Twee scholen in Leimuiden dicht Gezinsverzorging in Leiden is prima" L. Jonker afdelingsvoorzitter PvdA Roodenburg heeft nu drie voorzitters DUWTJE MEE Winterklaar Himdeleracteurs hekelden politiek Bewoners wisselwoningen spuien grieven TRANCEDENTE MEDITATIE TECHNIEK Raad Voorschoten eist rapport brand industrieterrein REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 NOVEMBER 1977 LEIDEN Het voormalig gemeente raadslid voor de Partij van de Arbeid, L. Jonker, is gisteravond met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de Leidse afdeling van de PvdA. Hij volgt R. Eikerhout op, die het tweede voor zitterschap op zich neemt. I. Heres (secretaris), S. de Vreeze (com missaris Werkgroepen), H. van Dongen (commissaris hoorzittingen) en V. Pie- tersz legden eveneens hun bestuurs functie neer. Pietersz zal de ledenadmi nistratie blijven beheren. Voor de ande- Tijdens de jaarvergadering van de afde ling bleken de leden niet onverdeeld gunstig over het aftredende bestuur te oordelen. Met name L. Meijer, gemeen- teraads-fractievoorzitter, verweet het bestuur te weinig politieke interesse te hebben getoond. Vooral diepgaande me ningsverschillen binnen het bestuur hebben er het laatste jaar toegeleid dat het bestuur geen goed klankbord van de gemeenteraadsfractie heeft kunnen zijn. Bij de behandeling van de begroting wees fractievoorzitter Meijer er nog eens nadrukkelijk op dat de bijdragen van de fractieleden aan de partijkas een vrijwillige was. Door het bestuur is namelijk het dringend verzoek gekomen om de vrijwillige bijdragen van fractie leden te verhogen. Al sinds 1970 betalen leden aan de fractie eenzelfde bedrag. Gezien de structurele financiële positie verbetering van gemeenteraadsleden, achtte het bestuur een verhoging op zijn plaats. De fractie is hier niet direct mee akkoord gegaan. „We storten al jaren in het fonds bijzondere activiteiten. Ik voel er niets voor een deel van de structurele verbetering af te dragen, teneinde de partijbegroting sluitend te maken. Als we ergens geld voor vrijma ken dan is dat om raadsleden vrij te kopen voor het raadswerk of voor meer fractie-assistentie", aldus de heer Meij- Een Leidse autobezitter stond gistermiddag raar te kijken toen hij in plaats van zijn geparkeerd staande auto slechts een lege parkeerplaats op de Aalmarkt tegenover V en D aantrof. Na enig speurwerk werd de man duidelijk dat zijn voertuig met enige hulp van buitenaf het kou de novemberwater verkozen had boven de droge plaats in de parkeerkolom. Politie en brandweer haalden het voertuig boven water. De man had zijn wagen kort tevoren geparkeerd op de een na laatste plaats langs de Nieu we Rijn. Door nog onbekende oorzaak ging een even later achter zijn auto geparkeerde bestelwagen aan de rol en druk te de wagen van de man die op dat moment nog aan het inkopen doen was, het water in. Niet minder verbaasd was de bestuurder van de bestelwagen. Hij verklaarde bij aankomst op de plaats des onheils de wagen op de handrem te hebben gezet Dat klopte inderdaad, alleen be merkte de politie dat deze niet strak genoeg was aangetrok ken. Vandaar. De af te breken Sint Jan school. LEIMUIDEN De school met de bijbel aan de Dr. Stapenseastraat en de katholieke school Sint Jan aan de Vriezenweg in Leimuiden zullen op korte termijn worden gesloten. Reden van deze voorgenomen sluitingen zijn respectievelijk nieuwbouwplannen en de bouwvallige staat van het r.k. schoolgebouw. Door de voorgenomen slui ting van de Sint Jan zijn de leerlingen van deze r.k. lagere school genoodzaakt onderwijs in het nabijgelegen Rijnsaterwoude te volgen. Deze overplaatsing zal met ingang van mei volgend jaar moeten plaatshebben. De huidige St. Janschool aan de Vriezenweg ver keert in een bijzonder slechte staat en voldoet niet meer aan de hedendaagse eisen voor onderwijs huisvesting. Daarom heeft het schoolbestuur beslo ten de drie lokalen op te heffen en de ongeveer 85 leerlingen onder te brengen in een te bouwen drieklassige school in Rijnsaterwoude en in school gebouw De Kuil in Leimuiden. Aanvankelijk wilde het college van burgemeester en wethouders het schoolgebouw een andere bestemming toemeten. „Maar", zo stellen zij in de begeleidingsbrief bij de begroting voor het volgend jaar, „de kwaliteit van het gebouw is dermate slecht dat afbraak noodzakelijk is". Volgens het bestemmingsplan mogen op de vrijko mende grond woningen worden gebouwd. Derhal ve overweegt het college hier de bouw van casco woningen aan te vangen. Inmiddels heeft een bouwondernemer al zo'n verzoek bij het college ingediend. Zodra zij rond is met de betreffende ondernemer zal het college een dienovereenkom stig voorstel aan de raad doen. Toch zal het gemeentelijk onderwijs het Leimui- dense college de nodige zorgen baren. Voor vol gend jaar is voor deze begrotingspost een tekort van ruim 150 duizend gulden geraamd. Door het verhuizen van de leerlingen van de Sint Jan zal het verlies worden teruggebracht tot 130 duizend gulden, omdat de kosten van de leerlingen dan voor rekening van Rijnsaterwoude komen. De overgang van het oude naar het nieuwe onder komen voor de leerlingen van de school met de bijbel zal heel wat minder voeten in de aarde hebben. Het schoolbestuur hoopt binnenkort de aanbesteding voor de nieuwbouw te kunnen laten plaatshebben. In dat geval zal het nieuwe onderko men aan de Oostban met ingang van het nieuwe 'schooljaar kunnen worden betrokken. Noordwijk Het ge meentebestuur van Noordwijk ziet ken nelijk nog heel wat sneeuw en ijs in het verschiet. Het beeft namelijk besloten een nieuwe zand- en zoutstrooier aan te kopen ter vervan ging van het huidige exemplaar, dat al elf jaar heeft meege draaid en ia*de afge lopen winter ernstig werd beschadigd. De afdanker wordt als „ondoelmatig en ar beidsintensief' be schreven. Voor de ver afgele gen wegen in de ge meente, zoals die in het Langeveld was de strooier nauwelijks bruikbaar, omdat de wagen slechts één m3 strooisel kon meevoe ren. Bovendien be droeg de strooibreed- te maar 2,25 meter, zodat men elke weg tweemaal moest be rijden om deze ijsvrij te maken. De automatische op- zetstrooier, die straks het werk gaat doen, is in alle opzichten veel meer mans. Bin nen vijf minuten kan de strooier od een vrachtwagen worden gemonteerd, de trechter heeft een in houd van 4,2 m3 (vol gens de voorlichting voldoende voor het bestrooien van vrij wel de gehele ge meente) en de strooi- breedte kan variëren van drie tot zeven meter. Dit heeft het voordeel dat de wa gen rechts kan blij ven rijden. Boven dien is voor de bedie ning slechts één chauffeur nodig, ter wijl bij de oude strooier zes tot acht man in de weer wa ren. De nieuwe aan winst kost f 21.500,-. Als er nu maar win ter komt LEIDEN De Leidse amateurtoneelgroepen zijn deze donkere herfstavonden zeer actief. Verleden week gaf Litteris acte de presence, gisteravond resi deerde de Timdelerclub in de Schouwburg en volgen de week zaterdag is het de beurt aan TIG. Heel toepasselijk voor een tijd van blijvende kabinetsabsentie had de Club het eens een keer in de politiek gezocht: „Hoe wordt ik géén kamerlid?". Een afgelegen kiesdistrict (we zijn in het „Perfide Albion"), een verdwenen kamervoorzitter, een obstinate graaf vol intriges, een butler die politieke sluwheid bezit, zetel-kandidaten die door andere tot kandidaatsstelling overgehaald of gedwongen worden: zulks in de verstoorde landelijke rust van het Schotse buiteneiland Whisk. Een verhaal, waarvan de intrige gezocht is en met enige moeite in het toneelraam gewrongen moet worden. Met grappige situaties en dialogen die vaak hun constructie verraden. Maar eenmaal op gang biedt de opvoering ook enige leuke ogenblikken, veroorzaakt door dubbele bodems en verwarring. De rol van de in het geniep opstandige graaf Lister paste Nico van Leeuwen weer als een maatpak. Zijn butler, René Rudolphi, kwam tijdens het spel steeds beter op dreef, zoals de rol ook eiste. Gravin Agnes Ouwerkerk-v.d. Blij bleef de schattige oude dame, die zij vaak is. Uit Coronation Street weggelopen bleek Henny Bolt; zij was dan ook des butlers egade. Gina Hebly-Zuidema liep opnieuw veel aantrekkelijkheid uit te stréilen; die haar man Taco de Roode (een nieuw gezicht) op de juiste manier niet kon trotseren; deze zocht bij moeder troost (Agnes O-v.d. B). De Cleghorns (Riet Krispijn-de Wolf en Tjeerd van Wijk) toonden zich een gezellige Lord en Lady. Lodewijk Kapel had de ondankbare taak slechts enige minuten als drenkeling te mogen verschijnen; gelukkig werd dat met cognac beloond. Gérard van Kamp was verantwoordelijk voor de regie. Het décor, nu eens geen dichte achterwand, was afkomstig van Herman Kres. Paul van der Plank LEIDEN De bewoners van wisselwoningen aan de Van Huis weg hebben in gezamenlijk overleg, een klachtenlijst opge steld en een handtekeningen-ac tie gehouden omdat zij vinden dat de leefbaarheid op, en de bereikbaarheid van het terrein veel te wensen overlaten. Deze bewoners van de wisselwo ningen, die hier nog een jaar moeten wonen wegens werk zaamheden aan hun eigenlijke woningen aan de Sophiastraat- Noord en de Lange Gracht, vra gen zich af of de gemeente Lei den wel genoeg aandacht be steedt aan hun problemen. De betrokken bewoners hebben indruk dat er in andere wissel- woningengebieden, zoals aan de Aruba- en Bonairestraat, wel aandacht wordt besteed aan de problematiek van de leefbaar heid. De bewoners-commissie eist nu dat begonnen wordt met het grondig verbeteren van de huidige situatie bij de Van Huis- weg. Bovendien vindt de com missie dat er vanuit de gemeen te een beter beleid moet worden gevoerd ten aanzien van huis vestingsvraagstukken in plan Noord. „Er is te lang gesold met onze belangen", aldus de bewo ners, „er moet nu actie worden ondernomen". CRM-woordvoer der bij opening kantoor bejaardenwerk: LEIDEN „Laten we niet vergeten dat de hulpverlening via de gezinsverzorging nergens in de wereld zo omvangrijk is als in Neder land, dus ook in Leiden", verklaarde de heer A. J. Gijsbers, directeur Maatschappelijke Dienstverlening bij het ministerie van CRM gisteren bij de opening van het nieuwe kan toor van de Stichting Dienstencentrum voor gecoördineerd bejaardenwerk aan de Hoog landse Kerkgracht 32 in Leiden. De heer Gijsbers haakte in op de verontrusting die er bij de Leidse Gezinsverzorging bestaat over de bezuinigingen in deze sector. „We moe ten omlaag, dat is niet leuk, maar laten we de zaak in de juiste proporties zien. Van een halvering van het aantal helpsters is nooit sprake geweest, zoals staat vermeld in de ge meentelijke bejaardennota", aldus de heer Gijs bers. „We moeten de ouderen niet onnodig verontrusten", vond hij en sprak zijn genoegen uit over de inspraak die in Leiden wordt gehanteerd. „Ik hoop dat dit kantoor een cen trum van activiteiten zal worden van waaruit vrijwilligers gestimuleerd worden, hulpverle ners met elkaar in contact treden en bejaarden de zekerheid krijgen dat ze niet alleen zijn", aldus beëindigde de heer Gijsbers zijn betoog voor een bomvolle zaal. De officiële opening verrichtte de heer Gijsbers middels het afmaken van een paar grote puz zels, waardoor een embleem en een grote foto werden onthuld. Na de heer Gijsbers sprak de heer Oosterman, Leids wethouder van CRM. De heer Oosterman ging in op de taken van de Stichting en wees op de problemen die Leiden kent ten aanzien van de bejaardenhuisvesting, zowel voor wat betreft de bejaardentehuizen als aparte aange paste woningen. „De wachtlijsten zijn lang", ildus de wethouder. Zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi voor de ontplooiing van alle vermogens. door de Neerlandicus en T.M.-le- raar drs. J. Janson, met dia's over de resultaten van weten schappelijk onderzoek naar de effecten van deze geestelijke techniek wo. 30 nov. 20.00 uur. MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE STEENSTRAAT 1 LEIDEN Toegang gratis Inl. 071-150576 (De in de najaarsnieuwsbrief aan gekondigde introductie-lezing van 7 dec. gaat niet door) VOORSCHOTEN De raads vergadering van Voorschoten kreeg een grimmige start en de burgemeester verzocht om schorsing van de beraadslagin gen voor enige tijd nadat drs. H. van Wijk (ppv) de burge meester verregaande achteloos heid had verweten inzake de afwikkeling van de brand op het Industrieterrein aan de Rouwkooplaan op 30 septem ber. „Er zijn brieven van om wonenden en vragen van raad sleden die op beantwoording wachten", aldus het PPR-raad- slid. Het antwoord is toegezegd vóór de commissievergadering op 29 november, maar deze toezeg ging werd tijdens de raadsver gadering ongedaan gemaakt door de burgemeester, die ook liet blijken dit niet zo belangrijk te vinden. Drs. Van Wijk eiste daarop van de burgemeester als hoofd van de brandweer dat hij zijn ambtenaren zou dwingen het rapport voor de betreffende commissievergadering gereed te hebben. Mr. Begeer (wd) sloot zich bij de eis aan. Na de schor sing deelde de burgemeester mee dat het rapport over de brand inderdaad volgende week gereed zal zijn. Het gehele college van b. en w. leed een nederlaag bij haar voorstel om niet over te gaan tot een ad hoc-benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. De burgemeester van Diemen, mr. J. H. Strumpler-Ti- deman, had de wens te kennen gegeven benoemd te worden tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand in verband met een voorgenomen huwelijk van een familielid. De burge meester betoogde dat de com missie voor bestuurzaken een uitspraak heeft gedaan dat der gelijke benoemingen niet pas send zijn. Voor de WD was dit echter een bijzonder geval: „een burgemeester mag geacht wor den het „vak" te verstaan". Voor de heer Iestra (pcc) is een burgemeester een praktiserend ambtenaar der burgerlijke stand. Het voorstel tot met-be noemen werd verworpen met 9 tegen 7. Daarna kwam een ini tiatiefvoorstel van Iestra tot be noeming en tenslotte werd de Diemense burgemeester met 9 stemmen benoemd verklaard. NA AFSCHEID HENK UITERDIJK: OEGSTGEEST/LEIDEN Roodenburg beeft na gisteravond drie voorzitters. Behalve Jan van We- zel en Nico Vogelenzang, de huidige „eerste men sen" van de „Leidsche Voetbal en Atletiek Vereni ging", mag ook Henk Uiterdijk zich weer voorzit ter noemen. Erevoorzitter wel te verstaan. Tijdens zijn officiële afscheid als praeses in het Oegstgees- ter Camphuys werd Henk Uiterdijk door de, aan de receptie voorafgaande Buitengewone Algemene Ledenvergadering tot erevoorzitter van het vijftig jarige Roodenburg benoemd. „Een terechte titel", meende Van Wezel, die vervolgens nog eens acht medailles uitreikte aan de man die negenentwin tig jaar, waarvan twaalf als voorzitter, deel uitmaakte van het bestuur van Roodenburg. Medailles die niet in metaal, maar in woorden van eigenaar veranderen. „We zijn blij", be sloot Van Wezel, „dat Henk Uiterdijk zich slechts officieel uit het Roodenburg-bestuur heeft teruggetrokken en dat hij zich bereid heeft verklaard de nodige zaken te blijven be hartigen". Nadat Uiterdijk een aantal cadeaus had ontvangen van de eigen leden (schemer lamp, autoradio, filmcamera), was het woord aan Dick Tes- selaar van het Leidse Gemeen tebestuur. Zonder cadeau („Dat ben ik stom genoeg ver geten"), maar dat komt vol gende week nog. Leidse Sport stichtingsvoorzitter Piet Bieg- straaten rekende vervolgens uit hoeveel tijd Uiterdijk wel in Roodenburg had gestopt in de afgelopen dertig jaar (zo'n dertigduizend uur en Ad Dusée (voorzitter van de KNVB Afdeling Leiden) en Will Sanders (namens de Con tact Commissie Leidse Voet balverenigingen) waren even eens aanwezig om Uiterdijk met de verrichte arbeid te Roodenburg-secretaresse „speldt'Henk Uiterdijk tot erevoorzitter. Leiden hield van natuur LEIDEN De Leidenaars heb ben gul gegeven aan het Wereld Natuur Fonds. In het kader van de landelijke actie „Geef om de natuur" zijn in de loop van de week enveloppes huis aan huis uitgereikt, waarin de Leide naars hun gaven konden stop pen. Gisteravond werden de en veloppen opgehaald. In totaal heeft de actie in Leiden 78.500,- opgeleverd. Leegloop Alkemadese lokalen verwacht ROELOFARENDSVEEN - In de gemeente Alkemade staan op dit moment slechts twee schoollokalen ongebruikt. Bere keningen van de afdeling on derwijs van de gemeente heb-, ben echter uitgewezen dat dit aantal over 5 jaar tot 12 zal zijn gestegen. De teruggang van het aantal benodigde lokalen is te wijten aan het dalende geboortecijfer. Het is opvallend, dat in West-Al kemade net zoveel lokalen onge bruikt zullen komen te staan als in Oost-Alkemade. Dit ondanks het feit, dat in Oost-Alkemade meer mensen wonen, waardoor het effect zich dan kwantitatief sterker zou moeten laten gelden. In Oost-Alkemade wordt de te ruggang van het geboortecijfer echter gecompenseerd door de uitgebreide nieuwbouw in de Googherpolder.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3