Over de der Etrusken Kooibewoners in principe ,,ja tegen vervangende nieuwbouw Grote verschillen in leerlingenaanwas middelbare scholen 1 L r00 KWARTJES VOOR IEILIG HARTSCHOOL vginD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 MUSEUM VAN OUDHEDEN TOONT RIJKE COLLECTIE EIGEN WERK LEIDEN De bewoners van de twintig rug-aan-rugwonin- gen aan de Kooilaan en de Hambroekstraat hebben in principe „ja" gezegd tegen vervangende nieuwbouw. Twee bewoners hebben te kennen gegeven naar elders te willen verhuizen. Tijdens een vergadering gisteravond in het Dienstencentrum aan de Driftstraat gingen twee andere bewoners in principe akkoord maar niet van harte. „Ik wil mijn buren niet dwarszitten, maar ik heb toch ernstige bedenkingen over het nut van sloop", aldus het gemeente raadslid F. van Oosten, een van de bewoners van de rug-aan-rugwoningen. de wetenschap die zich op de Etrusken richt, al veel geheimen ontsluierd. Vandaar ook de titel van de expositie. „Over de grens der Etrus ken", die aangeeft dat de wetenschap niet meer buiten de grenzen van Etrurië staat, maar reeds volop daarbinnen. Chronologisch De tentoonstelling die op de eerste etage van het museum is opgezet, begint met voorwerpen uit de oudste geschiedenis van Etrurië en eindigt met de jongste geschiedenis. Het eerste wat een bezoeker ziet als hij de drempel overstapt is een grenssteen waarop in het Etruskisch staat: „Grens der Etrusken". Daarna volgen de oudste vondsten uit de grafheuvels, waaronder veel aardewerk; het gaat om het meest typische Etruskische aardewerk, het zwartgekleurde „Bucchero". Opvallend zijn de „Kanopen", asur- nen die op de mens lijken, dus met een hoofd als deksel en armpjes in de oren van de urn. Deze voorwerpen dateren uit 600-500 voor Chris tus. Uit de jaren 400 300 voor Christus dateren de bronzen beeldjes en spiegels. In deze tijd werden ook de grafschilderingen gemaakt De spiegels vallen op door de vaak zeer kunstige ingegraveerde voorstellingen op de achterzijde. In de bronzen beeldjes vindt men vaak de invloed van de Griekse mythologie terug. De bekende Griekse held Herakles wordt veelvuldig uitgebeeld. Ondanks een duidelijke Griekse in vloed ook qua wijze van beeldhouwen hebben de Etruskische beeldjes een eigen stijl behou den. De anatomie is soms, bewust of onbewust verwaarloosd. Askisten Vanaf 300 voor Christus komen in Etrurië sar- kofagen, askisten en etrusco-campaans aarde werk voor. Het museum is bijzonder trots op een recente aankoop, namelijk een sarkofaag- deksel met daarop een gebeeldhouwde liggende vrouw, daterend uit 300 voor Christus. Deze aankoop geschiedde zo kort geleden dat ze helaas niet meer in het begeleidende boekwerk kon worden opgenomen. Het laatste gedeelte van de expositie wordt overheerst door de askis ten. Het meest tot hun recht komen deze askis ten in een gereconstrueerde ronde grafkelder, waarin 21 van deze kisten zijn ondergebracht De technische dienst van het museum is verant woordelijk voor deze uitstekende reconstructie. De askisten zijn vaak gemaakt van kalk- of tufsteen (vulkanisch), maar er zijn in de grafkel der ook vijf albasten askisten ondergebracht die in 1743 in een onderaards graf in Volerra werden aangetroffen. Tenslotte zijn er ook voor werpen geëxposeerd die over een langere perio de voorkomen, zoals sieraden en munten. Het idee van de tentoonstelling en de verwezen lijking is te danken aan de drs. L. B. van der Meer, wetenschappelijk medewerker aan de Leidse Universiteit en specialist in de Etruskolo- gie. Hij heeft bovendien een begeleidend boek werk geschreven, getiteld „De Etrusken" waarin veel informatie over Etruriëen de Etrusken en bovendien toelichting op de Etruskische Oudhe den. Het boekje kost 9,75. Het ontwerp van de tentoonstelling, die uitmunt in een goede belichting en duidelijke, grootletterige toelich tende teksten is afkomstig van Aart Verhoeven. De tentoonstelling is vanaf vandaag tot en met 26 februari 1978 te bezichtigen. Ook invaliden zullen de expositie kunnen bezoeken. Sinds kort beschikt het museum namelijk over een lift. FRANK BUURMAN LEIDEN Zes eeuwen voor het begin van onze Christelijke jaartelling werd Noord-Italië beheerst door de twaalf volkeren van Etrurië. De cultuur van de Etrusken, zoals de bewoners van Etrurië worden genoemd stond op een hoog peil. De kunstzinnige inhoud van de Etruski sche grafkelders getuigt daar bijvoorbeeld van. Nog geen drie eeuwen later was Etrurië geheel veroverd door de Romeinen, als één van de eerste volkeren ten prooi gevallen aan de impe rialistische dadendrang van Rome. De bezet ting van Etrurië betekende niet de vernietiging van de Etruskische cultuur. Het Leidse Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg heeft een rijke collectie Etruskische kunst onder haar pannen en toont die tot eind februari 1978 in een uiterst fraai opgezette expositie. Uiteenlopende soorten aardewerk, bronzen beeldjes en gebruiksvoorwerpen en as kisten met schitterende reliëfs worden geduren de drie maanden getoond. De organisatoren van de expositie hebben zich niet ten doel gesteld om een hoeveelheid wereldberoemde Etruski sche kunstvoorwerpen bij elkaar te brengen, maar beogen met het exposeren van eenvoudige gebruiksvoorwerpen naast ook fraaiere versier de voorwerpen een eenvoudig beeld te scheppen van de gebruiken en opvattingen van de Etrus kische volkeren. Voor de bewoners kwam zo'n half jaar geleden het bericht dat de panden zouden worden ge sloopt als een donderslag bij heldere hemel. Enkelen van hen hadden hun huis nog geen jaar te voren betrokken. De prijzen die zij voor de huizen hadden neergeteld schommelden rond de zestigduizend gulden. meer waard", aldus de heer Deurhoff. Het zal nog ongeveer een jaar duren voordat de panden zullen worden gesloopt. De gemeente wil aan de Kooilaan en Ham broekstraat ongeveer vijftien woningen in de beschutte sfeer bouwen. De stichtingskosten worden geschat op 110.000,-. De bewoners zullen pas hun hy potheek moeten gaan aflossen wanneer zij hun nieuwe wonin gen hebben betrokken. De plannen zullen worden ont worpen in overleg tussen de be woners en de planbegeleidings groep „De Kooi". Mogelijk zal de architect, die plannen heeft ontworpen voor de woningen in de beschutte sfeer op het voor malig spoorwegemplacement aan de Herensingel ook worden aangezocht de plannen voor de vervangende nieuwbbuw in de Kooi te maken. Nadat b en w groen licht hebben gegeven zul len de nieuwbouwplannen vas tere vorm gaan aannemen. De planbegeleidingsgroep zegde de bewoners gisteravond toe bin nen vier maanden bij hen terug te komen. Bij onteigening door de gemeen te zouden de bewoners voor een aanzienlijke strop komen te zit ten. De gemeentelijke taxateur, de heer Deurhoff, taxeerde de woningen rond de 28.000. De bewoners namen met deze taxa tie geen genoegen en schakelden een andere taxateur in, die en kele woningen op twintigdui zend gulden meer taxeerde. De heer Deurhoff stelde gister avond dat de gemeente met op zet de woningen laag had geta xeerd omdat zij de bewoners in later stadium niet wilde teleur stellen. De gemeentelijke taxa teur vocht evenwel de hoogte van de op aandrang van de bewoners verrichte tweede taxa tie aan. „De woningen zijn be slist geen twintigduizend gulden Humbert Het Rijksmuseum van Oudheden beschikt al sinds het begin van de negentiende eeuw over de ruime collectie Etruskische oudheden. Dat heeft het museum te danken aan de luitenant kolonel Jean Emile Humbert, die in de jaren 1826-1830 Italië bereisde om in opdracht van koopman-koning Willem 1 de zogeheten „Etruri- sche Voorwerpen" aan te kopen. De deskundige en voortvarende Humbert, die zich regelmatig financieel te buiten ging bij de aankoop van oudheidkundige voorwerpen deed ook dit maal een zwaar beroep op de vaderlandse schatkist. In 1827 kocht hij voor niet minder dan 32.000 gulden ineens in, waarmee hij zich wel het ongenoegen van de koning op de hals haalde. Het museum dankt aan hem in ieder geval haar uitgebreide collecties. De Etrusken worden over het algemeen als een wat geheimzinnig volk beschouwd. En inder daad is het nog niet geheel duidelijk waar ze precies vandaan kwamen en zijn sommige ge bruiken en opvattingen met betrekking tot reli gie en grafritueel de onderzoekers nog vreemd. Dat vindt mede zijn oorzaak in de geschreven bronnen uit die tijd, die uiterst schaars zijn. Toch heeft de „Etruskologie", de gespecialiseer- LEIDEN De prognoses voor de toekomstige lokaienbehoefte van scholen zouden niet per regio gemaakt moeten worden maar per voorzieningsgebied", aldus verklaarde de heer J. Bosch (CDA) gisteren als reactie op het zogenaamde West-rapport, een landelijk onderwijsrapport waarin prognoses worden gedaan met betrek king tot te verwachten leerlingenaantallen in de toekomst en waarin tevens het aantal benodigde lokalen worden aangegeven. Kop van Minerva De heer Bosch deed deze uit spraak naar aanleiding van de door hem geconstateerde ver schillen in leerlingenaanwas van de diverse middelbare scholen. „Ik heb gemerkt dat een school als de Louis de Coligny scholen gemeenschap wordt geconfron teerd met jaarlijks een enorme toeloop van leerlingen, terwijl bij de Rembrandt-scholenge- meenschap juist een daling te constateren is. In Zuid-West lo pen de leerlingenaantallen te rug, terwijl in Noord-West (Louis de Coligny, Visser het Hooft, Bonaventura, Agnes) waarschijnlijk ook door de toe vloed vanuit de Merenwijk de leerlingenaantallen oplopen. Is het dan wel juist om in Zuid- West de vestiging van de Rem- brandt-scholengemeenschap met 950 leerlingen te gaan op zetten terwijl hier de behoefte terugloopt, en aan de andere kant de Louise de Coligny van een geringe uitbreiding te geven terwijl juist op deze school de aanwas zo verschrikkelijk groot is", vroeg de heer Bosch wet houder Tesselaar. „Ik geloof dat het bouwbeleid niet klopt als het ministerie uitgaat van een regionale behoefte en de grote onderlinge verschillen per ver zorgingsgebied buiten beschou wing laat Ik vind dat het minis terie hierop gewezen moet wor den", aldus de heer Bosch. Wet houder Tesselaar verklaarde dat hij het West-rapport nog niet op die manier had bekeken en zal zich er verder op gaan bezinnen. De commissie Onderwijs/Sport ging gisteravond ook nog ak koord met de aanleg van vier voetbalvelden in het Morskwar- tier, waarvoor een krediet van ruim drie miljoen gulden beno digd is. De voetbalverenigingen Leiden en ZLC zullen hier deze velden gaan bespelen. Verder zullen deze voetbalvelden voor een bedrag van 335.000 gulden worden voorzien van vier kleed kamers. ADVERTENTIE Links: askist met daarop de recente aankoop van het Leidse museum: de sarkofaagdek- sel uit 300 voor Christus. Uw GM-dealer is in de gelegenheid u een aantal Vauxhalls en Opeis Rekord aan te bieden tegen ongelooflijk lage voordeelprjjzen Dat betekent bijvoorbeeld een Vauxhall Chevette r-rUL-JctT! =\P 2 deurs Nu vanaf 10.700,- 3^ fSi) dat Is atiJƒ1.000,- r reëel voordeel en door de recente lancering van de nieuwe Opel Rekord hebben wij nog een beperkt aantal gloednieuwe Opeis Rekord van het bouwjaar 1977 (het voorlaatste model) met maximale voordeelskorting van 2.500, dus bijvoorbeeld een w Opel Rekord Grand Luxe automaat van 23.242.- voor 20.750,- Komt u even langs bij uw voordelige GM-dealer in-4> Voorstellingen LAK-theater LEIDEN Het LAK-theater heeft voor het resterende gedeelte van de maand nog vier voorstellingen op het programma staan. Vanavond is er amateurtoneel met Literis Sacrum. Deze toneel groep speelt „Harte Twee, Harte Drie" van Paul Rodenko. Dit blijspel staat onder regie van Bob Hageman. Aanvang 20.15 uur. Zaterdag 26 november speelt theatergroep Funhouse „After Eight". Het programma, dat ontstaat vanuit de mime, bestaat uit de volgende delen: De dag en nachtshow; Mister Wonderful; Funhouse Nightclub. Aanvang 20.15 uur. Zondag 27 november is er weer het wekelijks kindertheater. Het KA-theater speelt dan „Pinokkio", naar het gelijknamige boek van Carlo Collodi. Pinokkio, de marionet die tot leven komt beleeft de meest fantastische avonturen wanneer hij kennis maakt met een manke vos, een toverfee, een dansende ezel, een rechtsprekende aap en nog een heleboel andere dieren. Door mooie requisieten en de prachtige kostuums zal worden geprobeerd het verhaal zoveel mogelijk te verlevendigen. Aanvang 15.00 uur. Het LAK-theater beëindigt de voorstelling voor wat betreft de maand november met de film „Les Fleurs du Miel", van Claude Faraldo in de LAK-cinema. Faraldo geeft in deze film, die overigens zijn nieuwsté is, een beeld van een progressief ogend huwelijk waarin de vrouw dezelfde rechten voor zich opeist als de man. Verder is er in het LAK-theater momenteel een tentoonstelling te bezichtigen van foto's van Livinus van Bundt. De expositie heeft de veelzeggende naam Videographics The Ultimate Pictural Art" meegekregen en is te zien in de foyer. Het Motorhuis Vondellaan 80/hoek Plesmanlaan/Leiden. Tel. 071-769313, vestigingen in Katwijk en Voorschoten De overhandiging van een zak kwartjes aan mevrouw M. Werkhoven

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5