Huis kopen geen fluitje van 'n cent URN HUIS UIT 2995,- Kees voelt echte Broekman zich al een Berlijner ^sken! van der meer Prikkende reus van halve meter doorsnee Kersfin huis! binnenlandLEIDSE COURANT DINSDAG 6 DECEMBER 1977 PAGINA 11 JA>VondGrM66rd08t bankengroep in zwaai; massief breed boereneiken met extra-hoge rugkussens in rijk-geplooid rondom-echt-leer voor'n prijs die alleen\anderMeer kan lanceren! Een razend interessante plant is de „Echinicactus Grusonii", waarvan het exemplaar op de afbeelding wel een doorsnede heeft van een halve meter. Hij komt uit de binnenlanden van Mexico waar uitgestrekte rots achtige gebieden de plant een heerlijk leefklimaat bieden. Gek genoeg is, als voor de meeste planten 's winters te veel warmte bij te weinig licht moordend voor de cactus, zo dat hij 's winters koel moet staan, omdat de winterdag maar acht uren licht ver schaft. Veel mensen denken: „een cactus moet je ook als 't koud is" lekker warm zetten en dat is nu juist fout. Want wanneer door de verminde ring van licht het evenwicht tussen deze voor planten on misbare levensvoorwaarde en de warmte toevoer verbroken is, gaat de cactus ten gronde. Dan is ec nog iets behartigens waardigs te vertellen voor mensen, die cactussen (liefst grote) verzamelen. Zowel zij, als de bloemist, kunnen er bij de aanschaf goed „intuinen". Het aanbod van bolcactussen, vooral uit Aruba, Curasao is momenteel enorm groot. Men spit ze uit de natuur vaak op onoordeelkundige wijze om ze voor een prik elders op de markt te gooien. Wat is er dan aan de hand? Een cactus, die zien respecteert, heeft een enorme penwortel, waarmee hij stevig in de grond verze geld zit. Beunhazen gaan snel te werk, ze snijden de cactus te kort af, zodat een stukje wortel in de uitheemse bodem achterblijft en het ontheemde kind in een jute zak stopt waarin het vaak beschadigin gen oploopt. Scheepslui die er een zoet winstje inzien, smok kelen deze cactussen gewoon aan boord, stoppen ze weg in verdekt opgestelde plaatsen en brengen hun „koopwaar" on der meer naar Nederland, waar nog niet al te wereldwij ze handelaars ze volkomen te goeder trouw goedkoop inko pen. en dus voor een zacht prijsje weer kunnen verkopen. Dit behoeft echter niemand af te schrikken een bolcactus aan te schaffen, maar zoek daar voor een ter zake kundige bloemist of -kwekerij uit. Wat gebeurt als men een tèkort afgesneden, machtig goed uit ziende prikkert koopt? Hij houdt zich 1 2 jaar uitste kend. Maar dan is de boot aan. De plant begint snel achteruit te gaan, omdat hij eigen kracht verbruikt Hij is niet in staat een nieuw wortelstelstel op te bouwen, dat hem van voedsel voorziet; hij „teert op zijn vet". En dan is het ge beurd. Hij gaat dood. De meeste mensen gaan er dan van uit dat de oorzaak van de „ramp" een verkeerde behandeling door henzelf is. Ze lopen niet eens naar de bloemist om te klagen en kun nen hun mooie cactus met „bloedend hart" in de vuilnis zak gooien. Bonafide hande laars en importeurs, gerech tigd om cactussen te importe ren laten hun import eerst on- der optimale levensomstandig heden acclimatiseren in een kas; bovendien vervoeren zij de planten in kratten en nooit in jute, dat veel kwetsbaarder is als verpakkingsmateriaal. Pas als de bolcactus, die in Duitsland „Schwiegermutter- stuhl" (schoonmoedersstoel) wordt genoemd, als een staal tje van waardering voor de „schoonmoeder" in de kas is bijgekomen, wordt hij pas ver kocht en gaat dan een leven lang mee. Koop dus geen kat (cactus) in de zak. Het exem plaar van de foto is een trek pleister. Hij staat dik en stevig bij Pasaflora te Den Haag en kost 750. Duur, maar wel een „beauty" voor liefhebbers, die een stuk in hun verzame ling willen hebben, waarmee ze kunnen pronken en ervan genieten, telkens als ze ernaar kijken. In de zomer op een warme plaats veel water ge ven; in de winter op een koele plaats: kalm aan met vocht WEST-BERLLÏN Sinds ruim twee jaar is het stil rond de persoon van Kees Broekman. Na zijn succesvolle actieve sehaatsperiode werd de nu in West-Berlijn woonachtige Ne derlander regelmatig gevraagd een ploeg te trainen. Kees Broekman werkte met de Ne derlandse damesploeg, was in Italië en Noorwegen actief, maar kreeg als trainer de mees te bekendheid toen hij in Zwe den aan de slag ging. Drie jaren begeleidde hij Göran Claesson c.s. en onder zijn leiding leefde de schaatssport in Zweden op, nadat bet daar sinds de succes sen van Johnny Nilsson en Johnny Höglin aan bet schaats- front stil was geworden. In West-Berlijn mag Kees Broekman opnieuw gaan bou wen. De plaatselijke overheid zag in hem een uitstekende man om de schaatssport populair te maken onder de bevolking. On der zijn leiding moet het schaat sen actief en passief op een hoger peil komen. Kosten noch moeite worden gespaard om de Berlijners kennis te laten ma ken met de sport van Kees Broekman. Daarom is het ook niet vreemd dat onlangs een sprinttoernooi voor dames en heren werd gehouden, dat kon wedijveren met een wereldkam pioenschap. Met uitzondering van de Verenigde Staten was de complete wereldtop in West-Ber lijn aanwezig om voor de eerste maal in dit seizoen eikaars krachten te meten. In de puntjes De Nederlandse trainer beeft het erg naar zijn zin in West- Berlijn. Daarom ook beeft hij er geen spijt van dat hij niet is ingegaan op een aanbod om trainer van de nationale West- duitse ploeg te worden. Kees Broekman: „Het bevalt me hier uitstekend. Ik heb veel zin ""n iets van de grond af op te "n. Ze kennen hier alleen Kees Broekman bouwt in 1 sport. maar tweejarige contracten, maar ik heb het vorige wel ver lengd. En als er een paar Berlij ners doorbreken, zal ik er waar schijnlijk nog wel wat jaren aan vastknopen. De Duitse opzet be valt me wel. Alles gaat er erg gedisciplineerd aan toe. Organi satorisch is alles tot in de pun tjes verzorgd." „De sport begint hier erg popu lair te worden. Er komt veel publiek voor het recreatie schaatsen. Vorig jaar hadden we drieëneenkwart miljoen be zoekers. Dan wordt het we! eens moeilijk om grote wedstrijden te organiseren en trainingsuren voor de nationale ploegen te vinden. Maar ze krijgen het wel voor elkaar. Dit seizoen heeft de baan drie grote evenementen: de al genoemde sprintwedstrij den, een groot internationaal ju nioren toernooi en de Duitse schoolkampioenschappen. De scholen vormen een belang rijk onderdeel van de werk-, zaamheden van Kees Broek man. Naast het leiden van de trainingen van de Berlijnse ijs- club en het bezig zijn met de opbouw van de schaatssport geeft Kees Broekman twee keer per week les aan de Pedagogi sche Hochschule om de aanko mende sportleraren te interesse ren voor het schaatsen. Daar naast komen ook veel lagere scholen naar de ijsbaan in de wijk Wilmersdorf. Bij het kopen van een bestaand huis moet men zich niet laten opjutten. Tiny Francis De prijzen van de huizen rijzen door het hele land de pan uit Vandaar dat de aanschaf van een woning een gebeurtenis is, waar eerst lang over moet worden gepraat en waarbij vooral moet worden gecirculeerd. Eerst komt de om geving aan de orde: in welk deel van het land, in welk dorp wil men een huis kopen, waar wil men de kinderen opvoeden? Hoe is het gesteld met de scholen? Voorts komt het soort huis aan de orde: oud of nieuw, bestaand of alleen maar op tekening. In vroeger jaren kon men een oud huis laten taxeren, voordat de koop via een makelaar gesloten werd. Een taxateur klom op het dak en snuffelde overal rond om te zien of er mankementen waren. Hoe de riolering, de elektriciteitsvooiriening was, in redelijke staat of stond ze op instor ten? Met het fiat van de taxateur kon men rustig de koopakte tekenen en de procedure, die nu eenmaal vastzit aan het kopen van een huis, laten doorgaan. Tegenwoordig is het kopen van een oud huis via een makelaar: snel rondkijken, zien hoeveel kamers er zijn, in welke staat het zich uiterlijk bevindt. En dan beslissen! Een uur later heeft de makelaar al een afspraak met een andere gegadigde, die misschien meteen toehapt. Resultaat van te vlugge beslissing is soms doffe ellende. Want in de meeste van deze actes is een boetebepaling op genomen, waardoor men er als de koop om een van genoemde redenen niet kan doorgaan, 10% van de koopsom bij in schiet, als het huis echt niet gekocht kan worden. De „voorlopige" koopakte blijkt aardig definitief te zijn geweest. Boete of een schade vergoeding wachten om de hoek zonder dat men bezitter van een huis is. Daarom moet men altijd de clausule laten opnemen, dat men wel eerst met de financiering rond moet komen, zodat er tijd is eerst de financiële aspecten van de koop ernstig in over weging te nemen. Weet de ko per al van te voren hoever de financiële polsstok reikt, dan is dat nog beter en kan hij veel geruster op zoek gaan naar een huis binnen het bud get. Iedere notaris wil de ko per daarbij helpen. Hij zal voorlichten over de hypo theek, de belastingvoordelen van een eigen huis en over problemen die zich kunnen voordoen bij appartements- Zodra men jubelend de nieu we woning betrekt, blijkt de1 wc over te lopen of het lekt in de keuken. Het beste is zich niet te laten opjutten. Heeft men werkelijk het idee een goede koop te doen, reken er dan toch op dat er tegenval lers komen en houdt zeker 10.000 achter de hand om geheime kwaaltjes die niet voor het oog zichtbaar waren. Soms kan men werkelijk een goede slag slaan. Bij overlij den van alleenstaanden, is het mogelijk, dat verre erven graag snel een huis kwijt wil len en het voor een redelijk lage prijs verkopen. Dat zijn echter uitzonderingen. De meeste mensen willen hun (bestaande) huizen voor zo hoog mogelijke prijs van de hand doen en beginnen bij de top. Niet zelden kan men er na enig wikken of wegen enkele duizenden guldens op „afdin gen". De makelaar is tussen persoon, die het ook goed met de koper wil nemen. Hij im mers heeft er voordeel bij dat het huis snel (en goed) ver kocht wordt. De financiële en juridische kanten van de zaak monden uit in de transport-ak te of notariële koopakte. Voor dat deze getekend zijn is men geen eigenaar van een huis. Op dit terrein liggen veel voe tangels en klemmen. Men is al gauw geneigd zijn financiële mogelijkheden te overschatten en loopt de kans om na onder tekening van de zogenaamde „voorlopige" koopakte tot de ontstellende ontdekking te ko men, dat bij geen enkele geld schieter de financiering is rond te krijgen. Bijvoorbeeld omdat men te weinig „eigen geld" heeft, te vergelijken met een aanbetaling of omdat het inkomen te laag is in verhou ding tot het te lenen bedrag. Niet toereikend Het kan zijn dat de rijks- of gemeentesubsidie niet toerei kend is of dat er geen gemeen tegarantie voor de hypotheek (het te lenen bedrag) valt te krijgen. Zo zijn er mogelijkhe den te over om de koper de das om te doen. Die „voorlopi ge" koopakte is vaak bindend. Het GIW wil kopers van zekerheden geven. rechten, bij het kopen van een (gedeeltelijk) verhuurd huis, rond zgn. „bezwarende bepa lingen", etc. Men moet zich ook van het feit vergewissen of een oud huis staat op gemeentegrond, waar door men levenslang de ge meentelijke „erfpacht" moet betalen. Deze kan na een be paald aantal jaren in prijs op lopen. Bovendien is een huis „op erfpacht" minder ver koopbaar en minder waard dan een op vrije grond als men er eventueel later uit zou willen. Vraag ook of het niet op een zgn. „bestemmings plan" staat. De notaris is een onpartijdig betrouwbaar raadsman, met een rijke prak tijkervaring op het gebied van onroerend goed, waartoe ook woonhuizen gerekend worden. Niemand wil zich laten verlei den tot een overhaaste, onbe zonnen koopdaad, zoals in de uitverkoop als men met een avondtasje thuiskomst in- plaats van met een paar wan delschoenen, die op het koop lijstje stonden. De notaris zal in de regel zijn adviezen gratis geven. Enerzijds omdat hij graag goed voorlicht ter voor koming van problemen, ander zijds omdat een deel van de werkzaamheden die hij anders in een later stadium moet ge ven, dan al achter de rug zijn. De Koninklijke Notariële Broederschap stelt zich daar bij op het standpunt, dat het in het belang is van de cliënt, de koopacte op het notariskan toor op te maken. Garantie Voor de zogenaamd nieuw bouwwoningen werd eind 1974 een Stichting Garantie Insti tuut Woningbouw (GIW) opge richt. Dit is een samenwerk ingsverband in stichtingsvorm tussen consumenten, produ centen en deskundigen op het gebied van de woningbouw. Men achtte het belangrijk het GIW vorm te geven om kopers van nieuwbouwwoningen ex tra zekerheden te geven. Bij nieuwbouwwoningen gaat het daarbij niet om huizen die in opdracht van een particulier door een architect zijn opgege ven, maar om huizen die door een bouwondernemer aange boden worden op de markt „In de eerste plaats moet ge zegd worden", aldus de heer J. J. A. Berger, directeur van de Stichting, „dat als het goed is het GIW verscholen gaat achter de bouwonderne mer". Het is bij een aangeslo ten bouwondernemer verplicht om bij verkoop van huizen gebruik te maken van de stan daard koop/aannemersover eenkomst (grond plus huis), zodat de koper een waterdicht contract heeft. Voorts dient de bouwondernemer zich te hou den aan bepaalde richtlijnen, zodat de koper een goed beeld krijgt van wat hem te wachten staat als zijn huis klaar is. „Het belangrijkste echter is wel dat de bouwondernemer zich door aansluiting van het GIW verplicht stelt, de koper garantie te geven op de kwali teit Vhn de woning en dat deze garantie aan bepaalde nonnen voldoet. De zeker heidsstelling is zes jaar van kracht (op sommige onderde len korter; schilderwerk b.v. één jaar). Tegen gehele of ge deeltelijke instorting wordt tien jaar gegarandeerd. Als het allemaal goed zit, merkt de koper niet veel van het GIW. Het Instituut springt pas in als er moeilijkheden zijn. Er is zekerheid, dat als de bouwer tijdens de bouw over de kop gaat, de koper niet met het puin blijft zitten. Hij krijgt dan van het GIW of zijn geld terug of een maxi mum van 17% van de totale koop/aanneemsom, terwijl een andere bouwonderneming het werk overneemt. Het ligt er natuurlijk aan in welk sta dium van de bouw er sprake is van een faillissement. Hoe het ook zij, het GIW stelt zich garant dat de koper zijn huis, eventueel afgebouwd door een andere bouwer, voor de afge sproken som krijgt. Per jaar is voor dit soort schade 55 miljoen gulden beschikbaar. In de tweede plaats is er de zekerheid dat als de bouwer na de oplevering van de wo ning zijn beloften ten aanzien van de kwaliteit van het huis niet nakomt, omdat de onder neming is opgeheven of omdat hij (zoals veel ondernemers nu) het bijltje er bij neer moet leggen het GIW daardoor ont stane schade vergoedt tot een maximum van 100.000. Voor de dekking van deze schade is in principe per jaar 15 miljoen beschikbaar gesteld. De minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft daarboven nog eens 15 miljoen toegezegd, mochten die eerste 15 miljoen met voldoende zijn. Per jaar kan men dus een stoot van 30 miljoen opvangen. Deze prijzen zijn aangepast aan veranderingen in het prij speil. Registratie Het GIW kan dit pakket aan kopers alleen aanbieden als de bouwer is ingeschreven en zijn bouwplan door het instituut is aangenomen. Dit wil natuur lijk eerst beoordelen, hoe de bouwer er financieel voor staat. Op 6 augustus 1976 is het GIW daadwerkelijk van start gegaan. Vanaf deze da tum konden bouwonderne mers een aanvraag om regi stratie indienen. Per 1 juli 1977 waren reeds 75 ondernemin gen omgeschreven. Op dat mo ment waren nog 30 aanvragen in behandeling. Op 4 decem ber 1976 is de eerste paal ge slagen voor zo'n garantiewo ning; per 1 juli waren 29 aan gemelde bouwplannen goedge keurd met betrekking tot 1000 woningen, terwijl nog plannen in behandeling waren voor ca. 250 huizen. Nadere inlichtingen: GIW Stichting, Garantie Instituut Woningbouw, Postbus 2070E R'dam, tel. 010-33.22.44. VanderMeer is Prijsgarant! Mocht u binnen U dagen na oankoop «an een VanderMeer meubel ergens anders hef lollde meubel (onder dezelfde voor woorden betreffende levering en service) voor een logere prijs kunnen kopen, don geeft VanderMeer u het prijsverschil terug. Ja! Wie veel meubelen verkoopt kan véél aan z'n prijzen doen! 't Allernieuwste bewijs? Deze bankengroep in zwaar, massief, breed boereneiken met dikke armleggers en extra-hoge rugkussens in rijk-geplooid rondom-echt-leer. De konstruktie is even ambachtelijk als vroeger: met originele, oer-degelijke pen-en gatverbinding. En óók de kleur van het leer is al even rijk en gloedvol als toen: antiek,gevlamd' bruin! Ook leverbaar met komfortabele bijpassende fauteuil (960,-). Maar, welke opstelling u ook kiest: u heeft dit sfeervolle boereneiken vóór de Kerst ir huis! En, liefhebbers van eiken-met-leen voor een prijs die alleen VanderMeer kan lanceren! TWEE+DRIEZITSBANK Altijd fijne meubelen, altijd scherpe prijzen Utrecht (Woon-Wonderland, met allerlei originele shopt): Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht; Rotterdam: Groolhandelsgeb, Weena 737; Oen Haag: Winkelcentrum .Waldeck; einde Laan van Meerdervoort; Amsterdam: Stadhouderskade 74; Diemen (bij Amsterdam): Rijksweg Amslerdam-'l Gooi, afrit De Sniep; Bovorwijk: Rijksweg Hoarlem-Alkmoar. Velser-tunnel, afrit Zaandam/ Heemskerk; Eindhoven: Noord Brabantlaan bij de Rijksweg Tilburg-Maastricht, afrit vliegveld; Etten-Leun Rijksweg Breda-Roosendaal; Heerlen: Spoorsingel 2; Enschede: Winkelcentrum ,De Klandorif; Almelo: Oranjestraat 25. Dagelijks (ook op zaterdag!) geopend tol 6 uur. Koopavond: donderdag in Utrecht, Den Haag, Amsterdam, Almelo; vrijdag in Rotterdam, Diemen, Eindhoven en Etten-Leur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11