Volledige compensatie tot 50.000 gulden Leopold Senghor praktisch hervormer Autorijdende generatie zakt onderuit Sanering in drankenindustrie onvermijdelijk KNUT FOLKERTS AANGEKLAAGD WEGENS MOORD HOOFDAGENT PLEEGDE ONTUCHT IN REGEERPROGRAM CDA-VVD Beslissing met pijn BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het zal de komende jaren niet voor de wind gaan met de Nederlandse drankenin dustrie. De bierindustrie zal nog wel winstgevend kunnen werken, maar zowel voor distilleerderijen als frisdrankenindustrie wordt een afnemende ren tabiliteit verwacht. Dit wordt gemeld in een studie van de AMRO-bank over de Nederlandse drankenindustrie. De frisdran kenindustrie zal in het geheel geen afzetstijging meer kennen en daarom concludeert de studie van de AMRO-bank dat sanering niet zal kunnen uitblij ven. Het verbruik van frisdranken per hoofd van de bevolking is al zeer hoog en een stijging is volgens de AMRO-bank nauwelijks meer te ver wachten. De concurrentie in de frisdrankenindustrie is ronduit moordend, terwijl de fabrikanten de afgelopen jaren bovendien werden geconfronteerd met een sterke stijging van grondstoffen, energie en verpakking. Drinkers van frisdrank worden vooral gevonden in de leeftijd van 15 tot 24 jaar en deze leeftijdsgroep wordt de komende jaren kleiner. In tegenstelling acht de AMRO-bank de situatie bij de bierindustrie wel gesaneerd. Britse onderscheiding Haitink De Nederlandse dirigent Bernard Haitink is gisteren ridder geworden in de Orde van het Britse Rijk (Knight of British Empire). Op deze foto wordt Haitink (rechts) gefeliciteerd door de Britse minister van kunstzaken Lord Donaldson, nadat de dirigent op een plechtige bijeenkomst op het Engelse ministerie van Onderwijs en Weten schappen de hoge onderscheiding had ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het RAF-lid Knut Folkerts staat volgende week dinsdag en woensdag voor de Utrechtse rechtbank terecht op beschuldiging van moord en poging tot moord. Folkerts (25) werd op 22 september gearresteerd na een schietpartij in een Utrechts autoverhuurbedrijf, die het leven kostte aan brigadier Kranenburg. Hoofda gent Pieterse raakte zwaar gewond. Officier van justitie mr. T. van Dijk heeft de Duitse terrorist ook verboden wapenbezit ten laste gelegd. Folkerts had bij zijn arrestatie onder meer een revolver, munitie en een handgranaat bij zich. Als getuigen op de zitting zijn opgeroepen hoofdagent Pieterse, wapendeskundige Van Brakel en een medewerker van het verhuurbedrijf. Tijdens de strafzaak zal de omgeving van het Utrechtse Paleis van Justitie hermetisch worden afgesloten. Folkerts wordt verdedigd door mr. P. H. Bakker Schut en mr. A. Willemse. De maximale straf die hem kan worden opgelegd is twintig jaar. AMSTERDAM - Het is bij de Amsterdamse politie de normaalste zaak dat surveillance wagens regelmatig de bekende stille plekjes bezoeken om te zien of er nog een prostituee te betrappen valt en dit dan niet vanuit de behoefte om de wet te handhaven. Dit onthulde gisteren een 26-jarige hoofda gent voor de hoofdste delijke rechtbank, waar hij zich had te verantwoorden we gens het plegen van ontucht en voor welk feit hij drie weken on voorwaardelijk tegen zich hoorde eisen, een straf die zonder twij fel oneervol ontslag uit de dienst tot ge volg zal hebben. De hoofdagent had met drie jongere colle ga's, een prostituee met haar klant in een auto betrapt. De klant werd zonder proces verbaal weggestuurd, waarna de vrouw werd meegenomen naar een stil plekje en door de hoofdagent werd „gefouilleerd". Toen de vrouw hierna twee briefjes van 25 gulden miste en de agenten verweet dit geld te hebben wegge nomen, zei de hoofda gent, dat dit een zeer ernstige beschuldiging was waarvoor hij haar kon arresteren. Maar, zo voegde hij er aan toe, „er kon wel wat geregeld worden," waar na de vrouw op nieuw werd „gefouil- Via het klachtenbue- rau voor politie-optre- den was de zaak aan het licht gekomen. De officier van justitie verweet de hoofdagent dat hij een „allerbe labberdst voorbeeld" aan zjjn jongere colle ga's had gegeven. Uitspraak 12 decem ber. Nieuwe vordering Menten afgewezen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren in hoger beroep de vordering afge wezen van Pieter Menten om diens raadsman inzage te geven in justitie-documenten. Het ging om interne nota's en rap porten, die betrekking hebben op het besluit uit 1952 om Men ten niet verder strafrechtelijk te vervolgen. Het Gerechtshof bevestigde hiermee het vonnis van de rechtbank in Den Haag, die de zelfde vordering in eerste in stantie op 11 november afwees. Landsadvocaat mr. Droogleever Fortuijn heeft betoogd dat de gevraagde stukken niets anders zijn dan voorbereidingsdocu menten voor de toenmalige mi nister van justitie en buiten staanders niet aangaan. Boeken open bij SOSA DEN HAAG (ANP) Het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen laat accountants de boeken controleren van de „Stichting voor Opleiding tot Sociale Arbeid", een instelling voor sociaal-pedagogisch onder wijs waarbij zevenduizend cur sisten staan ingeschreven. De SOSA, die jaarlijks tussen de zeventien en achttien miljoen gulden van onderwijs en weten schappen krijgt, heeft een be grotingstekort en een aantal schulden. Een woordvoerder van het ministerie kan of wil geen cijfers geven en zegt niet te weten hoe de problemen zijn ontstaan. „We zijn bezorgd en willen weten wat er gebeurd is". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA drukt op het nu aanvaarde regeerakkoord met de VVD een aanmerkelijk zwaarder stempel dan in het ont werp het geval was. VVD-fractie- leider heeft het merendeel van de CDA-verlangens overgenomen. Dit geldt vooral voor het sociaal- economisch beleid. De afspraken liggen ook meer in de buurt van het akkoord, dat het CDA eerder tijdens deze kabinetsformatie met de PvdA en D'66 sloot. De ver schillen hiermee blijven deson danks toch nog opvallend. Het meest opmerkelijke punt uit het gister avond door de WD en vannacht tegen vijf uur door het CDA aanvaard regeerpro- gram is dat over de Vermogensaanwasde- ling (VAD). Bepaald is thans, dat de VAD met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar ingaat. Verder is vastgelegd: i bij de matiging van de overheidsuitga ven worden de sociale minimumuitke ringen niet aangetast. De koopkracht van de lagere inkomensgroepen zal de komende jaren in elk geval worden gehandhaafd. De koopkracht van de middengroepen zoveel mogelijk. De grens voor de volledige prijscompensa tie is gelegd bij een jaarinkomen van 50.000 gulden en niet van 57.000 gulden zoals in het ontwerp vermeld stond. - De loonmatiging zal de komende jaren voor alle inkomensgroepen gelden, ook voor hen, die niet onder een cao vallen. Het onlangs door drs. Boersma (demis sionair minister van Sociale Zaken) in gediend wetsontwerp ter beheersing van de niet-cao-inkomens zou dan in behandeling genomen kunnen worden. De overheid kan een meer inspirerende rol gaan spelen bij het scheppen van arbeidsplaatsen. Een spoedige behande ling van de wet Investeringsrekening, die arbeidsscheppende investeringen van het bedrijfsleven moet stimuleren wordt noodzakelijk geacht. - Uitbreiding van de medezeggenschap van de werknemer wordt duidelijker omschreven. De rechtspositie van de ondernemingsraadsleden wordt ver sterkt. Voor wat het internationaal beleid betreft heeft het CDA kunnen bewerkstelligen, dat in het regeerpro- gram harder stelling genoemen wordt tegen de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika. Nederland zal geen medewerk ing verlenen aan bedrijven, die zoge naamd strategisch materiaal aan Zuid- Afrika willen leveren. - De ontwikkelingshulp zal worden ge concentreerd-op die landen, die de Ne derlandse hulp het meest nodig hebben en die zich inzetten voor de ontplooiing van de eigen bevolking, in het bijzonder de armsten onder hen. Deze hulp geldt ook voor de landen waarmee Nederland bijzondere betrekkingen onderhoudt Verder is vastgelegd, dat de samenvoe ging van kleuter- en lager onderwijs bij de wet wordt geregeld. Of de wet-Van Kemenade op de basisschool (waarover al veel te doen geweest is) uitgangspunt hierbij zal zijn, wordt niet duidelijk. De komst van de door Van Kemenade sterk gepropageerde middenschool wordt in het vage gelaten. Onderzoek naar werk voor blinden UTRECHT (ANP) - Ongeveer duizend blinden, dertig procent van het totaal, die in aanmer king komen voor een baan, zijn werkloos. Om hier iets aan te doen heeft de Vereniging het Nederlandse Blindenwezen een deskundige aangetrokken, die onderzoekt welke banen op de „vrije markt" voor blinden en slechtzienden toegankelijk kun nen worden gemaakt. Minister Boersma van sociale zaken heeft kort geleden toege zegd driekwart van de salaris kosten van deze deskundige, dr. Van Voorden, voor zijn reke ning te nemen. Nederland telt ongeveer 18.000 blinden en slechtzienden. Van Noorden maakt op dit mo ment een analyse van een groot aantal beroepen en bekijkt hoe noodzakelijk het is om daarbij te kunnen zien. Hij wil met zijn onderzoek proberen nieuwe functies voor blinden en slecht zienden te creëren. Die denkt hij voornamelijk te vinden in de administratieve sector en bij het lager er» middelbaar manage ment. Kijnproces: Verzoek kalimijnen afgewezen ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse rechtbank heeft er een stokje voor gestoken dat de Franse kalimijnen het Rijnpro ces nog langer ophouden. Zij heeft gisteren het verzoek van de kalimijnen afgewezen om eerst nog achttien andere Rijn vervuilers op te roepen. (Van één onzer verslaggevers) HILVERSUM „Met een onderuit gezakte generatie. Daar hebben we vandaag de dag mee te maken. Het zitvlak is zo langzamerhand gedege nereerd tot ligvlak". Tot deze uit spraak komt de heer A. C. (Hans) van Swol, specialist in revalidatie en physische therapie. Hij heeft niet alleen bedenkingen tegen het zitten in een auto, ook thuis of op het werk zitten, beter gezegd steunen en hangen de meeste mensen, verkeerd. Hij onderstreept zijn betoog met een rekensommetje. Iemand die per jaar ongeveer 20.000 km aflegt, brengt daardoor 400 tot 500 uur door in zijn auto. Maar aan de kwaliteit van de stoel in de auto worden geen of weinig eisen gesteld, eenvoudig om dat die van fabriekswege wordt gele verd. En bij praktisch alle merken gaat men uit van een soort modale stoel. Passend dus bij iedereen. Een foutieve gedachte, aldus Van Swol, want zoveel mensen zoveel verschil lende zithoudingen. Het merkwaardi ge vindt Van Swol dat dezelfde auto mobilist wel erg hoge eisen stelt aan een stoel die hij privé koopt. Op de prijs wordt dan niet gekeken, hoe duurder hoe beter denkt men vaak. Een verkeerde conclusie, want de huidige gemakkelijke stoelen noden eerder uit tot liggen dan tot zitten. En onder goed en correct zitten ver staat deze medicus een houding waarbij het hoofd recht boven het bekken is geplaatst. Zou de automo bilist stoelbewust(er) worden, dan zou daarmee het aantal rugklachten naar Van Swol's mening teruglopen. „Alle mensen die rugklachten heb ben, hebben per se geen hernia. De oorzaak moet vooral worden gezocht in het verkeerd zitten en dat gebeurt in vrijwel alle auto's. Volgens Van Swol zijn de kosten voor een stoel slechts een fractie van de totale produktiekosten van een Royaal in hoogte te verstellen hoofdsteun. T Extra kussen voor maximale ondersteuning van schouder. Rugleuning ca. 15 cm. hoger dan bij gemiddelde autostoel. Lendesteun om ruggewervels natuurlijke houding te geven. Lengte zitting aangepast aan bovenbeenlengte verstelling hoogte vele maten! en helingshoek van de zitting. Geen stoel, maar een autofauteuil. auto. Niet alleen worden over het algemeen vrij goedkope materialen gebruikt, maar bovendien laat de vormgeving in veel gevallen te wen-, sen over. De stoel mag niet te groot zijn omdat dit weer gaat ten koste van de leefbaarheid in de auto. Zijn conclusie: „Veel fabrikanten lijden m een ruimtesyndroom". Van Swol wijst ook op het feit dat steeds meer werk zittend wordt ge daan. Er wordt bijvoorbeeld veel meer vergaderd dan vroeger. Niet staande, maar zittend. Steeds meer Vroeger zaten de mensen „netjes met de rug los van de stoelleuning en zonder ellebogen op tafel. Men zat „op visite". En vaak bijna letterlijk „op de punt van de stoel". Dat kweekte, mede doordat er meer li chamelijke arbeid werd verricht, sterke rugspieren. Maar het zitten is veranderd in han gen in een stoel wel te verstaan. Om volledig te kunnen relaxen in veel gevallen ook nog mét de benen op tafel. En dat, terwijl men al de gehe le dag heeft gezeten, in de auto of op het kantoor. „Zittend werk houdt veelal in: Steunen op armen en elle bogen, kromme ruggen, atrofische rugspieren en 's avonds doodmoe thuis komen.van het zitten", aldus Van Swol. Hij gaf dezer dagen zijn mening tijdens een door Scheel Nederland te Hilversum (importeur van speciale autostoelen) belegde persconferentie. De heer J. W. A. Koster, directeur van deze onderneming, zegt dat een goede autostoel passend moet zijn en ingebouwde stijfheid dient te heb ben. „Die stijfheid krijgt de stoel door een stalen frameconstructie. Samen met de juiste maat en goede kussens komt men tot een goede stoel in de auto. De zitting moet zo lang zijn, dat de dijbenen tot in de knieholten worden gesteund. De zijkanten van de zitting moeten dusdanig gewelfd zijn dat de man er op gewoonweg geen kans krijgt om scheef te gaan zitten. De rugleuning moet hoog zijn. Wel tien tot vijftien centimeter hoger dan de rugleuning van de doorsnee auto stoel en ook weer gewelfde zijkanten hebben. Steun aan schouderbladen is in dit verband van essentieel be lang. Een juiste steun van het boven ste gedeelte van de rug blijkt op lange autoritten een groot deel van de vermoeidheid tegen te gaan, aldus de heer Koster, die in dit verband nog opmerkt dat automobilisten die over een juiste stoel beschikken niet, zoals duizenden anderen, na een rit van twee, drie uur steunend en vaak ook kreunend uit hun auto stappen om hun rug even te rechten. Koster importeert Scheel-stoelen die de automobilist een goede zithouding geven. En deze stoelen zijn niet ra- zendduur. Afhankelijk van het type bedraagt de prijs 700 tot 1100 gul den, inclusief BTW en montage. „Dat is ongeveer 100 gulden méér dan stoelen van auto's uit de populaire en hogere prijsklasse kosten als je ze nabestelt", aldus Koster. Scheel monteert de stoelen op een speciaal frame, dat op de vloer van de auto wordt bevestigd op dezelfde punten waar de originele (fabrieks)- stoel zat Schakelt een klant over op een ander merk auto, dan kan hij zijn Scheel-stoel uit zijn oude auto halen. De frames met bijbetaling inruilen tegen passende voor de nieuwe auto, de oorspronkelijke stoelen in de oude auto zetten en de fauteuils in de nieuwe. Zo simpel gaat dat Het bijyijlen van het voorlopig regeerakkoord van Van Agt en Wiegel heeft voor- en nadeel opgeleverd. Voordeel omdat de aanscherping van het programma succesvol is verlopen. Niet alleen voor het CDA, dat tal van wensen door de VVD vervuld zag worden, maar ongetwijfeld ook voor het kabinet, dat eventueel op basis van dit akkoord gevormd zal worden. De wijzigingen hebben tot een grotere duidelijkheid geleid en ook de aanvullingen zijn even zovele verbeteringen geworden. Nadeel van de wijzigingsoperatie is dat de CDA-fractie sinds vanmorgen zes "loyalisten" telt, die het kabinet "op punten zullen beoordelen". Zelfs de verzekering dat hun loyaliteit verder gaat dan "gedogen" doet niets af aan de vrees, of de basis van het kabinet daarmee op langere termijn wel voldoende zal zijn. VAN de andere kant is het niet verbazingwekkend dat de CDA-fractie vannacht opnieuw tot in de ochtenduren heeft vergaderd. Immers: programmatisch mag dit akkoord dan wel voor een groot deel de geest van het CDA-program- ma ademen, er zijn ook politieke consequenties aan verbon den van grote reikwijdte. Het is evident dat als er een kabinet CDA-WD komt en de kans daarop is opnieuw groter geworden dit kabinet niet als eerste aansluit op de verluezingsuitslag van 25 mei. Het is "een goede tweede" en het is het enig redelijke alternatief voor een kabinet PvdA-CDA. Zo'n kabinet met de socialisten is vijf maanden lang binnen het bereikt der mogelijkheden geweest. Het is er niet gekomen door de starheid, die uit de meerderheids- strategie van de PvdA is voortgevloed. DAAROM heeft in de CDA-fractie een politieke afweging moeten plaats vinden, die de grote betekenis van de uiteind elijke beslissing onderstreept. Een weg terug was afgesne den, andere alternatieven ontbraken. De beslissing heeft pijn gedaan, omdat de eerste keuze niet mogelijk bleek. Er zijn twijfels blijven bestaan. Maar over het program is het laatste woord thans gesproken. In de Nederlandse politiek geldt vandaag opnieuw: als het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan. r m Brandweer-reus Bij D.S.M. in het Limburgse Beek is gisteren de grootste brandweerwa gen van Nederland in gebruik genomen. De wagen kost een half miljoen gulden en kan 20 meter hoog reiken waarmee een effectieve blushoogte van 80 meter wordt bereikt. Hij is uitgerust voor het gebruik van zowel water, als schuim en bij uitstek geschikt voor het bestrijden van chemische branden. DAKAR (ANP) De jongste geschiedenis van Senegal, waar koningin Juliana gisteren voor een staatsbezoek is aangeko men, is nauw verbonden met één man: Leopold Sedar Seng hor. De 71-jarige president, vaak omschreven als wijsgeer, dichter en politicus, is sinds de onafhankelijkheid van zijn land president De jonge republiek is de enige staat in Zwart Afrika welke een parlement kent waarin meerdere partijen zijn vertegen woordigd. Senghor is de zoon van een welgesteld koopman uit Joal en bezocht eerst een seminarie. Inplaats van zijn priesterstudie voort te zetten, schakelde hij over naar de Sorbonne in Parijs, waar hij afstudeerde in de taalkunde, als eerste zwarte Afrikaan. Hij gaf les aan Franse middelbare scholen en raakte in de tweede wereldoorlog in een Duits concentratiekamp. Tijdens zijn studie raakte hij bevriend met Georges Pompidou, die later president van .Frankrijk zou worden. In die jaren kwam hij ook in contact met de (Franse) Antillianen Aimé Cesaire en Leon Dam as. Zij samen gaven de eerste stoot tot de „negritude-beweging". Hij pleitte voor een terugkeer tot de oorspronkelijke waarden van de cultuur en de beschaving van de negerbevolking in Afrika. De neger levert een unieke bijdrage tot de universele cultuur en zonder de Afrikaanse neger, zo zei hij eens, zou de beschaving „de ritmesectie in haar orkest missen en de basstem in haar koor". Zijn politieke carrière begon in 1945. Eerst werd hij gekozen als een van de twee Senegalese afgevaardigden in het Franse parlement In 1955 werd hij lid van het Franse kabinet als staatssecretaris voor wetenschappelijk onderzoek. Senghor was ook een van de politici die president De Gaulle ertoe bewogen de gebieden van Zwart Afrika volledige onaf hankelijkheid te verlenen binnen de Franse gemeenschap Senghor werd de belangrijkste man in de politiek van Senegal. Dat kwam doordat hij al vroeg inzag dat politiek succes afhing van actieve propaganda op het platteland. Hij was meer een radicale politieke hervormer dan een onpraktische revolutio nair. Hij bracht zijn praktische kijk op de zaken van het Afrikaanse continent tot gelding in de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid. Senghor is getrouwd met een Franse vrouw, Colette. Zij hebben een zoon. In maart 1969 werd de Senegalese president gekozen tot geassocieerd lid van de Franse academie van morele en politieke wetenschappen, waartoe vooraanstaande figuren uit filosofie, politiek, economie, recht en geschiedenis behoren. Het genootschap van Franse dichters onderscheidde hem en in september 1970 kende een internationale jury hem in het Belgische Knokke de eerste prijs toe van de internationale biennale voor de dichtkunst. Senegal is het meest westelijk gelegen land van Afrika. Het staat nu aan de vooravond van een nieuwe droogteperiode die de landbouwproduktie en de economie geheel zou kunnen ontredderen. Het land, bijna vijfmaal zo groot als Nederland, maar met ruim vier miljoen inwoners, ligt aan de rand van de steeds verder oprukkende SaheL Er komen nu al berichten dat in grote delen van het land een zorgwekkende situatie is ontstaan, doordat sinds het begin van het regenseizoen slechts een tiende van de regen is gevallen, die normaal is. De gewassen komen slecht op en wat er groeit wordt door insecten bedreigd. In sommige delen van Senegal zou men al honger lijden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9