Weinig weerstand tegen reconstructie Valkbrug Onderzoek naar haalbaarheid parkeerdek Sationsplein Automobilist zorgt - ongemerkt - voor ravage in Breestraat ALLE GELDZAKEN VOORSTEL CDA TOCH AANVAARD DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 De brandende bestelauto. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Door een volgens de politie nog onbekende oorzaak heeft de 69-jarige B. van Wijk uit Leiden gistermiddag voor het nodige, tumult in de Breestraat gezorgd. Rond kwart voor twee reed hij met zijn auto in de richting van het Gangetje toen hij ter hoogte van de nieuwbouw van het Rijnlandhuis de hier half op de weg staande schutting over zijn gehele lengte schampte. Ofschoon tal van omstanders door luid roepen de automobilist ervan pro beerden te overtuigen dat er iets mis ging reed deze zonder iets gemerkt te hebben door en botste aan het einde van de schutting op een geparkeerde Simca-bestelauto. Ook dit bleef hem onopgemerkt, waarna de man ook nog twee andere geparkeerde auto's beschadigde. Pas daarna kwam hij tot stilstand. Door de eerste aanrijding, ter hoogte van de benzinetank van de geparkeerde bestelauto ont stond een begin van brand die in een ommezien van tijd de auto in lichter laaie zette. Omwo nend winkelpersoneel probeerde met schuim- blussers het vuur zo veel mogelijk te beperken, maar men kon weinig uitrichten. De brandweer werd gehinderd door een fikse opstopping in de Breestraat: de aangereden auto's blokkeer den de doorgang volledig. Toen de brandweer eenmaal ter plaatste was bleek van de bestel wagen niets meer te redden. Bij de aanrijdingen hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Behalve de uitge brande auto werden twee wagens licht bescha digd. De auto van de heer Van Wijk kwam zwaar gehavend uit de botsingenreeks te voor schijn. (Van onze raadsverslag- gever) LEIDEN Aan een be sluit over de reconstruc tie van de Valkbrug is de Leidse gemeenteraad gis teravond opnieuw niet toegekomen. Slechts een eerste sprekersronde kon worden afgewerkt. Daar uit bleek overigens dat het voorstel van het col lege deze brug voor ver keer in twee richtingen open te stellen op niet al te veel verzet vanuit de raad zal hoeven te reke- -nen. Bat wil overigens nog niet zeg gen dat de verschillende woord voerders maar klakkeloos in stemden met de beweegredenen van het college de reconstructie van de Valkbrug opnieuw aan de orde te stellen. Zoals bekend vergadert de raad dit jaar voor de tweede maal over het open stellen van deze brug over de Rijnsburgersingel in twee rich tingen. In januari werden ook al avondvullende debatten aan een soortgelijk voorstel gewijd. Toen ging het om een koppeling van deze reconstructie aan de afsluiting van de Breestraat voor autoverkeer. Een koppe ling die vurig werd bepleit door de Stichting Leidse Binnenstad, maar die toen strandde op een linkse raadsmeerderheid. De motivering die het college nu zelf geeft aan het voorstel als nog tot het openstellen in twee richtingen van deze brug over te gaan ligt in de openstelling van de Gooimeerlaan in de Me renwijk. Daardoor zou een ex tra grote verkeersdruk ontstaan op de wijken Noord en de Kool Om te voorkomen dat de Meren- wijkers zich door deze wijken richting stad gaan spoeden zou den verkeersmaatregelen ter be perking van dit verkeer nodig zijn en zou de auto via Willem de Zwijgerlaan, Oegstgeester- weg, Molen de Valk en Lammer markt de cityring opgeleid moe ten worden. Smoes Verscheidene woordvoerders zagen deze motivering van het college gisteren niet zo zitten. SGP/GPV-woordvoerder Van der Mey was wel het felst in zijn bewoordingen toen hij de motivering kenmerkte als „een doorzichtige smoes, die een be ledigende onderschatting is van de intelligentie van de Leidse moest zijn. Zij verklaarde zich als enige gisteren vierkant tegen het voorstel. Zijlpoort Molen De Valk met onderin de Valkbrug bevolking." Van der Mey herin nerde er aan dat het college ook in januari van dit jaar al wist dat de Merenwijk er was en dat deze in de onlangs geopende Gooimeerlaan een tweede ont sluiting zou krijgen. Ook Kuijers (WD) zinspeelde hierop en vroeg zich af of de verkeersdruk na de openstelling van deze weg nu werkelijk wel zoveel was toegenomen. Overi gens stelde het WD-raadslid evenals zijn college Van der (Luchtfoto Frans Rombout.) Mey geen verkeerstechnische sen in de binnenstad. Zijn PSP- problemen te hebben met tweer- collega mevrouw Passchier dik- ichtingverkeer op de Valkbrug. te de tirade over de inspraak Wel hekelde hij de inspraak en nog wat aan door deze het stem- zette hij vraagtekens bij de toe- pel „papieren" mee te geven en name van de verkeersdruk op het college toe te roepen dat het de Hooigracht en andere plaat- daar nu maar eens mee uit CDA-woordvoerder Van Zijp noemde daarentegen het voor stel „redelijk goed". Wel be speurde hij het gevaar van een toename van het verkeer dat de binnenstad via de Zijlpoort zal willen gaan verlaten, nu het aantal banen stad-uit aan de noordelijke kant van de binnen stad met twee zal worden ver minderd: één baan zal worden opgeofferd voor het verkeer dat via de Valkbrug de stad in wil en daarnaast zal de Warmonder- brug, die in bijzonder slechte staat verkeert en waarvan de restauratie te duur is, voor het autoverkeer worden afgesloten. Daarmee vervalt de veel ge bruikte route voor het autover keer over de Nieuwe en Korte Mare en de Haarlemmerweg naar en van de Merenwijk. In dit verband haalde Van Zijp de mogelijkheid aan de brug over de Oude Herengracht aan het einde van de Langegracht weer voor twee richtingen open te stellen, opdat ook langs deze weg een deel van het binnen- stadsverkeer zou kunnen wor den afgewerkt PPR-woordvoerder Beijen kwam met de suggestie de 2e Binnenvestgracht voor autover keer af te sluiten of in elk geval de rijrichting om te draaien, zodat voorkomen zou kunnen worden dat deze straat deel uit gaat maken van een sluiproute om het knooppunt bij de molen te mijden. Beijen kwam met een door de PvdA gesteunde motie hiernaar een onderzoek in te stellen. Over twee weken zullen de debatten over de reconstruc ties rond de Molen, waarin ook de herinrichting van de Molen- werf tot een groenvoorziening en het omleiden van het verkeer aan de andere kant van de mo len zijn opgenomen, worden voortgezet. Honderd nieuwe jeugdleden Voetbalvereniging Docos heeft dit weekeinde Arjan Verboon in het zonnetje gezet. Hij is als het honderdste nieuwe lid ingeschreven bij de Morsklub, sinds 1-8-77. Uit handen van jeugdvoorzitter Frans Broeders ontving hij een kadobon en een vaantje. De 7-jarige Arjan, die uitkomt in de E junioren van Docos, heeft zijn eerste wedstrijd inmiddels achter de rug. De heer Broeders wensten hem nog een plezierige tijd met de voetbalsport Baarmoederhalskankeronderzoek De dames, die de afgelopen maanden een oproep hebben gekregen voor een baarmoederhalskankeronderzoek, maar daar geen gehoor aan hebben gegeven, kunnen zich donder dag I december alsnog laten onderzoeken. Het onderzoek steam is die dag tussen negen en twaalf in het Academisch Ziekenhuis, gebouw 5 op de derde etage om de dames alsnog te onderzoeken. De Proutist Universal, de culturele organisatie die een nieu we sociaal economische theorie uitdraagt, houdt morgen een lezing in het Academiegebouw van de Leidse Universiteit, Rapenburg 73. De president van de organisatie, de heer Ac. Tadohavananda uit India zal over de theorie spreken. Behal ve in Leiden worden lezingen gehouden op de katholieke hogeschool in Tilburg en de universiteit in Nijmegen. De lezing begint om acht uur. Kanarietentoonstelling De Eerste Leidsche Vereeeniging van Kanarieliefhebbers en Vogelbescherming „De Zanger" houdt vrijdag 2, zaterdag 3 december en zondag 4 december in het voormalig marine complex aan het Noordeinde een kanarietentoonstelling. Vier keurmeesters zullen de kanaries en de Australische prachtvinken, die worden geshowd, keuren. Juridisch centrum De faculteit der rechtsgeleerdheid neemt woensdag 7 decem ber het tweede Juridisch Studiecentrum in gebruik. Het centrum is ingericht in het pand Hugo de Grootstraat 32. De openingsplechtigheid heeft plaats in collegezaal b en het gebouw Hugo de Grootstraat 27 om half vier, waarna de mogelijkheid bestaat een rondgang door het nieuwe centrum temaken. Rijksdaalderconcert De mezzo-sopraan Anja van Wijk en de pianist 'fhom Bollen geven morgen een concert in de Kapelzaal van het K O-gebouw aan de Oude Vest. Het concert begint om kwart over acht. De toegangsprijs is f2,50. Hieraan dankt het concert zijn naam van Rijksdaalder concert". De twee musici voeren werken van Grieg, Schumann, Pfitzner, Roussel, Fauré en Kavel uit. Anja van Wijk volgde vele meester-cursussen bij onder anderen Hans Hotter en Erik Werba. Zij treedt veel in Duitsland op. Thom Bollen kreeg de Jac. Vonkprijs toegekend. Hij studeerde bij de beroemde pianist Eduardo del Puejo in Rome. Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en 'verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren .waar men u met goede raad en snelle service steeds S:L,ml van dienst is. 'LEIDSE SPAARBANK P,rtlgc piepkleine pikzwarte pilletjes. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN In het kader van het verkeerscirculatie plan dat voor Lelden in de maak is zal de financiële en ruimtelijke mogelijkheid onderzocht gaan worden van een parkeerdek tussen Stationsplein en Morssin gel. Een CDA-voorstel van deze strekking is gister avond door de gemeenteraad aangenomen. Slechts twee leden stemden tegen: mevrouw Passchier (PSP) en de heer Mentrij (PvdA). Twee weken geleden werd een soortgelijk voorstel ook al in de raad in stemming gebracht Toen was de stemmenverhouding 18-18, zodat gisteravond op nieuw de wens van het CDA de mogelijkheid van een parkeerdek te onderzoeken aan de orde kwam. Zoals bekend is deze wens ingegeven door het feit dat er nu al een enorme parkeerdruk is op de omgeving van de flats aan het Stationsplein, waar naast bewoners ook treinreizigers en universitair personeel de auto plegen te parkeren. Wanneer aan de Morssingel dan nog eens zo'n 125 premiekoopflats worden opgetrokken en daarnaast kantoorruimte wordt gebouwd zal deze parkeerdruk alleen nog maar toenemen, zo redeneerden CDA, WD en SGP/GPV. Vandaar hun verzoek een studie naar de mogelijkheid van een parkeerdek uit te voeren, zonder dat dit de prijs van de premiekoopflats duurder zou maken. Twee weken geleden wees links dit voorstel van de hand. Zoals immer stelde men zich op het standpunt dat geparkeerde auto's het leefmilieu niet verbeteren en dus mocht er op het bestaande parkeerterrein zeer zeker geen tweede laag gelegd worden. Zelfs de mogelijkheid wilde men ter linker zijde niet onder zocht zien. yaard. Voor het college was er das ook weinig reden uitvoering van het dek, bijvoorbeeld door het minis te- mg van de PSP, ook voor het bestemmingsplan vóór tot verzet: het zou slechts uitmonden in een neder- rie van verkeer en waterstaat en de Nederlandse de Morssingel laag. Wethouder Verboom, die een door een longont- spoorwegen. Wethouder Verboom liet zich echter een steking gevelde wethouder Waal (verkeer) verving, dergelijke uitspraak niet ontlokken. Evenals zijn Pv- Ook over een ander CDA-voorstel dat betrekking nam het CDA-voorstel tot een onderzoek dan ook dA-fractiegenoot Duivesteijn wees hij slechts op het heeft op de parkeersituatie in Leiden, moest gisteren over. Hij wees er echter nadrukkelijk op dat het feit dat een onderzoek naar de mogelijkheid nog voor de tweede maal gestemd worden. Uit het miljoe- houden van een onderzoek naar de mogelijkheid nog geenszins een uitspraak is over de wenselijkheid, en nenfonds voor bovenwijkse voorzieningen wilde de geen uitspraak impliceerde over de wenselijkheid dat dit laatste een zaak is die pas aan de orde kan CDA-fractie een bedrag van een miljoen bestemd zien van een dergelijk parkeerdek. komen als het onderzoek is afgerond. Overigens liet voor parkeerfonds waaruit bijgesprongen zou rr>A Pn wn uriMon van m0iunl,j0r moor Verboom ook duidelijk doorschemeren dat de bereid- kunnen worden in de exploitatie van toekomstige ^bben Ma "5 ha'd me, parkeergarages in Uiden. Ook. over dit voorsS Gisteren echter ging de PPR bet eerst door de bocht schorstagen over en weer, waarin het WD-rèadshd °Hnd?™K ,een gr00t,dee' was ""gegeven stómmfn: 'f8" Woordvoerder Beijen wees er op dat het CDA-voor- Wessels rich met grappen en grollen ontpopte als een d°?rhda S. ZT' S^tadï fracfes teelden toen opnieuw vast aan hun stel ingediend door drs. Bleijle. dit keer echter de waar vermaak voor niet aan het beraad deelnemende. ^schonden mag WOrden aange" knnn,iin» -»«- K-o a.-oa—^ch vervelende raadsleden vroee de liberaal Kuiiers de raad te Twee weken geleden stemden wend voor parkeervoorzieningen. aan de wethouder of dS tireidmu Sta de de oppositiepartijen samen met de PSP tegen het Aanvankelijk zag het er gisteren naar uit dat de aan ae weuiouaer 01 aeze ook oereia zou zijn ae kuictnmminncninn iinire j<at#»mms»n nnnionui snnhon risu. n« /-<dkt j koppeling legde naar het verkeerscirculatieplan, zo dat de inspraak met meer waarborgen zou rijn omkleed. Ook de financiële consequenties waren dit keer naar het oordeel van Beijen duidelijker in de motie opgenomen. Met de steun van de radikalen zou het CDA-voorstel, dat ook al de instemming had van WD en SGP/GPV ongetwijfeld worden aan- bestemmingsplan, nadat links toen eerst het door het stemmen opnieuw zouden staken. De CPN verander- □arkeerdek in procedure te brencen als het toecezec- CDA gevraagde onderzoek had afgewezen. Zover de echter radikaal van mening. Twee weken geleden de onderzoek ook werkelijk oo\lle ounten Dositief kwam het gisteren met. Na het overnemen van de stemde communist Hoeven nog voor het CDA-voor- zou tatvSen Dam-bii wordt dam onder^neer eedacht motie tot onderzoek over te gaan en ook de stel, maar gisteren verklaarde hij zich overigens aan de moeeliikheden van financiële steun bit de mogelijkheid van een parkeerdek in het bestemmtags- ronder nadere uitleg, tegen het voorstel, waardoor het aan de mogelijkheden van financiële steun bg de plan op te nemen, stemde de hele raad, met uitzonder- met 19 tegen 17 stemmen werd verworpen. nodige stappen te nemen om de bouw van

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3