Nederlandse fanclubs gaan zich op het ijs tot federatie bundelen Ambachtshuis in Voorschoten: rijk verleden weer zorgelijk heden SASCHA HEEFT GEEN MOEITE MET NIVEAU-VERSCHILLEN LEIDEN ÉÉN DAG IN TEKEN NATIONAAL FANCLUBWEZEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tégen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. STAD/GEWESTleidse courantzaterdag 26 november 1977 pagina 5 zal enige tijd Avro's Toppop regeren en in de ijshal van Ton Menken aan de Vondellaan wordt er helemaal een toestand van gemaakt, waarbij duizend tot vijf tienhonderd jeugdige enthousiastelingen ver wacht worden. Idolen- dag in Leiden. Een scha re van half- en afgoden komt bewondering en verering afdwingen en hun semi-religieuze ge meenschap van aanhan gers en aanhangsters ligt aan hun voeten. Ik beperk me maar even tot de happening die bij Ton Menken zich aan het aftekenen is. Vóór het middaguur is het pendelen geblazen met een bus tussen het Leidse hoofd station en de ijshal. Opschrift bus: Leiden één dag fanclub- stad. Naam van de bijeenkom st: Landelijke Fanclubdag. Doel (van het popblad Muziek Parade, dat in Leiden wordt gebakken en uitgegeven): op richting van de „Dutch Fan club Federation". Ik sprak daarover met een Leidenaar die met autoriteit op dit gebied kan spreken en om wie je niet heen kunt (daarbij moest ik even denken aan het „spreken in tongen" van de Pinksterge meente, mijn zegsman spreekt namelijk doorgaans in slagzin nen): Cees Mentink, joviaal en gul van gebaar en tot elke gewenste en ongewenste infor matie bereid. „Waarom, beste Cees, is Lei den één dag Fanclubstad?" Antwoord: „Wel, mijn brave Pieters, omdat Muziek Parade dit grootse (mag ik toch wel zeggen, hè?) initiatief hiertoe heeft genomea Moet je nou eens goed luisteren: in ons dierbare landje liggen rond de 400 fanclubs op de pop-mat. Dat is een gekrioel bij het leven. Van Shirley Bassey tot André van Duin - nee, dat is geen pop, maar hij verzamelt wel verering - en dan heb je nog het „oudje" Adamo met een immer levende fanclub en Har van Fulpen, een ex-Leide- naar die één van de oudste fanclubs van ons land groen achter zich heeft staan. Het heeft iets in zich van „door de eeuwen trouw". Ook is het zo, dat een fanclub vaak in een onbezonnen ogenblik is opge richt en om de haverklap even onbezonnen verdwijnt Als op rechte en hongerende fan be taal je een tientje en je hoort nooit meer wat. Dat komt voor." Zoiets keurt Mentink met ver ontwaardiging af. Dat kun je als tintelende fanclub niet ma ken. „Een fatsoenlijk fanclub blad, foto's van je ster, infor matie over je ster, de kleur van zijn of haar ogen en haar. Dat mag je toch wel verwach ten voor je geld en toewijding, dacht ik zo. Overigens, heb je weieens van Bata Illic ge hoord? Nee? Ik ook niet. Maar hij staat hier te boek, bij die 400 clubs. Een Duitse teevee jongen, wie hij ook moge zijn. Het wil zeggen, dat hij mensen in Nederland om zich heen houdt om zijn image levendig te houden en te versterken. Het is een beetje gek, maar goed. Misschien begrijp je nu een beetje, waarom die aanzet tot een Dutch Fanclub Federa tion (zoiets moet nu eenmaal in het Engels vanwege het al gemeen „geloof, zoals de kerk zich eens van het Latijn be diende) is gegeven". Als een „aangepaste" doop leerling heb ik me laten inlich ten over de verschillende arti kelen van het pop-geloof. Het is een gezindte met statuten, met doelstellingen. Daaruit leer ik, dat de aanstaamde fe deratie bedoeld is om „het Ne derlandse 1 fanclubwezen ge zond te maken". Het centrum is gevestigd in Hengelo (Ov.). „Eenieders godsdienstige over tuigingen staatkundige opvat ting dient te worden geëerbie digd". Voor het overige orden telijke en zakelijke artikelen. Zowat het enige wat de aange sloten horige fanclubs niet hoeven te doen is het afleggen van de gelofte tot armoe en zuiverheid. Voor de rest zijn ze net zo gebonden als gecontrac teerde professionele voetbal lers. Ter zake: definitieve bunde ling der clubs is zondag de leus. Daartoe komt de horde pop-verheeriijkers op het ijs bijeen en, naar Muziek Parade hoopt en vertrouwt, zal men in de piste beslagen ten ijs ko men, „want", aldus Cees Men tink, „iedereen neemt z'n schaatsen mee voor het feest dat gebouwd gaat worden: MP's Drive in Disco verzorgt de muziek". Na de oprichtings vergadering, die huivering wekkend belooft te zullen wor den, wordt een drankje ver schaft en gaat het de ijsbaan op. Daar zal men zelf kunnen schaatsen of de ijshockeywed- strijd ZEN-Catapult geestdrif tig begeleiden. Vervolgens barst een Artiesten-Gala los, gepresenteerd door bekende Hilversumse disc-jockey's. Deelnemenden o.a. ZEN, Cata pult, Getty, Albert West, Ben Steneker, Margriet Markerink en ga zo maar door. Tijdens dit gala - ik volg het programma maar rustig - wordt bekend gemaakt wie Ere-lid van DFF wordt. Dat is dan een „bekende Nederlan der", die zich voor het fan clubwezen positief heeft inge zet. Ik heb me laten wijsma ken, dat deze figuur elke zater dagmiddag over Hilversum Hl te beluisteren valt. Wie zou dat nou kunnen wezen? De figuur krijgt een wisselbokaal. De tweede bokaal, eveneens wis selend van karakter, is be stemd voor de „Fanclub of the Year" (1978). Fraaie bokalen en jaarlijks beschikbaar ge steld door Muziek Parade. Als ik Mentink mag geloven, zul len talrijke Nederlandse ar tiesten de bijeenkomst op het ijs - al dan niet een scheve schaats rijdend - opluisteren met hun aanwezigheid. Half zes is het „slotje maken". Formidabele plannen in DFF- verband: volgend jaar - ook bij Ton Menken - een nachte lijke ruilmarkt, waarop alle fanclubs (binnen één bezoldig de discipline verenigd) hun ei gen stand zullen krijgen. En in augustus verwacht men een nieuwe landelijke Fanclubdag naar Amerikaans voorbeeld, dat wil o.a. zeggen: met alle betrokken artiesten erbij. Voorlopig zullen de verwach tingsvolle fanclubs het moeten doen met het spektakel van zondag. Als alles naar over koepelende wens gaat, zullen om en nabij 25.000 vurige fan clubleden van verschillend pluimage straks hun aller be langen en die van hun eigen sterren behartigd weten. Van het grote feest komt in elk geval de NCRV televisieopna men maken voor Pop-parade. De Amsterdamse groep ZEN: ijshockey in plaats van muziek, ten behoeve van de Federatie. Komende zondag wordt het in Leiden helemaal té gek. Ik meen te we ten, dat vele duizenden het „onwijs goed" zullen vinden, 's Middags ko men tal van artiesten uit de amusementssector in de Groenoordhal voet ballen tegen een groepje Leidse „prominenten", in het Leidse Volkshuis VOORSCHOTEN - Het 17e eeuwse Am- bachts- en Baljuwhuis is zonder twijfel 1 het meest besproken gebouw in Voor schoten. Het is ook zeker het geschenk 1 dat de kasteelheer van Duivenvoorde aan de burgers van Voorschoten deed, ój.t het meest zorgen gebaard heeft bin nen de gemeenteraad Na het overlijden van jhr. mr. H.A.Steengracht van Dui venvoorde in 1912 bleek het Ambachts huis met een kapitaal van 5.000,- aan de gemeente gelegateerd te zijn onder voorwaarde „Dat de gemeente het steeds ten nutte der ingezetenen, zoveel maar enigszins mogelijk is, beschikbaar stelle, zonder onderscheid van richting". Op 7 augustus 1914 werd het geschenk geaccepteerd door het toenmalige ge meentebestuur en sinds die tijd werd het gebouw voor allerlei doeleinden gebruikt Dat er roofbouw gepleegd werd op het onderhoud, bleek al in 1947. In dat jaar besloot de gemeenteraad om 1.000,- be schikbaar te stellen voor een restauratie plan. Nu 30 jaar later is het gemeentebe stuur van Voorschoten nog steeds niet verder gekomen dan plannen maken. Plannen, die de goedkeuring van de Mo- numentenraad niet verkregen, omdat de ze rijksdienst meent dat het gebouw „her kenbaar" moet blijven en de veranderin gen welke in de loop der eeuwen verricht werden aan het uiterlijk niet weggehaald behoeven te worden. Het Ambachtshuis is uit nood of „drank zucht" geboren. Van oudsher werden rechtszittingen en andere openbare bij eenkomsten gehouden in de herberg van de schout, nu „Het Wapen van Voorscho ten" geheten. Het drankgebruik bij die gelegenheden gaf niet zelden aanleiding tot vechtpartijen en daarom werd in 1635 begonnen met de bouw van het rechthuis, dat thans Ambachtshuis heet. In 1636 werd het gebouw voltooid en officieel- geopend door Johan Wassenaar-Duiven voorde. In 1647 bleek dat er nog steeds een bouwschuld afgelost moest worden van 4.780,- en Arend van Wassenaar- Duivenvoorde kreeg als heer van Voor schoten van de Staten van Holland het recht om dit bedrag te mogen omslaan op de burgerij van Voorschoten. Eenvou dig gezegd kreeg de Voorschotenaar van 1912 het pand terug dat zijn voorouders in de vorm van een belasting in 1647 en de volgende jaren had afbetaald. De be kende historicus Dr. J. L. van der Gouw wijdt in het boek „Voorschoten, histori sche studiën" een apart hoofdstuk aan het Ambachtshuis, dat lange tijd de zetel was van de gerechtdienaars en als sym bool van de wrekende gerechtigheid voor de ingang een zware eiken geselpaal had staan. De overdracht van het Ambachtshuis door de kasteelheer van Duivenvoorde aan de gemeente Voorschoten had nog een betekenis. Met het overlijden van Jhr. Steengracht in 1912 overleed tevens de laatste Ambachtsheer van Voorscho ten die nog werkelijke invloed kon uitoe fenen op het bestuur van de gemeente. Zijn opvolger Baron Schimmelpenninck van der Oye behield alleen nog als kat- steelheer van Duivenvoorde zijn be stuursmacht binnen de Ned. Hervormde Gemeente van Voorschoten en Veur. Hij bleef tot 1955, het jaar waarin hij onder nooit opgehelderde omstandigheden overleed in Wassenaar, president-kerk voogd en had grote invloed op de benoe ming van de dominee. Kregen vrijwel alle Nederlandse gemeen ten in 1813 een autonoom gemeentebe stuur, in Voorschoten duurde het tot 1849 voordat de kasteelheer niet meer alle raadsleden zelf kon benoemen. Na die periode bleef de invloed van de kasteel heer nog steeds erg groot Jhr. Steen- gracht werd zelf raadslid en als landsad vocaat en staatsraad had hij grote in vloed bij de benoeming van de burge meester. Rond 1880 kwamen er twee stromingen in het gemeentebestuur; de kasteelheer met zijn gevolg en de indus trieel J. M. van Kempen, die als direkteur van de Zilverfabriek, grote invloed kreeg omdat hij de welvaart bracht in het dorp en bovendien zeer sociaal voelend over kwam. Discussie met de heer Van Kempen was altijd mogelijk, dit in tegenstelling tot Jhr. Steengracht Zo stelde in die jaren de heer Van Kempen als raadslid voor •m enige lantaarnpalen te plaatsen op de Wijngaardenlaan en Papelaan. Jhr. Steengracht was tegen, omdat volgens hem een burger naar bed moest gaan als het donker is. Van Kempen wilde echter dat zijn fabrieksarbeiders „verlicht" huis waarts zouden kunnen gaan. Hij kreeg zijn zin niet. Ook de fabriek diende zich maar aan te passen en open te gaan zodra het licht werd en sluiten op een zodanig tijdstip dat ieder voor donker thuis zou zijn. Jhr. Steengracht heeft ook nog voor ver traging gezorgd bij de aanleg van de spoorlijn Leiden-Den Haag. Het eindpunt van de trein Amsterdam-Haarlem-Leiden was van 1 mei 1843 tot 6 december 1843 het huidige station Voorschoten. De trein mocht eerst door het landgoed gaan lo pen nadat bepaald was dat de jonkheer een eigen station zou krijgen. Dit recht is verlopen tijdens de Tweede Wereldoor log. Tot die datum belde de kasteelheer van Duivenvoorde naar het station Voor schoten of Den Haag wanneer hij in wilde stappen en zelfs de internationale trein moest dan halt houden. Jhr. Steen gracht was rijk en ongehuwd. Na zijn dood werden zijn bezittingen verdeeld en de volgende heer van Duivenvoorde en daarna zijn zuster de freule leefden in zeer armelijke omstandigheden. Thans is Duivenvoorde een stichting. JOOP PEETERS. „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: „Hond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij het dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondebezit- ters naar het asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend dL Lm. vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Sascha, een bastaard-herder, werd onge veer drie weken geleden door de Leidse politie naar het asiel gebracht Iedereen had goede hoop dat Sascha wel weer snel door haar eigenaar zou worden opgehaald, aangezien Sascha nu niet bepaald een doorsnee hond is. Een beschrijving van haar uiterlijk in de advertentie van het asiel zou ieder misverstand onmiddellijk moeten uitsluiten, en in dit geval zou het bijzonder simpel moeten zijn de hereniging tussen baas en hond te bewerkstelligen. Om de zaak iets te verduidelijken eerst Sascha's signalement Op het eerste gezicht een raszuivere herder met een mooie grote kop en een correcte tekening op de rug. Bruin/zwart Tot zover is er niets aan de hand. Maar komt men nu lager dan zal men aanvankelijk denken dat Sacha op haar knieën door het leven gaat. Bij een betere beschouwing ziet men dat Sacha's poten zeker de helft van hun normale lengte missen. Sascha heeft echter wel de Jèngte van een normale herder en zodoen de is de hele zaak wat uit proportie. Men kan niet onder de conclusie uit dat een van Sascha's ouders een Basset geweest moet zijn. Sascha's onderstel is onmiskenbaar van dit ras afkomstig. De zwakke kant bij deze Basset is vaak zijn rug. Traplopen en lange wandelingen leveren vrijwel altijd moeilijkheden op. Zo niet bij Sascha. Zij heeft gelukkig van de herderskant genoeg spierkracht meegekregen om deze moei lijkheden het hoofd te bieden. Het is natuurlijk haast onvermijdelijk dat haar vreemde uiterlijk eerst de lachtlust op wekt en daarna medelijden. Dit laatste is echter geheel ten onrechte want het blijkt dat Sascha zelf er niet de minste moeite mee heeft Daarom begrijpt ze ook niet waarom iedereen die in het asiel naar een hond komt kijken lachend haar hok tenslotte voorbij loopt (Grappig, maar met die hond loop ik toch voor gek). Dan blijkt weer eens zonneklaar dat men voor een veel te groot gedeelte op het uiterlijk af gaat, en haast vergeet naar de binnenkant te kijken. En bij Sascha is dat beslist de moeite waard. Achter de ongelijke propor ties schuilt een bijzonder zachtaardig ka rakter, weer een positief aspect van deze merkwaardige kruising. Ze is bij voorbeeld dol op kinderen en men kan haar dan ook met een gerust hart aan hen toevertrou wen: Ze zal nooit te wild worden in haar spel en zodoende iemand verwonden. Ook katten blijken geen probleem te zijn. Al zullen ze nooit dikke maatjes worden, Sa scha is in ieder geval geneigd er in vrede mee te leven. Sascha hecht binnen korte tijd zeer sterk aan de mensen in haar omgeving. Na een tijdje kan dat overgaan in een min of meer blindelings vertrouwen in de baas. Die op zijn beurt moet beseffen dat hij meer dan normaal verantwoordelijk is voor zijn hond. Men moet er voor oppassen al te boze woorden tegen Sascha te gebruiken want daar schrikt ze alleen maar erg van en ze zal niet begrijpen waar het om gaat Het klinkt vreemd, maar het is wel zo. Het zal echter niet vaak voorkomen want Sa scha gehoorzaamt als de beste. Ze is erg speels, (ze is pas twee jaar oud) en vindt het vooral leuk nieuwe spelletjes te leren. Ze is behoorlijk pienter en men zou haar veel kunnen leren waar zowel baas als hond plezier van zouden kunnen hebben. Het enige waar ze niet van houdt is autorij den maar als men niet al te hard door de bochten gaat houdt ze het wel uit Oscar Voor Oscar, de hond van vorige week is er een nieuw leven begonnen. Zaterdag werd hij afgehaald door een dolgelukkige baas die helemaal uit Zoetermeer kwam. Volgens de laatste berichten heeft iedereen het uistekend naar de zin. Vooral Oscar en daar ging het maar om. BART SPIJKER Sascha is dol op spelletjes.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5