PvdA verdeeld over verkiezing burgemeester £cidóc(Somcutt Europese verkiezingen pas in herfst '78 Indonesische ex-diplomaat praat met Molukkers binnenland/buitenland Fort rond Folkerts Programbasis: regeren in samenspraak Streven naar betere samenhang rij-opleiding en rij-examen Kroonberoep bij bestemmingsplan wordt afgeschaft LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 DECEMBER 1977 PAGINA 9 Dr. A. J. M. Cornelissen overleden WASSENAAR - Dr. A. J. M. Cornelissen, in de katholieke wereld een bekende persoon op politiek en maatschappelijk ge bied, is gisteren op 75-jarige leeftijd in Wassenaar overle den. Dinsdag zal hij worden begraven op het parochiële kerkhof van de St. Willibror- duskerk in Wassenaar. Dr. Cornelissen heeft veel ge schriften gepubliceerd op het gebied van staatsrecht Zijn we tenschappelijke werken waren geïnspireerd door de Limburgse sociale voorman dr. Poels en op de pauselijke encyclieken tegen het communisme en het natio- naal-socialisme. Hij adviseerde organisaties als de diocisane boeren- en tuindersbond en de katholieke jeugdbeweging. In 1956 werd hij raadsadviseur van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen on der de toenmalige minister Cals. Dr. Cornelissen was ondermeer lid van de internationale studie kring voor sociale vraagstukken in het Belgische Mechelen. Twee broers gedood door kolendamp (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEM Een ondeug delijke centrale verwarmings installatie is de oorzaak ge weest van een drama dat giste ren het leven heeft gekost van de 20-jarige Wim en de 11-jarige Gerrit Nijenhuis uit Doetin- chem. Hun vader en moeder en twee zusjes zijn met ernstige kolendampvergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. 's Nachts had de oudste dochter gehoord dat een van haar broers uit bed was gevallen. Sa men met haar ouders heeft ze de jongen weer in bed gelegd. De moeder voelde zich opeens zo beroerd dat ze niet meer naar beneden kon (de jongens sliepen op zolder). De vader dacht dat de familie last had van griep en besloot de nacht door te bren gen in <^e woonkamer. De meis jes sliepen op hun kamer met gesloten deur en geopende ra men. Pas 's morgens waar schuwde de vader de huisarts. Gebleken is dat de cv-ketel in de keuken een defect had waar door overmatig veel kolendamp werd geproduceerd. Door het ontbreken van een elleboogpijp je naar de schoorsteen stroomde het giftige gas vrijelijk door het huis en hoopte zich op in de bovenste etages. „Snavelbranden pluimvee dient dieren bescherming" DEN HAAG (ANP) Uit een oogpunt van dierenbescher ming zou het onverstandig zijn, het afbranden of op andere wij ze verkorten van snavels van pluimvee en het ontnagelen van hanen te verbieden. Het landbouwschap zegt dit in een brief aan een bijzondere commissie uit de Tweede Ka mer, die onder meer een mening moet vormen over een voorstel van de PPR, zo'n verbod in te stellen. Het Landbouwschap ziet het „kortbekken" van pluimvee als de minst kwade methode om kannibalisme te voorkomen. Dat kannibalisme, het onderling pikken waardoor de dieren meestal bezwijken, is in de pluimveehouderij al lang be kend. Het doet zich niet alleen maar voor bij de huidige inten sieve bedrijfsvoering, aldus het schap. Het ontnagelen van hanen wordt volgens het schap toege past om het natuurlijk leefpa troon van hanen en hennen niet te verstoren doch zelfs te bevor deren. Een verbod op het ontna gelen zou averechts werken op het gedrag van de dieren. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Drie vooraanstaande so cialistische bestuurders hebben zich vandaag uitgesproken voor de benoemde burgemeester, zij het dat de gemeente raad maximale inspraakmogelijkheden moet krijgen. Dit bleek vandaag op een in Utrecht gehouden conferentie van de Wiardi Beekman Stichting over „de socialisti sche burgemeester", waar het thema werd ingeleid door de Noordhollandse commissaris der Koningin drs. RJ. de Wit, burgemeester mr. J.J. van der Lee van Eindhoven en burgemeester drs. HJ. Lems van Schiedam. Alle sprekers wezen rechtstreekse ver kiezing van de burgemeester door de bevolking af. De heer Lems kwam met het meest concrete voorstel: Benoeming van een burgemeester door de kroon met het recht van voordracht van drie personen door de gemeenteraad, voor een periode van zes jaar. Volgens Lems is een „veiligheidsklep" nodig, onder meer omdat er heel kleine gemeenten zijn waar men een beperkte horizon heeft. „Het is de vraag of men daar ver om zich heen wil kijken om geschikte kandidaten te vinden". Commissaris der Koningin De Wit, had er geen behoefte aan zich te verzetten tegen het huidige standpunt van de PvdA (verkiezing van de burgemeester door de gemeenteraad), maar gaf er wel de voor keur aan zich zo realistisch mogelijk op te stellen door voorhands uit te gaan van de benoemde burgemeester; in zijn be toog gaf hij een toelichting op de proce dure die hij bij de benoemingen in mid delgrote gemeenten in zijn provincie volgt: het nauw betrekken van een ver trouwenscommissie uit de raad bij zijn aanbeveling aan de minister van binnen landse zaken. Partijvoorzitster Ien van den Heuvel keerde zich tegen de opvatting dat „de burgemeester" on- en bovenpartijdig moet zijn. Dat zou volgens haar kiezen voor depolitisering van het gemeentebe stuur zijn „en ik meen dat daarvoor geen reden is, integendeel, het is in het belang van de democratie om de politieke keuzes die ook op het vlak van het gemeentelijk besturen moeten worden gemaakt aan de burgers duidelijk te maken". Zij betwistte dat een duidelijk partijge bonden burgemeester er minder „voor iedereen" in de gemeente zou zijn. Me vrouw Van den Heuvel sprak de hoop uit dat de relatie tussen de socialistische burgemeester en de partij („waaraan het één en ander ontbreekt") zal verbeteren. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Tweehonderd agenten, zes mm pantserstaai voor de ramen van het ge rechtsgebouw, de omgeving van het gerechtsgebouw volledig af gezet. Dit zijn enkele van de maatregelen die de Utrechtse politie heeft genomen om het proces tegen het RAF-lid Knut Folkerts zonder ongelukken te laten verlopen. Het proces wordt dinsdag en woensdag ge houden en op 20 december wordt uitspraak gedaan. Folkerts moet, zoals bekend, te recht staan wegens moord op een Utrechtse politieman en het zwaar verwonden van een ande re agent. De straten rond het gerechtsgebouw zullen herme tisch worden afgesloten. Een school tegenover het gebouw zal de drie bewuste dagen gesloten blijven. Iedereen, die in het ge rechtsgebouw moet zijn, zal worden gefouilleerd. Deze maat regel geldt niet voor Folkerts en diens advocaten. Het is niet onwaarschijnlijk dat de ouders van Knut Folkerts het proces zullen bijwonen. In het Utrechtse gerechts gebouw is men in verband met het proces-Folkerts druk bezig met de beveili ging. Onderdeel daarvan is de ramen te voorzien van stalen platen. De verkiezingen voor nieu we Provinciale Staten en Gemeenteraden werpen hun schaduwen al vooruit. Aan de basis is men druk bezig met het voorbereiden van de kandidatenlijsten. Aan de top zijn de modellen voor beleidsprogramma's vrijwel gereed gekomen. Daarbij is van grote betekenis de wijze, waarop deze programma's zich uitspreken over de nieu we colleges van Gedeputeer de Staten en van Burge meester ert Wethouders. De ervaringen als we ons be perken tot de gemeenten na de verkiezingen van 1974 opgedaan met eenzijdig sa mengestelde meerderheids- colleges geven voor bezin ning voldoende aanleiding. HET deze week gepubli ceerde CDA-programma spreekt nadrukkelijk over „collegevorming op pro grambasis". Dat dekt wel de mening van de CDA-leiding, maar de formulering die tot misverstanden kan leiden, had beter wat duidelijker kunnen zijn. Men zou het kunnen verwarren met de programcolleges, die juist in 1974 zijn gevormd in die ra den, waar de PvdA de meer derheid had. Die zouden we dan ook liever „meerder heidscolleges" willen noe men, omdat uitsluitend het eigen partijprogram de grondslag voor het beleid heeft gevormd. Het CDA wil tot college- vorming komen op basis van een beleidsprogramma, waarin meerdere partijen zich kunnen herkennen. Het „regeren in samenspraak" ligt aan die gedachte ten grondslag. De basisgedachte van het programcollege is echter evenzeer verbonden met de afwijzing van een meerderheidscollege, dat tot polarisatie heeft geleid en waar de geschiedenis zich volgend jaar zou herhalen opnieuw tegenstellingen zal oproepen de situatie on werkbaar zal maken. Leiden is er een duidelijk voorbeeld van. Juist in de gemeenten, waar het bestuur het dichtst bij de burger behoort te staan en waar de wethou ders evenzeer leden van de gemeenteraad zijn, dient het op die manier oproepen van onnodige en ongewenste te genstellingen te worden voorkomen. Daar moet men elkaar, op basis van een ge meenschappelijk program, kunnen vinden. Het CDA- program kan op dit onder deel dan ook het best wor den getypeerd als een op dracht tot samenwerking met anderen op basis van herkenbaarheid. (Van onze parlementaire redaktie) UTRECHT De eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parle ment worden waarschijnlijk op een don derdag in de herfst van volgend jaar gehouden. Het oorspronkelijk geprojec teerde tijdstip mei blijkt niet haal baar te zijn. Dit zei dr. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer en van het» nationaal comité rechtstreekse verkiezingen Euro pees Parlement, gisteren op een zeer drukbezochte voorlichtingsbijeenkomst van de sectie Nederland van de Raad der Europese Gemeenten in Utrecht Volgens Vondeling zijn de Europese ver kiezingen van zeer grote betekenis voor de toekomstige ontwikkeling van de Eu ropese Gemeenschappen. De drie grote politieke groeperingen in Europa de socialisten, de christen-democraten en de liberalen zijn al ver met de Opstelling van hun verkiezingsprogramma's of heb ben dit karwei al voltooid. Uit een recent onderzoek is gebleken dat weinig Nederlandse kiezers op de hoogte zijn van wat zich in het Europese parle ment afspeelt. „Dat verbaast mij niet, de Europese zaak is voor veel burgers nog te abstract Via de verkiezingen kan het Europese parlement voor de kiezers een gezicht krijgen". Vondeling deed een dringend beroep op de gemeentebesturen om de belangstelling in hun gemeente te stimuleren. Europese commissaris:. Scheepsbouw moet productie verminderen BRUSSEL (ANP) Slechts als de Euro pese scheepswerven hun jaarlijkse pro ductie drastisch verminderen kan men verwachten dat de scheepsbouwindus- trie van de negen EG-landen weer een concurrerende en gespecialiseerde be drijfstak wordt. De Europese commissaris voor industrie beleid, Davignon, is van mening dat bij een goed Europees beleid zo'n situatie in het begin van de jaren '80 bereikt kan worden. Hij bepleitte gisteren in Brussel een Europese richtlijn die mogelijk maakt dat Europese werven, die nog kansen hebben, steun krijgen voor de nodige structuurhervormingen. Volgens hem is de malaise in de scheepsbouw te wijten aan twee factoren: het gedaalde gebruik van scheepsruimte als gevolg van de wereldwijde recessie en de snelle uitbreiding van de scheepswerven die nog steunen op de hoop dat de economi sche groei zou voortduren. Expressievak in eindexamen havo en mavo DEN HAAG Het demissio naire kabinet heeft gisteren op de valreepvan haar bestaan voorgesteld om voor havo- en mavo-leerlingen de keuze van een expressievak (muziek, teke nen of handvaardigheid) als eindexamenvak mogelijk te ma ken. Op verschillende havo- en ma vo-scholen in ons land is de afgelopen drie jaar al wel'geex- perimenteerd met deze nieuwe eindexamenregeling. Nu dit ex periment afloopt, wil het kabi net in principe voor elke havo- en mavo-school de mogelijkheid openstellen om een expressie vak in de eindexamenpakketten op te nemen. Als een school dat wil moet wel eerst officieel toe stemming van de minister van onderwijs worden gevraagd. Als nu blijkt dat de nieuwe examen regeling, die nog een voorlopig karakter draagt in de praktijk geen moeilijkheden oplevert, moet het kabinet (in dit geval het nieuwe kabinet) beslissen of de regeling definitief kan wor-' (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Een Indonesische ex-diplomaat van Molukse afkomst voert op het ogenblik in ons land gesprekken met vooraanstaande Zuid-Molukkers. Het is de heer Johannes de Fretes, oud-ambassadeur van Indonesië in Nepal. Hij legt er de nadruk op dat hij niet namens de Indonesische regering naar ons land is gekomen, maar hier zuiver privé vertoeft Desgevraagd vertelde de president van de regering-in-ballingschap van de Republiek der Zuid-Molukken ir. J. A. Manusama dat ook hij een gesprek met De Fretes heeft gehad. Hij heeft met de oud-ambassadeur over allerlei zaken gesproken, maar het is géén officieel gesprek geweest Volgens ir. Manusama heeft hij met De Fretes niet gesproken over instelling van een autonome provincie van de Molukken in Indone sië, een mogelijkheid die in de afgelopen maanden op verscheidene bijeenkomsten over de Zuidmolukse problematiek is gesuggereerd. Manusama bevestigde nog eens dat de RMS nog steeds voor een soevereine staat van de Züid-Molukken in Indonesië opteert. Vanuit die optiek is hij wel bereid om, na erkenning van het zelfbeschik kingsrecht van de Zuidmolukkers, met Indonesië te praten over samenwerking („vergelijk dat maar met de situatie in West-Europa waar óók steeds meer samenwerking tot stand komt"). Schoontijd voor „schadelijke" dieren bepleit BERGEN (ANP) De Stichting Kritisch Fauna beheer heeft in een brief aan minister Van der Stee van landbouw aangedrongen op een wettelij ke „schoontijd" voor een aantal nog steeds scha delijk geachte diersoorten, die dan ook het gehele jaar door op vele manieren mogen worden bestre den. Het gaat Kritisch Faunabeheer vooral om de vos, zwarte kraai, houtduif, kauw, ekster, vlaamse gaai en konijn. In de brief aan minister Van der Stee wordt erop gewezen dat nooit is aangetoond, dat deze dieren schadelijk zijn voor mens of andere dieren. In ieder geval zijn ze niet zo schadelijk, dat zij het gehele jaar door mogen worden bestre den, aldus Kritisch Faunabeheer. De stichting merkt op dat vooral de vos het zwaar heeft te verduren. RIJSWIJK (ANP) De georga niseerde rijschoolwereld ver tegenwoordigd in de commissie van overleg autorijscholen (COA) en het nationaal rij- examenbQreau CBR willen op zo kort mogelijke termijn ko men tot een efficiënte samen hang tussen rij-opleiding en rij examen, aldus heeft het CBR gisteren meegedeeld. Daartoe is een commissie be noemd, die streeft naar een opti malisering van opleidings- en examenresultaten. Deze com missie, die de naam OPEX heeft gekregen, zal de aspecten van menselijke en onderwijskundi ge, van organisatorische en ad ministratieve aard bestuderen, om tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Eén van de werkgroepen die de commissie OPEX uit haar mid den heeft benoemd gaat zich bezig houden met de relatie tus sen opleider en examinator. Een tweede werkgroep bestu deert de inrichting van het exa men. Een derde werkgroep houdt zich bezig met de periode, die thans verstrijkt tussen het aanvragen en het afleggen van het rij-examen en hoe deze kan worden bekort. Regering akkoord met Gruijters (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de ministerraad is gisteren overeenstemming bereikt over een ingrijpend voorstel van minister Gruijters tot wijziging van de wet op de ruimtelijke ordening. Zoals wij gisteren meldden is het opvallendste onderdeel van dit voorstel: de mogelijkheid die burgers nu hebben om bij de Kroon in beroep te gaan tegen een gemeentelijk bestemmingsplan wordt afge schaft. Daartegenover staat dat er voor de bestemmingsplannen een aanzienlijke betere inspraakregeling komt. Minister-president Den Uyl deelde dit mee na afloop van de vergadering van de ministerraad. Hij zei dat de wijziging van de wet op de ruimtelijke ordening jarenlang was voorbereid. Volgens hem kost de huidige procedure die bestemmingsplannen moeten doorlopen (indien tot aan de Kroon in beroep wordt gegaan) teveel tijd. Een andere overweging van het kabinet is dat de toetsing van de bestemmingsplannen dient te geschieden door gekozen bestuurslichamen, niet door de Raad van State. Met gebalde vuisten heffen zwarte Zuidafrikanen spreekkoren aan voor het gerechtsgebouw in Pretoria waar de rechter tot de uitspraak kwam dat niemand sphuld had aan de dood van de negerleider Steve Biko. VS geschokt over uitspraak Steve Biko WASHINGTON (AFP) Ame rika heeft gisteren scherpe kri tiek geleverd op de uitspraak van een Zuidafrikaanse recht bank over de gestorven zwarte leider Steve Biko. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken zei dat er doorslaande bewijzen zijn van het onverantwoordelij ke gedrag van de kant van de Zuidafrikaanse overheid. „Het is niet te geloven dat, gezien het aangevoerde bewijsmateriaal, een rechter kon bevinden dat niemand verantwoordelijk was voor de dood van Biko. Wij zijn geschokt door die uitspraak", aldus de woordvoerder. Direct .na de uitspraak van de Zuida frikaanse rechter-commissaris dat niemand schuld heeft aan de dood van Biko zijn gisteren in het zwarte stadsdeel Soweto bij Johannesburg dertien men sen gearresteerd. Een van hen is Khaya Biko, de oudere broer van Steve Biko. Verder behoren tot de gearresteerden Solomon Biko, een neef, en een aantal vrienden van de familie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9