", en „Music" hebben hem al tenminste 154.000 pond op gebracht Dit pers trein tournee zal Lagerhuislid nog 20.000 pond rijker kunnen maken. De trein vertrok in Londen met 15.000 boeken en 5.000 langspeelplaten (orkesten en kerstkoren, gedirigeerd door Edward Heath, die een muzi kale knobbel heeft) aan boord. Op de ereplaats in de trein- winkel staan „Travels", prijs 6,50 pond, een nieuw boek ge wijd aan Héath' wereldreizen, en „Carols", een verzameling traditionele kerstliedjes, verge zeld van verklarende nota's, prijs 95 pond gebonden of 1,95 pond als pocket Edward Heath heeft bovendien vijf verschillende elpees op zijn De gehuurde expositietrein werd in 1973 gebouwd om in Oost-Europa publiciteit te gaan geven aan een Britse co- pieermachine. Die tournee heeft 2,5 jaar geduurd. Tijdens de rondreis van Edward Heath zijn de twee slaapkamertjes in de vijfde wagen bestemd voor een directeur van de Britse spoorwegen en een detective, die over het leven van de ge wezen premier moet waken. Heath zelf overnacht telkens in een hotel waar zijn boeken en platen eveneens te koop zijn. Met het oog op het nade rende kerstfeest verwachten de organisatoren van zijn tour nee een totale opbrengst van ongeveer 80.000 pond. Als het afgelopen is, staan ex-premier Heath nog zes andere signa- tuurdagen te wachten in het zuiden van Engeland. Daarna vliegt hij naar Canada om daar ook boeken en elpees te gaan verkopen. Het gerucht doet de ronde, dat Heath van plan is in de toekomst boeken te schrijven over de politiek. De algemene vergadering van de Raad van Europese Bisschoppenconferenties (CCEE) heeft in Rome, de vicaris van het bisdom St. Gallen, Ivo Fürer tot secretaris gekozen. De voorzitter van de Franse bis schoppenconferentie en aartsbisschop van Marseille, Roger Etchegaray, blijft presi dent van de Franse bisschoppenconferentie, Paul Huot Pleuroux, werd eveneens als zodanig gekozen. Het secretariaat wordt wel naar St. Gallen verplaatst. De CCEE is het coördineringsorgaan van de katholieke kerk in Europa. Behalve Bulgarije, Tsjechoslowakije en Roemenië zijn alle Europese landen erin vertegen woordigd. In de komende maanden wachten de con ferentie twee belangrijke gebeurtenissen. In april namelijk wordt in Chantilly in Frankrijk de eerste omvangrijke ontmoe ting tussen de CCEE en de protestantse pendant KEK gehouden. In oktober is in Rome het vierde bisschoppensymposium. De Europese bisschoppenconferenties heb ben het coordineringsorgaan in het leven geroepen na het tweede Vaticaans concilie. Eerste secretaris was dr. Alois Sus tar, die enkele maanden geleden is teruggekeerd naar Ljubljana in Joegoslavië. Voor het eerst na elf jaar zullen Egyptische koptische christenen een pelgrimage maken naar Jeruzalem voor het Kerstfeest. De laatste pel grimage was in 1966. Door de politieke situatie in het Mid den-Oosten vertroebelden de betrekkingen tussen de kop ten in Jeruzalem en die in Egypte. De pelgrimage van dit jaar wordt gezien als een nieuw teken van de verbete ring in de betrekkingen tus sen Egypte en Israël. De Raad van Kerken zal op zijn maandelijkse vergadering, morgen in Amersfoort, de ho mofilie bespreken. Het mode- ramen (bestuur) heeft daartoe de werkgroep homofilie uitge- KORTE METTEN nodigd het boek „Een mens hoeft niet alleen te blijven" aan te bieden aan de Raad van Kerken, die wordt voorgesteld het boek aan de leden-kerken te presenteren als bijdrage aan de bezinning op hun pas toraal beleid. De raad zal ook zijn bezinning voortzetten op het oecumenische proces in ei gen kring. De rJc kerk in Libië krijgt haar kerk van Maria Onbe vlekt Ontvangen in Bengasi terug. Hiermee komt Libië een afspraak na, die werd ge daan tijdens het eerste islami- tisch-christelijk congres in Tripolis in februari 1976. Vol gens het pauselijk secreta riaat voor de niet-christenen zal de kerk op 8 december officieel worden overgeno men. Tegelijkertijd krijgen de katholieken weer het bezit van het bij de kerk behorende klooster. Op 19 december hoopt aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen te promoveren tot doctor in de sociale weten schappen drs. J. Peters uit Nij- .megen. De titel van zijn proef schrift luidt „Kerkelijke be trokkenheid en levensbeschou wing". Het doet verslag van een onderzoek dat werd uitge voerd in het kader van de planningsactiviteiten voor de bouw van een oecumenisch kerkgebouw in de nieuwe stadswijk van Nijmegen, Du- kenburg. Eveneens aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen en wel op 15 december hoopt drs. JJ.C. Commissaris uit Oegst- geest te promoveren tot doc tor in de godgeleerdheid op het proefschrift „Planning van kerkelijke vernieuwing". De promovendus heeft plan ningsactiviteiten onderzocht, toegespitst op het „Pastoraal Plan Binnenstad Amster dam", dat een voorbeeld werd voor pastorale plannen elders. De Poolse r.k. kerk heeft de autoriteiten ervan beschuldigd sexuele onzedelijkheid aan te moedigen om daarmee te trach ten de invloed van de godsdienst te ondermijnen. In een pastorale brief, die in alle r.k. kerken van de kansel werd gelezen, werd een aanval gedaan op het afnemen van de morele waarden, sexuele losbandigheid in de massa media, film en theater, en het „wrede sexuele onderricht" aan de jeugd. Ouders, onderwijzers, mensen uit het kulturele leven, en de jonge mensen zelf werden opgeroepen weerstand te bieden aan het „geheime plan om de natie moreel te ontbinden". Anders dan in de meeste andere communistische landen, is Polen relatief „vrij" als het om sex gaat. In veel films komt naakt en sex voor en verschillende tijdschriften drukken regelmatig naaktfoto's af. De pastorale brief, die is getekend door de Poolse bisschoppen en kardinalen, waarschuwen dat de „demoralisatie van de samenleving" typisch atheistisch is. Waarom zijn de autoriteiten zo toegevend als het gaat om het drukken van boeken en tijdschriften, die schadelijk voor de zedelijkheid zijn, terwijl censuur op religieuze literatuur zo streng is?, vragen de geestelij ke leiders zich af. Treffend is het feit, dat de brief, die overigens in juni al is klaargemaakt, nu wordt voorgelezen, slechts drie dagen na het bezoek van partijleider Gierek aan Paus Paulus. De r.k. kerk wil kennelijk laten zien, dat ondanks ontspanning tussen War schau en de Heilige Stoel, de kerk in Polen toch zal doorgaan met haar kritiek op de regering, aldus waarnemers. Mevr.Went-v.d.Vring neemt afscheid van stichting ,,SOH' Tijdens een bijeenkomst in de Marcuskerk in Utrecht op donderdag 8 december zal me vr. drs. A. E. A. Went-Van der Vring (74) afscheid nemen van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen (SOH). Mevr. „Annie" Went-Van der Vring was sinds 1969 algemeen secretaris van de SOH. Na een langdurig verblijf in het toenmalige Nederlands In- dië had ze de leiding over het plaatselijke bureau van de We reldraad van Kerken in Istan- boel, dat zich voornamelijk be zighield met hulp aan kerken en vluchtelingen. Tot 1975 maakte zij deel uit van het centraal orgaan van de we reldraad voor hulp aan kerken en vluchtelingen, de CI- CARWS (Commission on In ter-church Aid, Refugee and World Service). In de jaren zestig werkte zij vijf jaar als algemeen secreta ris van de Nederlandse Protes tantenbond. In die jaren was zij ook voorzitter van de VPRO. Mevr. Went-v.d. Vring blijft predikante voor de Re monstrantse Kring Zaan streek. Sovjets vragen ontslag van „vader Dudko" Volgens informatie, binnengekomen bij net Zwitserse instituut „Geloof in de tweede we reld" doen Sowjet-autoriteiten opnieuw pogin gen de orthodoxe priester Dimitrij Dudko ontslagen te krijgen. Vader Dudko trok ooor brieven aan onder meer de Wereldraad van Kerken internationaal de aandacht wegens zijn inzet ter bevordering van de godsdienstvrijheid. Het patriarchaat van Moskou heeft hem daarna naar afgelegen ge meenten, momenteel Grebnewo, overgeplaatst. maar de gelovigen blijven reizen ondernemen om door Dudko geleide kerkdiensten bij te kunnen wonen. Ook andere maatregelen onder druk van de regering leidden niet tot beëindiging van het jeugdwerk en de volwassenenkatechese door de priester. De Moskouse districtscommissaris voor religieuze aangelegenheden A Truschin heeft daarom onlangs het kerkbestuur van Grebnewo bij zich ontboden en aangedrongen op het aan Dudko ontnemen van zijn kerkelijke aanstelling. \T> I Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Kerstkrans December is in ons land nog altijd de maand van de chocola deletter; het marsepeinen var kentje en de kerstkrans. Van ons mag dat zo blijven, alleen. in diezelfde decembermaand sterven in Afrika aan de rand van de beruchte Sahel mensen van de honger. Vorig jaar maakte ons Jongerenkoor een reis naar Ghana. Daar hebben wij vele vrienden gekregen. Vrienden, die het nu - door de droogte van de laatse twee jaar en door de misoogsten - ook steeds moeilijker krijgen. De brieven van onze Ghanese vrienden spreken op dat punt duidelijke taal. Daarom menen wij iets te moeten doen. Daarom willen wij directe hulp bieden aan mensen, die honger lijden. Nog vóór Kerstmis willen wij een vliegtuig met rijst naar die gebieden sturen, waar de nood het allerhoogst is. Dat vliegtuig is er: nu de rijst nog. Wie helpt in deze feestelijke (eet) maand mensen die geen hap te eten meer hebben? Zorg dat die rijst er komt!! Uw gift op giro 32 16 066 t.n.v. de Afrikaanse missiën, de Tafelberg in Oosterbeek is meer dan goed besteed. Zet u er wel s.v.p. bij „voor project I»? LONDEN (DPA) In de nacht van zondag Op maaniiag zijn bij twee branden in woningen in Engeland vijf kinderen en een vrouw omgekomen. In het plaatsje Wisbech bij Cambridge vonden vier kinderen en h"" moeder de dood. In Londen stikte een zes-jarige jongen in de rook van een brand die een winkel en woning vernielde. In beide gevallen stonden de soldaten die de stakende brand weerlieden vervingen, machte loos. De staking van de 32.000 brand weerlieden om meer loon is gis teren de vierde week ingegaan. Treiler zinkt door vloedgolf LANDS END (Reuter) De Britse treiler JBoston Sea Ran ger' is gisteren ter hoogte van de zuidwestkust van Engeland door een plotselinge vloedgolf overspoeld en binnen enkele mi nuten gezonken. Vijf opvaren den verdronken, drie overleef den het ongeluk. Het weer Het weer was, op het moment van het ongeluk, goed. Russen beproeven nieuwe raket vanaf duikboot WASHINGTON (AP) - In krin gen van de Amerikaanse inlich tingendiensten is vernomen dat de Russen vorige week een proef hebben genomen met de nieuwe SSNX-18 raket Deze meerkoppige raket werd van een onderzeeboot gelanceerd vanuit de Witte Zee. De twee loze koppen zouden ongeveer 7360 kilometer verderop, in het noordelijke deel van de Atlanti sche Oceaan terecht zijn geko men. Het was volgens deze bronnen al de vierde maal in de afgelo pen 30 dagen dat de Russen een proefneming met de nieuwe ra ket, die ongeveer twee jaar in gebruik is, hebben genomen. De SSNX-18 raket is de eerste Russische raket die meerkoppig is en toch vanaf onderzeeboten gelanceerd kan worden. Hij zou nauwkeuriger op zijn doel af gaan dan enige andere Russi sche onderzeeboot raket, en heeft een bereik dat 1800 kilo meter langer is dan de Ameri kaanse onderzeebootraketten die momenteel in gebruik zijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7