Egypte en Israël liet te optimistisch ri Strougal: geen steun voor Charta '77 deTijd ACCENT Ambachtelijk. Hard leven voor hulpbrandweer in Engeland Politieman gedood bij aanslag op Giscard d'Estaing poggenpohl keukendesign paJÏTËNLAND" H leidse courant do:: :DAG 24 NOVEMBER 1977 PAGINA 7 en p t inl ^elRO/JERUZALEM list fl/Rtr) Er is nog k» o datum vastgesteld >,a5\r een mogelijke her- Lïling van de Midden- ildejtenconferentie in Ge hete, en Egypte kan geen idauws melden over ver- n e contacten met Is- zo heeft de Eypti- plaatsvervangend iter van buitenland- nzaken Ghali gisteren I33 tgedeeld. Eerder op de l waren geruchten ont- »n over hervatting *11 de besprekingen op 1 Uecember en over ge mene besprekingen tus- i Egypte en Israël in i aantal Europese ifdsteden. Premier Be gin van Israël bezoekt volgende week Engeland, en minister Dajan van buitenlandse zaken gaat naar Bonn. Ghali deed zijn uitspraken na afloop van zijn besprekingen met Arabische ambassadeurs in de Egyptische hoofdstad. Die bijeenkomsten, bedoeld om steun te winnen voor het initia tief van president Sadat, wer den geboycot door de ambassa deurs van Syrië, Libië en de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO. Vandaag heeft Ghali besprekingen met de ambassa deurs van de Verenigde Staten en van Aziatische en Westeuro- pese landen. Ghali's Israëlische ambtgenoot Dajan heeft gisteren eveneens gewaarschuwd voor te groot op timisme na de reis van presi- Mosje Dajan dent Sadat, en een te optimisti sche verklaring van diens woor den „nooit oorlog meer". Dajan zei dat er geen verandering was gekomen in het standpunt van Israël over een Palestijnse ver tegenwoordiging in Genève, in weerwil van berichten uit Cairo dat Israël zijn standpunt in deze kwestie zou kunnen verzachten. Het Egyptische persbureau Me- na had de verwachting uitge sproken dat Israël op korte ter mijn met een officiële intentie verklaring tot hervatting van Genève zou komen, met daarin een bod dat een oplossing zou kunnen brengen voor de Pales tijnse vertegenwoordiging. Da jan verklaarde dat Sadat geen groots gebaar van Israël wilde in ruil voor zijn dramatische reis, en dat ook Israël daar niet over dacht omdat dit Egypte in de Arabische wereld verder zou kunnen isoleren. Hij sprak met name tegen dat Israël zou over- De Israëlische vertegenwoordiger bij de VN, Uzi Manor (links) en zijn Egyptische collega Ahmed Haggag luisteren in de vergaderzaal van de VN aandachtig toe naar de toespraak van de PLO-vertegenwoordiger, waarin deze zei, dat de VS Israël bijstaat in de pogingen deelneming van de PLO aan een eventuele conferentie van Genève te verhinderen. gaan tot eenzijdige terugtrek king van troepen uit de Sinai. De Egyptische luchtvaartmaat schappij Egyptair heeft gister avond haar vluchten naar Alge rije en Libië opgeschort, nu Li bië zijn luchtruim en grondge bied voor alle Egyptische voer tuigen heeft gesloten. ardschokken Argentinië: doden Juan, Argentinië (Rtr.) /Vrgentijnse steden San Juan Mendoza, rond 1100 kilome- ten westen van Buenos Ai- hebben in de afgelopen ht twee nieuwe aardschok- gevoeld van middelmatige cht, zonder dat direct iets end was over de gevolgen, beving van 90 seconden die fnsdag het westen van het trof en ook werd gevoeld iChili, Uruguay en Brazilië, Ift volgens de jongste offïcie- [rgentijnse cijfers 70 mensen leven gekost. Er raakten 254 tfisen gewond. ■stad San Juan is voor meer de helft verwoest. Zes dor- in dit gebied zijn vrijwel eel verwoest. Het reddings- Jk stuit op moeilijkheden irdat de wegen en het vlieg- 11 van San Juan vernield zijn. j de aardbeving die de stad i Juan in 1944 trof, kwamen Zusters Jvielen paus in de rede Ij ROME (DPA) Twee Cana- dese religieuzen hebben gisteren voor enige op schudding gezorgd in het Vaticaan. Terwijl paus Paulus tijdens een algemene audiëntie een *groep gelovigen in het aFrans toesprak, riepen de mdoosterzusters die vooraan mstonden allerlei onbegrijpe lijke woorden. De paus on derbrak zijn rede om bewa kers de gelegenheid te ge- ben de zusters weg te voe ren. Later bleek dat het tweetal door de paus had willen worden ontvangen. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering wordt fel bekritiseerd om de harde manier waarop zij de mi litairen behandelt aan wie de brandbestrijding is toever trouwd. De regering heeft geen beslag durven leggen op de mo derne, goed ingerichte brand weerkazernes, en daarom moet de plaatsvervangende brand weer, veelal jonge soldaten van nauwelijks 18 jaar, bivakkeren in tochtige en vochtige holen, zonder behoorlijke verwarming zonder waterdichte kleding en in de meeste gevallen zonder bedden. Een oude loods in Bromley bij Londen, waar de soldaten op de vloer slapen, is al omgedoopt tot „kakkerlakken-Hilton'. De rege ring wil nu vliegende brigades samenstellen, om hulp te bieden bij grote branden. Nederlandse brandweerlieden lopen met het plan rond hun hulp aan de Brit ten aan te bieden. Sinds het begin van de staking zijn 20 mensen bij brand in Engeland omgekomen. De Britse regering ontmoet ook steeds meer kritiek om de ma nier waarop zij zich opstelt te genover de stakende brand weerlieden. De conservatieve oppositieleidster Margaret That cher meent dat de brandweer meer verdient dan de tien pro cent opslag die de regering als maximum heeft gesteld. De brandweerlieden eisen dertig procent. (Enkele weken geleden heeft de politie zich tevreden laten stellen met een opslag van tien procent, ook na een sta kingsdreiging). WENEN (UPI) Premier Lubomir Strougal van Tsjecho Slowakije heeft woensdag verklaard, dat hij in het bestaan van de beweging Charta-77 geen politiek gevaar voor zijn land ziet. Deze beweging ijvert voor bescherming van de rechten van de mens. Strougal sprak op een persconferentie in Wenen, waar hij is voor een tweedaags officieel bezoek. Hij is de eerste Tsjechoslowaakse minister-presi dent sinds de vorming van deze staat in 1918 die Oostenrijk bezoekt. Volgens Strougal hebben „slechts enkele tientallen mensen tot de beweging Charta-77 geïnspireerd". „Het is dezelfde groep die verantwoordelijk was voor de crisis van 1968 in Tsjecho Slowakije", aldus de premier, met een kennelijke verwijzing naar het feit dat de voormalige minister van buitenlandse zaken Iri Hajek nu een van de woordvoerders van Charta-77 is. Strougal deelde mee dat hij met bondskanselier Bruno Kreisky had gesproken over economische samenwerking. De regering in Praag zou Oosten rijkse industriële beleggingen in Tsjecho Slowakije steunen, mits Oostenrijk enige belemmeringen voor de Tsjechoslowaakse uitvoer wegneemt. President Giscard d'Estaing van Frankrijk begeeft zich, vergezeld van hoofdcommissaris van politie Sommeveille (tweede van links) en minister van binnenlandse zaken Bonnet, naar het Laennec-ziekenhuis in Parijs om eer te bewijzen aan de 43-jarige politieman Hammada Abbou, die door twee kogels dodelijk getroffen werd toen hij een aanslag door een psychopaat op de Franse president trachtte te verhinderen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Een psychopaat die gisteren een aanslag op president Valery Giscard d'Estaing heeft willen plegen, heeft voor het paleis van het Elysée een politieagent die hem probeerde te overmeesteren doodgeschoten. De man die in grote staat van opwinding verkeerde, werd door de collega's van de neergeschoten agent gevangen genomen en ter beschikking van de justitie gesteld. De gedode politieman overleed enkele ogenblikken nadat hij met 2 kogels van het kaliber .22 getroffen was. De dader is een 39-jarige voormalige kapitein-dierenarts uit het leger, Paul Lucas geheten en was wegens geestesstoor nissen uit het leger ontslagen. Hij had herhaaldelijk dreige menten geuit jegens politici en sedert 1968 placht hij de presidenten van de republiek (achtereenvolgens: De Gaulle, Pompidou en Giscard) met brieven te overstelpen. Verschil lende malen moest hij in psychiatrische inrichtingen ver pleegd worden. Geld aannemen mag weer in China PEKING (AP) Het aannemen van geld voor een geleverde arbeidsprestatie is in de Volks republiek China geen bescha mende daad meer. Dit blijkt uit een artikel in Het Volksdag blad, dat verspreid is door het Chinese persbureau Nieuw Chi- In het artikel wordt het Chinese volk aangespoord om een uiter ste krachtsinspanning te leveren om het land omstreeks 2000 tot een moderne samenleving te maken. Dit moet men, aldus Het Volksdagblad, zien te bereiken door de arbeiders politiek te motiveren, maar financiële sti mulansen mogen eveneens in aanmerking komen. Voordat de „bende van vier" in oktober vorig jaar uitgescha keld werd, waren alle vormen van beloning uit den boze, om dat dit te vergelijken was met het verstrekken van lonen in het kapitalistische systeem. Barnard wil ophouden met opereren JOHANNESBURG (AP) - Tien jaar nadat hij de eerste hart transplantatie op een mens ver richtte, heeft de chirurg dr. Christiaan Barnard bekend dat de reumatiek in zijn handen nu zo erg is geworden dat hij ver wacht dat hij zijn beroep nog hoogstens een jaar zal kunnen uitvoeren. Enkele dagen geleden zei hij in een vraaggesprek: „Ik heb giste ren geopereerd. Het was een lijdensweg. Elke hechting die ik maak en vastbindt doet pijn. Ik voelde mij zo beroerd dat ik weer cortisone heb gebruikt, het laatste wat ik wil doen." Scheermesjes in cel van Croissant STUTTGART (DPA) - In de cel van de voormalige Baader- Meinhofadvocaat Claus Crois sant zijn op onverklaarbare wijze verscheidene scheermes jes beland sedert zijn interne ring in de gevangenis van S tu t tgart-Stammheim. Croissants advocaten Stephan Baier en Eberhard Kempf heb ben een verklaring van hun cliënt verspreid waarin deze zegt op de plank in zijn cel een scheermesje te hebben gevon den en dit onmiddellijk aan de bewaking te hebben gemeld. Helikopter verongelukt: 12 doden OSLO (UPI) Alle twaalf in zittenden van een helikopter die gisteren 30 mijl ten z.w. van Stavanger in zee is gestort, zijn omgekomen. Er zijn zes doden geborgen. De overige zes bevinden zich waarschijnlijk nog in het wrak van de gezonken Sikorsky S-61. De twee piloten waren Westduit sers; de passagiers Noren. Het toestel was op weg naar het Ekofisk olieveld in de Noorse sector van de Noordzee. De oor zaak van het ongeluk is nog niet bekend. Pinochet verwijt episcopaat verboden bijeenkomsten SANTIAGO (AFP) De leider van het Chileense militaire be wind, Augusto Pinochet, heeft gisteren in een schrijven het Chileense episcopaat naar aan leiding van een schriftelijke klacht van het episcopaat over een politie-inval in een klooster verweten dat daar een clandes tiene bijeenkomst werd gehou den van talrijke politieke per soonlijkheden en vakbondslei ders in Chili die tot de op het ogenblik in het land verboden christen - democratische par*;i behoren. Poggenpohl Form 2000 MC88 massief eiken. Wat verstaan wij onder ambachtelijk? Een keuken van massief eiken, duurzaam en solide met veel handwerk. De Poggenpohl MC88 mas sief eiken is zo n ambachte lijke keuken Ze is een belangrijk en gezellig middel punt in uw omgeving Bewerkt massief eiken Met mondgeblazen glas-in-lood ramen Met de Poggenpohl MC88 b v Gebr. Rolff's Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder, Zoeterwoude-Rijndijk. Tel 071-899206 Openingstijden maandag t/m vrijdag 9 00-12 30 uur en van 13.30-17 00 uur Zaterdag van 9 00-12 30 uur. Ook donderdagavond van 19 00-21 00 uur. biedt Poggenpohl U een unieke mogelijkheid om Uw keuken op geheel individu ele wijze in te richten Poggenpohl keukens zijn na jaren nog steeds even aktueel als vandaag In de overzichtelijk inge deelde Rolff toonzalen ziet U de Poggenpohlkeukens in alle modellen en uit voeringen. De Rolff advies- en teken afdeling verzorgt vrijblijvend de ontwerpen en werkt ook de installatie-tekeningen uit. De Rolff servicedienst staat garant voor een juiste montage van de keukens. Elsevier tekent bij het snelle regeeraccoord CDA-WD aan: „Den Uyl en de zijnen hebben in het afgelopen jaar niet willen inzien dat tweederde van de Ne derlandse kiezers niet van het socialisme gediend is. Een meer derheid van het volk kan zich nu in een nieuw kabinet herken nen. Het is te hopen dat de bemanning van de nieuwe ploeg even fris en sterk zal zijn als de tekst van het akkoord". Plus een artikel over „Het ge heim" van Wiegel. „Hij is geen drammer op stokpaarden, maar een man die aan de onderhan delingstafel in praktijk brengt dat samenwerking alleen op we derzijds vertrouwen kan wor den gestoeld. Een uitgangspunt dat Van Agt ook hoog houdt, maar waarmee hij op Den Uyl afknapte". Bij Sadats bezoek aan Israël de conclusie dat de vrede binnen handbereik ligt. „Er was deze week geen Israëli van enig for maat te vinden die niet meende dat Sadat met zijn dappere daad meer dan wie ook in de recente geschiedenis een Nobel prijs voor de vrede zal verdie nen." Het blad noemt het bezoek van de Nederlandse bisschoppen aan Rome droevig. „Niet vanwe ge het feit dat ze onder kritiek zijn komen te staan. Ook bis schoppen hebben kritek nodig. Droevig echter omdat de kritiek over hun hoofden heen gericht werd op Nederland, terwijl ze zelf geen woord konden uitbren gen om zich te verdedigen. Een archaische wijze van kritiek, zo'n toespraak van de paus, en onbillijk". De Haagse Post schrijft over „De egotrip" van Sadat: „Of hij belazert de kluit, of hij is hope loos naïef. In beide gevallen heeft hij geen recht om als groot staatsman de geschiedenisboe ken in te gaan. Zijn toespraak was even indrukwekkend als zinloos. De kansen op een totale vrede in het Midden Oosten zijn eerder verminderd." In een commentaar wordt een kabinet CDA-WD een scheme rig perspectief genoemd. „On geacht de inhoud van het pro gramakkoord vormt het ook de samenkomst van twee lijnen waarvan de beginpunten waar schijnlijk al niet ver uit elkaar liggen: de lijn van het ethisch reveil en die van het puinrui men. In feite zijn het twee ambi ties die beide behoren tot de categorie mores leren. En daar komt ongetwijfeld de grootst mogelijke ellende van". Vrij Nederland noemt het re geerakkoord „een ordinair con servatief stuk waarover Colijn zich niet had hoeven te scha men". Niet Van Agt is echter de schuldige, maar Andriessen, al dus het blad. „Hij is nog altijd de machtigste man in het CDA. En zijn opvattingen over de- structuur van de maatschappij staan dichter bij die van VVD en VNO dan bij die van PvdA en FNV. Het akkoord tussen Van Agt en Wiegel is dan ook eerder te beschouwen als het akkoord tussen Andriessen en Wiegel". Voorts een interview met FNV- voorzitter Wim Kok. „We krij gen met een rechts kabinet niet de grootste ruzie over de koop kracht van de werkenden ook wel hoor, als het er op aan komt maar de confrontatie zal vooral gaan over de collectieve sector, veel meer dan over het loonfront". Bij Sadats reis naar Jeruzalem deze conclusie: „Alleen al het feit dat een Arabisch leider in het Israëlische parlement terug gave van de bezette gebieden en de vorming van een Palestijnse staat heeft gëeist zonder te wor den geïnterrumpeerd, moet als een groot succes beschouwd worden". In een reportage over de actie Geef om de Natuur de onthul ling dat het bureau van beroeps bedelaar Ben Essing vijf mil joen van de opbrengst krijgt. „De driehonderdduizend collec tanten die het land afstruinen, moeten het werk voor niets doen". Een vraaggesprek tenslotte met Ajax-vedette Tscheu Ia Ling. „Ik kom om te voetballen. Als speler heb ik een bloedhekel aan de hardheid van het huidige voetbal. Altijd word je gepakt en dan nog het liefst van achter en. Helaas is het niet meer zo dat het elftal dat beter voetbalt, ook wint". In de kleurenbijlage halen Ne derlanders herinneringen op aan de Russische revolutie. De Tijd kenschetst het stuklo pen van het gesprek over een centraal loonakkoord als een zorgvuldig geregisseerde mis lukking, ofwel „Wim Kok en de grote industrieën zijn nieuwe bondgenoten raar maar waar". En: „Een fout hebben ze vermeden: doorpraten toen een redelijke oplossing er niet inza* Dat leidt zoals politici weten enkel tot ruzies". Bij Sadats reis dit commentaar: „Er kan vrede komen in het Midden Oosten, op voorwaarde dat premier Begin dingen doet waarvan hij altijd heeft gezegd dat hij ze nooit zou doen: de Westoever ontruimen. Maar wanneer Sadat zijn eigen „nooit" voor goed heeft inge trokken, kan Begin niet achter blijven". Voorts concludeert het blad dat paus Paulus ondubbelzinnig partij heeft gekozen voor bis schop Gijsen. „Toch sloten de Nederlandse bisschoppen naar beproefd gebruik de rijen en verklaarden zij zich bemoedigd te voelen. Mag een bisschop niet opperen dat de paus misschien niet de goede partij koos? Een dergelijke oprechte kritiek zou de zeer vele katholieken die in dit land nog altijd bezig zijn met het zoeken naar en de ontwikke ling van een voor deze tijd pas sende katholieke identiteit, meer hebben bemoedigd dan het plchtmatig toedekken van een ernstig conflict". In Hervormd Nederland zegt de demissionaire CDA-minister De Gaay Fortman dat een kabinet met de WD ongewenst is. „Ik zou zeggen: laat Van der Grin ten nu maar eens zijn program ma afwerken. Als alle mogelijk heden mislukken, kan hij bij voorbeeld weer terugkeren tot het begin. Hij moet het natuur lijk zelf weten, maar ik vind dat er te weinig ménselijk gepraat Het blad noemt de toespraak van de paus tot de Nederlandse bisschoppen onthutsend en een onbarmhartige diskwalifikatie, trekt de vergelijking met het communisme" dat ook probeert elke afwijking vanuit het cen traal gezag de kop in te druk ken", en besluit: „Intussen wor den nog altijd slachtoffers ver malen tussen de tanden van een autoritair raderwerk, bestuurd door mensen die de mug uitzif ten en de kameel doorzwelgen." Accent voorspelt dat Hans Wie gel het gaat maken. „E^jr men geling van liberalisme, pragma tisme, progressiviteit en conser vatisme, openheid en gesteld zijn op privacy, gebetenheid en vrolijkheid, maken hem tot de bijna ideale leider van de WD. Vermoedelijk is het ook deze mengeling die Van Agt en Van der Grinten verademing geeft." Bij Sadat's gang naar Jeruza lem de opmerking in het blad: „De eerste Israëlische en Arabi sche reacties op zijn gedurfde stap moeten de Egyptenaar bit ter teleur gesteld hebben. Egyp- te's sensationele aanvaarding van een Joodse staat leverde hem geen enkele beloning op." tenslotte van „peetmoeder" De- nie van de Haagse onderwereld. „Mijn jongens wilden na het uitzitten van hun straf heus wel hun leven beteren. Ze zochten werk. Maar als je een Denie bent, neemt geen enkele baas je aan. Nee, zoons dragen het mis- daadstempel hun levenlang mee. Zo komen er nooit vanaf. Voor hen is de misdaad het enige middel om aan de kost te komen. Ook de kinderen van een Denie moeten eten."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7