Handbaldames hebben kans op eindronde SUHDQUEST VERSPEELT TWEEDE TITEL AAN VET MET CAROTTE NEDERLAND BEHAALT WERELDTITEL KARATE John Alexander sleept Davis Cup uit het vuur SPORTTRIBUNE Weer zege Kees Verkerk Hockeyteam voor moeilijke opgave Otti Roethof individueel kampioen nni'im™ LEIDSE COURANT, MAANDAG 5 DECEMBER 1977 PAGINA 11 15 WEST-BERLIJN De Nederlandse dames- hendbalploeg heeft vandaag aan een gelijk spel tegen Noorwegen voldoende om in de eindronde van het toernooi te komen. West- Duitsland namelijk won gisteravond met 10—6 van Noorwegen. Nederland en West-Duitsland hebben nu ieder een keer gewonnen en een keer gelijk gespeeld. Noorwegen staat op een keer winst en een keer verlies en Spanje, de laatste tegenstander van West-Duitsland. is nog puntloos in de groep. West-Duitsland en Noorwegen waren gister avond een helft gelijkwaardig, 5—5. In de twee de periode echter was Duitsland sterker. Noor wegen scoorde nog slechts een keer en Duits land verdubbelde de productie. Sigrid Bier- baum, die tegen Nederland zeven doelpunten maakte, was weer topscorer met drie treffers, waarvan twee uit strafworpen. De Nederlandse dames wonnen gistermiddag de wedstrijd voor poule A tegen Spanje met 15—9. Bij de rust was de stand 8—5 voor Nederland. De doelpunten bij Nederland - Spanje kwamen op naam van: Nederland: Hannie de Kok (6), Mieke Pottuyt (3), Els Boesten (2), Marijke Barth (2), Miep van Beek en Peggy Brouwers. Spanje: Vicenta Cano (5, tweemaal uit een strafworp). Mercedes Fuertes (3. eenmaal uit een strafworp) en Rosa Gomez. „We hadden graag nog wat meer doelpunten willen maken", zei trainer Jan Alma na afloop. „De Spaanse dames waren erg wendbaar en daardoor ook onberekenbaar". Ongeveer 1500 toeschouwers zagen dat de Nederlandse dames de tegenstander (die eerder met 1017 van Noorwegen verloor) keurig op afstand hielden. Uitblinker was Hannie de Kok, die zelf zes treffers maakte en ook als aangever excelleerde. Ook Mieke Pottuyt was uitstekend op dreef met drie doelpunten. De Nederlandse dames lieten in de openings wedstrijd, tegen West-Duitsland, In de met 1400 toeschouwers gevulde sporthal de kans op een regelrechte sensatie liggen. Nadat Oran|e gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd had geleld (5—3 bij rust, 7—4 en 108 zeven minuten voor tijd) bereikte West- Duitsland dank zij late treffers van Helde Lange en Slgrld Blerbaum uiteindelijk toch nog een, geflatteerd, gelijkspel. De Nederlandse treffers in de openingswedstrijd werden gemaakt door: Hannie de Kok (5). Miep van Beek (2), Ingrid van Koppen (2) en Marjo Smeets (1). Voor West-Duitsland was Sigrid Bierbaum topscorer met zeven treffers. Groep D: (Oldenburg): Polen-lsraël 19—3 (11—0); Po- len-Engeland 39—7, (144): Denemarken-lsraël 17-0 (9-0). Stand 1. Denemarken 2—4 (5 3—1) 2. Polen 2—4 (49-10). 3. Israel 2—0 (3—36) 4. Engeland 2-0 (8-66). Groep A: Nederland-Spanje 15—9 (8—5), West Duits- land-Noorwegen-Spanje 17—10 (7—4), West Duitsland- Noorwegen 10—6 (55). Stand: 1. Nederland 2—3 (25—19), 2. West-Duitsland 2—3 (20—16), 3. Noorwe gen 2—2, 4. Spanje 2—0. Groep B: Joegoslavië-Frankrijk 22—11 (14-5). Bulga- rije-Frankrijk 15—17 (6—8). Stand: 1. Joegoslavië 12, 2. Frankrijk 2—2, 3. Bulgarije 1—0. n t. rranKrijK to. ouigarije 1u. nannie de Kok trecht de Westduitse Sigrid Bernd van scoren af te houden Groep C: Roemenië-zwitseriand 26—7 (1/3) zweden- Zij wordt daarbij geassisteerd door Marian Muyres. 2£?!WJ£2® fc5LstaS J-ZSïïïïÏÏ .1~2 (26—7), 2. Zweden 1—2 (16—10), 3. Zwitserland 2—0. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Dit jaar alleen al verdiende Kees Verkerk 130 dui zend gulden. Westland3e „Kees- 8le" Is mede daardoor weer favo riet voor de verkiezing „Draver van het jaar" die zeer binnenkort weer op gang komt Gistermiddag zegevierde de ruin In De All-round Stayersprljs over oen afstand van 3960 meter. De overwinning en de negen mille is voor pikeur Gerard van Eykelen- borg niet in gevaar geweest. In de laatste ronde zette Kees Verkerk de aanval in en won zoals hij wilde voor Noblesse Oblige en Nico Kid. De eerste afdeling van het amatri- cewinterkampioenschap leverde een zege op voor de Haagse Els Hoddenbach met het paard Orion Dakota van Stal Westland. Drie dames verging het in deze draverij niet zo goed. Ze kregen elk hon derd gulden boete wegens niet snel genoeg de juiste plaats inne men achter de startauto. Het ging hier om de dames Rens, Suyker- buyk en Wiggerman. Loting voor wereldkampioenschappen Argentinië BRUSSEL In Brussel Is zater dag de loting verricht voor de wereldbeker hockey, waarvan de wedstrijden volgend jaar maart In Argentinië zullen plaatsvinden. Het Nederlands team werd In de zelfde groep ondergebracht als Pakistan (tweede bij het vorige wereldkampioenschap), Maleisië (vierde In Kuala Lumpur), Spanje (regerend Europees kampioen), Argentine, Ierland en Italië. De voiieriige indeling: Groep A: Australië, België. Cana da. Engeland. India, Polen, West- Duitsland. Groep B: Argentinië. Nederland, Ierland, Italië, Maleisië, Pakistan. Spanje. In elk van de groepen wordt een halve competitie afgewerkt. De nummers één en twee van elke groep kwalificeren zich voor de halve finales. De finale is gepland op 2 april. Grote vreugde in de Nederlandse karateploeg na de triomf van Otti Roethof na het behalen van de individuele titel. TOKIO Nederland heeft gisteren zowel bij de* landenploegen als in het Individuele klassement de wereldtitel karate veroverd. In de landenwedstrljd werd West-Duitsland tweede en Frankrijk derde. Bij het Individuele kampioenschap veroverde Otti Roe thof uit Amsterdam de gouden medaille door In de finale de Brit Eugene Codslngton te verslaan. De Spanjaard Juan Pedro Carvll veroverde de bronzen medaille. De overwinning van Roethof in de strijd om de individuele titel maakte een einde aan de Japanse hegemonie. Nog niet eerder was het voorgekomen dat een niet-Japanner individueel kampioen werd. „Ik ben dolblij dat ik de titel heb veroverd", verklaarde de 27-jarige Amsterdammer in de Japanse hoofdstad Tokio. „Het enige wat ik gehoopt heb, is dat ik de finale zou halen. Dat leek me al een prestatie van groot formaat". Nederland bereikte in Tokio de finale dankzij overwin ningen op Curacao (4—1) en Zweden (3—0). Frankrijk werd door de Nederlandse ploeg met 1—0 verslagen, omdat de vijf partijen allemaal onbeslist bleven. West-Duitsland moest in de finale tegen Nederland met 2—1 het onderspit delven. Drie partijen eindigden onbeslist. In een extra partij versloeg vervolgens Jan Reeberg de Westduitser Helmut Degen, die hij in de individuele wedstrijden al in de derde ronde had uitgeschakeld. In de strijd om de derde en vierde plaats klopte Frankrijk het team van Iran met 3—1. Eindstand landenkampioenschap: 1. Nederland. 2. West Duits land. 3. Frankrijk. 4. Iran. Eindstand individueel: 1. Roethof (Ned). 2. Codsinaton (Eng), 3. Carvil (Spa). SYDNEY - Neal Fraser heeft John Alexander gisteren In Syd ney uitgeroepen tot één van de grootste Davls Cupspelers aller tijden. Dat gebeurde na de zwaar bevochten overwinning van de 26- jarige Alexander op de Italiaan Adrlano Panatta In het voorlaat ste enkelspel van de finalewed strijd van het toernooi om de loodzware trofee. „Ik kan Alexan der niet genoeg lof toezwaaien. HIJ speelde twee singles en het dubbelspel en won de beker voor ons", aldus Fraser. Na de derde set van de tennisthril- ler leek Panatta recht op de over winning af te stevenen, waardoor de stand in de finale 2-2 zou zijn geworden. Op dat moment had Panatta een set voorsprong (4-6 6-4 6-2). De tien minuten rust leken Alexander goed gedaan te hebben. Hij won de vierde en vijfde set met 8-6 en 10-8.'De laatste enkelspel partij tussen Tony Roche en Baraz- zutti werd na 12-12 in de eerste set beëindigd. Uitslag dubbelspel: Harderwijk De terugkeer van Louk Sanders uit het Verre Oosten heeft de „oude hap" van het nationale tennis nieuws inspiratie gegeven. Bij het tweede toernooi van het wintercir- cuit, dit weekeinde in Harderwijk, voorkwamen Sanders, Fok, Thung en de Engelsman Paish een herha ling van het openingstoernooi in Hoorn, toen de jeugd verrassend doorbrak. Marc Albert, de winnaar van toen, werd nu in de kwartfina les bedwongen door Rolf Thung. Frank Lapre verloor van de gerou tineerde Nick Fleury en jeugdkam pioen Huub van Boeckel ging te gen de Amerikaan Newberry door zijn enkel. Vanaf de halve finales waren de routiniers onder elkaar. Van hen toonde Louk Sanders zich de sterkste, al had hij dan in de eindstrijd knap veel moeite met de hardslaande Wouter Fok (7-6, 6-4). Bij de dames pakte Elly Vessies voor de tweede maal de hoofdprijs van duizend gulden mee. Ze stond in de finale tegen-Anneloes Scho thorst (6-1, 6-7), die op een steen worp afstand van de hal woont. Anneloes Schothorst speelde een goed toernooi. In de kwartfinales zegevierde ze over de Britse Belin da Thompson en in de halve fina les over Nora Blom, die wegens tijdgebrek niet optimaal voorbereid aan de start kwam. Uitslagen Heren eerste ronde: Sanders-René Gor ter 6-4, 7-5; Hornman—Ven Min 2-6, 6-4, 4-1 door Van Min opgegeven wegens vermoeidheid: Tony Lloyd (GB)—Vletter 6-2, 6-3; ThungNewberry (VS) 3-6, 6-3, 6-1Paish (Eng)—Heffels 7-6, 6-1Alber- t—Don 6-4, 6—1. Koek—Fleury 7—6, 7-6. Fok—Mentink 7—5, 6—3. Kwartfinales: PaishLloyd 7-6, 6-1; Sanders—Hornmann 6-0, 6-4, Paish—L- loyd 7-6, 6-1; Thung—Albert 6-2, 7-6; Fok—Koek 2-6, 7-5. 6-3. Halve finales: Sanders—Paish 6-4, 6-1, Fok—Thung 7-5, 7-6. Finale: Sanders—Fok 7—6, 6—4. Dames enkelspel: kwartfinales: Vessie- s—Van der Torre 7—5, 6—0;Pakker Korsten 6-7, 7-5, 6-2; Blom—Salome 6-1, 6-2; Schothorst—Thompson 2-6, 63, 6—1. Halve finales: Vessies—Pakker 6—1, 6—0; Schothorst—Blom 1—6, 6—0, 6-0. De overwinning van John Alexander (foto) op Adriano Panatta stelde de Davis Cup zeker voor Australië. Emie Myers weer coach honkbalploeg AMSTERDAM De Amerikaanse coach Emle Myers, die de laatste Jaren steeds als manager/coach van het nationale negental Is op getreden, zal ook In 1978 als zodanig fungeren. Het had In de bedoeling gelogen dat In 1978 Hamilton Richardson, die dit sei zoen voor de laatste maal als actief speler bij Sparta Is opgetre den, deze taak zou overnemen. Richardson wil echter nog enige bedenktijd waarna opnieuw een beroep Is gedaan op Myers. Den Bosch twijfelt over Europa Cup DEN BOSCH Falcon/Den Bosch zal zich mogelijk terugtrekken uit de kwartfinales van het basketbal- toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Het bestuur van de club vreest een aanzienlijk tekort voor de kwartfi nalewedstrijden, waardoor het voortbestaan van de club in gevaar zou kunnen komen. De sponsor van de vereniging is niet van zins het tekort te dekken. JULIANADORP Hans Sundqusst heeft ondervon den hoe wankel de positie Is van een biljarter, die wel punten verzamelt, maar dat eigenlijk niet kan waarmaken met een knap gemiddelde. Het kostte de Papendrechter de nationale titel ankerkader 47/2, die nu naar Plet Vet ging. In de wel epannende, maar niet bijster fraaie onderlinge finale veroverdo de Berkhouter voor het eerst In zijn loopbaan hot Nederlandse kampioenschap In deze spelsoort. Gesteund door een slotreeks van 185 was Vet na tien beurten het eerst bij de vereiste 400 caramboles. Sundquest, die lang had geprobeerd zijn tegenstander door carotte op afstand te houden, bleef op 271 achter. Toch zal Vet in de Europese voortzetting, 2 tot en met 5 maart in Emmeloord, vrijwel zeker worden vergezeld van Hans Sundquest. Hij werd namelijk tweede dank zij de remise tussen Louis Havermans en Jos Bongers. Daardoor werd de jeugdi ge Brabander overigens de weg naar de polderstad geblokkeerd. De afwezigheid In Julianadorp van het favoriete duo Vultink-Van der Smissen heeft een grotere rol ge speeld dan verwacht. De betekenis van de tweede positie nam toe naarmate Sundquest steeds verder uitliep. Zaterdagavond had hij zelfs een voorsprong van drie punten. slijtageslag met Bongers. Enige uren later tegen de andere vertegenwoordiger van de jongste jeugd, de eveneens 21-jarige Havermans. ging de Papendrechter voor schut. Merkwaardig genoeg toonde Sundquest in dat duel aan dat hij het kleine spel wel degelijk beheerst. Toen hij in de tweede beurt uithaalde met een serie van 312, leek de tweede (verrassende) titel binnen twee weken al in zijn bezit. Havermans, 250 punten achter, zorgde echter voor het hoogtepunt van het toernooi. Hij was zijn zenuwen de baas door de instelling dat hij niets meer had te verliezen en zette na enig frommelwerk zijn achterstand om in een voorsprong. Die gaf hij niet meer uit handen. De uitslagen zijn: Vljfds roods: Van do Kgiiswog 99—Velthuis 400 (9 beurten). Vet 400Van Deventer 343 (4). Bessoms 400—Havermans 51 (3), Sundquest 400—Bongers 361 (18). Zesde ronde: Velthuis 203—Bongers 400 (2). Van Deventer 400—Bessems 31 (3). Havermans 400—Sundquest 332 (5). Van de Kruisweg 192—Vet 400 (8). Zevende rondo: Bessems 319—Velthuis 400 (11). Van de Kruisweg 356—Van Deventer 400 (8). Sundquest 271—Vet 400 (10). Havermans 400—Bongers 400 (5). De e-nosiand (resp. punten, hoogste sene en algemeen gemiddelde) is: 1. Vet 2. Sundquest 3. Havermans 4. Bongers 5. Velthuis 6. Bessems 7. Van Deventer 8 Van de Kruisweg 11 273 44 84 10 312 35.6S 9 273 50 86 7 398 43 45 7 210 33 58 6 334 47 12 4 330 48 - 2 220 27 03 Afgezwakt Het bestuur w.k., gefor meerd uit vier bestuursle den van de sectie betaald voetbal - Hogewoning. Choufoer, Snoeck en Zwikstra - heeft zich „voorzichtig" opgesteld ten aanzien van de chef d'équipe. Het oorspronke lijke standpunt dat het een professional van de KNVB moest zijn, is verlaten. Alt hans. het is geen vast staand feit meer want in een gesprek dat binnen kort met bondscoach Ernst Happel wordt ge voerd, zal dit vraagstuk worden behandeld. Het standpunt van Happel is bekend: „De spelers willen Jack van Zanten en ik vind het redelijk dat aan hun wens gevolg wordt gege ven". Ook Happel is ge charmeerd van Van Zan ten en dat zegt wat. Zo veel zelfs dat het zeker niet denkbeeldig is dat Happel alleen hem als chef d'équipe wil. Dat het standpunt van het bestuur betaald voetbal is afge zwakt, doet vermoeden dat het (Hogewoning- Zwikstra) ditmaal niet ten koste van alles zijn zin wil doordrukken. En dat is al lemaal in het voordeel van Jack van Zanten, de kandi daat die zowel door spe lers als de (meeste) clubs wordt gewenst. Het zou vragen om moeilijkheden zijn indien het bestuur be taald voetbal daar, zonder overtuigende argumenten, tegenin zou gaan. Cirkel Het betaald voetbal in Bra bant zit in de verdrukking. Het voortbestaan van FC Den Bosch is aan twijfel onderhevig en nu heeft het gemeentebestuur van Eindhoven besloten de ge lijknamige vereniging geen subsidie meer te ver strekken. De gemeente acht geen termen meer aanwezig en voert daar voor aan wat een ieder al weet. Er is een exploitatie tekort. een onevenwichti ge opbouw van de spe lersgroep en uit de jeugd valt weinig te verwachten. Het één houdt verband met het ander. Teleurstel lende prestaties monden uit in minder publiek, waardoor er minder bin nenkomt en het exploita tietekort ontstaat. Spelers aantrekken is onmogelijk want er is geen geld. Het is de vicieuze cirkel waar in elke betaald voetbalclub verzeild raakt als de pres taties niet zodanig zijn dat het publiek erdoor geïm poneerd wordt. Sparta is er het tegendeel van. De ploeg valt dit seizoen op en het bestuur kan melden dat de zaken financieel gezond zijn omdat er (veel) meer toeschouwers komen. Alleen goed voet bal - of beter dan het seizoen tevoren - voetbal is de basis voor een ge zonde financiële toestand. Als dat uitblijft en er zijn geen aanwijzingen dat be ter voetbal mogelijk wordt, zullen steeds meer ge meentebesturen zich bera den over subsidie. Succes De wereldkampioenschap pen karate in Tokio heb ben voor Nederland een eclatant succes opgele verd: wereldkampioen ploegen en Roethof indivi dueel wereldkampioen. Er zijn echter drie toernooien om een wereldtitel omdat er meer dan één (werel dorganisatie is. Dit toer nooi werd in hoofdzaak bezet door landen waar karate (nog) belangrijk is. Met andere woorden: in vele landen zijn karateka's overgegaan op Taekwon do waardoor zij en veelal sterke landen - op dit we- reldtoernooi ontbraken. Niettemin moet van een groot Nederlands succes worden gesproken dat zijn invloed - stijging aantal beoefenaars - zal hebben. Ook in de Budobond zal terdege rekening moeten worden gehouden met de ze sport, die heeft bereikt wat eens voorbehouden was aan judo, nóg de sterkste tak in deze bond.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11