Britse militairen kunnen zonder bijbaan niet leven Waldheim veroordeelt Rhodesische actie Werkelijke rente? Ho maar! Koop ze in het buitenland JURYLID MOET NU AL AFHAKEN Bejaarden in tehuizen niet ontevreden Cider lekkerder dan champagne buitenland Akkoord over'smeerpijp' in Oost Groningen langlaufski's: LEIDSE COURAN. DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 PAGINA 7 Enka sluit Verenka in Ierland ARNHEM (ANP) De leiding van de AKZO-ondememing En- ka in Arnhem heeft definitief besloten de ernstig verliesge vende en geregeld door stakin gen geteisterde staalkoord fa briek Verenka in het Ierse Li merick te sluiten. Voor de ongeveer 1.300 perso neelsleden zullen afvloeiingsre gelingen worden getroffen. De laatste acht weken heeft het be drijf al stil gelegen door een staking. Deze is een gevolg van een interne vakbondsstrijd over de vraag welke bond de werkne mers mag vertegenwoordigen. Verenka kwam m oktober 1075 al eens in het nieuws toen de Nederlandse directeur dr. Tiede Herrema uit Arnhem werd ge gijzeld in het plaatsje Monaste- VN veroordelen met Z.-Afrika samenwerkende landen NEW YORK (AFP) De alge mene vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteravond een resolutie aangenomen waarin landen worden veroor deeld, die politiek, economisch en militair samenwerken met Zuid-Af rika. „Met name," de Verenigde Sta ten, Frankrijk, België, Groot- Brittannië, West-Duitsland, Is raël, Japan en Italië worden ge noemd. De resolutie werd aan genomen met 101 stemmen voor, 12 tegen en 28 onthoudin gen. De Verenigde Staten, Fran krijk, West-Duitsland en Israël worden nog eens „krachtig" ver oordeeld voor de samenwerking met Zuid-Afrika op het gebied van kernenergie. Wereldrecord op hoge fiets PARAMARIBO De 14-ja- rige Surinaamse jongen Sammetje Abrahams heeft zondag in Paramaribo het eerste „wereldrecord" in Su riname gevestigd. Op een 13.17 meter hoge fiets op een wiel legde hij een afstand af van 6.20 meter. In Suriname neemt men aan dat hij de eerste in de wereld is die op zo'n hoge fiets zo'n eind heeft gereden. Het was de tweede recordpoging van Sam. Vrijdag was zijn eerste mislukt. Zijn prestatie is op de film vastgelegd. Deze film zal samen met het rapport van de jury worden opge stuurd naar de organisatie die dit soort record regi- p -treert (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN, In Groot-Brit» tannië krijgt niet alleen de brandweer een hongerloon. Ook de militairen verdienen er zo weinig, dat ze niet kun nen rondkomen zonder bij baan. Kolonel-vlieger William Page, commandant van de lucht machtbasis te West Drayton, in het Engelse Graafschap Middlesex, heeft ontdekt dat bijna eenderde van zijn 1200 ondergeschikten, inclusief de officieren, een bijbaantje te hebben. Honderd RAF-jongens arbei den te Slough in een chocola- defabriek, waar bovendien nog 200 andere militairen, af komstig uit nabijgelegen kam pen - een daarvan is na NA- VO-basis van Northwood - werkzaam zijn. Als inpakkers verdienen ze daar gemiddeld 19 pond netto voor een wer kweek van vijftien uren. Andere militairen hebben een bijbaan als taxichauffeur, bar man of kruier in de vlieghaven van Heathrow-Londea Zevenendertig procent van de getrouwde RAF-vliegers en 33 procent van de ongehuwde zegt dat het moet bijverdienen. Hetzelfde geldt voor 7 procent van de gehuwde en 1 procent van de ongehuwde officieren. Militairen mogen bijwerk doen op voorwaarde dat hun nor male dienst er niet onder lijdt Sinds ongeveer een week moe ten bepaalde gespecialiseerde eenheden van de RAF echter naast het leger optreden als plaatsvervangende brandweer, met het gevolg dat ongeveer 2000 luchtmachtjongens geen tijd meer hebben voor hun bijbaan. Ze beweren dat hun plaats in de chocoladefabriek van Slough nu ingenomen wordt door stakende brand weermannen. De Britse strijdkrachten zijn volledig samengesteld uit be roepsmilitairen. De lage lonen - soldaten verdienen nog min der dan de stakende brand weerlieden - veroorzaken er grote verbittering en ontevre denheid. RUIM 1200 GUERRILLASTRIJDERS GEDOOD IN MOZAMBIQUE NEW YORK/SALISBURY (RTR/UPI) - De secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteren de Rhodesische actie in Mozambique waarbij 1200 zwarte nationalisten om het leven zijn gekomen krachtig veroordeeld. Het illegale regime van Salisbury heeft de kansen op een vreedzame oplossing aanzienlijk vermin derd, aldus Waldheim. Eenheden van het Rhodesische leger en de lucht macht voerden afgelopen weekeinde aanvallen uit op twee van de belangrijkste bases van Mozambi que en drongen hierbij 220 kilometer het land binnen. Een vijfde deel van het guerrillaleger van de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe van Robert Moegabe zou zijn uitgeroeid. Volgens een verklaring van het Rhodesische mili taire opperbevel hebben de Mozambicaanse troe pen zich niet in de strijd gemengd. De minister voor militaire operaties, Roger Hwa- kins zei, dat Rhodesië al enige tijd een concentra tie van guerrillastrijders had waargenomen in Zanla basiskamp. Oshua Nkomo, een van de leiders van het Patriottisch Front deelde in Loesa- ka mee, dat bij de bombardementen op het kamp Chimoia ruim honderd vluchtelingen zijn omgeko men, merendeels kinderen. Mozambique heeft vorige week al melding ge maakt van hevige gevechten bij Chimoia, maar Salisbury verbrak pas gisteren het stilzwijgen over de operaties. De actie werd een groot succes genoemd. Een Rhodesische soldaat sneuvelde, acht raakten gewond. (Van onze correspondente Ami van Vree) BONN West - Duitsland zal zich niet meer verzetten tegen de in werkingt reding van de zgn. „smeerpijp" die afvalwater van de Oostgroningse karton - en aardappelmeelindustrie in de Eemsmonding gaat lozen. Het veel omstreden project kan daarmee op donderdag 1 de cember van start gaan. Het akkoord is gisteren bereikt na een langdurig en moeizaam onderhoud tussen minister Wes terterp van Verkeer en Water staat en de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken Maiho- fer en diens collega van het ministerie van landbouw in de deelstaat iNeUersaksen. Afge sproken is dat in principe alleen gezuiverd afvalwater mag wor den geloaasd, zoals reeds in 1972 was overeengekomen, maar dat de Bondsrepubliek nu „kennis neemt" van het feit dat tot 1979 „voorlopig" ook onge zuiverd afvalwater in de Eems monding terecht zal komen. Ne derland heeft daarmee een psy chologische oorlogsvoering ge wonnen die sinds geruime tijd het smeerpijpproject heeft bege leid. Voor de industrie in Oost- Groningen, kampend met een zeer hoge werkloosheid, is de smeerpijp het enige alternatief om de milieuvervuilende fabrie ken in bedrijf te kunnen hou den. Verena Becker wil haar proces niet bijwonen STUTTGART (DPA) - De 25- jarige vermoedelijke Duitse ter- roriste Verena Becker is giste ren, enkele uren nadat het pro ces tegen haar was begonnen in Stuttgart-Stammheim voorlo pig buitengesloten. Zij had geweigerd vrijwillig voor het gerecht te verschijnen en was toen onder dwang bin nengevoerd. Toen zij daama, een schoen in de hand, aankon digde het proces permanent te zullen verstoren, sloot de rech ter haar buiten. Verena Becker had rechter Fi scher toegeroepen: „U kunt de zitting niet houden zolang ik hier ben. Ik wil zolang buitenge sloten blijven, tot ik zelf wat wil zeggen". Verena Becker staat terecht we gens zes pogingen tot moord, lid van een terroristische vereni ging en roof. De voormalige rechter Guy Jespers nu in het beklaagdenbankje. GENT De eerste dag van het proces tegen de Gentse rechter Guy Jespers, die verdacht wordt van moord op zijn vrouw in juni vorig jaar, diefstal van twee miljoen gulden, valsheid in geschrifte en verboden wa penbezit heeft al tot een kleine sensatie geleid. Bij de samenstelling van de ju ry, gisteren, bleek dat een van de kandidaat juryleden, Alfons Bert, al 25 jaar lid was van de gemeenteraad van Dender leeuw, een functie die niet met het jurylidmaatschap is te ver enigen. Het publiek in de zaal reageerde fel toen dit aan het licht kwam, omdat de Belgische wet in zo'n geval voorziet in stopzetting van de procedure, om eerst de Hoge Raad een uitspraak te laten Gesproken werd van een door gestoken kaart, maar president mr. Marcel de Peter wist een uitweg. Hij zei dat het raadslid nog niet was beëdigd als gezwo rene, zodat het Hof alsnog offi cieel bij vonnis kon bepalen dat er een nieuw lid benoemd kan worden. Overigens ontkende Jespers gis teren in alle toonaarden de be- Noordzee Proces tegen Gentse rechter schuldigingen. Hij schoof alles in de schoenen van de medever dachte, Jacky van Renterghem en playboy bareigenaar Luc de Cramer. Laatstgenoemde moet leverancier zijn geweest van het bewijsmateriaal tegen de Gentse rechter. In de aanklacht en de verdedigingsnota beschuldigen de verdachten elkaar overigens van chantage. grote energiebron ROTTERDAM - West-Europa staat er wat betreft het bezit van energiebronnen heel wat I beter voor dan algemeen wordt aangenomen. Deze stelling is van prof. Peter Odell en dr. Kenneth Rosing, beiden ver bonden aan de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam. Tijdens een lezing in het Engel se Eastborne rekende Odell voor dat West-Europa de ko mende dertig jaar voor het grootste deel zelf kan voorzien in zijn behoefte aan energie. Daarvoor is dan echter wel no dig, aldus Odell, dat de eigen olie- en gasvoorraden, met name die in de Noordzee, volledig worden benut. Volgens de Rotterdamse hoogle raar kan de Noordzee tweeder de van de olie leveren, die West- Europa nodig heeft. Dat is aan zienlijk meer dan hij in eerdere analyses had berekend. Het ver schil verklaart Odell uit het feit, dat het energieverbruik sinds oktober 1973, toen de olieprijzen verviervoudigd werden, aan zienlijk minder harder groeit dan in de jaren daarvoor. VN: Indonesië geen aanspraak op Oost-Timor NEW YORK (AP) - De Alge mene vergadering van de Ver enigde Naties heeft de Indone sische aanspraken op Oost-Ti- mor van de hand gewezen en de bijzondere commissie voor dekolonistatie de kolonisatie een missie naar het gebied te sturen om de onafhankelijkheid ervan te bespoedigen. Een reso lutie hiertoe werd met 67 tegen 26 stemmen en 47 onthoudingen aangenomen. De Indonesische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Anwar Sani, verklaarde dat de bevol king van Oost-Timor, een' voor malige Portugese kolonie, haar zelfbeschikkingsrecht al heeft gebruikt door te kiezen voor opname in de republiek Indone sië. Hij zei dat het in 1978 op nieuw aan de orde stellen van de kwestie Oost-Timor „onaan vaardbare inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden" betekent van een soevereine staat en een lidstaat van de V N. Het uitsturen van een missie noemde hij „bijzonder onrealis- Advokaat Biko's familie beschuldigt politie PRETORIA (AP) - De advo caat van de familie Biko, Syd ney Kentridge, heeft voor het gerechtshof van Pretoria de Zuidafrikaanse politie beschul digd van het afluisteren van telefoongesprekken van artsen die betrokken zijn geweest bij de lijkschouwing van steve Bi ko. Het gerechtshof buigt zich over de omstandigheden rond de dood van de 30-jarige Steve Bi ko, eens een leider van Zuid- Afrika's zwarte bevolking. Biko werd op 12 september dood in zijn politiecel aangetroffen en de doodsoorzaak werd door de lijkschouwers vastgesteld als hersenletsel. De Zuidafrikaanse politie heeft sinds het van kracht worden van de noodmaatregelen de be voegdheid post te openen, tele foons af te luisteren en andere inbreuken op de privésfeer te plegen zonder dat iemand daar toestemming voor hoeft te verle- Jimmy Carter tweemaal op rondreis WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft het voornemen om op 28 of 29 december te begin nen aan een grote buitenlandse rondreis, die hij eerder deze maand liet schieten om steun te zoeken voor zijn energie-maat regelen. De reis zal in tweeën worden gedeeld. In het voorjaar zal hij nogmaals op pad gaan. Van de 24 banken, financieringsinstellin gen en kredietbemiddelaars - waaronder garages die auto's in huurkoop verkopen - die door de Consumentenbond zijn gevraagd naar de rente van een lening van 3000 voor de aankoop van een auto, noemden maar vijf het juiste rente percentage. De meeste andere gaven een veel lager percentage op dan de werke lijke rente, terwijl sommige alleen maar maandelijkse terugbetalingsbedragen konden noemen. In enkele gevallen kostte het nogal wat moeite om de geldschieters en bemidde laars zover te krijgen dat ze een renteper centage noemden. Soms ook wordt een „disconto-percentage" genoemd, een ma nier om een laag rentepercentage te be reiken. Een discontopercentage wordt af getrokken van de hoofdsom van de le ning. Dit betekent dat men bij een lening van bijv. 1000 maar 900 in handen krijgt: een discontopercentage van 10 procent dus. Het discontopercentage heeft echter niets te maken met de wer kelijke rente. De Consumentenbond acht het noodzakelijk dat bij het verlenen van kredieten de werkelijke rente wordt ver meld. De klant heeft namelijk ook onvol doende informatie aan het maandelijks terug te betalen bedrag. De bond krijgt evenwel geen steun van het ministerie van CRM, omdat er te weinig eenvormig heid zou bestaan in kostenstructuur en renteberekeningswijze. Maar de Consu mentenbond gebruikt juist als argument dat hei noemen van de werkelijke rente percentages kan leiden tot een dergelijke gewenste eenvormigheid. Hoe ver de genoemde percentages uiteen lopen, blijkt uit het volgende lijstje (de Consumentengids noemt meer voorbeel den): geldschieter Alg. Bank Nederland 13,0 16 Atam (Citroen) 8,0 22 Valkenbosch (Datsun) 11 21 Swart (Fiat) 11 21 Gem. Kredietbank 8,5 14 Rabo bank 6,5 16 Wittebrug (VW) 7,0 20 Er zijn slechts vijf instellingen die het werkelijke rentepercentage hebben ge noemd: Alcredis, Amro-bank, Avista, Ne- derl. Middenstandsbank en Nutsspaar- bank. Directies van bejaardentehui zen zouden er goed aan doen vooraf meer schriftelijke in formatie te verstrekken aan de bejaarden die van plan zijn in het tehuis te gaan wonen. Bij opname worden namelijk no gal wat eisen gesteld en beper kingen opgelegd waarmee de bewoner-in-spe geen rekening heeft gehouden. Zo mag 70 procent geen huisdieren mee brengen. Ook eigen vitrage is ongewenst (50 procent) en het eigen bed mag door 30 procent van de bejaarden niet worden meegenomen. Minder bezwaar is er tegen muziekinstrumen ten (21 procent) en het eigen vloerkleed is nog minder een probleem (18 procent). Dit blijkt uit een enquête die de Consumentenbond heeft gehouden onder 350 bewoners van bejaardentehuizen. Over de privacy in een bejaardente huis is men over het algemeen wel tevreden. De meesten heb ben een eigen kamer die ze kunnen afsluiten. Veel bejaar den zouden wel wat meer keu ze willen hebben ten aanzien van de maaltijden. Op het ogenblik is het zo dat vaak gegeten moet worden wat de pot schaft. Hoe het precies zit met de verzorgingsprijs weten vele bejaarden niet. Waarschijnlijk komt dat omdat veel bejaar den bijstand krijgen. Wat be treft het gevoel van financiële betutteling dat veertien pro cent van de thuiswonende be jaarden hebben ligt het bij de bewoners van tehuizen beter: acht procent vindt dat zij be tutteld worden. Ook is men in tehuizen meer van mening over voldoende geld te be schikken. Negentien procent van de on dervraagden vond de huisre gels knellend. Veel gehoord waren daarbij de volgende klachten: Voor tien of elf uur binnen zijn; geen schoonge maakt fruit als er geen bezoek is; geen honden; met opgebeld mogen worden via het tehuis; maaltijden te vroeg; binnenko men van het personeel tijdens afwezigheid; niet zelf mogen wassen; niet zelf een arts mo gen consulteren; iedere week onder begeleiding in bad en het feit dat kinderen onder de zestien niet zonder geleide het tehuis binnen mogen. En tenslotte de inspraakmoge lijkheden: de meeste tehuizen hebben een bewonerscommis sie maar te vaak komt het voor (38 procent) dat door de directie nooit vergaderingen met de bewoners worden uit geschreven waarin de gang van zaken in het tehuis be sproken wordt. Slechts in een derde van alle tehuizen wordt vaker dan eenmaal per jaar een dergelijke vergadering ge houden. Overigens laat de be langstelling ervoor ook te wen sen over. Naar beter rijexamen De Consumentenbond vindt het onjuist dat het CBR het monopolie bezit bij het afge ven van rijbewijzen. Eén exa minator beslist of iemand in aanmerking komt voor een rij bewijs. Het CBR probeert de beoordeling zo objectief moge lijk te houden, maar de ene examinator is schappelijker dan de ander. Met de rij schoolhouders is de Consu mentenbond van oordeel dat de beoordeling mede overgela ten moet worden aan de rij-in- structeur, die beter dan de examinator in staat is de rij vaardigheid van de kandidaat te beoordelen. Een examen van drie kwartier is slechts een momentopname, die kan worden vertekend door exa menzenuwen. Ook is de Con sumentenbond voorstander van loskoppeling van theore tisch en praktisch examen: eerst slagen voor theorie, daarna pas beginnen met praktische opleiding. «t'de g Langlauf of skilopen wordt steeds vaker de tijdpassering van vele wintersportvakantie gangers. Hoewel ski's, schoe nen en stokken meestal tegen redelijk lage prijzen in de win- tersportlanden worden ver huurd zijn er toch veel mensen die het liefst met een eigen uitrusting de sneeuw tegemoet gaan. Maar het is moeilijk om uit het grote aanbod een juiste keuze te maken. Want het kiezen van ski's mag niet alleen afhanke lijk zijn van de mooie kleur. Men dient bij het bepalen van de keuze rekening te houden met het gewicht van de per soon die ze gaat dragen, met de lengte en met het doel waarvoor ze worden aange schaft: wedstrijd-skilopen, sportief langlaufen of rustige wandelingen op langlaufski's. In de Consumentengids is van daag een testresultaat opgeno men. Bij het onderzoek wer den negentien verschillende ski's onder de loep genomen. Opvallend zijn daarbij de prijsverschillen die bestaan tussen Nederland enerzijds en Duitsland en Oostenrijk an derzijds. In Nederland zijn de ski's veelal tientallen guldens duurder. Het verdient dan ook aanbeveling het ongeduld even te bedwingen en de ski's pas in het vakantieland aan te schaffen. De meeste ski's kwa men er bij de test goed tot redelijk vanaf. Toch doet de Consumentenbond een aanbe veling. Voor toerski's Gange afstanden): De Atlas LL Ski Falun (ook in Duitsland te koop voor twee tientjes min der en dan nog inclusief bin- dungen), de Blizzard Blue Bell (in Oostenrijk en Duitsland tientallen guldens goedkoper) en de Völke Loippe Mikro Kontakt (ook goedkoper in Duitsland). Voor hen die het wat rustiger aan willen doen zijn er de Adidas Langlauf Ski SL 2, de Erbacher Sioux Fellstreifen, de ski's van Fischer, de Kneis- sel Loipe de Trax Nowax Ma rathon en de Trak Nowax Ral- ley. En ook hier geldt: elders veel goedkoper. Smaakproeven, gehouden door de Belgische, de Franse en de Nederlandse consumentenbond, geven een uitkomst, die op oudejaarsavond van pas kan komen: het is heel moeilijk cham pagne te onderscheiden van een andere mousserende wijn. Bij de smaaktest van de Nederlandse bond heeft een lekenpanel drie merken champagne, twee merken sekt, twee mousserende Duitse wijnen, een mousserende Italiaanse wijn en twee merken cider geproefd. Het eindresultaat was schokkend: de cider werd tenslotte het lekkerst gevonden. Als men een feestelijk drankje wil schenken, hoeft dat dus echt niet met het „prestige" van champagne te gebeuren. Men kan net zo goed iets goedkopers schenken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7