Doortrekking Mauritssingel mogelijk op de lange baan O.B. Wiersma laat orgels naar zijn pijpen dansen GDA-Noordwijker hout wil minder geld in wegenfonds REGIO Verbouwing Warmonds wijkgebouw in '78 KORTWEG Warmond ver reinigingsrechten met elf procent VVD Leidschendam wi geen hogere heffingen LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 PAGINQ/REC LEIDERDORP De doortrek king van de Mauritssingel, be doeld om de verkeersoverlast in de Hoofdstraat nabij de Doesburg tegen te gaan, zou wel eens op de lange baan ge schoven kunnen worden wan neer de gemeente er niet in slaagt de benodigde grond op korte termijn in eigendom te verwerven. Wethouder Cor Gordijn (CDA) deelde tijdens de vergadering van de begeleidingscommissie „Oude Dorp" mede, dat" welis waar het gedeelte tussen het bejaardencentrum De Dillen burg en de Doeswetering weinig problemen oplevert, maar dat het desondanks niet veel zin heeft met de aanleg van de weg te beginnen, omdat de grond van de familie van Egmond aan de overzijde van de Does on langs in andere handen is over gegaan. De heer Gordijn zei ver der dat het gemeentebestuur contact met de nieuwe eigenaar ENQUETE zal opnemen om te trachten de grond langs minnelijke weg te verkrijgen. „Lukt dit niet, dan zal tot onteigening moeten wor den overgegaan", aldus de heer Gordijn. De verkeersoverlast in de Hoofdstraat was met name één der punten die door een actieco mité van bewoners in het Does- kwartier naar voren werd ge bracht Van het gemeentebe stuur werden op korte termijn maatregelen verlangt Alle bewoners van het oude dorp worden in de gelegenheid gesteld hun mening over de her structurering kenbaar te maken. Wethouder Gordijn deelde me de, dat de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten bereid is door deskundigen (bureau ODRP) een enquête te houden onder de inwoners naar de leef baarheidsaspecten van het oude dorp. Het ligt in de bedoeling aan de hand van de uitkomsten de doelstellingen voor de her structurering van het oude dorp te formuleren. De commissie was het met de wethouder eens dat het nodig is om tot een beleidsmatige aanpak te komen. In het kader van de in Leider dorp gehanteerde integrale be leidsplanning zal dan door de raad de nodige prioriteiten moe ten worden vastgesteld. „Vooral de verwarming in de kerken veroorzaakt grote schade aan de vele historische en monumentale orgels in ons land. Pas wanneer de verwar ming uit die kerken verdwijnt hoeven de orgels niet iedere veertig jaar weer totaal ver nieuwd te worden." Een opvallende opmerking uit de mond van de man wiens leven zó beheerst wordt door orgels en wiens werk afhangt van het in verval raken van de kasten met de pedalen, klavie ren en glimmende pijpen, de heer O.B. Wiersma uit Wasse naar. Sinds 1 november is de heer Wiersma (31) de officiële Rijksadviseur voor orgels, een functie die hij officieus al be kleedde sinds de vorige advi seur, dr. H.L. Oussoren, in 1974 is overleden. Tot 1974 is de heer Wiersma assistent ge weest van dr. Oussoren, de oud-rector van het Rijnland Lyceum in Wassenaar. De twee heren kenden elkaar van de Kievit-kerk in Wasse naar waar de heer Oussoren organist was. De heer Wiers ma is, toen 'hij waarnemend organist werd, gegrepen door alles wat met orgels te maken heeft en in 1970 gaf hij zelfs zijn studie aan de universiteit op om de assistent van dr. Oussoren te worden. Advies .Mijn voornaamste taak be- staat uit het geven van advies aan het ministerie van CRM over het wel of niet verlenen van subsidie voor de restaura tie van een orgel. Daar hoort dan bij dat ik de betreffende orgels ga bekijken, dat ik con- troleer of de orgels werkelijke monumentale waarde hebben l en of het restauratie-plan wel in orde is". De Rijksadviseur voor orgels l valt onder het ministerie van CRM. De Monumentenzorg zelf heeft geen deskundige op i het gebied van orgels en daar- om is er via CRM een speciale bespeelbare orgel staat in Alk maar in de Sint Laurenskerk en stamt uit 1'509. Het oudste bespeelbare orgel in Nederland staat in Alkmaar (1509). adviseur in het leven geroe pen, voor alles wat met van doen heeft „Er is geen ander land op de wereld dat zo'n rijk bezit heeft aan monumentale orgels als Nederland. Er zijn ongeveer vijfhonderd historische orgels, verdeeld over de meest uiteen lopende bouwstijlen. De orgels in ons land zijn bijvoorbeeld te verdelen naar de bouwstijl. Zo is er een groot verschil tussen een orgel uit de Barok en een orgel uit de Renaissan ce. Een ander onderscheid dat gemaakt wordt vindt zijn oor sprong in de geografische lig ging van de orgels. Een echte orgelkenner kan al aan het geluid horen of een orgel in het noorden, vaak door een Noordduitse orgelbouwer, of in het zuiden van ons land is gebouwd." Voor Nederlandse begrippen is een orgel historisch en mo numentaal wanneer het voor 1850 gemaakt is. Het oudste Zodra er bij het ministerie een subsidie-verzoek voor restau- i ratie binnenkomt gaat de heer i Wiersma een kijkje nemen bij het orgel. Het geheel wordt i aan een minutieus onderzoek onderworpen, en vooral aan j de binnenkant wordt bijzonde- re aandacht besteed. Het is goed mogelijk dat een orgel j uit de Renaissance er van bui- i ten gaaf en ongeschonden uit- ziet, maar dat is niet voldoen- j de, ook de binnenkant moet in de originele staat verkeren. I Als uiteindelijk ook de subsi- die-verlening in orde is, mag l een van de vijftien orgelbou- wers in Nederland zich op het j herstel van de klavieren, peda- len, pijpen en vooral de wind- j lade werpen. „Het wordt voor de werkzaam- j heden gedemonteerd en naar I de werkplaats van de orgel- j restaurateur vervoerd. Na de j reparatie wordt het orgel ui- j teindelijk weer géinstalleerd, waar ik vrij vaak bij aanwezig i ben om te kijken of het herstel j in orde is en om er op toe te j zien dat alles weer zo gemon- teerd wordt als het altijd geze- j ten heeft." De heer Wiersma reist als j Rijksadviseur voor orgels j week in, week uit het hele land door, van Groningen en Mid- i delburg tot aan Maastricht. „Gelukkig is er aan onze con servatoria een toenemende be langstelling voor de histori sche, monumentale orgels te bemerken. Welke studie ik ge volgd heb om Rijksadviseur voor orgels te worden? Alles wat ik weet heb ik in de dage lijkse praktijk geleerd van dr. Oussoren. Het was alleen noodzaak je ogen en oren zo wijd mogelijk open te houden en zo veel mogelijk over de orgels en hun geschiedenis te lezen." De* nieuwe achtergevel van het wijkgebouw. WARMOND Het wijkgebouw aan de Herenweg zal begin 1978 worden verbouwd en uitgebreid. Na twee jaar voorbereiding is de Vereniging voor Gezondheidszorg Warmond zo ver dat aanbe steding plaats kan vinden. De Warmondse architekt G. Kamsteeg heeft de plannen op papier gezet Het uiterlijk van het wijkgebouw zal niet zo sterk veranderen. De uitbreiding zal aan de achterzijde van het bestaande gebouw plaatsvinden. De ruimten zullen anders worden ingedeeld zodat de enorme wachtkamer die ook voor veel andere doeleinden werd gebruikt, wat zal worden verkleind waardoor er o.m. ruimte komt voor een aparte spreekkamer. Aan de achterkant komt de ingang voor bezoekers van consultatie- en kleuterburo's. Een wachtkamer berekend op kinderwagens en de boxenkamer zijn de ruimten die worden aangebouwd. De nieuw- en verbouw zal ongeveer 4 maanden duren. Gedurende die periode zal het wijkwerk in een ander gebouw moeten plaats- virylen. De Vereniging voor Gezondheidszorg zoekt naarstig naar een tijdelijk onderkomen. Bij het maken van de plannen werd aan de St. Nicolaasschool gedacht als nood-onderdak maar zoals be kend wordt dit gebouw per 1 december gesloopt Een bovenzaal van De Burcht wordt als een oplossing gezien, het bezwaar is echter wel dat men een vrij steile trap zal moeten beklimmen en afdalen. Voor 4 maanden zal dat wellicht wel overkomelijk zijn met een fraai wijkgebouw in het vooruitzicht. WASSENAAR Galerie „Ja", gevestigd in het Sportfondsen- bad aan de Prinsenweg/Zande- rijlaan te Wassenaar, houdt van 1 tot en met 18 december een meeneemexpositie. Het betreft hier kunstwerken die een prijs van 250,- niet te boven gaan. Deze expositie wordt woensdag 30 november muzikaal geopend door Fred Holtmans op gitaar en Paul Freriks op bongo's en saxofoon. De galerie is iedere woensdagavond van acht tot tien uur en iedere donderdag tot en met zondag van tien tot vijf uur open. KATWIJK AAN DEN RIJN - IJsclub „Voorwaarts" organi seert woensdag 30 november een schaatsavond op de Men- ken-ijsbaan in Leiden. Deelna me staat open voor leden en niet-leden. Het vervoer van en naar de ijsbaan wordt verzorgd door de ijsclub. Bovendien pro fiteert men van een gereduceer de toegangsprijs. Deelnemers worden in vier plaatsen in Kat wijk opgehaald: 1) Tramstraat (bij „Casa Cara") om 18.30 uur; 2) parkeerterrein Hoornesplein (achterzijde „Tripodia"), vertrek 18.35 uur; 3) zijingang gemeente huis (Julianalaan), vertrek 18.40 uur èn 4) Dorpsplein Katwijk aan den Rijn (oij de Roskam), waar om 18.55 uur vertrokken wordt. WARMOND Het Studenten Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" uit Leiden zal op 29 november zijn zogenaamd pol derconcert geven in de Her vormde Kerk te Warmond. Vol gens een oude traditie wordt er door het gezelschap eerst een „proefconcert" gegeven op het platteland land alvorens*op te treden in de Stadsgehoorzaal. Deze keer zal het gezelschap (meer dan honderd leden) dus het polderconcert in Warmond geven in het kerkje van de Her vormde Gemeente aan de He renweg. De kerk is bijzonder sfeervol en de akoestiek is uit stekend. Het programma ziet er -.1. .~1 rr* T\i«. T Simfonie in H mol van Franz Schubert, Concertino per Clari- netto, van Herman Strategier met als solist Fres Ruoff. Na de pauze Serenade van Antonin Dvorak en Kallo Folk Dances van Zoltan Kodaly. Dirigenten zijn Bastiaan Blomhert (orkest) en Louis van Wijngaarden (koor). Aanvang 20.00 uur. De entreeprijs bedraagt 3 gulden. SASSENHEIM Gistermiddag werd door de politie op de Hoofdstraat, ter hoogte van „de Oude Post" snelheidscontrole gehouden, waarbij voor het eerst in Sassenheim gebruik werd gemaakt van foto-radarap- paratuur. Tegen niet minder dat 40 automobilisten zal proces verbaal worden opgemaakt i.v.m. overschrijding van de toe gestane snelheid. Warmond Van de voorgestelde voor 1978 sprongen vooral de reinigingsrecchten bove door het ministerie voorgestelde normen uit. De tarieven zullen ten opzichte van 1977 met 5 pre stijgen behalve de reinigingsrechten die met ruim 111 cent omhoog zullen gaan. De oorzaak hiervan moet wor- proeftijd voor deze manie den gezocht in het feit dat niet vuil ophalen de zaken nac lang kon worden volstaan met bespreken, het gebruik van de vuilniswagen Het gemeentepersoneel gedurende een dag in de week. hankelijk van de leeftijd vervolg eens per 2, 3 of geneeskundig worden zocht. Dit onderzoek zal wo verricht door de geneeskur afdeling van de K.L. De gemeente is nu in twee wij ken verdeeld die op twee dagen door de vuilniswagen worden bezocht. Hierdoor wordt voor komen dat het huisvuil een Het ontwerp streekplan nacht langs de straat staat als Holland West werd van de de gemeentereiniging niet op ge kanttekeningen voorziei een dag het hele dorp kan be- meeste raadsleden vondei zoeken. De manier waarop het streekplan te vaag en de huisvuil nu wordt opgehaald woorden op de reacties v. blijkt nog niet perfect te zijn. Enkele raadsleden vroegen zich daarom af of een zo forse stij ging nu wel redelijk was terwijl de service op sommige plaatsen te wensen over laat. Burgemees ter De Vreze stelde voor na afloop van de drie maanden gemeenten weinig zeggenc; werd nogal eens verwezei zen naar het recreatiescha antwoord op gestelde vr over het plassengebied. Ei raadsleden beschouwden di een afschuiven van de pr< matiek door GS. LEIDSCHENDAM De ge meenteraadsfractie van de VVD in Leidschendam zal zich verzetten tegen de door de meerderheid van het college van burgemeester en wethou ders voorgestelde 5% verhoging van de gemeentelijke heffingen. De 226 duizend gulden die de verhogingen zouden opbrengen wil de VVD verkrijgen door hogere uitkeringen uit* het niet- structurele deel van de over winst van de gemeentebedrij ven. De fractie heeft dit meegedeeld in haar schriftelijk antwoord op de nota van aanbiedingen bij de begroting. Volgens de WD mag de financiële speelruimte van de burger die zijn leven naar eigen inzichten wil inrichten niet no deloos worden beperkt. De frac tie gaat akkoord met het voor gestelde prioriteitenschema Evenals het CDA maakt de WD zich zorgen over de i ring van de onroerend gc lasting. De gelijke opb: met de oude belastingen de fractie onder meer zo staan dat tussen de indivit van elke categorie slechts beperkte verschuiving plaats vinden. De van de Veursestraatweg/K gin Julianaweg wordt een zaak genoemd, wel wordt formeerd naar de gezegde bijdrage van de cie. De wijk 't Lien, gelegen Veursestraatweg en Achterweg en bezet door acht ook de WD geschikt woningbouw, wordt tussen de tuinders en voorbeeld de commissie open re werken en ruimtelijke ning een open gesprek te geren. Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) is het adres van juwelier-horloger v.d. Water, waar U de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals U weet altijd voordeliger". Gouden sieraden - horloges kickken - cassettes - brillant. Eigen ateliers, waardoor prima vak-sen/ice. Doet er uw voordeel mee. Ook met de a.s. feestdagen. NOORDWIJKERHOUT „Het wegen fonds neemt een groot deel van de budgetaire ruimte in beslag. We stellen voor 100.000 gulden minder te reserve ren voor het fonds". Dit zei gister avond CDA-raadslid N. Sluis tijdens de algemene beschouwingen van de ge meenteraad van Noordwijkerhout. „De reden waarom de raad vorig jaar 200.000 gulden voteerde voor wegaan leg was om de werkzaamheden aan het wegdek in De Boekhorst te waarbor gen. Daar er nauwelijks iets tot stand is gekomen vinden wij reservering van een bedrag voor 1978 op z'n minst twijfelachtig", zo stelde de woordvoer der van de CD A-fractie. Moeite had de CDA-fractie ook met het beschikbare geld in de begroting 1978 voor het basisonderwijs in Noordwij kerhout. „De voorgestelde 276 gulden per leerling is uitermate laag. Een ge middelde Zuid-Hollandse gemeente geeft 51 gulden per leerling meer uit Gezien de gunstige financiële positie van Noordwijkerhout vindt mijn fractie dit een schrijnende zaak", aldus de woordvoerder van de christen-democra ten. In grote lijnen waren alle fracties het eens met de voorstellen van het college van burgemeester en wethouders. De uitbreiding van het gemeentehuis en de plaatselijke bibliotheek alsmede de eventuele bouw van een dorpshuis stuit te bij geen der fracties op verzet. Ook de uitbreiding van de faciliteiten van de tennisvereniging werd door de fracties noodzakelijk geacht Ook pleitte de heer Sluis namens de CDA-fractie voor een uitbreiding van de bestedingsmogelijkheden van de 900.000 gulden die uitgetrokken is voor de omleidingsweg-west. De fractie zou niet alleen een omleidingsweg, maar ook een parkeerterrein ten zuiden van de Dorpsstraat gerealiseerd willen zien. De CDA-fractie wil op korte termijn concrete plannen zien voor de bouw van een dorpshuis in De Zilk. Ook vond de heer Sluis dat De Zilk niet langer verstoken kan blijven van een biblio theek of een dependance van een biblio theek. De Een Zilker Partij betreurde het bij monde van de heer Arts, dat de snelweg I die voor andere bollenstreekdorpen als omleidingsweg dient, niet verder gaat dan het viaduct in De Zilk. De heer Arts vroeg het college dan ook om de zaak te bepleiten bij Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. „De Zilk heeft op korte termijn behoefte aan een ontlas ting van de overmatige verkeersdrukte in het centrum. Uit het streekplan blijkt dat er van provinciale zijde, op korte termijn geen maatregelen te verwach ten zijn", zo stelde hij. Openbaar toilet De voorgestelde vestiging van een open baar toilet in het centrum van Noord wijkerhout stuitte bij alle raadsfracties op verzet. „Een openbaar toilet is een verzamelplaats voor bepaalde bevol- kinggroepen", zo stelde de heer H. Arts. Ongeacht de te bepalen vestigingsplaats verwacht de Een Zilker Partij een groot aantal bezwaarschriften van de omwo nenden. „Het lijkt ons zinvoller de be volking te adviseren om minder prikke lende dranken te drinken en wat vaker naar het toilet te gaan", vond de fractie woordvoerder. Alle fracties spraken zich uit tegen het voorstel van b. en w. om een bedrag van 10.000 gulden te reserveren voor het plaatsen van plattegronden van Noord wijkerhout ten behoeve van toeristen „De huidige bewegwijzering voldoet uit stekend en we kennen er geen hog€ prioriteit aan toe", zo luidde het com mentaar van mr. J. E. F. Knapp namern de WD-fractie. De WD-fractie achi een spoedige totstandkoming van eer centrale antenne inrichting wenselijk. „De fractie heeft bezwaar tegen de ver plichting om de eigen antennes van het dak te halen. De burger wordt daarmee verplicht om zich op de c.a.i. aan te sluiten of genoegen te nemen met de slechte ontvangst van een binnen-anten- ne", aldus de heer Knapp. Kruispunt Aandacht van progressieve zijde was er voor de verkeersgevaarlijke situatie bij het kruispunt Gooweg-Langelaan en het kruispunt aan de Zilkerduinweg. „Met het oog op de honderden scholieren van het College Leeuwenhorst die het kruis punt aan de Gooweg dagelijks gebrui ken, is beveiliging door middel van verkeerslichten een dringende eis", vond de heer A. I. van der Lem. De progressieve fractie verklaarde zeer vreemd aan te kijken tegen de priori teitsverhouding in de begroting. „Kapi tale bedragen worden gereserveerd voor extra verlichting van het voetbal veld en het plaatsen van plattegronden van de gemeente, voor beveiliging van de kruispunten is echter geen geld gere serveerd", zo stelde de woordvoerder. De bibliotheek in Noordwijkerhout die zal worden uitgebreid.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4