Sigaretten 35 cent duurder Aanhang Vorster nog groter Ook CNV in verzet tegen aantasting sociale minima Leidse troubadour claimt platentitel SURPRISE Frankrijk door staking getroffen Arrestatie na roofoverval op bejaarde &ridóa<2owumt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (exd. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 40,45; jaar 150.30; losse nummers: 55 cent. Donderdag 1 december 1977,68e jaargang na 20904 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kadaster „Een fout in het kadaster", tv- spel van Rients Slippens met [na van Faassen op Ned. II om 20.25 uur. Om 21.20 uur „Tien tsin", topvariété uit de Volksre publiek China. Ned. I om 19.50 uur Simonskoop en om 20.40 uur Tv-privé met de kunstschilder Karei Appel. Rustig weer Ovegwegend droog met aanvan kelijk op veel plaatsen mist. La ter ook opklaringen. Weinig wind. Maxima van een graad in' het zuidoosten tot zes graden in het noordwesten. Morgen zon: 8.27-16.32. Maan: 23.06-12.22. Scheveningen hoog water: 6.41-19.02, laagwater 2.30- 14.47. Sylvia Kristel weer in Nederlandse film Krijgt Rutger Hauer, bijna vaste keus van het duo Rob Houwer Paul Verhoeven voor hun films, in Sylvia Kristel een nieuwe tegenspeelster? Sylvia is na driemaal Emmanuelle toch nog altijd voor een Nederlands produkt te strikken zoals Wim Verstappen's „Pastorale". De nieuwe film, die een Engelse en een Nederlandse versie krijgt heeft de voorlopige titel „Mysteries" en zal geregis seerd worden door Paul de Lussanet, die samen met Sylvia's vroegere vriend Hugo Claus ook het scenario schreef. JOHANNESBURG (Rtr) - Bij de tel ling van de stemmen voor de gisteren gehouden parlementsverkiezingen in Zuid-Afrika heeft de nationale Partij van premier Vorster de verwachte winst geboekt Toen de uitslagen van 133 van de 165 districten vanmorgen bekend waren was de stand: Nationale Partij 107, de Progressieve Federale Partij 16, de Nieuwe Republikeinse Partij 7 en de Zuidafrikaanse partij 3. De uiterst rechtse Hertstigte Partij had nog geen zetel veroverd. Het zag er naar uit dat de partij van Vorster haar record van 1966, toen zij op 126 zetels beslag kon leggen, gaat breken. Dit gebeurt vooral ten koste van de Repu blikeinse Partij, die vanmorgen al 24 zetels verloren had. Vorster zelf werd met groot verschil in zijn district gekozen, evenals zijn contr oversiële minister van politie en justitie, Jimmi Kruger. In een eerste commentaar op de verkie zingsuitslag zei Vorster dat hij zijn be leid ten aanzien van de interne veilig heid en de betrekkingen tussen blanken en zwarten in Zuid-Afrika niet zal wijzi gen. Dat beleid blijft zoals het geweest is, sinds hij in 1961 minister van justitie werd: evenwicht tussen 'de vrijheid van het individu en de veiligheid van de staat'. De regering zal voortgaan met de door haar voorgestelde nieuwe grond wet, die voorziet in eigen parlementen en regeringen voor kleurlingen en Azia ten en thuislanden voor de zwarten. De opkomst bij de verkiezingen uitslui tend een zaak van de 2,2 miljoen blanke kiezers was minder dan de vorige keer. Brugwachter versliep zich UTRECHT (ANP) Dé brugwachter van de brug tussen Woerden en Bode graven heeft zich vanmor gen verslapen. Hij arri veerde om half zeven in plaats van om kwart voor zes. Doordat de brug open bleef staan moesten er vier treinen uitvallen (Woer den-Leiden, Alphen-Lei den, Leiden-Alphen en Alphen-Woerden). Twee andere treinen kregen ver traging. (Van o 2 parlementaire redactie) DEN HAAG Een pakje sigaretten wordt op 1 februari 35 cent duurder. Een pakje shag gaai 30 cent meer kosten. Dat is het resultaat van de druk die de Tweede Kamer op minister Duisen- berg van financiën heeft uitgeoefend. Aanvanke- SUPERBENZINE NAUWELIJKS NOG DUURDER DAN NORMALE DEN HAAG (ANP) Superbenzine wordt over morgen 0,6 cent per liter goedkoper. Alle andere soorten brandstof worden zaterdag duurder. Een liter super gaat 107 cent kosten. Voor een liter normaal moet de automobilist 0,4 cent meer neertellen (105,6 cent per liter). LPG en diesel worden ook duurder. De gasolie gaat met 0,4 cent per liter in prijs omhoog en LPG wordt 0,5 cent duurder. Volgens het ministerie van Economische Zaken zijn de prijsverhogingen nodig om de handel wat meer marge te geven. Voor superben- zine gaat dat niet op: een dalende marktprijs en de zakkende dollarkoers hebben daarvoor al ge zorgd. lijk wilde de minister de prijs van een pakje sigaretten per 1 januari met 50 cent verhogen. Een meerderheid in de Kamer vond dat te veel. Voorgesteld werd daarom de sigaretten per 1 fabruari een kwartje duurder te maken en de prijs op 1 januari 1979 nog eens met een kwartje op te voeren. Minister Duisenberg is gisteren de Tweede Kamer tegemoet gekomen. Hij kwam met een wijziging van zijn oorspronkelijke voorstel: de sigaretten 35 cent cuurder en de shag 30 cent in plaats van een dubbeltje. De meeropbrengst blijft dan voor de schatkist gelijk. Met deze accijns- en belastingver hoging heeft de Kamer nu geen moeite meer. De bewindsman heeft bakzeil moeten halen ten aanzien van de zogenaamde T-formulieren. Hij had de grens van teruggave van te veel ingehou den loonbelasting en aow-premie willen optrekken van 25 gulden tot 150 gulden, omdat nu te veel ambtenaren zich met teruggave van te kleine bedragen (vooral aan vakantiewerkers) moeten bezighouden. Maar ook dit voorstel vond de Ka mer in meerderheid onaanvaardbaar. Minister Duisenberg is gezwicht voor een tussenvoorstel waarbij de grens op 95 gulden komt te liggen. De minister zei gisteren bij de behandeling van de belastingvoorstellen voor volgend jaar er niets voor te voelen om de glastuinbouw in een uitzon deringspositie te plaatsen bij de verhoging van btw-tarief voor aardgas en olie van vier naar achttien procent. Minister Duisenberg vreest bij de controle een enorme administratieve romp slomp. Bovendien, aldus de bewindsman, zou de kans op fraude in de hand worden gewerkt. D'66 vToeg de minister in een motie een overgangsrege ling te treffen voor die glastuinders die nog niet voor de normale btw-regeling hebben gekozen. Aard verschuiving in Zweden Scheefgezakte en in de modder mee gezogen woningen markeren de plaats, waar gisteravond nabij de Zweedse stad Gotenburg. bij een aardverschui ving zeker vier mensen het leven verloren, terwijl zes tig personen ge wond raakten. De politie verwacht dat nog meer mensen in de ruim veertig weggezakte huizen zitten. NA UITLATINGEN WD- FRACTIELEIDER WIEGEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/UTRECHT Binnen het Christelijk Nationaal vakverbond is grote ongerustheid ont staan over de persoonlijke uitleg, die WD-frac- tieleider Wiegel gisteren gegeven heeft aan de sociale paragrafen in het regeerakkoord met het CDA. Volgens de liberale fractieleider maakt het regeerakkoord het mogelijk de sociale uitkerin gen los te koppelen van het netto-minimumloon. Ook zou het volgens hem mogelijk zijn de hoogte van de sociale uitkeringen niet meer te binden aan de loonstijgingen, maar alleen aan te passen aan de prijsstijgingen... Het - CNV meent, dat deze toelichting van Wiegel lijnrecht in strijd is met de tekst van het regeerak koord. Elke afwijking met deze tekst betekent, aldus het CNV, een aantasting van de sociale minima. De christelijke vakbeweging zal zich daar tegen blijven verzetten. Eerder had de Federatie Nederlandse vakbeweging het regeerakkoord al geheel afgewezen. Het CDA-Tweede Kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen heeft zich kort na de verklaring van het CNV gehaast te ontkennen, dat de sociale mini mum-uitkeringen aangetast zouden worden. Wel acht zij besnoeiingen op hoge uitkeringen in de WAO-sfeer mogelijk. „Er kan echter een situatie ontstaan", aldus mevrouw Van Leeuwen, „waarin over ontkoppeling van de sociale uitkeringen ge dacht moet worden". Intussen gaan de formatiebesprekingen gewoon verder. Kabinetsinformateur Van der Grinten heeft de PvdA-fractieleider Van Thijn, die meende dat niet meer gesproken kan worden van een meerderheidsparlement CDA-WD nadat zes leden van het CDA zich tegen een regering CDA-WD hadden uitgesproken, laten weten het niet met hem eens te zijn. Hij heeft hem erop gewezen, dat de „Zes" zich niet tegen de totstandkoming van een CDA-WD-akkoord zullen verzetten en dat zij zich positief-kritisch zullen opstellen tegenover zo'n kabinet. Gisteren is met Van Agt en Wiegel overeengeko men, dat er tien CDA-ministers en zes VVD-be- windslieden zullen komen. Daarbij komen veertien staatssecretarissen, twee minder, dan in het thans demissionaire kabinet. Op Buitenlandse Zaken en Volkshuisvesting zal daarom een staatssecretaris minder komen. Glaasje verdwijnt „Glaasje op. laat je rijden" gaat als motto verdwijnen. .omdat dat door gebrek aan voldoende openbaar vervoer en ta xi's in de late uren niet meer opgaat. pbUL Mi£NE NUTTTJ .omdat ongeveer tachtig pro cent met twee of meer personen uitgaat. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De titel van de elpee van Joost Prinsen „Liedjes van de koude grond" is niet nieuw. Ik noem mijn programma al sinds januari '76 „Liedjes van de kouwe grond". Dit schrijft de Leidse liedjeszanger Jan van Rhenen aan platenmaatschappij Polydor, die de langspeler van Joost Prinses in de handel heeft gebracht. In de brief stelt Jan van Rhenen de Rijswijkse pla tenfirma aansprakelijk voor alle eventuele schade die hij lijdt Die schade zou dan kunnen be staan uit het veranderen van de titel van het programma van troubadour Van Rhenen. Affi ches, platenhoezen en program maboekjes zouden moeten wor den overgedrukt Naamsveran dering zou noodzakelijk kunnen zijn, omdat Joost Prinsen in Ne derland meer klank heeft dan Jan van Rhenen. Aldus meent althans de Leidenaar. De producenten van de recente elpee van Prinsen, noemen de keuze van de titel louter toeval lig. „We wisten niets van het programma en de plaat van Jan van Rhenen", zeggen zij. Joost Prinsen: „Ik weet niet eens wie de titel verzonnen heeft Ik be moei me er in elk geval niet mee". DOETINCHEM In Doetinchem is gisteravond de helft van een dub-, bel woonhuis uitge brand. De brand ontstond toen vier bewoners in de keuken bezig wa ren een surprise te Ze smeerden een jutezak met lijm in, waarbij een damp vrijkwam, die door een brandende gas kachel ontbrandde. Bij de steekvlam die volgde liep het viertal tweede graads brandwon den op, die in een ziekenhuis moesten' worden behandeld. De aangrenzende woning liep rook- en waterschade op., PARIJS (AFP) - Stroom- onderbrekingen, storingen in het openbaar vervoer, gesloten scholen en geen kranten, dat zijn de gevol gen van de landelijke 24- uursstakingen die vandaag in Frankrijk gehouden worden. Met de stakingen en met betogingen hebben de vakbonden vandaag ge protesteerd tegen de loon- en prijspolitiek van de re gering. De stroomstoringen zouden vandaag niet langdurig rijn, om de. verwarming van de huizen niet te zeer te onderbreken. Het zou de publieke opinie voor de sta kers nadelig beïnvloeden jyist nu die stakingen ook gehanteerd lijken te wor den als middel om de sa menwerking tussen socia listen en communisten weer op gang te brengen. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond een 41-jarige Leidenaar aangehouden op ver denking van een gewapende roofoverval, die maandagavond werd gepleegd op een bejaarde medebewoner van een pand aan de Zuid Rundersteeg. Het slachtoffer, een 70-jarige man, werd maandagavond over vallen toen hij in bed lag. Met een klauwhamer probeerde de binnendringer hem de schedel in te slaan. De bejaarde wist zwaar letsel te voorkomen, door zich hevig te verzetten en hem de hamer afhandig te maken. Terwijl de bejaarde in onder goed de straat op vluchtte, roof de de binnendringer uit de ka mer van het slachtoffer een be drag van vierduizend gulden. Daarna wist hij ongezien te ont komen. Toen de overvaller gis teravond werd gegrepen, bleek een groot deel van de buit al te rijn Dodelijk ongeval Haarlemmerweg LEIDEN Een 15-jarige Leide naar is gistermiddag veronge lukt op de Haarlemmerweg. De jongen reed op de fiets richting Mare. Hij raakte bij het verkeer slicht Rijnsburgersingel onder de oplegger van een optrekken de vrachtautocombinatie. De jongen overleed kort na het on geval in het Academisch Zie kenhuis aan zijn verwondingen. Bezorgdheid over gezondheid president Carter WASHINGTON President Carters medewerkers en vrien den beginnen zich bezorgd te maken over de indruk van ver moeidheid die hun man maakt en over de lichamelijke eisen die het ambt aan hem stelt. De bezorgdheid werd gisteren verwoord door Charles Kirbo, een oude vriend van Carter, eveneens afkomstig uit Georgia en beheerder van zijn aandelen in de pinda-industrie. Ik vind 'm oud worden, zei Kirbo tegen verslaggevers. Jody Powell, de perschef van het Witte Huis die ook vriend en vertrouweling van de president is, erkende dat de pressie op Carter reden geeft tot ongerust heid. Het woord alarmerend wil de hij evenwel niet gebruiken. Powell zei dat de president er vermoeid uitzag en zeker verou derd was. Maar volgens hem moet de 53-jarige president de tol betalen die elke president heeft willen opbrengen. „We proberen het 'm allemaal zo ge makkelijk mogelijk te maken", aldus Powell. Het zal een last blijven, maar het is niet iets dat we niet besef ten toen we nog niet in het Witte Huis zaten, zei hij. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld naam:....- adres - woonplaats:.. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1