Ontspannen sfeer rond afscheid van Sadat Concorde begint op New York te vhegen nesseth kreeg goede id ruk van Sadat Derde cycloon treft Zuid-India Geen teleurstelling Oud en nieuw zee *bp Meerderheid Karamanlis sterk gedaald JTENLAND leidse courant dinsdag 22 november 1977 pagina 9 'iADEAUTJE VAN OMA GOLDA MEIR £cidóC QoWUXKlt 'elefoon (eventueel): .antal personen: Randtekening: i (wij) maak (maken) wel/geen gebruik van het gratis _uisvervoer van C.S. Rotterdam naar Europoort v.v. ipjtuur de bon naar: Élforth Sea Ferries, "rastbus 1123, tozenburg. )p de envelop in de linkerbovenhoek vermelden: „Oud-en- iieuw-party". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De experimentele periode van Concorde-vluchten Londen en Parijs-New York is vandaag begonnen. Zij zullen zestien maanden duren. Daarna zal de Amerikaanse regering een definitieve beslissing moeten ne men inzake de toelaatbaarheid van het Concor- de-lawaai in vlieghavens van de Verenigde Staten. Een soortgelijke proefperiode ligt al achter de rug voor wat betreft Concorde-vluchten op Dulles en Port-Washington. Deskundigen be twijfelen, of een eventuele voordelige beslissing van de Amerikaanse overheid de geringe toe komst van het Brits-Franse supersonische lijn- vliegtuig nog gunstig zal kunnen beïnvloeden. Wegens zijn hoge aankoop- en exploitatiekosten is de Concorde toch gedoemd om na enkele jaren te verdwijnen. Het Anglo-Franse supersonische lijnvliegtuig kan alleen economisch geëxploiteerd worden als het iedere dag ongeveer zeveneneenhalf uur vliegt en dan telkens voor tweederde gevuld is. De vluchten naar New York, Washington en het Midden-Oosten houden het dagelijks niet meer dan gemiddeld vier uur in de lucht. British Airways heeft vijf Concordes in ge bruik. Zij kunnen alleen rendabel gemaakt worden als zij per jaar ongeveer 2750 uur vliegen. In de komende twaalf maanden zullen ongeveer 1000 vlieguren bereikt worden op de lijn Londen-New York. Om de 2750 uur te kunnen h^len, moet de lijn Londen-Bahrein doorgetrokken worden naar Melbourne in Aus tralië, met daarnaast nog een nieuwe lijn naar Japan, over Siberië. Het is onwaarschijnlijk, dat dit plan ooit uitge voerd zal kunnen worden. In afwachting begint de 'Concorde dus de lijndienst, waarvoor hij oorspronkelijk gebouwd werd. Een Concorde- biljet Londen-New York kost 431 pond, tegen 356.50 pond eerste klasse in een gewone jet of 69 pond „stand by" voor mensen, die het zo goedkoop mogelijk willen doen bij British Air ways. De Fransen, die hun Britse Concorde-vennoten altijd de loef proberen af te steken hebben ervoor gezorgd, dat het eerste supersonische lijnvliegtuig van Air France enkele minuten voor de Concorde van British Airways mocht neerstrijken in New York. Bijzonderheden over het Israëli sche voorstel maakte Begin met bekend. Na de persconferentie begaven Sadat en Begin zich weer naar het Koning Davidhotel voor een kort gesprek onder vier ogen. Omstreeks twee uur verlieten beiden het hotel voor een af scheidsbezoek van president Sa dat aan president Katzir. In de Knesset heeft Sadat nog een gesprek gehad met Golda Meir. Golda Meir zei: „Ik zou willen dat zelfs een oude dame zoals ik de dag van de vrede kan meemaken". „Dat is waar, ik heb u altijd de oude dame genoemd", gaf Sadat lachend toe. Ontroerd gaf grootmoeder Gol da Meir grootvader Sadat een klein geschenk in een doosje voor zijn kleindochter die hij zondag heeft gekregen. „Dit is het begin van de vrede", zei zij over Sadats bezoek. Golda Meir herhaalde het be kende standpunt van haar par tij, namelijk dat Israël bereid is tot territoriale compromissen, die de veiligheid van Israël zo danig garanderen dat „niemand ooit meer uit het buitenland Is raël te hulp behoeft te komen". Zij herhaalde haar verzet tegen de vorming van een Palestijnse staat, maar niet tegen „een op lossing voor dat probleem". Op de persconferentie heeft Sa dat nog gezegd ten aanzien van extremisten die hebben opge roepen hem te vermoorden: „Ik behoef me tegenover niemand te rechtvaardigen. Ik zal mijn volk voor het parlement verslag uitbrengen van mijn bezoek aan Jeruzalem, want ik ben alleen aan mijn volk uitleg verschul digd. Ik heb niets te zeggen tot degenen die me aanvallen of willen vermoorden. Per slot van rekening ben ik na de twee troe penscheidingsovereenkomsten veel heviger aangevallen dan nu, vooral na die van 1975, en wel een jaar lang". De Palestij nen bleven maandag om het bloed van de „verrader" roepen. De Syrische staatspers zei dat Sadats aanbod tot vreed zaam naast elkaar bestaan aan Israël en het bezoek op zichzelf neerkomen op officiële erken ning van de joodse staat dat Sadat daarmee de Arabische belangen heeft verraden. Het Syrische dagblad Tisjrin stelde zich achter de PLO met de bewering dat het sterke plei ten van Sadat voor de voor naamste Arabische eisen slechts een dekmantel is die de Arabi sche kritiek op zijn bezoek moet ontzenuwen. De betrekkelijk vage bewoordingen van het communique waarmee president Sadat en premier Begin hun eerste ontmoeting hebben afgesloten, zijn geen uiting van teleur stelling. In de zonder twijfel lange tijd van voorbereiding van het bezoek, zal zijn ingecalculeerd dat Sadat met ogenschijnlijk lege handen naar huis zou moeten keren. Vrede maak je niet op een zondagmiddag in Jeruzalem. Maar heeft Sadat werkelijk niets naar huis mee terug kunnen nemen? Tegenover zijn critici kan Sadat wijzen óp zijn weergave van de Arabische standpunten zoals nooit eerder in het Israëlisische parlement is gebeurd. Premier Begin heeft weliswaar vermeden over de voornaamste kwesties de veilige grenzen en de toekomst van de Palestijnen officiële uitspraken te doen, maar hij noemde deze en alle zaken open voor onderhandelingen. In de realiteit/ is verandering gekomen, zo drukte oud-premier Rabin van Israël zich uit. En daarom is de wederzijds uitgesproken wens om het gesprek voort te zetten geen holle frase. De vraag is wel: hoe verder? Sadat heeft het nodig dat hij de Arabische wereld duidelijk kan maken dat zijn reis meer is geweest dan een grandioos begin van niets, dus een grandioze flop. Zijn reis, waarvoor hij van vele zijden het voordeel van de twijfel heeft gekregen, ook van gematig de Arabische zijde, heeft achteraf rechtvaardiging nodig. Die kan gevonden worden in concrete stappen in de richting van Genève. Baader, Ensslin en Raspe stierven na middernacht STUTTGART (DPA) An dreas Baader en Gudrun Ens slin hebben naar alle waar schijnlijkheid in de vroege och tenduren van de 18e oktober zelfmoord gepleegd, direct na dat ze vernomen hadden van de bevrijdingsactie van de °->ize- laars in het Lufthansa-toes^., in Somalië. Dat staat in het eindrapport van de Westduitse hoogleraren Joa chim Rauschke en Hans Joa chim Mallach over het tijdstip van overlijden van beide gevan genen. Volgens het rapport stierf Baader op zijn vroegst een kwartier na middernacht en Ensslin om kwart over een, zo heeft de justitie in Stutgart mee gedeeld. Jan Carl Raspe werd nog levend aangetroffen en stierf later in een ziekenhuis. Irmgard Möller heeft haar zelf moordpoging overleefd. i Belastingvlucht binnen EEG «ALEM (AFP-UPI-AP) Kjn het met president Sa- fLs geworden dat de Pa ffen in Genève vertegen- r[gd moeten zijn. Wat het ïtten van de dialoog tus- raël en Egypte betreft, een kwestie van plaats", N premier Begin van Israël v gezamenlijke persconfe- n9die hij met Sadat giste- °PJeruzalem heeft gegeven. ter;zei dat Sadat hem niet at£aïro heeft uitgenodigd. c Cairo graag hebben wil- m, maar ik begrijp de h waarom een dergelijke ging in dit stadium niet voegde daaraan toe dat ^„het volste recht heeft Waïro te komen en voor mement te spreken. Toch Ebepaalde redenen beslo- Puit te stellen", ^ei geroerd te zijn door Ettelijke welkom dat hem ël is toegevallen. „Ik zal zorgen dat de Israëlische ttjiondenten premier Begin lij, begeleiden wanneer hij jjuaïro komt", zei hij. „Wij [ff met Begin en de parle- icties eens geworden grondslagen voor de tVat de vrede zelf betreft Ij met tot een akkoord |Jn. Dat zal in Genève iV besproken", zei Sadat. zei dat het bezoek van HBot doel had ernstige be- igen te openen voor een lns,iiet alleen tussen Egypte 'olël, maar tussen Israël en dere Arabische buurlan- Vij hebben besloten de en voort te zetten. Wij »geen nieuwe oorlog, niet bloedvergieten. Wij tik voorval vermijden dat dergelijke toestand zou leiden", aldus Begin. ivjet-Unie is geen voor van mijn bezoek aan ALEM (AFP) President Sadat heeft een ■Jende indruk" achtergelaten bij een meer- T van het Israëlische parlement. Knesseth- an diverse partijen hebben Sadat geprezen 1 oprechtheid, zijn optreden en grootsheid rak ter". lingsverschillen tussen beide landen zijn in rlement overigens duidelijk uitgesproken, ïme tijdens de gesprekken van Sadat met /an het regerende Lakoed-blok dat tegen concessie aan de Arabische territoriale >p de Westelijke Jordaanoever is werd er merkbaar kil. President Sadat moest n jk nu en dan zijn irritatie overwinnen. nders was de sfeer tijdens Sadats gesprek- ït de communistische Rakah-partij, die het j s met Sadats visie dat vrede moet zijn foor de derde maal bieden wij onze lezers weer de logelijkheid om oud en nieuw midden op de Noordzee k vieren. Op een van de luxueuze schepen van North |Aiea Ferries. Snel boeken is geboden, ook al, omdat het antal gasten gelimiteerd is, zodat een correcte bediening egarandeerd kan worden. Jet programma is als volgt: Saterdag 31 december 1. 6.00 uur: Inschepen Beneluxhaven Europoort 7.00 uur: vertrek richting Noordzee l- 8.00-20.00 uur: uitgebreid diner (zalm, paling, wijn) l9e'D.00-23.30 uur: dansen in de Snug Bar, de Forward .ounge en de Continental Lounge. Op muziek van The few Orleans Syncopators, een dansorkest en een ham- k londorganist. Igp.50 uur: verzamelen in het restaurant "•4.00 uur: de flessen champagne worden ontkurkt voor en toast met kapitein en officieren. Daarna vuurwerk. ondag 1 januari ).30 uur: voorzetting van het feest in Snug Bar, Continen- d Lounge en Forward Lounge. 5.00-11.00 uur: ontbijt Ui.00 uur: ontscheping. 'eze oud-en-nieuw-party-op-zee, inclusief hutaccommoda- bieden wij u aan voor dezelfde prijs als vorig jaar: \l150,— p.p. Voor de drankjes aan boord betaalt u elastingvrije prijzen. Er moet met Engels geld betaald i 'orden. 'ie niet met eigen vervoer naar Europoort komt kan ebruik maken van de bus, die op Oudejaarsdag om 14.30 m. ur vertrekt vanaf het Centraal Station in Rotterdam busstation, haltepaal N). Deze bus rijdt zondag ochtend, a a aankomst in Europoort, in omgekeerde richting. 'a aanmelding van de boeking, d.m.v. onderstaande bon, htvangt u de bevestiging en het informatiemateriaal over reis. Na ontvangst van de betaling worden uw reisdocu menten toegezonden. Voor alle inlichtingen: North Sea irries, afd. passage, mej. J. Kriboo, tel. 01819-62077. Roteer mij/ons als deelnemer(s) aan de „Oud-en-nieuw- prty-op-zee" op 31 december 1977 en 1 januari 1978 voor e prijs van 150,- per persoon. ■aam: de heer/mevr./mej wordt moeilijker BRUSSEL (ANP) Het zal bin nen niet al te lange tijd moeilij ker worden om binnen de Euro pese Gemeenschap belasting te gaan ontduiken. De negen ministers van finan ciën hebben zich gisteren in Brussel akkoord verklaard met een richtlijn waarbij de landen onderling de gegevens over be lastingplichtigen zullen uitwisse len. Tot nu toe was het praktisch onmogelijk voor de nationale fiscus gegevens te verkrijgen of uit te wisselen met een ander EEG-land. Met deze maatregel wil men be lastingvlucht tegen gaan zowel van particuliere personen als van grote ondernemingen. Visverbod voor Polen en DDR in EG-wateren BRUSSEL (Reuter) Polen en Oost-Duitsland mogen vanaf 1 december niet meer in de 200 mijlszone van de Europese ge meenschappen vissen. Dit heb ben de ministers van buiten landse zaken van de EEG giste ren in Brussel besloten. Deze beslissing is een gevolg van het feit dat de twee Oost- blok-landen tot nu toe geen en kele bereidheid hebben getoond voor het afsluiten van langlo pende visserijovereenkomsten met de negen landen van de Europese Gemeenschappen. Winterweer in Italië ROME (DPA) In heel Italië is het winter geworden. In de Alpen kon op de wegen alleen nog maar worden gereden op sneeuwbanden, vanwege 't witte tapijt dat daar gevallen was. In het zuiden van Italië is gisteren ook sneeuw gevallen. In heel het land zijn de temperaturen na een zachte herst sterk gedaald. gegrondvest op ontruiming van de bezette gebie den en erkenning van de Palestijnse rechten en zelfs van het bestaan van de PLO. Rakah-leider Vilmer waarschuwde Sadat zelfs op zijn hoede te zijn voor de „imperialistische manoeuvres" van de Verenigde Staten. Bij zijn besprekingen met de Arbeiderspartij was de sfeer hartelijk. Sadat dankte oppositieleider Sjimon Peres voor zijn door hem als positief ervaren toespraak van zondag in de Knesseth. Maar Sadat moet de indruk gekregen hebben dat hij de leden van het parlement onvoldoende heeft kunnen overtuigen. Tijdens zijn persconferentie .zei hij: „Gode geve mijn vriend, premier Begin, en de Knesseth de moed om de verstrekkende en moeilijke beslissingen te nemen die zich opdrin gen". President Sadat heeft gisteren in zijn land een heldenwel kom gekregen. In een open auto maakte hij de tocht van het vliegveld naar zijn huis. Op de twintig kilometer lange Prins reikt Erasmusprijs uit aan Monnet AMSTERDAM/PARIJS (ANP) Prins Bernhard heeft giste ren de twintigste Erasmusprijs uitgereikt aan de Franse staats man in ruste Jean Monnet (89). De uitreiking gebeurde in de Parijse voorstad Montfort-l'A- naury ten huize van Monnet, in aanwezigheid van familieleden, enkele vrienden, een kleine dele gatie van de stichting praesium Erasmianum en de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk. „De prijs is aan Jean Monnet ver leend op grond van de wijze waarop hij gedurende zijn hele leven de Europese zaak heeft gediend. Al tijdens de eerste wereldoorlog heeft hij nauwe economische samenwerking tus sen Frankrijk en Engeland tot stand weten te brengen", zo licht de stichting toe. tocht werd hij toegejuicht door een enthousiaste menigte en voortdurend met bloemen bestrooid. Egypte wees daarmee de Arabische kritiek op Sadat af. Helmut Schmidt op officieel bezoek in Polen BONN (AP) Bondskanselier Schmidt is gisteren uit West- Duitsland in Polen aangekomen voor een officieel vijfdaags be zoek. Hij werd op de luchthaven van Warschau ontvangen door de leider van de poolse commu nistische partij, Edward Gierek, premier Pjotr Karoszewicz en de voorzitter van de Staatsraad, Henry Jablonski. Op het programma van Schmidt staan besprekingen met de twee eerst genoemden. Prof.Kistemaker krijgt de Krupp-prijs ESSEN (DPA) Bondspresident Walter Scheel van West-Duitsland heeft maandag de „Alfried-Krupp-von-Bohlen und Halbach"-prijs voor energie-onderzoek 1977 uitgereikt aan acht internationaal bekende wetenschapsmensen, onder wie de Nederlander prof. dr. Jacob Kistemaker. Aan de prijs is een bedrag van een half miljoen mark verbonden. De acht bekroonde wetenschapsmensen hebben zich grote ver diensten verworven bij de ontwikkeling van de ultracentrifuge voor de verrijking van uranium. NIEUW DELHI Een derde cycloon in tien dagen heeft vannacht Zuid-India getroffen nadat de tweede tijdens het afgelopen weekeinde in de staat Andhra Pradesj het leven kostte aan naar schatting ruim 6.000 mensen. Er waren nog geen meldingen over nieuwe doden. Wel zouden voor de kust van de zuidelijke staat Kerala zes mensen vermist zijn geraakt als gevolg van het kapseizen van boten. Volgens de correspondent van het in Hyde rabad verschijnende blad „Indian Express" zal het dodental van de cycloon die tijdens het afgelopen weekeinde Zuid-India trof ui teindelijk kunnen oplopen tot 10.000. De lijst van slachtoffers groeit nog ieder uur aan. Gisteren verklaarde de regering van de staat Andra Pradesj dat het aantal slachtoffers alleen al in twee districten, Krisjnea en Guntur, tussen de 5000 en 6000bedroeg. De materiële schade aan huizen, gewassen, wegen, stroom- en telefoonleidingen is vol gens schattingen uiterst hoog. Gistermorgen was van officiële zijde in de stad Haiderabad het aantal doden op 1.200 geschat. Hierop noemde premier Desai in Nieuw Delhi het getal 5.000. De schatting van 6.000 was afkomstig van het Indische nationale persbureau Samacher. In het kustgebied van de staat Krisjna zijn door de vloedgolven enige dorpen geheel weggevaagd. Een ander zwaargetroffen gebied was dat van Divi Siema, gelegen bij de monding van de rivier de Krisjna, in de golf van Benga len. Nadere gegevens uit die streek waren niet beschikbaar. Golda Meir, ooit door Sadat bestempeld als „die oude vrouw" in geanimeerd gesprek met de Egyptische president, die zij ook een geschenkje gaf voor zijn zondag geboren kleindochter. Israël, maar als de betrokken partijen het eens zijn kan geen enkel land, groot of klein, ons werk voor de vrede hinderen", aldus Sadat. Sadat zei dat de tijd veel te kort geweest is om aanmerkelijke vorderingen te maken, waarop Begin zei dat hij president Sa dat zeker nóg eens naar Jeruza lem zal uitnodigen. „Begin zal ons bezoeken, hij komt zeker", zei Sadat hierop. Begin en Sadat waren buitenge woon ontspannen. Onder gelach van duizenden journalisten her haalde de een de antwoorden van de ander wanneer beiden om hun standpunten werd ge vraagd. Beide politici zeiden van eikaars wens naar vrede overtuigd te zijn, maar op de vraag, wanneer een nieuwe conferentie over het Midden-Oosten in Genève zal worden gehouden, antwoordden zij beiden ontwijkend. Diplomatieke betrekkingen ko men er nog niet direct, zei Begin op een vraag. „Dat zal onder deel vormen van een vredesver drag". Aan het begin van de persconfe rentie las Begin een gemeen schappelijk communiqué voor, waarin gezegd werd: „In ant woord op het eerwaardige en moedige gebaar van president Sadat zijn wij ervan overtuigd dat de dialoog moet worden voortgezet, zoals wij die in deze historische bijeenkomst in Jeru zalem zijn begonnen. De Israëli sche regering stelt nu voor deze dialoog voort te zetten en te laten leiden tot onderhandelin gen die ons ook zullen voeren tot onderhandelingen over het Midden-Oosten in Genève en tot ondertekening van vredesver dragen. ATHENE Premier Konstantijn Karamanlis van Griekenland is gisteren herkozen, maar zijn meerderheid in het parlement is sterk gedaald. Hij moet van nu af aan rekening houden met een krachtige linkse oppositie. In 's lands tweede, democratische parlementsverkiezing sinds de val van het kolonelsregime in 1974, heeft Karamanlis 42 procent 1 van de stemmen en dientengevolge 174 zetels in het 300 zetels I tellende parlement gekregen. Maar dat zijn er heel wat minder 1 dan de 216 die hij in het oude parlement had. I De Pan-Hellenistische socialistische beweging en de socialistische partij van de 59-jarige Andreas Papandreou, deed het buiten alle I verwachting zo goed, dat zij 25 procent van de stemmen kreeg en haar zetelaantal in het parlement vergrootte van 15 tot 91. i Alle andere partijen samen brachten het maar tot 35 zetels. De j verkiezingen betekenden het einde van de tweede-partij in het oude I parlement. De Liberale Unie van het democratisch midden van 1 George Mavros, die haar zetelaantal zag afnemen van 60 tot 15. Karamanlis moet nu officieel zijn ontslag indienen, alvorens een nieuw kabinet te kunnen vormen. Dit alles zou tegen donderdag zijn beslag kunnen hebben. Dat de partij van Karamanlis, de Nieuwe Democratie, zulke klappen gekregen heeft, is te wijten aan de toenemende ontgooche ling van de Grieken over West-Europa. Zij hadden van deze kant grootmoedige steun verwacht bij de wederopbouw van de democra tie. Voorts is er de verbittering over de vermeend pro-Turkse houding van de NAVO en de Verenigde Staten in het conflict over Cyprus en de Aegïsche zee. Een van de kandidaten van de Pan-Hellenistische Socialistische beweging die een zetel in het parlement heeft veroverd, is de 52-jarige actrice Melina Mercouri.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9