Marcel miste geen enkele kegel op de bowlingbaan De eerste kerstbomen zijn weer gearriveerd Meerburgkerk heeft een glanzend orgel Uitspraak Kroon over bestemmingsplan Centrum Oplossing nadert voor Katwijkse zwerfdieren Sint Gordijn start bouw woonflat Twijfels over toekomst kinderzegelcomité in Katwijk aan Zee Melkdief betrapt STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 6 DECEMBER 1977 PAGINA 5 De eerste bomen zijn er al, van zo'n 15 gulden per stuk 3 e eerste kerstbomen-seizoen '77 zijn er weer. Gisteren zag ik de groene berg in Leiden bij „de Kolk", Lage Rijndijk hoek Zijlsingel, bij de Schrij- versbrug. Vader en zoon Peet C. Hansen stonden er verge noegd naar te kijken. Zater dag waren de bomen, in leng te variërend van anderhalve meter tot een meter of zes, gekapt in Hoog-Sauerland, binnen handbereik in West- Duitsland. Kersvers kwamen ze gisternacht in Leiden aan. De sneeuw lag er gistermid dag nog op: „Da's echt, zie je wel, dat spuug je er niet even op", zei Hansen jr., die buiten de kerstbomen om een bloe menhandel drijft, met ijzige trots. Aanvoer op St. Nicolaas' feestdag. Dat is het gewoonlijke beeld. De bo men gaan voorlopig buiten zicht en grijpgrage handen op een boot Maandag begint de verkoop, dat is de voorgeschreven aanloop (aankoop) periode van ongeveer elf dagen vóór Kerstmis. Officieel dus. Vader Han sen, 65-plusser met eelt op de handen, is met zoon Peet zelf naar het Sauer- land gegaan en heeft de teelt mee naar huis genomen: „de bomen zijn gekocht uit de eerste keus. We zijn nu knapper af dan wanneer je op de „hoop" gaat zoeken. Hoewel, het looDt daar in het Sauerland ook stuk. evenals dat gebeurd is in Luxemburg en in ons land. Het duurt ongeveer zeven jaar voordat de gekweekte bo men weer twee meter hoog zijn". De prijs dit jaar? Vooruit, laten we er niet omheen draaien: gemiddeld (tussen twee en tweeeneenhalve me ter) 15 gulden. Om die prijs draaien de bomen ongeveer. De bloemenhan del van de Hansens staat twee weken stil. Het is concentreren op die bo men, nietwaar? „Kijk eens, hoe vol ze in hun naalden steken.De Han sens doen dat, althans bijna rustend van der Peet, al meer dan dertig jaar, met die bomen op dezelfde plek. Va der Peet: „ik heb nooit te klagen gehad, ik heb er altijd goed aan verdiend. De mensen gillen nog om de laatste boom. Op mijn vakantie koop ik ze aL Ik weet de plaatsen. Dan ga ik fietsend met mijn vrouw naar de kweek toe. Dit jaar voor het eerst Sauerland, voordien was het Luxemburg. Ik koop op handslag. Ik ben nameliik een ouderwetse, zie ie. Dat vind ik beter. Ik heb vertrouwen en nog nooit ben ik beduveld. Die sneeuw erop is toch wel goed, hè, vind je ook niet?" Marcel Hessels met kegelfles en bloemen Bowlen is een fenomeen. Je moet de kegels omver zien te rollen, maar de ma nier waarop spreekt voor de kenner boekdelen. Daar is nu 22-jarige student Mar cel Hessels uit Wassenaar, die zondagmiddag op de bowlingbaan van Holyday Inn Leiden vaderlandse glorie verwierf door in twaalf gooien twaalf „stri kes" te halen. Dat wil zeg gen: zonder missers wer ken, met elke gooi alle ke gels tegen de baan. Hulde Marcel, want dat is in het ongeveer 13 jaar bowlen in Nederland pas twee keer gebeurd. Dat was acht jaar geleden, toen ene Freek Kipping in Scheveningen en Pierre Nobben in Maa stricht hetzelfde presteer den. Eenlingen in de edele bowlingsport, die gebun deld wordt binnen de Ned. Bowling en Kegelfederatie waarvan mevrouw Cle mens uit Den Haag vertel de, dat Marcel inderdaad zich als een werpreus had- getoond. Veel lof van me vrouw Clemens. Leiden (laat hij ook nog trai ner zijn van 18-jarige Paola de Leeuw uit Oegstgeest, die vol gend jaar naar de bowling kampioenschappen in Dene marken gaat) is te vergelijken met het nemen van, laat ik zeggen veertig penalty's tegen een crack als Piet Kraak van weleer, en dan elke keer raak. Dat zou net zo indrukwekkend zijn. In bowlingkringen slaat men die 300 punten uit twaalf strikes erg hoog aan, zeker te oordelen naar de prijs die voor zoiets wordt uitgeloofd door Bowling Knijn in Am sterdam, die een reis naar Amerika en een redelijke auto in de middenklasse in het vooruitzicht stelt als men op een dergelijke wijze geen ge nade met de kegels heeft. In Leiden bood men Marcel giste ren bescheiden een kegelfles (pin bottle) met whisky aan. Het is werkelijk een juweeltje gewor den, dat nieuwe orgel van de Zoeter- woudse Hoge Rijndijkse Meerburg- kerk. Niet geheel gloednieuw, want rond de helft van de precies 720 pijpen komt van het oude orgel, dat al geruime tijd geleden niet meer tot leven te brengen was: gesneuveld in de omstandigheden van „die rotdin gen van infraroodstralen, die funest zijn voor alles, maar zeker voor een orgel". Dit harde oordeel werd gister middag uitgesproken door orgelbou wer Pieter Cornelis Bik jr., ie aan de speeltafel, in de koorruimte achter het altaar, zijn vader, de bejaarde vakman Pieter Cornelis Bik sr. (79 jaar, maar nog immer lustig in tone rend op de meest minuscule pijpjes) de te behandelen tonen in drievoud aangaf. Woensdagmiddag moet de or- gelende zaak geklaard zijn, want dan is er een trouwtje in Meerburg. Die avond klinkt het allemaal officieel. tijdens een dienst van feestelijke in gebruikneming. Dan speelt vaste or- ganisat Hein Riebeek dat het een lieve lust is en buitendien zal dan de adviseur van de Orgelraad, J. van der Harst uit Hilversum, enkele orgelwer ken ten "gehore brengen voor de dankbare parochianen die eindelijk wéér over een „echt" instrument kun nen beschikken. Afgelopen met de elektronica en de foeilelijke boxen. Er komt weer wel dadige muziek vanaf de balustrade van het zijkoor. Een kleinood, ge bouwd in een mahoniehouten kast, met een speels front dat voor 70 procent uit gepolijst tinnen pijpen bestaat. Werkelijk een glanzend fron- tje met dat zilverblanke pijpenwerk. Tussen het instrument en de speelta fel in de absis ligt 29 meter kabel voor de „transmissie". De speeltafel- kast is ook nog oud, „die moest zo blijven", aldus de heer Bik jr, die zijn laatste schepping (waaraan hij met zijn vader sinds april heeft gewerkt -„normale tijd voor een kleiner orgel, negen maanden, net als bij een kind je") een grootse toekomst belooft in het milieu van heteluchtverwarming en bijzonder goede akoestiek. Vader en zoon staan met elkaar in verbinding via een intercom, vanwe ge de afstand, „die is namelijk niet te overschreeuwen", weet junior. „Pa, de kwint van het geheel, die mis ik". Senor vindt: „Laten we eerst maar die andere kant sprekend maken, dacht je ook niet?" Junior gaat er akkoord mee. Zo zijn ze al dagen aan de slag, samen met 17-jarige Jan Rijsdam, die sinds augustus bij de Bikse opbouw is betrokken. Jan kwam van de LTS en wilde orgelbou wer worden. Voorlopig volgt Jan nog een dag in de week de cursus meubel maker. Hij weet wel heel wat van orgels af, sinds zijn 9e jaar is hij op het instrument thuisgeraakt en 's zondags is hij soms invaller-orga nist in de kerk van de Geref. Ge meente aan de Leidse Middelgracht Kort na 3 oktober zijn de Biks begon nen met het plaatsen van het orgel. De laatste loodjes worden gevormd door het intoneren, dat is het pa- register bepalen van de klankkwali teit. Men laat steeds drie pijpen tege lijk spreken en die pijpen komen steeds weer terug. Monnikenwerk, dat ongeveer 150 uur in beslag neemt. Alleen al voor de .Mixtuur" zijn twee dagen uitgetrokken. Vader Bik doet dit werk (bouwen, verbouwen, restau reren, stemmen, onderhoud plegen, al meer dan 65 jaar: „Ach ja, het is een vak waarmee je van kindsaf aan behept bent. Ik kan het niet meer laten en ik ben nog gezond". De familie begon met orgels in 1842 en het bloed is nog vrij jong, ofschoon Bik jr. slechts twee dochters heeft en die zullen de zaak straks met overne men: „dan zal de naam, helaas, ver anderd moeten worden". Het orgel, klein maar fijn, is er wel wat groter bij gegroeid: het was 54 toons, thans zijn er 56 tonen in het manuaal: het pedaal ging van 27 naar 30. Het gunstigst is het geluid, wan neer men op de preekstoel staat Daarvan zal dus bijna uitsluitend de ken Jan Schlatmann kunnen profite ren. Maar die preekt toch al goed. Ik heb het nou wel over dat nieuwe orgel, maar dat was er nooit gekomen als in 1975 de heer P. J. van Rijn geen royaal legaat had nagelaten. In elk geval kan woensdagavond de lof der Meerburg weer gezongen worden, in allerhande toonaarden. Dankzij wij len de heer Van Rijn en dankzij de doortastenheid van het kerkbestuur. De Meerburg gaat waarlijk nooit ver loren. D'66 Voorschoten op eigen benen VOORSCHOTEN De combi natie Progressieve Partijen Voorschoten (PPV) wordt opge heven. Aanleiding is de wens van D'66 om in de komende raadsverkiezing met een eigen lijst deel te nemen en daarna de eigen identiteit te behouden. De PPV is een combinatie van PvdA, D'66, PPR en PSP. Bij de laatst gehouden verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer kreeg D'66 in Voorscho ten voldoende stemmen om 2 zetels in de raad te verkrijgen. Zowel PPR als PSP kwamen toen vrijwel zonder stemmen uit de bus. Bij de komende verkie zingen zal de PPR een plaats krijgen op de PvdA-lijst Het bestuur van D'66 wil wel komen tot nauwe samenwerking met de combinatie PvdA/PPR tijdens de nieuwe raadsperiode. R. T. Kaiser begraven ZOETERWOUDE De heer R. T. Kaiser werd gistermorgen in alle stilte begraven op het kerk hof van de Meerburg-parochie. Na een plechtige EL Eucharis tieviering vond de teraardebe stelling plaats. Onlangs vierde René Kaiser zijn 25-jarig jubileum als beambte van het Centraal Bureau Slach tersverzekering. Een slopende ziekte maakte een emde aan het 62-jarige leven var René Kaiser die zich tot vour kort onder meer verdienstelijk maakte als correspondent van de Leidse Courant voor Zoeterwoude- Rijndijk. Voorschoten De Kroon heeft uitspraak gedaan in de bezwaarschriften tegen de bestemmings plannen „Centrum" en „Voorstraat". Niet goedgekeurd is de bestemming Koninklijke Marinelaan-Oranjeboomstraat Dit is de zgn. Kern ringweg. De overwegingen van de Kroon zijn dat de huidige inzichten tenderen naar een betekenis voor de route Kon. Marinelaan-Oranjeboomstraat welke van zo bescheiden mogelijke omvang blijft Er wordt dan ook niet langer gedacht aan een doorgaande verkeersfunctie of aan een oostelijke ringweg op deze route. In het bestemmingsplan werd de kernringweg gezien als een ontlasting van de verkeerstraverse. Het beroep van de heer M. van Bohemen met betrekking tot het over zijn erf geprojekteerde voetpad van de Voorstraat naar het parkeerterrein op het MOC-terrein is gegrond verklaard. Dit voetpad kan daarom niet aangelegd worden. De Stichting Oud-, Groen- en Leefbaar Voorscho ten heeft bezwaren aangetekend tegen het dempen van de Vinkesloot. Deze bezwaren zijn gegrond verklaard. De bezwaren van de Stichting tegen toepassing van artikel 11 Wet Ruimtelijke Orde ning zijn ongegrond verklaard. De Kroon ziet ook geen noodzaak om over te gaan tot verbreding van de Kerksloot en de aanleg van een zwaaikom nabij de Oranjeboomstraat. De planologische wenselijkheid en de noodzakelijk heid is niet gebleken en daarnaast zouden zich technische en financiële problemen kunnen voor doen. Het beroep van de gemeenteraad met betrekking tot de geprojekteerde dienweg parallel aan de Schoolstraat is gedeeltelijk gegrond verklaard. Dat betekent dat de aanleg van het noordelijke gedeel te t/m het van A. en W. Vreeburg gekochte perceeltje en het zuidelijke gedeelte tot aan de woningen in de Erasmusstraat alsnog mogelijk is. KATWIJK De Stichting Nieuw Leids Dierenasiel blijkt een uitkomst voor Katwijk, aangezien deze instelling over tollige honden en katten uit Katwijk wil opnemen. B en W stellen de raad voor het asyl met ingang van 1977 te subsi diëren en daarop alvast een voorschot van 4.000,- te geven. Over een definitieve subsidie- vorm wordt nog overleg ge pleegd met het bestuur van het asyL Nadat de Katwijkse raad in 1975 de stichting van een diere- nasyl in de wijk Hoornes had verworpen, moesten B en W uit zien naar een andere oplossing voor het probleem van de zwerf dieren. Er is langdurig overlegd met gemeentebesturen in de re gio en met besturen van diverse asyls; een voorlopige overeen komst met het dierenasyl in Lei den in het resultaat van alle besprekingen. Het voorschot van ƒ4.000,- wil het college toekennen omdat het Nieuw Leids Dierenasiel in ü- .quiditeitsmoeilijkheden ver keert Hiermee wordt evenwel niet vooruitgelopen op de nog nader te bepalen subsidievorm, waarbij de gedachten van B en W overigens uitgaan naar een bedrag „per aangevoerd dier". DEN HAAG/LEIDEN De of ficier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste tegen een 28-ja rige koopman uit Delft vier jaar gevangenisstraf en tegen dienst 42-jarige medewerkster uit Amsterdam drie jaar gevan genisstraf wegens overtreding Vier jaar geëist tegen drugshandelaar van de Opiumwet Verdachten zouden zich hebben bezig ge houden met vervoeren en ver handelen van verdovende mid delen, waarbij de handel in Lei den een belangrijk deel uit maakte. De vrouw werd verweten in het tijdvak tussen 15 juni en 16 augustus meermalen in een pand aan de Molenstraat te Lei den verdovende middelen te hebben afgeleverd. Op 16 au gustus was de man tussen Am sterdam en Leiden door de poli tie aangehouden. Bij onderzoek bleek hij 12,3 gram heroine te vervoeren. De officier van justi tie meende voldoende aanwij zingen te bezitten dat het twee tal zich met genoemde handel bezig hield, waarbij ook veel in België werd gekocht. Vonnis over 14 dagen. Het slaan van de eerste paal voor 30 woningen aan de Leiderdorp- se Beukenschans voor buitenlandse medewerkers bleek gistermor gen nog een leuke verrassing voor de aanwezigen op te leveren. Niet wethouder C. Gordijn (Huisvesting en maatschappelijk wel zijn). zoals algemeen werd aangenomen verrichtte deze handeling, maar Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon. De Sint bleek overigens verrassend goed op de hoogte met de achtergronden van de bouw. De 30 woningen worden gebouwd in opdracht van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp. Ze zijn bedoeld als vervangende woonruimte voor de buitenlandse werknemers die thans gehuisvest zijn in het woonoord aan de Zijldijk maar dat zal moeten verdwijnen. Iedere woning bevat drie zitslaapkamers, een gemeenschappelijke huiskamer, keuken en sanitair. Op grond van de bestaande subsidieregeling komt de kale huur op ongeveer 7 100,— per kamer. Het ligt in de bedoeling dat de gemeenten Leiden en Leiderdorp eengemeenschappelijke regeling zullen aangaan teneinde de belangen van de buitenlandse werknemer als huurder de nodige bescherming te bieden. De woonflat wordt gebouwd door de Aannemingscombinatie Leiderdorp (ACL) en zal, naar wordt ver wacht, in september 1978 gereed zijn. KATWIJK De afdeling Katwijk aan Zee van het Nederlands comité voor kinderpostzegels dreigt opgeheven te worden. Me vrouw W. Zeijlstra-Drucker, die tien jaar lang de organisatie van de verkoop-activiteiten in handen heeft gehad legt namelijk per 1 januari haar werk neer, terwijl het comité er niet In Is geslaagd een opvolg(st)er voor haar te vinden. Deze gang van zaken is voor het landelijke comité feer teleurstel lend, want men zal de opbrengst van de verkoop in het zeedorp zeker missen: vorig najaar werd er namelijk voor bijna 15.000,- verkocht Ook dit jaar loopt de verkoop van kinderzegels en wenskaarten goed, want sinds de eerste verkoopdag op 15 novem ber heeft men al weer zo'n 10.000,- in het laatje. Teneinde dit nuttige werk-voor-het-kind toch niet te laten stranden, blijft men zoeken naar iemand die de organisatie van de verkoop- acties in Katwijk aan Zee op zich wil nemen. Voor de eigenlijke verkoop-activiteiten op het postkantoor aan de Baljuwstraat en bij de plaatselijke bedrijven staan 30 vrijwilligsters ter beschikking. Inlichtingen over de aard en de omvang van de werkzaamheden verstrekt mevrouw Zeijlstra, Sportlaan 16, telefoon 13328. LTB-KVOB bijeen NOORDWIJK De afdeling Noordwijk van de LTB-KVOB belegt morgenavond in hotel- restaurant De Beurs aan de Voorstraat een ledenvergade ring. Deze begint om acht uur. De agenda vermeldt de behan deling van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering van de KVOB (op 12 december) en de bondsvergadering van de LTB op 14 december. Verder vormt het in te dienen bezwaarschrift tegen het Streek plan Zuid-Holland West een punt van bespreking. NOORDWIJK Een postende neergezet Bij zijn verhoor ver- rechercheur betrapte een grond- klaarde de grondwerker zich al werker (29) uit Noordwijk op enige maanden aan dit soort heterdaad, toen deze bij een diefstallen te hebben schuldig zelfbedieningsbedrijf enkele gemaakt en daarbij tientallen pakken melk wegnam, die door pakken melk te hebben ont- een grossier bij de zaak waren vreemd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5