Val na 77 ronden maakt eind aan wereldrecordpoging Vuurgevecht tussen Kortsjnoj en Spasski Cor van der Hart weer bezig met zijn lust en zijn leven Lichtpunten in N-klasse Zuidhollandse bokswedstrijd RIEN DE ROON: SCHAATSER IN DE NACHT Geen zwerver AZ'67 TEST ZUIDAFRIKANEN Tips voor Nootdorp Verontwaardiging over inspraak reorganisatie sociaal- culturele sector SPORT/GEWEST leidse Courant dinsdag 29 november 1977 PAGINA 11 377 DEN HAAG Rien de Roon beeft vannacht een aanval gedaan op het werelduurrecord schaatsen van Jan Roelof Kruithof. Drie minuten over half één begon de 36-jarige rijder uit Oud Beijerland op „De Uithof voor een hondertal supporters aan zijn poging Hij kon het wereldrecord, mede door dat hij twee keer kwam te vallen, niet breken. Het record staat op 36 kilometer en 971 meter cn is op f3 februari in Inzeil door Kruithof gevestigd. Rien de Roon kwam tot 36 kilometer, 57 meter en 87 cm. Dat was wel een record op Nederlands ijs, dat op naam stond van Johan Wardenier, gevestigd op 25 februari 1973 te Heerenveen met 35 kilometer, 392 meter en 80 cm. Het was de eerste poging van Rien de Roon In zijn schaatsloopbaan. Rien de Roon, die zaterdag derde was geworden in een Marathon in Eindhoven en zondag een zeer sterke 5000 meter reed tijdens het driebanentoernooi op „De Uithof, nam, gistermiddag de beslissing om in de nacht een aanval op het werelir-60011 te «loei. Lang heeft het er naar uit gezien dat De Roon in zijn poging zou slagen. Halverwege had hij een voor sprong van 600 meter en lag hij voor op het schema van Kruithof. Daarna kwam de wind wat meer op en was het gedaan met de ideale schaatsomstandighe- den die er bij de start waren Na 77 van de ruim 90 ronden die De Roon onder zijn schaatsen door liet gaan, viel hij in de bocht Wij liet voor die ronde 58,1 afdrukken, terwijl hij een ij;middelde moest rijden van 38.9. Toen kon Rien de Roon het wereldrecord definitief vergeten. Enkele seconden voor het eind viel hij voor de tweede keer, juist op het moment dat hij zijn 91ste ronde was ingegaan. Goed moment Rlen de Roon: Er zijn momenten dat je niets meer ziet en het je ook helemaal niets meer kan schelen. Maar dan hoor je de mensen langs de kant en ga je maar weer door. Jammer dat de wind opkwam. Maar ik ben er vast van overtuigd dat bet wereldre cord op Nederlands ijs te breken is. De ijsmeesters hebben er alles aan gedaan. Ik wacht een goed moment af en dan ga ik het toch weer proberen. Misschien dan 's morgens om zes uur". Rien de Roon heeft ook een aanbieding gekregen om in het Noorse Savallen een poging te wagen. „Dat doe ik alleen als het op Nederlands ijs niet lukt Dan probeer ik het daar in maart" Een tweede poging van Rien de Roon zal echter wel snel volgen, omdat hij op het ogenblik in grote vorm is. Na de wedstrijd dankte Rien de Roon de gemeentelij ke landmeter, juryledenen de toeschouwers. Slot woord: „Als er enkele duizenden toeschouwers waren geweest was het misschien wel geluk". ARTHUR VAN RIJSWIJK Rien de Roon: bijna een kilometer te weinig. ALKMAAR Cor van der Hart is als speler en trainer geen zwerver ge weest. In 27 jaar actief voetbal had hij slechts drie clubs, in 12 jaar trai nerschap vier en in beide hoedanigheden kwam hij met de KNVB en het Ne derlands elftal in con tact. Van der Hart speelde elf aar bij Ajax, vier jaar Jij Lille in Frankrijk en twaalf jaar bij Fortuna '54. Als 38-jarige stopte hij als actief speler en werd trainer bij achter eenvolgens Holland Sport (vijf jaar), AZ (twee jaar), de KNVB (een jaar), Standard Luik (twee jaar) Fortuna SC (een jaar) en weer AZ. SPELERSGROEP AZ'67 REAGEERDE POSITIEF ■BBKmt/ BBBHBraaammEBBD JoBOBOBaEBBBi ALKMAAR Moe, maar voldaan, stapte dig is dat Je verliest er je zelfvertrouwen Het was niet de enige concessie die Van der Cor van der Hart (49) gistermiddag even na door. Weliswaar heb ik geprobeerd in die Hart moest doen voordat in Alkmaar ja" vier uur van het veld van AZ'67. „Heerlijk periode zoveel mogelijk met voetbal bezig werd gezegd. Van der Hart eerlijk: „Ik lustte om weer eens met echte profs aa» bet werk te zijn, maar dat echte wedstrijdgebeuren graag een borreltje, wel eens meer dan goed te zijn," klonk het tussen twee diepe xuch- mis je toch. Demonstraties geven en voor voor me was. Ik kan moeilijk beoordelen in ten door. „Geloof me, het Is verschrikkelijk jezelf trainen is allemaal leuk en aardig, hoeverre dat mijn loopbaan geschaad heeft, om werkloos te zijn. Zeker voor mij. Ik ben maar er gaat als „voetbalidioot" niets boven maar ook voor mij werd steeds duidelijker daar veel te actief voor. Ik ben geen mens die spanning van de wedstrijd. Wanneer je dat ik verkeerd zat Daarom heb ik AZ zelf die 's ochtends om tien uur uit sljn bed kan daaraan gewend bent, ga je kapot als je dat voorgesteld om er via een kleine medische Cor van der Hart weer in zijn element. Doelman Meskovic moest er gisteren al roUeo vervolgens de hele dag maar wat ineens moet missen." aan geloven met een fikse training F0?? u ft mort let» om handen hebbes, en du bet liefst Is de voetballerij, I"W dtsrom deed Cor vender Hert concea- hebben in alcohoL En in dat jaar ra) want dat is nu mijn lust en mijn °e, f* *5® ik moeten bewijzen dat Van der Hart als leven." 1811 *oen publiekelijk op soek trainer-coach ten onrechte een half jaar aan Vu der Hart: Jij Fortuna. war üc ui*ek* ^SS^SSSST ALKMAAR AZ is gisteren begonnen met nodig, een goede linksbuiten misschien weL het testen van twee voetballers, afkomstig Bailey heeft geweldige reflexen. Huson zul- ken. Vijftienhonderd toeschouwers en be perkt spelersmateriaal frustreerden me. toekomst „Wij zullen ons meer en meer op Daarom heb ik zelf ontslag genomen, in het jonge spelers gaan richten. Dat wij proberen achterhoofd de wetenschap dat er wel weer Van der Hart krijgt die kans bij AZ. Een uit Zuid-Afrika. Het sljn doelman Gery len wij mogelijk, wanneer hij goed genoeg Cruijff voor het volgende seizoen voor ze- een andere club zou komen die met mij in Bailey en linksbuiten David Huson, die blijkt, woensdagavond in de vriendschappe- ventien thuiswedstrijden te contracteren, is zee zou willen gaan." Dat bleek echter een belden nog de Engelse nationaliteit bezit- lijke wedstrijd bij FC Groningen opstellen", daarmee niet in strijd en bovendien in over- misrekening Hii moest zes maanden warh- „Ecn doelman", zei manager Hans Kraay, Volgens Kraay past een zuiniger beleid op „hebben we op dit moment eigenlijk niet de' transfermarkt in de plannen voor de strijd en bovendien in over- misrekening. Hij moest zes maanden wach- eenstemming met een ander deel van onze tea filosofie. Wij vinden dat je het publiek wat moet biedea Dat hebben wij twee jaar geleden ook met Van Hanegem gedaan". (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tips voor de tien draverijen die woensdag middag op de draversbaan van Nootdorp worden gehoudea De eerste start is om half drie. GRAAUWPRUS: Prelude, Peti te Gerda en Palm Brach. KOEWACHTPRUS (eerste af deling): Peggy Sue, Pascal Kid en Prairie Girl. LAMSWAARDEPRIJS: Ofarim, Nancy Hagheweyde de Okeja. AXELPRLJS: Paulien Laren, Pedro Lebejos en Petra MendeL WESTDORPEPRUS: Only You, Merciful en Ons T. ST. ANDRIESPRUS: Martin Tefka, Komba en Old Timer. TERHOLEPRUS (eerste afde ling): Manderino H, Naron Bui tenzorg en Kora Marijke. LEIDEN Ruim tien para-gemeentelijke in stellingen hebben hun verontwaardiging uitge sproken over de in spraakprocedure, die is voorgesteld voor de be sluitvorming over de reorganisatie van de so ciaal-culturele sector. De instellingen menen, dat een zinnige mening- en besluitvorming onmoge lijk wordt gemaakt "De le procedure is het zo veelste voorbeeld van ge forceerd beleid, waarbij de betrokkenen aan de basis worden gepas seerd". De instellingen, waartoe on der meer de LJA, en de bond van speeltuinvereni gingen behoren, doelen met hun klacht op het feit dat het voorlopig rapport over de geplande reorganisatie hun eerst 26 november be reikte, terwijl er vanavond al een hoorzitting over wordt gehoudea "Drie da gen is te kort voor beraad in eigen kring", meent men. De instellingen verzoeken dan ook de procedure dus danig te wijzigea zodat er tenminste twee maanden de tijd is voor intern overleg. Jeugdleden Avanti in achtkamp BAZERSWOUDE Elf jeugd leden van de Hazerswoudse ta feltennisvereniging Avanti heb ben zich geplaatst voor de jeug- dachtkampea Deze halve fina les, waarin derhalve 's lands iterkste zestien spelers en speelsters uit diverse catego rieën uitkomen, vinden op 22 Januari 1978 plaats in Den Bo sch. Ronald Rijsdorp klasseerde zich bij de jongens-junioren. Of hij In Den Bosch van de partij zal zijn, is twijfelachtig, omdat de Jonge Waddinxvener zich al eer der heeft geplaatst voor de fina le van het senioren-wintercir- cuit, die op 21 en 22 januari in Huizen wordt gehouden. Peter de Groot en John van Strien zijn trouwens ook halvefinalist Robert de Groot is aan slag bij de j ongenspupillea Betty de Groot, Gudy van Grie thuizen, Annet van de Spek en Monique Kooter hopen in de Brabantse hoofdstad een finale- plek te veroveren bij de meisjes- aspirantea Ada Verheul speelt bij de pupillen en Ellen Bakker (dochter van trainer Gerard) en Paulien van Griethuizen bij de welpen. „Bij veel clubs heb ik op de nominatie gestaan," zegt Van der Hart „Maar op het laatste moment sprong het steeds af. Ellen- Van der Hart: „Als speler, noch als trainer ander AZ dan de club waar hij in 1973 heb ik ooit zelf contact gezocht Ik stelde opstapte omdat de KNVB de Alkmaarse me op het standpunt dat de clubs toenade- clubleiding verzocht hem af te staan aan ring moesten zoeken. Daar ben ik nu van bet Nederlands elftaL afgeweken. Ik wil niet ontkennen dat ik zelf Van der Hart: „De club is professioneler het eerste contact gelegd heb met AZ. Met gewordea Dat past ook in de visie van de Cees en Klaas Molenaar om precies te zijn. Molenaars. Vandaag heb ik echter opnieuw Het kostte me wel moeite om mezelf aan mogen ervaren dat de sfeer nog altijd erg te prijzen, maar in Maastricht ging ik dood belangrijk is in Alkmaar. Wat dat betreft u.« bK.u zonder het voetballea" BELGRADO In de vierde partij van de finale van het kandidatentoernooi schaken heeft oud- wereldkampioen Boris Spasski zich enigszins her steld van zijn zwakke start. Hij dwong Viktor Kortsjnoj in een uiterst gecompliceerde partij tot behoedzaam manoeuvreren. Daarbij sloeg hij op de 32ste zet een remise-aanbod van zijn tegenstan der af, maar moest twee zetten later toch in een puntendeiing berusten. Toen Kortsjnoj voor de lange rochade koos en Spasski in antwoord daarop met de korte rochade de witte koning in de andere hoek posteerde. Kortsjnoj lanceerde met de van hem gebruikelijke agressie een koningsaanval, waar hij een paard in stak in ruil voor twee pionnen. Spasski kwam onder grote druk te staan. Hij gaf materiaal op en voorkwam dat de zwarte aanval zou doorslaan. Met eeuwig schaak ontnam hij tenslotte alle ge vaar aan Kortsjnojs aanval. De duizend toeschouwers in Belgrado gaven beide grootmeesters een staande ovatie. Kortsjnoj heeft door winst in de tweede en derde partij een voorsprong van 3—1. In de Joegoslavische hoofd- aDassKi stad was men opgetogen over de hoge kwaliteit Zwart-Kortsjnoj van de vierde partij. „Het was een vuurgevecht 1. e2-e4 e7-e6; 2. d2-d4 d7-d5; 3. Pbl-c3 L fB-b4; tussen twee gelijkwaardige scherpschutters", zo 4- e4—e5 c7—c5; 5. a2—a3 Lb4xc3t; 6. b2xc3 Pg8-e7; 7. beschrerf een Joegoslavische grootmeester het Door met e4 te openen, stuurde Spasski aan op een herhaling van de voor hem zo dramatisch verlopen tweede partij, met dit verschil dat hij ditmaal op de zevende zet niet met de dame op avontuur ging, maar koos voor een positionele opbouw. De complicaties waren er niet minder om. 10. Lfle2 f7—f6; 11. c3-c4 Da5-c7; 12. e5xf6 g7xf6; 13. c4xd5 Pe7xd5; 14. c2-c3 0-0-0; 15. 0-0 Th8—g8; 16 Tflel e6—«5; 17. cJ-c4 Ld7-h3; 18. Le2-fl Pd5—b6; 19. d4-d5 Pb6xc4; ZO. d5xc6 Dd7xc6; 21. *2-g3 Lh3xfl; 22. Telxfl e5-e4; 23. Ddl-b3 Dc6-d3; 24. Tal—cl Pc4xd2; 25. Pf3xd2 Dd5xd2; 26. Tclxc5t Kc6-b8: 27. Tfl—bl Tg8g7; 28. Tc5-b5 Td8-d7; 29. Db3-e« e4e3; 30. f2xe3 Tg7-e7; 31. De6-g8t Td7-d8; 32. Dg8—b3 Td8—d7; 33. De6-g8t Td7-d8;34. Dg8-b3 Remise op voorstel van Kortsjnoj. is er gelukkig weinig veranderd. Het klinkt misschien een tikkeltje goed koop, maar ik meen het wan neer ik zeg dat het vandaag net leek of dat ik nooit uit Alkmaar ben weggeweest" Van der Hart zal de volledige bevoegdheid krijgen op het technisch en tactisch vlak. Manager Hans Kraay: „En dat is geen praatje. Ook Notermans had die bevoegdheid, maar bij hem kwam het er helaas niet uit Het is beslist de opzet dat Van der Hart de volledige ver antwoordelijkheid draagt De ga me aan andere taken wijden, aan de scouting, de contractbe sprekingen en aan tal van ande re typische managerfacetten-" Ook de spelers die in het verle den al met hem gewerkt heb- ben. Hans Kraay: „Juist die groep heeft de doorslag gegevea Wij hebben Kist Vonk, Vooys en Nygaard vorige week gevraagd wat zij van Van der Hart dach ten. Stuk voor stuk reageerden zij positief. Voor ons heeft dat de doorslag gegevea Wij zijn dan ook erg blij met hem, want we zijn ervan overtuigd dat we iemand hebben gehaald die zijn vak tot in de puntjes verstaat" Spasski lijkt zich te hebben hersteld. ROB HARTOG DEN HAAG De klasse met de meeste inschrijvingen is die van de nieuwelin gen. Tientallen jonge pugilisten willen proberen succes te bereiken in de Zuid hollandse bokskampioc^jchappen, waarvan gisteravond in „Amicitia" te Den Haag het tweede bedrijf van de lintworm aan N-partijen werd opge voerd. In de grauwe massa die de begin selen niet beheerst viel toch een aantal lichtpunten waar te nemen. Daartoe behoorde de B-junior in het bantamge- wicht Fred van Santen die na een prestatiepartij tegen Lustig (ABOV, Amsterdam) waardig werd bevonden tot kampioen te worden gekroond. Het pittige boksertje van „Hoogenband" toonde de basis van een behoorlijke techniek te bezitten en stootkrachtig. Te krachtig voor de Amsterdammer die heel wat moest incasseren, wat niet bepaald bevorderlijk is, op zo jeugdige leeftijd, voor de gezondheid. In het zwaarweltergewicht N-klasse werden de kwartfinales gebokst, waarin twee van de acht zich ontpopten als potentiele finalisten: Van Gel der (Kristalija Den Haag) en Bravenboer van de op deze avond sterk vertegenwoordigde Rotter damse vereniging Crooswijk. Van Gelder ontmoet te Erdem (Hoogenband, Den Haag) die in de tweede ronde tweemaal acht tellen kreeg en der halve verliezer was. Van Gelder stootte zuiverder en met meer controle. Bravenboer (Crooswijk) en Weerden (Oorschot, Rotterdam) boksten een van de beste partijen en het was jammer dat een van de twee moest worden uitgeschakeld. Bravenboer bleef de sterke Weerden goed uit handen en liet hem veelal missers producerea In de derde rond probeerde Weerden de winst te forceren maar hij had al twee ronden verloren, zodat hij de partij niet meer kon redden. De Koning (Kristalija die Laterveer van Oorschot versloeg) noch Koedam van Bouwlust die won door opgave in de tweede ronde van Van Waas (Gouda) mogen zich in deze klasse tot de kanshebbers rekenen. Een verademing in het veelal ontmoedigend zwakke boksen was Pelsbonrg (Bouhuizen, Som- melsdijk) in het middengewicht waarin eveneens de kwartfinales werden gebokst Een sterk en zuiver stotend talent dat meer kan dan alleen rechtuit stotea Met series en droge stoten gaf hij Bakker (Bouwlust, Dordrecht) een enorm pak slaag dat in de tweede ronde werd gestaakt door het werpen van de handdoek. Hem wacht op de weg naar de finale en ook daarin geen concurrentie die hem van de titel af kan houdea Ook niet van Brence (Gouda) die welis waar met k.o. in de derde ronde won van Van B er kei (Verkade) maar die deed dan ook niets anders dan achteruit lopen. In de C-klasse werden twee partijen gebokst, waarvan die in het wel tergewicht een eindstrijd was. Veenstra (Kristalijn) trad agressief de rom melig en veel overtredingen makende Tel (Croos wijk) tegemoet die pas in de derde ronde volledig los kwam en zich toen uitgesproken de beste toonde, zoals hij kampioen werd. Zw&arwelter Sloof (Crooswijk) la na de winst in de halve finale op Alleblas (Westland) op weg naar de titel. Sloof bokste gevarieerd hij was de enige van de gehele avond die ook de opstoot op zijn reper toire heeft, maar „trekt" te weinig aan zijn stoten zodat de volle kracht eraan wordt ontnomen. Niettemin zal hij uiterst moeilijk te stuiten zijn in de finale die wordt betwist op 12 december, de eerstvolgende avond van de Zuidhollandse titelstrijd, weer in „Amicitia". Overige uitslagen: junioren C-klasse lichtgewicht halve finales: Pin ar (Bouwlust) w.o.p. van Thijssen (Crooswijk), Heppener (Hoogenband) w.o.p. van Kriesen (Crooswijk); N-klasse lichtgewicht halve finale: Boerman (Crooswijk) w.ap. van Kleijn (Huizenaar); midden- gewicht Batenburg (Crooswijk) w.o.p. van Dorst (Nicolaas, Rijswijk), Peppel (Oorschot) w.o.p. van Westerlaken (Crooswijk). HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11