NOORDWIJK HEEFT WEINIG TEGEN STREEKPLAN GRONDBELEID LIGT BU LTB MOEILIJK Klachten over woning- onderhoud Raad en college tonen waardering NIFORME REGELING OOR VUURWERK IN DLLENSTREEK Belangenvereniging Duivenvoorde Beatrix opent boezemgemaal rstem l irdwijk Eén miljoen voor bibliotheek Katwijk Handwerkkunst in St. Agnes Ara at) het rollenpatroon in wjrboeken besproken. In- ter is Geertrude Brust; er a suggesties gedaan wor- roor wat het vrouwencafé i kinderboeken vindt. De ijkse openbare bi^lio- verleent haar mede- ing door een groot aantal srboeken ter inzage te leg- De avond, die alleen voor ven toegankelijk is, be un 20.00 uur. ►ERDORP De begelei- commissie „Oude Dorp" vanavond voor de eerste in een werkvergadering yjki. Aan de hand van de ^ftmmingsplannen „Oude r>/. „Oranjewijk" en „Cen- y wil men tot een priori- istelling komen. Ook aan de orde het wensen- ït van verschillende ac- >epen, zoals de vereniging t", het Doeskwartier, al- e de resultaten van de in t 1977 gehouden hoorzit- van de PvdA over het dorp. De vergadering, 20.00 uur begint, wordt iden in het verenigings- iw „Irene", Hoofdstraat TERWOUDE De KPJ vrijdag 25 en zaterdag 26 nber het toneelstuk „Hoe je in godsnaam op het op. Beide uitvoeringen nen om 20.30 uur in „Ons in Zoeterwoude. E Sociëteit „De Cheru- houdt zaterdag 26 no- er een Spaanse avond in iciëteitsgebouw achter de 'aan de Beekbrug. Muzi- medewerking wordt ver- door het duo „Los Em- ores". Aanvang 20.00 E Postduivenvereni ging „De Oude Blauwband" houdt op 25 en 26 november de jaarlijkse tentoonstelling. De tentoonstelling in het „Trefpunt" aan de Lissese Schoolstraat wordt vrijdag 25 november om 20.00 uur geo pend. Zaterdag is de expositie van 10.00 tot 16.00 uur geo pend. Om 11.00 uur wordt de trekking van een loterij ver richt. LISSE De Lissese IJsclub houdt maandag 28 november de jaarvergadering in „De Beurs" aan de Haven. Naast de begroting, bestuursverkie zing en contributie wordt ge sproken over de training op de Uithof-ijsbaan in Den Haag. Aanvang 20.30 uur. LISSE De recreatiecommis sie van het gemeenschapscen trum De Poel houdt zaterdag 26 november een ruilbeurs in het „Poelhuys". Verzamelaars van munten, postzegels en an dere artikelen kunnen van 10.00 tot 16.00 uur met elkaar onderhandelen. De toegang sprijs voor volwassenen be draagt 1 gulden. Kinderen be talen 50 cent. NOORDWIJK De plaatselij ke protestantse en rooms-kath- olieke kerken in Noordwijk aan Zee houden in de advent stijd drie interkerkelijke zang diensten. Het thema voor deze diensten is „Uw Koning komt tot u". De eerste dienst wordt gehouden op woensdag 30 no vember in de r.-k. Mariakerk aan de Nieuwe Zeeweg. Ds. Warnink zal een korte medita tie houden. Medewerking wordt verleend door het zang koor „The Seaside Singers". Aanvang 19.30 uur. NOORDWIJK Mevrouw Erica Terpstra, lid van de Tweede Kamer (WD) spreekt maandag 28 november op de bijeenkomst van de onlangs in Noordwijk opgerichte organi satie „Vrouwen in de WD". De bijeenkomst die in Hotel Noordzee aan de Kon. Wilhel- minaboulevard wordt gehou den, heeft als thema: „Dyna misch liberalisme of met de WD de boer op". Aanvang 14.00 uur. WASSENAAR Het onlangs gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan „Ter Weer" ligt tot en met 27 december ter inzage op de Wassenaarse ge meentesecretarie (alg. zaken, kamer 26). Het bestemmings plan omvat de gronden gele gen ten oosten van de Oost- dorperweg, ten zuiden van de Hogeboomseweg, ten westen van de Rijksstraatweg en ten noorden van de wijk Zijlwate ring. Tot 27 december bestaat de mogelijkheid om in beroep te gaan tegen het bestem mingsplan. SASSENHEIM De ouderver eniging Philadelphia en de Ver eniging van Ouders van Geeste lijk Gehandicapten houden op 29 november een gezamenlijke avond in gebouw „Cees en Ine ke" aan de Sassenheimse Hoofdstraat Het toneelgezel schap Pankras geeft een uitvoe ring van het toneelstuk „Het Witte Paard". Aanvang 20.00 uur. NOORDWUKERHOUT - De NSL houdt zondag 27 november om 11.00 uur de Ooster-duin- loop. Er is een prestatieloop van 10 kilometer voor gevorderden en een loop van 5 km voor de jeugd en trimmers. Vanaf 9.00 uur kunnen de deelnemers zich inschrijven bij de kantine in het sportpark „De Boekhorst". Het inschrijfgeld bedraagt 4 gulden. Kinderen die jonger zijn dan 14 jaar betalen 2.50 gulden. LEIDSE COURANT. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 PAGINA 1 ütjORDWIJK Het college en de gemeente- d van Noordwijk toonden gisteravond over algemeen waardering voor het ontwerp- •ekplan Zuid-Holland West. In tegenstelling het statische plan in het verleden, vond men een dynamisch en bruikbaar geheel. „Het mt een geheel andere geest dan dat in de toen een commissaris der koningin ons un vertellen: „Noordwijk is vol", aldus De is (CDA). £- j:en voorstel aan de raad maakten B. en W. £•- Ier bezwaar tegen een drietal onderdelen van ontwerp-streekplan. Zo was men het be- ld niet eens met de vaststelling van de zones het ontwikkelingsgebied voor stads- en psuitbreiding rond het landgoed Offem. Een er bezwaar betrof de regeling van de kassen- w in het agrarisch gebied. De provinciale jSnenmakers wilden niet meer dan maximaal m2 per bedrijf aan glas gerealiseerd zien, terwijl in het gemeentelijke bestemmingsplan buitengebied, van een zeer realistisch standpunt uitgegaan werd en de glasteelt op maximaal 5000 m2 werd bepaald. Het derde bezwaar betrof de regio-indeling voor centrale antennes, maar hieraan maakt de raad geen woord vuil. Het langst werd gediscussieeerd over de beper king van de kassenbouw, waarbij De Geus (CDA) en wethouder Van Duijn (CDA) het gemeentelijk areaal verdedigden, terwijl Bedijn (PvdA) met het Westland voor ogen 3000 m2 voldoende vond. „Betutteling is er toch, of het nu om 5000 of 3000 m2 gaat", vond de fractielei der van de PvdA. Nadat De Geus nog eens het 5000 m2-standpunt met vuur en verve had ver dedigd en daarbij onder meer aanvoerde dat de oppervlakte van de glasteelt mede verband houdt met de grootte van het bedrijf, zei Bedijn begrip te hebben voor deze argumentatie en ging ook hij akkoord. Bezwaar bleef de PvdA- vertegenwoordiger hebben tegen de voorgestel de ontwikkeling van de badplaats. De raad ging tenslotte akkoord met het voorstel om tegen de reeds genoemde drie punten bezwa ren in te dienen bij de provincie. Albert Verweystraat Na ampele discussie is de raad akkoord gegaan met een gemeentelijk plannetje voor het win-, kelgebied aan de Albert Verweystraat. B. en W. stelden voor aan de winkeliers een zevental grondstrookjes te verkopen, gelegen aan de achterzijde van de bedrijven, voor de bouw van bergruimten en garages. Verder vroeg het colle ge een krediet van ruim 102.000,— te voteren, teneinde een reconstructieplan rond het win kelcentrum te kunnen uitvoeren. Onder meer dacht men daar een 38-tal parkeerplaatsen te creëren. De discussie ontstond over de vraag of het straatgedeelte voor de winkels geen voetgan gersgebied zou kunnen worden. Men dacht aan een soort woonerf. Op die manier zou ook aan de schoolkinderen van de nabijgelegen Prinses Marijkeschool meer bescherming worden gebo den. Uit de toelichting van burgemeester mr. Bonnike bleek, dat de woonerfgedachte op ver keerstechnische bezwaren stuitte. Wel zou ge tracht worden aan de voetgangers prioriteit te verlenen. De Ridder (PPR) en Bedijp (PvdA) verklaarden dat het college eerst met een voorstel zou moe ten komen om het gebied tot woonerf te bestem men, alvorens zij hun fiat aan het gevraagde krediet voor de reconstructie zouden geven. Wethouder Van Duijn redde de zaak met een slimme oplossing. We doen alsof het een woon erf is en mocht dit juridisch niet kunnen, dan komen wij er op terug. ■HtfRDWI JKERHOUT Het "ftnwerkingsorgaan Bol- treek wil in de Bollen- K- !k een uniforme regeling het kopen en afsteken vuurwerk. Tijdens een vergadering van het orgaan op 29 november zal de deelne mende gemeenten een voor stel in die richting worden gedaan. Voorgesteld wordt een model regeling te treffen waarin wordt bepaald dat slechts op 28, 29, 30 en 31 december van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds de verkoop van vuurwerk is toegestaan. In de ze regeling zou tevens dienen te worden opgenomen dat het vuurwerk alleen mag worden afgestoken op 1 januari van middernacht tot twee uur. Het Samenwerkingsorgaan wil bo vendien een beroep doen op de niet deelnemende gemeen ten Katwijk, Rijnsburg, Val kenburg, Warmond en Sassen- heim een gelijke regeling te treffen. LEIDSCHENDAM Een aantal toekomsti ge bewoners van de nieuwe wijk Duiven voorde hebben het initiatief genomen voor de oprichting van een vereniging die de belangen van iedereen die een huis in Duivenvoorde gaat kopen wil behartigen. De vereniging zou, zo wel, zowel, tijdens als ■na de bouw, overleg met de bouwers en de gemeenten gaan voe ren, materialen gaan aankopen, juridische adviezen verlenen en bestektekeningen beoordelen. Na de ontvangst van de brief van de gemeen te, vorige maand, waarin aspirant-ko per? werden uitgeno digd binnen drie we ken stappen voor de financiering van hun woning te onderne men hebben enkele toekomstige bewoners de hoofden bij elkaar gestoken om collectief onder zo gunstig mo gelijke voorwaarden een hypothecaire geldlening te kunnen afsluiten. Het groepje groeide al snel uit tot 125 belangstellenden die samen de banken offertes hebben ge vraagd. De vereniging gaat „Belangenvereniging Nieuw-Duivenvoorde" heten, dit om verwar ring te voorkomen met de bestaande flat woningen voor be jaarden die verenigd zijn in de Stichting Duivenvoorde. Prinses Beatrix heeft gistermorgen bij Halfweg het nieuwe I boezemgemaal van het Hoogheemraadschap Rijnland officieel j in bedrijf gesteld. De nieuwe installatie verhoogt de capaciteit i van Rijnlands vier grote boezemgemalen. Gouda. Katwijk. Spaarndam en Halfweg, van 12,5 miljoen tot 13,25 miljoen kubieke meter water per etmaal. Het nieuwe boezemgemaal staat twee kilometer verwijderd van het oude Halfweggemaal, dat 125 jaar dienst heeft gedaan. Het l nieuwe doorspoelt en ververst het boezemwater in het noordoos telijk deel van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Dit deel omvat o.a. Amsterdam, Schiphol, Amstelveen, Aalsmeer. Hoofd dorp, Zwanenburg en Halfweg. De uitmaling naar het Noordzeekanaal gebeurt met drie grote dieselmotoren, die tezamen 2000 kubieke meter water per minuut kunnen plaatsen. De capaciteit van de nieuwe installatie is daarmee eenderde groter dan die van de oude. De officiële inbedrijfsstelling van het nieuwe gemaal werd bijgewoond door de commissaris van de koninging in Noord-Hol land, drs. R. de Wit, burgemeester W. Polak van Amsterdam en vertegenwoordigers van het ministerie van verkeer en water staat en enkele waterschappen.Bij de ingebruikstelling werd het woord gevoerd door baron van Knobelsdorff. dijkgraaf van het Rijnlandse Hoogheemraadschap.—. jrdwijkse koor srgh stichting koor en het lijk Orkest tok een eigen op. Het ir in november n eerste con- rd een groot De speciaal koor geschre den gaven het een eigen langspeelplaat iteren is, is tij uitvoering in NOORDWIJK - Wat het grondbeleid be- treft liggen de problemen in de agrarische wereld bijzonder moeilijk. Dit bleek wel op een discussieavond van de Kring Duin streek van de LTB. Al naarmate men be lang heeft, wordt er verschillend over dit beleid gedacht. Kringvoorzitter Harry Vree burg signaleerde dit in zijn openingsrede. Jonge agrariërs willen tegen redelijke prij zen zich grond verschaffen teneinde een bedrijf op te bouwen, dat een behoorlijk bestaansinkomen kan opleveren. Terwijl anderen hun inkomens— en vermogensposi tie zoveel mogelijk veilig stellen en daar toe, begrijpelijkerwijs, de wet van vraag en aanbod prefereren. Daarnaast komt dan nog de vraag van de onderlinge solidariteit aan de orde of men agrarische grond moet verkopen aan projectontwikkelaars of al leen aan bedrijfsgenoten. In zijn betoog liet algemeen landelijk voor zitter P. J. Verhoef verschillende filosofieën aangaande het agrarisch grondverkeer de revue passeren. Hij stelde met name bij de socialistische wensen enkele vraagtekens. Bij een aanvulling van A tot Z zou men, in afwijking van de socialistische opvatting, dat alle grond in staatshanden moet komen, eveneens over moeten gaan tot nationalisatie van het woningbezit. Met het oog op haar aanhang komt dit de Partij van de Arbeid niet zo goed uit, want zij heeft de laatste jaren het eigen woningbezit hoog in haar vaandel geschreven. Voorzitter Verhoef waarschuwde tegen een monopolistische po sitie van de overheid. De gevolgen daarvan zouden te zien zijn in steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, waar de erfpacht- canons van 30 tot 60 procent omhoog zijn gebracht. Wat het grondverkeer betreft bleek de voor zitter persoonlijk geporteerd te zijn voor een doelmatigheidsbeginsel. Het heeft de intentie een selectie toe te passen onder de gegadig den voor het kopen van agrarische grond. Partijen zouden in deze theorie gezamenlijk zaken kunnen doen en vervolgens de trans actie aan een commissie voorleggen. Het is de bedoeling om adspirantkopers, bij wie het niet gaat om deel te nemen aan het productievermogen van de grond, uit te sluiten. Als voorbeelden werden genoemd hobbyisten, pony boeren en anderen voor wie de prijs van de grond van niet zoveel belang is of die hun hoofdberoep niet in de landbouw hebben. j KATWIJK De commissie voor onderwijs en vrije tijdsbesteding besprak gisteravond de begroting over 1978 van de Stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Katwijk. B en W hadden in eerste instantie het bedrag voor de aanschaf van boeken te hoog gevonden en daar 30.000 van af getrokken. Naar aanleiding van opmerkingen uit de raad tijdens de begrotings debatten zal deze korting uiteindelijk niet worden toegepast en wordt het voor 1978 geraamde bedrag ad 139.000 voor boeken geaccepteerd. Hiermee komt het totale begrotingsbedrag van de bibliotheek op 1.044.500. Overigens draagt ook het Rijk bij in deze kosten. Wethouder H. Haasnoot, die de vergadering voorzat, vond concluderend: „Een miljoen dat goed besteed is". De stichtingskosten van de aan de Van der Perkstraat te bouwen openbare kleuterschool 't Kwettemest, zijnde ƒ700.000, moeten volgens de heer Haasnoot gezien worden als globaal begroot, omdat de aanbesteding nog niet heeft plaats gevonden. De school komt j in de plaats vein het oude gebouw aan de Rijnstraat, dat niet meer aan het Bouwbesluit voldoet; de nieuwbouw zal twee leerlokalen en een speellokaal omvatten waarin zo'n 50 kinderen onderdak zullen vinden. De heer C. Oskam (SGP) wilde ter nadere oriëntering een kubieke meter-prijs weten, zodat een kostenvergelijking met andere recent gebouwde kleuterscholen mogelijk is. i De CDA-er J. Vink stelde er prijs op tekeningen en bestek ter I inzage te krijgen. De voorzitter zegde toe dat aan beide wensen zal worden voldaan. LEDENVERGADERING ST. WMJBRORD ZOETERWOUDE Tijdens de het bestuur van de woning ledenvergadering van de wo- bouwvereniging bezig met een ningbouwvereniging St. Willi- renovatie-procedure. Zij had brord gisteravond in Don Bos- daar 50.000.- per woning voor co, waren er klachten van een uit willen trekken. De overheid aantal leden over het achter- wenste echter maar tot een be- stallig onderhoud van de wo- drag van ƒ30.000.- te subsrdie- ningen aan de Zwetkade. ren, hetgeen betekende dat deze Volgens voorzitter Van Son was renovatie niet door kon gaan. Er blijken nu nog enkele alternatie ven mogelijk die momenteel bij St. Willibrord in studie zijn. In elk geval wordt getracht de huurders aan de Zwetkade zo snel mogelijk te helpen. Aangezien de helft van het aan tal leden, ongeveer 300, niet aan wezig was, konden de nieuwe statuten, noodzakelijk in ver band met de verandering van het verenigingsrecht, niet wor den aangenomen. Een nieuwe bijzondere ledenvergadering zal derhalve uitkomst moeten bren gen. De heren P. P. van Mil en C. J. Overdevest werden in het be stuur herkozen. Er werd af scheid genomen van penning meester J. W. van der Drift, die zijn functie ter beschikking had gesteld. Als nieuwe bestuursle den werden gekozen de heren C. J. A. Roessen en Hofwegen. Huize St. Agnes in Voorhout is sinds kort omgetoverd in een bont museum van schitterende handwerkkunsten. Een groot aantal zieken en bejaarden heeft met het resultaat van hun artistieke gaven een expositie georganiseerd van prachtige kleden, kussens, poppen, schorten en nog veel meer fraais. De dames verrichtten hun vaardigheden in het kader van het Welfare-werk van de „De Zonnebloem". Gisteren was het dan zover voor het publiek: huize Agnes stelde haar deuren wagenwijd open voor een ieder die van doe-het-zelven houdt. Burgemeester's echtgeno te Van de Wouw-van Ravesteijn verzorgde de opening in aanwe zigheid van een groot deel van de handwerksters. Haar speciale dank ging uit naar diegenen, die niet in staat waren te komen, maar wier bijdrage de tentoonstelling zondermeer had doen slagen. Uit de opbrengst van de verkoop zal opnieuw materiaal worden aangeschaft, waarmee de nijvere dames dan weer aan de slag kunnen gaan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5