SINT MCHT,WflT NU TE KOPEN? EN IS EEN BRUNA INGELOPEN OH, OH, OH,WATZAG HU DAARI MIE WENSEN BU ELKAAR! Massale evangelisatiecampagnes hebben in Europa hun tijd gehad gra ü&B bruna StNicolaastips I van Van Haren »T" Werkgroep voor plaats vrouw in de kerk Korte metten BROCHURE DEN BOSCH OVER JONGEREN EN KERKGEMEENSCHAP CljiONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 LEIDSE COURANT Massale evangelisatiecampagnes la die van de Amerikaan Billy Graham zullen zeer zeldzaam worden in Euro pa. De nadruk zal steeds meer komen te liggen bij activiteiten van de plaat selijke kerk. De populariteit van Gra ham zal steeds verder dalen. Zijn cam pagnes hebben hun beste tijd wel ge had, wat Europa betreft. s in het algemeen de conclusie van de Amerikaanse evangelist William Thomas, die vandaag aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam is gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift "Evaluatie van mas sale bijeenkomsten als methode van evangelisatie". Thomas (41), die in Brussel woont heeft de laatste zeventien jaar in Europa gewoond en gewerkt en is ook drie jaar lang zendeling in Zaire geweest. Hij behandelt in het bijzonder de campag nes "Eurofest '75" en de Billy-Graham- campagne in 1975 te Brussel. De laatste mislukte. Thomas wijt dit voor een deel aan de opstelling van de kerken, die de campagne niet accepteer den en te weinig samenwerkten, juist door traditionele verschillen en gebrek aan geestelijke eenheid. De r.k. kerk werd niet benaderd. Hij citeert kardinaal Suenens, die zegt: "Deelname van de kant van de r.k. kerk zou wel goed maar niet zo gemakkelijk zijn geweest. Want voordat we samen over Christus kunnen gaan preken, moeten we het samen eens worden over wie Christus is". Gevraagd naar hun kritiek stelde een aantal protestantse pastores in Brussel onder meer, dat er achteraf geen of nauwelijks resultaten van de campagne waren, de theologie was te oppervlakkig en er werd een import-geloof gepresen teerd. Ook was de gehele campagne gebaseerd op de persoonlijkheid van Billy Graham en persoonsverheerlijking "daar passen wij voor na onze ervaring met Adolf Hitler". Thomas noemt toch een aantal positieve punten. Massale evangelisatie maakt het mogelijk voor verschillende kerken om samen te werken, iedere christen heeft in principe de gelegenheid actief mee te doen, een groot aantal mensen kan worden bereikt, het kan de kerken en kerkmensen moed geven, omdat er een enorme kracht van uitgaat en chris tenen kunnen samen op een spontane manier uiting aan hun geloofsbeleven geven. Thomas benadrukt daarbij het belang van een goede doorwerking en pleit tenslotte toch voor evangelisatie, mits deze kleinschaliger is, zo'n vorm heeft voor Europa meer zin. Een werkgroep van de Raad van Kerken, die zich zal bezighouden met de positie van de vrouw in de kerk is deze week geïnstalleerd. De werkgroep is onder meer belast met het onderzoek naar en de studie van de situatie van de vrouw in de kerk, het bij de ledenker- ken naar wegen zoeken voor het realiseren van een werkelijke gelijkwaardige samenwerking van man en vrouw en het bevorderen dat vrouwen steeds meer worden betrokken bij het beleid van de kerk. Het instellen van deze werkgroep is onder meer een gevolg van de beleidsbesluiten die de Raad van Kerken nam op de Kerkenconferentie van Lunteren in 1974, aangaande de gelijke Verant woordelijkheid van mannen en vrouwen voor de opbouw van de kerk in dienst van de mensheid. Het voorbereidende werk voor de werkgroep is gedaan door vertegenwoordigers van het oecumenisch vrouwencontact en de werkgroep Man-Vrouw-Kerk van de rooms-katholieke St. Willibrordvereniging. Deze laatste werkgroep is dezer dagen na tien jaar bestaan opgeheven. De werkgroep bestaat uit zes vrouwen en drie mannen. Het zijn: zuster drs. A. van Pinxsteren, mevr. drs. I.M.L. Eldering Jonckers-Nieboer, mevr. drs. A. Spekking-Matti, mevr. H. Keu- ning-Wagelaar, mr. W.A. Nieuwenhuijsen, dr. R.G.W. Huysmans, mevr. E. Streefland, dr. A.J. Jelsma en mevr. E.J. van Oostveen. In een vergadering waaraan vertegenwoordigers uit dertig landen hebben deelgenomen beeft de Wereldraad van Ker ken besloten een „oecumeni sche actie voor de vrede" te gaan voeren. Voorgesteld wordt op scholen een leerpro gramma in te voeren dat, naast het godsdienstonder wijs, opleidt tot vrede en ge gevens moet leveren over vre desbewegingen en -activitei ten. Uit cijfers van de Italiaanse regering blijkt, dat het aantal huwelijken in Italië daalt. Ook gaan steeds minder mensen ertoe over het huwelijk niet kerkelijk te laten bevestigen. I Het' aantal huwelijken in 1976 I was 355.000 (1973: 418.000). Het percentage huwelijken dat niet kerkelijk werd bevestigd was vorig jaar 9,3. In 1973 was dat 7,7 procent. De vicaris-generaal van de paus als bisschop van Rome, kardinaal Ugo Poletti heeft opgeroepen tot deelneming aan de "Dag van solidariteit tegen het geweld", die zondag wordt gehouden. De onrustba rende toeneming van het aan tal gewelddadigheden in de afgelopen weken, zo zei hij, bedreigt het vreedzaam naast elkaar leven van de burgers in het gehele land. Welke po gingen ook worden gedaan om gewelddaden te rechtvaardi gen, men kan er niet omheen, dat het altijd om misdaad gaat, waartegen de overheid met beslistheid moet optre den. "Caritas Internationalis", overkoepelende organisatie van 104 katholieke hulporgani saties in de hele wereld (in Nederland "Mensen in Nood" in Den Bosch) heeft het afgelo pen jaar in negenendertig lan den hulp bij rampen verleend. De hulpverlening beliep in De grootste moskee van de Wereld staat in Islamabad, de hoofdstad van Pakistan. Er kunnen 122.000 mensen in. De grootste moskee van West- Afrika werd onlangs in Bama ko, de hoofdstad van Mali, voltooid. Deze biedt 22.000 mensen plaats. Drieduizend mensen kan de grootste mos kee van Europa bevatten. Hij staat in Londen. De huidige koning van Saoedi-Arabië, Khaled schijnt de financie ring van de bouw van deze drie moskeeën voor zijn reke ning te hebben genomen om aldus zijn vermoorde broer koning Feisal te eren. De kos ten worden geschat op 48 mil joen gulden. De bisschop van Den Bosch, mgr. Bluyssen acht het be langrijk dat jongeren in de kerkgemeenschap een klimaat aantreffen, waarin zij kunnen meedenken en meewerken en waarin zij Jezus Christus kun nen herkennen. Hij schrijft dit aan de pastores, pastorale werkers en werksters en ande re gelovigen in zijn bisdom in de inleiding van een brochure „Zij geloven 't wel?". Deze brochure met gespreks stof over en mogelijkheden voor jongerenpastoraat is uit gegeven door de Stichting Le vensvorming Jeugd en Jonge ren bisdom 's-Hertogenbosch, Kapelaan Koopmansplein 3. Zij is tot stand gekomen in overleg met jongeren, jonge ren-pastores, de priesterraad en de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom 's-Herto- genbosch. De Brochure constateert dat jongeren de kerk vaak alleen zien als een instituut, dat hen ofwel koud laat, of soms aan spreekt vanwege de mensen, die ze in de kerk ontmoeten. Tot deze laatste groep zou je de jongerenkoren kunnen re kenen of de liturgische groe pen, vredesgroepen en ge spreksgroepen. Hieraan ne men jongeren deel, vaak op basis van herkenning van el- kaars vragen of soms uitdruk kelijk op basis van christelijke inspiratie. Van daaruit, aldus de brochure, komen soms de samenleving en haar vragen in vizier. Een andere reactie is dat jon geren zoeken naar innerlijke vrijheid en zich terugtrekken in een „religieuze" beweging, bijvoorbeeld „Youth for Christ". Voor veel jongeren is het on mogelijk eigen standpunten in te nemen en daarnaar te han delen, aldus de brochure. Ze zijn dermate gebonden in hun situatie, dat een eigen levens ontwerp onmogelijk is. Met name werkende jongeren zijn gebonden. Op die situatie zal de kerk moeten inspringen. De pastor, maar ook andere actieve kerkleden, zullen zich moeten inspannen voor een si tuatie waarin jongeren echt tot hun recht komen. Niet alleen, maar.samen met die jongeren. Groepsvorming, waaraan deze werkers als gelijkwaardige partners deelnemen, is van wezenlijk belang. In de brochure wordt de aan beveling gedaan plaatselijke of regionale werkgroepen voor jongerenpastoraat op te rich ten. Toegegeven, het rijmen gaat ons niet best af. Maar wij zijn Sinterklaas ook niet. Stel nou eens, dat Sinterklaas zou zijn. Dan zou het u niet meevallen om in enkele dagen voor al die zoete mensen in Nederland iets leuks te kopen. Kijk, en daarom koopt Sinterklaas nu graag bij ons. 't Is elk jaar opnieuw ook voor Hem weer een verrassing, al die leuke, nieuwe, gekke, originele, aardige kado's. Komt u zelf eens kijken, wat u krijgt. Boeken-Tijdschriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10. Warme dames boa-boottee in diverse kleuren. Slechts Prachtige dameshakpan- toffel in roestbruin velours. Rondom bontrand. Met ingebouwde steun Heerlijk warm damesmuiltje van echt konijnenbont. Lekker voordelig deze hak- pantoffel in blauw fantasie- stof. Nu voor Dames pantoffelmuiltje met modern folklore dessin. In enkele fraaie kleuren. Leuk boa muiltje in enkele fraaie kleuren. Surpriseprijs Geheel leren heren cosy muil. In bruin leer Bruin leren heren cosy- pantoffel Iets aparts dit geblokt boa pantoffeltje. In beige of blue. 20-26 Slechts Suède leren herenpantoffel met warme vacht gevoerd. Slechts Onze bekende kameelharen pantoffel. Uitstekend van kwaliteit en met onverslijt- bare zool. 24-26 10,95 27-30 11.95 31-35 12,95 36-39 13,95 Herenmaten 15,95 Leuk fantasievelours kinderpantoffeltje met elastiek sluiting 27-30 10,95 31-34 11,95^ Prachtig veterpantoffeltje in geruit kameelhaar. 20-27A< 24"26 Dit is slechts een kleine greep uit de schatkamer van Van Haren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11