Organisatie bibliotheek Leidse universiteit is een Augiasstal Grofsmederij Petitie tegen ontslagen bij Winkelpersoneel wordt in december te zwaar belast COMITÉ HAALT 1450 HANDTEKENINGEN OP ,,Het is onzin om te stoppen" De Kooi in beroep tegen openstelling Sumatrabrug DINSDAG 6 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT. PAGINA 3 Rozekruisers Sinds kort is er in Leiden een orde der Rozekruisers. De Leidse afdeling is genoemd naar de oud-Egyptische zonne god Amon-ReHet doel van de Rozekruisersorde is om iedereen in de gelegenheid te stellen gezondheid, vrede en geluk te verwerven door in harmonie te leven met creatieve en constructieve krachten. In januari wordt een bijeenkomst gehouden voor nieuwe leden. De Morsstraat krijgt een nieuwe indeling. Het oude hoof driool zal worden verwijderd. Er komt een nieuw riool met zogenaamde „uitleggers" voor in de plaats. Direct na de Kerstdagen zal met de aanleg worden begonnen. Wanneer het weer meewerkt, kan het karwei in zeven weken worden geklaard. Gevonden In oktober zijn de volgende voorwerpen gevonden: porte- monnaie, japon wit, zilveren dameshorloge, beertje, zwarte damestas, gouden dameshorloge, verzekeringsplaatje brom fiets, geldbedrag, broche, koffer met gereedschap, vulpen, heren vest, kinderjack, gouden schakelarmband, berenhand schoen, heren bril, berenhorloge, damesvest, psalmboek, sier- velg. Inlichtingen zijn te krijgen bij de receptie van bet politiebureau aan de Zonneveldstraat van maandag tot en met vrijdag van twee tot vijf uur. Koffiebarconcert Ter afsluiting van de grote najaarsactie van Youth for Christ wordt zaterdag 10 december in het voormalig Marinecomplex aan het Noordeinde 2a een koffiebarconcert gegeven. De Friese rockgroep „Sabra" zal optreden. Tevens zal Arnold van Heusden medewerking verlenen. De zaal is vanaf acht uur geopend. Kerst-Inn in Breebuys 't Breehuys organiseert zoals ieder jaar weer op tweede kerstdag een gezellige ,Jferst-Inn". Het gehele gebeuren staat deze keer in bet teken van de herberg. Alle ruimten in het gebouw worden hierom veranderd tot feestelijke zalen, waar mogelijkheden zijn om te klaverjassen, kerst stukjes te maken, Bingo te spelen, films te zien en naar demonstraties van volks- en tapdansen te kijken. Voor de kleintjes wordt er in de middag een boeiend verbaal verteld. Het is de bedoeling dat 't Breehuys al 's middags om twaalf uur geopend wordt Om zes uur 's avonds is er een gemeen schappelijke maaltijd, waarvan de kosten zo laag mogelijk zullen worden gehouden, men denkt aan ongeveer vijf gulden per persoon. Het intekenen dient vóór vrijdag 23 december te geschieden. Tot in het middernachtelijk uur zal er op tweede Kerstdag in de grote zaal van bet pand aan de Breestraat 19 feest gevierd worden met muziek en theater. Molen-wandeltochten Sportievelingen kunnen zaterdag 10 december hun hart ophalen aan .jnternationale molen-wandeltochten" in Leiden en omgeving. De afstanden, die gelopen gaan worden liggen tussen de 10 en 15 kilometer. De start vindt plaats vanaf het VW-kantoor aan het Stationsplein 210. Vertrektijden zijn van 9.00-14.00 uur. Per persoon bedraagt het inschrijfgeld twee gulden. DOOR PERSONEEL AANGEVOCHTEN CONCLUSIE uitvoeren, dat voorziet in een collectief ontslag voor 70 van de 170 werkne mers. Door het afstoten van verliesge vende activiteiten zou de Grofsmede rij, die dit jaar een verlies leed van 2,5 miljoen gulden, weer uit de rode cijfers moeten komen. Het comité „Behoud werkgelegenheid Grofsmederij" verzet zich tegen dit voornemen. Het wijst erop dat er in de laatste jaren in Leiden al duizende arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan door bedrijfssluitingen. In dit verband wordt als recent voorbeeld nog ge noemd de sluiting van de textielfa briek Krantz aan de Langegracht Ook de ontslagen bij de Grofsmederij staan volgens het comité niet op zich-, zelf. Ook in 1973 en 1974 gingen er bij reorganisaties die in het belang waren van de continuering van het bedrijf ettelijke honderden mensen de deur uit. „De werknemers van de KNG mogen niet als Sinterklaassur prise een ontslagbriefje mee naar huis krijgen, ook al zit dit nog zo mooi verpakt in een afvloeiingsregeling", stelde een delegatie van het comité gistermiddag tegenover directeur Schut van de Grofsmederij. Zij wezen- er op dat het uiteindelijk de werkne mers zijn die het productieproces moeten dragen en volgens het comité zou de continuïteit van de KNG eerder in gevaar komen naarmate dit draag vlak wordt versmald door gedwongen ontslagen. Inmiddels komen er ook andere blij ken van solidariteit met het bedreigde KNG-personeel. Zo stelde het afde lingsbestuur van het NKV-Leiden zich volgens een woordvoerder van het co mité achter de eis van behoud van volledige werkgelegenheid, en kwam er voorts een solidariteitstelegram van 35 bouwvakkers van IBB-Kondor bin nen, die werken aan de bouw van de flats aan de Langegracht (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/ZOETERWOUDE - Volle dig behoud van de werkgelegenheid bij de Koninklijke Nederlandse Grof smederij is de eis waaraan 1450 Lei- denaars in de afgelopen 10 dagen hun handtekening hebben verbonden. In de vorm van een petitie werden zij gistermiddag aangeboden aan de di rectie van de KNG in Zoeterwoude. Zoals bekend wil de KNG op korte termijn een continueringsplan gaan ONDERZOEKS BUREAU: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De organisatie van de Universiteitsbiblio theek heeft veel weg van een Augiasstal. Daarop komt in grote lijnen de conclusie neer van het onderzoeksbureau Van der Bunt, dat de afgelo pen maanden de universiteits bibliotheek heeft doorgelicht. Tot dit onderzoek werd een jaar of twee geleden besloten nadat er moeilijkheden waren gerezen in de Universiteitsbi bliotheek. Er kwamen klach ten over spanningen tussen het personeel van de UB en de bibliothecaris mr. J. R. de Groot. Om deze en andere klachten en wrijfpunten eens nader door te lichten mede in het kader van de aanstaande verhuizing van de universi teitsbibliotheek naar een nieuw te bouwen Witte Singel- Doelencomplex, werd besloten tot een doorlichting van de bibliotheek als organisatie. Het merkwaardige is nu dat na de afronding van dit „pro bleemstellend vooronderzoek door het Bureau van de Bunt", het personeel meer dan ooit achter zijn directeur De Groot schijnt te staan. Dat valt ten minste op te maken uit de reacties die onder het UB-per- soneel te horen zijn op de onderzoeksresultaten, die in tern zijn uitgelekt. Het bureau Van der Bunt ziet de universiteitsbibliotheek als organisatie matig tot slecht functioneren. Kritische kantte keningen worden gemaakt bij personeelsbeleid, taken en functieverdeling. Ook meent het bureau dat het aanschaf- trouwelijk karakter draagt en dat de eerst verantwoordelijke voor de opdracht tot deze doorlichting het college van bestuur is geweest. Bovendien wees de heer De Groot erop dat zijn ambtelijke status het geven van enig commentaar zou verhinderen. De voorzitter van het college van bestuur, mr. K. J. Cath reageerde nogal sussenderend op de beschuldigingen van de commissie van overleg. „Het is allemaal heel wat minder sen sationeel dan je op het eerste gezicht als leek zou denken", aldus de heer Cath. Als iets verbetering behoeft wil nog niet zeggen dat er dan bijvoor baat al helemaal niets meer van zou deugen. Het valt alle maal best mee: de bibliotheek functioneert heel behoorlijk en dat er hier en daar wat proble men zijn die een oplossing vra gen was voor ons bepaald geen verrassing", zo stelt de voorzitter van het dagelijks bestuur van de universiteit, De heer Cath wil niet ontkennen dat voor het onderzoeksbu reau ook de mogelijkheid heeft meegespeeld door een overdreven negatieve voorstel ling wellicht een ruimere on derzoeksopdracht in de wacht te kunnen slepen, „maar daar moet je rekening meehouden als je een onderzoeksbureau aan het werk zet". Een gebrek aan vertrouwen is volgens de 'heer Cath niet aan de orde: „Het gaat hier om een zakelij ke kwestie. Je moet het rap port zo lezen dat er slechts aanwijzingen tot verbeterin gen in worden aangedragen. KWJ-LEIDEN CONCLUDEERT: ROODRUDERS TEGEN KANTONRECHTER: LEIDEN „Stoplichten zijn onzin en bovendien kwam er niets aan", was de mening van een door rood rijdende fietser op de wekelijkse zitting van het Leidse kantongerecht De jongeman was er één in een rij van roodrijders van verschillend pluimage en zijn verkeersopvattingen werden noch door noch door de officier van justitie, mevrouw mr. van Vollenhoven noch door kantonrechter Oomen in dank afgenomen. Hij kreeg 25 gulden boete voor de in de Breestraat gepleegde overtreding. Een andere Leidse fietser ging zich met rood te buiten bij het Schuttersveld, doch dat als verweer dat het fietserslicht aldaar die keer defect was, iets dat ongetwijfeld wel de aandacht moet hebben getrokken omdat rood de kleur is die de fietserslichten. aldaar overwegend uitstralen. Groen en geel deden het wel. „Het ligt toch niet voor de hand dat ik door rood ga rijden als er een paar agenten duidelijk zichtbaar achter het licht staan opgesteld", verklaarde hij. Die logica vond bijval en de man werd derhalve ontslagen van verdere rechtsvervolging. Een stil protest van een Noordwijkerhouter in Voorhout viel ook niet in goede aarde bij het kantongerecht Als een stille demonstra tie tegen het ontbreken van een fietspad in Voorhout was hij namelijk over het trottoir gereden en door een agent gegrepen. „Die agent stond heel kinderachtig achter de bosjes te loeren terwijl hij weet hoe moeilijk de situatie daar is", aldus de jeugdige verdachte. De officier eiste het normale bedrag, "14 gulden maar rechter Oomen was zo weinig ingenomen met de algehele houding van verdachte dat hij er 25 gulden van maakte. Uitgebouwd De verkeersellende was daarmee nog niet van de lucht Een Katwijker werd in Leiderdorp aangehouden omdat de politie de velgen van zijn Mini te breed vond, ze staken buiten het chassis van de auto uit Verdachte, die de auto net hadaangeschaft en zich er niet van bewust was dat hij een opgeknepen John Player Specialversie onder het zitvlak had had er alles aan gedaan om met de politie in het reine te komen. Hij had binnen 24 uur de velgen verwisseld en kwam die meteen laten zien op het politiebu reau. Groot was zijn verbazing toen het kantongerecht een boete van 75 gulden onder zijn deur doorschoof, „want er was immers niet eens proces-verbaal opgemaakt". Om zijn argumentatie kracht bij te zetten had hij één der vier afgekeurde velgen meegenomen naar het kantongerecht en die liet hij zien als verpletterend bewijs, zij het dat het onduidelijk was in hoeverre hij hiermee zijn beweringen kracht kon bijzetten; om mee te gooien misschien, maar dat liet hij na. Bovendien was hem opgevallen dat er een tweede uitgebouwde Mini in Katwijk rondrijdt, zonder dat deze een strobreed in de weg wordt gelegd. Al met al vond hij dat na een strop van 350 gulden voor nieuwe velgen een extra boete niet tot de meest humanitaire nevenverschijnselen der maatschappij be hoorde en hij werd in zoverre toegenoetgekomen, dat hem schuldig zonder straf werd bijgebracht „Dat vind ik wel redelijk", aldus de Mini-bezitter. In de categorie „Vrolijke Weggebruikers" zijn er tenslotte nog twee vermeldenswaard: een automobilist die in plaats van normaal in te halen daarbij drie maal over de kop ging - ,je weet nooit wie je raakt als je op die manier inhaalt. 75 gulden boete", aldus de officier- en een automobilist die te hard reed en daar niets aan kon doen omdat zijn snelheidsmeter stuk was: 40 gulden boete „want waarom reed u niet gewoon 50 als U wist dat de snelheidsme ter stuk was", aldus rechter Oomen. De Universiteits Bibliotheek beleid uitermate rommelig is. De directiemedewerkers zou den zwak zijn en van enig intern overleg en inspraak tus- sen het personeel en de direc tie zou geen sprake zijn. Het personeel ervaart de werksfeer toch positief en dit personeel trekt de conclusies van het rapport dan ook in twijfel. In een commentaar zegt het personeel, dat van de onderzoeksrestultaten weinig klopt en dat het rapport vol staat met generaliseringen. Naar het oordeel van het UB- personeel is het onderzoeksbu reau er niet in geslaagd een vertrouwensrelatie met de me dewerkers van de UB te leg gen. Met het zo negatief moge lijk rapporteren over de UB zou het bureau er bovendien louter op uit zijn geweest een grote dure onderzoeksop dracht in de wacht te slepen. Vertrouwelijk Van de kant van de universi teit valt maar weinig commen taar te krijgen op het rapport Van de Bunt Bibliothecaris De Groot wees er desgevraagd op dat het rapport een ver- De KWJ-Leiden illustreert de drukke decembermaand met dit prentje. koopavonden blijkt dat het per soneel wordt onderbetaald en dat het weken maakt van meer dan veertig uur", aldus een woordvoerder van de KWJ. Het probleem waar de K)riti- sche) W)erkende J(ongeren) mee kampt is de onbekendheid van het winkelpersoneel met zijn rechten. Voor het werken op een donderdagavond heeft de werknemer recht op 150% com pensatie in tijd of in loon. De extra-koopavonden voor Sinter klaas en Kerstmis dienen als overwerk te worden gecompen seerd. Winkelpersoneel onder de achttien jaar mag helemaal niet 's avonds werken. Weinig jongeren weten de weg te vinden naar de KWJ met hun klachten. „Veel winkelpersoneel is niet georganiseerd. Bij in diensttreding krijgen de werk nemers vaak geen contract en veel bedrijven geven ook geen loonstrookjes. Hierdoor ver keert het winkelpersoneel in een onzekere situatie", aldus de KWJ-woordvoerder. De jongeren die vermoeden dat er iets verkeerd zit met de com pensatie van hun overuren blij ken vaak niet bij hun werkgever of de KWJ aan de bel te durven trekken uit angst om hun baan tje te verliezen. Dat geldt ook voor werkende jongeren onder de achttien jaar. Zij mogen 's avonds niet werken, maar doen dat vaak toch. Dit ondanks het feit dat niet alleen hun baas maar ook zij een boete kunnen krijgen. Zodra de KWJ ter ore komt dat een werkende jongere onder de achttien jaar 's avonds werkt, stuurt zij de Arbeidsinspectie op de betreffende werkgever af. De verhouding tussen de inspectie en de KWJ is niet optimaal. „Binnenkort hebben we een on derhoud met de Arbeidsinspec tie, waarin de controle, die slecht functioneert, ter sprake wordt gebracht", aldus de KWJ- er. In feite is de KWJ tegen het houden van koopavonden. „Der gelijke zaken komen alleen de werkgevers ten goede. In een enquête heeft het winkelperso neel zich tegen de koopavonden uitgesproken. We zien echter ook wel in dat we de landelijke trend niet meer kunnen ombui gen. Vandaar dat we ons nu sterk maken voor een goede na leving van de minimumeisen voor het winkelpersoneel, voor wat betreft de compensatie van de koopavonden". LEIDEN De stichting wijk comité „De Kooi" gaat bij de Raad van State in beroep tegen de openstelling van de Sumatrabrug. In een brief wijst het bestuur van de stichting het college van b en w erop dat er nog steeds een raadsbesluit ligt waaraan de openstelling van de brug wordt gekoppeld aan het reconstrueren van de Sumatra- straat. Hier was door de bewoners van de Kooi op aangedrongen omdat zij een grote verkeersover last in de Sumatrastraat vreesden, wanneer de brug open zou gaan. De reconstructie zou er vooral op gericht zijn snelheidsbeperkende maat regelen te nemen. In afwachting van een rijkssub sidie is men nog steeds niet met de reconstructie begonnen. B en w hebben thans besloten de brug wel open te stellen en de Sumatrastraat aan de zijde van de Lage Rijndijk voor het doorgaand verkeer af te sluiten. Hiermee heeft het Leids college zich al eerder de woede van het Leiderdorps college op de hals gehaald. Leiderdorp vreest een grote ver keerstoename op de Van der Valk Bouwmanweg als de brug wordt opengesteld. Ook het Leider dorps college is tegen de openstelling in beroep gegaan. Het bestuur van de stichting wijkcomité De Kooi stelt in zijn brief aan het college dat het begrip kan opbrengen voor de problemen van industrie terrein „De Waard" en de Zeeheldenbuurt. Het vindt evenwel dat b en w zich onverkort aan hun eerder gedane toezeggingen met betrekking tot het treffen van verkeersvoorzieningen in en om de Suryatrastraat moeten houden. LEIDEN Het winkelperso neel wordt in de drukke decem bermaand te zwaar belast. Tot die conclusie komt de KWJ-Lei- den na tientallen telefoontjes van werknemers in de winkel branche. Gebleken is dat met name in het klein winkelbedrijf de verplichte minima in de CAO voor winkelpersoneel niet worden nagekomen. Iedere dinsdag houdt de KWJ van vijf tot acht uur zitting in zijn on derkomen in het voormalig ma rinecomplex aan het Noord- einde speciaal voor winkelper soneel. „Er wordt in de winkelbranche met name de hand gelicht met de verplichte zaterdagmiddag compensatie. Vooral in deze maand met het grote aantal /kom nou, iedereen die in een win- I KE'. WER.KT HEEFT (BUITEN 3E ZONIRG OM) RECHT OP EEN VRyE WERK-DRG ypER WEEK, 3>US OOK IK.. Suggestieve tekening van de KWJ.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3