VZL moet topziekenhuis blijven Artiestenspul in Groenoordhallen .weeklust biedt luisvesting aan jeidse jongeren RESTUUR AKKOORD MET NIEUWBOUWPLAN De Weerklank officieel open Nieuw! CAMELE0N CAMELEON LEIDSE COURANT PAGINA 3 JfpDAG 25 NOVEMBER 1977 Leids Universiteitsfonds Het Leids Universiteitsfonds houdt morgen enkele bijeen komsten om de sluiting van baar universiteit in november 1940, te berdenken. Deze sluiting was naar aanleiding van de rede van prof. Cleveringa die bij hield om te protesteren tegen bet ontslag van twee joodse hoogleraren door de bezetter. Op deze bijeenkomsten zullen leden van bet weten schappelijk personeel en studenten inleidingen houden. Hollebeek exposeert Een photo made van Hollebeek De Leidse kunstenaar H. M. Hollebeek exposeert tot 16 december in bet Academiegebouw aan bet Rapenburg. Hol lebeek toont bier schilderijen en pboto mades. De Leidse kunstenaar beeft de grafische school in Amsterdam doorlo pen. Tevens volgde hij avondlessen op de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Thans geeft bij les op tekenscbool „This Eye", die is gevestigd in bet voormalig Marinecomplex aan bet Noordeinde. De schilderijen van Hollebeek zijn ongedwongen. Hij kiest onderwerpen, die voor iedereen herkenbaar zijn. Zijn eerste schilderijen waren tamelijk speels en lieten gebeurtenissen zien, maar nu maakt bij voornamelijk tot bun elementaire vorm teruggebrachte beelden. In de photo-mades bereikt Hollebeek door middel van kleur een onaards effect, hoewel de basis van de onderwerpen ook weer uitgaat van de eigen omgeving. Hij fotografeert tekenin gen en kleurt ze daarna in. Tevens tekent hij in de foto's. Door toevoeging van bijvoorbeeld planeten en sterren wor den de foto's bijzonder. Daniel Nasturica Het Roemeense radio- en tv. orkest van Daniel Nasturica verzorgt 3 en 4 december en vanaf 16 tot en met 30 december een optreden in de bar van Holiday Inn en in het Dutch Mill restaurant. Tafelreserveringen bij Mar ja van Reeuwijk. telefoon 071-769310. Kunstmarkt De Leidse schilder- en lekengemeenschap „Ars Aemula Naturae" houdt donderdag 1, vrijdag 2 en zaterdag- 3 december weer een kunstmarkt in baar expositiezaal aan de Pieterskerkgracht Tegen betrekkelijk lage prijs zullen schilderijen, tekeningen, etsen, aquarellen en keramiek te koop worden aangeboden. Tevens zijn er diverse demonstra ties. Carel van Laere boetseert, Piet de Boer maakt etsen, Rob den Tonkelaar draait potten, Peter van Duivenvoorden tekent portretten en Piet Gertenaar karikaturen. De markt is donderdag, vrijdag en zaterdag geopend van balt acht tot tien uur. Lord's Folks Jongerengroep The Lord's Folks verzorgt zaterdag 26 novem ber om zeven uur een Eucharistieviering in de Bavokerk in Oud-Ade. Het thema van de dienst is „op weg naar het heil". Voorganger is pastor Schrama. Vrouwen en bouwen" „Vrouwen en bouwen" is dinsdag 29 november onderwerp van gesprek in het vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn 20 a. De bijeenkomst begint om acht uur met een inleiding van Nellien de Ruiter. Eventuele inlichtingen over het vrouwenca fé zijn te verkrijgen bij Willie van der Stok, telefoon 071- 893337. EN Het Artiestenspul ScuJtiestenspul'77 wordt zon- 7 november gespeeld in de joordhallen. Aanvankelijk iet in de bedoeling het rrn\ment op het voetbalter men DOCOS te houden, ipers in verband met het slech ter moest de organisatie an afzien. De „big game" ourngstart worden met een flit- n zeil schot van burgemeester ran Leiden. Voor de rest t het programma, zoals het specttkondigd is, ongewijzigd an, TV. voortgezet. Dat wil zeggen, dat er een keur van artiesten aan de voetbalwedstrijd zal mee doen, die in dit verband hun honderdste wedstrijd spelen. Ben Cramer fungeert in dit ge heel als captain. Van Leidse zijde zijn alle Vips en politieke prominenten op de groene mat te verwachten. Het gaat naar verluid een gran dioze middag worden. Entertai ner Harry Touw geeft „langs de lijn" commentaar en probeert dan met grappen en grollen nog wat extra geld los te krijgen voor Carnavalsvereniging De Hutspotten, voor wie de wed strijd gespeeld gaat worden. Zoals bekend werd de vereni- ging enige maanden geleden het slachtoffer van vandalistische vernielingen in hun opslagplaats van optochtattributen aan de Morssingel. Ook de dames van Neerlands beste artiesten spelen deze mid dag een partijtje voetbal mee. Dit om hun echtgenoten even te laten zien hoe het balspel nu eigenlijk verricht moet worden. De afmetingen van het speel veld komen overeen met de grootte van de officiële mat, dus 90-50 meter. De tribune van de Groenpordhallen biedt aan ruim 1500 toeschouwers plaats. Na de wedstrijden vertrekken de ar tiesten naar de universitaire sporthal om er onderlinge wed strijden te houden. Dit gebeuren is jammer genoeg niet voor be langstellenden te zien. Maandag worden de finales van de „Su per-starwedstrijden" gespeeld. De TROS-televisie zal aan dit festijn uitgebreide aandacht be steden. Een speciale program ma-aanwijzing hiervan wordt bijtijds via de tv. aangekon digd. En voor wie het nog niet weet: de voetbalmatch van aan staande zondag begint 's mid dags om drie uur. irgol t(Van een onzer verslaggevers) IDEN Bet bestuur van het Academisch ng, tekenhuis van Leiden (AZL) heeft het voorne- len kenbaar gemaakt „ja" te zeggen tegen het oor de ministerraad in mei ontworpen nieuw- Imwplan „Z" voor het AZL, dat uitgaat van >n nieuw ziekenhuis voor een niet onbelangrijk A pel op de plaats van de huidige sportvelden ™b het Piet Paaltjespad en voor een ander deel 7~"b de plaats van de nog te slopen huidige Z-gebouwen. Bij deze instemming wil het AZ- estuur wei uitdrukkelijk aangetekend zien dat pder geen voorwaarde getornd mag worden n het bestaande voorzieningenpakket en de is aanwezige specialismen. „Afbraak in de ekoborzieningen voor deze activiteiten zowel in ie gersonele als in materiële zin, betekent dat niet leer voldaan kan worden aan de eisen van een s,aifegionaal topziekenhuis en die van de medische B aculteit", stelt het ziekenhuisbestuur. specialismen ten behoeve van Indanks het feit dat het AZ- Mariestuur het nog steeds be- reurt dat uiteindelijk niet het dor het ziekenhuis bepleite Jan „C" (totale nieuwbouw ansluitend aan het bestaande Istajekenhuis) in de ogen van de ■■unisterraad genade heeft ■Bunnen vinden, stejt het be- ^Ntuur in zijn concept-brief aan ministerraad wel akkoord k gaan met de gekozen oplos sing. Daar wordt dan wel aan pegevoegd dat de gestelde foorwaarden, waaronder met became ^et maximale bedrag 1 Mat het nieuwe AZL mag kos- ^.en (400 miljoen) het zieken- *huis voor grote problemen plaatsen. Maar omdat een af wijzen van het plan „Z" alleen maar als resultaat zou hebben "dat de bouw van een nieuw 50 "tiekenhuis voor mogelijk tien- (S) lallen jaren wordt uitgesteld, 10 Is de algemene toon van de 11%rief aan de minister wel posi- __lief. TTpe concept-brief van het AZ- ™4>estuur is thans in bespreking ik. bij stafconvent, personeels- Nefraad en faculteitsraad. Ook de PR<iiniversiteitsraad zal er ui- o°Teindelijk zijn mening nog 2_7£ver moeten geven. Verwacht wordt dat alle instanties zeker ^jn grote lijnen met de brief Zullen kunnen instemmen. De Schriftelijke reactie aan het ministerie doet het ziekenhuis bestuur vergezeld gaan van 30pen reeks van kanttekeningen 3ver de invulling van het plan Z". Behalve de opmerkingen ver het handhaven van de het optimaal functioneren van een „topziekenhuis" als het AZ moet zijn, wijst het zieken huisbestuur ook op het belang dat het handhaven van deze specialismen heeft voor het onderwijs van studenten tot specialist. In het kader van de wens te komen tot een geïntegreerd Universitair Medisch Centrum herhaalt het AZ-bestuur nog eens dat een multidisciplinaire aanpak van onderwijs, onder zoek en patiëntenbehandeling, inclusief psychiatrie, noodza kelijk is. Verbetering van de kwaliteit van het werk, vermij ding van doublures en een grote flexibiliteit blijven voor opstaan. Dat betekent zonder meer concentratie van verple ging, poliklinieken, routine la boratoria en operatiekamers, maar ook concentratie van al le onderwijsfaciliteiten in een onderwijscentrum. Om zoveel mogelijk aan deze wensen te gemoet te komen is het Plan „Z" inmiddels door het zieken huis ingevuld in een voorlopig structuurplan, dat enige we ken geleden al in deze krant werd gepresenteerd. De helft van het totale ziekenhuis is daarin op de huidige sportvel den geprojecteerd en omvat de eerste bouwfase waaraan vol gend jaar begonnen zou kun nen worden en waarvan de bouw 6 jaar in beslag zal ne men. Hier zouden 560 bedden moeten komen van het totaal aantal van 850. De maquette van het nieuwe Academisch Ziekenhuis Na deze fase komt dan aller eerst het onderwijscentrum aan bod alsmede de afdeling psychiatrie. Daarvoor moeten de gebouwen van paediatrie en interne geneeskunde wor den gesloopt. Voor de realise ring van het derde deel van de kliniek zal het gebouw van KNO/dermatologie en de bloedbank tegen de vlakte moeten. Sylviuslaboratoria Zoals bekend is de positie van de Sylviuslaboratoria (de pre klinische torens aan de Wasse- naarseweg) altijd een reden geweest voor het ziekenhuis om een nieuwbouwplan aan sluitend aan de bestaande be bouwing te bepleiten. Door het plan Z komen deze torens, die indertijd zijn gebouwd voor uitlopend op een toen nog be staand plan voor het nieuwe ziekenhuis, volkomen geïso leerd te staan. En ondanks het feit dat het hier gaat om pe perdure, laboratoria komt de huidige ligging op een opti maal functioneren van het nieuwe ziekenhuis zeker niet ten goede. Vandaar dat het AZ-bestuur in de bij de con cept-brief aan het ministerie gevoegde stukken nog eens pleit voor het bouwen van nieuwe laboratoria, aanslui tend aan het nieuwe zieken huis op de plaats van de huidi ge panden van neurologie en oogheelkunde. De huidige pre klinische torens zouden dan andere laboratoria kunnen gaan huisvesten. Overigens is deze gedachte niet in het plan Z van de ministerraad opgenomen. Gebouwen over Als het nieuwe ziekenhuis er eenmaal staat, is er een aantal excentrisch gelegen oude ge bouwen over. Naast de al ge noemde preklinische torens van het Sylviuslaboratorium is dit ook het geval met het hui dige hoofdgebouw van het AZL (gebouw 50) waar thans onder meer de apotheek en de directie zetelt. Dit gebouw zou bestemd kunnen worden voor bijvoorbeeld sociale- en huis artsgeneeskunde, zo sugge reert het ziekenhuisbestuur. Daar zou dan de nieuwe vleu gel van orthopedie op aan kunnen sluiten. Geen directe nieuwe bestem ming heeft het enorme ge bouw 5, waar thans de polikli nieken voor inwendige ziekten aan de Wassenaarseweg zijn gehuisvest Het zou voor labo ratoria ingericht kunnen wor den bijvoorbeeld ten behoeve van TNO, maar ook zou kun nen worden nagegaan, aldus het schrijven van het zieken huisbestuur, of wellicht der den in dit gustig gelegen ge bouw geïnteresseerd zullen zijn. Misschien dat in dit verband ook nog wel gedacht zou kun nen worden aan studenten huisvesting, want het hele Piet Paaltjespad zal met de sport velden moeten wijken voor de eerste bouwfase. En daarmee wordt de lijst van kamerzoe- kende studenten die toch al een enorme lengte heeft aan genomen, alleen nog maar gro ter. Het ziekenhuisbestuur wijst er dan ook op dat met name de vervangende huisves ting en een alternatief terrein voor de sportvelden zeer spoe dig gevonden zal moeten wor den. Daarnaast moet nu ook met de eigenlijke ziekenhuis- bouw ernst worden gemaakt: „Op korte termijn zullen be sluiten moeten worden geno men over het contract met de architect, aantrekken van ad viseurs, benoemen van een plandirecteur en een bouwdi- recteur, alsmede andere mede werkers ten behoeve van de nieuwbouw"., aldus het AZ-be stuur. Gezien het feit dat het „point of no reborn" bijna is bereikt, is het van belang dat faculteit, universiteit en zie kenhuis gezamenlijk in dit sta dium een besluit namen ten aanzien van de beslissing (lie de ministerraad over plan „Z" genomen heeft. De ervaring van de afgelopen deccenia heeft aangetoond dat uitstel in deze een grote kans op afstel biedt", aldus besluit het be stuur zijn toelichting op de ontwerp-brief aan de minister. ËIDEN Het flatgebouw Sweeklust" aan de Vierlingh- i in het Morskwartier is gis- aiddag officieel geopend. De ening werd verricht door gemeester dr. A. J. Vis en K. J. Cath voorzitter van t college van Bestuur van de ijksuniversiteit Leiden. Zij den dit elk door middel van t overhandigen van een eidse" sleutel aan twee be- 'oners. 'eeklust is een flatgebouw ar jongeren dat door een ieke samenwerking tot stand Ikomen is. Het gebouw, dat 79 'ppartementen met een totale oppervlakte van 85 vierkante meter en 14 appartementen met een oppervlakte van 29.5 vier kante meter telt, is ontstaan door samenwerking tussen de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de stichting Leidse Studenten Huisvesting. Deze twee stichtingen zijn, nadat in 1975 de eerste besprekingen be gonnen, erin geslaagd een ge bouw te realiseren waarin jon geren tegen een huurprijs van ongeveer 300 per maand kun nen wonen. De heer Karstens, die het voorzittersschap van de S.H.W.J. bij deze gelegenheid overdroeg aan de heer Lins- kens, stelde dat met de ingebrui- öurgemeester Vis (tweede van rechts) en de heer Cath (Hnks) reikten de sleutels uit aan de eerste bewoners. kneming van „Kweeklust" de ren van huisvesting voor jonge- grens tussen werkende jongeren SHWJ een stapje dichter bij ren". De problematiek van bei- en studenten past niet in deze haar oorspronkelijke doelstel- de groepen jongeren is immers tijd en is ook niet juist", aldus ling is gekomen. „Het bevorde- gelijksoortig en een kunstmatige de heer Karstens. Surgerlijke stand IDEN Geboren: Josephus Maria, v. L. J. M. Schrover en O. M. A. ibraken, Franciscus Jacobus, zn. v. H. J. de Jonge en W. Reijken. Claudia lartina Maria, dr. v. I. van Es en M. Kokkelkoren. Frans Jose. zn. v. W. Klotz en M. van Rijn, Maria, dr. v. J. Klotz en M. van Rijn, Jannie, dr. f- J J. Sneijders en G. van Duijvenvoor- Maarten Daniël, zn. v. M. W. Tjadea f Y Cnossen, Marco, zn. v. J. van Kujn en A. M. de Haas, Marjolein, dr. r- H. Beuzel en M. Fengler, Diana-Esme- [alda. dr. v. W. M. Lake en C. H. Ubert, Mei Lian, dr. v. T. H. Tjea en A. Meintema, Hendrik Johannes Kornelis, v. K. Poot en J. C. de Jong, Moni- |"e. dr. v. F. van der Nat en S. van den Hoek. Kim, dr. v. E. J. Osborne en »- W. A. Berbee, Melana Linde, dr. v. A N. Sijtsma en E. B. Milané, Damiën Benjamin, zn. v. J. M. A. F. M. Doove en I. Kiy, Remco Hendrik Pieter, zn. v. P. H. N. M. van Paridon en J. G. C. Huegen, Lars, zn. v. J. W. Filippo en M. Korswagen. Overleden: P. M. Heijmans geb. 1903 man geh. gew. met J. G. A. Beijk, R. J. H. M. van Viersen geb. 1967 zn v. A. M. van Viersen en H. Galjaard, A. E. ten Cate geb. 1931 vrouw geh. met P Harder, C. M. van Koert geb. 1949 man geh. met T. Stofbergen, G. T. van der Hulst geb. 1933 man, H. Colpa geb. 1909 man geh. met S. J. Kooij, A. Slingerland geb. 1905 vrouw geh. gew. met J. Guldemond, A. W. Blijleven geb. 1939 vrouw geh. met D. Korbee, H. Schrier geb. 1909 rfian. A. Imanse geb. 1897 man, C. C. Boogerd geb. 1907 man, A. D. Hesselfelt geb. 1911 vrouw geh. gew. met J. W. De Haan, M. Broere geb. 1922 man, E. M. R. van der Horst geb. 1893 vrouw geh. gew. met L. H. D. Mulder, K. Bodrii geb. 1896 man, W. Grönloh geb. 1916 man. LEIDEN De Weerklank, een school voor slecht horende en spraakgebrekkige kinderen, is gister middag met een feestelijke bijeenkomst officieel geopend. Dit „pronkjuweel" aan de Robijnstraat, zoals de heer M. A. van der Have het in zijn welkomst woord zo treffend zei, is een school geworden waarop zowel leerlingen, onderwijzend personeel, het bestuur en gemeente maar ook de bewoners'- van het Morskwartier, trots kunnen zijn. De Weer klank is volledig geïntegreerd in de woonwijk. Op het schoolplein zonder hekken staan twee speelob- jecten waarop leerlingen met de kinderen uit de wijk kunnen spelen. Het oude schoolgebouw bij h^t Vrouwenkerkhof voldeed al tien jaar niet meer aan de eisen. De school kreeg in 1967 een urgentie- verklaring voor tien leslokalen. Het vinden van een geschikte plaats leverde echter veel moeilijkheden op. Toen op verzoek van het ministerie de bouw van een aan de Robijnstraat geprojecteerde L.E.A.O.-school niet doorging, kon de eerste paal voor de Weerklank in april '76 worden geslagen. Tijdens de bouw moest men sterk rekening houden met het specialistische ka rakter van het onderwijs. De geluidsoverdracht moet optimaal zijn waardoor bijzondere eisen moesten worden gesteld aan vloeren, wanden en plafonds. De Weerklank kwam in augustus '77 gereed en bestaat uit 14 leslokalen, 1 vaklokaal en 1 gymnastieklokaal- Oranjestraat tegen sloop LEIDEN De bewoners van de Oranjestraat heb ben bij de gemeenteraad geprotesteerd tegen de voorgenomen sloop van de woningen aan de even zij de van de straat Tijdens een bewonersvergadering op 29 november in club huis De Zevensprong zul len de sloopplannen van de gemeente ter sprake wor den gebracht. De vergade ring begint om negen uur. In 1975 werd in de gemeen teraad reeds besloten de panden te slopen in het ka der van de rehabilitatie. Sinds die tijd zijn veel van de woningen verkocht aan personen die van deze plan nen niets afwisten. De be woners beroepen zich thans op het feit dat de Nationale Woningraad de woningen als goed (10 stuks) tot rede lijk (11 stuks) kenmerkt „Wij vinden het ongehoord in deze tijd van grote be hoefte aan woonruimte en groeiende aandacht voor de woningnood onder jonge ren, samenwonenden en al leenstaanden, dat er goede woningen zouden moeten verdwijnen uit enkel stede- bouwkundige overwegin gen", aldus de bewoners. De bewoners vragen de ge meenteraad het besluit tot sloop van de woningen in te trekken. Zij zouden dan evenals de andere bewo ners in de straat in aanmer king kunnen komen voor verbeterings- en renovatie- premies. Tenslotte vragen zij de vermelde tijdsduur en plannen tot sloop uit het conceptprogramma van ei sen voor het bestemmings plan te schrappen. Exclusieve mode-accessoires Een paleis met mode-accessoires o.a. prachtige Italiaanse leren tassen, o.a.: Scepi, Campenile en Louis Ferraud exclusieve ceintuurs heel mooie shawls van polyester, katoen en zijde, o.a.: Lanvin, Davinci en vele andere sieraden en byoux in goud en zilver maraboe-jasjes, boa's en stola's in ruime sortering Tijdens de openingsdagen 25 november en 26 november zullen Anita, Loes en Ellen iedere 10e en 20e cliënt een zeer attractief geschenk van Cameleon aanbieden. Tevens zullen zij graag hun 20-jarige ervaring in de mode benutten om u met kennis van zaken te adviseren. VISMARKT HOEK MAARSMANSTEEG Exclusieve mode-accessoires

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3