sjechische hetze jfrgen Nederland ordt heviger Eerder met pensioen: kostbare zaak reigementen AF zijn vals Opnieuw korter werken bij Fokker/Schiphol Van der Louw beslist vandaag over Kalma Over 5 jaar landelijke openbaar vervoerskaart CKERNAGEL IN RKLARING: Machte ord op je voeten Vijf jaar cel geëist na oplichting van echtgenote Frans H. )ssen krijgen opknapbeurt Weer invoer boter door vervalsing Honderden populieren geveld PH. INENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 PAGINA 7 15 AG (ANP) Uit berichten uit Praag Jdat de campagne tegen Nederland in de "oslowaakse media in verhevigde mate voortgezet, aldus heeft een woordvoerder •t ministerie van buitenlandse zaken gis te- Den Haag verklaard. Praag heeft gisterochtend een programma aan „terreur" in Nederland, waarbij „de idderkerk" buiten alle proporties werd ge- 1 en Nederland schendingen van de rechten J mens werden verweten die onjuist zijn en i^||$celijk kunnen worden weerlegd. ierlandse regering gaat ervan uit, dat de >slowaakse televisie, radio-nieuwsdienst en hun aanvallen niet kunnen doen zonder _uning van regering en partijbestuur. Het Rude Pravo", dat drie dagen achtereen grote koppen op de voorpagina aanvallen erland publiceerde, is het officiële partij-or- \AF achoslowaakse ambassade in Nederland is lal officieel om opheldering gevraagd over Nederlandse campagne, maar heeft tot nu t gereageerd, aldus de woordvoerder van listerie van buitenlandse zaken. Nederland schoslowakije onderhouden „normale be- gen", zij zitten in Belgrado, waar de resul- an de conferentie over Europese veiligheid enwerking worden getoetst, „rondom een „maar een dergelijke campagne komt ons Mnaar ontspanning niet ten goede", aldus dvoerder. kelijk reageerde Nederland nogal terug- 1 op de golf van anti-Nederlandse publici- le Tsjechoslowaakse media. Eerst geruime [lat in Ridderkerk twee zoontjes van het ir-Bron, van wie de moeder Tsjechoslo- en de vader Nederlander is, werden verba- omdat zij voorbijgangers met een lucht buks hadden beschoten en radio en tv in Praag spraken van „wrede mishandeling", verklaarde Den Haag „onthutst en verbaasd" te zijn. Nederland heeft er niets op tegen dat andere landen signaleren wanneer elders sprake is van schendingen van de rechten van de mens, maar de Tsjechoslowaakse ambassade in Den Haag is onmiddellijk opheldering verschaft en zelfs min of meer inzage in het proces-verbaal gegeven, aldus de woordvoerder. Toen de „weloverwogen" campagne doorging werd de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Nederland, dr. Mikulas Galan, op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden. De directeur-generaal politieke zaken, mr. Rutten, sprak tegenover hem de „bevreemding" van de regering uit over een campagne, „terwijl de Tsje choslowaakse ambassadeur toch volledig geïnfor meerd was over het feit dat de beschuldigingen op niets berustten". Bij het voortduren van de campagne liet de rege ring afgelopen vrijdag weten, dat zij „diep veront waardigd" was. Tegenover ambassadeur Galan werd het woord „onwaarheid" niet gebruikt, maar de woordvoerder van het ministerie duidde de campagne, toen deze gisteren nog steeds voort duurde, aan als „een opeenstapeling van leugens en onwaarheden". Niettemin, aldus de woordvoerder van het ministe rie in Den Haag, blijven de Tsjechoslowaakse media Nederland verwijten maken die aantoon baar onjuist zijn en die gemakkelijk kunnen wor den weerlegd. Personen die menen dat hun rechten worden geschonden kunnen zich tot de rechter of het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg wenden. Mevrouw Bon uit Ridderkerk heeft dit inmiddels gedaan: zij heeft vorige week bij de officier van justitie in Rotterdam een klacht ingediend tegen het optreden van de politie in Ridderkerk. Bij zijn bezoek gisteravond aan burgemeester Van der Louw van Rotterdam werd hoofdinspecteur Kalma gisteravond opgewacht.door een aantal demonstranten die hem op hun manier een hart onder de riem staken. Rotterdam Burgemeester Van der Louw zal vandaag beslissen of hij hoofdinspecteur B. Kalma zal berispen in verband met het meelopen twee weken geleden in een demonstratieve optocht, op de dag van de begrafenis van drie in een Westduitse gevangenis overleden RAF-leden. Van der Louw heeft gisteren gesprekken gevoerd met zowel Kalma als met de top van het Rotterdamse politiekorps en afgevaardigden van de politiebonden. De burgemeester zei het niet uitgesloten te achten, dat hij een zodanige beslissing neemt, dat Kalma daartegen in beroep kan gaan. De hoofdinspecteur herhaalde, dat hij iedere maatregel van de Rotterdamse burgemeester zal beschouwen als een ernstige aantas ting van de vrije meningsuiting. Kalma stelt, dat de demonstratie beslist niet inhield dat men instemde -met de terreur van de RAF, maar dat deze bedoeld was om uiting te geven aan gevoelens van onrust over het afglijden van de rechtsstaat in West-Duitsland. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De werkgroep „Arbeids duur" van de Stichting van de Arbeid meent, dat een algemene vervroeging van de pensioengerechtigde leeftijd een te dure en niet haalbare operatie wordt. Pensionering op 64-jarige leeftijd zal 700 miljoen gulden per jaar kosten; gaat men terug naar de 60-jarige leeftijd dan zijn de kosten meer dan vijf miljard. De werkgroep met vertegenwoordigers van werkgevers en vakcentrales geeft dan ook - als een middel ter bestrijding van de werkloosheid - de voorkeur aan een vervroegd uittreden op vrijwillige basis. Vanaf het 60ste jaar zou zo'n vervroegd uittreden eventueel mogelijk kunnen worden. Wie van deze mogelijkheid ge bruik maakt krijgt dan tot zijn 65ste, het moment dus waarop men echt met pen sioen gaat, een overbruggingsuitkering. Deze bedraagt 70% van het laatste loon met een minimum gelijk aan het mini mumloon (nu ruim 19.000 gulden) en met een maximum van 0% van de hoogste WAO-uitkering wat nu neerkomt op bijna 36.000 gulden. De omvang van de kosten wordt dan bepaald door de mate, waarin van de regeling gebruik zal worden gemaakt. De werkgroep heeft hiervoor verschillende berekeningen gemaakt, uitgaande van al lerlei veronderstellingen over deelname en tegelijkertijd opvulling van opengeval len plaatsen, die sociale uitkeringen voor de geplaatsten overbodig maakt. Zou bij voorbeeld alleen maar een kwart van alle 64-jarigen uittreden, dan zijn de kosten ruim 100 miljoen. Een ander uiterste: als de helft van allen boven de 60 jaar vrijwillig terugtreedt dan kost dit 1600 miljoen per jaar nits de overheid alle openvallende plaatsen opvult en het be drijfsleven eenderde. Er zijn thans enkele experimenten gaande in enkele bedrijf stakken en bij het onderwijs met vrijwil lige pensionering op 63- en 64-jarige leef tijd. Daar blijkt circa 25% van de poten tiële werknemers van de regeling gebruik te maken. De overheid subsidieert het experiment, ook de werknemers dragen bij. De werkgroep meent, dat het treffen van een meer algemene (maar nog altijd vrij willige) regeling door het bedrijfsleven zelf moet worden getroffen. Dit zou kun nen via een algemeen fonds, te vullen door overheid, werkgevers en alle werk nemers. Er zouden echter ook overeen komsten per bedrijfstak of onderneming kunnen worden afgesloten tijdens het cao-overleg. Ook in dat geval zouden de werknemers een deel van hun loonstij ging moeten „inleveren", tegelijk met een bijdrage van de werkgevers en eventueel overheid. een onzer verslagge vers) HAAG De Rote :e Fraktion wil geen pansatoestellen op- in; de groep wil ook HT (ANP) - De 21-jari- verdacht van dc dub- oord afgelopen zomer in mer aan de Utrechtse ngel, is in vrijheid ge en tweede verdachte, de e O. S., kwam al eerder voeten. ichtse officier van justi- R. Toeter, zegt dat hij ivoldoende wettelijk be- ichikt om B. nog langer houden. B. heeft ruim naanden in voorlopige is gezeten. verdachten woonden in ier, waarin op vrijdag 5 is de stoffelijke over- 7 van een man en een werden gevonden onder Onderzoek wees uit dat en de vrouw al enkele ;erder om het leven wa- bracht. De verdachten rden tegenover de politie wel een onaangename adden geroken, maar dat Dnderstelden dat die af was van emmers met ssen kleding. geen leden van het ko ninklijk huis ontvoeren. Dergelijke valse berich ten worden verspreid door agenten van de Westduitse geheime dienst en zijn bedoeld om de RAF in een slecht daglicht te stellen. Dit zegt het gearresteerde RAF- lid Wackemagel in een verkla ring, die gisteren door zijn advo caat mr. G. Spong is uitgegeven. De RAF, aldus de verklaring, streeft naar vrijheid door anti- imperialistische gewapende strijd, liefde en solidariteit en wil de burgers van Europa waarschuwen voor een nieuw Duits fascisme. Volgens Wackernagel zijn bij de arrestatie in Amsterdam van de twee RAF-leden (Wackemagel en Schneider) zo'n twintig Duit se politiemensen betrokken ge weest. Verder zou de politie het eerst geschoten hebben. Wackernagel zegt ook, tijdens zijn arrestatie mishandeld te zijn. Terwijl hij met Schneider bloedend op de grond lag, gin gen politiemensen op zijn han den staan en werd er een kara bijnschot vlak voor zijn gezicht afgevuurd met het doel hem te verdoven. Het schot schroeide zijn ogen, aldus mr Spong. Volgens de raadsman zal Wac kemagel overeenkomstig de RAF-strategie blijven zwijgen en alleen toegeven dat hij lid is van een criminele organisatie. En dat is in Nederland geen strafbaar feit. Mr Spong vindt het vreemd, dat hij nog steeds niet weet op welke gronden de Bondsrepubliek om Wackema- gels uitlevering heeft verzocht. Hij zal zijn cliënt adviseren om politiek asiel in Nederland aan te vragen. GROENTE MEISJE Nederlandse groente krijgt een ander ge zicht. Gisteren poseerde de 26-jarige Ans van Duin bij de presentatie van een nieuwe verpakking die gebruikt zal worden voor de verzending van eerste klas groente. Haar beeltenis staat ook op de ver pakking die in een oplaag van vier miljoen exemplaren werd gedrukt. Groentehande laar Toon La- bes, bekend door zijn ra diopraatjes, hielp haar bij de presentatie een handje. DEN HAAG (ANP) - Het zal nog wel vijf jaar overleg ver gen voordat er een landelijk geldige stad/streekkaart voor openbaar vervoer komt. Voor waarde is namelijk een harmo nisering van de tarieven, die regionaal en plaatselijk zover uiteenlopen dat prijzen in som mige gevallen meer dan hon derd procent moeten worden opgetrokken. Dit stuit weer op grote bezwaren bij het ministe rie van economische zaken dat daarmee de prijsontwikkling bedreigd ziet. Dit heeft de in Utrecht gevestig de organisatie Exploitatieve Sa menwerking Openbaar-ver voersbedrijven (ESO) bekend gemaakt. Volgens haar wordt de harmonisatie ook bemoeilijkt door de grote verschillen in be palingen (zoals het overstap- recht) van de vervoersbedrijven, en soms ook door de neiging tot autonomie die bij de gemeenten bestaat. Het overleg in een speciale com- missie-vervoerscoördinatie van de Nederlandse Spoorwegen en de ESO heeft wel al geresul teerd in de invoering van een nationale vierrittenkaart drie gulden waarmee uitsluitend treingebruikers in elke stad van het openbaar stadsvervoer ge bruik kunnen maken. Deze kaart is goedkoper en geeft min der tijdverlies. De ESO deelde mee dat het mogelijk is dat er op regionaal niveau sneller re sultaat kan worden geboekt. Zo is het in de regio Amsterdam mogelijk, met een streekver- voersabonnement gebruik te maken van het Amsterdamse stadsvervoer. MAASTRICHT (ANP) - Tegen de 60-jarige H. K. uit Arnhem heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht vijf jaar celstraf geëist wegens on dermeer oplichting van de echt genote van Frans H. Volgens de officier is bewezen dat H. K. zich op 26 augustus van dit jaar bij de vrouw van de hoofdverpleegkundige Frans H. vervoegde met de medede ling dat haar man diezelfde avond nog zou worden vrijgela ten indien zij K. onmiddellijk 12.500 betaalde. Frans H. was op dat moment door de recht bank in Maastricht tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens moord op bejaarden in de Lückerheidekliniek in Kerkra- de. Toen H. K. zich bij zijn echtgenote vervoegde was de zaak juist in behandeling bij het hooggerechtshof in Den Bosch. H. K. gaf zich uit voor een vertegenwoordiger van de pro cureur-generaal en vertelde me vrouw H. dat er een vervroegde uitspraak was geweest van de Hoge Raad. Frans zou zijn vrij gesproken van vijf hem ten las te gelegde moorden. De verzeke ring, aldus H. K., was echter niet bereid de begrafeniskosten van deze overledenen voor haar rekening te nemen. De kosten bedroegen 2.500 per persoon, in totaal 12.500. Alvorens de vrijlating zou geschieden moest dit bedrag worden betaald. Frans' vrouw overhandigde het geld, maar H. K., een zeer ge soigneerd en betrouwbaar ogend heer, kwam nooit meer opdagen. Behalve aan deze op lichting zou H. K. zich ook aan een andere soortgelijke flesse- trekkerij alsmede aan beroving van een taxi-chauffeur hebben schuldig gemaakt. Uitspraak over veertien dagen. DITMAAL VOOR 2200 WERKNEMERS c^mnnnf61 verslaggevers) totaal zal er door de betrokken werknemers 22,4 zijn, wanneer men daar te maken krijgt met de Hier komt binnenkort een einde aan doordat daar SCHIPHOL De Nederlandse vliegtuigenfabnek procent minder worden gewerkt. produktie van de nieuwe F 16. In de vestiging de F 16 in produktie wordt genomen. De andere Fokker heeft voor 2200 personeelsleden extra De werktijdverkorting houdt verband met de te- werken 4500 man, maar de maatregel heeft betrek- vestigingen in Nederland, waaronder die op Ypen- werktijdverkorting gedurende zes weken aange- ruglopende produktie van de F 27 en de Airbus, king op in totaal 3700 werknemers. burg, zullen voorlopig niet met werktijdverkortin- vraagd. De (naatregel, die alleen geldt voor de Naar verwachting zullen de arbeidsproblemen bij In de vestiging Drechtsteden werkt een aantal gen te maken krijgen, zo verwacht een woordvoer- vestiging op Schiphol, gaat op 2 januari in. In Fokker/Schiphol medio volgend jaar achter de rug personeelsleden al sinds enkele maanden korter, der van Fokker. )M (ANP) Deze herfst en komende lente begin worden gemaakt met het inlopen t achterstallig onderhoud van tweederde totale bosbestand in ons land, dat willen de bossen die in handen zijn van gemeen- dschapsinstellingen, en particulieren. derhoud wordt mogelijk dankzij subsidies rijk. Alle boseigenaren krijgen 75 procent benodigde onderhoudskosten vergoed en bovendien een vaste vergoeding in de beheerskos ten per hectare bos. Voorwaarde is wel dat de boseigenaren een plan hebben opgesteld voor min stens vijf jaar en hun bossen openstellen voor het publiek. Volgens de Nederlandse Heidemaatschap pij die de bossen gaat herstellen, hebben reeds zeer veel eigenaren een plan ingediend zodat met het onderhoud begonnen kan worden. Het onder houd is nodig om de houtproductie op peil te brengen. HAAG (ANP) ns minister Van tee (Landbouw) be- het sterke vermoe- at ook dit jaar bo toor bedriegelijke ijken ons land is ngekomen. Deze s schijnt mogelijk st doordat gebruik naakt van valse Ita- e douanestempels. /oord op vragen van het amerlid Van der Linden s minister dat in 1974 790 ton boter uit Polen, Tsjechoslowakije, Roemenië en uit Oost-Duitsland, Tsjechoslo- Bulgarije door valse praktijken in de EEG is gebracht. Het vorig jaar werd opnieuw een grote' hoeveelheid boter de EEG bin nengesmokkeld. Het ging toen om 4.407 ton boter, afkomstig wakije en Polen. Uit het ant woord blijkt verder dat ook eni ge hoeveelheden boter, die aan de Sowjet-Unie waren verkocht, valselijk weer in de EEG zijn gebracht. In Haarlemmermeer HOOFDDORP (ANP) Negen honderd populieren zullen in de komende weken in de Haarlem mermeerpolder worden gekapt, omdat ze volgens de gemeente een groot gevaar opleveren voor het verkeer. Takken kun nen vooral bij winderig weer afknappen en bomen kunnen omwaaien, omdat de populie ren ernstig zijn aangetast door de wilgehoutrups en de popu lierenboktor. Het aantal populieren in Haar lemmermeer is nu 6800. Begin volgend jaar is het gemeentelijk inventarisatieplan voor het bo- menbestand gereed. In dit plan wordt een onderzoek ingesteld naar alle bomen die in de ge meente staan. Een van de maat regelen die het plan voorstelt, is om in een aantal jaren tiendui zend nieuwe bomen te planten. GLADHEID Ten gevolge van de gladheid is gisteravond op rijksweg 16 onder Ridderkerk een personenauto geslipt. De bestuurder kwam om het leven. Politie en brandweer zijn bezig het tussen vangrail en lichtmast gewrongen wrak open te zagen. Verspreiders van valse duizendjes aangehouden DORDRECHT (ANP) - De 44- jarige G. D. uit Zaltbommel en de 34-jarige J. van A. uit Gorin- chem hebben bekend ongeveer 26 valse briefjes van duizend gulden te hebben verspreid. De recherchegroep van de rijkspo litie in Dordrecht heeft de twee in samenwerking met de rijk spolitie in Schoonhoven op 8 en 15 november reeds in hun wo ning aangehouden. In verband met het onderzoek kon de poli tie dit pas gisteren bekend ma ken. Beide mannen gaven de valse duizendjes uit in diverse plaat sen in de Alblasserwaard. Daar bezochten zij voornamelijk klei nere middenstanders en agra riërs. Ze bestelden dan ter waarde van ongeveer honderd gulden aan goederen en deden alsof ze alleen maar met dui zend gulden konden betalen. In veel gevallen lukte hun opzet, waardoor ongeveer 26 mensen werden benadeeld.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7