Lisse zet rem op verkeer door promenade Kanaalstraat Stevige bezwaren Leiderdorp tegen provinciaal streekplan Twee miljoen schade door brand aan Rouwkooplaan Erica Terpstra sprak voor VVD Noordwijk Geen beginselverklaring over lasten Leidseweg-N. GERUSTSTELLEND RAPPORT IN VOORSCHOTEN: „NOG GEEN AFSLUITING, WEL SNELHEIDSBEPERKING" Koninklijk goud voor G.Warmenhoven Dure premiekoop in Winkelhof Enquete over verkeer in Emmastraat REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 PAGINA VOORSCHOTEN Het rapport uitge bracht naar aanleiding van de grote brand aan de Rouwkooplaan op 30 september verschaft vele antwoorden op de vragen gesteld door omwonenden en raadsleden. De brandbestrijding werd verricht door de Voorschotense en de Leidse brandweer en over die bestrijding heeft het rapport alleen „alle lof". De totale schade veroor zaakt door de brand bedraagt 2.100.000,-. Ongeveer 200 postduiven vonden de vuur dood. Met uitzondering van die duiven wordt schade door de verzekering gedekt De afstand tussen het industriecomplex en de woningen aan de Essenlaan bedraagt ongeveer 30 meter. Dit is aanvaardbaar en volgens de geldende bestemmingsplannen. Er zijn echter verbouwingen gedaan zon der goedkeuring, waardoor de rooilijn van de bedrijfsgebouwen overschreden werd zowel aan de noordwestelijke als aan de zuid-oostelijke zijde met enkele meters. Voorts kan er gesproken worden over „vol bouwen" omdat de loodsen door de eigen domsverhoudingen niet meer de onderling voorgeschreven afstand van 3 meter had den. In hoeverre deze illegale bouw van invloed is geweest op het verloop van de brand, valt moeilijk na te gaan. Wanneer de rooilijnen van het bestemmingsplan in acht worden genomen en de voorschriften van de brandbeveiliging worden nageleefd, kan naar de overtuiging van burgemeester en wethouder niet worden gesproken van een onaanvaardbare situering van het in dustrieterrein. Door oorzaken welke in de personeelssfeer gezocht moeten worden, kon de contróle op de naleving van de bepalingen van de woningwet en de hinderwet de laatste ja ren niet al te intensief zijn. De gemeente raad wordt voorgesteld akkoord te gaan met de in de primitieve begroting opgeno men post van 100.000,- opgenomen voor personeelsuitbreiding bij de afdeling bouw- en woningtoezicht. De gemeente raad krijgt in het vervolg ieder kwartaal de verzamelde brandverslagen te zien. Alle bouwvergunningen die verleend worden voor het industrieterrein aan de Rouw kooplaan zullen voorgelegd worden aan de commissie voor openbare werken. De Brandbeveiligingsverordening zal op korte termijn aan de gemeenteraad ter vaststelling worden aangeboden. De huidi ge Voorschotense politieverordening heeft sterk verouderde bepalingen ter zake van het voorkomen en beperken van brand. Het rapport besluit met de constatering dat het begrijpelijk is dat een grote brand als die aan de Rouwkooplaan veel emoties los woelt. Calamiteiten zijn niet altijd te voor komen en van een zeker verhoogd brandri sico op de beide Voorschotense industrie terreinen (Rouwkooplaan en Dobbeweg) zal dan ook altijd sprake zijn. LISSE Burgemeester en wethouders van Iusse hebben besloten om op de wandelpromenade aan de Kanaalstraat een snel heidsbeperking in te stel len. Op korte termijn worden borden geplaatst die het doorgaande ver keer een snelheid van 10 kilometer per uur toe staan. Aanleiding voor deze beslissing vormt een brief van de winkeliers van het „City Centrum Lisse". De bezorgde win keliers vragen om ver keersmaatregelen tegen het voortrazende verkeer op de precies 1 jaar oude wandelpromenade. „Het wordt steeds gekker, voor al bromfietsers storen zich niet aan de obstakels op de prome nade. Voetgangers kunnen in de meeste gevallen nog net opzij springen", zo kenschetst de heer C. A. Boogerd, voorzitter van de winkeliersvereniging de volgens hun onhoudbare situatie. „Het gemeentebestuur hoopte des tijds dat het verkeer zonder ver bodsborden de omleiding via de Molenstraat en de Kapelstraat zou volgen In feite rijden acht van de tien auto's gewoon door". In de brief aan het gemeentebe stuur stellen de promenadewin keliers voor om de promenade definitief af te sluiten voor het doorgaande verkeer en meer ob stakels te construeren om het bestemmingsverkeer vaart te doen minderen. Bij de aanleg van de wandelpromenade aan de Kanaalstraat tussen de Ka pelstraat en de Molenstraat be sloot het gemeentebestuur in dertijd om te wachten met het instellen van een inrijverbod. Het college was van mening dat de geconstrueerde slalom langs plantenbakken, bomen en lan taarns voldoende zou zijn om het doorgaande verkeer te we ren. Een voordeel was dat het bestemmingsverkeer toch ge bruik kon maken van de route langs de verschillende winkelbe drijven. „We willen het straat beeld van de wandelpromenade niet ontsieren met allerlei ver keersborden. Als de verkeers deelnemers geen verantwoorde lijkheidsgevoel blijken te heb ben kunnen we alsnog maatre gelen nemen met de daaraan verbonden sancties", zo stelde het college. Na een proefperiode van een jaar blijken maatregelen niet uit te kunnen blijven. Na het aan horen van de klachten van het publiek en de winkeliers voelen b en w van Lissen nog steeds niets voor het instellen vin een inrijverbod. „Met deze snel heidsbeperking hopen we het gewenste effect te bereiken. In de beginperiode zal de politie vermoedelijk een aantal bekeu ringen uit moeten delen", aldus de heer Lefeber, chef van de dienst Algemene Zaken. De tweede fase van de recon structie Kanaalstraat zal in het voorjaar van 1979 gerealiseerd worden. Het experiment met het eerste stukje wandelpromenade is alle betrokkenen goed beval len. De uitbreiding is gepland tot aan de Lissese Heereweg. „De verkeerssituatie wordt mo menteel onderzocht en mis schien wordt de Kanaalstraat in 1979 gesloten voor alle verkeer", aldus de heer Lefeber. NOORDWIJK - „Ien van den Heuvel is eeD der beste propagandistes voor de VVD. Iedere keer als zij spreekt, krij gen wij er leden bij". Dit was een van de kernach tige uitspraken van bet Tweede Kamerlid Erica Terpstra in een gloedvol le rede tot een zaal vol „Vrouwen in de VVD", die gistermiddag zojuist in hotel „Noordzee" een plaatselijke afdeling van de stichting hadden op gericht. In haar betoog ging het kamer lid uitvoerig in op de verwikke lingen in de laatste maanden bij de kabinetsformatie. Fel trok zij van leer tegen de opvatting als haar partij een elitaire club zou zijn van rijke stinkerds en de daaraan verbonden gedachte van bontjassen, dure auto's en bolknaks rokende heren. „Meer dan 1,6 miljoen mensen hebben getoond een andere mening over de WD te hebben. Zij vormen met elkaar de doodge wone doorsnede van het Neder landse volk, de mening van mensen die het gezond verstand gebruiken". Na het vertrek van Erica Terp stra gingen de dames uit Noord- wijk door met vergaderen. Me vrouw Nievelt uit Leidschen- dam gaf een korte uiteenzetting van de organisatie van het Vrouwenberaad en de plaats, welke de Stichting „Vrouwen in de VVD" daarin inneemt Voorts gaf zij de wijze aan, waarop de WD-vrouwen op ve lerlei posities en in tal van sec toren van de samenleving aktief kunnen zijn. De rede van Erica Terpstra en hetgeen door mevrouw Nievelt naar voren was gebracht, vorm de daarna een punt van discus sie. Het bestuur van de afdeling Noordwijk van de Stichting Vrouwen in de WD bestaat uit de dames Kok, voorzitster, Tis- sing, secretaresse, Saat penning- meesteresse en Pasma, Toers Bijns, Jansen en De Groot als bestuursleden. VOORSCHOTEN De commissie voor de ge- meentefinanciën besprak gisteravond door mid del van een „hinkstap"sprong de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1978. Ernstig bezwaar bestond er bij alle leden tegen de door b. en w. gevraagde beginselverklaring welke inhoud de toezegging dat de ongedekte jaarlasten van de reconstruktie van de Leidseweg-Noord indien de ze niet op andere wijze opgelost kunnen worden, door middel van een verhoging van de onroerend- goedbalsting gedekt kunnen worden. Hoewel wet houder Oosterbaan zich met zijn ambtenaren verzette, wil de commissie financien van deze toezegging niets weten. Inmiddels is al wel be kend dat de jaarlasten aanzienlijk lager sullen worden dan werd begroot bij de aanbieding van de begroting. De provincie is bereid een stok van de rekonstruktie te subsidiëren. Een punt van bespreking was ook de post „verkap te subsidies". Bij de commissieleden bestaat de indruk dat de instanties en verenigingen niet weten hoe groot die verkapte subsidie soms i|. Drs. Meerhoek (CDA) deed het voorstel deze subsi dies zichtbaar te maken door aan de ene kant de subsidie welke bekend is aan een vereniging te verhogen, maar aan de andere kant de huurprijs te verhogen. Vooral de sportverenigingen hebben verkapte subsidies die ongeveer 150.000,- per jaar bedragen. Het te kort op de exploitatie van de sportvelden is zeer groot NOORDWIJK - Ter gelegen heid van de viering van het vijftigjarig bestaan van de R.-K. Zuid-Hollandse Bond van Mu ziekgezelschappen te Roelofa- rendsveen, is de Noordwijker Gerard Warmenhoven gisteren met koninklijk goud onderschei den. Burgemeester mr. J.M. Bonnike deelde tijdens de receptie mede, dat aan zijn dorpsgenoot, die reeds van 1954 af deel uitmaakt van het bestuur van de jubile rende organisatie, de ere-me- daille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, was toegekend. Warmenhoven begon zijn carriè re in 1935, toen hij als vijftienja rig broekje lid werd van het Noordwijkse R.-K. Fanfare korps „Excelsior". In 1946 werd hij tot bestuurslid van „Excel sior" gekozen. Twee jaar later zag hij zich met algemene stem men zelfs tot voorzitter be noemd. Warmenhoven bekleed de deze functie tot 1963. Maar ook buiten het plaatselijk muziekleven trokken de kwali teiten van Warmenhoven de aandacht. Zo had hij in 1952 zitting in de jubileumcommissie, toen de Zuid-Hollandse Bond haar 25-jarig bestaan vierde. In 1954 verkoos men hem tot be stuurslid van de Bond en, na een voortreffelijke waarneming in de voorgaande jaren, werd Warmenhoven op de jaarverga dering van 22 januari 1966 be noemd tot eerste secretaris van zijn organisatie. Deze functie vervult hij nog. Bovendien is hij bestuurslid van de Federatie van Katholieke Muziekbonden in Nederland. LEIDERDORP Het college van B W is vastbesloten een be zwaarschrift in te dienen wanneer het ontwerp- s treekplan „Zuid-Hol- land-West" -door de pro vincie voor wat Leider dorp betreft ongewijzigd wordt vastgesteld. Dit streven kreeg bij voor baat al de instemming van de commissie ruim telijke ordening en open bare werken, die gister avond ondir ooieer over dit onderwerp vergader de. De voornaamste be swaren betreffen de te detaillistische opzet van het plan en de beperking van de woningbouw. Volgens het streekplan zullen de extra bouwmogelijkheden van Leiderdorp pas benut mogen worden bij een tegenvallende woningproduktie in de gemeen te Leiden. De voorzitter van de commissie wethouder Engbert Drenth (PvdA) benadrukte dat dit de meest fundamentele kri tiek op het streekplan was. „Het hele streekplan bulkt van de detailleringea Is dit wel de be doeling van de wetgever ge weest op het stuk van de streek plannen?", zo vroeg hij zich af. De heer Drenth zei voorts dat het de taak van de provincie was om algemene beleidslijnen te formuleren en dat de invul ling van bestemmingsplannen beter aan de gemeenten kon worden overgelaten. Hij deelde mede, dat Leiderdprp niet al leen voor de eigen behoefte maar ook voor de regio wilde bouwen. Overigens zei de wet houder dat de gemeente de grond in het uitbreidingsplan Het bestemmingsplan „Centrum" laat op zich wachten. Met name de bestemming van het huidige gemeentehuis aan de Hoofdstraat is nog onzeker. LEIDERDORP „Wij betreuren het ten zeerste dat de firma Matser dergelijke hoge prijzen voor de premie-koopwoningen in het Winkelhof heeft ge vraagd. Wij hebben dit ook aan Matser kenbaar gemaakt, maar formeel kunnen wij hier niets aan doen" aldus wethouder Drenth in antwoord op vra gen van het lid van de commissie ruimtelijke orde ning en openbare werken Tieken (CDA). De heer Tieken vond dat men voor de prijs van 135.000.— maar een uitgeklede woning kreeg, waar in de meest noodzakelijke voorzieningen waren weg gelaten om binnen de premiegrens 700.voor het eerste jaar), te blijven. De heer Drenth voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat de -grondprijs hoger dftn normaal was geweest, hetgeen aan de heer Tieken de uitspraak ontlokte, dat de kopers dan aan het toekomstige winkelcentrum moeten meebetalen. Een conclusie waar de wethouder zich wel achter kon scharen maar wat volgens hem niet direct aan Matser mocht worden verweten. We hebben er ieder geval uit geleerd, dat we in dergelijke zaken in het vervolg attenter moeten zijn", aldus de heer Drenth. Buitenhof gefaseerd zal uitge ven, omdat al rekening wordt gehouden met vertraging van de kant van de provincie. Het ge meentebestuur van Leiderdorp zal trachten in een reactie op het ontwerp-streekplan de pro vincie tot andere gedachten te brengen. De commissie was het unaniem met de wethouder eens dat Leiderdorp het er niet bij mocht laten zitten. Het ontwerp-bestemmingsplan „Oranjewijk" leverde geen pro blemen op. Dit plan wordt aan de gemeenteraad op 19 decem ber ter vaststelling aangebodlen. De vaststelling van het bestem mingsplan „Centrum" zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Dit plan wordt thans aangepast aan de laatste ont wikkelingen. Met name de be stemming van het gemeentehuis en omliggende panden aan de Hoofdstraat is een groot vraag teken. Zoals bekend is architect Franso in samenwerking met projectontwikkelaar Noorlander op vrijblijvende basis bezig een plan hiervoor te ontwikkelen. Het raadscommissielid J. A. M. Gordijn (PPR-D'66) vroeg bij de behandeling van dit punt of de activiteiten van het tuincentrum Bloemendaal aan de Hoogma- deseweg nog wel in overeen stemming met het bestemmings plan waren. Hij vond het maar een rommeltje worden. Wethou der Drenth was het met hem eens, dat met de handel die er nu bedreven wordt men langza merhand af gaat raken van het idee van een tuincentrum. De heer Drenth achtte ingrijpen van de gemeente op dit moment nog niet nodig, maar zal wel de ontwikkeling nauwlettend vol gen. De heer M. Roest aan de Acht- hovenerweg kan voorlopig zijn boerderij (vraagprijs 950.000,—) niet verkopen. B W is niet van plan op korte termijn een bouwvergunning te verstrekken voor de bouw van een woning met bedrijfsruimte naast zijn huidige boerderij. Volgens het huidige bestem mingsplan is de afgifte van een dergelijke vergunning niet mo gelijk. Men wil de familie Roest thans tegemoet komen door in het nieuwe bestemmingsplan een uitzondering mogelijk te maken, mits bij het ter visie leggen geen bezwaren worden ingediend. Een voorstel van de heer J. Hekkelman (CDA) met een dergelijke strekking werd door de commissie aanvaard. IN LEIDERDORP LEIDERDORP Het gemeentebestuur van Leiderdorp houdt momenteel een enquête onder de bewoners van de Emmastraat en omgeving over de verkeerssituatie in de Emmastraat. Aanleiding hiertoe vormde het verzoek van een bewonersdelegatie om een gedeelte vah de Emmastraat af te slui ten voor autoverkeer. Burgemeester en wethouders van Leider dorp hebben in principe geen bezwaar tegen de aanleg van woonerven, maar zien toch geen kans om de gewenste situatie binnen twee jaar te realiseren. „Straten die tot woonerf worden verklaard moeten aan een aantal wettelijke eisen voldoen. Verandering van het straatprofiel en de plaatsing van het nodige meubilair stuit op financiële bezwa ren", zo luidt de toelichting van het gemeen tebestuur. De bewoners van de betrokken wijk worden gevraagd om hun mening te geven over eventuele tijdelijke verkeersmaatregelen. Als er geen bezwaren binnenkomen wordt op korte termmijn begonnen met het aan brengen van een vernauwing voor het aut overkeer, in combinatie met een gedeeltelij ke verhoging van de rijweg. De verkeerssi tuatie wordt verder duidelijk gemaakt met paaltjes en beplanting. Voorts stelt het ge meentebestuur in een schrijven aan de be woners van de buurt dat de Emmastraat eigenlijk alleen gebruikt wordt door bestem mingsverkeer en dat de bewoners zelf het meeste last zullen ondervinden van de aan leg van een woonerf. Als alle bewoners zich uitspreken vóór de woonerfsituatie wordt de Emmastraat over enkele jaren ingericht als woonerf. De Lissese promenade, volgens de winkeliers nog steeds een racebaan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4