£eidóc (Boma/ni Deel losgeld Caransa in Rome Groep Molukkers stelt regering ultimatum Duizenden te laat Conflict Leiden- Leiderdorp tot uitbarsting OVERVAL: VROUW SCHROK ZICH DOOD Nu geen gesprek met PvdA mm VAN AGT: SUMATRABRÜG EN WEIDEWINKEL LAMAN - ZIJLSINGEL 2 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Woensdag 30 november 1977, 68e jaargang no. 20903 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Patricia Paay Muziekprogramma rond Patri cia Paay waarin ze een aantal nummers van haar nieuwe elpee zingt op Ned. II om 21.50 uur. Om 21.25 uur Tanzania en om 23.00 uur Info met de uitslag van een enquête onder jonge ren. Ned. 1 om 20.00 uur Duits tv- spel „Opgeborgen". Veel bewolking Veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Hier en daar mist Zwakke tot matige, in de hoofdzaak noordelijke wind. Maxima 7 graden in het noord westen tot iets boven het vries punt in het zuidoosten. Morgen zon: 8.25—16.32. Maan 22.00—11.55 Schev. hoogwater 6.05, 18.21 laag water 1.53, 14.12. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een groep jonge Zuidmo- lukkers beschouwt zich in oorlog met de Nederlandse staat als de regering niet voor 31 december het recht op zelfbe schikking voor de Zuid-Molukken erkent. Dit staat in een brief die de Zuidmolukse Ondergrondse Linkse jongeren Bewe ging, zoals de groep zich noemt, heeft laten bezorgen bij de radionieuwsdienst van het ANP in Hilversum. Daarnaast wil deze groep dat de 21 veroordeelden van de gijzelingsacties in Wijster, Am sterdam, De Punt en Bovensmilde zoveel mogelijk bij elkaar worden onderge bracht. De groep zegt ook solidair te zijn met de beweging van de Achttiende okto ber (die enkele brandstichtingen in het noorden opeiste), omdat de Nederlandse regering de „hondse behandeling van de gevangen vrijheidsstrijders van de Rote Armee Franktion" niet scherp heeft ver oordeeld. Voor Knut Folkerts wordt de itatus van krijgsgevangene geist Bij Justitie wijst men er op dat de eisen van deze groep enigszins overeenkomen met de wensen die de Zuidmolukse Eenheids beweging Badan Persatuan vorige week donderdag formuleerde. Daarbij werd toen ook op politieke erkenning van het onafhankelijkheidsstreven gewezen. Lei der Manusama zei nog nooit van de groep gehoord te hebben. Etty Aponno van de Zuidmolukse jongerenbeweging noemt de brief pure verdachtmakerij. „De schrijvers van de brief willen de Zuidmolukse beweging kost wat kost in de criminele hoek drukken. Ik acht het niet uitgesloten dat dit het werk is van de Indonesische ambassade, die al eerder geprobeerd heeft de Zuidmolukse bewe ging zwart te maken", aldus Aponno. Mogelijke lofzang op Ghandi wordt opgegraven NEW DELHI (Upi) Op onafhan kelijkheidsdag 1973 woonde pre mier Indira Gandhi van India in de grond stoppen bij van koker, die duizend jaar later zou moeten wor den opgegraven. Maandag begon nen arbeiders met het opgraven van koker en zijn Pomstreden in houd, 996 jaar te vroeg en op last van de regering die mevrouw Gandhi in de ver kiezingen van maart naar huis stuurde. De koker was op 15 augustus 1973 begraven ter gele genheid van het zilveren jubileum van India's onaf hankelijkheid. Het feit zelf viel in 1972. De inhoud van de koker is geheim, maar enkele histo rici hebben vanaf het begin gezegd, dat de eerste pre mier van het onaf hankelijke India, Jawaharlal Neh- roe en vader van mevrouw Gandhi, er ten koste van andere leiders bij zonder in bewie rookt wordt Waarschijnlijk voor het laatst? Demissionair premier Den Uyl schijnt hier een traantje weg te vegen bij de gedachte, dat hij wellicht voor het laatst als zodanig achter de regeringstafel in de Tweede Kamer zit. Dat was gisteren tijdens de prijsdebatten. Elders op het Binnenhof ging het overleg over een kabinet CDA-WD gewoon verder. Vandaar wellicht dat trieste gebaar. POLITIE DENKT NIET AAN ITALIAANSE ONTVOERDERS (Van onze correspondent Frans Wijnands) Rome De Romeinse politie gelooft niet, dat de ontvoering van Maup Caransa in Italië beraamd en georganiseerd is, ook a) is de Italiaanse onderwereld de laatste jaren super gespecialiseerd geraakt in ontvoeringen. De theorie is gelanceerd nadat in Rome een 33-jarige man is gearresteerd, die de afgelopen anderhalve week ruim twee ton aan Neder lands geld had ingewisseld, briefjes van dui zend, die afkomstig blijken uit de door de Amsterdamse onroerendgoed-magnait betaal de lossom van tien miljoen. De gearresteerde is de 33-jarige Cesare Sanni- ni, assistent-stationschef van het centraal sta tion in Rome. Hij werd maandag opgepakt, De Italiaan Cesare Sannini (links), die door de toen hij voor de zesde maal aan de balie van Romeinse politie gearresteerd is, nadat hij een het wisselkantoor verscheen, pal naast het hoofdbureau van politie in Rome, met een bedrag van 48.000 gulden. ■m deel van Caransa's losgeld in Rome had gewis seld. Dante Ottaviani (rechts) medeverdachte deze zaak, is voortvluchtig. Sannini heeft een blanco strafblad. De politie verwacht niet veel wijzer van hem te worden. Zij heeft meer interesse in de nog voortvluchti ge eveneens 33-jarige Dante Ottaviani, een bij de politie bekende kruimeldief, die regelmatig diefstallen en kleine overvallen pleegt en actief is in de smokkelwereld. De gearresteerde Sannini zei aanvankelijk het geld op straat te hebben gevonden. Later gaf hij toe, dat Ottaviani, die in de buurt van het centraal station een kraam in ongeregeld goed had, hem had gevraagd het geld in te wisselen. Hoe naïef de gearresteerde assistent-station schef in de onderwereld moet zijn, blijkt vol gens de Italiaanse politie wel uit het feit, dat hij tot zes keer toe bij hetzelfde kleine kantoor de briefjes van duizend ging inwisselen. En dat buiten het toeristenseizoen, wanneer de wissel markt wel veel geld te verwerken krijgt De Romeinse politie werkt momenteel samen met Interpol en de Amsterdamse politie, die sinds maandag twee van haar rechercheurs in Rome heeft gestationeerd. De politie wil niet zeggen door wie zij getipt is. Wellicht is deze afkomstig uit Zwitserland, van het kantoor waarheen het Romeinse wis selkantoor de briefjes van duizend heeft ge stuurd. Op dat Zwitserse kantoor is iemand vermoedelijk achterdochtig geworden over de opvallend regelmatige stroom van briefjes van duizend van één en hetzelfde Romeinse kan toortje. Bij controle van de nummers bleken 'de bankbiljetten zonder uitzondering allemaal afkomstig van de lossom van Caransa. De Romeinse politie gelooft, dat de ontvoer ders van Caransa voor het veilig stellen van het geld de hulp van Italiaanse misdaad-ex perts hebben ingeroepen. Via de voortvluchtige Ottaviani hoopt men op het spoor van de ontvoerders te komen. NA TREINSTAGNATIE (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Duizenden mensen zijn vanmorgen te Iaat op hun werk verschenen als gevolg van een storing in het treinverkeer tussen Den Haag en Gouda. Om half negen was het treinverkeer weer normaal. Reizigers werden tijdens de storing zoveel mogelijk over het enig beschikbare spoor tussen beide steden vervoerd. Het overige bus- en treinvervoer raakte overbelast. Velen namen de auto, waardoor veel opstoppingen met name rond de stations en uitvalswegen ontstonden. De storing was het gevolg van een defecte bovenleiding die in de afgelopen nacht beschadigd was door een goederenlocomotief met een kapotte stroomafnemer. Om kwart over acht slaagden technici de mankementen aan de bovenleiding die op verschillende plaatsen op het baanvak Den Haag-Gouda was beschadigd, te herstellen. Rotterdam De brandweer in Rotterdam had van nacht de handen vol aan twee grote branden die vrijwel gelijktijdig uitbra ken. Op de foto de brand in een loods in IJsselmonde. In de loods waren ver schillende kleine bedrijven gevestigd waaronder een au- tospuiterij. De loods brandde volledig uit. Over de oor-- zaak van de bran den is niets bekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CD A-fractieleider Van Agt is niet bereid nu in te gaan op het voorstel van PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn om thans de besprekingen tussen PvdA, CDA en D'66 te heropenen. „Zo'n gesprek zou misschien zin kunnen hebben, als een kabinet tussen CDA en WD toch niet tot stand blijkt te kunnen komen", zei mr. Van Agt gisteravond laat. Hij zou zo'n gesprek thans onfatsoenlijk vinden. De kans, dat het kabinet er wel komt achtte hij echter behoorlijk groot. De CDA-fractie- voorzitter zei dit nadat Van Thijn gistermid dag in een brief aan kabinetsinformateur Van der Grinten het voorstel had gedaan opnieuw met CDA en D'66 te gaan praten. Volgens de socialistische fractievoorzitter kan een kabinet CDA—WD „niet in voldoende mate vertrouwen op een meerderheid in het parlement". Het wordt dus, aldus Van Thijn een extra-parlementair kabinet. De PvdA is daar fel tegen en daarom biedt Van Thijn aan om met zijn fractie „van harte mee te werken aan de vorming van een kabinet PvdA, CDA en D'66". Kabinetsinformateur Van der Grinten heeft vandaag echter al de besprekingen met Van Agt en Wiegel gevoerd over de portefeuillever deling in het nieuwe kabinet. Het zal tien CDA-ministers en zes WD-bewindslieden krij gen. Over het aantal staatssecretarissen is men het nog niet eens. De Federatie Nederlandse Vakbeweging blijft, in tegenstelling tot het CNV, ontevreden over het regeerakkoord tussen CDA en WD. Het programma schiet volmaakt tekort in het geven van een antwoord op de grote maatschappelij ke vraagstukken", «üdus het commentaar van de FNV. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen blijft zijn twijfels houden aan de uitkomsten voor het financieel draagvlak van het bedrijf sleven, maar het vertrouwt erop, dat het beleid „rekening zal houden met de omstandigheden en de opvattingen in het bedrijfsleven". Vier NS-agenten van omvangrijke diefstal verdacht AMSTERDAM (ANP) Vier agenten van de spoorwegpolitie in Amsterdam worden ervan verdacht circa twee ton aan geld en daarnaast een hoeveelheid sieraden te hebben gestolen. Geld en juwelen zijn in de jaren 1973 tot en met 1976 ontvreemd uit kantoren en loodsen op de stations in Amsterdam, Wonnerveer en Weesp. De vier mannen, die belast waren met bewa kingsdiensten, zijn gearresteerd en hebben be kend. De Amsterdamse officier van justitie mr. P. von Meyenfeldt heeft meegedeeld dat moge lijk nog een vijfde agent van de spoorwegpolitie zal worden aagenhouden. Het geld is gestolen uit brandkasten waarvan de agenten uit hoofde van functie over de sleutels beschikten. Hoe groot de waarde van de ontvreemde sieraden is, is nog niet bekend. De spoorwegpolitie is een korps bedrijfspolitie bestaat uit 300 leden die allen onbezoldigd ambtenaar van de rijk spolitie zijn. LEIDERDORP/LEIDEN Tus sen de gemeentebesturen van Leiden en Leiderdorp is giste ren een reeds lang voortslepend conflict openlijk tot uitbarsting gekomen. Het Leiderdorpse ge meentebestuur zal de Raad van State inschakelen om buurge meente Leiden te dwingen de Sumatrastraat niet voor alle verkeer af te sluiten. Leiderdorp verwacht, dat door de afsluiting van deze straat bij de openstelling van de Su- matrabrug naar het industrie terrein De Waard op 5 decem ber het vrachtverkeer zich een weg zal zoeken door Leider dorp. De Leidse beslissing tot afsluiting van de Suma trastraat is genomen zonder enig overleg met de kleinere buurgemeente. Wethouder drs E. Drenth van Leiderdorp verwoordde gister avond zijn boosheid door op te merken, dat Leiderdorp de hou ding van Leiden inmiddels "spuugzat" is geworden. De afsluiting van de Suma tra straat is overigens niet het enige conflict tussen de twee gemeen ten. Leiderdorp is ook woedend over de Leidse beslissing om een Miro-vestiging van het Ahold-concern te weren. Een re gionaal onderzoek waarin de mogelijkheden van een dergelij ke weidewinkel worden onder zocht is nog niet afgesloten. Be halve Leiden betalen ook de buurgemeenten aan de onder zoekskosten mee. (Zie verder pag. 3) OOO Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „haJf-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zooder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leider]. 22 mille gestolen bij inbraken LEIDEN Bij inbraken in twee woningen is vannacht voor ruim 22 mille aan goederen gestolen. Uit een huis aan de Melchior Treublaan werd achtduizend gulden aan sierraden ont vreemd. De diefstal werd ge pleegd, nadat de sluiting van de tuindeuren was ontgrendeld. Hiertoe werd naast de sluiting een gaatje geboord, waarna de grendel met een ijzerdraadje van zijn plaats kon worden ge duwd. Door het stukslaan van een raam van de praktijkruimte werd vannacht ingebroken in de woning van een tandarts aan de Van der Helmlaan. Voor ruim 14 mille aan antieke zilveren voorwerpen werd meegenomen. Alphenaar vermist ALPHEN AAN DEN RLJN - De 54-jarige Alphenaar C. Kooyman wordt sinds zondag vermist. De man is niet terug gekeerd van een vistocht op zee. De boot van de beer Kooy man werd gistermiddag nabij het lichtschip Goeree ontdekt door de Marine Luchtvaart dienst De Alphenaar was zondag van uit Ouddorp de zee op gegaan met zijn motorboot. Hij was een ervaren zeevisser. Men ver moedt dat hij geen zwemvest droeg. De politie neemt aan, dat de heer Kooyman over boord is (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bij een roof overval op de 75-jarige Amster damse klokkenhandelaar A. Lo zer is gisteravond diens 70-jari- ge echtgenote om het leven ge komen. Vermoedelijk doordat zij als gevolg van de schrik door een hartaanval werd ge troffen. De klokkenhandelaar zelf is met ernstige hoofdwonden in het zie kenhuis opgenomen. De politie had hem vanmorgen nog niet verhoord. Wat zich in het aan de Spuistraat gelegen pand pre cies heeft afgespeeld, is daarom nog niet duidelijk. Vast staat alleen, dat omstreeks half zes gisteravond, een of meerdere mannen bij de klokkenhande laar zijn binnengedrongen en daar de hele inventaris over hoop hebben gehaald. Of er iets ontvreemd is, was vanmorgen nog niet bekend. De heer Lozer is ongeveer anderhalf uur bui ten bewustzijn geweest. Toen hij bij kwam ging de telefoon. Hij slaagde erin de hoorn van de haak te nemen en „politie, poli tie" te roepen. Mevrouw Lozer werd gevonden in de gang tus sen de keuken en de woonka mer van het pand. Van de da ders ontbreekt nog ieder spoor. LEIDEN 071-143741 Voor vakkundige voorlichting en concurrerende prijzen van alle elsctrlsche hand- en machinegereedschappen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1