u u uueekpuzzel door dr. Pluizer )Z m M m m m m m vvws m m m 1 dierenportret DENKSPORTEN/HOBBY LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 DECEMBER 1977 oplossing vorige puzzel De prijswinnaars van de puzzel van vorige week zijn: Twaalf gulden vijftig: Marcel Hoogenboom, Venneweg 13, Oud-Ade. Zeven gulden vijftig: Mevr. v. Ruiten, Zuideinde 140, Roelofarendsveen. Vijf gulden: P. v.d. Berg, Emmastraat 2. Leiderdorp. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. Oplossingen onder vermelding van „Puzzel 48" voor woensdagmiddag 12.00 uur opsturen naar: Leidse Courant, Postbus 11, Leiden. nr. 48 Doorlopend kruiswoord HORIZONTAAL: 1 tak van sport - plant; 2 kwajongen - werkvertrek v.e. kunst schilder - bijwoord van tijd - vogelpro- dukt; 3 kleurlinge populaire benaming voor sociëteit - rode verfstof; 4 gestold vleesnat - soort paard - bijwoord; 5 uitroep - verdovingsmiddel plaats in Gelderland - Europeaan schoollokaal; 6 roofdier - fijn gewreven aardappelen - vorm van verzet; 7 buis v.e. tabakspijp - afzondering - soort struisvogel; 8 soort snoepgoed - evenzo - Ned. Spoorwegen (afk.) - bruinachtige verfstof - maand v.h. jaar; 9 tak van sport - sportevenement (afk.) - zoete lekkernij; 10 ongewenst bezoeker - paardeslee - ernstig - regel maat; 11 vierwielig rijtuig - stad in Alge rije - „bouw"-afdeling v.h. leger - bloei- wijze; 12 bazige vrouw - liturgisch hoofd deksel - mannelijk beroep - Spaans schil der; 13 bijbelse naam - hoofdstad van Senegal - voegwoord - oud cultuurvolk uit Mexico; 14 punt bij cricket - verrukke lijk - godsdienst (afk.) - en omstreken (afk.) - slank en fijn gebouwd; 15 rivier in Brazilië - vrouwelijk dier - insekteneter - persoonlijk vnw.; 16 boom - telwoord - vogel - geldstraf; 17 kristalversterker - elektrische contactstop. VERTICAAL: 1 soort muurversiering - eieren van kikvorsen; 2 computer-functie - gemsbuffel van Celebes - voorloper van de broek; 3 spelleiding - historisch snaa rinstrument - verachtelijk - familielid; 4 laag wagentje - niet neutraal - voeg woord; 5 insekt - stad in Joegoslavië - onderzoek - verzoekschrift; 6 vallende ziekte - vrouwelijk rund - soort papegaai - symbool voor nikkel - 7 berucht man spersoon in vroegere jaren - bijbeldeel (afk.) -kleur - schermbloemige plant; 8. kunstprodukt - alvorens - loterijbriefje - vlug - wagenwiel - sint (afk.) 9 reclame- licht - Europeaan - kledingstuk ik (la- tijn); 10 rond voorwerp - stad in Duits land - edelgas - Europeaan; 11 vordering - bolgewas - hoofddeksel - schuw dier - walkant langs een vaarwater - vis; 12 'draaikolk - na het genoemde - de oudere (afk. Latijn) - symbool voor neon - plaats in Utrecht; 13 etensbak voor varkens - groot aantal wilde varkens (jagerstaal) "- god der wereldzee - praalgraf; 14 bestrij dingsmiddel - bovendien; 15 uitroep - titel (afk.) - vaartuig - onbepaald hoofdtel woord - schijngestalte van de maan (afk); 16 stamvader v.h. Romeinse volk - uit roep - zeer smal gedeelte v.e. dal; 17 wijnsoort - berouw, spijt. Sfi I 1 1 1 i 1 1 1 i 1 S 0 fan 1 1 0 0 0 0 0 0 0 W 0 0 Er is in troefcontracten een aantal speeltechnieken bekend die een ogenschijnlijke onvermijdelijke ver- liesslag in troef doen verdwijnen. Nog niet zo lang geleden werd u in deze rubriek de Grünewald Coup voorgeschoteld, waarbij de vijandelijke V x x tegenover B x onschadelijk werd gemaakt en ook de Grand Coup is geen onbeken de. Daarbij gaat het er om een hónneur bij de rechtertegenstan- der, die er door gebrek aan troef in de dummy niet kan worden uitgesneden, te verschalken door die tegenstander te dwingen voor te troeven, waarna kan worden overgetroefd en de honneur valt onder de hoge troeven van de leider. Een eerste vereiste hiervoor is, dat de leider evenveel troeven heeft als de betrokken tegenstan der, zodat soms vrije kaarten van de dummy moeten worden inge- troefd. Ook tegen een linkertegen stander kan iets dergelijk worden ondernomen door hem aan slag te brengen op het moment dat hij alleen nog in de troefvork kan spelen, zoals in onderstaand spel: ♦753 t'A74 °H V B A V 7 6 V 10 8 6 M 10 9 5 i/un 862 074 W 00 10 9 8 6 5 3 2 B 10 5 3 Z *98 ♦AHB942 OH V3 Oost-west hebben niet geboden en zuid moet 6 schoppen spelen te gen een uitkomst met harten 10. De vooruitzichten zijn zeer roos kleurig. Als de troeven 2-2 zijn verdeeld maakt zuid zelfs alle sla gen en welgemoed nam de leider de eerste slag in eigen hand om te vervolgen met schoppenaas. De teleurstelling was groot toen oost hierop niet bekende en er dreigde nu zelfs een zeer slecht resultaat op dit spel, omdat west twee vaste troefslagen leek te heb ben. De bovengenoemde methode biedt echter nog kans op succes, maar zorgvuldigheid is hierbij ge boden. Ook hier geldt de regel dat zuid even veel troeven moet overhou den als west, zodat zuid twee kaarten van de dummy moet troe ven alvorens zijn coup uit te voe ren. De leider moet inzien, dat hij het spel onmogelijk kan winnen als west niet ten minste drie kaar ten in klaveren zowel als harten heeft en bovendien moet hij de tweede keer de goede kleur aftroe- ■ven. Zuid vervolgt daarom met rui tenaas, hartenvrouw en een kleine harten naar noords aas. Daarna wordt ruitenboer afgetroefd (1e in- 'korting). Nu volgen klaveraas, -heer en -vrouw, zodat noord aan slag is. Nu heeft zuid de keus tussen het introeven van een rui ten dan wel een klaveren (2e inkor ting) en de keus valt natuurlijk op klaveren, omdat oost op de derde klaverronde niet heeft bekend en west er dus nog een heeft. Na het introeven van de vierde klaveren heeft zuid alleen nog H B 9 van troef over en west V 10 8. Zuid speelt nu schoppen 9, waarna west de handdoek in de ring kan gooien. Als west de slag duikt, baat dat niet omdat zuid dan schoppenheer nog maakt en als west de 9 met de 10 neemt, moet hij van V8 naar zuids HB spelen. En dat is dan de manier waarop de leider, dank zij een goede speeltechniek. er in slaagt de slechte verdeling, die reeds zo menigmaal de schuld van het sneuvelen van contracten is ge weest, te bedwingen. Beginnende schakers komen dik wijls voor een onverwachte de ceptie te staan doordat zij hebben vergeten een "gaatje" voor de ko ning te maken en dan plompverlo ren mat worden gezet op de on derste rij. Maar ook meesters en grootmeesters overkomt dat, zelfs in toernooipartijen. Met enkele voorbeelden wordt dit hier aange toond, als troost voor de zwakken (en ook voor de al sterkere spe lers!). Bij hele sterke spelers noe men we het dan "schaakblind heid", maar dikwijls is zo'n mat op de onderste rij ook wel diep ver borgen. In Nieuw Zeeland in 1967 kwam het in de partij tussen Aver- bach tegen Wilkinson tot de on derstaande stand. (Zie diagram nr.1.) Wit staat beter, zijn ontwikkeling is iets verder dan die van zwart (Lc8) en hij beheerst de f-lijn, waarbij het paard is gepend. Maar wie denkt er hier aan een mat op de onderste rij? Wilkinson althans niet, terwijl Averbach het wél zag. Er volgde: 1.Pg5l, Lg5: 2. Lg5: Als zwart nu op g5 de loper slaat volgt er al een mat op de onderste rij: 2... Dg5. 3. Df7:+!, Tf7: en 4.Te8+ en uit. Die dubbel gesloten batterij op de ©-lijn is toch maar een gevaarlijk wapen. Ook om te onthouden! Maar zwart vloog daar niet in en speelde:2... Dc5+3. Kh1, a4 4. Da2, Le6 Ja, dat is er om vragen. Zwart dacht dat hij nu wel x. rp©l A\ T\//V A/7Tc-.ï door 1 l i A\! <\v Nyi ;1 es,! N> r 1 B. J. Nuys Oploswedstrijd (5) Eerst de beloofde tussenstand. Verwerkt zijn de punten, behaald in de eerste drie ronden. Voor de goede orde: ook de extra punten voor bijoplossingen zijn in deze tussenstand verwerkt. Mochten er vragen zijn over het puntentotaal dan kunnen die worden meege stuurd bij de volgende oplossin gen. Voor de volledigheid: elke goede oplossing levert twee pun ten op. een bijoplossing een punt. De wedstrijd omvat 26 ronden, aan het eind waarvan de eerste vijf van de ranglijst een boek als prijs krijgen. De stand na drie ronden luidt: 1. W. D. van der Kleij (Emmen) 13 punten, 2/6. F. C Hofman (Hengelo Gld), A. Pruijs (Nieuwegein), T. Tesselaar (Schagen), J. Th. van Velzen (Voorburg), en G. J. Vos- meijer (Beilen) 12 punten, 7/17. J. P. de Boer (Enkhuizen), J. Buis man (Oldebroek), H. Grotenhuis ten Harkei (Vorden), A. Lohuis (Hardenberg), C. van Norel (Oos tendorp), K. Postema (Beilen), W. Tesselaar (Sint Maarten), P. Vis- scher (Genemuiden), Tj. Vriend (Hardenberg), J. Zijp (Zuid-Schar- J. H. H. Scheijen (9) m Ü1" iN tct d m m s m yi-W, e j« .a „a V.W IJl HG 1 i i m m m woude), en W. Lueks (Laren Gld) 11 punten, 18/24. C. Barends (Le lystad), B. H. W. van de Beek (Wijhe), J. v. d. Brink (Heerde), R.K. de Kievit (Wassenaar), F. Kun6t (Sint Pancras), G. Misker (Emmen) en Chr. van der Schaaf (Laren Gld) 10 punten. 25. D. Vuurboom (Lutje broek) 8 punten, 26/31. W. Deters (Deventer), Joh. van Dijk (Wester- haar), N. J. Kloosterman (Schiplui den). A. I. van Oorschot (Heiloo), W. Schouten (Waarland), en H. Sloots (Hoogeveen) 7 punten, 32/33. R. Bolleboom (Zoetermeer) en B. Schonewille (Emmen) 6 pun ten, 34/37. B. Groot (Heerhugo- waard), A. J. Kappelhof (Wervers- hoof), F. A. van der Ploeg (Den Haag) en J. Ruiter (Zwaagdijk- Oost) 4 punten, 38/44. G. J. en P. Kooiman (Utrecht), A. J. Lusink (Zwolle). H. J. Schmidt (Zutphen), K. H. Snoeijing (Emmen), L. Strijk (Westerbork) en J. de Vries (Nieuw Amsterdam) 3 punten. Oplossingen vierde ronde, twee problemen van D. Vuurboom. Nummer 7: 28—23 19x28 gedw. 43-38 17x6 39-34 28x30 35x4 2-7of8, 4x18 7of8-12 18x7 1x12 22-17 12x21 26x17 3-8 38-33 8-13 17-12 6-11 33-29 13-18 12x23 11-17 23-19 17-22 19-14 22-28 14-10 28- 32 10-5 32-38 50-44, nummer 8: 27-21 19x39 43x34 40x29 48-43 16x27 32x21 26x17 37-31 36x27 38-33 29x38 43x3 24-30 25x34 20- 25 3x20 25x14 49-43 1-7 43-38 7-12 38-32 14-19 34-29 12-18 32-28 enz. Een aantal inzenders onder wie K. Postema en F. A. van der Ploeg, meldde een b.o. in nummer 7 28- 23 19x28 43-38 17x6 23-18 13x22 39-34 28x30 35x4. Van der Ploeg zag bovendien nog een leuke winstgang in de stand zwart: 18, 19. 45 en wit: 28-29, 50, nl. 12-18 29x18 19-24 18-12 24-29 12-7 29-34 7-1 34-39 50-44 39x50 en 1-6! Vandaag, op verzoek, problemen rechttoe-rechtaan, zonder eind spel. Zoals gebruikelijk: de oplos singen moeten binnen twee weken in het bezit zijn van B. J. Nuys, Laan van het Kwekebos 471. Em men. Na zes ronden volgt weer een tussenstand. HB Fazanten en patrijzen interessanter dan kippen maal binnen, uw complete veesta pel uit te roeien. De bodembedek king van het nachtverblijf dient uit gras te bestaan. Regelmatig verversen van dit gras voorkomt ziekten. Het menu van zowel de fazant als de patrijs be staat voornamelijk uit granen en zaden, afgewisseld met af en toe wat groenvoer en levend voer als wormen en meelwormen. Als aanvulling van het menu wordt er grit bij gegeven. Dit is voor patrijs en fazant een onmisbaar ingredient voor de spijsvertering. •Tegenwoordig zijn er in de handel uitstekende kant en klaar voeders te koop, als men van het zelf mengen af wil zijn. In sommige gevallen bevatten deze dan ook nog anti-stoffen tegen de gevrees de ziekte coccidiose. Een specta culair gezicht is de bruidsdans van de hanen. Op een grote door de haan geëffende vloer maakt de fazantenhaan met allerlei capriolen zijn wijfjes het hof, waarbij geldt: hoe meer zielen hoe meer vreugd. In tegenstelling tot de fazanten haan leeft de patrijs streng ge paard. De fazantenhaan is zeer vitaal en kan op zijn gemak tien hennen van dienst zijn. Zowel de patrijs als de fazant broedt gemak kelijk in gevangenschap. Het aan tal eieren varieert van 6 a 8 tot soms twintig eieren toe. Grote leg- sels mislukken echter meestal, om dat de eieren dan niet de warmte krijgen die zij nodig hebben. Als men eieren wegneemt om ze bijvoorbeeld in een broedmachine of onder een broedse kip uit te laten broeden dient dit te geschie den als de vogel vast op de eieren zit. Zou dit niet het geval zijn dan legt de hen gewoon nieuwe eieren tot het legsel voor haar gevoel weer compleet is. Sarcofagen in Vatikaanstad Het eerste onderwerp van deze week is het uitgifteprogramma van Vatikaanstad. De zegels van Vati-j kaanstad vormen een belangrijke bron van inkomsten, zijn een ge- liefd object voor toeristen en staan bij de verzamelaars hoog geno teerd. Voor 9 december a s. staat een reeks van zes zegels op het pro gramma. Deze zegels hebben een waarde van 50, 70, 100, 130, 200 en 400 Lire en als thema scenes die voorkomen op sarcofagen uit het tijdperk tussen 250 tot 350 jaar na Christus, en die berusten in het Vatikaans Museum. Ter rechterzij de van het motief bevinden zich vertikale golflijnen, waar doorheen de tekst: Poste Vaticana' met daar onder de woorden „M. Vaticani-Da sarcofaghi Paleocristiani" (Vatin- caan musea - vroegchristelijke sar cofagen). Op de 50 lire-zegel staat de schepping van het mensdom afgebeeld, voorkomend op een sarcofaag die ontdekt werd bij werkzaamheden aan de fundering van de kerk van St. Paulus buiten de Muren. Vervolgens een zegel van 70 lire met daarop de drie jongelingen in de oven, voorko mend op een sarcofaag uit de basiliek van St. Sebastiaan. De 100 lire-zegel toont de aanbidding door de drie koningen, eveneens gevonden bij werkzaamheden aan de St. Paulus buiten de Muren. Op de 130 lire-zegel doet Christus La zarus uit de dood opstaan en ook de wonderbare broodvermenigvul diging is hierop te zien. De betref fende sarcofaag is afkomstig van het kerkhof St. Callixtus. De Goede Herder met een lam op de schouders staat afgebeeld op een zegel van 200 lire. en is als sarcofaag afkomstig van de Via Salaria. Tot slot in deze serie een zegel in de waarde van 400 lire. Hierop ziet men een groep die de Verrijzenis van Christus symboli seert. De betreffende sarcofaag is afkom stig van het kerkhof van Oomitilla. Het ontwerp voor deze zegels werd vervaardigd door Tullio Mele en het drukken in vellen van 20 zegels was in handen van het Italiaans Instituut voor Polygrafie. Eveneens voor 9 december staat een zegel van 350 lire op het programma. Hiermee wordt de ge boorte van Peter Paul Rubens, 400 jaar geleden onder de aandacht gebracht. Aan de bovenzijde van de zegel ziet men tegen een witte achtergrond een zelfportret van de meester en de woorden „P. P. Rubens 1577—1977". Het hoofd motief van de zegel wordt ge vormd door een illustratie ontleend aan het schilderij „De Madonna" wat te zien is in het Koninklijk Museum te Antwerpen. Ook deze zegel werd gedrukt in vellen van 20 stuks door het Ita liaans Instituut voor Polygrafie en het ontwerp werd vervaardigd door 'Maddalena Tuccelli. Ook dit jaar zijn er weer tientallen landen die Kerstzegels in omloop brengen. Zo ook Australië, waar op 31 oktober j.l. twee Kerstzegels in roulatie werden gebracht, in de waarde van 15 en 45 cents. Het tarief van 15 ets. werd verleden jaar ingevoerd als speciaal tarief voor binnenlandse kerstwenskaar ten. met als voorwaarde dat op de envelop van voorgeschreven stan daardformaat vermeld staat .card only'. Het tweede tarief (45 ets.) is bestemd voor buitenlandse lucht post tot maximaal 10 gram. Omdat Kerstmis in Australië valt wanneer het daar volop zomer is, is het te begrijpen dat op de zegel van 15 ets. de kerstman staat afge beeld terwijl hij aan de in Australië populaire surfboard-sport doet. Deze zegel werd ontworpen door mr. Roger Roberts uit Adelaide. Ook op de zegel van 45 ets. zal men te vergeefs zoeken naar sneeuw- of andere conventionele kerstscènes. Afgebeeld is een staande Madonna met Kind tegen een achtergrond van lelies naar ontwerp van mrs. Jackie O'Brien uit Sydney. Het drukken was in handen van de Bankpapierdrukke rij van de Reservebank van Austra lië. Als aanvulling op de thans in om loop zijnde gebruiksserie met als thema .Australische schilderkunst' verscheen op 19 oktober een zegel in de waarde van 10 dollar. Afge- 4 beeld is een reproduktie van het schilderij van Tom Roberts, ge- naamd .Coming South', (afzakkend naar het zuiden). Dit schilderij toont het voordek van een mail- boot. in dit geval de ruim 30.000 ton metende .Lusitania', die later, j op 7 mei 1915, nabij Ierland zon- j der enige voorafgaande waarschu- 3 wing door de Duitse onderzeeër U 9 getorpedeerd werd. De schilder leefde van 1856 tot 1931 en zijn werkstuk is thans te zien in de Nationale Galerij van Victoria te Melbourne. De andere zegels in deze serie verschenen op 24 april 1974 en hebben een waarde van 1 dollar (Een sergeant van de lichte cavalerie), 2 dollar (Rode gombommen van het verre Noor den), en 4 dollar (Het scheren van de rammen). De zegel werd ge drukt door Asher en Co., te Mel bourne, in vellen van 50 stuks. diagram nr. 1 de ene loper voor de andere kon ruilen, maar dat loopt falikant af: 5.De6: Dg5: 6.Lc6: Tad8 7. Le8! en zwart gaf op. Er volgt weer een mat op de onderste rij. 7Tde8: 8.Df7:+.Tf7: 9. Te8:+... cf:7Dg6 8.Lf7:+,Tf7: 9.De8+.... enzovoort. We zien hieruit dat een mat op de onderste rij niet alleen maar voor komt als de koning achter drie pionnen staat zoals in Kgl; pionne- n:f2,g2,h2. Het behoeft ook niet altijd op een mat uit te lopen als de onderste rij verzwakt is. Kijk maar naar het volgende voorbeeld. (Zie diagram nr.2.) Deze stand is uit een partij tussen Alatorzjev en Konstantionopolskii 1937. Wit, die een pion voorstond wilde wel vereenvoudigen en had zijn Loper naar c4 gespeeld. Er dreigt hem immers niets op de diagram nr. 2 onderste rij? Of tóch wel? Inder daad verliest hij zijn dame voor een toren na:1Lc4: 2.Dc4:,Td1 En óf die onderste rij zwak is! De toren op c1 is gebon den aan de dekking van de dame op c4. Wordt de schaakbiedende toren geslagen dan verliest hij de dame (3.Tc1: Dc4:) en na:3.Kf2, Dc4: 4.Tc4: komt hij een toren achter te staan. Het is zo eenvoudig, als je het maar ziet. En als ik nu vertel dat Keres op die wijze door een mat op de achterste rij Aljechin in 1937 ver sloeg en Smislov van Airapetov won in 1946 en er verder honder den voorbeelden van hele sterke spelers zijn te geven, dan hoeft u niet in tranen uit te barsten als het u ook eens overkomt. We hebben diagram nr. 3 aan dat vermaledijde mat op de onderste rij allen wel onze tol betaald! Hier volgt nog een partijtje dat ook eindigde met een mat op de on derste rij, maar dan wel op een bijzondere wijze! Wit: Georgevitzki Zwart: Noviche- vitz. 1.d4,Pf6 2.c4,c5 3.d5.b5 4.cb5:,a6 5,e3,g6 6.Pc3,d6 7.a4.Lg7 8.Pf3,(WÏ 9.Db3,ab5: 10.Lb5: La6 11.Ta2,Da5 12.Dc4,Pd5: 13.Dd5. Lb5: 14.Ld2.Lc6 15. Dg5.Da6 16. Pd5,Dc4 17.Pe7:+,Kh8 18.Tal We zijn nu gekomen tot de volgen de stand: (Zie diagram nr.3.) En nu gaf wit prompt op na zwarts volgende zet. Maar die zet kunt u toch zelf wel vinden aan de hand van het hierboven behandelde? De patrijs leeft streng gepaard. Het houden van een paar kippen begint de laatste tijd weer „in" te worden. Niet uit economisch oog punt, (eieren zijn veel goedkoper als men ze koopt), maar uit gezel ligheidsoverwegingen. Een paar kippen die in de tuin rondscharre len is een grappig gezicht, en ze vereisen weinig onderhoud. Zelden gaan mensen er echter toe over om fazanten of patrijzen te hou den, terwijl dit net zoveel moeite aan verzorging oplevert als enkele kippen. Hun gedrag is echter, vooral als men een koppel heeft, een stuk interessanter. Patrijzen en fazanten zijn tegen woordig makkelijk te verkrijgen. Voor de gewone jachtfazant en de patrijs kan men terecht bij gespe cialiseerde fokkerijen die veelal ten behoeve van de jacht werken. Adressen kan men vinden in de advertentie-kolommen van de „Ne derlandse Jager", het orgaan van de Koninklijke Nederlandse jagers vereniging. Voor de meer bijzonde re soorten fazanten zal men bij de liefhebbers terecht komen die meestal lid zijn van de plaatselijke pluimvee vereniging. Het houden van meerdere soorten fazanten in een ren is af te raden als u een bijzondere fazantensoort aanschaft en deze raszuiver wilt houden. Fazanten kruisen onder ling erg gemakkelijk. De prijzen voor de diverse! soorten fazanten lopen zeer uiteen. Voor de gewone jachtfazant komt men met twee tientjes een heel eind. Voor de meer bijzondere soorten als de goudfazant of de lady amherstfa- zant betaalt men veel meer, en heeft u uw zinnen gezet op de prachtig mooie argusfazant dan moet u toch al gauw enkele hon derden guldens neertellen. Zowel de fazant als de patrijs zijn winter hard. Daardoor kan men volstaan met een ruime ren en een overdekt nachtverblijf. Tocht is een grote vijand. Voor het verschaffen van voldoende dekking moet daarom de achterzijde van het nachthok geplaatst worden in de richting waar de wind over het algemeen vandaan komt. Beide soorten ver schuilen zich ook graag onder struiken of een bpetje hoog gras. Als u in de gelewgenheid bent dit in de ren te realiseren zal het de rust ten goede komen. Bij het maken van de afrastering van de ren is het wel even oppassen geblazen om te voorkomen dat katten binnen de ren kunnen ko men. Katten zijn in staat om, een-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18