Groot tumult na afwijzing van MIRO-vestiging Liever aanleg riolering dan uitvoering nota Vlietpark" „Wethouders moeten weten waar ze over praten' A woordbreuk gaat leiden geld kosten Bewoners roomburg, klein cronestein !n oostvlietpolder: M. v. d. Molen voert PvdA statenlijst aan pvda-fractie tikt bestuurders op de vingers: ONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 A. Drenth: „emotioneel, ondoordacht onfatsoenlijk" Wethouder Van Aken: bizar stemgedrag t' tt (Van een onzer verslaggevers) -^DEN/LEIDERDORP Grote be ing heeft zich meester gemaakt het bedrijfsleven in de detailhan- ksector nu de Leidse gemeenteraad ge week het „onaanvaardbaar" h t uitgesproken tegen de vestiging een zelfbedieningswarenhuis (een enaamde weidewinkel) in Leiden, teel tegen de afspraken in en on een klemmend verzoek van de itter en secretaris van de Kamer Koophandel in Leiden alles in het rk te stellen het nemen van dit luit te voorkomen stemde wethou- Van Aken (economische zaken) evenals zijn ambtgenoten in het lege met de hele raad tegen de it van een MIRO-vestiging naar :n. Door dit besluit is de relatie het bedrijfsleven aanzienlijk be dreigen er juridische stappen het AHOLD-concern (waarvan de HO deel uitmaakt) en loopt Leiden kans op te draaien voor een strop 125.000 gulden die ontstaat als het listerie van Economische Zaken dit raadsbesluit terug zou komen ten toegezegde subsidie, ze subsidie werd gegeven voor het genaamd Regionaal Distributie Pla- >ch Onderzoek voor Rijnland ot dit uitgebreid onderzoek enkele jaren geleden besloten bij de gemeente Leiden een aan- ui ge was binnengekomen van Albert jn om aan de Plesmanlaan (Mors- S)vartier) een MIRO van 8000 m2 te °*Suwen. Ook voor Leiderdorp bestond ^angstelling van een soortgelijk zelf- ie lieningswarenhuis, zij het minder lot (3.500 m2). Om een gedegen beeld krijgen van de mogelijke gevolgen deze grote warenhuizen op de be ulde winkelstand en het floreren i het kernwinkelapparaat in met ne de Leidse binnenstad werd dit to lerzoek opgezet. Aan de hand van 3. resultaten zou dan een gefundeerd deel gegeven kunnen worden over verschillende aanvragen van zelfbe- ningswarenhuizen en zouden de ge enten ja of nee kunnen zeggen. verband met het grote belang van onderzoek besloot het ministerie i Economische Zaken een subsidie i 125.000 gulden te verlenen. Deze m tegging werd gekoppeld aan de 0 rwaarde dat bij het onderzoek zou rden uitgegaan van het zogenaamde l.O mpmodel", dat speciaal is ontwor- 11 om de efecten van de vestiging van gelijke grote warenhuizen (ook wel dewinkels genoemd) op de hele re- I goed te kunnen peilen. Naast het listerie zegde ook de provincie een isidie toe (groot 40.000 gulden). Ver betalen verscheidene gemeenten de Leidse regio mee aan de kosten in totaal ongeveer 3 ton bedragen. _Jen heeft 72.000 gulden voor zijn ening genomen. Het bedrijfsleven 'rj agt zelf ook aanzienlijk bij in de Tten: de Nederlandse Middenstands- neemt voor 10.000 gulden deel aan het project, de Kamer van Koop handel heeft materiaal ter waarde van 50.000 gulden ter beschikking gesteld en via de Raad voor het Grootwinkel bedrijf betaalt grootgrutter Albert Heijn ook nog eens 20.000 mee. Tussen alle deelnemende partijen werd overeengekomen, dat een beslis sing over het al dan niet toestaan van een warenhuisvestiging in de Leidse regio pas genomen zou worden na het bekend worden van de onderzoekre sultaten. Zwart op wit werd dit met name meegedeeld door het college van burgemeester en wethouders van Lei den aan de directie van AHOLD in Zaandam. Woordbreuk Vorige week nam de Leidse gemeente raad echter een radikaal afwijkende beslissing. Tegen alle gemaakte af spraken in werd met algemene stem men bij de begrotingsbehandeling een Opbreken motie van de PPR, mede-ondertekend door CDA en VVD-leden, aangenomen, waarin de raad als zijn mening uit spreekt „dat een zelfbedieningswaren huis als weidewinkel in Leiden te allen tijde onaanvaardbaar is". Bij een nadere toelichting bleek deze motie zo te moeten worden verstaan, dat zelfs een vestiging van een dergelijk waren huis in de binnenstad door de raad als ongewenst wordt gezien. Opmerkelijk was bij de stemmingen de rol van wethouder Van Aken (economi sche zaken). Zijn naam prijkt onder de aan AHOLD geschreven brief dat een beslissing over de MIRO-vestiging eerst genomen zou worden als alle onder zoeksresultaten op tafel zouden liggen, en dat wordt maart van het volgend jaar. De wethouder deed echter niet meer dan een slappe poging om de raad er van te overtuigen dat het aan nemen van deze motie veel grotere gevolgen zou kunnen hebben dan men wel zou denken. Hoe inhoudsloos het verweer van de wethouder wel was bleek uit het feit dat niet alleen zijn collegegenoten bij de stemmingen de afspraak met Albert Heijn verbraken, maar ook Van Aken de motie uiteinde lijk ondertekende. Dat de gevolgen van dit ondoordacht besluit de gemeente Leiden nog wel eens zal kunnen opbreken wordt lang zaam maar zeker duidelijk. Bij AHOLD is men bijzonder verbolgen over de onfatsoenlijke manier waarop het Leids gemeentebestuur de afspra ken heeft geschonden. Men zou zich beraden op het nemen van juridische stappen tegen de gemeente. De officie- Ie reactie spreekt nog in voorzichtige bewoordingen van een „uiterst be vreemdende gang van zaken, waarover we diep teleurgesteld zijn", maar tus sen de regels door is duidelijk de ver bittering van de AHOLD-leiding te be speuren, die na zo veel jaren door Leiden aan het lijntje gehouden te zijn, nu in het zicht van de haven het schip van het twaalfde zelfbedieningswaren huis in Nederland ziet stranden. AHOLD-woordvoerder Zwart noemt de afwijzing in de gemeenteraad „een dolle zaak": „Wij zullen niet aarzelen na het bekend worden van de onder zoeksresultaten met een nieuwe aan vrage voor een MIRO te komen. Als de resultaten voor ons positief uitpak ken (en AHOLD heeft daar vermoede lijk terecht alle vertrouwen in - red) zal het gemeentebestuur toch wel van hele goede huize moeten komen om deze aanvrage geargumenteerd af te wijzen. Ik hoop dat het verstand in de Leidse raad dan alsnog zal zegevieren en deze emotionele beslissing zal wor den teruggedraaid. In een nuchtere diskussie moet de raad toch in staat zijn rekening te houden met deze nieu we vorm van detailhandel. Men moet in een MIRO geen aanval op de geves tigde winkelstand zien. Het zou best eens een hele goede zaak voor Leiden kunnen zijn. Met het besluit wat nu genomen is keert Leiden terug naar het tijdperk van de stoomtrein: toen die geïntroduceerd werd dachten de bur gers dat de koeien geen melk meer zouden geven. De Leidse raad toont zich nu even blind voor deze ontwikke ling jn de detailhandel..." aldus de heer Zwart Protestbrief De stuurgroep die het Regionaal Distri butie Planologisch Onderzoek bege leidt, en waarin vertegenwoordigers zitten van alle meebetalende instellin gen en gemeenten zitting hebben, heeft met even grote verwondering van het besluit van de Leidse raad kennisgeno men. De voorzitter van deze stuur groep, de Leiderdorpse PvdA-wethou- der drs. E. Drenth, zal in een brief aan het gemeentebestuur tegen dit besluit protest aantekenen en met klem vra gen de uitvoering van de PPR-motie op te schorten tot na het bekend worden van de onderzoeksresultaten. Ook de heer Drenth tekende het Leids besluit desgevraagd als „puur emotio neel, ondoordacht en onfatsoenlijk". Volgens de stuurgroep-voorzitter loopt men een levensgroot risiko dat het ministerie zijn toegezegde subsidie van 125.000 gulden zal intrekken. „Die strop zal Leiden dan zelf moeten beta len, want als randgemeenten denken we er niet over hieraan mee te wer ken", verklaarde drs. Drenth. Drenth toonde zich met name verbaasd over het feit dat wethouder Van Aken en het hele college de PPR-motie zo maar klakkeloos heeft gesteund, ter wijl er op schrift gestelde toezeggingen aan AHOLD liggen. „Ik kan me voor stellen dat hierdoor bij het bedrijfsle ven een groot wantrouwen tegenover het Leids gemeentebestuur ontstaat, en de relaties tussen college en bedrijfsle ven was toch al niet best. Maar als je afspraken maakt dan moet je daar ook voor in kunnen staan, en dat is niet gebeurd", aldus de heer Drenth, die nog eens benadrukt dat dit besluit ook helemaal op dit moment niet nodig was geweest: „Er lag een duidelijke af spraak dat gewacht zou worden op de onderzoeksresultaten. Een soort van overval van een zelfbedieningswaren huis was dan ook volstrekt niet aan de orde." Stappi Het terrein aan de Plesmanlaan, waar Ahold de weidewinkel wilde vestigen. en Woordvoerders van het ministerie van Economische Zaken toonden zich gis teren terughoudend in hun commen taar. Wel werd gewezen op de prece dentwerking van het betrokken raads besluit. „We hebben het intrekken van de subsidie evenals het nemen van andere stappen op dit moment in be raad", zo werd van deze zijde meege deeld. ARJEN BROEKHUIZEN Ei ,e >IDEN „Laat de polder zoals hij is, en ,j( it de boeren hun bedrijven openstellen u or mensen die willen komen kijken. Dan 3( je de hele nota Vlietpark in de kast l0 *en liggen en het geld besteden aan drin- Bder zaken zoals de aanleg van een riole» >g". Dit is in het kort de reactie van de j woners van de Oostvlietpolder, de Kleine onesteinse polder en Roomburg, de direct I trokken en bij de nota Vlietpark. Zij kwa- j0 en gisteravond in de Vredeskerk bijeen met de gemeente van gedachten te sselen over de plannen met deze polders, e aan de zuidkant van Leiden liggen K issen Vliet-Rijn-Schiekanaal en de rijks- de nota wordt voorgesteld van de Kleine ronesteinse polder een recreatiepark te Taken en er sportvelden aan te leggen. De j dkstuintjes in de Oostvlietpolder wil de gemeente uitbreiden; verder moeten hier recreatieve voorzieningen mogelijk zijn. De bestemming van Roomburg is nog „open". Afgezien van het feit dat de meeste aanwezi gen zeiden de situatie liever te laten zoals zij is, rees er ook protest tegen de onzeker heden die de nota schept Het park in de Cronesteinse polder krijgt waarschijnlijk binnen vijf jaar zijn beslag: de meeste grond is gemeente-eigendom en is in pacht gege ven. Maar voor de Oostvlietpolder denkt men op langere termijn. Al vanaf 1961 ver keren de betrokkenen in onzekerheid over de bestemming van dit gebied. En ook nu weer. Wethouder Tesselaar kondigde aan dat de gemeente een bezwaarschrift in zal dienen tegen het plan van Provinciale Staten dit gebied een agrarische bestemming te geven. De gemeente wil de mogelijkheid houden dit gebied te gebruiken voor recrea tie. Dit betekent dat de grondeigenaren bij beslissingen over uitbreiding van hun be drijf met een onzekere factor zitten. Gepleit werd daarom voor een gefaseerde uitvoering van het plan, waarbij de gemeente zegt: voorlopig leggen we niets aan, over een jaar of tien gaan we de zaak opnieuw bekijken. Er bleek ook grote onvrede te bestaan met het feit dat er wel geld is voor een recreatie park, maar niet voor de broodnodige aanleg van een riool. De betrokkenen betalen wel rioolbelasting, maar lozen op de sloot Als oplossing werd voorgesteld een riolering aan te sluiten op de rioolpersleiding die van Zoeterwoude naar een vuilverbranding in Leiden-Zuid-West loopt Het antwoord van wethouder Tesselaar luidde dat Leiden voor het recreatiepark subsidie krijgt van CRM, en dat riolering van het gebied bij de Vrou- wenweg lage prioriteit heeft. Toppop A\ro's Top pop brengt op 27 november een bezoek aan het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk. Deze drive-in-disco- theek heeft plaats in het jongerencentrum Stats en begint om twee uur. Waterleiding De dienst Gemeentewerken start maandag 28 november met werkzaamheden aan de waterleiding op bet Stationsplein, bij de taxistandplaats voor bet stationsgebouw. De hoofd huis van de waterleiding zal worden verlegd. Dit is hoofdza kelijk in verband met de aanleg van de Schipbollijn. Het werk duurt twee drie weken. De taxistandplaats blijft gedurende die tijd in gebruik, hoewel de werkzaamheden enige belemmering kunnen opleveren. Wethoudersspreekuur Wethouder A. Verboom van volkshuisvesting houdt vanavond zijn maandelijkse spreekuur. Hij is daarvoor tussen half acht en half negen aanwezig in het gebouw van de speeltuinvereni ging Vogelwijk aan de Nachtegaallaan. Het spreekuur is voornamelijk bedoeld voor bewoners van de Rijnsburgerweg en omgeving. Gruppo Sport ivo De Nederlandse popgroep „Gruppo Sportivo" verzorgt vrij dagavond 25 november onder auspiciën van K&O/LJA en het LVC een optreden in bet Leids Vrijetijdscentrum. Leden van het LVC en K&O betalen vier gulden voor deze avond, niet-leden kunnen tegen betaling van vijf gulden de zaal betreden. Het Leids Vrijetijdscentrum opent om acht uur zijn deuren. Gruppo Sportivo werd in maart '76 opgericht en al in dat zelfde jaar verleende de groep haar medewerking aan een toernee van de „Golden Earring". De bezetting en ervaring van de groep staan borg voor kwaliteitsmuziek zodat het een „swingende" avond kan worden. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (I-V.N.) organiseert zondag 27 november om twee uur een natuurwandeling onder leiding van natuurgid- sen. De wandeling wordt gehouden in het park van de Merenwijk. Het vertrekpunt is de kinderboerderij, die te bereiken is via de Willem de Zwijgerlaan en de IJsselmeer- laan, of met het openbaar vervoer: bus 45 of 60. J. O. V. D. -discussie De afdeling leiden van de liberale Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie verzorgt maandag 28 november een openbare discussiebijeenkomst met mr. J. L. Brinkhorst, oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en thans Twee de Kamerlid voor D'66, en mr. H. P. Talsma, onder-voorzit ter van de V.V.D. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de Vikingzaal van hotel-restaurant ,Jiieuw Minerva", Vrou- wensteeg 11 te Leiden. De discussie begint om acht uur. Het gespreksthema is ,Jtet liberalisme van D'66 en V.V.D. en de onderlinge verhouding tussen de béide partijen in de actuele politiek." Kerst-inn Op eerste en tweede Kerstdag wordt in het gebouw van studentenvereniging Augustinus, Rapenburg 24, een Kerst- inn gehouden. Iedere Leidenaar kan naar dit festijn komen. Voor het slagen van dit grootse gebeuren zijn er echter wel veel medewerkers nodig. Degenen die dus zin hebben om zich op deze twee dagen een paar uur in te zetten als gastheer of gastvrouw, spelletjesbegeleider, koffieschenker of als wat dan ook, kunnen zich opgeven via het telefoonnummer 121531. Jacqueline Kley zal dan hun naam noteren. LEIDEN Het voormalige ge meenteraadslid voor de PvdA in Leiderdorp, mevrouw M van. der Molen, gaat de kandidaten lijst van de PvdA voor de Pro vinciale Staten aanvoeren. Als tweede op de kandidatenlijst is Hans van Oosten uit Katwijk voorgedragen. Het Leidse ge meenteraadslid J. van der Horst staat als dertiende op de lijst. Tijdens een vergadering op 8 december zal de ontwerp-kandi datenlijst worden vastgesteld. Illlllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll LEIDEN Het PvdA-raad- slid J. Duivesteijn haalde gisteravond tijdens een ver gadering van zijn fractie fel uit naar de wethouders A. Verboom van volkshuisves ting en C. Waal van stads ontwikkeling. Hij verweet de wethouders niet goed be slagen ten ijs te komen bij bewonersvergaderingen. Aan de orde was de vraag of de Partij van de Arbeid door moet gaan met het houden van hoorzittingen in de verschillen de wijken. Toen de partij nog in de oppositie zat, waren de wijkhoorzittingen een beproefde methode om de verlangens in de wijken te vernemen. De in spraak vanuit de gemeente was toen nog niet al te best op gang. Bovendien hadden de raadsle den in die tijd het voordeel dat zij geen toezeggingen konden doen omdat de gemeente door andere partijen werd bestuurd. Sinds Leiden een links pro gramcollege heeft, zijn de hoor zittingen wat in het slop ge raakt. Het partijbestuur dat de hoorzittingen organiseert er vaart ze als onbevredigend. De verantwoordelijke wethouders zitten met het probleem dat zij geen ondoordachte toezeggingen willen doen en er toch voor willen zorgen dat de bewoners IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI .99 die naar de wijkhoorzittingen komen, niet ontevreden huis waarts keren. Door het afdelingsbestuur was voorgesteld dat het college zelf maar wijkhearings moet organi seren. De afdeling zou op een andere manier dan wel contac ten met de wijken leggen. Door verschillende fractieleden werd betoogd dat de partij er veel meer naar zou moeten streven om een andere opzet van de wijkhoorzittingen te krijgen. „De bestaande concrete verlan gens in de wijken zijn toch wel op het stadhuis bekend", aldus wethouder H. van Dam. „Het is voor bewoners veel gemakkelij ker geworden naar het gemeen tehuis te stappen. De heer Duivesteijn vond dat het allemaal niets hoeft uit te maken of de partij nu in de oppositie zit of in het gemeente bestuur. „De bewoners komen toch met hun concrete klachten. Het gaat er om of je dergelijke bijeenkomsten zinvol wil laten zijn of niet Kies je voor het eerste dan moeten onze woord voerders ook weten waar ze over praten. En niet, zoals laatst in de Kooi, de bewoners met een kluitje in het riet sturen". Hier mee haalde het raadslid zich de woede van wethouder Verboom op de hals: „Zo'n sneer pik ik niet, ik wist precies waar ik over praatte en ik probeer de zaken met de Hambroeklaan nu tot een goed einde te brengen. Duivesteijn betwijfelde dit: „Als je je goed had voorbereid had je al tijdens de hoorzitting de bewoners toezeggingen kunnen doen. Nu is er nodeloos paniek gezaaid". iiiimiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3