cx boeken 0 11 Katerina Izmajlova opera van Sjostakovitsj, tweemaal in Scheveningen IDEEËN! 14.-1 Shmuel Ashkenasi Fu leidt Vermeer Kwartet ,En nu even 'n Vlekje wegwerken! KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 Bij de Nederlandse Operas tichting is in voorbereiding de Russische opera 'Katerina bmajlova' van Dimitri Sjos takovitsj. De eerste voorstel lingen zijn op donderdag 1 en zaterdag 3 december in het Scheveningse Circustheater. Later volgen nog acht opvoe ringen elders. De opera een door de componist in de jaren vijftig bewerkte versie van zijn oorspronkelijk gebeten 'Lady Macbeth of Mtsensk' (uit 1934) wordt in het Rus sisch gezongen. Sjostakovitsj' tweede opera werd ondanks het publieke succes in 1946 door de Sovjet autoriteiten voor verdere ver toningen verboden, o.a. als ge volg van een heftige reactie in het partijblad de Pravda, waarin het werk en de uitvoe ring volledig werden gedis kwalificeerd. Tot 1963 heeft het geduurd voordat de opera, gebaseerd op een roman van de 19e eeuwse auteur Ljeskov, als 'Katerina Izmajlova' op nieuw in Moskou werd opge voerd in een versie, waarin de realistische karaktertekening van de personnages persona ges onaanzienlijk was geretou cheerd en van al te opvallende extremiteiten ontdaan. In ons land is "Katerina Izmaj lova' in 1964 opgevoerd door het Kroatisch Nationaal Thea ter uit Zagreb, in het kader van het Holland Festival. Voor de komende voorstellin gen heeft de Nederlandse Ope rastichting een beroep gedaan op het Poolse team Aleksan- Dimitri Sjostakovitsj der Bardini (regie), Eva Staro- wieyska (ontwerpen) en Kazi- mierz Kord (muzikale leiding). Aleks ander Bardini vervult naast zijn drukke werkzaam heden in Warschau als toneel- en operaregisseur gastprofes- soraten in de Verenigde Staten en Zweden. Ook is hij regel matig als gastregisseur in West-Duitsland, Oostenrijk en Joegoslavië. Eva Starowieyska heeft vaste verbintenissën in Warschau en Leningrad, werk te als gast bij het Wiener Burgtheater en heeft thans ook vaste afspraken voor to- neelprodukties in Zürich. Sa men met Kazimierz Kord was zij enige jaren geleden betrok ken bij de totstandkoming van 'Katerina Izmajlova' in Mun- chen. Kazimierz Kord, onlangs be noemd tot chef-dirigent van de Nationale Filharmonie in War schau, dirigeerde in 1975 de voorstellingen van 'Eugen Onegin' bij de Operastichting. Als operadirigent gasteerde hij de laatste jaren veelvuldig in Londen en New York, waar hij vorige maand het seizoen opende met 'Boris Godoenov' bij de 'Met'. Zijn landgenote Hanna Ru- mowska is uitgenodigd voor de titelrol. Zij kreeg in februa ri van dit jaar bekendheid door haar Eletra-vertolking bij de Nederlandse Operastich ting. De overige rollen in de nieuwe produktie komen voor rekening van Jan Blinkhof, Willard White, Nelly Morpur- go, Iboya Sarvari, Nico Boer, Henk Smit en André Spijker. Verder werken mee de leden van het Nederlands Opera- koor en het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest. Moerdijkbrug zaterdag dicht (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Als het weer het toelaat zal zaterdag het laatste oude bruggedeelte van de Moer dijkbrug door een nieuwe ver vangen worden. Dat betekent dat de Moerdijk- brug vanaf zaterdagochtend half acht tot zondagochtend om streeks zes uur voor alle verkeer is afgesloten. Bij slecht weer zal de operatie tot 3 december wor den uitgesteld. Voor omleidings routes wordt gezorgd. Met het vervangen van dit laatste oude brugdeel is weliswaar een eind gekomen aan de gigantische operatie om stukje bij beetje de Moerdijkbrug te vernieuwen, maar er zullen nog maanden nodig zijn voordat de brug en de aansluitende weggedeelten helemaal zijn afgewerkt. Het in Chicago gevestigde Vermeer Kwartet, verbonden aan de Resident Art Faculty van de Northern Illinois University, speelt donderdag avond 1 december voor de eerste maal in Den Haag Diligentia). Het kwartet is opgericht door primarius Shmuel Ashkenasi en dat heeft destijds in muzikale krin gen nogal wat opzien gebaard, want Ashkenasi genoot al een tiental jaren grote faam als vioolvir tuoos van wereldklasse en dat deze kunstenaar, ogenschijnlijk het type van de individueel opere rende solist, zich zou kunnen aanpassen aan de harde eisen die het kwartetspel stelt leek twijfel achtig. Slechts aan weinigen was bekend dat Ashkenasi altijd zijn hart had verpand aan kamermuziek. Hoemeer hij als rondreizend virtuoos gevraagd werd, vooral nadat hij in Moskou als winnaar van het Tsjaikowsky-concours te voorschijn was geko men, des te sterker voelde hij de behoefte naar een muzikale compensatie en om dat doel te Pas na jaren van intensief zoeken en p hij er in geslaagd zijn strijkkwartet in i vorm van de grond te tillen. Het is «w; oog zeer gemêleerd gezelschap: Asl^eJKU'J® van afkomst Israeli, de tweede violist !I/Rtr) nard is Canadees, de altiste Nobuko n datt uit Japan, terwijl alleen cellist Mar^ gen 'geboren Amerikaan is. Wat de vier v; naast de muzikale benadering gemeenf. J* een diepe bewondering voor de schildefien de Nederlandse Gouden Eeuw en in hefC» voor die van Johannes Vermeer. Vandaj|iWS ID die het kwartet zich heeft aangemeten. con 1. ZO 1 Het programma van het Haagse concei£ het kwartet op. 77 nr 2 van Haydn, de r. 5^ op. 5 van Webern, de Italiaanse SerenadjdSJ" en na de pauze Beethovens kwartWken met als sluitstuk de Grosse Fuge op. 133.pgedeC ware Hans Redeker schreef over Kees van Bohemen Hans Redeker, kunsttheoreticus en criticus bij de NRC heeft een brede monografie geschreven, gewijd aan de kunstschilder Kees van Bohemen, breed in een tweeledige zin: de visie op de man zelf en zijn werk terwijl de uitgever er een groot volume van maakte, overvloedig geïl lustreerd met uitnemende re producties. Uitnemend, inder daad, want een oeuvre als van Van Bohemen dat zó intens po lychroom van aard is, moet zeer moeilijk te reproduceren zijn- Wie zijn werk kent en het boek in handen krijgt, zal dit ter stond opvallen. Wie een boek over 'n kunstenaar gaat schrijven, moet hem wel bewonderen. Redeker doet dit ongetwijfeld maar hij zegt pre cies waarom op een duidelijke en voor iedereen te volgen ma nier. De auteur volgt de klassie ke methode van de biografie: hij laat de kunstenaar te voorschijn treden vanuit zijn milieu en ont wikkeling die nauw verband houdt met de tijdgeest Zo vangt hij aan met een accurate be schrijving van de twintigste- eeuwse kunstrevolutie die hij de „verlijfelijkste schilderkunst" noemt wat deze voor Van Bohe men betekend heeft en die hem eigenlijk gevormd heeft tot een schilder van de werkelijkheid van vandaag. Achtereenvolgens wordt de kunstenaar beschre ven in zijn abstracte periode die ongeveer loopt van 1949 tot I960, daarna in zijn fase „land schap en vrouw" „sport, ruimtevaart en de naoorlogse mens" Recente ontwikkelin gen", besloten met een samen vatting waaronder „Kees van Bohemens bijdrage tot de naoorlogse schilderkunst". Om nog eens dat „brede" te bena drukken: Redker geeft natuur lijk zijn eigen visie maar dan wel zeer verantwoord ten beste en tegelijk kijkt hij naar ande ren die reeds vóór hem over Van Bohemen schreven: Doel man, Enno Develing en Erik Slagter. Dat de auteur het nazis me noemt als een failliet van de „westerse geest" (zie de nogal links-politiek gekleurde inlei ding) vinden we misplaatst want die geest is bepaald niet failliet al zouden sommigen dat graag zien gebeuren. Het boek dat een nederlandse èn 'n engelse tekst bevat, wordt uitgeleid door een volledige op gave van Van Bohemens wer ken en waar die zich bevinden, de belangrijkste tentoonstellin gen en een keuze uit de litera tuur. Hans Redeker: Kees van Bohe men. Uitgeverij B. van Spijk B.V. Venlo-Holland. Prijs 69,50. De eerste trein na half zes Een oppervlakkig opstel in een beetje grote letter gezet levert vandaag de dag al snel een pa perback op en daarmee heeft Theo Kars (inderdaad, die van „De vervalsers") alweer en boek op zijn naam staan. Nu gaat het over een jongen, die in dienst moet per eerste reisgelegenheid na half zes en een methode zoekt en vindt om daar onder uit te komen. De avond voor zijn vertrek slaat hij nog even gauw een psychiatrisch hand boek op en leest daarin: de lij der aan heimwee is ongeschikt voor militaire dienst De symp tomen zijn algehele lusteloos heid, voortdurende hoofdpijn, geen eetlust en dat soort narig heden. Hou dat een opstel lang vol en je hebt weer een boek en het leger een soldaat minder. Theo Kara: ,JDe eerste trein na half zes". Uitgave van Loeb te Amsterdam. Prijs 15,-. De jonge met de ouderwetse pit en voor een bijna ouderwetse prijs. Toneelvereniging Dosast geeft op zondag 27 november in de Toneelzaal van het Congresge bouw te Den Haag een voorstel ling van „De polyester polka" van Dimitri Frenkel Frank in het kader van de CHAT-compe- titie. Harry de Jong regisseert. Michael Barker, blokfluitleer ling aan het Koninklijk Conser vatorium van Ricardo Kanji, doet op dindsdagmiddag 29 no vember openbaar examen in de zaal van het Conservatorium met een concert, waaraan wordt meegewerkt door Chris Farr or gel, Chris Farr clavecimbel, Ma- rianna Muller viola da gamba, Richard Walz en Jean-Pierre Brunet viool, Stieneke Poot alt viool, Michael Feves cello en Julia Theis clavecimbel. Paul Schoeffler, de in Dresden geboren Engelse bariton is op 80-jarige leeftijd in Bucking hamshire overleden. Hij is opge treden in tal van Europese ope rahuizen en in de „Met" in New York, waar hij in 1963 zijn car rière afsloot in „Ariadne auf Naxos" van Richard Strauss. Het bureau van rijksbouwmees ter W. G. Quist is uitgebreid met de beeldende kunstenaar T. Jacob (Rotterdam), D. Wiecher- ink (Amsterdam) en B. IJlstra (Dordrecht). Zij zullen meewer ken aan alle bouwprojecten van rijksgebouwen waar op grond van de percentagerege ling de uitvoering van daar mee samenhangende kunstpro jecten voor ogen staat. Regimental sjaal van 100% Acryl. Zes mooie kleuren. Zuiver scheerwollen das. ^Eén voorbeeld uit onze fantastisch grote j dassenkollektie. Leren handschoenen jê van perfekte kwaliteit. I't- Bruin of zwart. -

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6