Wereldraad van Kerken on actie tegen militarisme ontwerpt rn Smith bereid tot algemeen kiesrecht in Lodesië Zus Ruth Carter bekeert porno-koning Strauss wil vleugels uitslaan Ykerk )en wen padat nodigt Palestijnse leiders n Israel uit KERKEN DERDE WERELD STERKER BETREKKEN BIJ 5SUBSIDIEBELEID PMW Roemeense dissident mishandeld Wil je degeneratiekloof met jevader overbruggen? Je vindt deoplossing bij dc Boekhandel. Einde staking brandweer niet in zicht KORTE METTEN ^JITENLAND LEIDSE C0URAN1 PAGINA 11 gematigde Afrikaanse nationalisten in Rhodesië. Ian Smith verwierp het Brits-Amerikaanse vredes plan voor een overgangsregiem in Rhodesië. Volgende week zal het overleg met de gematigde nationalisten in Salisbury beginnen. Volgens Smith betekent dit niet dat de constitutionele conferentie wordt geopend. De bereidsverklaring van Smith om, onder voor waarde dat er bepaalde waarborgen komen voor de blanken, in dit stadium in te stemmen met het beginsel van algemeen kiesrecht kwam enigszins als een verrassing. Vanuit Mozambique wordt gemeld dat Rhodesi- sche grondtroepen, ondersteund door helikopters en straaljagers, een inval hebben gedaan op Mo- zambikaans grondgebied. De gevechten, die hevig werden genoemd, zouden nog steeds voortduren. De Rhodesische premier Ian Smith maakt zijn plannen bekend voor algemeen kies recht onder bepaalde voorwaarden SHINGTON/LONDEN De Ver- de Staten en Groot Brittannie be- Jeren het voorstel van het blanke iderheidsbewind in Rhodesië om in richting van een meerderheidsre- "m van zwarten te gaan werken. Re- ringsfunctionarissen in Washington tmden de opmerkingen van de Rho- iische premier Ian Smith over alge- aatpn kiesrecht een bemoedigend teken. f jren verklaarde Smith dat hij onder bepaalde lisêJwaarden bereid is in te stemmen met alge- n kiesrecht op basis van één man een stem. ;over zou hij willen onderhandelen met de vee slaan uitnodiging af w zo n URO (Reuter-AFP-AP) Egypte heeft besloten om de Palèstijn- leiders op de westelijke Jordaanoever en in Israël zelf uit te digen voor een bezoek aan Cairo om het resultaat te bespreken in Sadats reis naar Israël, ma^r tenminste twee van hen hebben we uitnodiging afgeslagen, namelijk burgemeester Bassam Sjaka n Nabloes en burgemeester Hilmi Hanou van Tlkarm. liden zeggen zij, dat de uitnodiging niets anders is dan een anoeuvre om de PLO om de tuin te leiden. De burgemeester, an Hebron heeft geantwoord dat hij eerst zijn aanhangers wil aadplegen. ft officiële Saoedi-arabische persbureau heeft gisteren een Egyp- ch bericht tegengesproken volgens hetwelk Saoedi-Arabië Sadat feunt na diens bezoek aan Israël. Verwezen wordt naar een erklaring van koning Khaled aan de vooravond van Sadats ezoek. In deze verklaring wordt verwondering uitgesproken over ladats voornemen de Joodse staat te bezoeken. n de algemene vergadering van de VN is gisteren het debat begonnen over het Israëlische-Arabische conflict. De Amerikaanse jmbassadeur bij de VN, Anrew Yoqng zei, dat de historische reis nc>ian Sadat nieuwe vredeskansen heeft geschapen, die niet onge mogen blijven. Aan het slot van het debat zal de algemene t Mergadering opnieuw moeten stemmen over een aantal resoluties W^aarin Israël wordt veroordeeld omdat het Arabisch gebied bezet ?etjoudt. Naar aanleiding daarvan vroeg Young zich af of het nselijk was om af te zien van deze resoluties, die het vredesover- alleen maar kunnen belemmeren. jypte heeft tegengesproken, dat het drie Palestijnse leiders heeft tgewezen vanwege de vijandige houding, volgend op het bezoek in Sadat. De drie hebben, aldus een officiële mededeling, uit eigen weging het land verlaten uit protest tegen het sluiten van het A intoor van El Fatah in Cairo. Dit kantoor werd gesloten, omdat 01 ilestijnen van plan waren om aan de vooravond van Sadats ?irtrek, een protestbetoging te houden. Er zijn wel twaalf andere ;I( ilestijnen het land uitgezet wegens het organiseren van deze 'toging. B resident Sadat zal morgen, in zijn toespraak voor de Egyptische ilksvertegenwoordiging „een zeer belangrijke mededeling" doen, 1 heeft het Britse blad Al Akhbar gemeld. ïicul Een gewonde vrouw wordt in een ambulance geholpen na de explosie in het Carlton Centrum in Johannesburg ONTPLOFFING IN JOHANNESBURG yohannesburg In de grote zakenwijk van Johannesburg, het Carlton Centre, is gisteren een bom ontploft, die in bloempot zat. De ontploffing veroorzaakte een gat van centimeter in de vloer waarop de pot stond. Twintig personen raakten gewond. Volgens de directeur van Carlton, Nigel Mandy, heeft de explosie slechts schade veroorzaakt aan winkels, maar niet aan het vijftig verdiepingen tellende gebouwencomplex, waarin ook kantoren en een hotel zijn ondergebracht. De meer dan driehonderd ker ken, aangesloten bij de We reldraad van Kerken, zijn op geroepen tot acties ter voor lichting over het militarisme jn de wereld en tot verzet tegen de bewapeningswed loop, vooral op het terrein van de atoombewapening, en tegen de uitbreiding van het militarisme over alle conti nenten. De oproep is uitgegaan van het beraad over het militaris- •me, gehouden in het Zwitserse •Glion op initiatief van de com missie voor internationale za ken ten behoeve van de sectie gerechtigheid en dienst van de Wereldraad. EJpn vervolg op dit eerste beraad zal in maart of april 1978 in Nederland plaats vinden. De rol van de kerken inzake het militarisme is bijzonder sterk geëntameerd door de as semblee van de Wereldraad van Kerken einde 1975 in Nai robi, die militarisme recht streeks in strijd met het chris tendom noemde en met name met het voorbeeld van geweld loosheid van Christus. Aan het beraad van Glion in Zwitserland namen 45 kerke lijke afgevaardigden en des kundigen op het gebied van oorlog en vrede deel. Zij kwa men uit dertig landen over de gehele wereld. Het beraad van Glion leidde tot een „program inzake mili tarisme", dat sommige afge vaardigden liever een „oecu menische actie voor de vrede" zouden noemen. Het beraad is het rechtstreekse gevolg van de vraag, waarmee de kerken worstelen, namelijk op het ter rein van het militarisme. De kerken worden herhaaldelijk met deze vraag geconfron teerd, nu er zovele volkeren onderdrukt worden door mili taire regeringen en de centra van het christendom nog steeds gelegen zijn in gebie den, die de grootste bedreiging voor het menselijke bestaan vormen. Het beraad van Glion kwam tot een reeks conclusies. Het militaristisch denken moet grondig uit de kerken worden (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De familie-Carter staat haar mannetje waar het betreft het bekeren van de mensheid tot het goede. Het meest discutabel zijn wat dat be treft nog de pogingen van Billy Carter, die de mensen tracht te verleiden toch vooral het naar hem genoemde bier te drinken. Beter doet broer en president Jimmy het in zijn verwoede pogingen de Amerikaanse bevolking te winnen voor een politiek met een hoog moreel gehal te. Zus Ruth spant tot dusver echter de kroon. Zij is er in geslaagd niemand minder dan „porno-koning" Larry Flint te bekeren tot het geloof. Na maandenlange discussies ging Larry dezer dagen, aan de zijde van Ruth geze ten in zijn privé-straalvliegtuig, volledig door de knieën. Weg met de porno en terug naar het geloof. Flint, die via de bladen „Hustler" en „Chic" een gigantisch porno-imperium heeft opgebouwd, is intussen al afgetre den als directeur van zijn rendabele fir ma, maar hij zal nog wel leiding geven aan een fantastische ommezwaai. Vanaf maart volgend jaar, want de eerstkomen de nummers kunnen helaas niet meer worden teruggehaald, worden „Hustler" en „Chic" (oplage 3 miljoen) familiebla den, waarin nog uitsluitend de heerlijkhe den van het geloof zullen worden aange prezen. Het contact tussen Larry Flint en me vrouw Ruth Stapleton-Carter werd deze zomer gelegd door een tv-producer, die onder de indruk gekomen van me vrouw Stapleton's bekeringskracht Larry Flint uitdaagde eens met haar te gaan praten. Een beetje vervelend is dat mevrouw Flint er nog niet zo hard in gelooft, ondanks Larry's ontboezeming „dat er veel meer mensen in God geloven dan in porno en dat het daarom toch mogelijk moet zijn er samen iets van te maken". Maar Ruth Stapleton-Carter re kent er op, dat mevrouw Flint ook door de knieën gaat als de beide echtparen, de Flints en de Stapleton's dus, binnen kort zullen aanzitten aan een gezamenlijk diner. De avonturen van Larry en Ruth worden intussen met gemengde gevoelens door het publiek bekeken. Er zijn zelfs ongelo vige zwartkijkers, die Larry er van ver denken niets anders op 't oog te hebben dan het plaatsen van een meesterzet in het juridische spel, waarin hij begin dit jaar betrokken raakte. Flint werd toen namelijk door een rechter in Cincinnatti schuldig bevonden aan een verregaande aantasting van de zeden door het afdruk ken van pornografische afbeeldingen van minderjarigen. Flint, die in afwachting van hoger beroep op borgtocht werd vrijgelaten, loopt kans op een gevange nisstraf van zeven tot vijfentwintig jaar. Is het nou een stunt van Larry of een stunt van Ruth, dat is voor velen de vraag. Het Carter-stuntteam heeft in ieder geval op een ander terrein al een veer moeten laten. Billy's bier mag niet in Virginia verkocht worden. Een of andere commis sie heeft daar een bepaling gevonden, waarin staat dat in Virginia alcoholhou dende drank niet via het etiket door prominente figuren mag worden aange prezen. Scheikunde- experiment velt scholieren KOPENHAGEN Meer dan 40 leerlin gen van een school in het Deense Oel- stykke zijn gisteren ter observatie opge nomen in een zieken huis nadat zij nitro- geendioxide-dampen hadden ingeademd. Deze giftige dampen kunnen bij inade ming ernstige schade veroorzaken, onder meer aan de hersens. De dampen ontston den toen een leerling in de pauze zijn me descholieren wat chemische vloeistof fen demonstreerde en deze bij elkaar voegde. Een toeval lig verschijnende le raar scheikunde ont dekte de bedwelming en sloeg alarm. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Franz Jozef Strauss wil bij de bondsdagverkiezingen in 1980 zijn kandida tuur stellen voor het kanselierschap. Niet uitgesloten moet worden geacht dat de CSU dan ook als „vierde partij" met eigen lijsten buiten Beieren zal uitkomen. Dit blijkt uit een recent interview met de voor-, zitter van de CSU-afdeling in de bondsdag. Friedrich Zimmermann. Met deze uitspraak is de discussie over het al dan niet samengaan van CSU en CDU weer opgelaaid, die is ontstaan, toen precies een jaar geleden CSU-voorzitter Strauss on verwachts aankondigde voortaan gescheiden te zullen optrekken (het zogenaamde „be sluit van Kreuth") en die, ondanks de moei zame herroeping van dit besluit, sindsdien eigenlijk nooit helemaal is verstomd. Tot nu toe vormden CDU en CSU in de bondsdag een gezamenlijke fraktie. De CSU als partij opereert alleen in Beieren (waar dan ook geen CDU bestaat,) de CDU in de overige deelstaten. Achtergrond van de CSU-manoevres is het streven om een absolute meerderheid voor de Uniepartijen in de bondsrepubliek te krijgen. Men ziet in dat de huidige sociaal-li berale regeringscoalitie van SPD en FDP moeilijk te verbreken is, zeker nu op de partijcongressen van beide partijen nadruk kelijk is gesteld dat men ook na verkiezin gen van 1980 de bestaande band wil handha ven. De Unie kan derhalve alleen weer aan het roer komen in Bonn, wanneer zij de absolute meerderheid behaalt. Strauss heeft gisteren overigens tijdens een persconferentie in Bonn nog eens de lof trompet gestoken over het huidige regime in Chili. Hij beschreef de verbannen opposi tie als een stel,jengelende figuren uit verga ne glorie". Strauss die onlangs is teruggekeerd van een bezoek van een week aan Chili, als gast van de diktator Pinochet, schoof de berichten over moord- en martelpraktijken van de Chileense regering als zijnde een linkse my the, terzijde. PARIJS (AP) De meest vooraanstaande Roemeen se dissident, de dichter en schrijver Paul Goma, heeft gisteren op een persconferentie in Parijs details verhaald van de stuitende behandeling die hij na zijn arrestatie in april van dit jaar heeft moeten onder gaan. Hij werd geslagen, geschopt, en men rukte aan zijn baard. Hieraan heeft de staatssecretaris van binnenlandse zaken van Roemenië, Nicolae Plesita, persoonlijk deelgenomen, aldus de dissident. Al tien jaar lang is Goma één van de meest belangrijke Roemeense dissidenten. Na vijf weken gevangenis werd de schrijver vrijgelaten en liet men de aanklachten tegen hem, homosexualiteit en verraad, varen. Na ontvangst van zijn toeristenvisum is hij met vrouw en zoon naar Parijs afgereisd. ADVERTENTIE Je hebl hel al zo vaak geprobeerd. 01' hij wil niet luisteren. 01' hij weigert er ook maar iels van te begrijpen. Als iemand anders het hem eens duidelijk zou kunnen maken. Desnoods iemand van zijn eigen generatie. Hel hoeft niks met leeftijd te maken te hebben. Zo iemand beslaat. In vele gedaantes. In vele boeken. Bij de boekhandel vind je begrip. Voor wal er nu leeft, voorwal er nu gebeurt. Je vindt er alles, waarvoor je vader (of je moeder, je viiend of vriendin) zich maar interesseert. En alles, waarmee je iels van jezelf kunt zeggen. Er is zoveel, dal je er altijd iels heel persoonlijks kunt vinden. Kortom... ïrm •ma Het subsidiebeleid van de mis Pauselijke Missiewerken Prii moet, voor wat betreft het at a pastorale deel, nog sterker nde dan voor heen bepaald wor- elifli den door de inzichten en prio- v^ riteiten van de jonge kerken be zelf. 0 Dit is de conclusie van een nen, werkgroep van de internatio nal nale Pauselijke Missiewerke- k bi; n(PMW), onder voorzitter- mej schap van Jos. A. A. Schoen- >mo, makers, directeur PMW-Ne- I derland. De groep was inge steld om voorstellen te doen voor nog efficientere verdeling van de gelden. Een van de adviezen was het budget voor godsdienstonder richt in de ontwikkelingslan den met twintig procent te ver hogen. Dit advies werd door het internationaal bestuur van PMW tijdens de najaarsverga dering in Rome omgezet in een besluit. De stelling, dat de PMW overal een sober beleid moeten voe ren, leidde in de algemene ver- Parij se Siamese tweeling gescheiden Parijs— In een kinderzieken huis in Parijs is een Siamese tweeling gescheiden die ter hoogte van het bekken was ver groeid. De operatie, die 15 uur in beslag nam, is uitgevoerd door professor Pellerin. De arts zei dat de vergroeing van de tweeling „bijzonder moeilijk was" en dat het gelukkig is dat de operatie, die al op 17 novem ber plaats vond, zo goed is ge lukt... i ifl f'V, ^l| gadering tot een principiële discussie over evangelische ar moede en de hoge kosten, die kwalitatief goede pastorale ini tiatieven met zich meebren gen, ook in de arme landen. Een Afrikaanse directeur merkte hierover op: „Wij wil len door het subsidiebeleid van de PMW wel tot evangeli sche soberheid worden gesti muleerd, maar we willen niet worden verplicht pastorale methodes te gebruiken van vijftig jaar terug". De commissie Justitia et Pax van de Britse bisschoppencon ferentie heeft geprotesteerd tegen de verkoop van gebruik te militaire uitrusting aan El Salvador, omdat dc veilig heidstroepen in dat land door gaan met het doden, martelen en opsluiten van boeren, vak bondsleden, priesters en kate- cheten. De commissie wil, dat de verkoop ongedaan wordt gemaakt, omdat deze volgens haar in strijd is met de poli tiek, die de Britse regering zegt voor te staan wat betreft het bevorderen van dé men senrechten. Het kerstnummer van het oe cumenisch maandblad „Open Deur/Goede Tijding" heeft dit jaar een recordoplage van 415.000 exemplaren, 65.000 meer dan vorig jaar. In veel plaatsen wordt het blad door vrijwilligers huis-aan-huis aan- (Van onze correspondent LONDEN De staking van de 35.000 Britse brandweerlieden is vandaag, de 12e dag inge gaan, zonder voortekens van een spoedige beëindiging van het loonconflict. Tot dusver zijn er tijdens de staking niet meer mensen bij branden om het leven gekomen dan onder normale omstandigheden in dit jaargetijde. Elke twee dagen zijn er gemiddeld vijf doden te betreuren als gevolg van bran den. Tot nu toe is nog geen enkel slachtoffer toegeschreven verwijderd. De kerken moeten weer opvoeden tot vrede en voorlichting verschaffen over bewegingen op dit gebied. Het beraad riep de kerken op om te komen tot een gezamen lijke vredesweek, zoals bij voorbeeld al lang in Neder land wordt gehouden, en daar bij bijzondere aandacht te schenken aan eventuele kerke lijke investeringen in indus trieën, die met de oorlogsin dustrie te maken hebben. Het beraad vraagt verdere bestu dering van het begrip „recht- geboden als een kerstgroet van de gezamenlijke kerken. Kardinaal Willebrands schreef de inleiding voor dit nummer, waarin medewerkers van ver schillende kerken de woorden „Vreest niet" uit het kerste vangelie van Lukas vertalen voor mensen van deze tijd. Het is verkrijgbaar op postbus 19 te Driebergen. Als verwijzing naar de ver schrikkingen van de oorlog zullen de overblijfselen van wat eens de kloosterkerk was bij de Alexanderplatz in Oost- Berlijn, behouden blijven. De gotische kerk, die in 1945 ge bombardeerd werd, vormde Paul Goma aan de staking. Het is wel dui delijk geworden, dat de mate riële schade als gevolg van branden door de staking aan merkelijk groter is geworden dan wanneer ze zouden zijn be streden door geoefende brand weerlieden met modern mate rieel in plaats van door de ij lings gerecruteerde soldaten, die met sterk verouderde brandspuiten, moeten werken. Gisteren bleek uit een nationale opiniepeiling, dat tweederde van het Britse publiek de poging van de brandweerlieden om door de loongrens van de rege- vaardige oorlog", die volgens het beraad eigenlijk niet be staat. Er kan alleen een recht vaardige vrede bestaan. Verdere studie wordt tenslotte gevraagd van de vredesvraag stukken voornamelijk met het oog op de ontwikkeling van nieuwe wapenen (neutronen bom), van martelingstechnie ken en de vrijheidsstrijd van onderdrukte volkeren. Besloten werd dat de vergade ring in Nederland in maart of april vooral gewijd zal zijn aan de vraagstukken van ont wapening. de kern van een Franciscaans klooster uit 1290. In 1574, na de Reformatie, werd er de „Nieuwe school in het grijze klooster" gevestigd, die door gaat voor de oudste Berlijnse onderwijsinstelling. Gotthold Ephraim Lessing was een van de leerlingen. Volgens zijn moeder mag de Koreaanse katholieke dichter Kim Chi Ha, die tot „leven slang plus zeven jaar" is ver oordeeld slechts vijf minuten per maand bezoek van zijn familie ontvangen. Hij mag zijn permanent hel verlichte cel, die voorzien is van t.v.-ca mera's, een half uur per dag verlaten. Behalve de bijbel is hem geen lectuur toegestaan. Kim Chi Ha heeft zijn zoontje niet willen ontvangen, omdat hij niet wil hebben, dat deze zijn vader als veroordeelde ziet. ring heen te breken gerecht vaardigd acht Met de strategie van de brandweerlieden zijn ze het in aanmerkelijk mindere mate eens. Tijdens de eerste week van de staking kwamen 20 personen bij branden om het leven. Het aantal branden ver minderde drastisch, als gevolg van een grotere waakzaamheid van het publiek, maar het aan tal valse brandmeldingen nam enorm toe. De regering is (nog) niet van plan om voor de eisen van de stakende brandweerlie den te kapituleren. De stem ming onder de brandweerlieden wordt met de dag slechter, ter wijl bewoners van hoge flatge bouwen nog steeds dodelijk be vreesd zijn voor een brand, waartegen de „groene godin nen" met korte ladders en brandslangen niet zijn opgewas sen. Door het ontbreken van anti-rook-maskers kunnen de soldaten, die nu met de bestrij ding van branden zijn belast, zelden doordringen tot de vuur haard, waardoor branden, die onder normale omstandigheden snel kunnen worden geblust, nu veel moeilijker onder bedwang kunnen worden gebracht. Duitse theologen protesteren tegen beleid ,,Adveniat" Westduitse theologen van zo wel evangelische als katholie ke zijde hebben scherp gepro testeerd tegen de r.k. bis schoppelijke hulporganisatie Adveniat. De ongeveer hon derd theologen beschuldigen Adveniat ervan met haar campagne tegen de Latijnsa- merikaanse „theologie van de bevrijding", die radikale so ciale hervormingen nastreeft, een onafhankelijke kerkelijke ontwikkeling van Latijns- Amerika in gevaar te bren gen. Het protest heeft de vorm van een memorandum, dat is on dertekend door onder anderen Karl Rahner, Jürgen Molt- mann, Ernst Kaesemann en Helmut Gollwitzer. De theologen wijzen erop,dat het hoofd van Adveniat, bis schop Franz Hengsbach uit Essen, een hoge onderschei ding heeft aanvaard van net Boliviaanse diktatoriaal re giem van Banzer. Zij herinne ren eraan, dat de sekretaris van de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie, mgr. Lopez Trujillo, een beweging heeft opgericht, die tot doel heeft de theologie van de be vrijding te bestrijden. Deze be weging heeft een afdeling in de Bondsrepubliek Duitsland onder leiding van bisschop Hengsbach, aldus de theologen in hun memorandum. Het memorandum is juist nu uitgegeven, omdat de geza-1 menlijke Westduitse bisschop pen de gelovigen hebben opge roepen ook dit jaar hun „kersttienden" weer te geven aan Adveniat ondanks ekoom- ische moeilijkheden en werk loosheid in eigen land. De col- lekte voor Adveniat ten behoe ve van Latijns-Amerika wordt op eerste kerstdag gehouden. Recordopbrengst op Missiezondag Het landelijk bureau van de Pauselijke Missiewerken in Den Haag verwacht een recordopbrengst uit de collecte, die op Missiezondag in oktober in de r.k. kerken van Nederland werd gehouden. Gerekend wordt op een opbrengst van 3,5 miljoen, dat is ruim drie ton meer dan vorig jaar en een miljoen meer dan in 1975. Het bureau constateert in de bijdragen per giro een stijging van zestien procent, in de bijdragen via de parochies een toeneming van 12,5 procent De opbrengst van de inzamelingen, die overal in de wereld gehouden worden, is bestemd voor voornamelijk pastorale objecten ten behoeve van de jonge kerken in de ontwikkelings landen van Afrika, Azië, Oceanië en Latijns Amerika. Bij het vaststellen van de verwachte opbrengst van 3,5 miljoen gulden is geen rekening gehouden met de eventuele afdracht van Limburgse parochies aan het Roermondse diocesane missie- bureau dat een eigen beleid voc-rt. --

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11