Nieuwe rage bij CM: v.Skala Twee maal goedkoper! Uw nieuwe kleuren-TVstaat bij Skala! leerling operators kerk wereld Bezoek Poolse partijleider Gierek aan Vaticaan kan leiden tot diplomatieke betrekkingen RA ET PERSONEEL Gemeenschappelijk liturgisch rooster wil eenwording zichtbaarder maken KORTE METTEN Huren bij Skala: 2. De laagste huurprijs, slechts f.9?8 perweek. Bel (071) 131141 of kom es praten. Haarlemmerstraat 168, Leiden I ^^echte J Palomino-Jeans is I uitgerust met'n Palomino haak. Daar hangen kinderen van alles en nog wat aan. I Maar het belangrijkste is dat Palomino een hele goeie spijkerbroek is. PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 In ons KINDERPARADUS vindt u da grootste en voordeligste sortering speelgoed van Leiden. Oudshoorn. Haarlemmerstr 160. Lelden. FOTOKOPIETJES nodig? OEL- TABACM maakt gitzwarte af drukken op hagelwit papier en klaar terwijl u wacht I Drukkerij Deltabach. Oranjelaan 37. Zoe- terwoode-Rijndijk. Tel. 071- 699241. SINT en PIET komen bij U langs voor ƒ40.-. De studentensinter- klazencentrale biedt U allerlei mogelijkheden. Bel elke dag tussen 17.30 en 22.00 uur tel. 071-126506. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9 11.30 en 2-4 Maand, en dond. avond van 19 - 19.30 Fa. v. Berge. Hene gouwen Schelpenkade 47. Lei den. Tel. 120794. RAET automatlserlngs advies en service bureau levert een uitgebreide reeks diensten met en rond computers. Voor onze vestiging aan de Coolsingel in Rotterdam zoeken wij voor de bediening van onze terminals (verbonden met een IBM 370/158 op ons hoofdkantoor in Arnhem) enkele leerling-operators. Zij zullen na een grondige opleiding, welke door ons bedrijf zelf wordt verzorgd, als operator worden ingezet voor de duur van ongeveer 2 jaar. Daarna bestaat de mogelijkheid een opleiding tot programmeur te volgen. Teneinde op dat moment een eventuele teleurstelling te voorkomen zal reeds nu d.m.v. een psycho-technische test worden vastgesteld of de kandidaten voldoende aanleg voor het programmeren bezitten. De werkzaamheden als operator worden in ploegendienst uitgevoerd. Wij vragen een opleiding minimaal op HAVO-niveau (met wiskunde) en een leef tijd tussen de 18 en 25 jaar. Wij bieden een goed salaris, minimaal 21 dagen vakantie, bijna een maandsalaris vakantiegeld en ruim twee weken decemberuitkering. Inlichtingen over de funktie kunt u tele fonisch verkrijgen bij de heren Prins of Hoogerwerf (tel. 010-132740). Sollicitaties kunt u richten aan RAET Rotterdam, Coolsingel 49, Rotterdam. Eventueel kunt u telefonisch een afspraak maken voor een oriënterend gesprek door bovengenoemd nummer te draaien en te vragen naar Mevr. Prevosth. Software Computer Services Verwacht wordt dat het bezoek dat de Poolse partijleider Edward Gie rek deze week aan Rome zal bren ten er in belangrijke mate toe zal bijdragen dat het door de commu nisten geregeerde doch diep rooms- katholieke Polen officiële betrek kingen aankoopt met het Vaticaan. Een gezamenlijke werkgroep van het Vaticaan en vertegenwoordigers van de Poolse regering hebben sinds 1974 het punt van diplomatieke be trekkingen besproken, maar tot dus verre is nog maar weinig over even tuele voortgang naar buiten geko- In het overleg zou in het bijzonder aan de orde zijn gekomen het verlan gen van de Poolse katholieke kerk - waartoe naar haar zeggen zeker tachtig procent van 's lands bevol king van 35 miljoen zielen zou beho ren - naar grotere vrijheid vooral op het gebied van het verspreiden van informatie en van onderwijs. Thans, meent men echter in kath olieke kringen, zou het Vaticaan mo gelijk kunnen instemmen met het vestigen van diplomatieke betrekkin gen en men verwacht ook dat Gierek dit aan paus Paulus zal voorstellen als hij door deze op 1 december - voor het eerst - in audiëntie zal worden ontvangen. In diplomatieke kringen in de Poolse hoofdstad en onder waarnemers in Rome stelt men zich wat dit betreft wat voorzichtiger op, maar men is algemeen van oordeel dat het bezoek aan Rome dat gisteren is begonnen van grote betekenis zal zijn. In Rome werd er door waarnemers in het bijzonder op gewezen dat de audiëntie op zich al een nieuwe stap in de betrekkingen tussen het Vati caan en Warschau zou betekenen. In kerkelijke kringen in Warschau werd erop gewezen dat in de stad een pand in aanbouw is waarin het Poolse episcopaat zou moeten wor den ondergebracht. Dit is thans ge huisvest in het gebouw waarin voor de oorlog de pauselijke nuntius ver bleef en dat waarschijnlijk weer voor dat doel in gebruik zal worden genomen als een nieuwe nuntius wordt benoemd. Vorige maand kwamen de Poolse katholieke primaat kardinaal Stefan Wyszynski en Gierek bijeen en dit past, evenals de ontvangst in aüdien- tie door de paus van de Hongaarse partijleider Janos Kadar in juni, in het beleid van het Vaticaan dat is gericht op verdere toenadering tot alle Oosteuropese landen. In het gesprek tussen de kardinaal en Gierek zouden ook de sociale en economische problemen waar Polen mee te kampen heeft aan de orde zijn gekomen. Op deze gebieden zou de Poolse regering zich zeker gaarne van enige morele steun van de kant van de kerk willen verzekeren. De kardinaal en Gierek bevinden zich momenteel in Rome. Het zou alleen nog maar een kwestie van tijd zijn voordat een land van het Sowjet-blok banden met het Va ticaan aangaat En het lijkt logisch dat dit Polen zal zijn, daar de kath olieke kerk zich in dit land het krachtigste heeft ontwikkeld. Dit zou van doorslaggevende betekenis kun nen zijn in die zin dat dan de andere Oosteuropese landen waarschijnlijk zullen volgen en misschien ook de Sowjet-Unie. Waarnemers menen echter dat kar dinaal Wyszynski, met wiens opvat tingen het Vaticaan rekening zal moeten houden, waarschijnlijk niet met officiële erkenning zal instem men zonder te trachten concessies los te krijgen van de Poolse staat, op een breed terrein variërend van censuur op de pers tot de levensmid delenvoorziening in de winkels, twee punten waarover de kerk zich in de afgelopen maanden krachtig heeft uitgelaten. De top van de Poolse kerk zou ook meer vrijheid willen op het gebied van het godsdienstonderricht, de bouw van meer kerken en zou voorts grotere toegang tot de media willen hebben. De sectie eredienst van de Raad van Kerken in Neder land heeft ten behoeve van de kerken in ons land een lees- rooster voor de liturgische jaarorde gepubliceerd onder de titel „De eerste dag". Het eerste boekje bestrijkt de pe riode van de Advent tot en met de vijfde zondag na Drie koningen, vroeger in de r.k. kerk zondag Quinquagesima, (de vijftigste dag voor Pasen) genoemd. Het boekje is be doeld als een handreiking en zal jaarlijks in vier afleverin gen verschijnen. Dit initiatief, dat in jarenlange voorbereidingen tot stand is gekomen met krachtige hulp van de Raad van Overleg be treffende de Bijbel, heeft tot doel te komen tot een gemeen schappelijke liturgische jaa rorde. De initiatiefnemers zijn blij hiermee experimenteel een begin te kunnen maken. De Raad van Kerken heeft name lijk ingestemd met een experi mentele periode van twee jaar, met een evaluatie van het eer ste jaar en een tweede jaar om „bij te sturen". Via het voorwerk in de afgelo pen jaren is er binnen de ker ken een bezinning op gang gekomen om door een ge meenschappelijk liturgisch leesrooster de eenwording van de kerken meer zichtbaar te maken. Het is de bedoeling van het experiment de bezin ning daarop te verbreden met name in de plaatselijke raden van kerken. De IKON heeft toegezegd te proberen zijn eredienstelijke uitzendingen zoveel mogelijk te laten aansluiten op het in terkerkelijke project. KRO en NCRV staan er sympathiek te genover, terwijl ook het r.k. omroeppastoraat Amersfoort zich aansluit. De sectie eredienst heeft voor de gemeenschappelijke jaaror de geen eigen constructie aan geboden. Men is uitgegaan van de drie leesroosters, die mo menteel in Nederland in min of meer brede kerkelijke kring in gebruik zijn, nameijk de hervormde liturgie van het tweede Vatikaanse concilie, met haar driejarencyclus, het eveneens uit een driejarency clus bestaande Torah-project aan de hand van Mozes 1 en 2", een uitgave van de Prof. dr G. van der Leeuw Stichting alsmede het klassieke lees rooster, dat meer dan dertien eeuwen in de westerse kerken is gebruikt Ofschoon men zich van r.k. zijde positief tegenover het ex periment heeft opgesteld, is toch reeds te kennen gegeven, dat men zal afhaken, wanneer in de r.k. liturgie zou moeten worden afgeweken van de ver nieuwde liturgie van het twee de Vatikaanse concilie. Met een kleine meerderheid hebben de Spaanse bisschoppen het ontwerp voor een nieuwe grondwet voor Spanje afgewe zen. Hun voornaamste bezwaar richt zich tegen het artikel over de non-confessionaliteit van de Spaanse staat. Andere bezwaren hebben zij tegen het feit, dat de grondwet abortus en euthanasie niet uitdrukkelijk afwijst. Ook verzetten de bischoppen zich tegen de invoering van de burgerlijke echtscheiding. Binnen enkele weken zal onder leiding van de generale abt van Oosterhout, een nieuwe abt voor de abdij van Egmond worden gekozen, in plaats van dom Adelbert van der Wiege len, die vorige week, 44 jaar oud, is overleden. De abdij van Egmond behoort tot de kloosters in ons land, die bijzonder in trek zijn bij mensen, die het monnikenleven willen leren kennen of enkele dagen geestelijke rust zoeken. Volgens de prior, pater J. Schotman, groeit deze belangstelling nog steeds. Ook de aanmeldingen voor het kloosterleven zelf nemen weer toe. „Wij zijn duidelijk het dieptepunt voorbij", zo zegt hij. Paus Paulus acht de binnenlandse vrede van Italië bedreigt door een samenzwering van de georganiseerde misdaad. Door een „met vloek beladen" manier van geldafpersing en andere misdaden, probeert men, aldus de paus, het vertrou wen der burgers in de zedelijk geordende samenleving te vernietigen en het functioneren van de democratie te versto ren. Hij wees er op, dat het een plicht is de vrijheid als een der grootste verworvenheden van de moderne maat schappij te verdedigen. Een werkcommissie, in 1973 gevormd na de dood van prof. dr. G. P. Kreling o.p. van de katholieke universiteit Nijmegen, ;s voornemens komend voorjaar een boek over zijn persoon en werk uit te geven, onder de titel „Het goddelijk geheim. Theologisch werk van G. P. Kreling o.p.". Het zal drie redactionele artikelen bevatten over het leven, de wijze van theologie beoefening en de plaats van Kreling in het geheel van de Westeuropese theologie van zijn tijd. Verder zullen ongeveer zesendertig artikelen en andere teksten van Kreling worden opgenomen, geselecteerd op de representativiteit ervan voor zijn eigen theologische ontwikkeling. 1. 365dagen service per jaar. C&AutbcAMldeeip*!

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6