Voorjial^^iilj oen_gestolen uit Haags Gemeentemuseum Haags inwonertal loopt verder terug éLS. Onderzoek bestrijding kleine criminaliteit Sinterklaaspuzzel trok 4381 inzenders Jongetjes gooiden met bijtend zuur Man met mes doodgestoken STRIP 20 ton brandbare stof in de Waal £cldóc0ouxcmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 2 december 1977,68e jaargang no. 20905 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Horlogemaker "De horlogemaker van Saint- Paul, Franse speelfilm uit 1974 naar de roman "L'Horloger d'E- verton" van George Simenon op Ned. II om 22.20 uur. Om 20.25 uur Sonja's Goed Nieuws Show. Ned. I om 22.15 uur Peru en om 23.00 uur "De prijs van de ar beid". Wolkenvelden Overwegend droog met wolken velden, maar ook enkele opkla ringen en plaatselijk mist. Meest matige oostelijke wind. Maxima omstreeks 3 graden. Morgen zon: 8.28-16.31. Maan onder: 12.47. Scheveningen: hoog water: 7.27, 19.53. Laagwa- ter: 3.06, 15.24. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Elf schilderijen met een totale waarde van bijna een half mil joen gulden zijn gestolen uit een kelder depot van het Gemeentemuseum in Den Haag. De schilderijen moeten pas zijn verdwenen omdat bij de laatste routi necontrole, enkele weken geleden, niets werd vermist. De Haagse recherche heeft geen enkel spoor van braak kun nen ontdekken. In totaal zijn ongeveer zes sleutels van de kelderdepots onder personeelsleden van het Gemeentemuseum in omloop.- De directie van het Gemeentemuseum is nu begonnen met een verder nauwkeuri ge inventarisatie van andere depots, waaronder de uitgebreide prentenkabi net van het museum. Deze inventarisatie kan een maand duren. Het meest waardevolle gestolen werk is geschilderd door Vincent van Gohg en heeft een waarde van twee ton. Het doek- heeft een grootte van 42.5 EN 57 centi meter. Het gaat in het algemeen verder om kleinere panelen, zoals werken van .de gebroeders Maris, Jan Toerop, Isaac Israëls en Mondriaan (twee maal). De verdwijning van een van de schilde rijen werd afgelopen woensdag bij een toevallige beozke aan het depot door een personeelslid ontdekt, waarna onmiddel lijk een routinecontrole volgde. Volgens de politie is de beveiliging van het Ge meentemuseum voldoende. Directeur drs. P. H. Van Velzen van het museum zei desgevraagd dat het erg moeilijk is om het museum als buitenstaander bin nen te komen zonder hulp van binne nuit. De indruk van de directeur is dat de werken nauwkeurig zijn uitgekozen op zowel formaat als verhandelbaar heid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG DE 52-jarige R. S. Toelaran van de Vaillantlaan in Den Haag is van nacht met een mes zeker vijf keer in buik en borst gestoken. Hij is in de loop van de nacht in het ziekenhuis Leyenburg aan zijn verwondingen overleden. Volgens een verklaring van een vriendin van het slachtoffer waar hij vannacht ver bleef kwam het slachtoffer strompelend de kamer binnen, nadat hij voor een man de voordeur had opgengedaan. Volgens omwonenden echter zouden drie of vier mensen op dat tijdstip voor het huis hebben gestaan. De vrouw heeft de recher che nog geen enkel motief voor de steek partij kunnen geven, zodat men nog geheel in het duister tast Koningin bewondert Senegalese nijverheid Met een wandeling door een kunste naarsdorp aan de rand van de hoofd stad van Senegal. Dakar, hebben ko ningin Juliana en prins Bernhard hun staatsbezoek aan Senegal beëindigd. Zij bewonderden tal van met de hand gemaakte sieraden en kochten de nodi ge zaken. Op de fo to: koningin Juliana bij een van de uit stallingen. Koningin en prins zijn gister avond in Nederland teruggekeerd. Controle op prijzen speelgoed moeilijk DEN HAAG De prij zen van speelgoed zul len door de overheid be ter in de gaten worden gehouden. De economi sche controledienst zal op dit terrein meer acti viteiten gaan ont plooien. Minister Lubbers (Eco nomische Zaken) waar schuwde er gisteren in de Tweede Kamer ech ter voor, dat de moge lijkheden van de over heid beperkt zijn en dat alleen vergelijkbare arti kelen kunnen worden beoordeeld. Voor geheel nieuwe pro- d uk ten en ikmportarti- kelen (ongeveer 75% van het speelgoed is afkom stig uit het buitenland) zijn er voor de overheid weinig mogelijkheden. De controle daarop zal moeten komen van het kritisch kopen door de consument, aldus de mi nister. Medewerkers Leger des Heils solidair met Kalina (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nadat giste ren een honderdtal Rotterdam se ambtenaren het in een brief aan minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken en Justi tie) heeft opgenomen voor de Rotterdamse hoofdinspecteur van politie B. Kalma, heeft nu ook een groep van 56 medewer kers van de afdeling reclasse ring van bet Leger des Heils stelling genomen tegen de maatregelen die tegen Kalma dreigen te worden genomen. Een Italiaans televisiestation heeft een nieuw kwis-programma. waar mede dames een bontjas kunnen winnen ]K LI6 IM BOp |L_ ....en rond middernacht. ,ROND 2000 NOG MAAR 365.000 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als de huidige terugloop van het inwonertal doorzet zal Den Haag in het jaar 2005 nog slechts 365.000 inwo ners tellen. Tot die sombere voorspelling komt de Haagse dienst voor de stadsont wikkeling in de nota „Mensen en Huizen", die de dienst vandaag heeft uitgebracht In deze nota, die samen met andere nota's de basis moet vormen voor een structuur plan voor heel Den Haag, zijn de resultaten vervat van een uitgebreid onderzoek naar de samenstelling en de behoefte aan wonin gen van de Haagse bevolking. Volgens de nota zal in de komende vijftien jaar het inwonertal fors dalen (90.000 tot 1990). De dienst noemt als oorzaak hiervan de woningnood die in Den Haag nog altijd bestaat. Hieraan is de trek van veel Hage naars (50.000) naar elders toe te schrijven. De rest van de daling is te wijten aan het natuurlijke verloop van de bevolking, zoals een sterk dalend aantal geboorten en een nagenoeg gelijkblijvend aantal sterfgevallen, aldus de dienst. Verwacht wordt dat na 1990 een minder sterke daling zal optreden. Volgens de prog noses zullen zich omstreeks het jaar 2000 weer meer mensen in Den Haag vestigen dan er vertrekken. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.vals nieuw -kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres woonplaats: .-. Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. ARNHEM (ANP) Rond acht uur vanmorgen zijn bij dichte mist drie schepen op de Waal ter hoogte van Druten met elkaar in aanvaring gekomen. Uit een van de schepen, bet tankschip Nediloyd 48, is twintig ton van het zeer brandbare cyclohexaan gestroomd. Het gehele scheepvaartverkeer werd stilgelegd. De brandweer van Nijmegen was aanwezig vanwege explosiegevar. Boven de Waal hingen licht ontvlambare dampen. Het onderzoek werd bemoeilijkt doordat boven de Waal mist hing. Bij de aanvaring hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Bandenlijm als verdovend middel (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse GG en GD heeft een interne commissie ingesteld die onderzoekt hoe ernstig het nieuwste verslavingsprobleem is: het snuiven door schoolkinderen van solutie. Het gebruik van deze bandenlijm als verdovend middel neemt volgens de dienst op de scholen hand over hand toe. Enige tijd geleden raakte een kind in coma na het snuiven van solutie, dat het giftige trichloor-ethyleen bevat. Deze stof staat al lang bekend als een zogenaamd hallucinogeen, dat bij verslaving ernstige risico's voor het hart met zich meebrengt. Uitgeklede t.v.-kwis in Italië TURIJN (AP) Het lokale televisiestation van Turijn beeft een nieuwe kwis. De vragen worden via de telefoon aan vrouwen in de studio gesteld. Voor ieder onjuist antwoord moeten tij een kledingstuk uittrekken, voor ieder Juist antwoord mogen zij er weer een aandoenl De vrouwen ontvangen als beloning een bontjas, wat volgens het televisie-station voldoende is om tientallen huisvrouwen als kandi daat te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De bestrijding van de kleine criminaliteit en de voorlichting aan de burgerij over een betere beveili ging moeten verbeterd worden. Een on derzoek daartoe is aldus minister De Gaay Fortman al in volle gang. Hierbij wordt ook het verbaliseringsbeleid be trokken. van aangiften, die door vrouwen gedaan worden, In antwoord op kamervragen laat de minister van justitie weten, dat de plannen voor een landelijk- en regionaal gecoördineerde aanpak van misdaad voorkoming al vergevorderd zijn. Hij is hiermee ingegaan op opmerkingen in de kamervragen, dat er zo weinig aangiften gedaan worden van delicten. Hij wijst erop, dat het onder zoek naar de bestrijding van de kleine misdaad vooral in Amsterdam gehouden wordt, in de vra gen omschreven als „de onveiligste stad van het land als het gaat om fietsendiefstallen, zakkenrol len en vernielingen." Op het Binnenhof deed ach gisteren een vrolij ke ontmoeting voor tussen de demissionair ministerpresident Joop den Uyl en een aantal demonstranten uit de gemeenten Blokker, Westwoud en Zwaag die pleitten voo menvoeging van deze dorpen tot de gemeen te Bangert. De demon stratie van de Westfrie zen was overigens geefs. De Tweede Ka mer besloot de ge meente Zwaag met de helft van Blokker bij Hoorn onder te bren gen en de andere helft van Blokker met West woud bij Hoogkarspel LEIDEN De puzzel in de Sinterklaas-bijlage van de Leidse Courant is erg goed ontvangen. Niet minder dan 4.381 lezers hebben hun oplos sing gestuurd naar de Leidse Courant. Het juiste aantal malen dat de letter „D" in een goed ingevulde puzzel voorkwam was dertig. In totaal bleken 2757 verwoede puzzelaars dit juiste aantal op hun briefkaart te hebben vermeld. Uit deze massa goede inzenders zijn gisteren de drie prijs winnaars getrokken. De eerste prijs een oroginele 7x50 Prismatic verre kijker met „fully coated" lenzen, verpakt in een solide leren tas met draagkoord en afdekdoppen is gewonnen door Mevr. Verbaan, Herensteeg 14 uit Leiden. De tweede prijs een instamatic camera met film rol, flitsblok, draagkoord en draagtas is gewonnen door Jos Hogenboom, Zuideinde 107a in Roelofa- rendsveen. De derde prijs een Zwitsers horloge in moderne vormgeving is gewonnen dooi- J. W. Noordenneer, Florischoutenstraat 29 in Sassenheim. De prijswinnaars krijgen hun prijzen zo spoedig mogelijk thuis. TWEE MEISJES IN ZIEKENHUIS LEIDEN Vijf jongens in de leeftijd variërend van tien tot dertien jaar zijn gisteren door de Leidse politie aangehouden, wegens het gooien van bijtend zuur naar twee meisjes. Als gevolg van het gevaarlijke „spelletje" is woensdag een 9-jarig meisje met oogletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Donderdag werd een 7-jarig meisje het slachtoffer. Zij moest met brandwonden aan haar gelaat naar het zieken huis. De zaak kwam aan het licht toen de ouders van het 7-jarig meisje aangifte deden. De ouders van het 9-jarig meisje hadden dit nagelaten uit angst voor represaillemaatregelen. Bij verhoor bleek dat de jongens niet op de hoogte waren van de schadelijke gevolgen van hun spelle tje. Zij verklaarden dat zij het zuur, dat afkomstig was uit traangasbommetjes, naar de meisjes had den gegooid „om ze te laten huilen". Na verhoor zijn de jongens heen gezonden. Het 7-jarig meisje kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. Het 9-jarig meisje moet nog enkele dagen in het AZL blijven. Ze zal evenwel geen blijvend letsel overhouden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1